• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.

מי קונה אג"ח בתשואה לפדיון שלילית, והאם להגדיל נתח המזומן בתיק?

Daniel_T

משתמש רשום
דירוג
2
הסתכלתי על התשואה לפדיון של כמה אג"חים:
https://www.bizportal.co.il/bonds/quote/bondsdata/1130848 - ממשלתי שקלי 0324
פועלים הנפקות אגח 32 - https://www.globes.co.il/portal/instrument.aspx?instrumentid=56589

התשואה לפדיון (התשואה הצפויה אם מנפיק האג"ח לא יפשוט רגל) של האג"ח הנ"ל שליליות. לא עדיף פשוט להחזיק את הכסף בעו"ש? למה שאנשים יחזיקו בנייר כזה?

שאלה נוספת באותו הקשר: האם לצפות לאינפלציה או דיפלציה? האינטואיציה שלי אומרת שדיפלציה יותר סבירה כי מצד אחד אנחנו במיתון כלכלי, ומצד שני יש לנו בנק מרכזי אחראי שלא יאפשר הדפסת כסף. אשמח לשמוע את דעתכם האם האינטואיציה נכונה, והאם זו סיבה להגדיל את חלק המזומן בתיק על חשבון האג"ח.

yahud

משתמש ותיק
דירוג
474
הסתכלתי על התשואה לפדיון של כמה אג"חים:
https://www.bizportal.co.il/bonds/quote/bondsdata/1130848 - ממשלתי שקלי 0324
פועלים הנפקות אגח 32 - https://www.globes.co.il/portal/instrument.aspx?instrumentid=56589

התשואה לפדיון (התשואה הצפויה אם מנפיק האג"ח לא יפשוט רגל) של האג"ח הנ"ל שליליות. לא עדיף פשוט להחזיק את הכסף בעו"ש? למה שאנשים יחזיקו בנייר כזה?

שאלה נוספת באותו הקשר: האם לצפות לאינפלציה או דיפלציה? האינטואיציה שלי אומרת שדיפלציה יותר סבירה כי מצד אחד אנחנו במיתון כלכלי, ומצד שני יש לנו בנק מרכזי אחראי שלא יאפשר הדפסת כסף. אשמח לשמוע את דעתכם האם האינטואיציה נכונה, והאם זו סיבה להגדיל את חלק המזומן בתיק על חשבון האג"ח.
- מכיר מישהו ספציפי בבנק שאתה יכול להגיד שהוא אחראי? או שזה צורת ביטוי?
- הייתי אומר שתצפה לאינפלציה, וגם לדיפלציה - כל אחד בזמנו שלו.

Triple A

משתמש ותיק
דירוג
232
במקרה של האג"ח של בנק הפועלים מדובר באג"ח צמוד, אז רוב הסיכויים שמחזיקי האג"ח מצפים שהמדד יעלה מספיק כדי שבפדיון התשואה תהיה חיובית.

ובכללי יש פה קצת להטוטי חשבונאות שמשקרים קצת, אם תסתכל שוב תראה שאומנם התשואה נטו היא שלילית, אבל התשואה ברוטו חיובית, אז אם אתה מחזיק את זה בחשבון פטור (או שאתה מוסדי עם כל מני פטורים שונים ומשונים) אז התשואה שלך היא בעצם חיובית כי תקבל את התשואה ברוטו ולא נטו.
אבל גם אם לא מדובר בחשבון פטור, רוב הסיכויים שהתשואה הכללית היא חיובית (לא בדקתי), הריבית של שתי האג"חים היא מאוד גבוהה יחסית לתשואה לפדיון, זה אומרת שכל פעם שאתה מקבל קופון אתה הולך לשלם עליו מס (זה משוקף בתשואה נטו) ובפדיון אתה תקבל מגן מס שאמור להתקזז מול רוב המס ששילמת על הקופון (זה לא משוקף בתשואה נטו).
אז אם תשקלל את המגן מס שתקבל בפדיון (או במכירה) אתה תקבל תשואה הרבה יותר קרוב לברוטו מלנטו.

תסתכל על אג"ח ממשלתי שקלי ואג"ח ממשלתי צמוד בעלי אותו מח"מ, ההפרש בתשואה ביניהם (תשואה שקלי פחות תשואה צמוד) היא ציפיות האינפליה של מחזקי אג"ח ממשלת ישראל, לא נראה לי שתקבל תשובה יותר טובה מחברי הפורום.

AlexNOSAM

משתמש בכיר
דירוג
1,837
יש רק שתי סיבות למה שמישהו יקנה אג״ח בתשואה שלילית:
1. אנשים שלא סומכים על המערכת הבנקאית מאיזושהי סיבה.
אם הכסף שלך אצל הממשלה, כנראה תקבל משהו בחזרה. לא בטוח מה תוכל לקנות בכסף הזה בפידיון, אבל משהו אתה תקבל. אתה משלם לריבון שישמור לך על הכסף, במקום לבנק מסחרי שיכול להיכשל.
2. אנשים שחושבים לעשות על האג״ח רווח הון.
פה, אנחנו באמת כבר פורצים את גבולות ההגיון. אם אתה קונה אג״ח הפסדי, הרי האג״ח הזה בחיים לא יניב לך תשואה בקופונים שלו. בניגוד נגיד, לחברה שנמצאת במשבר היום, אבל בשנה הבאה אולי היא תתאושש ותתחיל להרוויח. פה, נכנסים לך ספקולנטים שבדרך כלל מתלבשים על תכניות של בנקים מרכזיים לקניית אג״ח וקונים היום כדי למכור למשל לבנק ישראל בשבוע הבא ולעשות רווח קל.
ומצד שני יש לנו בנק מרכזי אחראי שלא יאפשר הדפסת כסף.
:lol:
אל תצחיק אותי... רואים שנולדת אחרי שנות השמונים

נערך לאחרונה ב:

Daniel_T

משתמש רשום
דירוג
2
כל פעם שאתה מקבל קופון אתה הולך לשלם עליו מס (זה משוקף בתשואה נטו) ובפדיון אתה תקבל מגן מס שאמור להתקזז מול רוב המס ששילמת על הקופון (זה לא משוקף בתשואה נטו).
.

למה תקבל מגן מס בפדיון?

Triple A

משתמש ותיק
דירוג
232
למה תקבל מגן מס בפדיון?
כי אם הקופון הוא 5% שנתי והתשואה לפדיון של האג"ח היא פחות מ1%, המחיר של האג"ח חייב לרדת בערך בהפרש ביניהם כדי שזה יתאפשר.
אם לדוגמה יש לי אג"ח לשנה שאמור לתת 1% תשואה ויש לו קופון של 5%, המשתתפים בשוק הולכים לתמחר אותו 4% יותר גבוה מהמחיר בפדיון, ככה בסופו של דבר תקבל 5% מהקופון תפסיד 4% על הירידת ערך ויישאר לך 1%, הבעיה היא שעל הקופון אתה משלם מס בתאריך שקיבלת אותו, אבל את המגן מס על הירידת ערך אתה מקבל רק בפדיון או במכירה.

נעם בלה בלה

משתמש בכיר
דירוג
2,089
האינטואיציה שלי אומרת שדיפלציה יותר סבירה כי מצד אחד אנחנו במיתון כלכלי, ומצד שני יש לנו בנק מרכזי אחראי שלא יאפשר הדפסת כסף.
אתחיל מזה שאני לא חושב שמישהו יכול לצפות את העתיד. עם זאת, נראה לי שהתבלבלת במושגים ואני חושב שאתה טועה פעמיים.
אתה אומר שלא סביר שתהיה דיפלציה כי הבנק המרכזי לא ידפיס כסף. אבל הדפסת כסף אם כבר דוחפת לכיוון אינפלציה, לא דיפלציה (בתאוריה. בפרקטיקה, לא מאמין שזה ייצר אינפלציה).
*יום חמישי לפני שלושה ימים בנק ישראל הודיע שהוא מדפיס 35 מיליארד ש"ח וקונה איתם אג"ח ממשלתי, בנוסף ל50 שכבר רכש ול15 בקונצרני. היינו 100 מיליארד שח בחצי שנה. אז גם ההנחה הזו לא ברורה לי

Daniel_T

משתמש רשום
דירוג
2
אתחיל מזה שאני לא חושב שמישהו יכול לצפות את העתיד. עם זאת, נראה לי שהתבלבלת במושגים ואני חושב שאתה טועה פעמיים.
אתה אומר שלא סביר שתהיה דיפלציה

דווקא כתבתי שלדעתי יותר סביר שכן תהיה דיפלציה.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
נ קונה דירה מסרב להעביר חשבונות על שמו, נשארו על שם המוכר אוף טופיק 36
קפה שחור [וורן באפט קונה חברת כריית זהב בפחות מ-0.5% מהתיק של ברקשייר] אוף טופיק 46
F אלטשולר קונה את הלמן? צרכנות פיננסית 1
ב האם יש הבדל אם אני קונה את המניה בלונדון או ברלין? שוק ההון 22
ה איך אני קונה ETF של VANGUARD? שוק ההון 6
unrealx אם אני קונה עכשיו קרן מחקה ישראלית, רק ביום שני בלילה היא תרכש בפועל? שוק ההון 1
A בית ההשקעות מור קונה את אינטרגמל שוק ההון 14
oz1987 הלמן אלדובי קונה את (/מתמזגת עם) בית השקעות IBI שוק ההון 138
מ הדברים שלא תתפסו אותי קונה מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 20
tomer111 איך למצוא מחיר אג״ח בארץ דרך googlefinance google spreadsheet שוק ההון 1
A ביטול אג״ח מיועדות…אולי הפעם? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
ש החלפת מנגנון אג"ח מיועדות בביטוח תשואה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 16
M777 אג"ח לטווח בינוני - להשקעה ארוכת טווח : ישראלי או אמריקאי? שוק ההון 11
ש אג"ח דולרי ממשלתי צמוד-מדד קצר-מח"מ שוק ההון 5
ע איך לספור אג"ח קונצרני באלוקציית מניות/אג"ח שוק ההון 6
W למה אג״ח מדינה ארוך טווח נופל בשנה האחרונה ושנה נוכחית? שוק ההון 3
bobby אג"ח קצר - למה הריבית לא אפסית? שוק ההון 1
1 מידע היסטורי של מחירי מדד אג"ח ממשלתי כללי שוק ההון 13
Y אג"ח קונצרניות ישראליות קצרות שוק ההון 9
Y מתאם בין אינפלציה לשער חליפין ובין אג"ח ישראלי למניות חו"ל? מדוע אג"ח ממשלתי צמוד מדד? שוק ההון 9
ת היתרונות של קרנות אג״ח ארה״ב צוברות (בלאקרוק) שוק ההון 4
ק טירונית שוק ההון מחפש סימולים (או - כשאת אומרת אג"ח, למה את מתכוונת) שוק ההון 10
S אג"ח, החלק הסולידי בתיק - השוואה בין תיק "שוקולד מריר" VS. תיק "שוקולד מריר בטעמים" שוק ההון 10
G מחיר הנפקה של אג"ח שוק ההון 3
ygkeeper אג"ח - הפסד הון בעת החזר קרן מיסים 4
B מספר שאלות על אג"ח שוק ההון 2
A ושוב אג"ח ממשלתי... שוק ההון 18
D אג"ח מיועדות בקרן פנסיה לבני 50 ומטה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
Yos אג"ח חברתי שוק ההון 4
M777 אג"ח ממשלתי לא צמוד - מה היתרון באחזקתו ובאיזה הרכב מומלץ למשקיע הפאסיבי? שוק ההון 52
O קניית אג״ח ממשלתי באופן ישיר שוק ההון 22
A אג"ח סולידי לתקופה של שנה שוק ההון 11
guesto הלוואה כנגד פנסיית אג"ח שוק ההון 3
T מציאת מידע על אג״ח של חברות בחו״ל שוק ההון 1
Yos קרן אג"ח שהעלתה דמי ניהול - למכור/להחזיק? שוק ההון 7
S אג"ח לתיק ההשקעות שוק ההון 8
Midnight תיק מוטה אג״ח ארוך טווח - מה אני מפספס שוק ההון 8
T מדד אג"ח ממשלתי כללי בריבית אפסית - הכלי הנכון למטרה או חוסר אחריות? שוק ההון 9
מ למה אג״ח לי עכשיו? שוק ההון 3
N אג"ח צמוד וריבית שלילית שוק ההון 9
G הקצאת נכסים: בן 30. האם שווה לשים אג"חים בקופ"ג להשקעה? שוק ההון 6
4 אג"חים צמודי מדד (מדינת ישראל) / גליל - נתונים היסטורים שוק ההון 5
מומו הברווז סיוע בהבנת דף אג"ח ורכישה ישירה של אגח בנקים שוק ההון 6
מומו הברווז קרנות אג"ח מדינה - פערים שוק ההון 4
F תכנון תזרים פרעונות בקרנות מחקות אג״ח שוק ההון 1
א בחירת אג"ח - שאלת מתחיל שוק ההון 22
S שאלה על אג"ח ממשלתי ועל מניות שוק ההון 4
W קרן מחקה אג"ח חו"ל שוק ההון 2
נ אג"ח ממשלתיות- מה יהיו הביצועים בסביבות משתנות של השוק? שוק ההון 32
א הודעה בעת מכירת אג"ח צרכנות פיננסית 2