איך כדאי לממן את העסקה -והאם אני קופץ מעל הפופיק?

מומו הברווז

משתמש סולידי
דירוג
19
אני מעוניין לקנות דירה על הנייר עם תאריך מסירה של עוד שנתיים. המחיר שלה הוא 1.8. תנאי התשלום זה 40% עכשיו והיתר עם התקדמות הבנייה. ה720 אלף האלה הם כל שקל פנוי שיש לי כרגע.

כמו כן יש לי דירת מחיר למשתכן שאני יכול למכור עוד שנה וחצי, שהשווי הנקי שלה עולה מעט על היתרה של ה1.1 מיליון.

הבעיה היא שאשתי כרגע לא ממש עובדת, וההוצאות השוטפות שלנו בגירעון של כמה אלפי שקלים בחודש. זהו מצב זמני אבל קשה לי להעריך כמה הוא זמני ומה תהיה ההכנסה שלה לאחר מכן.
מצד שני לא בא לי להפסיד את העסקה.

שיחקתי קצת עם סימולטור משכנתא וראיתי שההחזר המינימלי שאני יכול לשלם עד מכירת הדירה הקיימת הוא כ2500 שח (בשיטת החזר בוליט).

בזמן רגיל זה לא היה עניין אבל במצב הנוכחי זה יעמיק את הגירעון השוטף.

מה הייתם עושים במקומי?

adamshalev

מודרטור
דירוג
21,413
לא הייתי עושה משהו שימנע ממני שנת לילה.
ולהפרד מ-720 אשח, שזה כל ההון הנזיל שלי, ולהחליף אותם בהתחייבות חוזית מול קבלן לשנתיים, וגם להגדיל את התזרים השלילי שלי עוד יותר ע״י לקיחת חוב כנגד נכס שאני לא יכול למכור שנה וחצי, זה לא היה עוזר לי לישון בלילה, זה היה מוריד לי 10 שנים רק מהלחץ.

Mr. Bigglesworth

משתמש בכיר
דירוג
3,389

לארוצה

משתמש ותיק
דירוג
358
לא בא לי להפסיד את העסקה.
אתה עלול להפסיד אותה ועוד, אם רק אחת מההנחות שלך תתבדה. עם זאת, תנסה להגיש בקשה חריגה למכירה מוקדמת של הדירה הקיימת בגין המצב הכלכלי שלכם, כמובן בלי לציין את הכוונה לרכוש דירה יקרה יותר .

Mr. Bigglesworth

משתמש בכיר
דירוג
3,389
FOMO is a hell of a drug.
אל תתן לפומו לנהל את חייך, בנוסף לשאלה הקודמת (מה תעשה אם משהו יתפקשש, כלומר מה תוכנית ב'?), תשאל את עצמך האם ההקצאה שתהיה לך מבחינת מינוף ונכסים היא בכלל זו שתכננת או שאתה משנה את כל התוכניות בגלל שנתקלת בהזדמנות? אם התשובה לכך היא כן אני חושב שכדאי לקחת נשימה עמוקה מאד ולעצור לפני שתמשיך כי רוב הסיכויים שאתה לא חושב באופן רציונלי אלא ככה:
594355_ee1c44ff30874b9c9b7f297bab2ffb92.jpeg

c881

משתמש בכיר
דירוג
8,443
אני מעוניין לקנות דירה על הנייר עם תאריך מסירה של עוד שנתיים. המחיר שלה הוא 1.8. תנאי התשלום זה 40% עכשיו והיתר עם התקדמות הבנייה. ה720 אלף האלה הם כל שקל פנוי שיש לי כרגע.

כמו כן יש לי דירת מחיר למשתכן שאני יכול למכור עוד שנה וחצי, שהשווי הנקי שלה עולה מעט על היתרה של ה1.1 מיליון.
הבעיה היא שאשתי כרגע לא ממש עובדת, וההוצאות השוטפות שלנו בגירעון של כמה אלפי שקלים בחודש.

מה הייתם עושים במקומי?
מפסיק לחפש בורות ליפול לתוכם.
מנסה לצמצם את הגרעון השוטף ומתייחס ל-720,000 בתור כרית בטחון שלפי הבנתי מתרוקנת בכמה אלפים כל חודש.

פטל ואוכמניוצ

משתמש ותיק
דירוג
134
תודה על התגובות. אתם צודקים זה מעל היכולת שלי כרגע, באסה
אני מניחה שתפסיד סכום של כמה אלפים אם תבטל את העסקה. זה חשוב שתציג כאן מהם תנאי הביטול, אבל מצטרפת לרוח התגובות -זה פשוט גדול עליך כרגע.
ואגב, לא לקחת בחשבון את העלויות הכוללות, כמו ההצמדה למדד תשומות הבנייה שהוא לא מינורי בצקוםה זו.

Mr. Bigglesworth

משתמש בכיר
דירוג
3,389
תודה על התגובות. אתם צודקים זה מעל היכולת שלי כרגע, באסה
קשה לשלוט באגו. תזכור שזו ההחלטה הנכונה גם אם בדיעבד יתברר שצדקת וזו הייתה הזדמנות.
יהיו עוד הזדמנויות וכשהן יגיעו אתה תהיה מוכן.

מומו הברווז

משתמש סולידי
דירוג
19
רגע אני לא מוותר...
דירה יד שנייה באזור ה1.6 שתכניס שכד ותכסה את ה משכנתא - סיכון סביר בעיניכם?

Niroo

משתמש ותיק
דירוג
94
היי, לו הייתי בנעליך הייתי מחכה עד שההכנסה של בת הזוג תתייצב ותדע לדייק קצת יותר את התזרים החודשי.
אחרי שהתזרים יהיה ברור, תוכל לדעת במה אתה יכול להשקיע ובמה לא.
אני יודע שמפתה מאוד להשקיע בנדל"ן בעת הזו, עם כל הכתבות על המחירים העולים, ועם זאת - אתה עלול להכניס את עצמך לבור שלא תדע לצאת ממנו. במקרה הטוב תהיה בלחץ כלכלי תקופה לא מבוטלת ובמקרה הרע תאלץ לממש אי אילו חסכונות או חס וחלילה דירת מגורים.
תנשום קצת, תהנה ממה שיש. הזדמנויות תמיד יהיו.

TechPeon

משתמש ותיק
דירוג
152
רגע אני לא מוותר...
יכולות להיות הרבה סיטואציות בהן לא תוכל למצוא שוכר, או שיידרשו ממך הוצאות לא צפויות על הדירה, או על דברים אחרים, ולא תהיה לך כרית בטחון.

התסריט הכי חמור כמובן הוא מיתון כלכלי (לא עלינו) בו לא יהיו שוכרים/מחיר השכירות באיזור ירד, ובמקביל ההכנסה תיפגע. לדעתי, בכל השקעה, צריך לקחת בחשבון לא רק כמה ההשקעה תשפיע עליך לטובה אם הכל יעמוד בציפיות שלך, אלא גם כמה תיפגע אם לא.

לדעתי, הצד השמאלי של הפעמון הרבה יותר משמעותי כאן.

c881

משתמש בכיר
דירוג
8,443
רגע אני לא מוותר...
על זה נאמר - הפנקס פתוח והיד מוחקת.
תעשה מה שבא לך.
רק רחוק מאיתנו.
תחזור עוד שנתיים וספר לנו איזה דפוקים אנחנו ולא כמוך שתפסת והרווחת.

הורדוס

משתמש ותיק
דירוג
86
אתה מעוניין לקנות את הדירה בלי משכנתא? למה?

שיחקתי קצת עם סימולטור משכנתא וראיתי שההחזר המינימלי שאני יכול לשלם עד מכירת הדירה הקיימת הוא כ2500 שח (בשיטת החזר בוליט).
זה אומר שהנחת שאתה משאיר שני סכומים בצד, אחד לגירעון השוטף, ואחד להחזרים החודשים?

מה הייתם עושים במקומי?
זה טכנית אפשרי ככה"נ (לא סיפקת את מלוא הפרטים), אבל זה ידרוש ממך להשאיר כסף בצד להחזירם החודשיים עד למסירה הדירה, ולגירעון השוטף שלכם. לכן לא נשמע לי כמו תכנית בריאה, ויש בה הרבה מקום לטעויות יקרות ומאוד לא נעימות.

לדעתי בהנחה ואתה מעוניין למכור את הדירה במחיר למשתכן כמו שכתבת, עדיף לך להיזהר עם המינוף בשלב זה, לחכות כמה חודשים, ורק אז לקנות עוד דירה ולהצהיר עליה כ"דירה חלופית", ואז יהיה לך חלון זמן של שנה וחצי למכור את הדירה במחיר למשתכן שכבר יש לך כדי לא לשלם מס שבח ומס רכישה.

הבעיה היא שאשתי כרגע לא ממש עובדת, וההוצאות השוטפות שלנו בגירעון של כמה אלפי שקלים בחודש. זהו מצב זמני אבל קשה לי להעריך כמה הוא זמני ומה תהיה ההכנסה שלה לאחר מכן.
זה קורה הרבה אצל משפחות עם ילדים קטנים ויכול להמשיך גם כמה שנים טובות, לכן במידה ולדעתך זה מצב שיכול להימשך אז פחות מתאים לדעתי להיכנס להשקעות שיצרו לך תזרים שלילי, ואולי אפילו כדאי לקחת אחוז מימון נמוך, כדי ליצור תזרים חיובי מדירה שיכסה את המינוס בשוטף.

adamshalev

מודרטור
דירוג
21,413
רגע אני לא מוותר...
הבעיה העיקרית בעיני היא היעדר הכנסה יציבה ונכס לא נזיל (הדירה הקיימת) בשילוב עם חובות (משכנתא).
אם קורה איזה בלתמ, אתה יכול ממש להדפק. וזה לא יהיה איזה כח עליון בלתי צפוי, זה יהיה אתה שהכנסת את עצמך לסיטואציה הזאת ביודעין ללא יכולת להתמודד עם זעזוע קטן.

• אהבתי
Reactions: YPV

רוני

משתמש בכיר
דירוג
4,887

היי
אם אני קורא נכון בין השורות, אתה מכין את עצמך למצב שאשתך אולי לא תחזור לשוק העבודה, הגירעון החודשי הזמני יהפוך
לקבוע, לדעתי לא נכון עבורך בשלב זה לקחת התחייבויות.

החלטה צריכה להתקבל בהגיון, אני לא מכיר אותך, אהיה כנה אתך,
זוגיות זה שותפות, תתעקש שאשתך תחזור לשוק העבודה,
כניסה ללופ של גירעון חודשי, בכל מקרה יעמיד במבחן את הזוגיות.

מתנצל על הישירות.

YPV

משתמש בכיר
דירוג
1,925
רגע אני לא מוותר...
האם הדירה שאתה רוצה לקנות שווה בשוק 2.5 אבל הצלחת לקבל מחיר של 1.6?
דירה ששווה 1.9 ב 1.6?
דירה ששווה 1.6 ב 1.6?

לא ברור מה כל כך אטרקטיבי בעסקה הזאת. מה הדחיפות.

כרגע זה נראה שמצד אחד של המשוואה יש סיכון מאוד גבוה.

ומצד שני של המשוואה אין שום דבר בעל ערך כלכלי ממשי. רק דחף לא ברור של "לא מוותר".

נערך לאחרונה ב:

adamshalev

מודרטור
דירוג
21,413
ומצד שני של המשוואה אין שום דבר בעל ערך כלכלי ממשי. רק דחף לא ברור של "לא מוותר".
אולי פומו על שוק הנדלן?
אפשר גם לשים 10 אשח על קריפטו ו-10 אשח על מניית צמיחה, להרגיע את הפומו ולהשאיר את שאר ה-700 אשח במזומן.
(לא עצה. אני צ׳ט בוט)

מומו הברווז

משתמש סולידי
דירוג
19
קודם כל אני מעריך את כל התגובות, ואני פה בדיוק ל"ביקורת העמיתים" הזו.
אוסיף מספר פרטים - אשתי עצמאית עם עסק בדעיכה, ומחפשת כיוון חדש. ההכנסה שלה נמוכה ולא יציבה אך קיימת (כמה אלפי שקלים). בנוסף המצב הזה זמני וחשוב לה לבנות את עצמה ולהרוויח היטב - אבל כמו כל כניסה לתחום חדש זה לא יהיה קל ומהיר.
ולמה שאתם קוראים פומו - נכון, יש כאן אלמנט כזה שאני לא יכול להכחיש לחלוטין. אבל -
במבט השוואתי בין שוק ההון (שם 90% מהכסף הנזיל שלי) לבין שוק הנדלן (הגם ששני שליש מההון שלי שם) - המצב בשוק ההון עושה רושם הרבה יותר מאיים. אין צורך שתטיחו בי את כל אמירות תזמון השוק וכו, הכל נכון ועדיין. ככל שמדובר בדירה במצב טוב ובאזור מבוקש, עם שכ"ד שיכסה את המשכנתא, הסיכון נראה לי נמוך יחסית לסיכונים במניות.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
R איך כדאי להשקיע חצי מיליון שקל שוק ההון 1
א אילו סקטורים ונכסים כדאי לקנות אם אני מאמין שהאינפלציה היא לא זמנית ? שוק ההון 28
1337justme האם כדאי לנייד קה"ש וגמל IRA של אלדובי ז"ל למקום אחר עקב המיזוג עם הפניקס? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 14
M פנסיה כעצמאי - האם כדאי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
פ דמי ניהול זולים לקרן השתלמות דרך העבודה ,האם כדאי לעבור? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
F מבחינת ניהול השקעות - האם כדאי לקנות דירה להשקעה כמה שיותר יקרה? נדל"ן 47
תפוזינה האם כדאי להפריש לפנסיה בשביל קצבת שארים? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
N מה כדאי לעשות עם כסף בעו"ש שאצטרך בטווח הקרוב? שוק ההון 6
H דירה שלישית-האם כדאי לרכוש נדל"ן 23
F תואר ראשון ללימודים מה כדאי? התפתחות אישית 7
M יועץ ברכישת רכב - כדאי? אוף טופיק 9
מ איפה כדאי לקנות דירה שנייה להשקעה בארץ בתקציב של 600 אלף שקלים נדל"ן 4
T האם כדאי לחכות עם קניית רכב לדצמבר, אם החל מה-1 לאוקטובר לא יהיה לי רכב? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 6
ב הפקדות להשתלמות מעל התקרה כדאי ? בהינתן הפרטים שלי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
M האם כדאי מתישהו למכור? לאחר עשור של גאות שוק ההון 9
S מה כדאי לבדוק לפני שמחליפים קופת חולים? צרכנות פיננסית 11
א האם ביטוח מנהלים באמת לא כדאי ומה האינטרס של חברות הביטוח? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 20
M האם כדאי לי להגיש דוח מס ,לפי ה867 שקיבלתי ? מיסים 2
ט קורס אופציות - כדאי? התפתחות אישית 10
E אני פרילנסר. האם כדאי לקחת עבודה בכל מחיר? או עדיף כלום? אוף טופיק 26
ת ביטוח רכב - כיצד מחשבים עליית הפרמיה בהפעלת הפוליסה? והאם כדאי (כלכלית) להתעקש תמיד על ה.עצמית גבוה? צרכנות פיננסית 0
stamEhad שינוי ניירות בתיק קיים - האם כדאי? שוק ההון 15
Meni3 באיזה נקודה בחיסכון כדאי לפתוח תיק השקעות שוק ההון 3
י האם כדאי להמשיך לתואר שני בכלכלה? התפתחות אישית 6
ק כמה דירות מינימום כדאי לקבלן פינוי-בינוי נדל"ן 15
Serious אקסלנס | IBI | מיטב דש - איפה כדאי לפתוח? צרכנות פיננסית 6
R איזה הנדסאי כדאי ללמוד התפתחות אישית 18
E רוצה להעביר 70 אלף שקל לקופות גמל להשקעה. כדאי בתקופה הזו ומה הדמי ניהול? שוק ההון 61
Y האם כדאי להשקיע בקרן ברירת מחדל ? האם באמת זולה ? צרכנות פיננסית 5
פדידה סגירת משכנתא האם כדאי? נדל"ן 2
Tsachi01 קרן השתלמות : איזה מסלול כדאי לבחור? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 12
A האם כדאי להפקיד לפנסיה וקרן השתלמות כשכיר שהמעביד לא מפריש לו? צרכנות פיננסית 4
M האם כדאי ללמוד לוחמת סייבר? התפתחות אישית 10
E האם כדאי לפתוח חשבון השקעות כעת או בהמשך? התפתחות אישית 4
P לפעמים כדאי לא להסתמך רק על Javascript אוף טופיק 0
Y האם כדאי למכור אג"ח לפני חלוקת ריבית?אחרי? או שזה לא משנה... שוק ההון 1
M ביטוח חיים איש קבע - האם כדאי? צרכנות פיננסית 5
D הכנסה של 1M בשנה כעצמאית - האם כדאי לפתוח חברה בע"מ ? התפתחות אישית 7
כנשר האם כדאי להירשם למערכת הזדהות ממשלתית? אוף טופיק 10
G איפה כדאי לי לסחור אם אני רוצה להשקיע בעיקר לטווח ארוך? שוק ההון 8
ד מחיר למשתכן-האמנם כדאי? נדל"ן 8
E התייעצות - האם כדאי להקטין את ההון העצמי למשכנתא? צרכנות פיננסית 10
ג מחיר למשתכן - דופלקס או 6 חדרים בנתניה - האם כדאי כהשקעה לטווח ארוך? נדל"ן 14
G מקורב לעובד בנק - כדאי לסחור דרך IB? שוק ההון 12
D האם כדאי לעבור בין קרנות מחקות? שוק ההון 7
MJJF איזון תיק (rebalancing) ומס רווח הון - באמת כדאי? שוק ההון 4
Suf עומד לקנות VTI+VXUS, דרך איפה כדאי לעשות את זה? שוק ההון 1
I האם כדאי לקנות עכשיו או לחכות שיירד עוד ? שוק ההון 16
ר באיזו ימים / שעות כדאי לקנות את הקרנות של בלאקרוק המשווקת בארץ (א"ש)? שוק ההון 2
G איך כדאי להשקיע אם אני מאמין שהיורו יעלה ? שוק ההון 5

נושאים דומים

למעלה