• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

במה אתם מתחרטים שלא "השקעתם" כשהייתה לכם אפשרות?

נעם בלה בלה

משתמש בכיר
דירוג
2,174
אחדד רק שאני לא מתכוון להשקעות כספיות, אלא בהון האנושי שלכם.
שרשור שאולי היה עדיף שהייתי פותח לפני שש שנים, ולא היום כשאני ארבעה שבועות לפני סיום המאסטר, אבל בכל זאת, הייתי שמח לשמוע (בעיקר מהותיקים אבל לא רק כמובן): במה הייתם משקיעים יותר אם הייתם מבינים שזה חשוב? איזו הזדמנות להתפתחות אישי החמצתם בגלל נסיבות או סדר עדיפויות שבדיעבד התגלה כלא אופטימלי?

שתי דוגמאות שלי:
אם הייתי יודע ב2016 שהקורונה והחיסון יעניינו אותי כל כך, הייתי מקשיב טוב יותר בקורס אימונולוגיה. בשלב זה של התואר בעיקר התעניינתי בלסגור אותו.
אם הייתי מבין ב2006 שתכנות זה כלי, ולא מקצוע בפני עצמו, כנראה שהייתי הולך ל5 יחידות מחשבים (זה פער שאפשר לסגור כמובן, אני לא מדבר רק על דברים הרי גורל. אבל ללמוד לתכנת בגיל 27 מאפס זה כנראה יותר קשה).
זה מעניין אותי בעיקר סביב השאלה איזה הזדמנויות יש סביבי היום שאני לא מנצל. על מה אגיד בעוד עשר שנים "הייתה פה הזדמנות טובה לרכוש מיומנות, חבל שראיתי נטפליקס במקום".

מטבע הדברים ואוכלוסיית הפורום אני מניח שהרבה יגידו דברים שקשורים בהשכלה פיננסית והתנהלות כלכלית נכונה, מעניין אותי מעבר לזה :)

הרשימה שלי כללית וכוללת דברים שבחלקם אני שולט:
יותר ספורט על בסיס קבוע
אומנות לחימה(לפחות אחת)
נגינה בכלי מקובל(פסנתר גיטרה וכדומה)
לעבוד עם הידיים, לדעת לתקן ולייצר דברים.
לשמר ידע אנלוגי בעולם דיגיטלי
דרכים למציאת שלווה ואיזון ללא חומרים כימיקלים
ללמוד להקשיב לגוף
לשאול שאלות בכל נושא
לקבל ולאסוף מידע הולך ונעלם מאנשים שעדיין חיים
להנות!

פסנתר
פיתוח קול
תיאוריה של מוזיקה
השקעתי בשלושתם אבל לא באופן רציני מספיק וכעת אין לי זמן להשקיע בהם כמו שהייתי רוצה.
בנוסף, בשנה האחרונה קראתי ספרים שקשורים לתקשורת בין אישית. זה משהו שהיה מוטב אילו הייתי עושה הרבה לפני כן.

אחלה פוסט.
נקודת מבטי:
- אני מנסה לא לחשוב על מה יכלתי לעשות יותר טוב בעבר, אלא מה אני יכול לעשות עכשיו. זה רלוונטי גם להשקעות וגם לשאר תחומי החיים. להסתכל אחורה ולהתבאס שלא עשיתי קודם משהו שהייתי רוצה עכשיו הוא יחסית חסר משמעות מבחינתי.
- אני מנסה לקחת את המחשבות האלה ולסדר את החיים עכשיו, כדי להתקדם לכיוון שאני רוצה.

- תמיד אפשר להגיד "למה ראיתי טלויזיה" ולא למדתי משהו במקום. זה חכם רק בדיעבד, ולא תמיד באותו הזמן. המוח צריך לנוח גם לפעמים.

ג.נ : עדיין מנסה להחליף טלויזיה בפעולות "מנוחה" יותר טובות. לא תמיד עובד לי :)

שתי דוגמאות שלי:
הדוגמאות שלך מביטות על ההווה ומצטערות על קבלת החלטות מהעבר וזה חבל מאד בעיניי. זה כמו להגיד שחבל שלא השקעתי בפייסבוק/ביטקוין/אמזון בתחילת דרכם. תאר לך שעוד חמש שנים תהיה אפוקליפסה אחרת ותצטער שלא למדת עליה והתכוננת אליה. זאת לא חשיבה מקדמת בעיניי אלא אם בעקבות התובנות החדשות בהווה, אתה מחליט לעשות עם זה משהו (ללמוד, להתנסות).

האמת שחרטה? - אני לא כל כך מבינה את הרגש הזה.
יכולה להבין (וגם מרגישה לפעמים) החמצה, צער, ערגה, געגוע.
אבל חרטה? - הרי אם אפשר היה להחזיר את הזמן לאחור, היו חוזרות בדיוק אותן נסיבות, והייתי שוב עושה את הכי טוב שאני יודעת/מצליחה... לא מצליחה להפריד את הרציונל.

בכל אופן, סוג של תשובה (הפוכה):
במבט לאחור, הלב שלי שלם, ואני שמחה מאוד בפעמים שנתתי הזדמנות שנייה.
אני לא בן אדם שקל להרגיז או לפגוע, או להוציא מהדעת. אבל אחרי שכבר הצליחו אז זה פוגע מאוד.
ובכל זאת שלמה שנתתי הזדמנות שנייה למקום עבודה, לעיסוק-תחביב, לחברות, ליחסים בינאישיים, לזוגיות:
באותם פעמים שהרגשתי שהכל כבר מוצה. שאין יותר טעם, שזה מרגיז ובזבוז של זמן. שנפגעתי מספיק, שהתעלמו ממני מספיק, שחטפתי כבר כאלה בושות שבושה לחשוב שנתתי לזה יד..
שהלב רותח מעלבון ומכעס. שבא לשבור הכל ולעזוב.
ואז לתת לזמן לעבור קצת. ואחרי שהלב התקרר קצת, לחשוב על זה שוב.
ולראות האם באמת הכל מוצה, ואיך לתת עוד הזדמנות. כדי לא לעזוב בכעס.
לא תמיד ההזדמנות השנייה הסתיימה בהצלחה מסחררת לפעמים זה רק היה בירור שמה שנגמר באמת נגמר. אבל זה תמיד הרגיש לי טוב על הלב שניסיתי. למרות שבהתחלה כל החושים זועקים לקום ולעזוב מיד.

תיאוריה של מוזיקה
מזדהה. אני חושב שצריך המון בגרות מוזיקלית כדי להבין למה זה כל כך חשוב, ואולי ניסו ללמד אותי את זה כשהייתי לא מספיק בשל. זה חור בהשכלה שהתחלתי להשלים בגיל מאוחר מדי ועדיין משלים. זה מדהים איך אלתור פשוט על אותה רצועה ברקע יכולה להשתדרג ברגע שמבינים קצת את התאוריה מאחורי מה שאתה עושה.

ג.נ : עדיין מנסה להחליף טלויזיה בפעולות "מנוחה" יותר טובות. לא תמיד עובד לי :)
הכי קל זה להוציא אותה מהבית :)

אני גדלתי בבית בו הטלויזיה עבדה 24/7, פסקול חיי ב-18 שנות חיי הראשונות היה מורכב בעיקר מפרסומות.
לשמחתי עברתי לגור לבד בגיל צבא ומאז ועד היום לא הכנסתי טלויזיה לביתי.
כשרוצה לתת למוח לנוח, שם רדיו (תחנות עם מינימום או ללא פרסומות/אקטואליה) ובוהה.
אני די מבסוט מהתוכן הבסיסי ב- sky TV מהחלון 80" שלי.

לפעמים מתחשק לי לראות סרט, אני מעביר את מסך המחשב 24" לסלון והאמת זה די מספק אותי.

פסנתר
פיתוח קול
תיאוריה של מוזיקה
השקעתי בשלושתם אבל לא באופן רציני מספיק וכעת אין לי זמן להשקיע בהם כמו שהייתי רוצה.

לאחרונה החלטתי ללמוד תיאוריה באופן מסודר.
לקחתי מזה איזשהו פרק זמן כהפסקה.
במהלכו, נחשפתי לחומרים והרצאות שבעקבותיהם סיגלתי לעצמי באופן גם כיווני חשיבה אחרים.
היום בניגוד לבעבר, אני סבור שתיאוריה אינה חזות הכל ושגם אפשר להגיע ליעדים מסוימים בלעדיה.
אני עדיין חותר לשם, אבל מרשה לעצמי ליצור וללמוד מבלי לראות בזה מחסום ויכול לומר שבזמן האחרון פרצתי גבולות אישיים שבעבר הנחתי שהם בלתי אפשריים ללא בסיס תיאורטי.

מבכל אופן, אני אחזור להיכנס לעניינים בקרוב.
בינתיים - ממליץ מאוד על אפליקציות ללימוד תווים ופיתוח שמיעה, זה מאוד מזרז ומקל.

אם תרצה אשמח לשוחח בפרטי ולהחליף רשמים על תהליך הלמידה הזה ;)

בשורה התחתונה, מזדהה - זה אכן הדבר שאני כנראה הכי מצטער שלא התחלתי ללמוד זה מכבר.

דבר אחר שאני מאוד מצטער עליו, הוא שנתתי לפחדים משוק ההון לגבור עליי ולא נכנסתי לעובי הקורה כשהייתה לי האפשרות.

לאחרונה החלטתי ללמוד תיאוריה באופן מסודר.
לקחתי מזה איזשהו פרק זמן כהפסקה.
במהלכו, נחשפתי לחומרים והרצאות שבעקבותיהם סיגלתי לעצמי באופן גם כיווני חשיבה אחרים.
היום בניגוד לבעבר, אני סבור שתיאוריה אינה חזות הכל ושגם אפשר להגיע ליעדים מסוימים בלעדיה.
אני עדיין חותר לשם, אבל מרשה לעצמי ליצור וללמוד מבלי לראות בזה מחסום ויכול לומר שבזמן האחרון פרצתי גבולות אישיים שבעבר הנחתי שהם בלתי אפשריים ללא בסיס תיאורטי.

מבכל אופן, אני אחזור להיכנס לעניינים בקרוב.
בינתיים - ממליץ מאוד על אפליקציות ללימוד תווים ופיתוח שמיעה, זה מאוד מזרז ומקל.

אם תרצה אשמח לשוחח בפרטי ולהחליף רשמים על תהליך הלמידה הזה ;)

בשורה התחתונה, מזדהה - זה אכן הדבר שאני כנראה הכי מצטער שלא התחלתי ללמוד זה מכבר.

דבר אחר שאני מאוד מצטער עליו, הוא שנתתי לפחדים משוק ההון לגבור עליי ולא נכנסתי לעובי הקורה כשהייתה לי האפשרות.

תודה. יש לי ידע בסיסי. נעזרתי באפליקציות וחברים. שרתי במקהלה מוזיקה קלאסית עם תווים ואני מנגן על גיטרה וצ'לו. לצערי בתקופה האחרונה אין לי פנאי מבחינת זמן וגם פנאי מנטלי להתעסק במוזיקה. אני מקווה לחזור לזה עוד שנה שנתיים.

תודה. יש לי ידע בסיסי. נעזרתי באפליקציות וחברים. שרתי במקהלה מוזיקה קלאסית עם תווים ואני מנגן על גיטרה וצ'לו. לצערי בתקופה האחרונה אין לי פנאי מבחינת זמן וגם פנאי מנטלי להתעסק במוזיקה. אני מקווה לחזור לזה עוד שנה שנתיים.

נשמע שיש לך את כל היסודות והמפתחות כבר בפנים.
מקווה שתחזור לזה.

בנוסף, בשנה האחרונה קראתי ספרים שקשורים לתקשורת בין אישית. זה משהו שהיה מוטב אילו הייתי עושה הרבה לפני כן
יכול לפרט איזה ספרים?
איזה תכנים עוברים שם?

יכול לפרט איזה ספרים?
איזה תכנים עוברים שם?
אני אמליץ פה על אחד שמאוד אהבתי
How to have impossible conversations
הספר מסביר בגדול איך לנתב שיחות למקומות רצויים. חשוב גם כדי לטפח קשרים וגם כדי להוציא את המיטב מויכוחים.

כמורה לפסנתר שמלמד מבוגרים (20 ומעלה) לא פחות מ80% מגיעים עם רגשות אשם - למה לא התחלתי מוקדם יותר, מדוע לא השקעתי כילד, למה לא למדתי תווים. הם בדרך כלל אנשים מבריקים, הרבה מתחום ההייטק, אבל ברגע שיושבים מול הפסנתר אובדי עצות. יש מין אובר מודעות עצמית ל"זיופים" כשאתה מבוגר, וקשה להשתחרר ולהתנסות כמו ילדים.
אני ממליץ לכולכם לתת הזדמנות נוספת לתחום. לדאוג שהפסנתר יהיה במרחק 20 שניות מכם (לא לכסות אותו בבד וכל החרטא הזה), ופשוט להתיידד איתו. עם מורה תומך- זה יכול להיות מסע נפלא. לנגן פסנתר זה סך הכל משחק - זאת אפילו אותה מילה באנגלית (Play).

אני מתחרט על קורס אחד שהחלפתי בבית הספר למוסיקה. זאת היתה תחילת השנה הראשונה שלי. התקבלתי לקורס שמאד קשה להתקבל אליו (אינטרפטציה לזמרים) עם מורה נהדרת. אבל אחרי שיעור אחד החלפתי אותו רק כי הרגשתי ש"מדברים בו יותר מדי ולא מגיעים לתכלס". זאת כנראה המחשבה הטיפשית ביותר שעברה בראשי התמים, כי אחרי שהבנתי קצת מה זה מוסיקה וגם הכרתי את המורים הבנתי כמה היא מופלאה (למדתי אצלה פיתוח שמיעה) ידעתי שזו היתה טעות. כמו כן, היום אינטרפטציה לזמרים היא אולי התחום שהכי קרוב ליבי כזמר מבצע. ועם זאת, הכל לטובה, והמורה החביבה הזאת לא שמרה לי טינה ש"בזבזתי לה מקום נחשק בקורס" ואף דיברה איתי שיחה ארוכה בנושא הקורס פעם בספרייה. היא באמת מקסימה.

את רוב שאר הטעויות בחיי עשיתי בקטע הזוגי. היו נשים בחיי שלו יכולתי לחזור וקצת להשקיע יותר בקשר איתן אני חושב שהיה לנו פוטנציאל גדול להיות מאד מאד מאושרים יחד. וואו, כמה שהייתי רוצה לחזור לחלק מהן כרגע. אבל ככה זה.

בקיצור כל הטעויות שעשיתי בחיי היו עם נשים.

מיומנויות טכניות היה נחמד לדעת לקדוח בקיר או להרכיב/לפרק רהיטים. עברנו דירות רבות בלי וילונות על החלונות נטו מדחיינות.

בעיקר פעילות גופנית ריגורוזית, זה דבר שחלון ההזדמנויות בו ממש הולך ונסגר בחדות ככל שמתבגרים, אז כדאי להתחיל כמה שיותר מוקדם.
שיחות עם סבא-סבתא כשעוד היו בחיים וצלולים על ההיסטוריה שלהם (שלך). מגיע זמן, למרבה הצער מאוחר מדי, שאתה ממש רוצה לדעת, ולחשוב שלפני כמה שנים אפשר היה פשוט לשאול...
ואני יודע שאמרת חוץ מהשכלה פיננסית אבל בכל זאת מגיע לה פה מקום של כבוד :)

חוץ מזה. אני ״השקעתי״ בילדותי/צעירותי בכמה דברים שעולים פה כהעשרה - נגינה, ציור, שפות - והיום כך וכך (וכך) שנים אחרי זה נייס טו האב, אבל חוץ מקצת מיוחדות וכמה פארטי טריקס אני לא מרגיש שזה נורא משפיע על החיים. למקרה שזה עוזר עם הפומו :)

שיחות עם סבא-סבתא כשעוד היו בחיים וצלולים על ההיסטוריה שלהם (שלך). מגיע זמן, למרבה הצער מאוחר מדי, שאתה ממש רוצה לדעת, ולחשוב שלפני כמה שנים אפשר היה פשוט לשאול...

וגם אבא ואמא, כמובן.

תודה על השרשור הזה, ולכל מי שכתב שהוא מצטער שלא למד לנגן על פסנתר.

זה דחף אותי להתחיל ללמוד ואני כבר מנגן כמעט שנתיים וזה כיף גדול.

החלטתי שאני בשל ושידרגתי לפסנתר חשמלי חדש ב14אש"ח (kawai ca701). מחכה שיגיע בכליון עיניים.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
N במה אתם משקיעים ומה הניסיון לימד אתכם ? שוק ההון 34
adamshalev פינת האפליקציות - במה אתם משתמשים ? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 73
ע במה את עוסקים? מה הוביל אתכם לכך? כמה את מרוויחים? התפתחות אישית 16
E s&p 500 , נסד"ק 100, מדד עולמי, יש לי את כולם. אבל במה עדיף להשקיע? שוק ההון 23
Y שיפוץ צפוי בבניין - השערות במה מדובר? נדל"ן 3
נ שאלה על קרנות אג"ח זר, לוודא במה משקיעות שוק ההון 0
A במה להשקיע את החלק הסולידי של תיק ההשקעות? שוק ההון 10
P אישתי נכשלה, במה יכולה לעבוד? התפתחות אישית 55
Z כסף שמיועד לרכישת לדירה - במה להשקיע נדל"ן 15
כ לא מצליח להחליט במה להשקיע יומני מסע אישיים 7
תפוזינה רוברט קיוסאקי שוב מקבל במה אוף טופיק 12
M מתלבט במה להשקיע כסף ששוכב בבנק שוק ההון 25
S שאלת נדל"ן, במה הייתם בוחרים? נדל"ן 17
L חישוב מס רווחי הון. במה מותר להתחשב? שוק ההון 6
SpidiMan זקוק לעצה מהמומחים - במה להשקיע בארץ? שוק ההון 29
adamshalev במה משקיע אדם ממוצע שוק ההון 36
R המחקר של כל הזמנים: במה היה כדאי להשקיע? שוק ההון 2
ממהרת במה כדאי להתמקד בקריאה בפורום אוף טופיק 9
ל במה אפשר להשקיע סולידית/פאסיבית ב-IRA? שוק ההון 19
C אילו יריחונים/מגזינים אתם קוראים? פוסטים מאיכות נמוכה 2
C הייטקיסטים - איך אתם מתמודדים עם תיק השקעות ריכוזי בעקבות RSU? שוק ההון 12
ש חוץ מיס/הוט איזה רשת אתם ולמה? צרכנות פיננסית 5
ד האם אתם רואים בנפילה של הביטקוין בשבוע האחרון הזדמנות קנייה ? פוסטים מאיכות נמוכה 5
T אתם חושבים שיהיה שינוי אחרי המלחמה בממשלה? פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 350
M כמה נפשות אתם, וכמה כסף בממוצע אתם מוציאים בשנה על חופשות בארץ ובחו"ל? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 43
ה מחפש להשקיע בדירות יד 2 בצפון אנגליה, איך אתם יכולים לקדם אותי? פוסטים מאיכות נמוכה 0
ב איך אתם עוקבים אחרי התיק שלכם? שוק ההון 17
O הריבית על אגרות חוב לטווח ארוך נושקות ל-5% בוול-סטריט. מהו הגבול בו אתם מתחילים לצאת משוק המניות? שוק ההון 93
S איך אתם משקיעים באג״ח בתקופה הנוכחית שוק ההון 1
נ מה אתם קונים כאשר אתם משקיעים בS&P 500? מה החלופות? דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 30
ל כמה צדקה אתם נותנים בחודש פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 132
S איך אתם ממקסמים חיסכון עם מועדוני צרכנות וקופונים צרכנות פיננסית 10
TheOneTech כל כמה זמו אתם שולחים קריאות מונה לספקית גז שלכם? פוסטים מאיכות נמוכה 0
C אילו נותני שירותים אתם מחזיקים שרצים אתכם במסע לחופש פיננסי ולאחר מכן? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 6
N איך אתם עוקבים אחר ההשקעות שלכם ב-2023? שוק ההון 15
T איך אתם מחכים לרכישת דירה באזור שהגדרתם? נדל"ן 23
N באיזה אפיק סולידי אתם משתמשים בימים אלו? שוק ההון 17
לב מישקין עבודה משרדית - איך אתם שורדים את זה? אוף טופיק 53
deussex האם אתם עושים חוזה השכרה דרך עורך דין ? מרגיש מבולבל, אשמח לתובנות נדל"ן 28
א סיכון מס בקרן השתלמות או שילוש של דמי הניהול - מה אתם הייתם עושים? שוק ההון 9
ב לחיות על הקצה או ללכת על בטוח - מה אתם הייתם עושים? נדל"ן 14
fizban קרן השתלמות IRA - עם איזה בנק אתם עובדים? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 36
S ניתוח טכני - איך אתם עושים? פוסטים מאיכות נמוכה 9
A ברוקר ישראלי - דרך איפה אתם ממליצים להשקיע? פוסטים מאיכות נמוכה 1
ב עם כמה כסף אתם פרשתם? פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 17
Y איך אתם מחשבים תשואה נדל"ן 6
H איך אתם מתכננים לראות את המונדיאל? פוסטים מאיכות נמוכה 4
deussex עד כמה אתם סומכים להפקיד את כל הכסף בבית השקעות ישראלי ? שוק ההון 81
ס מה אתם הייתם עושים ? דחיית תואר בשנה למען מקום טוב יותר אוף טופיק 13
Shnizelia באיזה תיק גב אתם משתמשים? פוסטים מאיכות נמוכה 12

נושאים דומים