• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

תשלום מס רווחי הון בחשבון ממוסה שעבר בירושה

• פותח הנושא HHH
  • פורסם בתאריך

HHH

משתמש בכיר
דירוג
2,864
קרובת משפחה שנפטרה הותירה בחשבונה בבנק תיק ני"ע ממוסה עם רווחים צבורים. בכדי לחלק את הסכום בין היורשים בצורה שווה יש למכור את ניירות הערך השונים. האם יש לשלם מס רווחי הון מלא באירוע מסוג זה?
תודה מראש לעונים.

לא רואה סיבה שלא יהיה חייב במס רווחי הון.
אגב - למה לא להעביר את הני״ע ללא מכירה ולחסוך את המס?

תודה על התשובה. יש אוסף נרחב של ני"ע עם רווחים שונים. נראה לי בעייתי להעביר לחלק מהיורשים ני"ע עם רווחים צבורים ולהתייחס אליהם בצורה זהה לכסף בעו"ש. בנוסף, הקצאת הנכסים של המנוחה לא בהכרח מתאימה ליורשיה.

נראה לי בעייתי להעביר לחלק מהיורשים ני"ע עם רווחים צבורים ולהתייחס אליהם בצורה זהה לכסף בעו"ש.
בוודאי צריך להתחשב ברווחים הצבורים ובמס הצבור.
בנוסף, הקצאת הנכסים של המנוחה לא בהכרח מתאימה ליורשיה.
במידה וישנם יורשים מעל גיל 60 עם מדרגת מס מתחת ל 25% , הם יכולים לחסוך מס אם הם יבצעו את המכירה (=יירשו את הניירות שלהם ומייד יימכרו).
הכי פשוט זה באמת למכור הכל ולחלק מזומן. אם מדובר על הרבה רווחים צבורים, כדאי לשקול את האופציה השנייה.

• אהבתי
Reactions: HHH
במידה וישנם יורשים מעל גיל 60 עם מדרגת מס מתחת ל 25% , הם יכולים לחסוך מס אם הם יבצעו את המכירה
האם אתה יכול להרחיב במעט על הנקודה הזו?

רגע, יוסי, האם אתה משלם 25% מס? אם כן, אני יתכן שתוכל לקבל החזרים בהגשת דוחות.
אתה אמור לשלם את המינימום{נערך} מבין המס השולי וה25%.

נערך לאחרונה ב:
כמו שגולם הטונה כתב, מעל גיל 60, על רווחי הון משלמים את הגבוה מבין מס שולי ו 25%.
כך, שאם יש יורש, מעל גיל 60 במדרגת מס נמוכה מ 25%, הוא יכול לחסוך את ההפרש.
(אני מכיר אנשים עם הכנסות של מאות אלפים בשנה, שזה המצב שלהם... לדוגמא (מקרה אמיתי), קצבאות זקנה מהארץ ומחול פטורים ממס (כ 150K). פנסיה בארץ פטורה (כ 30K, מתחת לתקרה), ועוד כמה מאות אלפים בדיבידנדים. המס השולי שלהם הוא 10%)

אגב - למה לא להעביר את הני״ע ללא מכירה ולחסוך את המס?
למיטב ידיעתי העברת ניירות ערך בין בני אנוש לא נשואים גוררת אירוע מס.

חשבתי שדיבידנדים זה 25% בכל מקרה, לא?
בדיוק. לכן בדוגמא שנתתי, אם יש להם גם הכנסות ריבית או רווחי הון, הם ימוסו עליהם בשולי של 10%. (הנקודה הייתה שגם אנשים עם הכנסות גבוהות (ואפילו מס גבוה על דיבידנדים לדוגמא), עדיין יכולים להיות במדרגת מס נמוכה)

בהמשך לשאלתי - בהנחה שתיק ני"ע שהתקבל בירושה לא תואם את האסטרטגיה של היורשים והם מעוניינים לממש אותו ולרכוש לאחר מכן ני"ע אחרים במקום הקיימים, מהו הסכום שעשוי לעורר את רשויות המס ולסווג את היורשים כ"סוחרים" עקב ההיקף (החד פעמי) של פעולות המכירה והקנייה בטווח קצר?

קרובת משפחה שנפטרה הותירה בחשבונה בבנק תיק ני"ע ממוסה עם רווחים צבורים. בכדי לחלק את הסכום בין היורשים בצורה שווה יש למכור את ניירות הערך השונים. האם יש לשלם מס רווחי הון מלא באירוע מסוג זה?
תודה מראש לעונים.
לא חייבים למכור, אפשר לחלק את הני"ע בין היורשים.
לא מכרת = לא אירוע מס.
מכרת = אירוע מס.
, מהו הסכום שעשוי לעורר את רשויות המס ולסווג את היורשים כ"סוחרים" עקב ההיקף (החד פעמי) של פעולות המכירה והקנייה בטווח קצר?
לא תוגדר בתור סוחר. היקף המסחר הוא רק אחד הקריטריונים.

• אהבתי
Reactions: HHH
בהמשך לנושא השרשור, איך ניתן לחלק תיק השקעות של עשרות שנים במידה ולא רוצים למכור?
כל יחידה נקנתה במחיר שונה ויש לה רווח שונה.
קרוב משפחה שלי טוען שניתן לחלק כל יחידת מניה למספר חלקים, יש דבר כזה? נשמע לי לא סביר. האם היה אפשרי בעבר (לפני עשרים שנים)?

בהמשך לנושא השרשור, איך ניתן לחלק תיק השקעות של עשרות שנים במידה ולא רוצים למכור?
כל יחידה נקנתה במחיר שונה ויש לה רווח שונה.
קרוב משפחה שלי טוען שניתן לחלק כל יחידת מניה למספר חלקים, יש דבר כזה? נשמע לי לא סביר. האם היה אפשרי בעבר (לפני עשרים שנים)?

רק מעלה כאן השערה.., יבואו רואי החשבון שמתעסקים עם דברים כאלו ואולי יתקנו אותי.

אבל למה שעיזבון המנוח לא יפתח נאמנות כלשהי, שהנהנים בה הם אותם יורשים, וכך יוכל לחלק את הרווחים הן מהכנסות הריבית והדיבידנד במידה ויחליטו להשאיר את אותם ני"ע והן בגין רווחי ההון הנצמחים בגין מכירת המניות.

במצב הזה, ובהנחה ומדובר בנאמנות קרובים, ברירת המחדל היא שהנהנים ימוסו בעת החלוקה (ואנו רוצים לבצע חלוקה אחת, לאחר מכירת ניירות הערך) בשיעור של 30%.
עם זאת, אפשר גם לבחור בחלופה אחרת שבה ממסים את הכנסות הנאמן (ואז הוא חייב להגיש דו"ח כל שנה) בשיעור של 25%, ובעת החלוקה לא ממסים בכלל.
בהנחה שבאמת פותחים נאמנות לצורך מכירת אותם ני"ע וחלוקת הרווחים, נבחר בחלוקה הזו, נמסה את הכנסות הנאמן (רווחי ההון) ב25%, ונחלק.

במצב כזה, סך המס שישולם הוא 25%.

2 דברים שצריך לבדוק ואני לא יודע לענות עליהם, יבואו רואי החשבון המתעסקים בזה וידעו אולי לתת תשובה:

1) יכול להיות שבכלל המס על אותו רווח הון נמוך מ-25%, ואז אין סיבה לפתוח נאמנות בכלל ולמסות 25%.
2) מה שתארתי מהווה תכנון מס. לכן, יש לבדוק האם קיימת אולי בפקודה איזושהי הוראה אנטי-תכנונית שעוצרת אותי מלבצע את תכנון המס הזה.

וסתם לחידוד,
ירושה אכן אינה אירוע מס, מס ירושה בוטל בישראל איפשהו בשנות ה50 או ה60 אם אני לא טועה.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ק דמי ניהול יקרים כנגד תשלום מס על רווחי הון - קרנות ישראליות אל מול זרות שוק ההון 2
M אי תשלום מס רווחי הון IB מיסים 13
M תשלום מס רווחי הון באיחור מיסים 10
M תשלום מס שולי על רווחי הון? שוק ההון 2
ו פוליסת חסכון - תשלום מס רווחי הון מיסים 6
A תשלום מס רווחי הון(לא חייב בדוח שנתי) צרכנות פיננסית 1
J תשלום מס רווחי הון שוק ההון 7
עומר תשלום מס רווחי הון בניכוי המדד שוק ההון 11
L שווי דיבידנדים בחשבון ברוקר זר לצורך תשלום מס יסף מיסים 3
ר תשלום מס מיסים 5
I אי תשלום מס יסף מיסים 8
O תשלום מס שבח נדל"ן 1
F תשלום מקדמות מס הכנסה עם כרטיס אשראי אמריקאי מיסים 13
ס תשלום מס על ריבית מפיקדון בבנק זר מיסים 1
M עדיפות לדמי ניהול או דחיית תשלום מס ? שוק ההון 13
vaccinium תשלום מס בישראל של תושב ישראל אשר גר ועובד בארה״ב מיסים 15
B תשלום מס הכנסה על הפרשות לפנסיה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
ד תשלום מס על RSU כשעושים ניתוק תושבות מיסים 1
Royi אופטימיזציה של תשלום מס בתא משפחתי עם פער גדול ברמות שכר מיסים 6
מ החזר מס על תשלום מס על דבידנד מיסים 3
פיטר גריפין מכירת דולרים ברווח ומשיכה - תשלום מס? מיסים 1
M תשלום מס על משיכת כספי פיצויים מקרן פנסיה מיסים 1
K מיסוי נומינלי על קרן זרה - האם יתכן תשלום מס בהפסד שנובע משער המטבע? שוק ההון 7
D תשלום מס על אירוע מס יחיד מיסים 4
I תיאום מס לשכיר - זיכוי עבור תשלום לריסק פרטי ומטריה ביטוחית צרכנות פיננסית 7
ס תיאום מס סולידי (עם מומחי מס וללא תשלום) מיסים 14
I זיכוי מס בגין תשלום לביטוח חיים\אובדן כושר עבודה לשכירים (שלא דרך תלוש השכר) צרכנות פיננסית 8
stamEhad שאלה על תשלום מס יסף (מילוי טופס 135 - דו"ח מס שנתי מקוצר) בעקבות מימוש אופציות. האם אני חייב? מיסים 13
מ תשלום מס - ברוקר בחו״ל מיסים 3
ע מועד תשלום מס שוק ההון 2
R תשלום מס דרך מיטב דש טרייד שוק ההון 15
O תשלום מס הכנסה שוק ההון 1
ה תשלום מס על מכירת מגרש נדל"ן 2
T תשלום מס הכנסה כשאיני גר בארץ אוף טופיק 12
N תשלום מס רווח הון שלא נוכה במקור - ברוקר אמריקאי צרכנות פיננסית 7
S משהו לא מסתדר לי עם תשלום מס הכנסה צרכנות פיננסית 3
Squirrel תשלום מס הכנסה (!) בעת הפקדה רגילה ל-IB? צרכנות פיננסית 2
R תשלום מס שוק ההון 1
מ תשלום מס מלא לאחר פרישה על RSU שוק ההון 44
I הטבת מס על תשלום ליועץ פנסיוני צרכנות פיננסית 3