• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

זיכוי מס בגין תשלום לביטוח חיים\אובדן כושר עבודה לשכירים (שלא דרך תלוש השכר)

• פותח הנושא ilyaf
  • פורסם בתאריך

ilyaf

משתמש רגיל
דירוג
77
היי,

שאלה לגבי זיכוי מס בגין הפרשות לביטוח חיים\אכ"ע לשכירים (שלא דרך תלוש השכר).
אני ממלא כעת טופס 135 לטובת החזר מס על שנת 2020 (יש לי מספר תרומות למוסדות מוכרים שאני רוצה לקבל עליהם זיכוי).
אני עובד שכיר.במהלך 2020 עשיתי כמה שינויים בפנסיה ובביטוחים שלי - במקום ביטוח מנהלים יש לי כעת קרן פנסיה על השכר עד התקרה, ומטריה ביטוחית על יתרת השכר מעל התקרה. בנוסף אני משלם על ריסק פרטי בנפרד.
בתלוש השכר אני מקבל זיכוי לפי סעיף 45 (213 ש"ח חודשיים) על הפקדה פנסיונית.
האם יש זיכוי נוסף על התשלום הפרטי לאכ"ע במסגרת המטריה הביטוחית, או הריסק? או שבמקרה של שכירים זה רק הזיכוי לפי סעיף 45?

אציין שבטופס 135 אני רואה שדה בשם "ביטוח חיים" (036), ובדברי ההסבר בטופס רשום:
"במשבצת 036/081 :יש לרשום את תשלומי הפרמיות לביטוח חיים (מרכיב "הריסק" בלבד) כולל הסכומים מטופסי 106"
האם שם אני צריך לרשום את סך הפרמיה ששילמתי על הריסק באופן פרטי?

ושאלה נוספת לגבי הריסק - קראתי שמי שמקבל את הזיכוי הוא המשלם ולא המוטב. בן הזוג שלי משלם גם כן על ריסק פרטי,הוא לא עובד כרגע. האם כדאי לי משיקולי מס לשלם במקומו? (אם זה משנה, בפועל מחויב האשראי שלי גם עבורו)

תודה!

נערך לאחרונה ב:
האם יש זיכוי נוסף על התשלום הפרטי לאכ"ע במסגרת המטריה הביטוחית, או הריסק?
תבדוק באזור האישי של חברת הביטוח שרכשת דרכה את המטריה, ותראה אם באישור השנתי למס שהם מפיקים לך מופיע שדה 206/207.
אם כן, אז תצטרך למלא את העמוד השני של טופס 134 כדי לראות כמה מתוך התשלום לאכע הוא בר ניכוי בדוח השנתי. (יש תקרה משותפת לך ולמעסיק על הפקדות אכע).

האם שם אני צריך לרשום את סך הפרמיה ששילמתי על הריסק באופן פרטי?
כן, ושוב לפי מה שמצוין באישור למס שמפיקה חברת הביטוח ושולחת לך בדואר או באזור האישי.

ושאלה נוספת לגבי הריסק - קראתי שמי שמקבל את הזיכוי הוא המשלם ולא המוטב. בן הזוג שלי משלם גם כן על ריסק פרטי,הוא לא עובד כרגע. האם כדאי לי משיקולי מס לשלם במקומו? (אם זה משנה, בפועל מחויב האשראי שלי גם עבורו)
יותר נכון את הזיכוי מקבל זה שהביטוח על שמו (תיאורטית כל אחד יכול לשלם עליו, מה שמשנה זה מי המבוטח).

זוג נשוי יכול להעביר את הפרמיות ביניהם כדי שאחד מהם יקבל זיכוי גדול יותר (לרוב משתלם כשאחד מהם בלאו הכי לא משלם מס הכנסה).
אני לא בקיא בחוקים לידועים בציבור, אבל אם אתם מגישים דוח ביחד אז תוכלו גם לעשות את זה (גם עם שדה 45/86 ניתן לעשות זאת).

תבדוק באזור האישי של חברת הביטוח שרכשת דרכה את המטריה, ותראה אם באישור השנתי למס שהם מפיקים לך מופיע שדה 206/207.
אם כן, אז תצטרך למלא את העמוד השני של טופס 134 כדי לראות כמה מתוך התשלום לאכע הוא בר ניכוי בדוח השנתי. (יש תקרה משותפת לך ולמעסיק על הפקדות אכע).

כן, ושוב לפי מה שמצוין באישור למס שמפיקה חברת הביטוח ושולחת לך בדואר או באזור האישי.

יותר נכון את הזיכוי מקבל זה שהביטוח על שמו (תיאורטית כל אחד יכול לשלם עליו, מה שמשנה זה מי המבוטח).

זוג נשוי יכול להעביר את הפרמיות ביניהם כדי שאחד מהם יקבל זיכוי גדול יותר (לרוב משתלם כשאחד מהם בלאו הכי לא משלם מס הכנסה).
אני לא בקיא בחוקים לידועים בציבור, אבל אם אתם מגישים דוח ביחד אז תוכלו גם לעשות את זה (גם עם שדה 45/86 ניתן לעשות זאת).
תודה!
לצערי לא נשואים/ידועים בציבור אז משער שהתשלום שלו פחות רלוונטי כרגע. אבדוק את היתר.

בדקתי כעת הן לגבי המטריה והן לגבי ביטוח החיים.
במטריה - שדה 206/207 מושחר (במקום זאת מופיעים רק סכומים בסעיף 45 - עמית שכיר, ו249 - מעסיק בלבד). זה אומר שהאכ"ע שאני משלם למטריה אינו בר ניכוי?
מה שכן אני מבין שאני צריך למלא את סעיף 249 בנוסף ל45 בדו"ח,נכון?
בביטוח החיים שדה 206/207 ריק אבל דווקא סעיף 36/81 לא ומכיל באמת את סך הפרמיה ששילמתי באופן פרטי.

במטריה - שדה 206/207 מושחר (במקום זאת מופיעים רק סכומים בסעיף 45 - עמית שכיר, ו249 - מעסיק בלבד). זה אומר שהאכ"ע שאני משלם למטריה אינו בר ניכוי?
כנראה שאינו בר ניכוי אם כך. יש בזה גם הגיון, כי זה תוספת ולא האכ"ע ממש.
מה שכן אני מבין שאני צריך למלא את סעיף 249 בנוסף ל45 בדו"ח,נכון?
כן, אבל הסעיפים האלו מופיעים ב-106 מהמעסיק, וצריך להסתמך עליו.

בביטוח החיים שדה 206/207 ריק אבל דווקא סעיף 36/81 לא ומכיל באמת את סך הפרמיה ששילמתי באופן פרטי.
כן, זה השדה (36/81) לביטוח חיים.

כנראה שאינו בר ניכוי אם כך. יש בזה גם הגיון, כי זה תוספת ולא האכ"ע ממש.
עוד שאלה באותו נושא. אני רואה שלמרות ששדה 206/207 מושחר בדו"ח השנתי של המטריה אצלי, בטופס 106 דווקא מופיע סכום של "הפרשת מעביד לקצבה" ולידו רשום [טופס 134]. אני צריך לרשום את הסכום הזה בשדה 206/207 בדו"ח?

כמו כן, אני רואה שבטופס 106 יש סכום "סה"כ ברוטו לקה"ל" (משער שמדובר בהפרשות לקרן השתלמות) כאשר השדה שרשום לידו הוא 218/219. אין כזה שדה בטופס 135. למה זה מתאים?

לבסוף, שאלה כללית בנושא טופס 135 (החזר מס) - האם מהידוע לכם ניתן לשלוח אותו לרשות המיסים באינטרנט? (ממה שאני רואה ב"אזור האישי" באתר רשות המיסים, ניתן לשלוח דו"ח רק אם יש תיק על שמי, ונראה שאין - אין לי הכנסות כעצמאי ותעודת הזהות שלי לא מתאימה למספר תיק כלשהו). שאנסה להעביר דרך מערכת הפניות (מפ"ל) או שאין טעם וזה רק פיזי? (זכור לי שראיתי פרסום באתר הרשות שניתן להגיש אונליין בתקופת הקורונה,אבל אפילו שם היה רשום שבמקרה שיש בקשה להחזר על תרומה - כמו במקרה שלי - זה לא כלול, ולצערי מבדיקה מול חשבת השכר שלי נראה שאין להם הסדר מול פקיד שומה לביצוע החזר מס דרך התלוש)

נערך לאחרונה ב:
אני צריך לרשום את הסכום הזה בשדה 206/207 בדו"ח?
לא. טופס 134 נועד לראות כמה מתשלום פרטי שלך מותר בניכוי, ויש תקרה שהיא משותפת לך ולמעסיק.
בסוף טופס 134 יש הנחיה להעביר את הסכום המחושב בשורה האחרונה לשדה 206/207 ככל והחישוב מאפשר.

כמו כן, אני רואה שבטופס 106 יש סכום "סה"כ ברוטו לקה"ל" (משער שמדובר בהפרשות לקרן השתלמות) כאשר השדה שרשום לידו הוא 218/219. אין כזה שדה בטופס 135. למה זה מתאים?
גם לטופס 134, ורק במקרה והמעסיק חייב חלק מההפקדות כזקיפת שכר.

לבסוף, שאלה כללית בנושא טופס 135 (החזר מס) - האם מהידוע לכם ניתן לשלוח אותו לרשות המיסים באינטרנט? (ממה שאני רואה ב"אזור האישי" באתר רשות המיסים, ניתן לשלוח דו"ח רק אם יש תיק על שמי, ונראה שאין - אין לי הכנסות כעצמאי ותעודת הזהות שלי לא מתאימה למספר תיק כלשהו). שאנסה להעביר דרך מערכת הפניות (מפ"ל) או שאין טעם וזה רק פיזי? (זכור לי שראיתי פרסום באתר הרשות שניתן להגיש אונליין בתקופת הקורונה,אבל אפילו שם היה רשום שבמקרה שיש בקשה להחזר על תרומה - כמו במקרה שלי - זה לא כלול, ולצערי מבדיקה מול חשבת השכר שלי נראה שאין להם הסדר מול פקיד שומה לביצוע החזר מס דרך התלוש)
הייתי מנסה קודם במפ"ל, אולי יקלט. אם יענו לך שצריך להגיע, תגיע.

ומטריה ביטוחית על יתרת השכר מעל התקרה
מה זה אומר? מטריה להבנתי אמורה לכסות אקסטרה מעבר לפנסיה, לא לכסות סכומים שלא בפנסיה

מה זה אומר? מטריה להבנתי אמורה לכסות אקסטרה מעבר לפנסיה, לא לכסות סכומים שלא בפנסיה
צודק.תיקון - מדובר במקרה שלי בקרן פנסיה עד תקרת ההפקדה + מטריה ביטוחית להרחבת האכ"ע לעיסוק הספציפי, וביטוח מנהלים (ד"נ 3 מהפקדה, ד"נ 0.5 יורד ל0.25 מצבירה) כמוצר משלים על היתרה שמעבר לתקרה.
ותכלס, טוב שהסבת את תשומת ליבי - עכשיו אני רואה שבכלל לא שילמתי פרמיה על המטריה במהלך 2020 בגלל הנחה שקיבלתי,מה שמסביר למה לא ראיתי אותה בדו"ח השנתי של 2020.

נערך לאחרונה ב:
נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
Y החזר מס רווחי הון בגין נקודות זיכוי (שחלקן רק בעבור יגיעה אישית) מיסים 8
K החזר מס בגין רווחי הון ע"י נקודות זיכוי צרכנות פיננסית 2
yossik מס הכנסה על זיכוי בעמלות מסחר מיסים 3
ז נקודות זיכוי מס מיסים 6
מ משפט בנושא זיכוי מס זר בארה"ב נגד הNIIT מיסים 1
S הגשת בקשה להחזר מס הכנסה דרך finupp - בדיקה בסימולטור לאחר הגשה הראה חוב ולא זיכוי - הצילו! מיסים 21
A זיכוי מס חוץ בישראל כנגד מס ששולם לארה"ב על פדיון קופת גמל להשקעה מיסים 10
מ זיכוי מס על מטריה לקרן הפנסיה לשכיר מיסים 6
Z האם נקודת זיכוי נוספת לנערים בגיל 18 ניתנת למימוש גם כנגד מס רווחי הון או רק כנגד יגיעה אישית? מיסים 6
R זיכוי מס על סמך נקודות זיכוי מיסים 10
S העברת זיכוי מס לפי סעיף 46 לשנה עוקבת מיסים 6
A זיכוי מס זר - תקרת זיכוי מיסים 5
A זיכוי מס זר בארץ כנגד Net Investment Tax מיסים 5
מתכנת רשות המסים תעביר באופן יזום החזרי מס לכ-1,900 הורים לילדים עם מוגבלות שלא מימשו את זכאותם להקלה במס של 2 נקודות זיכוי מיסים 18
I תיאום מס לשכיר - זיכוי עבור תשלום לריסק פרטי ומטריה ביטוחית צרכנות פיננסית 7
י זיכוי מס מתרומות2021 מיסים 1
guesto קדימות מגן מס מול נקודות זיכוי שוק ההון 30
S ניצול נקודות זיכוי מס (ועוד כמה שאלות) מיסים 5
T שימוש בנקודות זיכוי של מס הכנסה לשוק ההוו שוק ההון 11
מ הפקדות לקופת גמל עצמאית בשביל זיכוי מס צרכנות פיננסית 1
פסיוני התחשבות בנקודות זיכוי vs ניכוי מס במקור צרכנות פיננסית 1
N החזר מס ע"ח נקודות זיכוי שוק ההון 2
ח זיכוי מס בעבור ביטוח חיים צרכנות פיננסית 10
M החזר מס דיבידנדים כנגד נקודות זיכוי - גם למס ששולם בחו"ל? שוק ההון 9
ה זיכוי מס על תרומה שאינה כספית אוף טופיק 0
amidar משחקים עם נקודות זיכוי של מס הכנסה - האם אפשרי? אוף טופיק 16
C זיכוי מס הכנסה \ נקודות זיכוי בשל תמיכה בהורה נכה צרכנות פיננסית 5
H הפחתת מס רווחי הון דרך נק' זיכוי מיסים 215
O נקודת זיכוי בגין תואר אקדמי שלא נוצלה מיסים 3
Z זיכוי וניכוי מרווח הון בשל הפקדה לפנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 8
ה יתרת נקודות זיכוי לפריסה מיסים 2
X נקודות זיכוי לעצמאים, 7000+₪ שהגיחו משומקום מיסים 8
S איך מחשבים נקודות זיכוי על ילדים מיסים 10
A נקודות זיכוי לאדם על הרצף האוטיסטי מיסים 6
N זיכוי וניכוי בקרן הפנסיה לעצמאים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
RumpSteak טופס 106, סעיף 42 ניכוי למס הכנסה: (כולל זיכוי פ"ש בסך ...) - מהו זיכוי פ"ש? מיסים 1
שם משתמש בעייתי "נקודות זיכוי בלתי מנוצלות" - מה הכוונה? מיסים 18
ח דחיית נקודת זיכוי בגין תואר אקדמי - התמחות מיסים 2
A זיכוי על מסי חוץ בארץ - לא ניתן לקבל זיכוי על הכנסה שהופקה מחוץ לישראל מיסים 1
C העברת נקודות זיכוי בין בני הזוג מיסים 6
ה זיכוי ממס בתלוש שכר מיסים 17
פ נקודות זיכוי על ילדים מיסים 1
א ניוד נקודת זיכוי של תינוק - איך עושים את זה? מיסים 10
P ניצול נקודות זיכוי כנגד ריווחי הון מיסים 14
י זיכוי מתרומות מיסים 2
י נקודות זיכוי ורווחי הון שוק ההון 4
מ נקודות זיכוי במיסוי בשל תינוק חדש במשפחה מיסים 5
S דמי לידה ונקודות זיכוי אוף טופיק 2
I האם גם לילד יש 2.25 נקודות זיכוי? שוק ההון 9
ס חצי נקודת זיכוי אחרי תואר שני מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 9

נושאים דומים