• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

תיקון 190 וחסכון בגיל 60 פלוס

אלונה

משתמש סולידי
דירוג
12
שלום לפורום הנכבד,

בעקבות הפוסט האחרון של הסולידית נפל לי האסימון לגבי תיקון 190 כאפיק השקעה לחוסכים מבוגרים (בני 60 פלוס), אך יש לי לא מעט שאלות ותהיות.
אז אם הבנתי נכון, תיקון 190 מאפשר לאדם מעל גיל 60 להפקיד כסף לקופת גמל ולמשוך אותו כקצבה פטורה ממס בפרישה, או כסכום הוני אם הוכיח קצבה של 4500 ש"ח חודשי. עד כאן ברור. אבל:
  1. האם אפשר למשוך את הסכום ההוני גם לפני פרישה לפנסיה? כלומר אדם מעל גיל 60, עדיין עובד, הקצבה הצפויה שלו היא מעל 4500 ש"ח חודשי. הפקיד כסף בקופת גמל, עשה רווח ורוצה למשוך - אפשר? או שצריך להיות אחרי פרישה בשביל למשוך הוני?
  2. במידה ואין קופת גמל אלא רק קרן פנסיה ו/או ביטוח מנהלים, האם אפשר/צריך לפתוח קופת גמל חדשה על מנת להפקיד אליה את הכספים?
  3. במידה וקיימת קופת גמל אחרת, האם אפשר להפקיד לאותה קופה או שצריך לפתוח קופת גמל חדשה?
  4. האם יש תקרת הפקדות שנתית לפי תיקון 190?
ובקיצור, האם בעצם קופת גמל IRA לפי תיקון 190 עדיפה על תיק השקעות בניהול עצמי בבית השקעות עבור חוסך שחצה את גיל 60 ולא מתכוון לפרוש בטווח הנראה לעין?

תודה!

לגבי אפשרות משיכה לפני גיל 60, לדעתי התשובה היא לא.
לגבי קרן פנסיה, להבנתי מי שמקבל פנסיה מינימלית (כולל פנסיה תקציבית) יכול להפקיד סכומים לקופג לפי תקנה 190
צריך לזכור ש ה 70 אלף שח הראשונים שמופקדים בשנה ינעלו בעל מקרה ככספי קצבה, ולכן אם מפקידים סכום למשיכה הונית אני מניח שהוא יהיה הרבה מעל 70 אשח (אימי הפקידה סכום מאוד גדול ).

אם מושכים הון משלמים 15% נומינלי
ולגבי יורשים, סכומים שמופקדים לפני גיל 75 (נדמה לי) יהיו פטורים ממס , ואח"כ יהיה מס מופחת (15%)
צריך לזכור שדמי הניהול אוכלים את החסכון ולכן מי שמתחיל בגיל 60 וחשוב לו גם הירושה צריך לשקלל גם את דמי הניהול .

לגבי אפשרות משיכה לפני גיל 60, לדעתי התשובה היא לא.
ניתן עם קנס 35%

צריך לזכור ש ה 70 אלף שח הראשונים שמופקדים בשנה ינעלו בעל מקרה ככספי קצבה, ולכן אם מפקידים סכום למשיכה הונית אני מניח שהוא יהיה הרבה מעל 70 אשח (אימי הפקידה סכום מאוד גדול ).
זה לא 34,000?
גם זכור לי שאם מוכיחים לפקיד שומה שהכספים אכן היו אחרי מס, ניתן לקבל החזר על המס על הקצבה הזו (אולי @Nina T תדע אם וכיצד).

צריך לזכור שדמי הניהול אוכלים את החסכון ולכן מי שמתחיל בגיל 60 וחשוב לו גם הירושה צריך לשקלל גם את דמי הניהול .
+1000, עד כדי חוסר כדאיות אם החיסכון לטווח ארוך כמו שצוין בפוסט

עוד דבר שכדאי לזכור שגם על הקצבה משלמים דמי ניהול וצריך לשקלל אותם אל מול הנוחות של משיכת קצבה ואל מול הטבת המס.

נינה הסבה את תשומת ליבי שמעל גיל 60 מס רווחי הון הוא בשיעור שיכול להיות נמוך מ 25%.
כדאי לבדוק אם המיסוי של 190 משתלם יחסית למס רווחי ההון שרלבנטי למפקיד.

לגבי תקרת הפקדה - לא יודע אם יש שנתית.
יש תקרה כללית של כמה אפשר להפקיד משהו כמו 5 עד 8 מיליון שקל (לא זוכר בדיוק)

אפשר להפקיד לפי תיקון 190 גם לקרן פנסיה, שם דמי הניהול נמוכים יותר.
@Nina T איך מוכיחים לקופת גמל/קרן פנסיה שהכספים הם אחרי מס? איזה אישור מס הכנסה מנפק?

@Nina T איך מוכיחים לקופת גמל/קרן פנסיה שהכספים הם אחרי מס? איזה אישור מס הכנסה מנפק?
אני לא כל כך יודעת , אני חושבת שצריך מוצר מובנה שמלכתחילה תחת ההגדרה הזו, לפי הבירורים שלי. בכל אופן יש לי לא מעט הסתייגויות מאותו תיקון. 1. הוא ממסה נומינלית- לכן עדיף לבחור מסלול רק ישראלי, כי ימסה גם רווחים שהם פטורים-רווחי שער. 2. להרבה פנסיונרים במיוחד לאור חוק פנסיה חובה מ2008 והשינוי בשיעורי המס כך שכמעט 67% מהשכר הממוצע יהיו פטורים, ממילא בעלי הכנסות ממוצעות יוכלו להנות משיעורי מס נמוכים אחרי גיל 60. זה תיקון לעשירים ואם כבר עשירים אם התיק בהשקעות חול והמטח מתחזק הם יוצאים מופסדים, א השקל יתחזק אזי למעשה הם מקבלים אפשרות לבצע קיזוז הפרשי שער.
לא מומחית גדולה, זה המסקנות שלי מהבירורים שערכתי

@אלונה תודה על השרשור, בדיוק באתי לשאול על הנושא, בעיקר בעקבות הפוסט הזה של 'משקיע בערך' (שנכתב הרבה לפני התגשמות הIRA ושלל שינויים)

בתמצית, שאלתי היא כיצד לחשב האם משתלם להפקיד את הסכום עד התיקרה השנתית (ה-34K המדוברים) לקופ"ג IRA או לא, במיוחד לאור ההערות הנ"ל:
+1000, עד כדי חוסר כדאיות אם החיסכון לטווח ארוך כמו שצוין בפוסט
(אגב, לא מצאתי בפוסט את הציון הזה...)
או במילים אחרות- כיצד לחשב את הכדאיות בין 15% נומינלי, לעומת 25% ריאלי?
ושאלתי השניה היא האם באמת אפשר לפתוח קופ"ג IRA לפי תיקון 190? מן הסתם התנאים יהיו בדמי ניהול שוחטים.. במיוחד לאור המגבלה של 34K בשנה..
שאלה נוספת (2.2)- האם אפשר להעביר כספים מקופ"ג קיימת לקופ"ג IRA ולזכות גם בכספים שלא מוגבלים בתיקרה (ועל הדרך הגדלת יכולת המיקוח) וגם בהטבת המס לפי תיקון 190?

או במילים אחרות- כיצד לחשב את הכדאיות בין 15% נומינלי, לעומת 25% ריאלי?
תלוי בכישורי הנבואה שלך.
במקרה השקלי - האם האינפלציה הגבוהה היא נחלת העבר או שכמו תופעות אחרות התרגלנו למצב מסויים אבל ההסטוריה תחזור בטווח ההשקעה שלך.
במקרה הדולרי - כנ"ל + מה הצפי שלך לשינויי שע"ח.
באופן כללי, הריאלי השקלי מסוכן פחות. בשנים האחרונות הוא גם כדאי פחות.

@גרהם אני מודה שלא הבנתי לגמרי, בעיקר כיוון כללי שבפועל שיעור שני סוגי המיסים קרוב לזהה, או ללא עדיפות ברורה ומוכרחת של האחד על פני השני.
נתקלתי גם בשרשור הזה, שגם כן עזר לי.

א
תלוי בכישורי הנבואה שלך.
במקרה השקלי - האם האינפלציה הגבוהה היא נחלת העבר או שכמו תופעות אחרות התרגלנו למצב מסויים אבל ההסטוריה תחזור בטווח ההשקעה שלך.
במקרה הדולרי - כנ"ל + מה הצפי שלך לשינויי שע"ח.
באופן כללי, הריאלי השקלי מסוכן פחות. בשנים האחרונות הוא גם כדאי פחות.
אבל החברות מציעות מסלולים עם חשיפה לשוק ארהב
אם שנה שעברה בחרת בתיקוון 190 הרי שלמרות שייתכן שהמניות הפסידו, הדולר עלה וייתכן שבמסלול 190 יוצא שאתה משלם מס ובעל מה שיכול היה להיות הפסד לצרכי מס.
אם בוחרים מסלול ללא חשיפת מטח כמו למשל תל אביב 35 ב190 לעומת מסלול רגיל, ובהנתן שאינפלציה לא השתוללה כאן משנות ה80 ניתן לצפות שהמס אכן יהיה 15 אחוז לעומת 25 אחוז במסלול רגיל

לא הבנתי איזה כספים אחרי מס? כספים שאתה מפקיד? בדרך כלל למוסדות בנקאיים יש טופס הצהרה כללי כזה שהכספים מדווחים ולא קשורים להלבנת הון

לא הבנתי איזה כספים אחרי מס? כספים שאתה מפקיד? בדרך כלל למוסדות בנקאיים יש טופס הצהרה כללי כזה שהכספים מדווחים ולא קשורים להלבנת הון

אנסה להסביר:
אם אני מפקיד לקופת גמל או לקרן פנסיה כעצמאי, הכספים נצבעים כ"קצבה מזכה", מה שאומר שהם יהיו חייבים במס הכנסה לכשאקבל אותם כקצבה. אם אני רוצה שיהיו צובעים כ"קצבה מוכרת" המוסד שמנהל את הכספים מבקש אישור שלא קיבלתי ניכוי או זיכוי עבור הכספים שאני מפקיד (כלומר, שאני מפקיד אותם מהנטו ולא מהברוטו שלי). הם אומרים שפקיד שומה צריך לתת את האישור. אני מנסה להבין איך נראה האישור שאני צריך להביא, כי בינתיים אני לא מצליח לקבל על זה תשובה.

@גרהם אני מודה שלא הבנתי לגמרי, בעיקר כיוון כללי שבפועל שיעור שני סוגי המיסים קרוב לזהה, או ללא עדיפות ברורה ומוכרחת של האחד על פני השני.
נתקלתי גם בשרשור הזה, שגם כן עזר לי.
כשהמחיר נקוב במטח, שעח הוא המדד לצורך חישוב הרווח הריאלי.

1) אפשר לפני הפרישה עם 35% מס, רק לאחר 3 תלושי פנסיה ניתן למשוך מקופ"ג 190 עם 15% נומינלי או לקבל כקצבה פטורה.
2) תיקון 190 זו בעצם פתיחה של קופה חדשה. תנאי בסיס זה שיהיה לחוסך מוצר משלם קצבה (פנסיה או ביטוח מנהלים עם קצבה מעל 4500)
3) קופה חדשה.
4) תקרת הפקדה 5.2 מיליון אאל"ט.

לגבי האם זה כדאי מבחינת המס? יש שיווי משקל בין מס 15% נומינלי ל25% ריאלי באינפלציה של 2% ותשואה שנתית 5%.
באינפלציה נמוכה כמו שהייתה לאחרונה, גם תשואה של פחות מ5% נותנת עדיפות.
לגבי דמי ניהול ב190 הם מתגמדים ביחס למתחרה של רוב הפנסיונרים\לקראת פרישה (תיק עם היועץ בבנק\חברה לניהול תיקים)
אפשר לעבור מסלולי השקעה בלי אירועי מס.
במידה ונפטר העמית לפני גיל 75 המוטב מקבל בפטור מלא ממס רווח הון!
אם לאחר מכן, המוטב נכנס לנעלי העמית.

ולגבי השאלה של האם IRA ב190 עדיף על מסחר עצמאי? תלוי =)

1) אפשר לפני הפרישה עם 35% מס, רק לאחר 3 תלושי פנסיה ניתן למשוך מקופ"ג 190 עם 15% נומינלי או לקבל כקצבה פטורה.
2) תיקון 190 זו בעצם פתיחה של קופה חדשה. תנאי בסיס זה שיהיה לחוסך מוצר משלם קצבה (פנסיה או ביטוח מנהלים עם קצבה מעל 4500)
3) קופה חדשה.
4) תקרת הפקדה 5.2 מיליון אאל"ט.

לגבי האם זה כדאי מבחינת המס? יש שיווי משקל בין מס 15% נומינלי ל25% ריאלי באינפלציה של 2% ותשואה שנתית 5%.
באינפלציה נמוכה כמו שהייתה לאחרונה, גם תשואה של פחות מ5% נותנת עדיפות.
לגבי דמי ניהול ב190 הם מתגמדים ביחס למתחרה של רוב הפנסיונרים\לקראת פרישה (תיק עם היועץ בבנק\חברה לניהול תיקים)
אפשר לעבור מסלולי השקעה בלי אירועי מס.
במידה ונפטר העמית לפני גיל 75 המוטב מקבל בפטור מלא ממס רווח הון!
אם לאחר מכן, המוטב נכנס לנעלי העמית.

ולגבי השאלה של האם IRA ב190 עדיף על מסחר עצמאי? תלוי =)
מס הכנסה משחרר את הכסף בדרך כלל שמבקשים לשחרר את הנעילה?

אם אני צופה בעתיד אינפלציה של שתי אחוז ותשואה 5% זה לא מתאים התיקון 190? IRA 0.2% קרנות זרות מול IB VT? מה משתלם?

נערך לאחרונה ב:
עדיף שיוציאו קצבה מתיק עצמאי עם הטבות מס אמיתיות.
דיברתי כח המצב הקיים.
קשה לי להאמין שההצעה שלך תעבור אי פעם (בטח לא פטור מלא) כי ההטבות ניתנות בעיקר לחסכון לטווח ארוך שמוגדר ככזה ולא סתם על בסיס גיל. הטבות מסויימות על בסיס גיל קיימות אך לא נראה לי שיורחבו משמעותית לטובת העשירים (הטרנד הפוליטי הפוך -ליברמן ומתחריו) .

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
O המעסיק עדיין לא מפריש לי פנסיה כי כבר חצי שנה אין לי קרן פנסיה פעילה האם לפי תיקון 190 אוכל להפקיד בעצמי או שצריך לחכות? פוסטים מאיכות נמוכה 1
O תיקון 190 ככלי להורשת סכומים גבוהים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
T תיקון 190 אוף טופיק 3
G תיקון 190 ע"ש אמא מיסים 3
ד תיקון 190 בנהול עצמי IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
N תיקון 190 ל"צעיר" בן 37 צרכנות פיננסית 11
milx פנסיונר שרוצה למקסם ירושה - עדיף להשקיע דרך ק.גמל IRA תיקון 190 שוק ההון 43
ט תיקון 190 שוק ההון 3
ש האם עדיף תיק עצמאי בIB על פני תיקון 190 בIRA שוק ההון 42
ד תיקון 190 ע''ש ההורים ככלי השקעה שוק ההון 2
מ תיקון 190 שוק ההון 8
מ תיקון 190 וקופת גמל להשקעה שוק ההון 10
E תיקון 190 שוק ההון 3
A תיקון 190 והחזר מס שוק ההון 13
שזוהר תיק השקעות במעטפת קופת גמל מזכה לפי תיקון 190 שוק ההון 1
ס מה ההבדל בין קופת גמל לפי תיקון 190 , לקופות הגמל החדשות שמדברים עליהן ? שוק ההון 3
נימי תיקון 190 צרכנות פיננסית 2
מ תיקון 190 - רק לפנסיונרים? שוק ההון 197
B תיקון 190 שוק ההון 7
I קופת גמל לפי תיקון 190 עם מסלול אישי IRA צרכנות פיננסית 9
ד תיקון 190 לחוק הפנסיה או איך להשתמש באמא ואבא כדי לחסוך במיסים צרכנות פיננסית 15
yossik תיקון מזגן מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 24
R תיקון דירוג אשראי נמוך אוף טופיק 0
Z מה זמן המותר להגשת תיקון דו״ח שנתי? פוסטים מאיכות נמוכה 2
Z האם תוכנה של מס הכנסה מנפיקה אישור כשמשדרים תיקון לדו״ח? מיסים 6
ש תיקון לחוק המכר נדל"ן 1
דאניל תיקון יקר של רכב אוף טופיק 22
ר חשבון חשמל - תיקון מול חשבונית פוסטים מאיכות נמוכה 1
amidar תיקון קונסולת game gear... מי יודע איפה יש מקום שאפשר לסמוך עליו...? אוף טופיק 0
S תיקון קל בדוח 135 שהוגש למס הכנסה מיסים 7
מ תיקון דוחות מס בעקבות הפסד הון שלא דווח מיסים 3
C מעבר למסלול פנסיה "בטוח" לפני תיקון? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 9
D הגשת תיקון החזרי מס הכנסה-אפשרי? צרכנות פיננסית 1
N תיקון או רכישה של תנור משולב מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 10
Jtm תיקון חגורה מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 4
U ניוד קופת גמל ישנה לפני תיקון 3 - שמירה על תנאים שוק ההון 22
L האם קופ״ג מחייבת אובדן כושר עבודה עפ״י תיקון 14 צרכנות פיננסית 18
פ תיקון תיק - מכירת אגח שוק ההון 0
א שאלה לגבי תיקון 13 לקופות גמל צרכנות פיננסית 3
י תיקון מדפסת אוף טופיק 7
yossik ווינדוס 10 - לאחר תיקון מחשב אוף טופיק 4
liranviper קופת גמל IRA - הצעה בדמי ניהול 0.225% [תיקון 0.25%] צרכנות פיננסית 167
F תיקון מס על החזר עמלות שוק ההון 9
K התלבטות לגבי מסלולי השקעה בקופת גמל בתיקון 190 שוק ההון 0
K התיעצות לגבי קופת גמל בתיקון 190 עבור ההורים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
O התחלת השקעה בתיקון 190 שוק ההון 0
ה השקעה בנכסים לא סחירים בחשבון IRA בתיקון 190 שוק ההון 6
מ האם להעביר את אבא שלי לתיקון 190 שוק ההון 4
כ תהיות לגבי לתיקון 190 כאלטרנטיבה לחשבון ממוסה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 13
F כדאיות העברת כספים מהבנק לתיקון 190 שוק ההון 13

נושאים דומים

Back
למעלה