• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

שאלת פנסיה "תיאורטית" - דמי ניהול נמוכים אל מול תשואה גבוהה.

ביולוג ירושלמי

משתמש בכיר
דירוג
3,289
היי לכולם, זקוק לעזרתכם.
ממש אשמח לתובנות שלכם, מחשבות, הערות, טענות ותשובות שעולות לכם לאחר חשיבה מאומצת או לגמרי בשלוף :)

את השאלה שבסוף הפוסט נשאלתי במקום העבודה החדש שלי.
במקום העבודה החדש אני מאוד משתדל לעזור, להסביר, להאיר ולענות לשאלות של כל מי שעובד איתי במחלקה/בחברה בכל הקשור לפנסיה, קרן השתלמות ואוריינות פיננסית "כללית". כמובן שעונה ומשיב אך ורק ממה שידוע וברור לי תוך הפניה למקורות מהימנים ומעולים כמו - הסולידית, ממוני, פנסיוני, כל זכות, האופטימית, המתורגמן הפיננסי, השקל, חופש כלכלי, הדיוט בכלכלה, ועוד ועוד...

הנחות מוקדמות:
1. דמי הניהול (מההפקדות+מהצבירה) הנלקחים מהחוסך בקרן הפנסיה ידועים מראש. דמי הניהול הם המשתנה היחיד שידוע מראש בוודאות מוחלטת.
2. תשואה - אינה ידועה וגם לא תהיה ידועה, אבל (ושימו לב שזה אבל גדול) - עקביות בתשואות מעידה על מידת ביטחון כלשהיא שהמופע יחזור על עצמו (לא להיתפס על המשפט הזה, ככה אנשים "רגילים" חושבים!).
3. אין תשואות העבר מעידות על תשואות העתיד. נ-ק-ו-ד-ה (הוי כמה שאני מנסה להכניס את זה לראש...).
4.
מנגנון איזון אקטוארי - נתעלם לרגע. נניח שכל קרנות הפנסיה מתמצעות ומתכנסות אל ממוצע כלשהוא (ברור שזה לא נכון).
5. הסתכלות על גרפים המציגים את תשואות (העבר!) של קרנות הפנסיה השונות בטווחי זמן של 5 שנים (ואפילו עד 10 שנים) - לא מספקת הרבה מידע היות שטווח הזמן של החיסכון הפנסיוני הוא פי 4 (נניח 40 שנות חיסכון החל מגיל 25 עד גיל 65).

המתמודדים הרלוונטיים:
א) נקודת קיצון גבוהה בתשואות - קרן הפנסיה המקיפה מבית אלטשולר שחם.
התשואות הגבוהות ביותר בשוק הפנסיה ואפילו עקביות למדי (יחסית ולא יחסית, מובילים כבר שנים).
תשואה על ההשקעות משנת 2009 בשיעור של 88.02%.
תשואה כוללת מ- 2008 בשיעור של 91.37%.
עודף אקטוארי מ- 2008 בשיעור של 1.79%.
שיעור דמי ניהול ממוצע מההפקדות - 3.22%, מהצבירה - 0.33%.
ב) נקודת קיצון נמוכה בדמי הניהול - קרן הפנסיה המקיפה מבית מיטב דש.
זוכת מכרז קרן ברירת המחדל של משרד האוצר (יחד עם הלמן אלדובי), דמי ניהול נמוכים וידועים מראש (1.31%מההפקדות + 0.01% מהצבירה).
תשואה על ההשקעות משנת 2009 בשיעור של 70.40% (חישבתי עם אקסל החל מ- 2009 כדי להשוות לאלטשולר).
תשואה כוללת מ- 2008 בשיעור של 53.25% (חישבתי עם אקסל החל מ- 2008 כדי להשוות לאלטשולר).
עודף אקטוארי מ- 2008 בשיעור של 2.65%-.

הטענה שהעלו בפניי:
אכן דמי הניהול במיטב דש הם נמוכים מאוד והם ישארו כך ל- 10 השנים הקרובות. אחלה.
התשואות באלטשולר שחם גבוהות מכולם באופן עקבי (נתעלם מהצרימה שבמילה "עקביות" ונתייחס להרגשה שכן יש פה עקביות).
למה לי לא לשלם יותר באלטשולר שחם כשאני יודעת ששם אני משלמת גבוה יותר אבל גם התשואות עדיפות בהרבה וגבוהות יותר?
הרי בקיזוז של דמי הניהול הגבוהים יותר באלטשולר שחם אל מול התשואה הגבוהה יותר שלהם, "תמיד" יוצא שאני מרוויחה יותר.
ואם התשואות ירדו בשנה-שנתיים שאחר כך, פשוט אעבור לחברה עם התשואות הגבוהות יותר.
אני יכולה לעבור אפילו כל שנה לקרן הפנסיה עם התשואות הגבוהות והעקביות ביותר... מה מונע ממני לעשות את זה?

מסכים, כמובן שטענה כמו זו שהדגשתי למעלה דורשת חישוב של התשואה פחות דמי הניהול של שתי הקרנות, שנה אחרי שנה...
אני ממש מנסה להכניס אתכם לראש של בנאדם "רגיל", עם אוריינות פיננסית לא נמוכה מאוד ("בורות"), אלא קצת מעל הממוצעת (כי בואו נודה שהאוריינות הפיננסית הממוצעת שואפת לבורות).
מה מונע מזו ששאלה אותי לעבור חברה כל שנתיים-שלוש? חוץ מהעובדה שאולי אחרי שנניח היא כבר לא תהיה הכי צעירה או חלילה תחלה היא תסורב חיתום. את זה כבר הסברתי לה.

הערה: ייתכן שהשאלה הזו נשאלה בגרסאות מוקדמות/דומות/תאומות בעבר פה בפורום?...
אני בטוח שיש שרשורים מסביב לשאלה הזו, ואני אפילו זוכר שטיילתי בהם!...אבל עדיין מרגיש שחסרה לי פה איזו שכבה מסויימת של הבנה, תובנה, חידוד או דיוק הרעיון או אולי ידע שאני מחפש ושאין ברשותי בכדי לתת לה תשובות ברורות.
גם אותי מעניינות התשובות שלכם, שיחדדו את ההשקפה שלי בעניין.

תודה לכולכם על העזרה!!!

נערך לאחרונה ב:
אני חושב שאנשים ינסו לענות על זה מכל מיני כיוונים. אבל הנה הכיוון שלי:

אם אתה מאמין בהשקעות פסיביות (מדד) - אז למה משנה לך מי עשה או יעשה יותר תשואה במסלול הכללי?
חפש קרן פנסיה עם מסלול מדדים מתאים והשקע בה. ככה אתה לא חשוף למנהל השקעות הספציפי של אותה חברה.

אם אתה מאמין בהשקעות פסיביות (מדד) - אז למה משנה לך מי עשה או יעשה יותר תשואה במסלול הכללי?
חפש קרן פנסיה עם מסלול מדדים מתאים והשקע בה. ככה אתה לא חשוף למנהל השקעות הספציפי של אותה חברה.
שגיא היי, השאלה הזו לא נשאלה על ידי... לא מדובר פה בהתלבטות שבין קרן פנסיה במסלול עוקב מדד, כללי או מניות... זה לא ה- Issue פה.
לא מתעכב על זה.

מתעכב על השאלות שהדגשתי - מה מונע מהבחורה ששאלה אותי להבין את מה שאני מנסה בסבלנות רבה כל כך להסביר לה?
1. שתשואות גבוהות זה לא וודאי וזה אך רק בדיעבד.
2. שתשואות העבר אינן מעידות על תשואות העתיד.
3. מבלי להמליץ לה, רק להדגיש בפניה את ההגיון שעומד מאחורי העדיפות שבלהתמיד בקרן פנסיה עם דמי ניהול נמוכים בהרבה וודאים לחלוטין לעומת הישארות/הצטרפות לקרן פנסיה עם תשואות גבוהות יותר (והאמת שבהרבה) אבל דמי ניהול גבוהים יחסית?

אתה מבין למה אני מתכוון?
הסולידית מעולה בחינוך פיננסי ובכתיבת משפטי מפתח ש"חותכים עניין" בשאלות חצי-פילוסופיות חצי-פסיכולוגיית עדר שכאלו...
אני לא בטוח שאני מחפש תשובה מספרית מנומקת באחוזים בשבילה. אולי זו תשובה יותר כוללנית אך ממוקדת וחדה :(

הגרף הזה עם ההסבר של @עש לילה אמור להראות שאין שום עקביות באף חברה.
זה גרף מעולה. הפיוזור מראה שאי אפשר באמת לבחור באף חברה.
אז איך אני מסביר לה שהתשואות שהיא רואה עכשיו באלטשולר שחם, ושהן עקביות למדי וגבוהות למדי, אינן עדיפות על פני דמי הניהול הגבוהים?
מה אתה היית אומר לה יעקב?
1. היא רואה רק את התשואות הגבוהות ואז מבינה אינטואטיבית שאם היא מקזזת מהן את דמי הניהול הגבוהים, אז זה עדיין יוצא לה עדיף.
ברור שהיא צודקת... צודקת השנה... צודקת שנה הבאה... צודקת כל עוד הנוסחה המאוד פשוטה הזו עובדת לה (תשואה גבוהה פחות דמי ניהול גבוהים = עדיף על פני דמי ניהול נמוכים ותשואה לא גבוהה).
הדגשתי בכוונה את המילה אינטואטיבית כי זה איך שאנשים "רגילים" פועלים. יש רציונל אבל הוא מאוד "מוגבל" ואינטואטיבי, או "מהבטן".
2. היא מבינה שאם המשוואה/נוסחה בסעיף 1 לא תעבוד לה - היא יכולה להחליט ולעבור אל קרן הפנסיה הבאה עם התשואות הכי גבוהות...

אני ממש מרגיש שאני מפספס פה איזשהוא הסבר טוב בשבילה.
אולי התכנון שלה הוא תמיד לחפש, להשוות ולעבור אל קרן הפנסיה עם התשואות הכי גבוהות ולא משנה דמי הניהול גבוהים או שלא, כל עוד זה משתלם לה?
איך אני מסביר לה שכל מה שהיא עושה הוא בדיעבד אם זה עבד לה כמה שנים?

לפי המחקר הזה
"...יאיר לפידות, בית ההשקעות ילין־לפידות: "מנהלי ההשקעות עצמם הם החשובים. צריך לפגוש אותם, לדבר אתם, לראות מה הם עושים. ולבדוק אם הם לא התחלפו. הכלי של ניתוח תוצאות העבר יכול להיות שימוש רק ככלי מיפוי ראשוני, שלאחריו מתחילה הבדיקה של הדברים החשובים"..."
תודה על הקישור לכתבה המעניינת שלא הכרתי :)
יש לך תובנה אישית משלך?

בעקבות הכתבה - אולי נמנה מהם הדברים החשובים?
1. דמי ניהול. זה ברור מאליו. כמה שיותר נמוך יותר טוב.
לבעלי צבירה גבוהה - עדיף דמי ניהול מהצבירה הכי נמוכים שאפשר.
לבעלי משכורות גבוהות (וצבירה נמוכה) - דמי ניהול מההפקדות הכי נמוכים שאפשר.
2. שירות. זה גם ברור מאליו.
מבחינת רוב האנשים שירות אומר נוחות אתר האינטרנט, שיהיה אינפורמטיבי ו"קולח. ממשק נוח ואינטואטיבי.
זמן מענה קצר (יחסית) לצלצול במוקד הלקוחות. נציגי שירות מקצועיים, גם אם לא מקצוענייםן.
נוחות מילוי הטפסים. זמן התגובה במייל.
שכחתי משהו בסעיף השירות?
3. נתוני העבר של מנגנון האיזון האקטוארי חשובים?
הם מעידים משהו על העתיד באיזשהוא מובן?
יש להם חשיבות מכרעת בהחלטה? שהרי הם נתוני עבר... יודעים מה יהיה בעתיד או שרק מניחים מה יהיה?
4. כל החברות "אותו דבר" או שיש עדיפות לחברות שתביעות מולן נסגרות זריז יותר ולטובת הלקוח נניח?

תן לה לקרוא את הכתבה הבאה (מלפני שבוע) - http://www.bizportal.co.il/mutualfunds/news/article/540882
הם מנהלים מאות מוצרים פיננסיים שונים, ניתן לצפות שבחלקם הם יהיו הטובים ביותר בתקופות מסוימות ובחלקם יצליחו פחות.
לא הכשלונות שלהם ולא ההצלחות שלהם מלמדות על העתיד

ועוד דבר -
בפנסיה לא באמת ניתן להשוות נתוני עבר מכיוון שלפני שנה וחצי היה מפץ גדול עם פתיחתם של המסלולים החדשים כך שאין לנו עדיין ממש נתוני עבר שנוכל לבסס עליהם החלטה (שגויה).
האם ניתן לצפות שמסלול 'בני 50 ומטה' של אלטשולר (זה הכי אגרסיבי שלהם) שיש בו רכיבי אג"ח משמעותיים יכה בטווח הארוך את המסלולים המנייתיים? מסופקני

איך אני מסביר לה שכל מה שהיא עושה הוא בדיעבד אם זה עבד לה כמה שנים?
השאלה האמיתית היא, האם היא טועה שבשיטה שלה היא תזגזג וזה יעבוד לה X שנים ובתוחלת היא תרוויח (עד שיהיה לה קשה לעבור מסיבות חיתום ושאר הגבלות)
כמו שמי שמשקיע בפנסיה שלו בעולם מקווה להיות בצד הנכון של השוק X שנים ולהמשיך להרוויח
אמנם אחד תלוי במנהל ואחד תלוי בשוק, היא פשוט רוכבת על העיפרון הכי מחודד בקלמר ו\או הכי "פוקסיונר"

מה אתה היית אומר לה יעקב?
האמת, פעם הייתי כמוך מנסה לשנות את כל העולם.
היום, אני מספק הדרכה והכוונה רק למי שמעוניין בכך ומוכיח שהוא מעוניין בכך.
מה זאת אומרת? מישהו בא ושואל אותי מה קרן הפנסיה הכי טובה, או מה טקטיקת חיסכון לפנסיה הכי טובה.

לפני שאני מתחיל לענות לו/לה, אני נותן להם שיעורי בית, לקרוא משהו (כנראה מאמר של הסולידית). זה מעין הצהרת כוונות. אם הם חוזרים אליי לדיון אחרי שקראו אני יודע שהם שווים את מאמץ השכנוע שלי.

הבנתי שאי אפשר לשנות את כל העולם ושהזמן שלי חשוב לי ושרוב האנשים יבזבזו את הזמן שלי בויכוחי סרק ויעשו מה שהם רוצים בסוף.

לגבי המקרה הספציפי שלך, נראה לי שעשית את המקסימום, והיא צריכה ללכת ולחפש את רגע ה "א-הא" שלה. לא כולם מגיעים לזה, ומאוד ייתכן ורק בגיל 67/64 היא תבין.

כל החברות "אותו דבר" או שיש עדיפות לחברות שתביעות מולן נסגרות זריז יותר ולטובת הלקוח נניח?
אם כבר זה נשמע כמו מתכון לאיזון אקטוארי מוגדל.
בסופו של דבר לחברות האלה יש תקנון שנקבע על ידי האוצר והם לא יכולים "להיטיב עם הלקוח" בשביל יחסי ציבור

א. האם האחוזי רווח הם לפני או אחרי דמי ניהול? כי אם לפני דמי ניהול - יש לך הרבה לתקן בחשבון
ב. אם הם בעודף אקטוארי, כלומר הם מפרישים מראש יותר לחובות או שעוד לא התחילו לשלם.
ג. זה מעוד מעודד שהאחוזי גביה הממוצעים שלהם הם 0.31% מהצבירה 3.07% מההפקדה... NOT
השאלה היא, מה האחוזי גביה שמציעים לה?
ייתכן ובשנים האחרונות גם מציגים את "הדמי ניהול הנסתרים", אבל לדעתי צריך להוסיף גם כמה שברירי אחוז על השנים הראשונות בבדיקה (אז לא היו מחוייבים לדווח).
מעניין שלקרן של אלטשולר יש נתונים רק מאמצע 2008... מה קרה אז בעולם?

נ.ב.
אפשר להציע לבקש שאת הפיצויים לקופת גמל?

נערך לאחרונה ב:
לפי הגרף של עש לילה דווקא רואים שרובן פוגעות כ-5-6% בשנה ולכן אין עדיפות לקרן עם דמי ניהול גבוהים יותר.

לפי הגרף של עש לילה דווקא רואים שרובן פוגעות כ-5-6% בשנה ולכן אין עדיפות לקרן עם דמי ניהול גבוהים יותר.
כן אבל לך תשכנע אנשים שראו שב-5 השנים האחרונות היו 12% תשואה.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
י פיצול הפקדות פנסיה וגמל -שאלת ביטוח פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
G שאלת נוב על פנסיה אוף טופיק 4
Y קרנות פנסיה ברירת מחדל ( שאלת הכדאיות) צרכנות פיננסית 98
Q שאלת דוח פנסיה צרכנות פיננסית 7
H שאלת הבנה לגבי הקשר בין מדד המחירים לצרכן לאינפלציה צרכנות פיננסית 10
C שאלת תם בקשר לעמלות מסחר עצמאי דרך ההנחה באתר אוף טופיק 1
K שאלת משכנתא ודיור נדל"ן 9
ה שאלת הבנה על התשואה של הסנפ500 שוק ההון 50
ה שאלת הבנה במחירי נדלן נדל"ן 8
S שאלת תם\מתחיל בעניין מעקב אחר תיק\קרן השקעות שוק ההון 8
G שוהם ד' שאלת למידה שוק ההון 1
avivaviv שאלת הדיוט לגבי הראל סל NIKKEI 225 מנוטרלת מט"ח שוק ההון 5
O שאלת אגח קונצרני שוק ההון 0
T שאלת מתחיל- דיבידנד וחסכון עמלות שוק ההון 1
T שימוש בTWS דרך אקסלנס - שאלת ממשק אוף טופיק 0
ביולוג ירושלמי שאלת SPARK בסיסית מאוד - פקודת LMT ומחירי נייר ערך לפי טבלת היצע/ביקוש. שוק ההון 27
H שאלת מס שבח, מס רכישה ומה שביניהם בסיטואציה מסויימת נדל"ן 3
S שאלת בירור לגבי תמהיל התיק בהגעה לפרישה פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 1
D דמי ניהול בקרן כספית - שאלת הדיוט שוק ההון 3
S מה קורה כאשר קרן נסגרת? שאלת תם מתחיל פוסטים מאיכות נמוכה 8
ט שאלת קיטבג: מדוע שערי המניות נקבעים על פי היצע וביקוש? שוק ההון 9
T שאלת דירה בהנחה (מחיר למשתכן) נדל"ן 10
I שאלת מתחילים - אידנקס ישראליות בוול סטריט שוק ההון 0
deussex שאלת הסולידית בטוויטר כל שבוע "מה קניתם השבוע ?" אוף טופיק 2
H שאלת משכנתא - חישוב שליש מההכנסה בניכוי הוצאות נדל"ן 6
י למה לא להשקיע בקרן ריט, המחלקת 12% דיבידנד? מה כבר יכול להשתבש? שאלת מתחיל שוק ההון 17
D חסכון פנסיוני- שאלת בורות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
G שאלת מטח עם מישהו מכיר שוק ההון 5
J שאלת מס במקרה של שנת הפסד לאחר שנת רווח מיסים 4
G שאלת השאלות של קרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 13
T שאלת תם ניירות ערך זרים פוסטים מאיכות נמוכה 1
necrophidius שאלת RSU מיסים 16
M שאלת קיזוז מס רווח הון והפסד מניה שוק ההון 9
deussex שאלת תם - אופן העברה של סכום התחלתי לחשבון ממוסה שוק ההון 5
יבגני_ל שאלת היתכנות מימון משכנתא אגרסיבי תוך העמדת תיק ההשקעות בשוק ההון כביטחונות נדל"ן 6
ע קרנות סל - שאלת הבהרה שוק ההון 12
עייף ומותש סעמק אירית או לונדונית שאלת השאלות שוק ההון 15
ר שאלת תם - גיליתי שבחשבון ההשקעות בבנק לקחו 600 שקל עמלה לרבעון שוק ההון 9
מכופף הבננות שאלת פעור על מערכת ספארק ומינימום קנייה פוסטים מאיכות נמוכה 4
L מסחר בשוק האמריקאי דרך מיטב טרייד - שאלת מיסוי מיסים 1
א בחירת אג"ח - שאלת מתחיל שוק ההון 22
G שאלת תם ללא מושג כלל נדל"ן 12
R שאלת תם של אדם שרק מתחיל להתעניין בעולם של פרישה מוקדמת פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 29
D שאלת נדל"ן - מה הייתם מעדיפים? נדל"ן 22
abby1994 שאלת השאלות מסלול או דמי ניהול? צרכנות פיננסית 14
G חישוב תוצאה באגח..שאלת הבנה לימודית שוק ההון 1
מ שאלת השאלות - לקנות או לשכור? נדל"ן 13
L העברת תיק ני"ע ישראלי לברוקר זר (שאלת אופטימיזציה ולא טכנית) שוק ההון 118
ג שאלת הדיוט לגבי עמלות בקרנות סל שוק ההון 4
נ שאלת תם שוק ההון 1

נושאים דומים

Back
למעלה