• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

שאלה בסיסית לגבי קרנות אג"ח קונצרני

si.gal

משתמש סולידי
דירוג
28
שלומות למכובדיי הפורום.
אני מנסה כבר זמן רב להבין את מכשיר ההשקעה הפשוט לכאורה אך מסובך לי מאוד להבנה של אגרות חוב. ברשותי מספר ניירות אג"ח קונצרני (כזכור לחלקכם - תיק מירושה, לא אני בחרתי את הניירות והבנתי רק באופן כללי מאוד את מהותם. עכשיו אני לבדי אחראית עליו ומנסה להבין לעומק). חלק גדול מהם מכרתי בעצת יועץ פיננסי (הרבה לפני תחילת הירידות), שהסביר שהן מיצו את פוטנציאל התשואה (הוא המליץ אילו למכור ואילו להשאיר. חלק בחרתי להשאיר בכל זאת). מודה שלא הבנתי את הסבריו עד בסוף. עדיין לא הצלחתי להבין מה זה "התהפכות העקום" ואיך הריבית במשק משפיעה על תשואת האג"ח. כן הבנתי בסופו של דבר שאם קונים בהנפקה (ואז שווי יחידה הוא בד"כ 100) ומחזיקים עד הפדיון אז נומינלית (בהנחה שאין תספורת או פשיטת רגל) אני אקבל את הקרן + הריבית שהובטחה. כל השינויים מסביב הם רעש ומתייחסים לתשואה התאורטית שהייתי יכולה להרוויח ברגע נתון אם הייתי מוכרת את הנייר וקונה אותו מיד שוב.
ההבנה הזאת קצת מרגיעה אותי עכשיו כשמחירי האג"חים צונחים בחדות, כי אני מניחה שירידות מחיר הנייר נגרמות ממכירות לחץ של קרנות וקופות ולאו דווקא מחשש לחדלות פירעון של אג"ח ספציפי כזה או אחר (להוציא אולי את קבוצת דלק). כיוון שממילא אחזיק עד לפידיון לא מעניין אותי שהן יורדות.
אם הבנתי נכון הירידות באגח ממתנות את ההפסדים בתיק כי התשואה על המספר שמופיע כרגע על הצג תהיה גבוהה יותר באחוזים.
מה שאני לא מבינה זה איך עובדות קרנות האג"ח. במיוחד קרן מחקה תל בונד (שלא ברור לי איך דמי הניהול שלה אפס. ממה הם מרוויחים?). אם היא צמודה למחירי הניירות שבמדד ברגע נתון אז היא תלויה מאוד בהתנהגות המשקיעים יותר מאשר ביכולת ההחזר של החברות ואם כך, זה אמנם נקרא אגח אבל זה בעצם לא ממש סולידי יותר ממניות. האמנם כך?
והאם הפלח האג"חי בקרנות נאמנות ומכשירי השקעה נוספים (פוליסות, קופות) מנוהל באותה צורה?

בבקשה לא לקטול אותי שאני יוצאת קצת קלולס, היו לי הרבה נושאים ללמוד ולהתרגל אליהם והחלטות לקבל, בזמן יחסית קצר וסוער רגשית, ומספרים זה לא הצד החזק שלי... אבל אני משתדלת :) תודה!

אני מנסה כבר זמן רב להבין את מכשיר ההשקעה הפשוט לכאורה
ברשותי מספר ניירות אג"ח קונצרני
רק אעיר שאגרות חוב זה עולם עשיר ו*מורכב* יותר ממניות, ואגח קונצרני זה מהמורכבים שבאגחים.
לכל חברה יש בדכ סדרת מניות יחידה שכולם בעלי תנאים משפטיים זהים, לפעמים אולי שתי סדרות שנבדלות בזכויות הצבעה. אגח קונצרני? לכל חברה יכולות הרבה סדרות שהונפקו, כל אחת עם אינספור סעיפים - תנאים משפטיים, בטחונות שונים, דרגות קדימות שונים אחד ביחס לשני, תזרים שונה וכו' וכו'.

אז אפשר ללמוד איך עובד אגח בכלל (בבלוג הסולידית, או בארכיון של אתר התמונה הגדולה), אבל כאמור זה יהיה רק הבסיס, גם אם מועיל.

זה קצת גורם לי לרצות לצאת לחלוטין מאג"חים (ברגע שהקיימים יגיעו לפידיון) כי אני לא מרגישה שאצליח להבין אותם מספיק טוב. אבל מה לגבי הקרנות?

הרושם הכללי מהבלוג הוא שקרנות מחקות מדדים בטוחות יותר מהשקעה במניות ספציפיות. יכול להיות שבאג"ח זה עובד הפוך?

זה קצת גורם לי לרצות לצאת לחלוטין מאג"חים (ברגע שהקיימים יגיעו לפידיון) כי אני לא מרגישה שאצליח להבין אותם מספיק טוב. אבל מה לגבי הקרנות?
העצה הסטנדרטית פה היא לא להשקיע במה שאת לא מבינה, ולדעתי היא רלוונטית גם כאן. אם היה נופל לחיקי תיק עם אוסף ניירות ערך כאלו ואחרים שלא אני הרכבתי ולא ברור לי איך ולמה הם שם, הייתי:
1. מגדיר לעצמי מטרה, כלומר מתכנן לעצמי מאפס איך הייתי רוצה שהתיק שלי ייראה (בהתעלם מהמצב הקיים)
2. חושב על הדרך הכי יעילה כספית להמיר/להנזיל את התיק הקיים לתיק שמתאים לי - אולי עם אופטימיזציות פרטניות שמתחשבות בעמלות מכירה/העברה/קניה, מיסוי/מגני מס (בתקופת נפילות במיוחד) ושאר שיקולים פרקטיים.
מזכיר לך שכל הנכסים הללו נזילים - אפשר לחכות לפקיעה/פדיון שלהם אם יש לזה יתרון פיננסי כלשהו, אך אין שום הכרח לעשות זאת.

הרושם הכללי מהבלוג הוא שקרנות מחקות מדדים בטוחות יותר מהשקעה במניות ספציפיות. יכול להיות שבאג"ח זה עובד הפוך?
סל מספיק מפוזר של נכסים (של מניות, של אגחים, וכו') עוזר להקטין את הסיכון הייחודי לכל נייר ערך בודד (סיכון של חברה בודדת, סיכון של מדינה בודדת) ומשאיר אותך בעיקר עם הסיכון של קטגוריית הנכסים עצמה. הפחתת סיכון מסוימת? יש. אבל השאלה העקרונית האם זה פיזור מספיק (למשל קרן אגחים קונצרניים ישראליים - קצת פיזור מעבר לחברה בודדת, אבל עדיין מרוכז במספר קטן של אגחים של חברות במדינה זעירה פיננסית), והאם זו מראש קטגוריית נכסים שאת רוצה להחזיק בתיק שלך?

הרכב התיק שירשת לא מחייב אותך לשום דבר.
אגחים, מניות ושות' אלו לא "חיות מחמד" שצריך להיקשר אליהם ולשמור עליהם אלא נכסים פיננסיים נזילים לחלוטין, שאפשר להמירם אחד בשני ברגע. או אם לקחת דוגמא אחרת - אם יש לך שטר של 100 שח את לא תרגישי שום מעצור או קושי לפרוט אותו לשטרות של 20 שח במקרה הצורך. זה הכל פשוט כסף, עם ציורים אחרים על חתיכת הנייר. כנ"ל עם כל מכשיר השקעה - את מוותרת על כסף/צריכה בהווה תמורת תזרים הכנסות כלשהו בעתיד (בצורת אגח או מניה או כל דבר אחר) - וכל מה שכרוך בכך הוא חישוב פיננסי קר למדי, זה הכל.

נערך לאחרונה ב:
נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
שניצלוינאי שאלה בסיסית לגבי קרנות על מדדי תל בונד שוק ההון 7
י שאלה בסיסית לגבי קניית קרנות (בהעדר ETF...) שוק ההון 13
ל שאלה בסיסית לגבי קרן נאמנות פתוחה שוק ההון 2
S שאלה בסיסית - פקודת לימיט בקניה שוק ההון 4
ה שאלה בסיסית - קניית מניות בהפקדה חודשית שוק ההון 5
ריש-לקיש שאלה בסיסית - מגן מס מיסים 15
ח שאלה בסיסית על תיק ההשקעות פוסטים מאיכות נמוכה 4
ל שאלה בסיסית על פקודות קניית ני"ע שוק ההון 10
S באיזה יחידות מחיר מוצגת מניה/מדד - שאלה בסיסית שוק ההון 5
M שאלה בסיסית על מימוש השקעה ומס יסף שוק ההון 6
A שאלה בסיסית לבניית תיק חדש שוק ההון 28
M שאלה בסיסית בהשקעות נדלן נדל"ן 0
הבאבא שאלה בסיסית וקצת מטופשת - קניה תקופתית חוזרת של ניירות ערך שוק ההון 13
L שאלה בסיסית בספארק שוק ההון 2
miy קרנות איריות - שאלה בסיסית שוק ההון 2
ה שאלה בסיסית מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 9
מ שאלה תאורטית - ניירות ערך בבית ההשקעות שוק ההון 2
R שאלה של מתחיל לגבי השקעות בS&P500 שוק ההון 1
Nons Ense שאלה בנושא חובת דיווח והתנהלות עם חשבון מסחר שיושב בחו״ל שוק ההון 5
א שאלה בנושא - ריבית דריבית שוק ההון 2
E שאלה בנוגע לזכויות עובדים אוף טופיק 8
N שאלה בנוגע למיסוי של אופציות ו RSU מיסים 3
H שאלה לגבי פרפרייה לעומת מרכז. נדל"ן 1
H שאלה בנושא קניית iShares S&P500 שוק ההון 21
D שאלה בטיוב תיק - האם שווה למכור קרן כדי לקנות קרן אחרת? שוק ההון 5
נ שאלה בנוגע להחזר מס רווח הון מיסים 3
נ שאלה בנוגע לבעלות בקרן סל ולמקרה בו מדינת ישראל מושמדת פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 119
N שאלה רגולציה קצת סבוכה לגבי הצעת רכש כפויה בבורסה בלונדון וטיפול לקוי בבנק ישראלי שוק ההון 3
נ שאלה בנוגע למחקר טריניטי וכלל ה4% פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 30
B שאלה לגבי קרן כספית שוק ההון 6
ר שאלה על סוג קרן שוק ההון 9
א שאלה נישתית לגבי מס רווחי הון מיסים 17
ר שאלה על רכישת קרן לעתיד שוק ההון 5
S שאלה על קיזוז מגן מס משנה קודמת עם רווחים משנה נוכחית מיסים 0
ר שאלה על דמי ניהול שוק ההון 4
א שאלה לגבי blackrock שוק ההון 24
G שאלה בנוגע לכדאיות בהשקעה בנדלן נדל"ן 5
Z שאלה לגבי שיעור מרבי למס רווח הון לפני ואחרי גיל 60 פוסטים מאיכות נמוכה 1
edangz שאלה לגבי ההעברה הבנקאית בIB שוק ההון 7
edangz שאלה לקראת פתיחת חשבון מסחר בIB שוק ההון 2
N שאלה בקשר לשדה 258\272 בטופס 1301 מיסים 16
B ירושות וגירושין, חשבון השקעות אמריקאי - שאלה אוף טופיק 0
G שאלה על קרן 1159235 שוק ההון 6
B שאלה על קרן הסל 1159250 שוק ההון 7
ש שאלה על אמזון ו- eBay - האם מוצר זה נמכר בפלטפורמות האלה? אוף טופיק 0
ג'וני לנד שאלה בנושא ריבית דריבית שוק ההון 48
U שאלה גסה - חברה מומלצת לניהול תיק השקעות שוק ההון 7
ש העברה בנקאית - שאלה של טירון בתחילת דרכו צרכנות פיננסית 14
deussex שאלה על טיפול בקרנות גמל (ולא רק) בעקבות רלוקיישן לארה"ב פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
D שאלה לגבי הכנסה מדיבידנדים שוק ההון 79

נושאים דומים

Back
למעלה