• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

עובד מגיל 14 ורק עכשיו נפל האסימון(24), באיזה מסלול כדאי לחסוך?

shahaer s

משתמש רשום
דירוג
5
היי חברים, אני בן 24.5, אני עובד מגיל 14, תמיד אני זוכר את עצמי בבית עם מריבות בין הורים על כסף.
ההורים שלי תמיד חיו על הקצה וללא השכלה פיננסית מינימלית עם תרבות בזבזנית לגמרי.
התחלתי לעבוד בגיל 14, התגייסתי לצבא עם 30 אלף שקל, איבדתי את כולם במהלך השירות שלי ולא חסכתי ונהנתי מהרגע.
כיום יש לי עסק אינטרנטי שמניב לי 2-3 אלף שקל בחודש בממוצע (עוסק מורשה), ואני שכיר במשרה מלאה.
לאחרונה התחלתי לקרוא יותר את הבלוג ונפל לי האסימון, פתחתי במסע של חיסכון וביקורת על ההוצאות אשראי שלי ברמה החודשית.
עד היום לא חסכתי שקל בצד וחוץ מהפיקדון הצבאי שלי [20,000] אין לי שום חיסכון.
רכשתי השכלה [לא אקדמאית] שבה אני משתמש לקידום העסק האינטרנטי שלי

אני שוקל לפתוח קרן השתלמות ולהפקיד כל חודש אלף ש"ח, השאלה אם כדאי להתחיל עם משהו יותר סולידי או ישר לחסוך אלף ש"ח מהעובר ושב כל חודש לחיסכון שלא אוכל לגעת בו ב-6 שנים הקרובות ?

- חשוב לציין שבמבצע צוק איתן הפסדתי כעצמאי קרוב ל30 אלף ש"ח וזו גם אחת הסיבות למצב הכלכלי שלי כרגע

היי @shahaer s דבר ראשון - כל הכבוד לך שכבר בגילך הצעיר אתה בעל עסק, חושב על עתידך ונשמע בחור רציני באופן כללי. אני מאוד בעד הפקדה לקרן השתלמות בגלל היתרונות המיסויים. עם זאת שים לב למספר נקודות:
1) האם יש לך "כרית ביטחון" שתספיק למספר חודשי מחיה?
2) העובדה שאתה עובד שתי עבודות משחקת לטובתך עקב פיזור הסיכון (אם תקלע לתקופה פחות טובה בעסק או לחילופין תפוטר חלילה מעבודתך כשכיר)
3) באיזו מדרגת מס אתה נמצא היום? אם בכל מקרה אתה בקושי משלם מסים אז היתרון בקרן ההשתלמות הוא רק בגזרת המס על רווחי ההון, במצב כזה תבדוק טוב האם זה יוצא משתלם בהתחשב בדמי הניהול שיהיו גבוהים בהתחלה כל עוד הסכום בקרן הוא קטן ועמדת המיקוח שלך פחות טובה.
בהצלחה!

תודה רבה @קרן
1) אני כרגע גר עם ההורים עדיין אז אני מניח שכן לפחות לשנה וחצי הקרובים
2) עד לפני חודשיים לא הייתי שכיר, זה קרה בעקבות ההפסדים הגדולים מהמלחמה
3) אני בין המדרגה השניה לשלישית, יש חודשים טובים יותר ויש פחות, לא הבנתי את מה שאת מנסה להסביר בנוגע לעמדת המיקוח שלי לצערי

בשביל שבית השקעות יסכים לדמי ניהול מופחתים, ככל שיש לך סכום גדול יותר בקרן ההשתלמות (גם סכום שכבר נצבר וגם הפקדות גדולות בכל חודש - כך שבית ההשקעות יבין שכדאי לו שאתה תהיה לקוח) כך יהיה לך קל יותר להתמקח. כמובן שגם אם תפתח קרן בעוד שנתיים שוב תעמוד בפני אותה בעיה מבחינת הסכום הצבור, השאלה אם זה משתלם לך בהתחשב במספר גורמים כפי שציינתי, למשל החסכון במס עם ההפקדה. מקווה שהצלחתי כעת להסביר...

אני מבין, אני אבדוק את הנושא עם בני ההשקעות השונים.
תודה רבה! @קרן

@shahaer s, אם אתה יודע שתוכל לחסוך את הכסף הזה לפחות ל-6 שנים, קרן השתלמות זה פתרון נהדר כדי לקבל פטור ממס רווח הון.
ב-IBI אני משלם דמי ניהול 0.5%. אם תמצא משהו יותר זול, תעדכן אותנו.

ביקשת קצת עצות... אז:
1. קרן חירום - נהוג להמליץ לשים "בצד" מספיק כסף לבין 3-6 חודשי מחיה (כלומר הוצאות) שייעודם הוא לחירום (מחלה, פיטורים וכו').
בשביל זה אתה תצטרך לדעת פחות או יותר מה ההוצאות שלך.
כמובן שעדיף שתדע במדויק (אקסולידית מכיר?).
מה הכוונה בצד? - כסף נזיל בלחיצת כפתור. כלומר סוג של פיקדון שהוא בין חודשי (תחנת יציאה פעם בחודש) ליומי (תחנת יציאה כל יום).
בבנק יהב זה נקרא פר"י.
יש אפשרות גם לשים את קרן החירום בפקדון כספית.
ברור שזה כסף ש"עובד" פחות מבחינת תשואה, אבל הוא שם לימים שחורים. המטרה שלו היא לאוו דווקא להשיא תשואה.

2. משיכת יתר בחשבון = אוברדראפט - תיפטר ולחלוטין מכל מינוס בחשבון. נקודה.
לדעתי האישית, חוץ מקרן החירום, תשתדל שיהיה לך בעו"ש, אחרי כל ההוצאות של כל החודש (ישראכרט, שכירות, דלק וכו'), לפחות עוד חודש מחיה אחד או אפילו שניים.
למה? כי מבחינת התהליך והפסיכולוגיה, לא רק שיש כסף בצד לימים שחורים (=קרן חירום), העובדה שאתה לא במינוס וגם רואה פלוס בחשבון מעודדת נורא ונותנת הרגשה טובה מאוד ותחושת מטרה.

3. סגור כל הלוואה. נקודה.

4. אני לא מייעץ, רק רושם מה אני החלטתי לעשות...
יש לי קרן השתלמות שהמעסיק פתח לי ומפקיד לי אליה סכום X בכל חודש בחודשו (כולל אני שכשכיר מפקיד אליה 2.5% מהברוטו בחודש).
יש לי קרן חירום שנמצאת בפקדון פר"י יומי ובין השאר היא גם משמשת סוג של בופר (="איזון") לחשבון העו"ש במידה והוא נכנס למשיכת יתר רגעית.
פתחתי החודש קופת גמל להשקעה (במסלול מחקה מדד S&P 500) ומפקיד אליה סכום צנוע מאוד של כמה מאות שקלים בחודש. גם אותה אני מייעד כרובד פנסיוני נוסף או כחיסכון קצת יותר "רציני" שמשיא תשואה.

בעתיד, כשאצבור סכומים רציניים יותר, מתכנן לפתוח תיק בבית השקעות או בבנק וללמוד מהסולידית אחד לאחד איך להתייחס יותר ברצינות לכסף שאין לי ממש כרגע.

אני שוקל לפתוח קרן השתלמות ולהפקיד כל חודש אלף ש"ח, השאלה אם כדאי להתחיל עם משהו יותר סולידי או ישר לחסוך אלף ש"ח מהעובר ושב כל חודש לחיסכון שלא אוכל לגעת בו ב-6 שנים הקרובות ?
לגבי המשפט הזה ושוב לא מייעץ - קרן השתלמות היא פחות או יותר "סגורה" בבית השקעות כמעט כמו חסכון שסגור בבנק.
עכשיו, מחשבה פשטנית - חסכון אם אני לא טועה אפשר לשבור אבל עם קנס די לא כיפי... רק על הרווח? על הקרן עצמה?... לא מבין בזה כי לא היה לי חסכון בבנק, הוא כמעט ולא משתלם מבחינת תשואה.
אני גם לא מומחה גדול ולא יודע אם קרן השתלמות אפשר "לשבור" אבל מה שכן אני יודע זה שאפשר לקחת הלוואה במקכה הצורך בתנאים מאוד נוחים על הסכום שהצטבר בקרן ההשתלמות... ומה גם שבקרן השתלמות אתה יכול לבחור מסלולים ובחסכון סגור בבנק לא.

ב-IBI אני משלם דמי ניהול 0.5%
כנ"ל... קרן השתלמות במסלול מחקה מדד S&P 500. דמי ניהול של 0.5% מצבירת הקרן לשנה.
כרגע קרן ההשתלמות די קטנה, ההפקדות לא גדולות במיוחד (המשכורת שלי לא להיט) והיא גם נפתחה רק לפני שנתיים וחצי.
אגב, אני מייעד את קרן ההשתלמות כרובד פנסיוני נוסף ככה שלא מתכוון לפדות (=לנזל) אותה בתום 6 השנים.

אפשר עם קנס.
צודק. חיפוש פשוט בגוגל מראה שהקנס הוא אסטרונומי...
"...משיכת כספים לפני שקרן ההשתלמות צברה וותק של 6 שנים, מכונה: "משיכת כספים שלא כדין", ועל פי תקנות מס הכנסה ינוכה במקור מקרן ההשתלמות מס של 48% מרווחי הפרשות העובד, הקרן שהופרשה ע"י המעסיק והרווחים שנצברו מהפרשות המעסיק. החלק שנצבר מהרשות העובד לא חייב במס...."

מכאן, מבלי לייעץ, שיטת החסכון שאני בחרתי בה ("לחסוך" דרך קרן השתלמות ולא דרך חסכון שסגור לטווח ארוך בבנק) היא עדיפה לדעתי האישית, ולו רק בשל האפשרות של קבלת הלוואה (בדר"כ בתנאים טובים מאוד, באם נצרכת הלוואה בכלל - אני נגד הלוואות) כנגד החסכון הצבור בקרן ההשתלמות.
בחסכון לטווח ארוך הריבית היא בדיחה גרועה לעומת קרן השתלמות שבה יש מסלולים מחקי מדד (כמובן שהסיכון הוא הרבה יותר גדול וטווח חסכון של 6 שנים נחשב כקצר).

כמובן שהסיכון הוא הרבה יותר גדול וטווח חסכון של 6 שנים נחשב כקצר
נכון שטווח של 6 שנים נחשב קצר, אבל לטעמי הראייה של קרן השתלמות צריכה להיות לטווח זמן הרבה מעבר ל-6 שנים בהן היא הופכת לנזילה. צריך להתייחס אליה כאל מכשיר לחסכון לטווח זמן ארוך בגלל הטבת המס הגלומה בה והאפשרות (נכון להיום) לקבל נגדה הלוואה בתנאים יחסית טובים. טווח זמן של לפחות 10 שנים (וכאמור - רצוי אף יותר) במסלולים מחקי מדדים מאפשר את הצמיחה השנתית הסולידית.

נכון שטווח של 6 שנים נחשב קצר, אבל לטעמי הראייה של קרן השתלמות צריכה להיות לטווח זמן הרבה מעבר ל-6 שנים בהן היא הופכת לנזילה. צריך להתייחס אליה כאל מכשיר לחסכון לטווח זמן ארוך בגלל הטבת המס הגלומה בה והאפשרות (נכון להיום) לקבל נגדה הלוואה בתנאים יחסית טובים. טווח זמן של לפחות 10 שנים (וכאמור - רצוי אף יותר) במסלולים מחקי מדדים מאפשר את הצמיחה השנתית הסולידית.
מסכים לגמרי ואלו נקודות חשובות מאוד, אז תודה.

אגב, מאיזושהיא סיבה ולא ברור לי בדיוק למה, הנחתי שקרן השתלמות שמתנזלת אחרי 6 שנים, במידה ולא מנזלים אותה אז נקודת ההנזלה (=יציאה) הבאה היא רק לאחר פרק זמן נוסף של 6 שנים... הנחתי שנקודות "היציאה" הן במחזורים של 6 שנים כל פעם... מסתבר שלאחר 6 שנים אתה יכול לנזל אותה מתי שמתחשק לך.

"מתי אפשר להתחיל למשוך את הכסף או חלק ממנו? - הקרן נזילה לאחר שש שנות ותק, (או שלוש שנות ותק - לאחר גיל פרישה). ניתן למשוך רק חלק מהכסף בלבד ועדיין, היתרה בקרן תישאר נזילה. משיכה מקרן השתלמות טרם תאריך הנזילות גוררת תשלום מס (בין היתר, מס מירבי על הפקדות המעביד) ולכן אינה כדאית. קיימת אפשרות למשוך את כספי הקרן גם עבור צרכי השתלמות לאחר שלוש שנות ותק בלבד, בהתאם לתנאים הקבועים בתקנון הקרן".

אם זה אני - הייתי בוחר בקרן השתלמות (יש ב- IBI ובעוד כמה בתי השקעות במסלולים מחקי מדד) או אפילו קופת גמל להשקעה (יש ב- IBI כזו במסלול מנייתי פאסיבי מחקה מדד S&P 500 בדמי ניהול של 0.5% שנתי) על פני חסכון בבנק.
אגב, אם כבר, Shahaer s מה החסכון המדובר? כמה ריבית מקבלים עליו?

נערך לאחרונה ב:
נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
I מנגנון תשואה מובטחת בפנסיה כיצד הוא עובד פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
ש הגדלת הפרשת חלק עובד לקרן השתלמות מעבר ל-2.5% פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
L כיצד עובד המינוף באינטראקטיב? שוק ההון 0
Xeno למי לשלם מיסים? אזרח ארהב, גר בישראל, עבודה אמריקאית, עובד עצמאי מיסים 2
י מכרזי ר"מי, איך זה עובד?, והאם זה זמן טוב נדל"ן 8
S נזק לרכב כתוצאה מרשלנות של עובד - האם ישנה עילה לתביעה? אוף טופיק 13
S קרן פנסיה מקיפה - איך עובד מנגנון הבטחת התשואה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
Michel פטור רווח הון ע"י שימוש בתיקון 90 לבן זוג שאינו עובד. פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 17
T איך עובד תהליך רכישת דירה? נדל"ן 1
א חישוב מס ריאלי איך זה עובד ? שוק ההון 8
א עובד מדינה במשרד ממשלתי? צרכנות פיננסית 3
B עובד מדינה - חודשה האפשרות להפקדה לביטוח מנהלים, קרן פנסיה וקופת גמל במעמד עצמאי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
S איך עובד מדד תל אביב 125? שוק ההון 5
Avi W איך איזון אקטוארי עובד? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
N עובד עצות התפתחות אישית 9
נ אוסף המקרים בהם קפיטליזם\שוק חופשי כמו שפועל היום לא עובד אוף טופיק 48
epk שיקולים בבחירת שיעור הפקדת עובד לחסכון לגמלאות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
א לא מצליח להבין איגרות חוב ממשלתיות, איך החישוב הזה עובד ? שוק ההון 6
Tsachi01 עובד כשכיר וגם כעצמאי במקביל - מיסים מיסים 4
arvin איך בדיוק עובד הפטור ממס בקרן השתלמות, במיוחד בקרן IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
A תשומות בנייה, איך זה עובד? הקבלנים הרגו אותנו, מרכז שאלות בכדי שנהיה בשליטה נדל"ן 48
A למה בן אדם עובד בישראל (עם פנסיה) לא צריך ביטוח חיים צרכנות פיננסית 62
ramiv עובד בארץ והמעסיק מחו"ל איך זה עובד? התפתחות אישית 4
ס הייטק קורסים עובד? התפתחות אישית 7
ש בן זוג לא עובד, שאלה בטופס 101 מיסים 2
P כספי פיצויים בגמל של עובד שהתפטר לפני שנים רבות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 15
1337justme דוקרנים נגד יונים - עובד והומני? אוף טופיק 17
T הפרשה לקרן השתלמות עד התקרה אצל מעסיק חדש. איך זה עובד ? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
א מיסוי חשבונות בחו"ל, איך זה עובד ? מיסים 8
M קרן מחקה עם הפרשי שעות במסחר - איך זה עובד? שוק ההון 3
מ כאן - איך עובד המסחר בבורסה אוף טופיק 2
מ איך מתגברים על הבושה העמוקה בלהגיד שאינך עובד? פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 106
mudale222 מה דינו של עובד שכיר + עצמאי לימי מחלה ואבטלה? אוף טופיק 0
D ברוקר זר - איך עובד תשלום המיסים במסחר יומי? שוק ההון 2
נ איך עובד המסחר בפועל? כאשר אין התאמה מלאה שוק ההון 2
מ איך עובד עניין המיסים מיסים 14
ד לא הבנתי איך מינוף עובד בעסקים שוק ההון 41
ה קרן מחקה 500 S&P ואיך זה עובד שוק ההון 6
T קרן השתלמות לסטודנט שאינו עובד שוק ההון 12
P משכנתא אחד מבני זוג לא עובד נדל"ן 38