• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

עובד הייטק - הסיפור שלי

בני 40 בערך שנינו. אני עובד בהייטק יותר מעשור - עברתי את כל המקומות הגדולים.
שנינו הרווחנו בעבר יותר וירדנו בשכר משמעותית בשביל שעות יותר נורמליות. נשואים פלוס שלוש.
רוצה לשמר את מצבי בעתיד היות והעתיד לא ברור. האם ראוי לחסוך יותר?
קצת נתונים יבשים. הכנסות:
- מרוויח 13 נטו ואשתי 10 נטו
- דירה להשקעה שמכניסה 2500 בחודש
- עוד 2500 הכנסה פסיבית ממקור נוסף

הוצאות:
- 20 בחודש
- מתוך הסכום האמור 5500 זה הוצאות גנים/צהרונים שאמורים לקטון משמעותית תוך מספר שנים ולאחר עשור להעלם לגמרי
- 2500 מתוך הסכום זה חופשות (כמובן שלא יוצאים כל חודש זה רק בחישוב שנתי פר חודש)

אין משכנתא על אף אחת מהדירות, בנוסף מיליון בערך בצד כחיסכון.
כאמור חיסכון כיום בערך 7-8 בחודש.
בעוד מספר קטן של שנים עלול למצוא את עצמי עם שכר מינימום או בכלל לא עובד. לא יודע אם זה טוב או לא אבל זה נראה המצב.
עדכון 2021:

מרוויחים יחד 25 נטו
עוד 5000 הכנסות פסיביות

הוצאות בערך 25 בחודש
כסף במניות+פקדונות+קרן השתלמות 2 מיליון שח
פנסיות של שנינו בערך 1.5 מיליון

דירה בשווי 3.5 מיליון
עוד דירה להשקעה בשווי כמעט מיליון

ללא משכנתא.

עבודה משעממת ובנוסף לא מתקדם מקצועית, לא מחושב בכסף אלא בעיקר בהשקעות.
רוצה לעבור דירה אבל תקוע בעלויות מעבר של מס רכישה 8 אחוז (פלוס מיסי שבח והיטלי השבחה).

במידה ואפוטר יהיה הרבה מאיפה לקצץ בלי לרדת המון ברמת החיים, לדעתי.

הקורונה גרמה לי להוציא כסף גם בתי מלון/צימרים בארץ (כי לא ניתן היה לטוס) וכעת מוציא גם וגם. לא זול בכלל ומצד שני הקורונה חידדה את מי יודע מה ילד יום.

עדכון 2021:

מרוויחים יחד 25 נטו
עוד 5000 הכנסות פסיביות

הוצאות בערך 25 בחודש
ההודעה שלך תעשה טוב בטוח לכמה אנשים פה שלא עובדים בהייטק ומקנאים במספרים והסיפורים של המגזר...הנה יתכן ובסופו של יום אתם חוסכים אותו הדבר כמו אותה משפחה ששייכת לצאוורון כחול ומרגישה רע עם עצמה על החיסכון הקטנטן שלה

אתם חוסכים אותו הדבר כמו אותה משפחה ששייכת לצאוורון כחול ומרגישה רע עם עצמה על החיסכון הקטנטן שלה
אבל רמת החיים שלהם גבוהה יותר, למה שזה יעזור לצווארון כחול?

בפוסט הראשון ההכנסות היו בערך 23 ביחד, והוצאות 20. בפוסט העדכון - הכנסות ביחד 25, והוצאות 25.

חסר רקע לגידול, אבל יכול להיות שכדאי לקרוא את הפוסט על אינפלציה אישית

אבל רמת החיים שלהם גבוהה יותר, למה שזה יעזור לצווארון כחול?
אני מדבר על אחוז החיסכון לא על הבדלי רמת החיים ...משפחה ״כחולה״ פשוטה שחוסכת אגרסיבי במקרים רבים תחסוך אותו הסכום כמו אותו הייטקיסט פזרן
כמובן שיש הבדלים מהותיים בין המקרים כמו רמת החיים / דירה בבעלות והפרשות וכ״ו...אבל פסיכולוגית זה עוזר כשהם יודעים שלמרות ההכנסות הנמוכות הם חוסכים הרבה פעמים סכום זהה/גדול מאותו הייטקיסט

ההודעה שלך תעשה טוב בטוח לכמה אנשים פה שלא עובדים בהייטק ומקנאים במספרים והסיפורים של המגזר...הנה יתכן ובסופו של יום אתם חוסכים אותו הדבר כמו אותה משפחה ששייכת לצאוורון כחול ומרגישה רע עם עצמה על החיסכון הקטנטן שלה
אז כן אפשר לומר שכיום אנחנו חוסכים כמו מישהו שלא בהייטק. אבל כמובן שזה לא תמיד היה ככה כי אחרת לא היינו מגיעים לכלום. לכן חיסכון של 5 אלף לא בהכרח יביא אותם למספרים האלה. גם ההפרשות הסוציאליות הן גדולות.
בעבר (הרחוק) חסכנו המון (בערך 15-20 בחודש) באמצעות חיים די בקמצנות וככה כמה שנים אפשר היה לקנות דירה זולה ואז דירה גם להשקעה ועם הזמן הדירות היו שוות יותר והכסף בבורסה גם צמח ובקרנות השתלמות ובפנסיה. קיבלנו גם ירושה של מיליון באמצע הדרך ששידרגה לנו את הדירה שאנו גרים בה (אחרת היינו באותו מצב פשוט גרים בדירה ששווה נניח 2 מיליון במקום 3.5 מיליון)
כיום אני בשלב שהעבודה מאוסה, יותר מדי ילדים קטנים בבית וחוסר בזמן ובמוטיבציה. לכן אפשר לומר שאני לא באמת חוסך יותר אלא מבצע מעקב חודשי כמה מכניס וכמה מוציא. התובנה שלי כרגע זה שהכסף המבוזבז מוציאים אותו כרגע בגלל שאין חשק וזמן להשוות מחירים, קונים קרוב לבית ויקר, לא משווים בעלי מקצוע, חופשות יקרות בארץ במקום חו"ל בגלל הקורונה שהיתה ומוציאים על כל מיני קשקושים.
אם היה לי זמן הכסף היה פחות מבוזבז על הדברים האלה ומוקדש יותר בשביל להנות מהחיים. אבל שוב, הבעיה היא זמן.
מכיוון שלא ניתן לעבוד חצי מהזמן זה או הכל או כלום מתישהו נגיע לנקודה הזאת שלא נעבוד (מבחירה או מפיטורים) השאלה מתי זה יקרה.
השאלה המעניינת זה כמה נצליח להרים את החסכונות והרכוש עוד בהינתן שכרגע חוסכים מאוד מעט אבל כל ההשקעות נשארות, ממשיכות לגדול עם הבורסות שעולות והנדל"ן.

אם היה לי זמן הכסף היה פחות מבוזבז על הדברים האלה ומוקדש יותר בשביל להנות מהחיים. אבל שוב, הבעיה היא זמן
זמן = כסף, אתה יכול לקנות יותר זמן אם עכשיו תשקיע זמן כדי לחסוך עכשיו כסף שאיתו תוכל לקנות עוד זמן בעתיד.

נכנסתי לתחום בגיל 26.
כמובן שלמצוא עבודה בהיי-טק כשאתה צעיר זה קל. בגיל מבוגר זה קשה יותר אבל זה אפשרי. לעבודה האחרונה שלי התקבלתי בגיל 59.

אני מדבר על אחוז החיסכון לא על הבדלי רמת החיים ...משפחה ״כחולה״ פשוטה שחוסכת אגרסיבי במקרים רבים תחסוך אותו הסכום כמו אותו הייטקיסט פזרן
כמובן שיש הבדלים מהותיים בין המקרים כמו רמת החיים / דירה בבעלות והפרשות וכ״ו...אבל פסיכולוגית זה עוזר כשהם יודעים שלמרות ההכנסות הנמוכות הם חוסכים הרבה פעמים סכום זהה/גדול מאותו הייטקיסט
ההשוואות האלו הן מתכון לאומללות (בכל רמת הכנסה ועושר), אבל נדמה לי שמי שכבר נגוע במחלה בדרך כלל משווה רמת חיים או אפילו שווי נקי ולא רמת חסכון חודשית.

כיום אני בשלב שהעבודה מאוסה, יותר מדי ילדים קטנים בבית וחוסר בזמן ובמוטיבציה. לכן אפשר לומר שאני לא באמת חוסך יותר אלא מבצע מעקב חודשי כמה מכניס וכמה מוציא. התובנה שלי כרגע זה שהכסף המבוזבז מוציאים אותו כרגע בגלל שאין חשק וזמן להשוות מחירים, קונים קרוב לבית ויקר, לא משווים בעלי מקצוע, חופשות יקרות בארץ במקום חו"ל בגלל הקורונה שהיתה ומוציאים על כל מיני קשקושים.
אם היה לי זמן הכסף היה פחות מבוזבז על הדברים האלה ומוקדש יותר בשביל להנות מהחיים. אבל שוב, הבעיה היא זמן
אני מבין לליבך. בעיני נראה שיש כאן דבר נוסף שמעיק עליך, הבחירה שלך אם תרצה לשתף.

רגע רגע רגעעע...מישהו מוכן להסביר לי למה הוא מתכוון:
ב"בעוד מספר קטן של שנים עלול למצוא את עצמי עם שכר מינימום או בכלל לא עובד. "
אז...האגדה על כך שאתה נזרק לכלבים בהייטק בגיל מבוגר נכונה?

האגדה על כך שאתה נזרק לכלבים בהייטק בגיל מבוגר נכונה?
אני אמנם עדיין לא "מבוגר" (וגם לא בטוח לאיזה גיל מתכוון מי שציטטת) אבל יכול להעיד שבסביבתי היו מספר לא מבוטל של אנשים בגילאים 50+, גם בתפקידי תכנות (אמנם נחשבים Seniors, אבל מצד שני מישהו שכל חייו עובד בהייטק ובגיל 50 לא נחשב Senior.. זה תמוה).
רוב ה"מבוגרים" נמצאים יותר בעמדות בכירות (ומן הסתם יש מעט כאלו, וגם בהן יש גם אנשים יותר צעירים).

שים לב שהוא סובל בעבודה ומגדיר אותה מאוסה.
ללא קשר להייטק, קשה לעובד לשרוד בכאלה תנאים. ייתכן שהוא מתכון להתפטר, וייתכן שהסבל מהעבודה יישתקף בביצועים שלו ואז יפוטר.

זה שטויות במיץ עגבניות.
שים לב שאפילו בעל היומן @משה40, שכל כך חשש (או אולי קיווה?) למצוא את עצמו תוך מספר קטן של שנים מפוטר עם שכר מינימום או בכלל לא עובד, עדיין עובד, שלוש וחצי שנים אחרי שפתח את היומן, בשכר מוגדל.

שים לב שהוא סובל בעבודה ומגדיר אותה מאוסה.
ללא קשר להייטק, קשה לעובד לשרוד בכאלה תנאים. ייתכן שהוא מתכון להתפטר, וייתכן שהסבל מהעבודה יישתקף בביצועים שלו ואז יפוטר.
בדיוק.

בעיני נראה שיש כאן דבר נוסף שמעיק עליך
+1
(ואני בכלל בכלל לא בטוחה שפרישה מוקדמת תפתור את זה:roll:…)

כסף במניות+פקדונות+קרן השתלמות 2 מיליון שח
פנסיות של שנינו בערך 1.5 מיליון

דירה בשווי 3.5 מיליון
עוד דירה להשקעה בשווי כמעט מיליון

היי
ההון שציינת לא עובד עבורך ביעילות, ניתן לייצר כאן 25 אלף ש"ח נטו (אחרי תשלום מס),
זה דורש ממך לרצות בשינוי, להתאמץ ולפעול בהדרגה כדי לתת להון לעבוד עבורך.

אני אמנם עדיין לא "מבוגר" (וגם לא בטוח לאיזה גיל מתכוון מי שציטטת) אבל יכול להעיד שבסביבתי היו מספר לא מבוטל של אנשים בגילאים 50+, גם בתפקידי תכנות (אמנם נחשבים Seniors, אבל מצד שני מישהו שכל חייו עובד בהייטק ובגיל 50 לא נחשב Senior.. זה תמוה).
רוב ה"מבוגרים" נמצאים יותר בעמדות בכירות (ומן הסתם יש מעט כאלו, וגם בהן יש גם אנשים יותר צעירים).

אז כן,, אני לא senior. עבדתי תמיד בקבוצות פיתוח וחלק מהזמן בחברות בינלאומיות גדולות והייתי ממוצע אבל אני לא אוהב את התחום ולדעתי גם לא מצטיין בזה.
באחת מהחברות היו קיצוצים ופיטרו אותי ועבדתי שנה במשרד ממשלתי בתפקיד שלא קשור להייטק.
היה נחמד, כוללת נסיעות בארץ ואינטראקציה עם אנשים.אבל שילמו 5500 שח ואלף שח הוצאתי על נסיעות במסגרת העבודה ולא תמיד הייתי מקבל את הכסף כולו בחזרה. אז נכון היה נחמד אבל בהייטק במשכורת הכי נמוכה מרוויחים פי כמה. מה שמרוויחים בהייטק בעשר שנים במשרד ממשלתי יקח 30 שנה.
אז חזרתי לסוג של הייטק,לא חברה טופ אבל עדיין פי כמה מהמשרד הממשלתי.
לחסוך מעצמי בזבוזים 10 שנים כדי שאעבוד בעתיד פחות? ואולי לא יהיה "בעתיד"? קורונה, בעיות בריאות עתידיות, הפתעות אחרות...

אז אני חסר מוטיבציה בעבודה, לא טוב גם וכן בעתיד אולי יפטרו אותי כי התפוקה לא משהו.
מצד שני רמת חיים גבוהה, הגעתי לדעתי לחסכונות יפים וחוסך עוד כל חודש למרות הבזבוזים.
טוב? לא טוב?
שווה להתכלב היום כדי לחסוך לעתיד? לבזבז המון זמן מעבר לעבודה ולמשימות בבית כדי לחסוך לעתיד?
או אולי לעבוד במשהו נחמד יותר ב 5500 שח לחודש ולהוריד ברמת החיים?
לעבוד ב 5500 שח זה לא בהכרח הרבה פחות שעות. 8 שעות עובדים במינימום בכל מקרה פלוס שעה כל כיוון

מבלי להכיר אותך אישית נשמע מהטון שלך שאתה נמצא במקום חסר מוטיבציה באופן כללי.
יש משהו שאתה נהנה ממנו? אם כל זמנך היה פנוי עם אותן ההכנסות כיצד היית מנצל אותו?
@guest40

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ס הייטק קורסים עובד? התפתחות אישית 7
I מנגנון תשואה מובטחת בפנסיה כיצד הוא עובד פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
ש הגדלת הפרשת חלק עובד לקרן השתלמות מעבר ל-2.5% פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
L כיצד עובד המינוף באינטראקטיב? שוק ההון 0
Xeno למי לשלם מיסים? אזרח ארהב, גר בישראל, עבודה אמריקאית, עובד עצמאי מיסים 2
י מכרזי ר"מי, איך זה עובד?, והאם זה זמן טוב נדל"ן 8
S נזק לרכב כתוצאה מרשלנות של עובד - האם ישנה עילה לתביעה? אוף טופיק 13
S קרן פנסיה מקיפה - איך עובד מנגנון הבטחת התשואה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
Michel פטור רווח הון ע"י שימוש בתיקון 90 לבן זוג שאינו עובד. פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 17
T איך עובד תהליך רכישת דירה? נדל"ן 1
א חישוב מס ריאלי איך זה עובד ? שוק ההון 8
א עובד מדינה במשרד ממשלתי? צרכנות פיננסית 3
B עובד מדינה - חודשה האפשרות להפקדה לביטוח מנהלים, קרן פנסיה וקופת גמל במעמד עצמאי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
S איך עובד מדד תל אביב 125? שוק ההון 5
Avi W איך איזון אקטוארי עובד? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
N עובד עצות התפתחות אישית 9
נ אוסף המקרים בהם קפיטליזם\שוק חופשי כמו שפועל היום לא עובד אוף טופיק 48
epk שיקולים בבחירת שיעור הפקדת עובד לחסכון לגמלאות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
א לא מצליח להבין איגרות חוב ממשלתיות, איך החישוב הזה עובד ? שוק ההון 6
Tsachi01 עובד כשכיר וגם כעצמאי במקביל - מיסים מיסים 4
arvin איך בדיוק עובד הפטור ממס בקרן השתלמות, במיוחד בקרן IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
A תשומות בנייה, איך זה עובד? הקבלנים הרגו אותנו, מרכז שאלות בכדי שנהיה בשליטה נדל"ן 48
A למה בן אדם עובד בישראל (עם פנסיה) לא צריך ביטוח חיים צרכנות פיננסית 62
ramiv עובד בארץ והמעסיק מחו"ל איך זה עובד? התפתחות אישית 4
ש בן זוג לא עובד, שאלה בטופס 101 מיסים 2
P כספי פיצויים בגמל של עובד שהתפטר לפני שנים רבות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 15
1337justme דוקרנים נגד יונים - עובד והומני? אוף טופיק 17
T הפרשה לקרן השתלמות עד התקרה אצל מעסיק חדש. איך זה עובד ? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
א מיסוי חשבונות בחו"ל, איך זה עובד ? מיסים 8
M קרן מחקה עם הפרשי שעות במסחר - איך זה עובד? שוק ההון 3
מ כאן - איך עובד המסחר בבורסה אוף טופיק 2
מ איך מתגברים על הבושה העמוקה בלהגיד שאינך עובד? פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 106
mudale222 מה דינו של עובד שכיר + עצמאי לימי מחלה ואבטלה? אוף טופיק 0
D ברוקר זר - איך עובד תשלום המיסים במסחר יומי? שוק ההון 2
נ איך עובד המסחר בפועל? כאשר אין התאמה מלאה שוק ההון 2
מ איך עובד עניין המיסים מיסים 14
ד לא הבנתי איך מינוף עובד בעסקים שוק ההון 41
ה קרן מחקה 500 S&P ואיך זה עובד שוק ההון 6
T קרן השתלמות לסטודנט שאינו עובד שוק ההון 12
P משכנתא אחד מבני זוג לא עובד נדל"ן 38