• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

משמעות פיזור השקעות עולמי בשוק גלובלי

theone2342

משתמש רגיל
דירוג
30
מקריאה בפורום דעת הרוב (שאני לפחות הצלחתי להסיק) היא שפיזור גלובלי של התיק הפאסיבי על פני מספר רב ככל שניתן של כלכלות (אירופה/פסיפיק/ מתפתחות) עדיף על פני התמקדות בארה"ב בלבד, וזאת מטעמי פיזור סיכונים על חשבון פוטנציאל תשואה עודפת אפשרי בשוק האמרקיאי (מהסתכלות על תשואות עבר לפחות).

השאלה האם הסטרטגיה/חשיבה הזאת רלוונטית בשוק גלובלי של היום שבו כל כלכלות קשורות וניזונות אחת מהשניה?

הרי אם יש משהו שהמשבר של 2008 לימד שלא משנה אם אתה מפוזר במספר שווקים או לא, אם ארצות הברית סופגת וצוללת כל העולם צולל יחד איתה לעיתים באחוזיים גדולים יותר אפילו (ראו הצלילה של MSCI Europe באותם שנים), מעצם היותה הכלכלה החזקה בעולם עם 60%~ החזקה..

לכן האם יש באמת כיום עדיין משמעות לפיזור גלובלי למשבר הבא?

תודה.

נערך לאחרונה ב:
ראיתי ש2 קרנות פופופלריות של "פיזור עולמי" VT, MSCI world משקיעות בעיקר בארה"ב וכשישית מכלל ההשקעות שלהם הן ב10 חברות גדולות. אז מסתבר שרבים מהמשקיעים ששמו את הכסף ב"פיזור עולמי" מושקעים בעודף במספר חברות גדולות והרבה כך שרמת הסיכון גבוהה משחשבו.
הנתונים בקישור.
https://investor.vanguard.com/etf/profile/portfolio/vt
https://www.msci.com/documents/10199/149ed7bc-316e-4b4c-8ea4-43fcb5bd6523

יש קרנות עולמיות שמתחייבות לפיזור עולמי ללא הטייה מוגברת למדינות וחברות מסוימות?
נראית לי בעייה רצינית.

שרבים מהמשקיעים ששמו את הכסף ב"פיזור עולמי" מושקעים בעודף במספר חברות גדולות והרבה כך שרמת הסיכון גבוהה משחשבו.
לא בעודף, אלא בדיוק לפי היחס שלהן בעולם.
פיזור עולמי = לפי גודלן היחסי של הכלכלות והחברות. אם חברות אמריקאיות עלו לאחרונה אז יהיה לך יותר ארה"ב, אם זה ירד, יהיה לך פחות. זה בדיוק מה שהקרן מנסה לתת לך - את השוק העולמי כמו שהוא.
יש קרנות עולמיות שמתחייבות לפיזור עולמי ללא הטייה מוגברת למדינות וחברות מסוימות?
כן, קרנות כמו VT למשל שציינת. היא עושה זאת בדיוק די גבוה.
מה אתה מציע כשאתה אומר ללא הטיה? אתה רוצה שמנהל קרן כלשהו יחלק את האחזקות שווה ובשווה בין מדינות ללא התחשבות בגודל החברות בשווקים שלהן? כי זה לא מייצג את השוק העולמי.

בשנות השמונים שוק ההון היפני היה אחד השווקים הכי חזקים בעולם, היום הניקיי בדבלואציה של 40% משנת 89.
קשה לחזות מי תהיה הכלכלה הבאה שתקרוס

לא בעודף, אלא בדיוק לפי היחס שלהן בעולם.
פיזור עולמי = לפי גודלן היחסי של הכלכלות והחברות. אם חברות אמריקאיות עלו לאחרונה אז יהיה לך יותר ארה"ב, אם זה ירד, יהיה לך פחות. זה בדיוק מה שהקרן מנסה לתת לך - את השוק העולמי כמו שהוא.

כן, קרנות כמו VT למשל שציינת. היא עושה זאת בדיוק די גבוה.
מה אתה מציע כשאתה אומר ללא הטיה? אתה רוצה שמנהל קרן כלשהו יחלק את האחזקות שווה ובשווה בין מדינות ללא התחשבות בגודל החברות בשווקים שלהן? כי זה לא מייצג את השוק העולמי.

אני לא חושב ש10 חברות האלו הן באמת כשישית מהכלכלה העולמית הראלית, בנוסף משקיעים שלא בודקים שוגים באשליות של פיזור עולמי. התכוונת למשקל השוק שלהם בניירות ערך, בטוחני שהכלכלה העולמית תסתדר מצוין גם בלי 10 החברות הללו.

מה הייתי מציע? מניח שמגבלת משקל לחברות, ענפים ומדינות, אני לא מכיר תעודה כזאת אולי יש.

מה עושה כעת, כמו שרשמתי בעבר משקיע במספר קרנות סל שמעניקות כיסוי קרוב לעולמי, כדי לא לסמוך הVT למשל נופל אז יש לי אפשרויות אחרות.
בנוסף אשתדל להמנע מלבחור מדדים של מספר חברות.

מה הייתי מציע? מניח שמגבלת משקל לחברות, ענפים ומדינות, אני לא מכיר תעודה כזאת אולי יש.
יש מדדים כאלה. המדדים הפופולאריים (פה בפורום, ובכלל) מחולקים לפי שווי שוק.
ניתן, באותה מידה לחלק לפי כל פרמטר שאתה יכול לחשוב עליו. יש לזה יתרונות וחסרונות. ראה הסבר
צריך להבין שאתה לוקח צעד אחורה מהשקעה על פי התזה של הסולידית. שזה כמובן בסדר, רק צריך לקחת את זה בחשבון.

לחלופין, אתה יכול להקטין חשיפה לחברות הענק על ידי רכישה של קרנות מחקות מדד שלא כוללות אותן. small cap, ex-usa, וכו' לפי ראות ענייך.
לדוגמה להחזיק VT ולרכוש VXUS בנוסף
שליש VOO, שני שליש VGK
IVV ועד IUIS מהצד
או כל רעיון אחר שיש לך....

אני לא חושב ש10 חברות האלו הן באמת כשישית מהכלכלה העולמית הראלית, בנוסף משקיעים שלא בודקים שוגים באשליות של פיזור עולמי. התכוונת למשקל השוק שלהם בניירות ערך, בטוחני שהכלכלה העולמית תסתדר מצוין גם בלי 10 החברות הללו.
זאת דעתך, אבל זה לא מה שהכסף שבשוק ההון חושב (שמאחוריו נמצאים הרבה אנשים חכמים). עובדתית מחיר המניות של החברות האלה עלה משמעותית בשנים האחרונות.
זה כבר נוסה בעבר. יצא פחות מוצלח מ- sp500 פשוט.
מה עושה כעת, כמו שרשמתי בעבר משקיע במספר קרנות סל שמעניקות כיסוי קרוב לעולמי, כדי לא לסמוך הVT למשל נופל אז יש לי אפשרויות אחרות.
בנוסף אשתדל להמנע מלבחור מדדים של מספר חברות.
לגיטימי לחלוטין. האם עשית backtesting לאסטרטגיה שלך 100 שנים אחורה וראית שהיא מוצלחת יותר מלהחזיק מדד?

"מה עושה כעת, כמו שרשמתי בעבר משקיע במספר קרנות סל שמעניקות כיסוי קרוב לעולמי, כדי לא לסמוך הVT למשל נופל אז יש לי אפשרויות אחרות.
בנוסף אשתדל להמנע מלבחור מדדים של מספר חברות."
לגיטימי לחלוטין. האם עשית backtesting לאסטרטגיה שלך 100 שנים אחורה וראית שהיא מוצלחת יותר מלהחזיק מדד?
תשואות העבר לא מצביעות על תשואות העתיד, בנוסף זה שמשקיעים רבים חושבים שהשוק האמריקני , מדד הS&P500 ומספר חברות גדולות שוות כלכלית יותר מאשר חברות לא מוכרות במדינות אחרות זכותם, אני חושב שזאת הטייה והחברות האלו לא יהיו שוות כך עוד 30 שנים.

מכיוון שאיני יודע מי תהיה הכלכלה השולטת בעתיד והייכן להשקיע, אך לא חושב ש"משקל השוק" זאת הדרך הטובה לפיזור עולמי, נראה לי הכי מקורב ללכת לפי חלוקה של תמ"ג מהתמג העולמי כמו כאן
https://www.visualcapitalist.com/80-trillion-world-economy-one-chart/
(בקירוב כמובן, מוכן לפספס את קרנות הסל של מצרים וניגריה למשל)
בחלוקה זאת רואים שהתוצר מתחלק ל3 חלקים כמעט שווים של צפון אמריקה, אירופה ומזרח אסייה.
ההטייה לשוק האמריקני , סנופי, והחברות הגדולות ביותר FAAMG מוגזמת.

מכיוון שאיני יודע מי תהיה הכלכלה השולטת בעתיד והייכן להשקיע, אך לא חושב ש"משקל השוק" זאת הדרך הטובה לפיזור עולמי, נראה לי הכי מקורב ללכת לפי חלוקה של תמ"ג מהתמג העולמי כמו כאן
https://www.visualcapitalist.com/80-trillion-world-economy-one-chart/
(בקירוב כמובן, מוכן לפספס את קרנות הסל של מצרים וניגריה למשל)
בחלוקה זאת רואים שהתוצר מתחלק ל3 חלקים כמעט שווים של צפון אמריקה, אירופה ומזרח אסייה.
ההטייה לשוק האמריקני , סנופי, והחברות הגדולות ביותר FAAMG מוגזמת.
איך החלק המנייתי שלך נראה אם כך במלחמת ניירות שאתה מחזיק?

ראיתי ש2 קרנות פופופלריות של "פיזור עולמי" VT, MSCI world משקיעות בעיקר בארה"ב וכשישית מכלל ההשקעות שלהם הן ב10 חברות גדולות. אז מסתבר שרבים מהמשקיעים ששמו את הכסף ב"פיזור עולמי" מושקעים בעודף במספר חברות גדולות והרבה כך שרמת הסיכון גבוהה משחשבו.
הנתונים בקישור.
ה 10 נ"ל הן ענקיות ובS&P עוברות את ה 20%, לכן בעולמי זה יורד ל"רק" 10%, זה עדיין יותר פיזור, הרבה יותר.

הרי אם יש משהו שהמשבר של 2008 לימד שלא משנה אם אתה מפוזר במספר שווקים או לא
גם המשבר של סוף 2018 וגם משבר הקורונה הראו את זה.

באופן כללי יש תקופות שהשוק האמריקאי מוביל ויש תקופות ששאר העולם מוביל.
כששמים את זה על גרף יפה זה ממש נראה כמו גלים:
us_intl_cycle-720x268.gif

כמו שאתה רואה העשור האחרון היה בעדיפות ברורה לUS לכן הרבה חושבים שבזמן הקרוב אולי תהיה עדיפות לשאר העולם.
כדי להוריד מעצמם את הצורך לחשוב או לנתח את זה הרבה פסיביים מעדפים להשקיע גלובאלית ולא בגלל שבזמן X או Y אחד מהם קרס פחות.

נ.ב וגילוי נאות, אני משקיע 100% S&P500.

יש מדד כזה
https://www.msci.com/documents/10199/c64f4127-e47f-4a4f-8d31-c2ec6b86fedd
הביצועים נראים דומים לאורך זמן אבל באמת אין ETF(לפחות שמצאתי,אולי מישהו מכיר?)עליו באמת מוזר, אולי יש קושי להרכיב אחד כזה מספיק אמין,זה לא פשוט למשל להשקיע בכלכלה הסינית לפי המשקל של החברות כי הרבה מהם לא זמינות למערבים(מתאר לעצמי לא בדקתי)אז יהיה צורך לתת משקל יתר גדול לאלה שכן, גם אז יש בעיה של סטנדרטים נמוכים לרגולציה ושחיתות בהרבה מדינות.

כמו שאתה רואה העשור האחרון היה בעדיפות ברורה לUS לכן הרבה חושבים שבזמן הקרוב אולי תהיה עדיפות לשאר העולם.
כדי להוריד מעצמם את הצורך לחשוב או לנתח את זה הרבה פסיביים מעדפים להשקיע גלובאלית ולא בגלל שבזמן X או Y אחד מהם קרס פחות.
למה בbacktest שעשיתי בPV כאן לא רואים את הoverperfromance של ex-us בין 2002-2010? מה אני מפספס?

ממליץ להאזין לפרק 224 של rational reminder. יש שם נתונים מעניינים על הסיכון בהחזקת מניות מקומיות לטווח ארוך. בקצרה, 13% סיכון להפסד ריאלי. מסתבר שדווקא ארה"ב חסין יחסית היסטורית.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
פ S&P 500 שאלות: חסרונות המדד, משמעות המדד, פיזור המדד פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
S האם יש משמעות לכלל 3-4%? פוסטים מאיכות נמוכה 72
tomer111 האם יש משמעות לאיזה קרן פנסיה מבחינת חברה נמצא בה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
ד משמעות השדות כשעושים העברה מחשבון בנק בישראל ל IBKR פוסטים מאיכות נמוכה 11
T נקודות מדד - משמעות שוק ההון 4
F משמעות של הבדל מ"ר בין נסח טאבו למציאות ? נדל"ן 10
P משמעות אחוז משרה בעבודה חלקית? מיסים 4
M הוצאה מוכרת - משמעות מיסים 24
ס משמעות היפוך עקום התשואות 2022 שוק ההון 2
M מסודר כלכלית ואלהורי - מתקשה למצוא משמעות בחיים התפתחות אישית 86
W משמעות של שווי קרן סל שוק ההון 2
ע משמעות של מספר חשבון בנק אוף טופיק 3
K מכירת RSU - האם יש משמעות ל-Capital Gains Status? מיסים 5
S השקעה במדד SMEA- האם יש משמעות דרך איזו בורסה? שוק ההון 2
1337justme משמעות של מחזור מכירות מני"ע בדוח השנתי מיסים 8
M העלאת גיל הפרישה - יש לזה בכלל משמעות? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
לארוצה משמעות גיל פרישה בעדכון פרטי ביטוח פנסיוני פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 0
R משמעות העברת מניות RSU מחשבון מניות אי טרייד לחשבון פרטי שוק ההון 8
E משמעות של אינפלציה על ני"ע שוק ההון 13
E האם יש משמעות למועדי ההפקדה בקופ"ג להשקעה בהשוואה למועדי הפקדה בIB (במקרה של ירידות ושיטת DCA)? שוק ההון 7
מ פנסיה - משמעות דמי ניהול צבירה לאורך זמן צרכנות פיננסית 1
לא חשוב שמות מהי משמעות השינויים של כרטיס האשראי "ישראכרט"? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 2
Q מציאת משמעות במצב של עצמאות כלכלית פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 34
E פיזור השקעות - הצד הסולידי. אשמח לדעתכם שוק ההון 10
ס פיזור בקרנות כספיות שוק ההון 4
E פיזור בתיק השקעות של 100k. איך הוא לדעתכם? שוק ההון 13
א השקעה בשוק הבריטי גם לטובת פיזור מטבעי שוק ההון 11
ס פיזור זמני השקעה שוק ההון 10
D פיזור, sp500 כחלק מהתיק הכולל פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
א פיזור VS מיסוי - משקל ישראל בחשבון פטור שוק ההון 17
F איך לפשט תיק 60/40: פיזור, עלויות ובחירת קרנות שוק ההון 19
ב פיזור תיק השקעות בין ארה"ב לשאר העולם שוק ההון 15
ה התייעצות על פיזור תיק ופיזור השקעה בהתחשב במצב שוק ההון 13
P פיזור תיק שאני מנהל לבדי שוק ההון 9
S פיזור בין קרנות של בתי השקעה שונים שוק ההון 1
י פיזור סכום כסף גדול בפקדון שוק ההון 3
C העברת חלק מהפנסיה \ השתלמות לחברה אחרת לצורך פיזור סיכוים? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
D פחד מחוסר פיזור. כרגע 100% SSAC שוק ההון 1
T קרן השתלמות מנוהלת VS פיזור גדול יותר פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 8
T תמהיל IRA - פיזור גלובלי רחב - איזו חלופה אירית עדיפה ? שוק ההון 27
D פיזור SSAC עם SMEA+EIMI שוק ההון 5
M פיזור בין בתי השקעות VS דמי ניהול שוק ההון 2
E פיזור תוך נכסי - כללים מנחים שוק ההון 12
פ קרן השתלמות מקסום תשואות ע"י פיזור הכסף בין מסלולי ההשקעה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 13
Y פיזור בין קרנות מחקות דומות וחברות שונות שוק ההון 10
R חשבון ב-ETRADE לצורך מסחר במניות ESPP/RSU שהצטברו שם (על מנת לייצר פיזור) שוק ההון 110
stamEhad פיזור נכסים בתיק השקעות בין ניירות שקליים ודולריים - מה הדעה הרווחת ? שוק ההון 11
צ פיזור בתי השקעות שוק ההון 2
G פיזור תיק+ מספר שאלות שוק ההון 5
H פנסיה, תיק השקעות - פיזור כהגנה לערך המטבע פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5

נושאים דומים

Back
למעלה