• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מיסוי RSU שקיבלתי בארץ אבל מכרתי בעת רילוקיישן

FIREdesire

משתמש רגיל
דירוג
27
שלום,

אני שוקל רילוקיישן השנה, ולא בהכרח עם כוונות לחזור.

מישהו יודע מניסיון איך ממסים RSUs שקיבלתי בארץ, אך מכרתי בחו"ל? כי לפי החוק בארץ, את המיסים משלמים בעת המכירה של ה-RSUs, אבל ייתכן שבשלב זה כבר לא אעבוד יותר באותה חברה שהנפיקה לי את המניות, ולא יהיה לי חשבון בנק בארץ, וכו', ושבכלל אגור בחו"ל.

האם אני משלם מיסים לפי המדינה בה אני שוהה, או שאני חייב מס בישראל?

נניח ב-1.1.2018 התחילה לי תוכנית RSUs, של 100K$ והמניות מפשירות באופן אחיד (נגיד $25000 כל שנה). לאחר שנתיים, לאחר שהפשירו לי $50K במניות, אני עובר לארה"ב. נניח גם והמניה עלתה 50% בזמן הזה, אז המניות שהפשירו שוות למעשה $75K. אם הייתי מוכר אותן בארץ הייתי חייב מס הכנסה על $50K ועוד רווח הון על $25K.

כל זה תחת ההנחה שאני גר בחו"ל מספיק זמן, ושניתקתי תושבות, ושמרכז החיים שלי שם, וכו' וכו'.

לדעתי תנאי לרילוקיישן זה מכירה של RSU שניתנו לך בארץ.
אם לא, אני מנחש שכל עוד לא תנתק תושבות אתה מחויב לשלם מס תחת התנאים של מס הכנסה (החלק שניתן לך ממוסה כהכנסה מיגיעה אישית והרווח ממוסה כרווח הון). ניתוק תושבות בהכרח ידרוש ממך לשלם מס כלשהו על הrsu.

היי FIREdesire, גילית בסוף את התשובה לשאלה שלך?

מצטרף לשאלה, @FIREdesire

ברשותי RSU ואני שוקל רילוקיישן. אני מבין שייתכן שאחוייב במס כפול.

כאן למשל כתוב:
בפועל, מדובר בסיטואציה קלאסית של כפל מס, כאשר אמנות המס לא מתמודדות איתה במרבית המקרים. על מנת להקטין את הנזק, או את כפל המס, יש לפעול על מנת לקבל החזר מס על חלק מהסכום ששולם, או לפחות חלקו.

ואילו כאן כתוב:
טוענת רשות המס בישראל כי מאחר וההבשלה הייתה בישראל כנגד עבודה בישראל אז כל הרווח חייב במס בישראל ולישראל זכות מיסוי ראשונה ואין להעניק זיכוי של המס שישולם במדינה הזרה אליה עבר הנישום גם אם ייווצר מס כפול.

שניהם מסכימים שאפשר יהיה אולי לקבל זיכוי כלשהו ע"י הגשת טפסים בשתי המדינות. זה משהו שאני ממש לא רוצה להסתבך איתו ולכן אני שוקל פשוט למכור את כל ה- RSU שלי עכשיו. הבעיה שזה שם אותי במדרגת המס הגבוהה ביותר, כולל מס יסף.

לפני שאני עושה טעות, האם למישהו יש תובנה בנושא?

אני שוקל פשוט למכור את כל ה- RSU שלי עכשיו
זה מה שאני עשיתי כאשר חזרתי לארץ מארה"ב. כל איש מקצוע שדיברתי איתו המליץ למכור את כל המניות שהבשילו לפני מועד המעבר על מנת להימנע מאפשרות של כפל מס - המלצה זו רלוונטית גם ל RSU וגם ל ESPP. כמו כן, למיטב ידיעתי זו גם ההמלצה כשעושים רילו בכיוון ההפוך.

עם מניות שטרם הבשילו הנושא פשוט יותר וניתן לקבל החזרים עבור מס ששולם במדינה זרה (כלומר, ישראל מכירה בזיכוי מס זר שנוכה במועד ההבשלה לטובת ארה"ב).

אני כמובן לא יועץ או מומחה בתחום אז לקחת הכל בערבון מוגבל.

@חתול לילה לאיפה הרילוקיישן?

מהניסיון הקצר שלי ברילוקיישן (לא מומחה בתחום, לא ממליץ, לא מייעץ, וגו'):
אני מבין שייתכן שאחוייב במס כפול.
אם אתה נחשב תושב ישראל ומקבל משכורת בחו"ל, בהגדרה תהיה במצב של כפל מס, כי ישראל ממסה את ההכנסה שלך מכל העולם. כנ"ל ארה"ב. אבל כפל מס לא אומר בהכרח שתשלם פעמיים מס על אותה הכנסה - בשביל זה יש אמנות מס.
לישראל זכות מיסוי ראשונה ואין להעניק זיכוי של המס שישולם במדינה הזרה אליה עבר הנישום גם אם ייווצר מס כפול.
מההבנה שלי זה לא משהו מיוחד ל-RSU, זה אותו דבר גם עם משכורת. העיקרון הוא (בהנחה שיש אמנת מס) שזיכוי על מס זר אפשר לקבל רק על הכנסה זרה: אם יש הכנסה בחו"ל שאתה חייב עליה במס בישראל ובחו"ל, אתה יכול לקבל זיכוי מס בישראל על המס ששילמת בחו"ל. אם יש הכנסה בישראל שאתה חייב עליה במס בישראל ובחו"ל, אתה יכול לקבל בחו"ל זיכוי על המס ששילמת בישראל. אתה יכול לקבל במדינה X זיכוי על מס ששילמת במדינה Y על הכנסה ב-Y, אבל לא על מס ששילמת ב-Y על הכנסה ב-X.
לראיה שים לב שבהמשך המאמר כתוב:
לטענת רשות המס המדינה הזרה היא זו שאמורה לקזז את המס הישראלי שחל ממסיה.

אפשר יהיה אולי לקבל זיכוי כלשהו ע"י הגשת טפסים בשתי המדינות. זה משהו שאני ממש לא רוצה להסתבך איתו
מציע בחום להתייעץ עם איש מקצוע. תלוי לאן הרילוקיישן, יכול להיות שבכל מקרה תצטרך להגיש טפסים בשתי המדינות. גם יכול להיות שעדיף לך דווקא לא למכור עכשיו ושתוכל למכור אח"כ במדרגת מס סבירה בישראל ולהזדכות על המס הישראלי בחו"ל. יכול להיות שמס היציאה (לפי המקורות שקישרת אליהם זה התרחיש הבעייתי) לא רלוונטי במקרה שלך, תלוי אם אתה מנתק תושבות. אם אתה עובר לארה"ב, המיסוי גם תלוי במתי בדיוק במהלך השנה אתה עובר, כלומר יכול להיות שתגלה שאתה חייב במס בארה"ב גם אם מכרת לפני המעבר.

ג.נ.: לא מכרתי בעת הרילוקיישן RSU שהבשילו בישראל.

לאיפה הרילוקיישן?
תודה על התשובה המקיפה!

במקרה שלי כנראה הייתי צריך להגיד הגירה/פרישה, אבל התשובה שלך תעזור גם למי שעושה רילוקיישן מטעם העבודה.
אני בוחן את פורטוגל/קפריסין/יוון, מקומות שבהם אפשר להשיג ויזה בקלות יחסית.

מציע בחום להתייעץ עם איש מקצוע.
זו בוודאי עצה טובה, אני פשוט רוצה להגיע חד מבחינת הדברים שצריך לשאול.

אני בוחן את פורטוגל/קפריסין/יוון, מקומות שבהם אפשר להשיג ויזה בקלות יחסית.
יש לך גם את קמבודיה, תאילנד, ויאטנם וכד׳. יש שם גם קהילות של ישראלים. אבל כל אחד והמצב האישי שלו - אולי חשובה לך ההישארות באזור הים התיכון.

ואפרופו ים תיכון, אם אתה דובר רוסית טורקיה יכולה להיות יעד מגניב. גם שם הויזה קלה ויש תושבות-קבע עם מסלול התאזרחות על ידי קניית דירה. יש בטורקיה ערים שלמות כבר שהן מעל 70% דוברי-רוסית והטורקים המקומיים רק ברקע ויוקר המחיה אפילו יותר נמוך מאשר דרום-אירופה.

לדעתי תנאי לרילוקיישן זה מכירה של RSU שניתנו לך בארץ.
אם לא, אני מנחש שכל עוד לא תנתק תושבות אתה מחויב לשלם מס תחת התנאים של מס הכנסה (החלק שניתן לך ממוסה כהכנסה מיגיעה אישית והרווח ממוסה כרווח הון). ניתוק תושבות בהכרח ידרוש ממך לשלם מס כלשהו על הrsu.
זה אופציה נפוצה אצל חברות בינלאומיות. מראש הן נמנעות מהמצבים האלו

מקפיץ את הנושא לשאלת המשך בנוגע לאיפטום מס. במסגרת אמנת מס עם ארה"ב.

אבל קודם שאלת הקדמה - עבור מניות שהבשילו בישראל. ההבנה שלי היא שאפשר לקזז עם ארה"ב רק את מס ההכנסה. לא את מס רווח ההון. כלומר, ניתן לקזז מס רק עבור מניות שהבשילו בשנתיים האחרונות ( בהנתן שהמעסיק בחר במסלול המס ההוני הנפוץ).
האם ההבנה הזאת נכונה?
למעשה, כדי להמנע מכפל מס, צריך למכור מניות תוך שנתיים מרגע ההבשלה.

ועכשיו לשאלה המרכזית.
נגיד ואני עושה רילוקיישן בדצמבר ומוכר בינואר מניות שהבשילו בישראל בשנתיים האחרונות ( נגיד 50k שקלים). זה אומר שלא אשלם מס הכנסה בישראל כי לא עברתי את המדרגת מס הראשונה. האם אצטרך להשלים מס הכנסה בארהב?

ההבנה שלי היא שאפשר לקזז עם ארה"ב רק את מס ההכנסה.
איזו בדיוק?
בארה"ב אתה מחויב רק על הרווח מיום ההבשלה.
מבחינה "פירותית" אירוע המס קרה כשלא היית תושב ארה"ב, ולכן אתה לא מחויב בו כעת.

איזו בדיוק?
בארה"ב אתה מחויב רק על הרווח מיום ההבשלה.
מבחינה "פירותית" אירוע המס קרה כשלא היית תושב ארה"ב, ולכן אתה לא מחויב בו כעת.
אז למעשה, במקרה שתיארתי, אני מצליח להתחמק ממס לחלוטין?? זה ממש ההפך מכפל מס

אז למעשה, במקרה שתיארתי, אני מצליח להתחמק ממס לחלוטין?? זה ממש ההפך מכפל מס
לא לא. סליחה על חוסר הבהירות.
בעת המכירה תשלם מס פירותי לישראל על שווי ההענקה, מס רווח הון על הרווח לישראל, וגם מס רווח הון לארה"ב על הפער בין המחיר ביום ההבשלה ליום המכירה, שבסבירות גבוהה לא תאפשר לך לקזז את המס יציאה מישראל (כי זו הכנסה ממקור אמריקאי במועד המכירה).

ייתכן ותוכל להתקזז חלקית בישראל על מס רווח ההון ששילמת בארה"ב.

תודה על ההבהרה! אז שאלה אחרונה לדעתי.
המס הפירותי הוא 0 מכיוון שבשנה העוקבת אין לי הכנסות מישראל, נכון? או שההכנסה בארהב נחשבת למדרגת המס הפירותי בישראל?

נערך לאחרונה ב:
המס הפירותי הוא 0
הוא בוודאות לא אפס. ההכנסה הפירותית שלך זה (לפחות) החלק הפירותי של ה-RSU שאתה מוכר...

ואם יש הכנסות נוספות (נניח משכר דירה) אז צריך לבדוק שאתה לא עובר את הסף למס יסף.

הוא בוודאות לא אפס. ההכנסה הפירותית שלך זה (לפחות) החלק הפירותי של ה-RSU שאתה מוכר...

ואם יש הכנסות נוספות (נניח משכר דירה) אז צריך לבדוק שאתה לא עובר את הסף למס יסף.

נכון, התכוונתי למדרגת המס הראשונה שהיא 10%. אני מדבר על מצב של מכירה של rsu שהבשילו בישראל לפני פחות משנתיים על סך 50000. באותה שנה שכל המשכורת הנכנסת היא בארהב.
האם מדרגת המס הכנסה במכירת rsu היא באמת 10% או שהמדרגת מס מתחשבת בהכנסה מחול?

האם מדרגת המס הכנסה במכירת rsu היא באמת 10% או שהמדרגת מס מתחשבת בהכנסה מחול?
בהנחה ואתה מנותק תושבות, מתחשבת רק בהכנסות ממקור ישראלי (במקרה זה מכירת הRSU)

בהנחה ואתה מנותק תושבות, מתחשבת רק בהכנסות ממקור ישראלי (במקרה זה מכירת הRSU)

ההנחה פה שהרילוקיישן רק התחיל אבל הכיוון הוא ניתוק תושבות.
הנאמן כמובן ימסה אותי בכל מקרה במדרגת המס הכי גבוהה ואני אצטרך לקבל החזר בסוף השנת מס.
על פניו, במצב כזה, עדיף לא למכור את הRSU לפני הרילוקיישן כי:
אופציה 1: מכירת RSU לפני הרילוקיישן
1. מיסוי מס הכנסה של 50% על המענק.
2. (אם עברו שנתיים) מס רווח הון ישראלי על הרווחים.
אופציה 2: מכירת RSU בשנה עוקבת לרילוקיישן
1. מיסוי מס הכנסה לפי מדרגה נמוכה.
2. (אם עברו שנתיים) מס רווח הון ישראלי על הרווחים.
3. מס רווח הון אמריקאי על הרווחים.

ואני מניח שבאופציה 2 אפשר להתקזז על ריווחי ההון. אבל גם אם אי אפשר זאת אופציה שבסבירות גבוהה עדיפה.

נערך לאחרונה ב:
נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
I מיסוי rsu מיסים 10
mk1 מיסוי rsu מיסים 7
the_newbie מיסוי RSU לאחר סוף העסקה מיסים 3
F RSU מיסוי מיסים 1
ס מיסוי RSU לפי 102 אחרי הגירה לאנגליה מיסים 2
lizozom כפל מיסוי על RSU מחברה בינלאומית מיסים 4
א מדיניות מיסוי RSU שוק ההון 2
S מיסוי RSU וקיזוז מול מגן מס מיסים 4
N מיסוי RSU בארה"ב מיסים 3
A שאלה לגבי מיסוי בעקבות מכירת RSU מיסים 2
R מיסוי rsu מקרה ספציפי מיסים 32
I מיסוי RSU ושער הדולר מיסים 5
I מיסוי RSU בעת מימוש מיסים 1
ה מיסוי על RSU לפני הנפקה מיסים 7
G שינוי צורת מיסוי של RSU מיסים 1
M מיסוי RSU בעת סיום העסקה מיסים 35
O מיסוי RSU בירושה או בניתוק תושבות מיסים 0
ב רילוקישן, מיסוי ו-RSU מיסים 2
C מיסוי ריאלי ותיק השקעות בבנק מיסים 1
K מיסוי הכנסות מפירוק חברה בבעלות מלאה מיסים 5
א אינטראקטיב ברוקרס - שאלות ניוד, מיסוי וכרטיס אשראי שוק ההון 1
נ מיסוי דירה שנייה להשקעה כשהראשונה נקנתה במסגרת מחיר למשתכן נדל"ן 1
מ מיסוי הכנסות מ-bug bounties מיסים 1
I משיכת פנסיה - עניין של מיסוי אוף טופיק 4
ט מיסוי ביחס למדד המחירים לצרכן מיסים 13
R מיסוי אגח בחשבון פטור ממס שוק ההון 7
מ מיסוי אמריקאי על המרות מט"ח בIBKR מיסים 8
S מיסוי על דיבידנד מסוג Return of Capital מיסים 21
A מיסוי דירה שניה - שהדירה הראשונה עוד בבנייה. נדל"ן 2
מ מיסוי - הפקדות לפנסיה מול הפקדה לקופת ג בניהול אישי מיסים 1
יוסי.ל מיסוי ADE מיסים 3
L מיסוי ריאלי על ETF ששמר על ערכו הדולרי מיסים 1
י כיצד ניתן לממש כספים בקרן פנסיה לא פעילה עם מיסוי גבוהה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
מ מק"מ - מיסוי ריאלי שוק ההון 2
M מיסוי דירה לאחר הסכם ממון נדל"ן 2
H מיסוי וארה"ב מיסים 3
M מיסוי רווח הון ורילוקשיין מיסים 6
מ מיסוי מענק אכלוס למפונים עבור אזרחים אמריקאיים מיסים 1
E מיסוי דירות בארהב נדל"ן 2
S מכירה בשכבות או מיסוי ריאלי למשקיע פאסיבי מיסים 19
ה סמוטריץ שוקל מיסוי רווחי קה"ש לאחר 6 שנים פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 244
G מניות בדולר - מיסוי ריאלי? מיסים 3
ס מיסוי על מענק מיסים 4
S רילוקיישן - היבטי מיסוי מיסים 1
S מתי אין מיסוי ריאלי? שוק ההון 26
N תכנון שנת שבתון - היבטי מיסוי מיסים 48
E מיסוי אופציות מיסים 12
S חישוב של מיסוי ריאלי/נומינלי בתוספת דמי ניהול שוק ההון 2
S חישוב של מיסוי ריאלי/נומינלי בתוספת דמי ניהול מיסים 7
ט קיזוז מיסוי דיב' בחשבון ממוסה כנגד עמלות ברוקר - אפשרי? פוסטים מאיכות נמוכה 5

נושאים דומים

Back
למעלה