• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מאמר נהדר ב wsj של זוויג בעניין pre mortem בהשקעות

mnakash

משתמש רגיל
דירוג
99
זוויג מתאר במאמר תרגיל דמיון בו מניחים ב pre mortem שהשוק קרס 50% ומנסים להבין מה קרה, איך זה השפיע עלינו, מה הסיבות לכך.

מקשר לינק לרעיון מהמאמר ב wsj שנקרא
reasses your
Investments before next panic

https://hbr.org/2007/09/performing-a-project-premortem

הרעיון הוא לגבש קבוצת משקיעים שמעלים השערות לגבי מדוע ואיך האירוע השלילי (במקרה הזה ירידות של 50% שייקרו) התרחש. התרומה של הקבוצתיות היא חשיפה לרעיונות של אחרים ומלבד העזרה בהבנת השווקים היא עוזרת מנטאלית להתמודד עם מצבי ירידות ברגע שהם אכן מתרחשים.

מכיון שאין לי קבוצה גדולה כזו אשמח אם כל אחד יחשוב קודם על רעיונות מדוע ואיך נכסים כמו מניות מכל העולם, אגח על סוגיו ושאר נכסים שאתם מחשיבים תנודתיים יירדו ונראה מה יתפתח מהדיון.
אפרסם את שלי בתגובה נפרדת.

.הבועה של סין מתפוצצת. כל הבניה שלהם הייתה מוגזמת בטירוף. ערים ושכונות שלמות עומדות ריקות. הבניה החדשה כמעט לחלוטין נעצרת. קבלנים פושטים רגל. הייבוא של חומרי גלם למדינה קורס וגורר איתו מיתון במדינות הייצוא. פלחים רבים בכלכלה העולמית סובלים מירידה בייצוא.
המטבע ממשיך לעבור פיחות.

(הצד הנגדי הוא שסין חוזרת להיות יותר תחרותית מבחינת כח אדם זול והייצוא מהמדינה לא נפגע ואף מתחזק)

שוק ההון בסין מתרסק ב70-80% ונשאר תנודתי מאד למשך עשור לפחות.

תיקים שמושקעים במדינות מתפתחות סובלים מירידה בתשואה וגידול בתנודתיות.

השוק ירד ב-50% בגלל שינויי חקיקה ורגולציה.

בבנקאות: העלו דרישות הון ונזילות.
עשו את זה באופן מדורג על פני 10 שנים, כשבמקביל הפד מזרים נזילות כדי למנוע מחנק אשראי.
המהלך ייבש את הדיבידנדים של הבנקים ופגע בתשואה על ההון המושקע.

בתרופות, בזרעים, בתוכנה ועוד: ערכו רפורמה בפטנטים.
1. העלו את הרף לרישום והגנה על פטנטים.
2. בחלק מהענפים התנו את ההגנה על פטנטים במכירה במחיר מפוקח לפי מודל קוסט פלוס.
3. בחלק מהענפים התנו את ההגנה על פטנטים במכירת רשיונות לקבלני ייצור במכרז פדרלי מפוקח.
4. בחלק מהענפים קבעו שמי שמפר פטנטים רשאי פשוט לשלם 10% משווי המכירות לבעלי הפטנטים בחלוקה כפי שהוגדרה בתקנות ונגמר העניין.
הרפורמה בפטנטים אולי הועילה בטווח הארוך, אבל פגעה בחברות הקיימות.

חוקי עבודה:
הקלו על התאגדות עובדים. אולי אפילו חייבו הקמת ועד עובדים בחברה מעל גודל מסויים. נתנו לוועד ייצוג בדירקטוריון.

הכבידו על המשקיעים:
1. עברו ממיסוי רווחים למודל של "דמי משמורת" פלוס מיסוי עליית שווי התיק.
2. הגבילו את גובה הפטור ממס על חסכונות פנסיוניים.
3. חייבו רוכשי ומחזיקי מניות אמריקאיות לרכוש ולהחזיק אג"ח ארה"ב באחוז מסויים משווי המניות האמריקאיות, כשיש יחס מסויים לקניה ויחס מסויים להחזקה. (נשמע קצת הזוי, אני מודה).

נערך לאחרונה ב:
סליחה על חוסר היצירתיות -
ארה"ב הבינה שאין לה יכולת להחזיר את החוב שלה ושמטה אותו. או לחילופין, הדפיסה כמות מטורפת של כסף כדי לשלם אותו.
כתוצאה - האג"חים של ארה"ב קרסו, בעקבות משבר האמון לא היו מוכנים להשקיע יותר בחברות אמריקאיות וגם המניות קרסו. האינפלציה שנוצרה בדולר סחפה איתה גם מטבעות אחרים בעולם.

אני עם @חתול לילה.
אני לא מבין איך התרחיש הזה יכול שלא לקרות מתישהו.

סליחה על חוסר היצירתיות -
ארה"ב הבינה שאין לה יכולת להחזיר את החוב שלה ושמטה אותו. או לחילופין, הדפיסה כמות מטורפת של כסף כדי לשלם אותו.
כתוצאה - האג"חים של ארה"ב קרסו, בעקבות משבר האמון לא היו מוכנים להשקיע יותר בחברות אמריקאיות וגם המניות קרסו. האינפלציה שנוצרה בדולר סחפה איתה גם מטבעות אחרים בעולם.
היא לא תשמוט אותו, אבל לשחוק אותו לאבדון נשמע הגיוני.

סליחה מראש:
ארוע גיאופוליטי קשה קורה לדוגמא:
טרוריסטים מצליחים לשים יד על פצצת אטום ומפוצצים אותה בעיר גדולה בארה"ב - ניו יורק?
סין פולשת ליפן
רוסיה כובשת את אוקראינה
קשה לי להעריך את עצמת התגובה בשווקים אבל טובה היא לא תהיה

ארוע גיאופוליטי קשה קורה לדוגמא:
התאפקתי מאוד עד עכשיו לא לכתוב פוסט בכיוון הזה.
80% מאוכלוסיית העולם נספתה במלחמת העולם השלישית. בשל כך הצפי של ריווחי החברות ירד והבורסה התרסקה.

רעיון נוסף: מלחמת המטבעות מתפתחת למלחמת סחר. ארה"ב מטילה מגבלות חריפות על יבוא. מדינות אחרות מטילות גם הן, כתגמול.

החברות שמרוויחות מכך: חברות מקומיות (או חברות בין לאומיות עם ייצור מבוזר).
החברות שמפסידות מכך: יצואניות גדולות, יבואניות גדולות.

בבורסה יש ייצוג גדול לחברות גדולות ובין לאומיות, וייצוג קטן יחסית לחברות קטנות ומקומיות. ולכן, הנזק ממלחמת סחר מיידי ומורגש היטב בבורסה. התועלת -- לא כל כך. כתוצאה, המחירים בבורסה נופלים אפילו יותר מכפי הראוי.

(אגב, מלחמת סחר מזיקה כמובן לכל הצדדים המעורבים. סחר בין לאומי מאפשר להנות מיתרונות יחסיים ומביא שגשוג).

אגח ארוך ארהב ישראל
עליית אינפלציה ועליית ריבית אחריה מביאות לקריסות באגח ארוך.

אגח קצר
דילול מטבע ומלחמת מטבעות עולמית מביאה לקריסה של הרבה מטבעות פיאט ואגח קצר

זהב
טוב זה כבר קרה אבל מסיבות לא ברורות הזהב ומתכות יקרות מאבדות מזוהרן ויורדות ללא סיבה מיוחדת. מגיעה סיבה מיוחדת נניח מצאו המון זהב באפריקה ומציפים את השווקים.

מניות
סתם סייקל רגיל ויורדים 50% במניות בארהב ישראל ועוד כמה מדינות בהם התימחורים של מניות יקרים יחסית להיסטוריה. לא צריך לקרות שום דבר מיוחד, סתם חזרה לתימחורים ממוצעים. במקרה שבעוד עשור הריבית תהיה גבוהה במיוחד כנראה שבם מניות יחטפו בדרך זעזועים.
מיתון, ריבית, אינפלציה או פאניקה בגלל אירועים שמדי פעם מתרחשים יכולים בקלות להוריד את המניות.
ספציפית בארהב בועת ההקלה הפיננסית שדחפה משקיעים לנכסים מסוכנים ויצרה בועות נדלן ברחבי העולם עלולה לגרום לירידות גדולות כשהכיוון יתהפך (ואלא אם כן נחווה משבר פיננסי גדול ההקלות האלה שכבר הפסיקו יחד עם הריבית הנמוכה יעלמו).

נדלן בארץ ובועות נדלן אחרות בעולם
עליית ריבית לממוצע מביאה לעצירת הביקושים וכדור שלג שגורם לירידות גדולות.

סחורות
כבר ירדו חזק בגלל ירידת הביקוש מסין למלט, ברזל וכד׳

• אהבתי
Reactions: ogi
קראתי עכשיו תגובות
קודם כל זה באמת תרגיל מעניין לעשות בשיתוף עם חלק מהדברים הזדהיתי, על חלק לא הייתי חושב בעצמי והחכמתי ולגבי חלק מהדברים הקיצוניים יותר בעצמי תיארתי סנריו פחות מוגזם בו מתרחשת ירידה גדולה בשווקים.
במקרים של מלחמות עולם השווקים יהיו פחות הבעיה שלנו ונצטרך לדאוג להישרדות בישראל בסביבה עויינת מתמיד ועולם עסוק מדי בשביל לעזור.

@adamshalev
בסין לפחות מבחינת מניות פתוחות לזרים כבר עלינו השנה 40% וירדנו 25%. ייתכן שיהיה גרוע יותר אבל זו לא הבועה כמו במניות לסינים.
הנדלן שלהם זו סכנה ברורה ומיידית וצפוי בעיניי שיהיו לבועה תוצאות. ייתכן והתוצאה תהיה הרס של המטבע וסיחרור כלכלי עולמי.

@ogi
אני חושש יותר משיחרור הרסן לבנקים מהפוך. זה באמת יהיה מפתיע לאור מעשיהם מאז 2008.
חלק מרעיונות הרגולציה שהעלית נשמעים סבירים ומעניינים מבחינת התוצאה שלהם. לא הייתי מעלה אותם על דעתי לפני שכתבת זאת.

לכולם מלחמת מטבעות נראה שכבר מתרחשת בעוצמה מסויימת. איך הייתם מתגוננים מנזק פוטנציאלי?
התשובה הקלאסית כנראה זהב, הארי בראון ומניות דפנסיביות עם מוצרי צריכה שקשה לוותר עליהם.
יש לכם עוד רעיונות?

• אהבתי
אגב ירידות בשווקים מתעוררים התעודה vwo נמצאת במחיר הנומינלי של ספטמבר 2009.
התעודה fxi על סין במניות פתוחות לזרים במחירים הנומינליים של יולי 2009.
השוק האמריקאי עלה מאז ספטמבר 2009 ב100% לפחות. אפשר לומר שהשווקים המתעוררים כבר סבלו יחסית לאחרים. אמנם צעדו במקום והתנודתיות לא ממש גבוהה אבל באופן יחסי ביצעו גרוע.

אני חושש יותר משיחרור הרסן לבנקים מהפוך. זה באמת יהיה מפתיע לאור מעשיהם מאז 2008.
אני לא בטוח שהבנתי את המשפט השני, ואשמח אם תסביר. המלה "מעשיהם" מתייחסת לרגולטורים או לבנקים? אם לרגולטורים, אז אני חושב שאני מבין את המשפט (הרגולטורים הקלו על הבנקים ולכן אתה חושש מהתרת רסן נוספת). אם לבנקים, אשמח אם תציין מה היו מעשיהם (אני לא יודע).

התכוונתי לפד דווקא. אולי זה לא היה ברור. הכוונה הייתה לכך שהפד בצורה מטאפורית פיזר כסף מהליקופטרים וניסה להחליש את המטבע כדי למנוע מיתון. אני לא בטוח אם זה רגולציה, התכוונתי יותר למדיניות מוניטארית מרחיבה מאוד. פעולה של צמצום מוניטארי שזה המשמעות של הורדת מינוף הבנקים היא צעד בכיוון ההפוך. אולי זה ייקרה מתישהו אבל לא סביר כל עוד הריבית כ"כ נמוכה והלך הרוח הוא עדיין של למנוע מיתון, לצמצם אבטלה.

• אהבתי
@mnakash, בתרחיש שציינתי הפד מצד אחד מעלה את דרישות ההון והנזילות ומצד שני מעקר את זה על ידי הזרמת נזילות, כך שהיצע הכסף הכולל במשק לא מצטמצם, אבל הבנקים נפגעים.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
Rahash קרן פנסיה ברילוקיישן - מאמר קצר שכתבתי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 26
O מאמר מהויקי - מייק, המשקיע המתחיל, שמבולבל מכמות האפשרויות שוק ההון 951
א מאמר מעניין שראיתי - השקעה במדד המניות הכללי עלול להביא לתוצאה הפוכה מזו שרציתם שוק ההון 27
עתיד מתוק מאמר של שלמה גרינברג בביזפורטל על סוכנויות הנדל"ן הממשלתיות בארה"ב שוק ההון 0
T מאמר וקישור לספר (Understanding big debt crises)- מישהו הצליח להוריד? התפתחות אישית 9
ביולוג ירושלמי ההשכלה הגבוהה צריכה לעבוד דיאטה. מאמר שמסביר את האמת מאחורי הנתונים. אוף טופיק 110
Izik ""לא יותר מעשרה אחוז במניות...להמנע מהשקעות באינדקס נרחב" לפי מאמר בגלובס שוק ההון 12
Waler בניית פרופיל בכוח גס - המלצה על מאמר שוק ההון 1
פשוט מאמר על תשואות שניתן לצפות ממניות שוק ההון 1
daat99 מאמר מעניין על וורן באפט ואג"חים אוף טופיק 4
משה מאמר מעניין על החיים בחברה ללא עבודה פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 42
פשוט WSJ וגרינספן - מדד המחירים לצרכן בארה"ב מוטה מעלה שוק ההון 13

נושאים דומים

Back
למעלה