• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

לא מבין את יומני המסע פה

לא מכיר מקומות בהיטק שלא מפרישים פנסיה על כל השכר.
בכל מקרה, אם קיים מקום כזה שבאופן כללי לא מפריש על כל השכר לכל העובדים, אף אחד לא ישנה את זה רק בשביל עובד אחד.
בהייטק, ניסו להציע לי 80% מהשכר לפנסיה, התעקשתי על 100% וקיבלתי. אני יודע שיש אנשים אחרים בחברה שמקבלים 80%.
עד כמה זה נפוץ בהיטק? נכנסתי להייטק אחרי תקופה ארוכה הקבע, לא מכיר מספיק את השוק האזרחי.

בתור מישהו עם יומן מסע ויעד ריאלי לצאת לפרישה מוקדמת לפני גיל 40, אני יכול להגיד שאני לא נולדתי עם ידע על כסף.
גדלתי בבית שלא היה בו הרבה, ההורים סבלו מבעיות כלכליות וחובות גדולים שכל אחד מההורים (גרושים) הצליח לברוח מהחובות בדרך מקורית כי לבד הם לא הצליחו להתמודד איתם. כנראה שככה למדתי להמנע מדברים שלא כדאי לעשות ובכלל להמנע מכסף.
עד גיל 25~ לא היתה לי שום מחשבה על לעשות כסף כי לא חשבתי שזה אפשרי עבורי. יותר מזה, שיכנעתי את עצמי שכסף לא יעשה אותי יותר מאושר.
מהצד השני, לא הייתי צריך יותר מדי כסף כדי להתקיים אז גם לא נכנסתי לחובות. חייתי ממלגות לימודים ועבודות בכאילו (שמירה במגורים / העשרה באוניברסיטה לילדים).

אז זה אפשרי להיות במצב שיווי משקל של לא לדעת איך כסף עובד אבל גם לא לעשות טעויות שמכניסות לחובות.
התחלתי את המסע שלי עם משהו כמו 20K ואחרי תמיכה מההורים בתואר הראשון (שנה ראשונה עם חשבון אימא, אוכל, קצת כסף לבזבוזים) שאני מאוד מודה עליה אבל בלעדיה הייתי מתעכב בלכל היותר שנה.

יש אייקון של תמונה בסרגל - לוחצים וגוררים.

זה לא נותן. זה רק נותן לינקים מהאינטרנט. פעם יכלתי בקלות לעלות תמונות לכאן, נראה שהסולידית ביטלה/שינתה את האפשרות

במקרה שלי אני מרגיש שזה היה תהליך ארוך מאוד עד שהתכנסתי למקום בו אני מרגיש בנוח ובעל ידע להתחיל ולנתב את החיים שלי למסלול כלכלי טוב יותר, אובייקטיבית.
בדיעבד - מרגיש שחלק גדול מזה היה בגלל שגדלתי בסביבה חזקה של אנשים מאוד חכמים (חברים - יש לך ממי ללמוד, עם מי להתייעץ) וגם מלראות את ההורים נאבקים בשביל להגיע לרווחה כלכלית - משכנתא, מוסר עבודה, וכלכלת בית פשוטה ונבונה.

כל אלה, בין היתר, גרמו לי לחסוך בטירוף בשנות העשרים שלי, לעולם לא להיכנס לחובות, ולנסות להיכנס לתעשייה בה המשכורות גבוהות - קראתי כמעט את כל התגובות פה - עבודה קשה מאוד, מוטיבציה והתמדה גבוהה מאוד מביאה לתוצאות.

לא קראתי את כל השרשור אלא רק את חלקו הראשון, אבל בגדול אני מסכימה איתך.
המסקנה שלי מקריאה בפורום הייתה די מדכאת, עם כל הכבוד לשם של הפורום ולקריאה לסגפנות, הדרך האמיתית לחופש כלכלי (או חיי רווחה, או במקרה של החלומות הצנועים שלי - לא לחיות על השקל וכן לחסוך ליום סגריר ולילדים) היא פשוט להרוויח הרבה.
והדרך הכי טובה, לפחות אם לשפוט לפי הפורום, היא להיות מתכנת או משרה אחרת כלשהי בהייטק ולהיות ממש טוב במה שאתה עושה.
אה וגם רצוי להיות רווק/בזוגיות ללא ילדים.
שזה אחלה, אבל זה לא משהו שכל אדם יכול פשוט לעשות (וזה בניגוד למה שהסולידית מנסה ללמד - פשוט תתנהל נכון ומצבך הכלכלי יהיה מעולה).
אז המסקנה שלי היא להגדיל הכנסות, לא דרך הייטק כי זה רחוק ממני מאוד, אבל כן לחפש דרכים נוספות להגדיל את ההכנסה.
כמובן גם להיות מחושבת וכו', אין מה לדבר על השקעות כי פשוט אין לי סכומים מתאימים לשים בצד, החובות נסגרים במאמץ ולאט, חיסכון לשעת חירום נאסף במאמץ גדול וגם הוא מתרוקן מדי פעם (למשל בגלל תיקון של כמה אלפי שקלים שלא באמת יכולים לצאת מהשוטף).

אז אני בטוחה שיש כמוני עוד קוראים שקטים שישמחו לראות מישהו יוצא מבור החובות ומהווה השראה, הרבה יותר ממי שמגיע כדי לספר על המיליונים שלו שהוא הרוויח מהשקעות שהוא יכל להרשות לעצמו כי הוא במקצוע הנכון.

אז אני בטוחה שיש כמוני עוד קוראים שקטים שישמחו לראות מישהו יוצא מבור החובות ומהווה השראה, הרבה יותר ממי שמגיע כדי לספר על המיליונים שלו שהוא הרוויח מהשקעות שהוא יכל להרשות לעצמו כי הוא במקצוע הנכון.
במקרה שלי זה הפוך.
אני שמח (ומנסה לא לקנא למרות שזה קשה) לראות את היומני מסע האלו כי אני רוצה להיות בחברת אנשים מצליחים שיידעו לטכס לי עצה בהמשך.
על אף שהחשבון בנק שלי לא מדגדג 1% מהיושבים כאן.
בעולמי שלי, אני הקטן, זכיתי לחסוך ולהיחשף לשיטות השקעה שלא הייתי מגיע אליהן אלמלא אותם אנשים.
במקום ממנו אני מגיע מושגים בדמות
"קרן השתלמות" "ריבית דריבית" "וביטוח בריאות" הם סינית מדוברת. אני לא משווה את עצמי אל מול האנשים האלו אני משווה אל הביצה שלי ועל המעבר שאני עשיתי.
והדרך הכי טובה, לפחות אם לשפוט לפי הפורום, היא להיות מתכנת או משרה אחרת כלשהי בהייטק ולהיות ממש טוב במה שאתה עושה.
אבל זה נכון. בישראל 1980 כנראה שהרוב פה היו עו"ד או רופאים וכיום זה חלק הארי של העשירון הגבוה.
אנחנו (אולי רק אני בעצם) מחפשים את האמת, לא שיעשו לנו נעים בגב.

*הח"מ הכי רחוק מהייטקס ולא לקראת פנסיה מוקדמת. אני איתך. כשאצא מהטרללת, אעשה יומן מסע :)

אני גדלתי אפשר להגיד בעוני )במובנים ישראלים לפחות( אני לא עובד בהייטק ואפילו לא טוחן עבודה יותר מידי ובכל זאת אני בפלוס

זה כן קצת לא פייר שאני בן 21 גר עם ההורים לא בזוגיות ובטח שלו ילדים. אבל לא להיות בחובות אמור להיות קל ומאוד הגיוני לי שאנשים שגולשים בפורום להתנהלות כלכלית נבונה חא נמצאים במינוס.

נכון שזה לא האוכלוסיה הכללית בידיוק כמו שהאוכלוסיה הכללית לא מתענייניפ בהתנהלות כלכלית.

סורי אם זה מוגש קצת שיפוטי אבל זה ה10 אגורות שלי.

שראיתי תחילה את התת פורום הנפלא על יומני מסע ופתחתי שם אחד משלי, הייתי משוכנע שאמצע עוד לא מעט במצב דומה לי.
אך להפתעתי הרבה חוץ ממני ועוד אחד שמצאתי בחיפוש , שפתחנו יומני מסע על יציאה מחובות, כל שאר 99% מיומני המסע בפורום לא מדברים על כך, אלא להפך -
הם בנק׳ פתיחה מעולה ורוצים לשפר אותה.

אני כמובן לא צר עין ושמח בשבילהם, אבל סטטיסטית מה שהולך כאן עם יומני המסע זה ממש מוזר לי ולא נראה שמשקף את המצב באוכ׳ הכללית.

כל כך הרבה אנשים סביבנו מתמודדים עם חובות, הלוואות, תשלומים, משכנתאות חונקות ומה לא, ורק אני ועוד אחד כאן (שעקבותיו נעלמו דרך אגב )הפנים של כל אלו כאן בפורום? האם שאר כל המשתמשים כאן באמת במצב כלכלי מעולה או שהם פשוט חוששים לחשוף את השלדים שלהם בארון כדי לא לקלקל את התמונה היפה שהם בנו על עצמם פה?

מה, פשוט נולדתם ככה? נולדתם עם התנהלות כלכלית נכונה? לאף אחד ממכם לא היה תקופה עם חובות בבנק? עם הלוואות? עם תשלומים חונקים אשראי? תמיד התנהלתם היטב עם כסף מאז שאתם זוכרים את עצמכם? לא מבין. נראה כאילו אני זאב בודד כאן עם הסיפור שלי.

בעולם שאני חי בו, אנשים פשוט לא נהיים טובים יום בהיר אחד מבלי שלמדו מטעויות על בשרם. מבלי שהיה תהליך של ניסוי וטעייה.
למשל, אני יכול להעיד על עצמי שכל קשר זוגי חדש שהיה לי, תמיד היה קצת טוב יותר מקודמו, כי הפקתי לקחים מטעויות של הקשר הקודם ויישמתי אותם בקשר החדש.
כנ״ל לכל דבר אחר בחיים שלי. ומהסיפורים פה ביומני מסע ובכלל ממה שאני חווה מקריאה של חלק ניכר מההודעות כאן של רב המשתמשים בפורום,
נראה כאילו אצלכם לא היה תהליך למידה מטעויות, אלא שפשוט תמיד הייתם טובים עם כסף.

ואם אכן מעולם לא חוויתם משבר כלכלי, אז יש לי יתרון אחד עליכם - אני חוויתי את התחתית, הרחתי את הסירחון שלה , וטעמתי מטעמה המר.
לכן ברגע שאצא ממנה, ברגע שאצליח לטפס חזרה, אזהר שבעתיים מליפול אליה שוב.
סביר שאנשים שבמצב לא להיט (נגיד ככה..) פחות רוצים לשתף

זה כן קצת לא פייר שאני בן 21 גר עם ההורים לא בזוגיות ובטח שלו ילדים. אבל לא להיות בחובות אמור להיות קל ומאוד הגיוני לי שאנשים שגולשים בפורום להתנהלות כלכלית נבונה לא נמצאים במינוס
ובכן גם אני הייתי פעם רווקה וסטודנטית ולא במינוס :)
ואז התחתנתי ונולדו ילדים ובן זוגי בא מהתנהלות כלכלית מאוד פזרנית (לא הייתה לי מודעות כלכלית מי יודע מה אבל בטבע שלי אני קמצנית ומינוס לא היה בלקסיקון בכלל).
וכן נכנסנו לבוץ מכל מיני סיבות...
הרבה יותר קל להישאר במצב כלכלי טוב כשההוצאות שלך מינוריות מאשר כשאתה צריך לשלם שכירות וחשמל וביטוח ושכר לימוד לילדים ואוכל לכמה וכמה אנשים וכו'.

ובכן גם אני הייתי פעם רווקה וסטודנטית ולא במינוס :)
ואז התחתנתי ונולדו ילדים ובן זוגי בא מהתנהלות כלכלית מאוד פזרנית (לא הייתה לי מודעות כלכלית מי יודע מה אבל בטבע שלי אני קמצנית ומינוס לא היה בלקסיקון בכלל).
וכן נכנסנו לבוץ מכל מיני סיבות...
הרבה יותר קל להישאר במצב כלכלי טוב כשההוצאות שלך מינוריות מאשר כשאתה צריך לשלם שכירות וחשמל וביטוח ושכר לימוד לילדים ואוכל לכמה וכמה אנשים וכו'.
בדוק, וזה לא סותר יהיה יותר קשה לא להיכנס למינוס אבל זה משהו שבגדול עם התנהלות כלכלית סבירה לא אמור לקרות.

אבל זה נכון. בישראל 1980 כנראה שהרוב פה היו עו"ד או רופאים וכיום זה חלק הארי של העשירון הגבוה.
אנחנו (אולי רק אני בעצם) מחפשים את האמת, לא שיעשו לנו נעים בגב.

*הח"מ הכי רחוק מהייטקס ולא לקראת פנסיה מוקדמת. אני איתך. כשאצא מהטרללת, אעשה יומן מסע :)
זה נכון מאוד, אבל אם זה משהו שתיאורטית נגיש לכולם, יש לי עניין לשמוע את האמת.
אבל אם הסוד לעצמאות כלכלית הוא להיות גאון, אז זה לא קשור לנעים בגב, כי זה לא משהו שתלוי בי.
(כלומר תלוי בי, אבל רק אם יש לי פוטנציאל לזה ואני בשלב המתאים בחיים).

אתה הכי רחוק מהייטקס - אז מעניין אותי במה התובנות כאן עוזרות לך בחיי היום יום?

אצלי התובנה המרכזית היא למצות את כושר ההשתכרות שלי ולהוציא כמה שפחות.
ולשים את ה"חיסכון לכל ילד" במסלול סיכון גבוה יותר.
תובנות קטנות ונחמדות ורחוקות מרחק שנות אור מיומני המסע כאן...

אגב, מישהו שמע מצחי לאחרונה?
עקבותיו בפורום נעלמו ב5.10.23, יומיים לפני שהחל הבלאגן. מקווה שרק בחר להתנתק מהפורום ולא קרה לו חלילה משהו. :'(

אתה הכי רחוק מהייטקס - אז מעניין אותי במה התובנות כאן עוזרות לך בחיי היום יום?
א. קודם כל, להבין למה אני לא כמוהם. מה יש לי שאין להם ולהיפך.
ב. כמו שאמרתי, יש פה אנשים חכמים מאד עם רצון לעזור. הייתה לי קרן השתלמות עם 20K כשהגעתי, היום היא פי 10. כי השקעתי ברוח הדברים פה + דמי ניהול זולים דרך אנשים שהפנו אותי
ג. אנשים פה מזכירים לי שהאינטואיציות שלי נכונות לפעמים. בכל הנוגע לטרפת הצרכנית שבחוץ.
ד. טריקים ושטיקים.
ה. פתחתי תיק השקעות שזה משהו שלא האמנתי שייקרה בחיי אלא אם יגיע משיח צלוב או משיח על חמור או מוחמד שליח אללה

לא קראתי את כל השרשור אלא רק את חלקו הראשון, אבל בגדול אני מסכימה איתך.
המסקנה שלי מקריאה בפורום הייתה די מדכאת, עם כל הכבוד לשם של הפורום ולקריאה לסגפנות, הדרך האמיתית לחופש כלכלי (או חיי רווחה, או במקרה של החלומות הצנועים שלי - לא לחיות על השקל וכן לחסוך ליום סגריר ולילדים) היא פשוט להרוויח הרבה.
אה וגם רצוי להיות רווק/בזוגיות ללא ילדים.
שזה אחלה, אבל זה לא משהו שכל אדם יכול פשוט לעשות (וזה בניגוד למה שהסולידית מנסה ללמד - פשוט תתנהל נכון ומצבך הכלכלי יהיה מעולה).
אז המסקנה שלי היא להגדיל הכנסות, לא דרך הייטק כי זה רחוק ממני מאוד, אבל כן לחפש דרכים נוספות להגדיל את ההכנסה.
כמובן גם להיות מחושבת וכו', אין מה לדבר על השקעות כי פשוט אין לי סכומים מתאימים לשים בצד, החובות נסגרים במאמץ ולאט, חיסכון לשעת חירום נאסף במאמץ גדול וגם הוא מתרוקן מדי פעם (למשל בגלל תיקון של כמה אלפי שקלים שלא באמת יכולים לצאת מהשוטף).

צריך תמיד לזכור שהמטרה היא בסופו של דבר לפרוש מהעבודה, ושהגדלת ההון היא רק אמצעי בדרך לשם. אותי מדכא לקרוא יומני המסע פשוט כי אנשים שוכחים את זה, וממקדים את הדיון בצבירת הנכסים. ונוצרה פה תרבות בעייתית שבה אנשים מתפארים בהון שצברו במקום בכמה הם קרובים לפרישה (תזכורת: זה פונקציה גם של ההוצאות, לא רק של ההון). הייתי רוצה לשמוע פחות כמה כסף יש להם בתיק ההשקעות ויותר מה הם מתכננים ליום שאחרי הפרישה ואילו תחומי עיסוק, כישרונות ותחביבים הם דואגים לטפח שיוכלו להחליף את מקומה של העבודה שלהם.

קחי בחשבון כל אותם יומני מסע שלא הגיעו עדיין לפרישה לא הוכיחו בשום צורה שהם יותר טובים ממך בהשגתה. וזה לא אכפת לי אפילו אם הם מכניסים אפילו 100K בחודש, אם בסופו של דבר רמת החיים שלהם עולה יחד עם ההכנסה, ואם השווי הנקי שלהם הוא פי 10 מהסכום שאני שואף להגיע אליו כדי לפרוש ועדיין הם ממשיכים לעבוד עבודה משרדית 48 שעות בשבוע. הם עדיין רצים על גלגל האוגר, ולכן לא הייתי לוקח את יומני המסע האלו כדוגמה להצלחה כל זמן שהם לא הוכיחו שהשיטה שלהם עובדת.

אני חושב ששווה להיזכר שערכים העיקריים שהנחו את תנועת FIRE (=עצמאות כלכלית ופרישה מוקדמת, ר"ת) הם צמצום צריכה ופיתוח של ארגז מיומנויות מגוון ככל האפשר, ואני עדיין לא איבדתי את האמונה שזה המפתח להגעה לעצמאות כלכלית. גודל ההכנסה היה בהתחלה רק בשולי הדברים (והשקעות ספקולטיביות בכלל היו מחוץ לתחום), ועדיין לא השתכנעתי שזה נהיה תנאי הכרחי. אבל עם השנים זרמו לפה משתמשים חדשים עם הכנסות גבוהות וחיבה להימוריםהשקעות שדחו את ערכיי התנועה המקוריים, ובהתאמה טוחנים שעות במשרד ובהרבה מקרים אפילו ויתרו לגמרי על הרעיון של פרישה מעבודה (תסתכלו על היומנים החדשים).

למה הם פה? למה הם כותבים יומן אם הם לא מעוניינים לפרוש? לא יודע. כניראה כשל מיתוגי של הפורום ושל בלוג שמשך לפה אוכלוסיות לא נכונות. בכל מקרה, הם רק עושים רעש. צריך ללמוד לסנן אותם ולבחור בפינצטה את הבודדים שבאמת יכולים כמודל לחיקוי עבור הגעה לעצמאות כלכלית. הם קיימים, פשוט צריך לחפש טוב.

הדרך האמיתית לחופש כלכלי (או חיי רווחה, או במקרה של החלומות הצנועים שלי - לא לחיות על השקל וכן לחסוך ליום סגריר ולילדים) היא פשוט להרוויח הרבה.
שוחחתי אתמול עם זוג שמשתכר יפה מאוד. האישה רופאה בכירה שמרויחה עשרות אלפי שקלים בחודש, הבעל מרויח פחות, אבל מדובר על הכנסה נטו של 40-50 נטו לחודש. הילדים גדולים.

השיחה התחילה מאמירה של האישה שכיף לי שפרשתי ואיך עשיתי זאת. ואז היא סיפרה שהחסכון היחיד שלהם הוא הפרשה לפנסיה. היא בגישה של כאן ועכשיו. ולאחר פגישה עם יועץ פרישה היא דואגת שהפנסיה שלה תהיה יותר נמוכה מהמשכורת עכשיו.

זוהי דוגמא שהכנסות גבוהות לא באמת עוזרות. עם קצת רצון וקצת יכולת אפשר לפרק כל סכום, ואז להרויח הרבה לא עוזר.

הבלוג הזה מלמד התנהלות כלכלית נכונה. לחסוך הרבה, להשקיע, ולהתמיד בכך עד שגובה החסכון גדול פי 400 מההוצאה החודשית. זו הדרך.

מי אמר? אתה קובע לאנשים אחרים את המטרות?
עבור אלו שלא קובעים מטרות בעצמם, כן. :)
אתה לא יכול לפרסם חומר באינטרנט ואז לכעוס שאנשים מפרשים אותו כראות עינייהם. אתה לא רוצה שאנשים יקבעו דברים, אז אל תפרסם את דבריך בפרהסיה.
כתבתי את זה בשרשור הזה לפני שנה וחצי (עדיין רלוונטי):
ב-99% אחוז מיומני המסע המטרות הן "לחסוך מלא כסף, כדי לקנות נכס השקעה שייצור לי עוד יותר מלא כסף" (בנוסחים שונים).
יש שם כמה בודדים שהמטרות שלהם הן לא "להתעשר", ורק בהם אני משתתף באופן פעיל. אני חושב שחוסר היכולת של אנשים להציב לעצמם מטרות בחיים (או ליתר דיוק, זה שהם קוראים למסע שלהם "מסע" למרות שאין להם מושג לאן הם בכלל מנסים להגיע) הוא שורש הבעיה בפורמט הזה.
אני חושב שפרישה מוקדמת היא המטרה הדיפולטיבית פשוט כי על זה כל הבלוג של הסולידית מבוסס.
אם יש לך מטרה יותר אקזוטית, אז אני אשמח שתשתף אותה. פשוט יומני המסע פה לא מגדירים שום מטרה בכלל.

עבור אלו שלא קובעים מטרות בעצמם, כן. :)
אתה לא יכול לפרסם חומר באינטרנט ואז לכעוס שאנשים מפרשים אותו כראות עינייהם. אתה לא רוצה שאנשים יקבעו דברים, אז אל תפרסם את דבריך בפרהסיה.
כתבתי את זה בשרשור הזה לפני שנה וחצי (עדיין רלוונטי):

אני חושב שפרישה מוקדמת היא המטרה הדיפולטיבית פשוט כי על זה כל הבלוג של הסולידית מבוסס.
אם יש לך מטרה יותר אקזוטית, אז אני אשמח שתשתף אותה. פשוט יומני המסע פה לא מגדירים שום מטרה בכלל.
אני חושב שעצמאות כלכלית היא מטרה יותר נפוצה כאן ובוודאי מחוץ לבלוג ונדמה לי שזו גם המטרה שהשיגה הסולידית.

מאמין שהמטרה היא יותר להיפטר מהחובה לעבוד, לא להפסיק לעבוד. יש הרבה אנשים שנהנים מהעבודה שלהם (שהיא אפילו התחביב שלהם מבחינתם), עבודה שאתה אוהב ושומרת אותך עסוק מעכבת הידרדרות קוגניטיבית ע"פ מחקרים רבים. יש פשוט הבדל עצום בין לבצע את העבודה הזאת תוך כדי שאתה יודע שאין לך ברירה, לבין לבצע אותה כשאתה יודע שזה מבחירה נטו.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
J עמלת סנט למניה - לא מבין את ההגיון שוק ההון 3
I לא מבין את תיאוריית "השוק תמיד עולה בטווך הארוך" שוק ההון 88
Tsachi01 לא מבין את ההגיון של חברת אפל (WWDC22) אוף טופיק 9
O לא מבין את ההתנהגות של אלטשולר S&P 1159250 שוק ההון 1
R לא מבין את זה אוף טופיק 49
גרהם הרגע שבו אתה מבין את הפער בינך לבין שאר העולם הצרכניסט התפתחות אישית 6
MaorRocky קופת גמל לא מחזירה לי תשואה של השוק ואני לא מבין למה שוק ההון 2
S החזרי מס, רוצה לדעת שאני מבין נכון.. מיסים 13
A מישהו מבין למה שערי הדולר והאירו עלו בצורה חדה שוק ההון 8
בובין חוט-השני דירה עם קאץ' על השולחן ועדיין אני לא מבין אותו ... נדל"ן 21
א חשבון וייז - לא מבין איך מעבירים אליו כסף מהארץ פוסטים מאיכות נמוכה 9
J לא מבין משהו בנוגע לדמי עמלות במסחר בחו"ל שוק ההון 26
A אני לא מבין שום דבר בכלכלה...מאיפה להתחיל? עדיפות לספר שמע אוף טופיק 17
S לא מבין מתי שלב מסחר רציף בקרן הסל שלי שוק ההון 11
B ניסיון עוקץ מוזר - מישהו מבין מה מטרתו? אוף טופיק 41
א תל בונד 20, לא מבין שוק ההון 18
O לא מבין למה אתם אומרים ש- S&P500 עדיף על השקעה אקטיבית שוק ההון 113
Sp0 אני לא מבין למה אין קורלציה בין קרן מחקה לS&P 500 שוק ההון 11
shirbi אני לא מבין למה הבנקים המרכזים קונים אגרות חוב ממשלתיות כיום שוק ההון 35
ה לא מבין חשיפה לדולר שוק ההון 2
Z מגן מס ממכירת נייר ערך זר. האם נכון לומר שמגן מס הוא הנמוך מבין ה2 מיסים 12
amit ביטוחים ,לאחד שלא מבין הרבה צרכנות פיננסית 0
R להתחיל להשקיע בלי שאני מבין בזה שוק ההון 62
L אני לא מבין איך יכול להיות שהריבית על אג"ח ל-3 חודשים בארה"ב היא מעל 2% שוק ההון 15
א לא מבין - התשואות על האג"ח עלו שוק ההון 0
נ קרנות נאמנות - משהו קריטי שאיני מבין שוק ההון 5
H בדיקת איכות מים ביתית - מישהו מבין בנושא? אוף טופיק 2
doc29 האם יכול להיות שהכלכלן הבכיר של הבנק הגדול במדינה לא מבין בהשקעות? מי המשוגע? אוף טופיק 38
liranviper דברים שאני לא מבין על קרן נאמנות / ETF שוק ההון 5
amit מישהו מבין לעומק איך שורט עובד? שוק ההון 96
שרון מישהו פה מבין ב-css? אוף טופיק 16
V אני רוצה לקנות לאחיינית שלי כיסא אוכל לבית ולא מבין בזה כלום, יש למישהו המלצה? אוף טופיק 10
yossik משהו מבין מה קורה כאן? אוף טופיק 1
עצמאית אנטנות סלולריות- מישהו מבין בזה? אוף טופיק 14
A מישהו מכיר את הבנקים האלו: צרכנות פיננסית 0
Z CSPX מחזיק את המניות ישירות ולא דרך החוזים. שוק ההון 5
Nons Ense מצאתי דירה שאני רוצה לרכוש, אילו שאלות חשוב לשאול את בעל הדירה? נדל"ן 5
מ מחפשת את עצמי בקריירה- אשמח לעזרה התפתחות אישית 6
Williamsburg מתי פותחים את האפשרות להגיש דוח 1301 לשנת 23? פוסטים מאיכות נמוכה 16
D איזון אקטוארי אינו תואם את הנתונים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
P את כולם מעניין לטוס לחו"ל? פוסטים מאיכות נמוכה 109
R לא מוצא את ZPRX במערכת ספארק של מיטב שוק ההון 4
כ בן 30 ולא רואה את האופק התפתחות אישית 26
S מיטב טוענים שכדי לסחור ב - IB דרכם צריך תיק של לפחות 25K דולר, האם מישהו מכיר את ההגבלה הזו והאם יש משהו לעשות בנידון? שוק ההון 4
ע במה את עוסקים? מה הוביל אתכם לכך? כמה את מרוויחים? התפתחות אישית 16
oferM איך כדאי לבנות את עזה מחדש ? פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 6
א קרנות ביטקוין לא מספקות את מלוא התשואה השקעות אלטרנטיביות 7
R האם משתלם להעביר את קופות הגמל להשקעה לעוקב מדד פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
Jane Doe המלצה על החישוק - מיזם חביב שהוקם כדי להוריד את יוקר המחיה מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 6
צ עצמאי האם להפקיד לפנסיה את המינימום ושאר הסכום בגמל להשקעה או רעיון אחר? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5

נושאים דומים

Back
למעלה