• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

אני לא מבין שום דבר בכלכלה...מאיפה להתחיל? עדיפות לספר שמע

asxpd

משתמש רשום
דירוג
1
היי כולם
אז אם אני לא מבין שום דבר בהשקעות, ולמעשה בכלכלה. טבלאות וגרפים עושים לי סחרחורת ואני מתמטיקאי הגרוע שיכול להיות.
איפה הייתם מתחילים? עדיפות לספר שמע, אפשר גם באנגלית.

היי כולם
אז אם אני לא מבין שום דבר בהשקעות, ולמעשה בכלכלה. טבלאות וגרפים עושים לי סחרחורת ואני מתמטיקאי הגרוע שיכול להיות.
איפה הייתם מתחילים? עדיפות לספר שמע, אפשר גם באנגלית.
יש פוסט לספרים מומלצים שכדאי לך לבדוק, מרביתם יש גם בגרסת שמע.
בנוסף, נראה לי שתגלה בהמשך הדרך שמשקיע טוב לא צריך להיות מתמטיקאי דגול אלא לדעת איך להתנהג.

יסודות הכלכלה של תומאס סואל ספר פשוט מאוד לקריאה ומהווה נקודת פתיחה לא רעה לדעתי.

יוטיוב, חפש נושא שמעניין אותך שים אוזניות ובהצלחה
אם אתה לא יודע מאיפה להתחיל , נסה את זה. אחלה ערוץ עם המון מידע

יוטיוב, חפש נושא שמעניין אותך שים אוזניות ובהצלחה
אם אתה לא יודע מאיפה להתחיל , נסה את זה. אחלה ערוץ עם המון מידע
ממבט קצר על שמות הוידאו שם, יש שם המון 'רעש פיננסי' (סרטים על 'הקריסה שהולכת לקרות' - באינפלציה, בנדלן, בסין, ...) - חדשות זה בסדר, אבל זה לא נראה כמו וידאו שמנסה לתת לך חדשות בצורה רצינית. ואתה בכלל לא מעוניין בחדשות אלא בללמוד עקרונות

איפה הייתם מתחילים?

יש קטע מפורסם מ"הרפתקאות אליס בארץ הפלאות":
"התואיל להגיד לי, בבקשה, באיזו דרך עלי ללכת מכאן?"
"זה תלוי במידה רבה לאן את רוצה להגיע", אמר החתול.

גם כאן, תלוי מה בדיוק אתה רוצה להשיג...

למשל:
- תואר בכלכלה?
- ידע לצורך השקעה בניהול עצמי?
- ידע כללי לצורך שיחת חולין עם מכרים?

יש קטע מפורסם מ"הרפתקאות אליס בארץ הפלאות":

גם כאן, תלוי מה בדיוק אתה רוצה להשיג...

למשל:
- תואר בכלכלה?
- ידע לצורך השקעה בניהול עצמי?
- ידע כללי לצורך שיחת חולין עם מכרים?
זו נקודה ממש מעניינת וחשובה.

אני מנחש שהרבה מהציבור חותרים לאיזושהי הבנה מינימלית בהשקעות, זאת על-מנת לדאוג שהכסף שלהם ימשיך לצמוח. יחד עם זאת, לא חותרים להבין יותר מיד בנושא, על-מנת להישאר חסינים מפני פיתויים שניתן להיחשף אליהם בעיקר אם אנו עוקבים אחרי השוק מקרוב.

אני מניח שהרבה מהציבור גם מעוניינים להכיר את זכויותיהם, את יכולת המיקוח שלהם מול נותני שירותים פיננסיים אלו ואחרים, לצד היכרות עם אמצעים כגון תוכניות חיסכון, פנסיה וכדומה. מנגד, לא סביר שהציבור ירצה לבלות את רוב זמנו בעיסוק ונבירה אחר הגופים והשירותים הללו, כנראה שיעדיף לעסוק בדברים אחרים שבין השאר מייצרים לו עוד כסף שאותו ידחוף לתוכניות שלו אצל אותם גופים.

כמו כן, סביר לחשוב שהרבה מהציבור שואפים להתנהל בתבונה מבחינה פיננסית בחיי היומיום ולהישאר באיזון תקציבי חיובי++, אך אני תוהה האם רוב הציבור יסכים ברינה לספור שקלים ולתעד כל הוצאה בכתב ידו כאיזשהו סבל אישי שיגרום להפחתת הוצאות.

אם אכן זהו הכיוון הכללי אליו חלק מהאנשים שואפים, אני בספק אם טבלאות, ספרים או בלוגים יכולים להוות את הטריגר הראשוני שיניע אותם לשם.
הרבה יותר הגיוני לחשוב ש-"הרגלים מהבית" אותם הם סוחבים שנים רבות לכל מקום, העדפות אישיותיות או משתנים סביבתיים אחרים מחיי היומיום - הרבה יותר יסייעו (או יפריעו) בכך.

נערך לאחרונה ב:
תודה על כל התשובות.
קצת הלכתי לאיבוד.
הנה מה שאני מנסה למצוא:
אני רוצה לדעת להשקיע, אבל התחושה שלי היא שקודם ארצה ללמוד את הבסיס של הכלכלה. ממש הבסיס. אני פאקינג לא יודע מה זה איגרת חוב.
אני מוצא כל המילונים הכלכליים לא עוזרים לי. מחפש ספר שמכניס אותי לאט לאט לעולם הזה בעדינות.

יש ספר של מיטב על הבורסה בישראל. נסה אותו ותראה אם זה מה שעוזר לך.

אני רוצה לדעת להשקיע, אבל התחושה שלי היא שקודם ארצה ללמוד את הבסיס של הכלכלה. ממש הבסיס. אני פאקינג לא יודע מה זה איגרת חוב.
אני מוצא כל המילונים הכלכליים לא עוזרים לי. מחפש ספר שמכניס אותי לאט לאט לעולם הזה בעדינות.
1. אז נראה שאתה מחפש working knowledge, לא knowledge.
חשוב להבין את ההבדל הזה, כדי לדעת איפה לחפש את הידע.
אם למשל תרצה לתקן ברז דולף בבית, אז מן הסתם תחפש מדריך פשוט (נניח ביוטיוב), או אולי אפילו תלך לקורס הנדימן.
לא תתחיל עכשיו ללמוד על תכנון צנרת מודרנית...

בצורה דומה, אין צורך ללמוד "כלכלה" לפני שמחליטים ללמוד איך להשקיע.
"כלכלה" כוללת בתוכה המון מושגים שאמנם כיף לדעת גם בתור חובב, אבל לא יתרמו לך בכלל להחלטה איך להשקיע.

2. אם אתה מחפש חומר שמצד אחד מסביר בגדול את התיאוריה, ומצד שני מכיל ידע מעשי -
אני ממליץ על הבלוג.
בדף הבית יש טאב "התחילו כאן" שמקשר לכמה מאמרים בסיסיים.
לדעתי כדאי להתחיל משם. בפרט הפוסט "פירמידת הצרכים של המשקיע" שממקד את המשקיעים בסדר העדיפויות.

תודה
אז אם להשתמש במינוח שלך. היית רוצה קצת "knowledge" בדמות אודיובוק, שמהווה קצת מבוא. עוד לפי ההשקעות.
אח"כ ארצה להכנס ל"working knowledge"

אז אם להשתמש במינוח שלך. היית רוצה קצת "knowledge" בדמות אודיובוק, שמהווה קצת מבוא. עוד לפי ההשקעות.
אח"כ ארצה להכנס ל"working knowledge"
אם כך, אין לי מה לתרום בדיון מעבר לספרים שכבר הוזכרו.

אני רק רוצה לשתף בחוויה האישית שלי:
יש לי נטייה לרצות ללמוד דברים בצורה מעמיקה מאוד לפני שאני קופץ למים, לכן השקעתי כמה שנים בלימוד של ספרי כלכלה והשקעות לפני שביצעתי השקעה ראשונה בניהול עצמי.
עם כל ספר חדש שקראתי, הספקות רק הלכו וגברו. למשל:
- בהתחשב בסביבה המאקרו כלכלית הנוכחית - האם כדאי להשקיע עכשיו או לחכות למועד מאוחר יותר?
- אם כדאי להשקיע, איך לבצע השקעה מיטבית לתקופה (חלוקת נכסים מיטבית, מכשירי השקעה עדיפים)?
- אולי יש איזו טכניקה גאונית שמאפשרת תשואה עודפת או סיכון נמוך? (בפורום הזה ואחרים מתוארות כל מיני אסטרטגיות מורכבות מאוד, וחלקן גם קישרו למחקרים.)

במבט לאחור, כל התקופה הזו הייתה בלבול ובזבוז זמן אחד גדול.
למזלי היו לי השקעות מנוהלות ע"י אחרים, אבל עדיין - הייתי יכול להשקיע בעצמי ולחסוך הרבה מאוד זמן וכסף, זמן רב לפני שקפצתי למים.

אני מניח שזה מעצבן שאתה שואל על משהו אחד ואני עונה על משהו אחר,
אבל אני הייתי שמח אם מישהו היה אומר לי משהו דומה כשאני התחלתי את המסע שלי בתחום
(לצערי לא הייתי חכם מספיק לשאול בפורום מלכתחילה, העדפתי לקרוא כאן שנים לפני שאפילו פתחתי משתמש...).

אני לא כותב את זה לכל אחד שמגיע לפורום, אלא ספציפית לאנשים שכותבים ביטויים כמו:
אני לא מבין שום דבר בהשקעות, ולמעשה בכלכלה. טבלאות וגרפים עושים לי סחרחורת ואני מתמטיקאי הגרוע שיכול להיות.
אני רוצה לדעת להשקיע, אבל התחושה שלי היא שקודם ארצה ללמוד את הבסיס של הכלכלה
מחפש ספר שמכניס אותי לאט לאט לעולם הזה בעדינות.
לא כל דבר צריך לעשות לאט לאט בעדינות, ולא תמיד צריך ללמוד את הבסיס לפני שעושים פעולה.
לפעמים הדרך הנכונה לשחות היא לקחת קורס מהיר (למשל בבלוג הסולידית) ופשוט להתחיל לשחות במים הרדודים (למשל השקעה עצמאית בסכומים קטנים), במקום לקרוא ספרים על שחיה.

אין בעיה (ואף נחמד מאוד) להעמיק ולקרוא ספרים במקביל, אבל לדעתי האישית זה לא צריך להיות תנאי מקדים.
זו לפחות החוויה האישית שלי, על בסיס ניסיוני האישי...

מצטרף למה ש @איניגו מונטויה רשם. בעיני אפשר לסכם את המידע הכלכלי שמשקיע צריך במספר משפטים:

1. לאורך זמן הבורסה עולה
2. מניות תנודתיות יותר מאג"ח ונוטות להיות רווחיות יותר.
3. חשוב לפזר את ההשקעה
4. חשוב להקטין עלויות בהשקעה

אני תמיד ממליץ לאנשים שחדשים בתחום להגיע למפגשי פורום. תוכל לקבל בכמה שעות מידע שיחסוך לך חודשים של קריאה. אם תשלח לי הודעה לפרטי אשלח לך קישור לקבוצת מפגשים של תל אביב.

בהצלחה. לוקח זמן ללמוד להשקיע אבל זה מסע משתלם.

מצטרף למה ש @איניגו מונטויה רשם. בעיני אפשר לסכם את המידע הכלכלי שמשקיע צריך במספר משפטים:

1. לאורך זמן הבורסה עולה
2. מניות תנודתיות יותר מאג"ח ונוטות להיות רווחיות יותר.
3. חשוב לפזר את ההשקעה
4. חשוב להקטין עלויות בהשקעה

אני תמיד ממליץ לאנשים שחדשים בתחום להגיע למפגשי פורום. תוכל לקבל בכמה שעות מידע שיחסוך לך חודשים של קריאה. אם תשלח לי הודעה לפרטי אשלח לך קישור לקבוצת מפגשים של תל אביב.

בהצלחה. לוקח זמן ללמוד להשקיע אבל זה מסע משתלם.
תודה רבה משה
אני לא מוצא כפתור לשליחת הודעה פרטית.
איפה זה?

תודה :) אז אני לא אציף בעוד 12 הודעות את הפורום. :) @משה, נתכתב בדואל? או אולי אתה יכול לכתוב לי בפרטי כי אתה כן עברת את מכסת 20 ההודעות?

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
MaorRocky קופת גמל לא מחזירה לי תשואה של השוק ואני לא מבין למה שוק ההון 2
S החזרי מס, רוצה לדעת שאני מבין נכון.. מיסים 13
A מישהו מבין למה שערי הדולר והאירו עלו בצורה חדה שוק ההון 8
J עמלת סנט למניה - לא מבין את ההגיון שוק ההון 3
בובין חוט-השני דירה עם קאץ' על השולחן ועדיין אני לא מבין אותו ... נדל"ן 21
א חשבון וייז - לא מבין איך מעבירים אליו כסף מהארץ פוסטים מאיכות נמוכה 9
J לא מבין משהו בנוגע לדמי עמלות במסחר בחו"ל שוק ההון 26
Tsachi01 לא מבין את יומני המסע פה אוף טופיק 180
I לא מבין את תיאוריית "השוק תמיד עולה בטווך הארוך" שוק ההון 88
S לא מבין מתי שלב מסחר רציף בקרן הסל שלי שוק ההון 11
B ניסיון עוקץ מוזר - מישהו מבין מה מטרתו? אוף טופיק 41
א תל בונד 20, לא מבין שוק ההון 18
Tsachi01 לא מבין את ההגיון של חברת אפל (WWDC22) אוף טופיק 9
O לא מבין למה אתם אומרים ש- S&P500 עדיף על השקעה אקטיבית שוק ההון 113
Sp0 אני לא מבין למה אין קורלציה בין קרן מחקה לS&P 500 שוק ההון 11
O לא מבין את ההתנהגות של אלטשולר S&P 1159250 שוק ההון 1
shirbi אני לא מבין למה הבנקים המרכזים קונים אגרות חוב ממשלתיות כיום שוק ההון 35
ה לא מבין חשיפה לדולר שוק ההון 2
Z מגן מס ממכירת נייר ערך זר. האם נכון לומר שמגן מס הוא הנמוך מבין ה2 מיסים 12
amit ביטוחים ,לאחד שלא מבין הרבה צרכנות פיננסית 0
R להתחיל להשקיע בלי שאני מבין בזה שוק ההון 62
L אני לא מבין איך יכול להיות שהריבית על אג"ח ל-3 חודשים בארה"ב היא מעל 2% שוק ההון 15
א לא מבין - התשואות על האג"ח עלו שוק ההון 0
נ קרנות נאמנות - משהו קריטי שאיני מבין שוק ההון 5
H בדיקת איכות מים ביתית - מישהו מבין בנושא? אוף טופיק 2
R לא מבין את זה אוף טופיק 49
doc29 האם יכול להיות שהכלכלן הבכיר של הבנק הגדול במדינה לא מבין בהשקעות? מי המשוגע? אוף טופיק 38
גרהם הרגע שבו אתה מבין את הפער בינך לבין שאר העולם הצרכניסט התפתחות אישית 6
liranviper דברים שאני לא מבין על קרן נאמנות / ETF שוק ההון 5
amit מישהו מבין לעומק איך שורט עובד? שוק ההון 96
שרון מישהו פה מבין ב-css? אוף טופיק 16
V אני רוצה לקנות לאחיינית שלי כיסא אוכל לבית ולא מבין בזה כלום, יש למישהו המלצה? אוף טופיק 10
yossik משהו מבין מה קורה כאן? אוף טופיק 1
עצמאית אנטנות סלולריות- מישהו מבין בזה? אוף טופיק 14
Y מיסוי על פיקדון צמוד מדד ללא שום תוספת ריבית מעבר שוק ההון 1
ע מענק קורונה ראשון ושני לאזרחי ארה"ב שעדיין לא הגישו שום הצהרה\בקשה לארה"ב בעבר אוף טופיק 2
unrealx למה לא כתוב שום דבר על הקרן מחקה הזאת בעניין ההפיכה לקרנות סל? שוק ההון 5
לא חשוב שמות מחפש שמפו אקולוגי ללא שום חומר מזיק לגוף האדם, מישהו מכיר? אוף טופיק 69
yossik אל תשמרו שום דבר חשוב בשרותי ענן לפני שיצרתם גיבוי במחשב האישי. אוף טופיק 8
P מחפש מחשבוני פנסיה להשוואת דמי ניהול ומסלולי תשואות, יש דבר כזה? פוסטים מאיכות נמוכה 1
א תיק שבסופו של דבר מיועד לקניית דירה שוק ההון 56
א סנופי לא מגודר בקרן פנסיה/השתלמות - יש דבר כזה? שוק ההון 12
L איך העלאת הריבית תוריד את מחירי הדיור- אם כבר תעלה אותם בסופו של דבר נדל"ן 610
ב מערכת סולארית קטנה ניידת יש דבר כזה ? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 4
שם משתמש בעייתי האם יש דבר כזה חיסכון בבנק עם ריבית מעל 2% לשנה? צרכנות פיננסית 5
אiהד תעודה או קרן מנוטרלת הייטק? יש כזה דבר? שוק ההון 14
C מבצעים ״אמיתיים״ - יש דבר כזה? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 1
R מיצוי מחיר של דירה (יש דבר כזה?) נדל"ן 41
klayhamn כמה מס משלמים על דבר כזה? פוסטים מאיכות נמוכה 2
יבגני_ל האם יש דבר כזה כ"תועלת פוחתת" בהמשך הפרשה שוטפת מהמשכורת לחיסכון אוף טופיק 10

נושאים דומים

Back
למעלה