• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

חשש להתמוטטות בניין

homeless

משתמש סולידי
דירוג
97
לפני כחודש נהרס בצורה מבוקרת בניין ברמת גן כתוצאה מחשש לקריסה והבוקר פונה בניין בחולון מאותה סיבה.

מה קורה מבחינה חוקית עם בעלי הדירות במצב כזה?
אין פה איזה גורם ידוע שגרם לחוסר היציבות במבנה לכן בעייתי לבטח לדעתי..
יש מצב שאנשים איבדו ביום דירה בלי פיצוי כספי?

(אמלק - עוד חיסרון בלהיות בעלת דירה נוסף לרשימה שלי)

המקרה של הבניין ברמת גן הוא יותר פשוט כי היה בעלים אחד לכל הבניין. היה פוסט של ראש עיריית רמת גן על הנושא. בקצרה הבעל בניין נדפק מכל הסיפור, בנוסף לכך שהוא צריך לשאת בתשלום של ההריסה של הבניין, הוא יוכל לבנות רק בניין עם מספר דירות זהה במקום מספר דירות כפול שהיה ניתן לפני הריסת הבניין בהתאם לתוכניות להתחדשות עירונית, וגם חלק מהשטח הופקע מידית בהתאם לתוכניות קיימות. וגם כל התקופה הזאתי הוא מפסיד את השכר דירה. אבל אני בספק אם בעל הבניין יקבל את הגזירה של זכויות הבנייה בקלות, אני מניח שזה יגיע לבית משפט ויתברר שם.

חלק מהאחריות של בעלי הדירות זה לוודא את תקינות המבנה באופן תקופתי, במיוחד במבנה שגילו בערך כמניין שנותיה של המדינה. כשמגלים ליקויים בזמן, עוד אפשר לבצע תיקונים וחיזוקים שיעזרו להאריך את חיי המבנה, בעלות נמוכה יחסית.

האם יש ביטוח כלשהו שעוזר במקרים כאלו? מה עושים בעלי דירות בבניין כזה שנקלעים למצב כזה? סופגים עלויות של הריסה ובניה ובמקביל גם משלמים על שכירות עד השלמת התהליך?.

האם יש ביטוח כלשהו שעוזר במקרים כאלו?
ביטוח מבנה סטנדרטי (יש תקינה של המדינה שקובעת מה נכלל בביטוח מבנה) לא כולל בלאי של המבנה וגם לא נראה שאף חברת ביטוח מציעה הרחבה שכוללת בלאי כזה.

האם ברמת גן וחולון קיבלו אזהרות?
לא יודע.
אני קיבלתי התראה מעירית ת"א על ליקויים בבניין שצריך לתקן, אחרת יוכרז כבלתי ראוי למגורים.
התיקון לא היה יקר במיוחד, פשוט היה צריך לבצע אותו.

אני מניח שבמקרים שתארת הדיירים החליטו להתעלם.

האם ברמת גן וחולון קיבלו אזהרות?
הועד מתעסק בנושא הבדיקה?
תזכור שהרשות המקומית היא גוף מפקח אבל מי שאחראי על תקינות המבנה הם בעלי הדירות בבניין. לרשות המקומית יכול לקחת שנים ארוכות עד שמהנדס יסקור כל בניין ובניין בעיר, וגם כשמהנדס יעשה בדיקה לא בטוח שהוא יתריע על בעיות קלות שאינן סכנה בטיחותית עדיין.
הבניין יכול להזמין בדיקה הנדסית שתצביע בפניו על מצב המבנה, כל הליקויים ומידת החומרה שלהם, מבלי להמתין שהמצב יחמיר או שהעירייה תתריע.

תזכור שהרשות המקומית היא גוף מפקח אבל מי שאחראי על תקינות המבנה הם בעלי הדירות בבניין. לרשות המקומית יכול לקחת שנים ארוכות עד שמהנדס יסקור כל בניין ובניין בעיר, וגם כשמהנדס יעשה בדיקה לא בטוח שהוא יתריע על בעיות קלות שאינן סכנה בטיחותית עדיין.
הבניין יכול להזמין בדיקה הנדסית שתצביע בפניו על מצב המבנה, כל הליקויים ומידת החומרה שלהם, מבלי להמתין שהמצב יחמיר או שהעירייה תתריע.
אבדוק זאת עם ועד הבית.

ביטוח מבנה סטנדרטי (יש תקינה של המדינה שקובעת מה נכלל בביטוח מבנה) לא כולל בלאי של המבנה וגם לא נראה שאף חברת ביטוח מציעה הרחבה שכוללת בלאי כזה.
כלומר, כל בעל דירה בבניין ישן, צריך להיות מוכן למצב של בלתם על תיקונים כאלו, ללא אפשרות של לבטח כנגדם?.
מניח שזו שאלה כללית מדיי, אבל אנסה בכל זאת, מהי עלות סיברה של תיקונים כאלו, נניח לבניין ישן ונפוץ בארץ של כ10-20 דירות בבניין?

כלומר, כל בעל דירה בבניין ישן, צריך להיות מוכן למצב של בלתם על תיקונים כאלו, ללא אפשרות של לבטח כנגדם?.
מניח שזו שאלה כללית מדיי, אבל אנסה בכל זאת, מהי עלות סיברה של תיקונים כאלו, נניח לבניין ישן ונפוץ בארץ של כ10-20 דירות בבניין?
תלוי מה מצב הבניין ומה צריך לחזק / לתקן.
תגגל "חיזוק מבנה ישן", תקבל סדר גודל של עלויות.

ביטוח דירה רגיל הוא מסוג סיכונים נקובים, הכוונה שיש לך רשימת סיכונים שהביטוח מכסה. קריסת בניין שלא עקב אחת הסיבות האלה, לא תכוסה.

ניתן לרכוש הרחבה לביטוח הדירה ל "כל הסיכונים", שתכסה נזק למבנה מכל סיבה שהיא, למעט החריגים המופיעים בפוליסה, לדוגמה טרור, וגם עבורם לפעמים ניתן לקנות הרחבה שתוסיף עבורם כיסוי.

סיכון נוסף שאנשים לא יודעים הוא התרחיש הבא. הדירה עולה 2 מליון, מתוכם רק 600 אלף הם ערך כינון והשאר שווי קרקע.
במקרה של קריסת הבניין, אם לאחד הדיירים אין ביטוח, סביר להניח שלא יהיה לו כסף להתחיל לבנות מחדש את הדירה שלו, ואז אתה נותר עם 600 אלף ביד ועם הריסות של בניין, ואם אתה בקומה שנייה, אתה לא יכול להתחיל לבנות את הדירה שלך בלי שהשכן בקומה הראשונה בונה.

למקרים כאלה אתה יכול להוסיף לביטוח הדירה הרחבה לערך קרקע ויסודות, שאומר שאם תוך 6 חודשים לא התחילו לבנות את הבניין שלא באשמתך, אתה מקבל את כל שווי הדירה + שווי הקרקע ויכול עם הכסף הזה לקנות דירה במקום אחר.

לא כל החברות מוכרות את ההרחבות האלה.

אם כבר דיברנו על ביטוחי דירה, הנה כמה טיפים נוספים.
1. דאגו לביטוח צד ג'. לביטוח דרך הבנק אסור למכור צד ג', ואילו בביטוחים אחרים תקבלו באותו מחיר ביטוח שכולל צד ג'.
2. אם הדירה מושכרת, רשמו את שם המבוטח "ישראל ישראלי ו/או ראובן ראובני" , כאשר אתם ישראל וראובן זה השוכר. דגש חשוב מאוד על ה "ו/או". זה במקום אחריות צולבת וביטול שיבוב.
3. בביטוח תכולה יש הרבה מה לדעת, ניתן לבטח לדוגמה תכשיטים אפילו אם הם נאבדו מחוץ לבית, או חפצים סנטימנטלים לפי ערך מוסכם ולא לפי השווי האמיתי שלהם.
4. בביטוח נכס שהוא לא דירת מגורים, חשוב להבין מה עושים, לדוגמה לבחור בערך כינון ולא בערך שיפוי, השבת סכום הביטוח לקדמותו באופן אוטומטי, ועוד.

נערך לאחרונה ב:
ניתן לרכוש הרחבה לביטוח הדירה ל "כל הסיכונים", שתכסה נזק למבנה מכל סיבה שהיא, למעט החריגים המופיעים בפוליסה, לדוגמה טרור, וגם עבורם לפעמים ניתן לקנות הרחבה שתוסיף עבורם כיסוי.
מעניין, אך האם זה תופס למקרה שלנו?, כלומר למקרה שמקבלים התראה שחייבים לבצע חיזוק למבנה? מניח שזה נופל תחת הקטגוריה של נזק מסוג בלאי או משהו כזה...הגיוני?

מעניין, אך האם זה תופס למקרה שלנו?, כלומר למקרה שמקבלים התראה שחייבים לבצע חיזוק למבנה? מניח שזה נופל תחת הקטגוריה של נזק מסוג בלאי או משהו כזה...הגיוני?

הכל תלוי מה הסיבה, האם בלאי או משהו אחר.
בפוליסות שאני ראיתי בלאי מופיע ברשימת החריגים, אז במקרה שהנזק למבנה הוא כתוצאה מבלאי או אחד החריגים האחרים הרשומים בסעיף כל הסיכונים, זה באמת לא יכוסה.
לא לכל החברות יש את אותה רשימת חריגים, אז שווה להשוות.

הכל תלוי מה הסיבה, האם בלאי או משהו אחר.
בפוליסות שאני ראיתי בלאי מופיע ברשימת החריגים, אז במקרה שהנזק למבנה הוא כתוצאה מבלאי או אחד החריגים האחרים הרשומים בסעיף כל הסיכונים, זה באמת לא יכוסה.
לא לכל החברות יש את אותה רשימת חריגים, אז שווה להשוות.

קצת מוזר בעיני העניין

הרי כל בניין סובל מבלאי מרגע היוולדו, והאדמה זעה ונעה מידי פעם, ברמה זו או אחרת (אחרת לא היה צריכים יסודות). סביר שאם לא היתה תזוזה כל שהיא של האדמה בחולון ורמת גן (גם אם מזערית) , לא היה טריגר לקריסה.

אם ככה, האם כתוב בפוליסה איזה תזוזה (בסולם ריכטר) נחשבת ואיזה לא? ומה עם תזוזות ורעידות אדמה מזעריות שלא נחשבות רעידת אדמה פורמלית? (למשל עקב חפירת יסודות במגרש הסמוך)

הרי כל בניין סובל מבלאי מרגע היוולדו, והאדמה זעה ונעה מידי פעם, ברמה זו או אחרת (אחרת לא היה צריכים יסודות). סביר שאם לא היתה תזוזה כל שהיא של האדמה בחולון ורמת גן (גם אם מזערית) , לא היה טריגר לקריסה.
לפחות לגבי הבניין ברמת גן, פורסם שהיסודות פשוט אוכלו, ומוטות הברזל שהיו אמורים להימצא בתוך העמודים פשוט הפכו לאבק. זו הבעיה באיזור מישור החוף - הלחות הגבוהה במשך חלק ניכר מהשנה פשוט עושה שמות למתכות לאורך זמן, מרגע שהן חשופות. לכן יש חשיבות לאתר מקומות בהם הטיח נשר ולטייח מחדש.

נערך לאחרונה ב:
בתל אביב המצב סביר בהקשר הזה.
יש סקרי בטיחות יחסית תכופים שהעירייה עושה. ויש לה חברה קבלנית עירונית - עזרא וביצרון, שעושה את הבנייה ותיקון הליקויים עצמם וזה במחיר מסובסד לדיירים.

בניין לידנו קיבל צו מהעירייה - שיש להם שנה לתקן את הליקויים אחרת הבניין יוכרז מבנה מסוכן למגורים והם יצטרכו לפנות אותו.
פנו לעזרא וביצרון, התשלום היה מתון כי זה מסובסד, על הדרך אתה יכול גם לעשות עבודות נוספות אם הדיירים מעוניינים - חידוש החזית, ביוב וכו'.
הם עשו לדעתי את המינימום שנדרש - חיזוק עמודים ויסודות והוספת קורות תומכות אם אני זוכר נכון, עלה כמה אלפי שקלים לכל דירה.

לפחות לגבי הבניין ברמת גן, פורסם שהיסודות פשוט אוכלו, ומוטות הברזל שהיו אמורים להימצא בתוך העמודים פשוט הפכו לאבק. זו הבעיה באיזור מישור החוף - הלחות הגבוהה במשך חלק ניכר מהשנה פשוט עושה שמות למתכות לאורך זמן, מרגע שהן חשופות. לכן יש חשיבות לאתר מקומות בהם הטיח נשר ולטייח מחדש.

מהזווית של ביטוח הבניין, ובהנחה שהבניין לא הוכרז כמסוכן על ידי מהנדס העיריה, איך אני אמור לדעת שהבניין שלי "בלוי" ולכן הביטוח שלי לא יכסה אותו?

חצי מדינת ישראל גרה בבניינים ישנים.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
R כתבה בכלכליסט - חשש לכספי חוסכים בעשרות מיליונים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
S פנסיה/השתלמות - חשש מעודף משקל לשוק האמריקאי. פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
ר חשש מרטיבות בדירה לקניה נדל"ן 9
A פתיחת תיק כעצמאי, חשש ממס הכנסה מיסים 4
Y בעיות פוטנציאליות בהעברות בנקאיות בשל חשש של הבנק מהלבנת הון שוק ההון 7
V חשש מבעיית פרטיות בשואב רובוטי סיני אוף טופיק 21
ע IB מאפשרים מסחר בקריפטו. האם יש חשש שהבנקים הישראלים יחסמו העברות אל\מ IB? שוק ההון 7
S דירה להשקעה בחו"ל - רצון עז להשקיע מול חשש עז מעקיצות וחברות ניהול נכלוליות נדל"ן 4
D חשש מהחיסון. האם אני פועל נכון? אוף טופיק 5
F למה קיים חשש מירידות? שוק ההון 46
M חשש מהונאה בקניית דירה נדל"ן 5
H חשש מקניית רכב יד 2 צרכנות פיננסית 45
A חשש מ 100% מניות בקרן השתלמות שוק ההון 17
F ביטוח בניין משותף צרכנות פיננסית 8
E חוב חברת ניהול בניין שמוטל על שוכר נדל"ן 14
ה כמה זמן לוקח לבנות בניין נדל"ן 3
B אריחים בקירות חיצוניים של בניין חדיש (בן כ15) שהחלו ליפול נדל"ן 9
I בניין ללא היתר בנייה נדל"ן 7
לארוצה רישום בניין משותף נדל"ן 8
L האם יש הבדלים באיכות הבנייה של בניינים חדשים ואיך יודעים איזה בניין איכותי? נדל"ן 35
S איתור מידע עדכני על תיק בניין נדל"ן 7
V בניין ישן עם מספר דירות למכירה, בעיה? נדל"ן 11
F מה אתם אומרים על הנדסאי בניין ? אוף טופיק 1
ב מתלבט בין הנדסת חשמל להנדסת בניין באוניברסיטת אריאל התפתחות אישית 9
ט מגורים בשכנות: רכישת קרקע ובניית בניין מגורים/ רכישת מס' דירות בפרוייקט קבלני/ ליקוט דירות שכנות נדל"ן 16
ס בניין עם יסודות חשופים? אוף טופיק 0
adamshalev היתר בניה/הרחבה על גג בניין אוף טופיק 24

נושאים דומים

Back
למעלה