• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

השקעות אימפקט (SRI / ESG) בתיק פאסיבי

• פותח הנושא OJD
  • פורסם בתאריך
אני לא חושב שיש ספק שיש ביקוש למניות של חברה זה רק עושה לה טוב (אפשר לנהל דיון על כמה זה משמעותי).
אני לא חושב שיש ספק שביקוש למניות של חברה עשוי לעשות לה רע.
שים לב שחברה היא יישות מופשטת. אני מניח שלצורך הדיון הזה "טוב" לחברה זה יכולת להגדיל ולהרחיב את נפח הפעילות העסקית שלה. אם אני מניח שזו חברה שהפעילות העסקית שלה עושה רע בעולם (בעיניי), אני ארצה שהפעילות הזו תצטמצם כמה שיותר.

ביקוש למניות של חברה עשוי לגרום לניפוח מחירים, מה שיביא ליעדים לא ריאליים בתוך החברה, וכישלון בהם.
ביקוש למניות של חברה עשוי לגרום לאקזיטים כאלו ואחרים כשהחברה לא בשלה לזה עדיין.
ביקוש למניות החברה עשוי להדליק נורות לחברה מתחרה, ולגרום לה לדאוג לקטוע את צמיחתה באיבה.
אני בטוח שניתן למצוא עוד מלא דוגמאות. אני רק טוען שעל המשפט שאמרת יש הרבה ספק, ושכיוון ההשפעה של ביקוש למניות החברה לא בהכרח חיובי עם פעילות החברה, ולא רק הגודל זה מה שיש להתווכח עליו.

אני טירון אבל דיי משוכנע שיש משמעות למחיר מניה (שאותו אתה מעלה אם אתה קונה) ויותר מכך לשווי שוק של חברה. כמה דברים שעולים לי זה זה שמחיר גבוה יותר מקל על גיוס (הן חוב והן עובדים באמצעות אופציות ומניות), קניית חברות אחרות (בעסקת מניות), והעשרת בעלי המניות המרכזיים שבהם לרוב יהיו המייסדים והמשקיעים האסטרטגיים.
קח בחשבון שתפקיד של ETF הוא, בין השאר, לעקוב אחרי המדד בלי להשפיע על שוויו. כך שקנייה פאסיבית, לא בהכרח מגדילה משמעותית את שווי המניה (אם יש אפקט, הוא מאוד עקיף).
מלבד זאת, ככל שקיימים בשוק שחקנים שאינם מתייחסים לשיקולים האתיים שלך, וככל שמבחינה עסקית (עד כמה שהשוק יודע ומנתח) פוטנציאל התשואה של החברות האלו יעלה באופן אמיתי, מחירם יעלה בין אם תשתתף בזה ובין אם לא, פשוט השחקנים הפחות אתיים ירוויחו יותר ממך. ראה איך שהסולידית התייחסה לזה בפוסט שקישרת אליו.

ואם אתה כן מעלה איכשהו את מחיר המניות האלו, וזה עדיין בשוק המשני, עדיין זה לא בהכרח אומר ששיפרת את הפעילות של החברה, כמו שכתבתי קודם.
שים לב שזה שיש לבעלים הרבה מניות והוא מחלק אותן כשכר, לא אומר שזה מה שימשוך עובדים, זה נכון רק בחברות שאתה חושב שהן עוד ירוויחו. זה לא אותו דבר.
גם לגבי גיוס הון, לא בטוח שחברה יקרה יותר תגייס הון ביתר קלות. אני מניח שגיוס הון הוא פונקציה של דברים רבים נוספים.
אגב, אני חושב עכשיו שגם גיוס הון וגם העלאת מחירי המניות גורמים למכפילים גבוהים לחברה. כיוון שהמכפילים אמורים לחזור לנורמה (ביחס לשוק לציפיות וכו'), הדברים האלו עשויים לסתור זה את זה. לא בטוח אם בהשפעה ישירה.

לגבי בעלי המניות המשמעותיים, אין לי בעיה להעשיר אותם כשאני מעשיר את עצמי על הדרך. הבעיה היא רק אם הם ישתמשו בכסף לדברים לא אתיים. אני חושב שיש להעניש אנשים שעשו מעשים לא חוקיים, וזאת באמצעות רשויות החוק, אבל אין להעניש אנשים שעשו בעבר מעשים שבעיניי אינם אתיים. עם זאת, אני כן מעוניין למנוע בעתיד עשיית מעשים לא אתיים לפי הבנתי ויכולתי.

בסוף, חשוב על זה כך, אם יש 100 ש"ח שאתה שם על ETF כללי או ETF ייעודי מוסרי, הם ישנו כמעט כלום.
לעומת זאת, 100 ש"ח שאתה משתמש לצריכה, יהיה הבדל אם תצרוך מוצרים של חברה אתית או של חברה לא אתית. זה ישפיע הרבה יותר.
אז אם אתה באמת רוצה להשפיע, חרמות של צריכה הרבה הרבה יותר אפקטיביים מחרמות של השקעה.
בנוסף, אם באמצעות ההשקעה יגדלו המשאבים שלך, תוכל לווסת את זה לתרומה למוסדות שישפיעו ישירות על הנושאים החשובים לך. גם לזה תהיה השפעה גדולה, הרבה יותר מהשקעה כזו או אחרת (וזה בהנחה שהשקעה בכלל משפיעה בכיוון הרצוי).
לסיכום - תרומה וויסות צריכה ישפיעו הרבה יותר מאשר ויסות השקעות. עדיף שתתמקד בדברים החשובים באמת....

ראיון מלפני שבועיים של מנכ"ל בלאקרוק שמדבר על הדגש הרב שהם הולכים לשים על השקעות בר קיימא
https://www.cnbc.com/2020/01/14/bla...-its-strategy-to-focus-on-climate-change.html

לקצרים בזמן ממליץ להתמקד החל מדקה 17:55 ועד 24:10

תודה על הפרסום

כמה עדכונים על הפוסט שציטטת, SUSL של איישרז שהיא קרן כמעט זהה ל-USSG השוותה את דמי הניהול ל-%0.1 אז עברתי להתרכז בה בחשיפה האמריקאית. בין היתרונות - איישרז>דויצ'ה, וחלוקת רווחים יותר לטובת המשקיע.
דמי הניהול של VSGX לצערי עלו ל-%0.17.

אני לא חושב שיש ספק שביקוש למניות של חברה עשוי לעשות לה רע.

להבנתי אלו תרחישים בשוליים אך בכל אופן הדבר החשוב הוא שבעלי החברה וההנהלה שלה תמיד ירצו שהמנייה תעלה. אתה ואני יכולים להחליט אם אנחנו עוזרים לכך או לא.

כך שקנייה פאסיבית, לא בהכרח מגדילה משמעותית את שווי המניה (אם יש אפקט, הוא מאוד עקיף).

ברור לי שאני לא מציל את העולם בצורה שבה אני משקיע, אבל אני שמח לתרום גם בצורה עקיפה.

שים לב שזה שיש לבעלים הרבה מניות והוא מחלק אותן כשכר, לא אומר שזה מה שימשוך עובדים

עובדים תמיד שמחים לקבל אופציות/מניות, בטח של חברה שהם רואים שהמנייה שלה בעלייה.

גם לגבי גיוס הון, לא בטוח שחברה יקרה יותר תגייס הון ביתר קלות.

היא בסבירות גבוהה תגייס סכום אבסולוטי יותר גבוה מחברה זולה יותר.

אבל אין להעניש אנשים שעשו בעבר מעשים שבעיניי אינם אתיים. עם זאת, אני כן מעוניין למנוע בעתיד עשיית מעשים לא אתיים לפי הבנתי ויכולתי.

להעניש באופן פלילי? לא. להשתדל לא לתת פרס ולהעשיר? לדעתי בוודאות.
ואם לא תהיה תמיכה בעשיית מעשים לא אתיים בהווה, הדבר יכול רק לעזור במניעת מעשים דומים בעתיד.

בסוף, חשוב על זה כך, אם יש 100 ש"ח שאתה שם על ETF כללי או ETF ייעודי מוסרי, הם ישנו כמעט כלום.

אפשר להתווכח על כמה זה משנה, אבל אני שמח גם לתרום במעט.

לעומת זאת, 100 ש"ח שאתה משתמש לצריכה, יהיה הבדל אם תצרוך מוצרים של חברה אתית או של חברה לא אתית. זה ישפיע הרבה יותר.

לגמרי. אני משתדל גם לצרוך בצורה אתית. אבל זה ממש לא - "או או".

בנוסף, אם באמצעות ההשקעה יגדלו המשאבים שלך

היעד הראשי שלי בהשקעה הוא להרוויח. מחקרים מראים שהשקעה אחראית/ברת קיימא/ESG משיגה לרוב לאורך שנים לכל הפחות את אותה תשואה כמו השקעה במוצרים המקבילים הרגילים.

לסיכום - תרומה וויסות צריכה ישפיעו הרבה יותר מאשר ויסות השקעות. עדיף שתתמקד בדברים החשובים באמת....

הסיכום שלי -
1. אפשר להשקיע בצורה אחראית בקלות ובלא פגיעה בתשואה.
2. זה שאפשר להתווכח על מידת התועלת המוסרית מדרך ההשקעה הזו, או לדון בכך שיש בוודאי דרכים יותר משמעותיות לעשות טוב בעולם, אלו לא סיבות למה לא להשקיע כך.

נערך לאחרונה ב:
לאור סמינר זום שנכחתי בו עכשיו על ESG, הקפצה פוסט קורונה.
בינתיים נראה שמדדי ה-ESG מכים את הסנופי שוק על ירך, בכל טווח שבדקתי בחמש השנים האחרונות.
ראו דוגמא כאן.

האם להשקיע בזה? אם לא היה את הבלאקרוק שמונע ממני להמיר לדולרים, די בטוח שהייתי שם על זה משהו.
העולם בו יש בלאקרוק בשקל...לא יודייע.

בקישור שנתת רואים הבדלים זניחים בין USSG לכלל המדד (3.88%).
לא הייתי קורא לזה "מכים שוק על ירך".

לצורך העניין יכלת גם לבדוק את התשואה של כל סקטור במדד, ולגלות שיש כאלו שעלו יותר מהמדד כולו וגם יותר מUSSG.
(למשל תשואות Information Technology Sector עברו גם את USSG).

אם בא לך להשקיע בESG מבחינת אידאולוגיה - לך על זה.
אם אתה מחפש למה זה רווחי יותר - אני לא חושב שזה בהכרח יישאר כך גם בעתיד,
וגם אם כן - לדעתי מבחינה כלכלית הרווח העודף הזעום לא מצדיק את הסטייה מהמדיניות הפסיבית.

@gsafier

יש בפודקאסט Rational Reminder פרק שעוסק בנושא הזה, בשם Climate change vs the stock market, ממליץ לשמוע.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
M חיסכון לילדים או תיק השקעות מרוכז שוק ההון 3
ח מחפש אקסל למעקב אחרי תיק השקעות אוף טופיק 1
R שאלה של מתחיל לגבי השקעות בS&P500 שוק ההון 1
L השקעות ערך שוק ההון 17
ג השקעות ערך - מחקר שוק התפתחות אישית 1
NightStyle העברת תיק מ-IB לבית השקעות ישראלי שוק ההון 0
א החלק השקלי בתיק השקעות לאזרחית אמריקאית שוק ההון 1
F סיכון בקריסת בית השקעות ibi למשל פוסטים מאיכות נמוכה 14
O תיק השקעות משפחתי שוק ההון 11
מ שוקל העברת תיק השקעות לIB, העברה של קרנות שקליות ותהיות לגבי התיק שוק ההון 7
C מיסוי ריאלי ותיק השקעות בבנק מיסים 1
C הייטקיסטים - איך אתם מתמודדים עם תיק השקעות ריכוזי בעקבות RSU? שוק ההון 12
T ניוד תיק השקעות ודיווח שנתי מיסים 11
K גורם מייצב לתיק השקעות שוק ההון 13
S השקעות דרך חברה בע"מ יזמות והגדלת הכנסות 13
ס השקעה ב-SCHG בעקבות הפוסט על השקעות לילד דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 11
א חסכון אפוטרופוס לילדים בבית השקעות ישראלי (בהמשך לפוסט האחרון) דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 0
M איחוד תיקי השקעות צרכנות פיננסית 8
Y שאלות של מייק מתחיל לגבי תיק השקעות פשוט שוק ההון 33
מ העברת מט"ח מחשבון ישראלי לחשבון השקעות ישראלי שוק ההון 1
א תיק השקעות או תוכנית חיסכון בחברות הביטוח שוק ההון 1
A כלי למעקב אחר תיק השקעות שוק ההון 1
ש דמי ניהול ועמלות בבנק - תיק השקעות שוק ההון 5
Y ייעוץ לגבי תיק השקעות - בן 28, רווק שוק ההון 18
מ איפה המקום הכי מומלץ ללמוד יעוץ השקעות התפתחות אישית 6
ה הקטנת חשיפה בתיק השקעות פרטי שוק ההון 5
T העברת תיק השקעות, למכור או להעביר? שוק ההון 4
ה העברת תיק השקעות מהארץ לIBRK שוק ההון 1
T חוות דעת על ייעוץ שקיבלתי מיועץ השקעות בבנק שוק ההון 9
Y מעבר בין בתי השקעות וטופס 867 שוק ההון 6
K מסחר/השקעות אקטיביות שוק ההון 29
H ולמה זה רע? - דיון תאורטי על השקעות הדיוטות במדדים אוף טופיק 6
littleSeal QA לתיק השקעות ראשון שוק ההון 1
W משקיע מתחיל - תיק השקעות שוק ההון 2
? עובר לאיטליה, למכור תיק השקעות פשוט? שוק ההון 12
E פיזור השקעות - הצד הסולידי. אשמח לדעתכם שוק ההון 10
F האם ניתן לחזור מ-IRA לבית השקעות "רגיל"? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
I שאלות לגבי ניהול השקעות בקרנות למשקיעים עם אזרחות אמריקאית שוק ההון 5
E אם אני קונה מחקה מדד - 1159250 בבנק או בבית השקעות זה אותה תשואה בדיוק או שיש סטיות? שוק ההון 3
T התיעצות לאיזון תיק השקעות שוק ההון 3
M דו"ח שנתי כאשר יש חשבון ב-IB וחשבון בבית השקעות ישראלי מיסים 6
O לקיחת הלוואה כנגד תיק השקעות שוק ההון 12
N ניוד חלקי של תיק השקעות שוק ההון 3
S השקעות לטווח קצר ובינוני שוק ההון 21
D איזה בית השקעות נותן דו"חות מס צרכנות פיננסית 8
מ ממש לקראת פתיחת תיק בבית השקעות שוק ההון 1
E פיזור בתיק השקעות של 100k. איך הוא לדעתכם? שוק ההון 13
M תהליך סגירת חשבון בIB ומעבר לבית השקעות ישראלי שוק ההון 2
C כסף נזיל בעו״ש בבית השקעות שוק ההון 1
ר תיק השקעות לטווח בינוני לסטודנטית שוק ההון 7

נושאים דומים