• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

השקעה באינטליגנציה מלאכותית

Modric19

משתמש רגיל
דירוג
873
שמתי לב שמספר חברים בפורום חושבים ש"הדבר הבא" בעולמנו הקט הוא AI,
האם יש גם פה משקיעים שמקצים לAI חלק מהתיק שלהם?

בלי לחוות דעה בנידון, שים לב שזה שמשהו הוא הדבר הבא לא אומר שהשקעה בו תיתן תשואה עודפת.

שמתי לב שמספר חברים בפורום חושבים ש"הדבר הבא" בעולמנו הקט הוא AI,
ברוב המקרים ״הדבר הבא״ הוא לא משהו שיודעים לצפות.

מהיכרות עם אנשים מהתחום, ההייפ סביב זה הוא הרבה יותר ממה שהגיוני.
ההתקדמות המדהימה ב-5 שנים האחרונות בתחומי ראייה ממוחשבת ועיבוד שפה טבעית חייבת את כל השגיה לפריצות הדרך בלמידה חישובית. מנגד, גופים כמו IBM שמשווקים את מוצר ה-AI שלהם כמו מינימום Skynet עושים שם רע להרבה מאד חברות וטכנולוגיות שמשנות את העולם שאתה חי בו במהירות.
גילוי נאות: חוקר ועובד בתחום.
חברות התוכנה הגדולות ממילא משקיעות ומבססות את המוצרים שלהן על פיתוחים בלמידה חישובית, לראייה - ה-Frameworks הפופולאריות בתחום כיום התחילו כפיתוחים פנימיים של גוגל, פייסבוק, אמזון ועוד. לא רואה סיבה מיוחדת לא לתת לשוק "לעשות את שלו" ולקנות S&P500.

בלי לחוות דעה בנידון, שים לב שזה שמשהו הוא הדבר הבא לא אומר שהשקעה בו תיתן תשואה עודפת.

אני מבין זאת. אבל האם אין היגיון בהנחה:
הביקוש לAI צפוי לגדול, כמו הביקוש בעבר למחשבים, סמארטפונים וטכנולוגיה -> חברות אשר מתמחות בAI יהיו שוות יותר ->
ETF שמכסה חברות כאלה יהיה שווה יותר ב2030 ממה שווה ב2019.

אני יודע שזה ספקולטיבי, אבל האם זאת הנחה לא הגיונית?

תתרחק מהשקעה סקטוריאלית כזו. במיוחד תתרחק מכל סוג של באז-וורדס.

"אינטליגנציה מלאכותית" זו האחות של "בלוקצ'יין". יש מספר שימושים קטן בעלי פוטנציאל אדיר (נהיגה אוטונומית, ניתוח נתוני בריאות) אבל 99 אחוז מהחברות מנסות לדחוף בכוח את ה"אינטליגנציה" לכל שימוש אפשרי.

גם לבלוקצ'יין יש אולי 2 שימושים מוכחים - מטבע מבוזר ומסגרת טובה יותר לבניית מוצרים פיננסיים כמו מניות.
אבל אתה תראה אלפי סטארטאפים מנסים לדחוף את הבלוקצ'יין לכל תחום אפשרי אז נכשלים באופן צפוי כפי שניתן לראות מצניחת ה"מטבע" של החברות האלה.

אגב, מי שייכנס למתמטיקה מאחורי התחום יגלה לצערו שאין שם שום "אינטליגנציה" וכל מה שמציגים כפריצת דרך זה בסך הכל דברים שפותחו בשנות השבעים וכעת מופיעים בואריציה קצת שונה ורצים על חומרה טובה יותר.

אני יודע שזה ספקולטיבי, אבל האם זאת הנחה לא הגיונית?
לא. הנה תרחיש חלופי:
Modric1-18 ו-Modric20-99 מעריכים ש
הביקוש לAI צפוי לגדול, כמו הביקוש בעבר למחשבים, סמארטפונים וטכנולוגיה -> חברות אשר מתמחות בAI יהיו שוות יותר ->
ולכן הם קונים מניות AI.
כתוצאה מכך, מחיר המניות האלו עולה.
עכשיו גם Modric100-999 שמו לב לזה, וגם הם
חושבים ש"הדבר הבא" בעולמנו הקט הוא AI
הם גם רואים שהמניות האלו עלו, ולכן הם מאמינים שזה הדבר הבא בדאבל ה"א הידיעה. לכן הם קונים עוד יותר מניות כאלו ומחירן עולה עוד יותר.
מניות החברות האלו שכיום שוות, נאמר, 100M, נסחרות כעת לפי שווי של 600M, בהנחה שעד 2030 הן יהיו שוות יותר מה-100M שהן שוות כיום.
גם Modric19 הצטרף לחגיגה, והוא לא איחר את הרכבת: הוא הספיק לקנות ETF על AI במחיר שמשקף לחברות שווי של 500M, ועכשיו שהן נסחרות בשווי של 600M הוא כבר ברווח של 20%.
Fast-forward ל-2030. AI אכן תפס והפך לדבר הבא. בזמן שסנופי הכפיל את ערכו, החברות העוסקות בתחום העלו את ערכן פי 4 (!) ושוות כיום 400M.
לצערו של Modric19, אחרי 11 שנים, מתברר שההשקעה המוצלחת בתחום שבאמת נהיה הדבר הבא, הניבה לו הפסד של 20%.

*כל השמות בפוסט בדויים ואין להם קשר לאנשים ו/או מקומות אמיתיים.
**תרחיש סביר הוא שהסיפור למעלה שגוי, והתמחור כיום משקף נאמנה (בקירוב מסויים) את הסיכוי/סיכון בתחום, ומאזן את המשוואה באופן דומה למשוואת הסיכוי/סיכון של סנופי ושות'.
***בשתי מילים: מתומחר כבר.

"אינטליגנציה מלאכותית" זו האחות של "בלוקצ'יין".
מבחינה היסטורית וטכנולוגית - ממש לא.
אני פיתחתי מערכת AI כבר בסוף שנות ה 80. זו הייתה מערכת למידה מעיין איצקלופדיה שלומדת, מוסיפה ערכים, עורכת הצלבות, אידוקס ועוד.
בלוקצ׳יין זו טכנולוגיה של העשור האחרון ואין לה אפשרויות למידה אלה רק אלגוריטמוס של שמירת נתונים, מעקב ואימות [בגדול, בלי להכנס לפרטי פרטים].
גם לבלוקצ'יין יש אולי 2 שימושים מוכחים - מטבע מבוזר ומסגרת טובה יותר לבניית מוצרים פיננסיים כמו מניות.
אבל אתה תראה אלפי סטארטאפים מנסים לדחוף את הבלוקצ'יין לכל תחום אפשרי אז נכשלים באופן צפוי כפי שניתן לראות מצניחת ה"מטבע" של החברות האלה.
אגב, מי שייכנס למתמטיקה מאחורי התחום יגלה לצערו שאין שם שום "אינטליגנציה" וכל מה שמציגים כפריצת דרך זה בסך הכל דברים שפותחו בשנות השבעים וכעת מופיעים בואריציה קצת שונה ורצים על חומרה טובה יותר.
נכון, אז למה אתה תמיד מעלה את נושא הבלוקצ׳יין/קריפטו בכול הזדמנות? אין לזה קשר לדיון הזה כי זה לא AI.

לפני שאתה נכנס לתחום אני מציע לך לבדוק מה קרה בתחומים "חמים" דומים.
אני יכול לספר על המקרה שלי בו קניתי מניות של מדפסות תלת מימד בכספי ההימורים שלי. כאשר קניתי, זה היה קצת אחרי שיא ההייפ וירידות של עשרות אחוזים מהשיא. הרגשתי את עצמי כמשקיע מתוחכם שקונה מניות של חברות מבטיחות אחרי ירידה עצומה...
זה כמובן לא מנע מהן לרדת עוד 20-30 אחוז מאז (כ-3 שנים).

וממש דרך אגב ובלי לפתוח כאן מחסנית פנדורה, העובדה שאין בינתיים דיבידנדים (מניות צמיחה כמובן), מקשה על ההחזקה בטריטוריה האדומה.

תתרחק מהשקעה סקטוריאלית כזו. במיוחד תתרחק מכל סוג של באז-וורדס.

"אינטליגנציה מלאכותית" זו האחות של "בלוקצ'יין". יש מספר שימושים קטן בעלי פוטנציאל אדיר (נהיגה אוטונומית, ניתוח נתוני בריאות) אבל 99 אחוז מהחברות מנסות לדחוף בכוח את ה"אינטליגנציה" לכל שימוש אפשרי.

איך הבלוקצ'יין הוכיח עצמו כמטבע מבוזר? פייסבוק הוקמה 3 שנים סה"כ לפני שהביטקוין הומצא, ויש לה יותר משתמשים מביטקוין. אינסטגרם הוקמה שנה אחרי שהביטקוין הומצא, לא יכול אפילו לשער פי כמה המשתמשים בה גבוה יותר ממה שמשתמשים בביטקוין כמטבע. כמעט כל הפעולות שנעשות בביטקוין לא קשורות כלל לשימוש כמטבע אלא למסחר בין ספקולטורים. לגבי בניית מוצרים פיננסיים? גם כאן אין שום הוכחות שזה עובד, העובדות הן שמערכות ריכוזיות הן יעילות מיליוני מונים ממערכות מבוזרות.

אני חושב שהשאלה היותר חושב היא מה זה בכלל אומר להשקיע בAI?
רוב האפליקציות של AI (או יותר נכון לומר אלגוריתמים\מערכות של machine learning), הן לא מוצרים בפני עצמך אלא מודולים בתוך מערכת גדולה יותר, קשה לי להאמין שחברות שכל הפעילות שלהן תהיה בתחום יצליחו להרוויח לאורך זמן.
יותר הגיוני שחברות גדולות יגייסו מפתחים מבחוץ ויפתחו חטיבת פיתוח שמתרכזת בmachine learning, למעשה זה מה שכבר קורה (והמגמה צפוייה להתחזק בשנים הקרובות), חברות גדולות שכבר עושות את זה לדוגמה: אמזון, אפל, פייסבוק, גוגל, אינטל, IBM, מיקרוסופט ועוד המון חברות גדולות אחרות.
אז בעצם אם אתה משקיע במדד שוק רחב, אתה משקיע בAI אפילו בלי לדעת.
אם אתה בכל זאת רוצה להגביר את החשיפה שלך, אז לדעתי הדרך הטובה ביותר היא פשוט להגביר את החשיפה לחברות טכנולוגיה גדולות.

@Modric19 אין חברת טכנולוגיה היום, או חברה שיש לה מו"פ טכנולוגי, שלא משקיעה בAI .

היה לא מזמן דיון על זה פה. מציע לחפש.

בגדול, לדעתי, כל התחום של general purpose AI זה תחום מאוד רחוק. עד שיהיה אפשר להוציא משם משהו שימושי לדעתי יעברו שנות דור. לפחות.

מצד שני, היכולת לפתור בעיות קונקרטיות תלך ותשתפר פלאים. זה יותר בתחום ה data science ... לקרוא לזה AI זה יותר עניין שיווקי. סירי אגב, שייכת למשפחה הזאת, למרות ההצהרות.

בתחום הראשון אני לא חושב שיש טעם להשקיע. בתחום השני, אני לא חושב שאתה יכול למצוא את החברות האלה, ומתוכן לא תדע לבחור באילו להשקיע.... שוב, הצון כסף נזרק על זה בכל מקום שאיכשהו יכול לגעת בעיניין, בעיקר משיקולי יוקרה והייפ. בלי due diligence רציני ומעמיק אין לך דרך לדעת אם מדובר בהצהרות או משהו אמיתי.

מדפסות תלת
כקונספט זה תחום מגניב ביותר... השאלה מה שעושים עם זה? והאם כל העולם מסביב בשל?
אתה יודע שהצילום הדיגיטלי הומצא בשנות ה60?
שקודאק* היו הראשונים להמציא מצלמה דיגיטלית בשנת 75? ושהטכנולוגיה שהם המציאו, CCD, הייתה הטכנולוגיה המובילה למצלמות דיגיטליות גם בעשור הקודם ובתחילת העשור הנוכחי?

--
*קודאק! קודאק! האירונייה!

איך הבלוקצ'יין הוכיח עצמו כמטבע מבוזר? פייסבוק הוקמה 3 שנים סה"כ לפני שהביטקוין הומצא, ויש לה יותר משתמשים מביטקוין. אינסטגרם הוקמה שנה אחרי שהביטקוין הומצא, לא יכול אפילו לשער פי כמה המשתמשים בה גבוה יותר ממה שמשתמשים בביטקוין כמטבע. כמעט כל הפעולות שנעשות בביטקוין לא קשורות כלל לשימוש כמטבע אלא למסחר בין ספקולטורים. לגבי בניית מוצרים פיננסיים? גם כאן אין שום הוכחות שזה עובד, העובדות הן שמערכות ריכוזיות הן יעילות מיליוני מונים ממערכות מבוזרות.
שטויות. ואני ממש לא ממתלהבי הבלוקצ'יין.

קונספט מוכח, ועובד. אפילו עובד לא רע. זה שאין לזה אימוץ או הגיון כלכלי, לא קשור להיבט הטכני.

תפריד בין הטכני, לשימוש.

שטויות. ואני ממש לא ממתלהבי הבלוקצ'יין.

קונספט מוכח, ועובד. אפילו עובד לא רע. זה שאין לזה אימוץ או הגיון כלכלי, לא קשור להיבט הטכני.

תפריד בין הטכני, לשימוש.
תסביר איך לדעתך הוא מוכח, אני סקרן, כי ברגע זה ממש אני יכול להעביר כסף דרך פייפאל או לשלם בכרטיס אשראי בצורה יותר מהירה, יותר בטוחה ( כי אני מוגן מהונאה) וכזו שדורשת הרבה פחות שלבים- כרטיס אשראי מחובר לחשבון, וזהו. לא צריך ללכת לפתוח חשבון בבורסת קריפטו, לעשות העברה של דולרים ( אחרי ששילמת עמלות המרה לדולר ועמלות העברה בנקאית) לבנק בחו"ל, ואז לקנות את הקריפטו לארנק שלי, שאיתו אני משלם ומקווה שהצד השני יסכים בטובו לשלוח את מה שהזמנתי... "מוכח".
כנ"ל לגבי " מוצרים פיננסיים", אני יכול בשניה מהחשבון בנק שלי לקנות כל מוצר פיננסי ישראלי שאני רוצה, ואם ארצה לחסוך עמלות ( מה שקריפטו כביכול יעשה-אולי) אפתח חשבון אצל ברוקר ואז העמלות הן באמת זניחות. הייתרון היחיד, היחיד שאי פעם יש למערכת ככמו בלוקצ'ייןעל פני כל מערכת ריכוזית זה אי היכולת (או יותר נכון הקושי) לבצע צנזורה על העברות ( מידע- אם תקרא לו ביטקוין או ספר התורה, זה לא משנה).

@Modric19 אין חברת טכנולוגיה היום, או חברה שיש לה מו"פ טכנולוגי, שלא משקיעה בAI .

היה לא מזמן דיון על זה פה. מציע לחפש.

בגדול, לדעתי, כל התחום של general purpose AI זה תחום מאוד רחוק. עד שיהיה אפשר להוציא משם משהו שימושי לדעתי יעברו שנות דור. לפחות.

מצד שני, היכולת לפתור בעיות קונקרטיות תלך ותשתפר פלאים. זה יותר בתחום ה data science ... לקרוא לזה AI זה יותר עניין שיווקי. סירי אגב, שייכת למשפחה הזאת, למרות ההצהרות.

בתחום הראשון אני לא חושב שיש טעם להשקיע. בתחום השני, אני לא חושב שאתה יכול למצוא את החברות האלה, ומתוכן לא תדע לבחור באילו להשקיע.... שוב, הצון כסף נזרק על זה בכל מקום שאיכשהו יכול לגעת בעיניין, בעיקר משיקולי יוקרה והייפ. בלי due diligence רציני ומעמיק אין לך דרך לדעת אם מדובר בהצהרות או משהו אמיתי.

כקונספט זה תחום מגניב ביותר... השאלה מה שעושים עם זה? והאם כל העולם מסביב בשל?
אתה יודע שהצילום הדיגיטלי הומצא בשנות ה60?
שקודאק* היו הראשונים להמציא מצלמה דיגיטלית בשנת 75? ושהטכנולוגיה שהם המציאו, CCD, הייתה הטכנולוגיה המובילה למצלמות דיגיטליות גם בעשור הקודם ובתחילת העשור הנוכחי?

--
*קודאק! קודאק! האירונייה!
אני חושב שהפוטנציאל שונה לגמרי מזה שהיה לצילום דיגיטלי ומסכים שלא ברור מתי העולם יהיה בשל.
האידיאל הוא שלכל אחד יהיה בבית מכשיר (או אחד קצת יותר מסיבי בחנות שכונתית) והוא יוכל לתכנת או להוריד מודל מהרשת לכל מוצר שהוא צריך. אחרי שקניתי את המניות נחשפתי לתחום דרך הבן שלי שלומד את התחום ומייצר דברים מגניבים אבל כמובן עדיין רחוק מאד משינוי בצריכה הביתית. אם יתגשם האידיאל עליו כתבתי, הצמצום בשרשרות האספקה יהיה אדיר מהסוג שקורה כל כמה מאות. לצערי בינתיים השוק לא מבין את זה :)

נערך לאחרונה ב:
אגב, היום יש גם. Etf של מניות בתחום.
מומלץ למי שאוהב להמר.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ש השקעה בקרנות איריות דרך אינטרקטיב ישראל שוק ההון 4
מ השקעה, קרן כספית ועו"ש שוק ההון 2
@ השקעה בנחושת שוק ההון 19
T החלת ותק קרן השתלמות בין גופי השקעה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
ר השקעה חודשית במדד לצורך חיסכון בקופת גמל להשקעה או בברוקר שוק ההון 6
M השקעה ב IBKR במטבעות שונים עם ריבית גבוהה במיוחד- מה הקאץ'? שוק ההון 3
צ העלאת דמי ניהול בשינוי מסלול השקעה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
א השקעה mutual funds לעומת SGOV שוק ההון 13
M שינוי מסלול השקעה בפנסיה - תוך כמה זמן? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
R תמהיל השקעה לפנסיונר שוק ההון 17
A ניודים מגוף אחד לאחר, שינוי מסלול השקעה - מה ידוע ומה לא ידוע? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
D התלבטות בין רכישת דירה 3 להשקעה לבין המשך השקעה בקרן כספית + קה"ל נדל"ן 9
ג השקעה במינוף - בדיקת שפיות שוק ההון 25
S אפיק השקעה ראשוני לצעירה עם משכורת נמוכה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
G השקעה מחו״ל שוק ההון 5
אור כחול אלטרנטיבות השקעה לפיקדון בנקאי שוק ההון 7
צ השקעה במדד - הגיוני? שוק ההון 19
E 500 אש״ח אפשרויות השקעה? שוק ההון 20
ס השקעה ב-SCHG בעקבות הפוסט על השקעות לילד דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 11
O השקעה פאסיבית לאזרחים אמריקאים שוק ההון 5
K התלבטות לגבי מסלולי השקעה בקופת גמל בתיקון 190 שוק ההון 0
T משכנתא או השקעה נדל"ן 5
S השקעה בסיכון גבוה שוק ההון 55
S השקעה דרך אפליקציית בלינק שוק ההון 2
M העברת השקעה מכספית ל? שוק ההון 5
I השקעה בקרנות מנוטרלות מט"ח שוק ההון 3
Z חשבון השקעה לאחר נישואין שוק ההון 0
T להגדיל משכנתה בשביל השקעה שוק ההון 2
A השקעה לטווח בינוני שוק ההון 3
ש השקעה במדדים, האם באמת הנכון זה להשקיע באותו מדד כל הזמן או לפתוח אפיקים חדשים? שוק ההון 15
Y השקעה של 350000 למשך שנתיים וחצי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 15
G השקעה בחברה עם רכיב אג"חי השקעות אלטרנטיביות 5
P הסתמכות על השקעה במדדים - לבנות על תיק ההשקעות לעתיד. פוסטים מאיכות נמוכה 5
D חוות דעת על השקעה ל 10 שנים שוק ההון 2
S השקעה באג"ח ישראלי דרך ברוקר זר שוק ההון 1
S החלפת אסטרטגיית השקעה שוק ההון 5
AbuNafha מחשבון אקסל - השקעה בנדל"ן מול השקעה בשוק ההון שוק ההון 14
A איך להקל על יורשים בהוצאת כספים מחשבונות השקעה אמריקאיים של אזרח אמריקאי שנפטר שוק ההון 188
B פדיון תיק השקעה ומעבר לברוקר זר לאור המלחמה- סיכון או השקעה? שוק ההון 10
A השקעה באג"ח שוק ההון 3
O השקעה בבורסה תא שוק ההון 0
א השקעה סולידית בדולרים שוק ההון 2
א השקעה בדירה להשכרה נדל"ן 8
O השקעה דרך ברוקר זר מבחינה מס ירושה ונזילות הכסף שוק ההון 35
O השקעה 4-6 שנים שוק ההון 16
א עצה לגבי השקעה במניות שבבים שוק ההון 44
חושב בגדול השקעה במכסות לגידול עופות השקעות אלטרנטיביות 20
O השקעה דולרית לשנה לפני תשלום שקלי שוק ההון 6
G השקעה בבורסה הישראלית בימים אלה שוק ההון 6
H לגבי השקעה בSocial House בצפון אנגליה נדל"ן 0