• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

הדרך הקלה והזולה לגידור

אני לא בא לפתוח מחדש את הויכוח שנראה לי שמוצה בשרשורים קודמים, אלא רק לחדד שהטענה נגד גידור אינה שאי אפשר לחזות את השער העתידי, אלא שאין קשר כלכלי בין פעולת הגידור לבין המטבע בו רכשת מניה. אני חושב שהסיכוי ששער הדולר יהיה בעוד עשור 5 ש"ח גדול מהסיכוי שיהיה 2 ש"ח ואולי מנסה להפיק רווח מהדעה שלי, אבל לא רואה קשר בינה לבין ההשקעות שלי בחברות ברחבי העולם.
מסכים, אבל בדיוק כמו שחברה מסוימת שיש לה הכנסות בדולרים והוצאות בשקלים תרצה לגדר את עצמה מפני שינויים בשערי המטבע לצורך יציבות עסקית (ולא לשם עשיית רווח), גם אדם פרטי שצופה הוצאה שקלית גדולה במיוחד על מוצר שצמוד לשקל - לגיטימי שירצה לגדר.
הטענה נגד גידור גורסת שבטווח הארוך היחלשות של מטבע מתקזזת עם אינפלציה באותו מטבע ולכן גם אם מניה מסוימת נקובה במטבע מסוים זה לא רלוונטי כי אתה תמיד מקבל עליו תמורה הוגנת - נכונה מאוד. אבל זה לא יעזור לך אם תרצה לקנות בית בישראל - אתה תמצא את עצמך עם פחות מדיי שקלים בתרחיש של המשך היחלשות מטבע החוץ. אני לא מדבר על גידור כגישה כללית להשקעות אלא כאבן דרך לגיטימית בצעד להחלטה עסקית נקובה בשקלים וצמודה לשקל ברובה המוחלט, זה מקרה ספציפי.

הטענה נגד גידור גורסת שבטווח הארוך היחלשות של מטבע מתקזזת עם אינפלציה באותו מטבע ולכן גם אם מניה מסוימת נקובה במטבע מסוים זה לא רלוונטי כי אתה תמיד מקבל עליו תמורה הוגנת - נכונה מאוד.
זו טענה מרכזית אחת. הטענה האחרת היא שכאשר מדובר בחברות גדולות אשר ממילא ההוצאות וההכנסות שלהן במטבעות רבים ומגוונים, הגידור לדולר הוא סתם הימור. ייתכן שהיחלשות הדולר תביא לעלייה בערך המניות וייתכן שלהיפך - אתה לא יכול לדעת זאת בלי להכיר היטב את מאזן החברה.
אין שום בעיה אם אנשים שלוקחים פוזיציה מטחית, עם או בלי קשר להשקעות אחרות בנכסים נקובים במטח. מה שלא תקין (בלשון המעטה) זו היומרה של גופים פיננסיים למכור נכסים "מנוטרלי מטח" שמקבלת גיבוי מהרגולטור. תיאורטית יכולים לבחור נייר ערך שנסחר במטבעות שונים, למכור אותו במסגרת שני מוצרים שונים שמהמרים על מטבעות שונים ושניהם ייקראו "מנוטרלי מטח" על אף שהם על אותו נכס בדיוק. בעיני זה על גבול הרמאות.

נערך לאחרונה ב:
יש חוזים סחירים על שער הדולר/ש"ח?
נאמר לי בעבר שכן ושהמוסדיים משתמשים בהם לפעמים, לא בדקתי בעצמי כי זה לא רלוונטי עבורי.
מצאתי את זה בגיגול פשוט, מודה שזה לא מאוד אינפורמטיבי.

@גרהם ברור לי שזו הטענה. אני חושב שהיא שגויה. פרשתי משרשורי מט"ח פה, אבל גם שם וגם בשרשורי ענק על דיוידנדים יש נטיה להניח שאם מישהו חושב שאתה טועה הוא כנראה לא הבין למה אתה מתכוון. זה לא תמיד המצב.

נאמר לי בעבר שכן ושהמוסדיים משתמשים בהם לפעמים, לא בדקתי בעצמי כי זה לא רלוונטי עבורי.
מצאתי את זה בגיגול פשוט, מודה שזה לא מאוד אינפורמטיבי.

@גרהם ברור לי שזו הטענה. אני חושב שהיא שגויה. פרשתי משרשורי מט"ח פה, אבל גם שם וגם בשרשורי ענק על דיוידנדים יש נטיה להניח שאם מישהו חושב שאתה טועה הוא כנראה לא הבין למה אתה מתכוון. זה לא תמיד המצב.
אני מסכים. קשה לנהל דיון כזה בכתב (וגם בישיבות בעבודה לא תמיד קל להבהיר איפה סלע המחלוקת ואיך מתקדמים). ייחוס אי הבנת הטענה לפעמים מגיע דווקא ממקום של כבוד שאומר שכנראה הסברתי לא מספיק טוב ולא שאתה לא מבין.
והערה נוספת: הדיון כאן תיאורטי לגמרי. אני מניח שגם אתה לא טוען שכל החברות בעולם מושפעות משינויי שע"ח שקל - דולר באותה מידה. בהיעדר דוחות כספיים של חברה קונקרטית, די קשה להגיע לעובדות הרלוונטיות שמהן יתחיל הדיון.
בכל מקרה, בלי קשר לשאלת הגידור בגין החזקת נכסים נקובים במט"ח, לישראלי שנופש בחו"ל, נוסע ברכב וצורך עוד אינספור מוצרים מיובאים (ומוצרים ישראליים שעשויים מחומרי גלם מיובאים), כדאי להצמיד חלק מהונו למט"ח,לדעתי.

אני מסכים. קשה לנהל דיון כזה בכתב (וגם בישיבות בעבודה לא תמיד קל להבהיר איפה סלע המחלוקת ואיך מתקדמים). ייחוס אי הבנת הטענה לפעמים מגיע דווקא ממקום של כבוד שאומר שכנראה הסברתי לא מספיק טוב ולא שאתה לא מבין.
מחזק.

לגבי הגידור, למעט מדדים, לא לשכוח שיש גם דברים כמו BND או LQD, במבט רחב, יותר זול לגדר אותם (חלקית או מלא) ע"י קניה של תעודה מגודרת של SP500 למשל שבאה על חשבון של CSPX - מקווה שיצא משפט ברור :)
שורה תחתונה, בין אם אתה בוחר לגדר או לא, צורת ההסתכלות צריכה להיות כללית על כל הפורטפוליו ולא פר נכס.

שורה תחתונה, בין אם אתה בוחר לגדר או לא, צורת ההסתכלות צריכה להיות כללית על כל הפורטפוליו ולא פר נכס.
פה אני לא מסכים כי יש שוני גדול בין נכסים,וגידור מט"ח כמו שאני רואה את זה טוב בעיקר לטווח קצר ולנכסים לא ראליים.
אז נניח שיש לי תיק מניות לטווח ארוך כבר דובר פה אין סוף על גידור בהקשר הזה.
אני מסכים שהוא לא אפקטיבי ולא נחוץ.
אבל......נניח שבמקביל יש לי בית בארה"ב ואני מוכר אותו וקונה במקומו בית בארץ.
כול העניין הזה לוקח זמן מהרגע שחתמתי על המכירה דרך הזמן שחתמתי על הקניה והזמן שהכספים עברו מהשקעה להשקעה.
פה אני כן רואה מקום לגדר במידה ואני יכול לעשות זאת במחיר סביר.
זה לא אומר שאני צריך לכלול גם את תיק המניות שלי בחישוב.

בהקשר לנושא אני לא בקיא בתחום אבל אני חושב שלטווח קצר כמו במקרה שתיארתי למשל יש אפשרויות במסחר פורקס שיתנו הגנה מהחלשות מטבע X לעומת Y במחיר תחרותי(אולי אני טועה פה)

אני מבין שבתור newbie נכנסתי פה לשדה מוקשים (חרוש). בכל מקרה העמקתי בפוסטים ואני מבין את העמדה שכנגד ואת הסיבות למה לא לגדר טוב יותר. אני חושב שמה שדחף אותי בעיקר זה שעד כה, לא קניתי קרנות זרות ומה שכן קניתי היה של קרנות ישראליות שהוגדרו "מגודרות מט"ח". אז ההנחה שלי הייתה שברגע שאני יוצא החוצה ורוכש קרנות דולריות, אז אני אמנם חוסך בדמי ניהול אבל גם מפסיד את שירות הגידור שהקרנות הישראליות העניקו לי (לכאורה). וזה, + הכוונה לקנות דירה בארץ עוד X שנים, הביאו אותי לחשיבה שאני צריך לעשות את זה באופן עצמאי על מנת לא לחטוף בתשואה השקלית שלי את ערך ירידת הדולר. שכאמור, אני מאמין שיחלש, ובכל מקרה אני מוכן לשלם (קצת) על מנת לא לספוג הפסדי מט"ח במקרה שזה אכן יתממש.

כל מקרה העמקתי בפוסטים ואני מבין את העמדה שכנגד ואת הסיבות למה לא לגדר טוב יותר.
לפי המשך ההודעה לא נראה שהבנת כלכך את הדיונים.
הם לא התמקדו בשאלה מה יותר טוב - לגדר או לא לגדר, אלא התמקדו יותר בשאלה מה משמעות הגידור.
אני חושב שמה שדחף אותי בעיקר זה שעד כה, לא קניתי קרנות זרות ומה שכן קניתי היה של קרנות ישראליות שהוגדרו "מגודרות מט"ח". אז ההנחה שלי הייתה שברגע שאני יוצא החוצה ורוכש קרנות דולריות, אז אני אמנם חוסך בדמי ניהול אבל גם מפסיד את שירות הגידור שהקרנות הישראליות העניקו לי (לכאורה).
ואחרי שקראת את הדיונים הבנת את המשמעת של מה שקנית?
כלומר את זה שה"גידור" הוא בסה"כ הימור על כך שהשקל יעלה מול הדולר, ושההימור הזה (בין אם הוא נכון או לא) לא קשור למניות שאתה משקיע בהן?
וזה, + הכוונה לקנות דירה בארץ עוד X שנים, הביאו אותי לחשיבה שאני צריך לעשות את זה באופן עצמאי על מנת לא לחטוף בתשואה השקלית שלי את ערך ירידת הדולר. שכאמור, אני מאמין שיחלש, ובכל מקרה אני מוכן לשלם (קצת) על מנת לא לספוג הפסדי מט"ח במקרה שזה אכן יתממש.
ואם הדולר יתחזק, אתה מוכן לספוג את ההפסדים הללו?

אם אתה כלכך בטוח שהדולר יחלש מול השקל, למה לא להמר על זה ישירות? למה לקשר בין ההימור הזה לבין ההשקעה שלך במניות?
כלומר למה גובה ההימור שלך על השקל מול הדולר צריך להיות באותו גובה כמו ההשקעה שלך במניות ולא בסכום רנדומלי אחר כלשהו?

אני הייתי פשוט לוקח הלואה בדולרים וממיר אותם לשקלים.
לא חשבתי על זה אבל באמת פיתרון טוב אבל יקר, אא"כ מבצעים בסכומים גבוהים, באופציות זה יצא זול יותר משמעותית כנראה.

+ הכוונה לקנות דירה בארץ עוד X שנים
יש לך תאריך ידוע מראש שתרצה לקנות דירה? אם כן, מהו? ההימור על שער המטבע הוא החלק הפחות מסובך/מסוכן בתכנית שלך אם לא לקחת בחשבון את זה שבתאריך מסויים תרצה למשוך את כל הכסף שהצטבר בתיק בשביל השקעה אחרת.

יש לך תאריך ידוע מראש שתרצה לקנות דירה? אם כן, מהו? ההימור על שער המטבע הוא החלק הפחות מסובך/מסוכן בתכנית שלך אם לא לקחת בחשבון את זה שבתאריך מסויים תרצה למשוך את כל הכסף שהצטבר בתיק בשביל השקעה אחרת.
בין 3 ל-5 שנים

בין 3 ל-5 שנים
ויש לך כבר את כל ההון העצמי הדרוש? או שאתה מקווה שתעשה בוננזה תוך 3-5 שנים?
המלצה שלי: הידוק חגורה, חסכון מקסימלי בשנים הקרובות ושמירת הכסף להון העצמי בעו"ש/פק"מ. שום הימור/הערכה/תחזית לא שווה את זה שהכסף שלך ייחתך בשליש דווקא בזמן שתצטרך אותו (את כולו).

ויש לך כבר את כל ההון העצמי הדרוש? או שאתה מקווה שתעשה בוננזה תוך 3-5 שנים?
המלצה שלי: הידוק חגורה, חסכון מקסימלי בשנים הקרובות ושמירת הכסף להון העצמי בעו"ש/פק"מ. שום הימור/הערכה/תחזית לא שווה את זה שהכסף שלך ייחתך בשליש דווקא בזמן שתצטרך אותו (את כולו).
לא תכננתי בוננזה, אבל כן אני נמצא בחשיפה של 40%~ מניות 35%~ אגח. אין לי את כל ההון העצמי ואני כן בונה על תשואה של 3%-4% נטו

לא תכננתי בוננזה, אבל כן אני נמצא בחשיפה של 40%~ מניות 35%~ אגח. אין לי את כל ההון העצמי ואני כן בונה על תשואה של 3%-4% נטו
אתה מאד אופטימי אם אתה בונה על 3-4 אחוז לשנה בתיק של 30-40 אחוז מניות.
עריכה: הנחתי שאתה מדבר על תשואה שנתית. ל- 3 שנים זה הרבה יותר סביר אבל לא ודאי כמובן.

קח בחשבון שבטווח כזה קצר החלק המנייתי יכול להיחתך בחצי.

ובאופן כללי התנודתיות במניות גבוהה בהרבה מהתנודתיות במטבעות.
אם לא מפריע לך להיחשף למניות לטווח כזה קצר אני לא מבין למה המטבע כן מפריע לך.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
S מה הדרך הקלה ביותר לגהץ בגדים? צרכנות פיננסית 18
ה איך הדרך הקלה והמשתלמת ביותר לפדות מטבעות לחשבון בנק בארץ? פוסטים מאיכות נמוכה 2
S הדרך הקלה והבטוחה לקנות bitcoin שוק ההון 1
M תיאום מס, מה הדרך הקלה ביותר? צרכנות פיננסית 3
ר הדרך הקלה ביותר לפרישה מוקדמת? פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 14
P הדרך לאיתקה יומני מסע אישיים 1
Y מכירה של RSU בשכבות, מה הדרך המיטבית מיסים 19
T מה הדרך הטובה ביותר לקצור רווחים מקריפטו במינימום עמלות? השקעות אלטרנטיביות 0
Bonfire מה הדרך הזולה ביותר להמיר עשרות אלפי דולרים לש"ח? צרכנות פיננסית 9
Henchman34 האם קל גמל \ slice הגיעו לסוף הדרך? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
G השקעה דרך בורסת ישראל או בורסת ארה"ב? מה הדרך הנכונה להשלים את תיק המניות שלי? שוק ההון 4
א מה הדרך הכי זולה להחשף לשוק הישראלי ? שוק ההון 3
E הדרך המומלצת למעקב אחר S&P 500 שוק ההון 1
ט מעבר למדינה אחרת, מה הדרך הטובה ביותר להתנהל מבחינת המרה? צרכנות פיננסית 0
א הדרך הכי טובה להחשף לSP500 שוק ההון 15
A הדרך הכי זולה להכנס (שואל בשביל אחיין) שוק ההון 15
A מה הדרך הטובה לרכוש רכב? צרכנות פיננסית 6
G בתחילת הדרך, מבולבל מרוב רעשי רקע יומני מסע אישיים 1
I הדרך הנכונה להשקעה בקרן נאמנות שוק ההון 3
ע הדרך שלי יומני מסע אישיים 13
grimble grumble הדרך של גרימבל - גמד בצומת דרכים יומני מסע אישיים 22
נ הדרך הזולה להעברת כסף לחשבון בחו"ל צרכנות פיננסית 2
ה תיעוד הדרך יומני מסע אישיים 11
גימפל הדרך הטובה ביותר לחקות את ה- S&P 500 שוק ההון 4
ח התייעצות | תחילת הדרך עם סכום כסף משמעותי יומני מסע אישיים 9
A זוג באמצע הדרך יומני מסע אישיים 25
T מהי הדרך האופטימלית להחליף קרן אחת באחרת? שוק ההון 9
X מהי הדרך הזולה ביותר להעביר להמיר יורו ולהעבירם לבנק בישראל? צרכנות פיננסית 1
ש מה הדרך הכי טובה וזולה להעביר סכום כסף לחו'ל שוק ההון 4
T הדרך הבריאה והזולה ביותר לסינון מים? צרכנות פיננסית 8
avivaviv מה הדרך הזולה ביותר להשקיע בעוקב סנופי בסכומים קטנים? שוק ההון 7
@ מנטור לתחילת הדרך אוף טופיק 49
Know one משפחה הייטקיסטית בתחילת הדרך יומני מסע אישיים 24
א מה הדרך הכי סבירה להשקיע באינפלציה ? שוק ההון 5
tomchoook מהי הדרך הזולה ביותר לבצע money order או cashier’s check? צרכנות פיננסית 1
K זוג בתחילת הדרך - הכל פתוח יומני מסע אישיים 56
Y מה הדרך הכי זולה להעביר כמה אלפי שקלים לקריפטו השקעות אלטרנטיביות 0
פ מהי הדרך המומלצת לשלם על דירה? נדל"ן 4
שיר הלל לטבע מה הדרך הפשוטה והזולה ביותר להחזיק s&p 500? שוק ההון 14
K תחילת הדרך בהשקעות (ובכלל) יומני מסע אישיים 20
D המשך הדרך- סטודנט לרפואה לקראת סיום התפתחות אישית 43
D המשך הדרך- סטודנט לרפואה לקראת סיום התפתחות אישית 0
Shay36 יומן מסע - הדרך לחיות ולהתעשר מעולם ממניות. יומני מסע אישיים 17
V בתחילת הדרך יומני מסע אישיים 2
S תחילת הדרך בעולם ההשקעות שוק ההון 21
R מה הדרך הזולה ביותר להשקיע במדד S&P500, סכום חד פעמי 30,000 ש"ח ל-7 שנים. שוק ההון 5
נגב הדרך היעילה ביותר לנצל הכנסה מפאונדים - GBP שוק ההון 7
stamEhad הדרך היעילה והזולה להעברת כספים מישראל (ש"ח) לארצות הברית (דולר) נדל"ן 0
צ'רצ'יל יזם בתחילת הדרך- שילוב של סולידי עם יצר של לקיחת סיכונים יומני מסע אישיים 25
M מה הדרך הטובה ביותר להשקיע בכלכלה של מדינה? שוק ההון 1

נושאים דומים

Back
למעלה