• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

גיל 40, מצב כלכלי חדש - מה הלאה?

קוואליר

משתמש רשום
דירוג
8
לילה טוב, ותודה מראש על העזרה והתמיכה. קורא את הפורום והבלוג כבר הרבה שנים.

קצת עלינו - זוג נשוי בני 40 עם שני ילדים מתחת גיל 10, מתגוררים בשכירות בת"א.
משכורת הייטק משותפת באיזור 40K נטו, שנינו במשרה מלאה.
סך ההוצאות שלנו הן 21K לחודש, בעיקר שכר דירה והוצאות נוספות על חינוך.

בשנים האחרונות אסטרטגיית ההשקעות שלנו הייתה: 5% במזומן, 25% באג"ח ממשלתי, והשאר מפוזר בתעודות סל של מדדים.

--

לאחרונה מצבנו הכלכלי השתנה דרמטית, ואני מנצל את הרגע לעצור ולעשות "חישוב מסלול מחדש". הזדמנות מצויינת לכתוב פה.

הנכסים שלנו כיום:
- 7.5 מיליון ש"ח במזומן וניירות ערך
- כ700K בקרנות השתלמות וקופות גמל נזילות
- כ600K בקרנות פנסיה
- כ500K בביטוחי מנהלים (שנפתחו לאחר 2013)
כמו כן מניחים שעוד כ30 שנה תגיע ירושה של כמה מיליוני ש"ח.

ציפיות וצרכים עתידיים:
שנינו עובדים בעבודות טובות שאנחנו שמחים בהן, ומצפים להמשיך לעבוד עוד לפחות 5 שנים בשכר דומה+. איננו רוצים לפרוש היום גם אם היינו יכולים. אני מניח שלקראת גיל 50 זה ישתנה, ונרצה לשנות את תמהיל החיים - לא יודע אם נפסיק לעבוד לחלוטין אבל בוודאי נקטין משמעותית את העומס.

אין לנו הוצאות גדולות (500K ומעלה) מתוכננות. נשמח כמובן בעוד כעשור לעזור לילדינו עם הוצאות העולם האמיתי - מעריך אותה בכמיליון ש"ח (בערך של היום) לכל אחד.
כמו כן אני מניח שעם השנים נטייל יותר והוצאות חו"ל תגדלנה, וגם הוצאת שכ"ד תעלה בעוד כ5 שנים בכמה אלפי ש"ח לחודש.

--

שאלות ודילמות בפתיחת חלק ב' של חיינו:
1. אין ברשותנו דירה/בית ואין לנו רצון עז באחת. השכירות נוחה ולטווח ארוך, בעל בית טוב, שכ"ד סביר לאיזורינו. אין אלמנט פסיכולוגי שמייחל לבית משלנו. אני מניח שזה יהיה גם המצב ב5 השנים הקרובות. כמו כן, אני סולד מהשקעה ישירה בנדלן בישראל כי אין לי שום רצון להתעסק עם ענייני השכרה ודיירים.
עם זאת, אני מודה שעליות המחירים בשנים האחרונות ובמיוחד בשנה האחרונה גורמות לי לפחד מסוים שהמחירים יעלו מהר יותר מתיק ההשקעות שלנו, ושאם יגיע יום בו כן נבחר לקנות בית - זה לא יתאפשר, או שהעלות שלו לא תשאיר נכסים שיאפשרו עצמאות פיננסית.
דעתכם?

2. האם להמשיך במדיניות ההשקעות שלי, ואף להקטין את החשיפה המנייתית (לפי נוסחת גיל=נכסים סולידיים)? או שמא בהינתן זה שאיננו צופים הוצאות גדולות בעתיד הקרוב, עלי להישאר באותו אחוז (או אפילו להגדילו אם מתחשבים בקרנות הפנסיה, ביטוחי המנהלים והירושה שיגיעו בהמשך)?
אני מאמין שיש לי סיבולת גבוהה להפסדים ולא אברח מהשוק בנפילות (famous last words...)

3. האם בסכומים אלה אתם ממליצים על פניה ליועץ השקעות אישי? Family office? או שאני דג קטן מדי עבורם?

4. האם היותי "משקיע כשיר" פותח בפני הזדמנויות השקעה אטרקטיביות יותר עבור התיק שלי, בהנחה שאני רוצה לשמור על פרופיל הסיכון הכולל שנוח לי איתו?

5. מה אני מפספס? ממה אני צריך לחשוש?

--

תודה!

. אין ברשותנו דירה/בית ואין לנו רצון עז באחת. השכירות נוחה ולטווח ארוך, בעל בית טוב, שכ"ד סביר לאיזורינו. אין אלמנט פסיכולוגי שמייחל לבית משלנו. אני מניח שזה יהיה גם המצב ב5 השנים הקרובות. כמו כן, אני סולד מהשקעה ישירה בנדלן בישראל כי אין לי שום רצון להתעסק עם ענייני השכרה ודיירים.
עם זאת, אני מודה שעליות המחירים בשנים האחרונות ובמיוחד בשנה האחרונה גורמות לי לפחד מסוים שהמחירים יעלו מהר יותר מתיק ההשקעות שלנו, ושאם יגיע יום בו כן נבחר לקנות בית - זה לא יתאפשר, או שהעלות שלו לא תשאיר נכסים שיאפשרו עצמאות פיננסית.
דעתכם?
אין לי כדור בדולח, והעבר לא מעיד על העתיד, אבל על בסיס נתוני העבר, אין לחשש הזה על מה להסתמך. לא הייתי דואג מזה.
2. האם להמשיך במדיניות ההשקעות שלי, ואף להקטין את החשיפה המנייתית (לפי נוסחת גיל=נכסים סולידיים)? או שמא בהינתן זה שאיננו צופים הוצאות גדולות בעתיד הקרוב, עלי להישאר באותו אחוז (או אפילו להגדילו אם מתחשבים בקרנות הפנסיה, ביטוחי המנהלים והירושה שיגיעו בהמשך)?
אני מאמין שיש לי סיבולת גבוהה להפסדים ולא אברח מהשוק בנפילות
רק אתה יודע את סיבולת הסיכון שלך, ורק אתה יכול לדעת מה ההשלכה של עשור דובי בשוק המניות על ההון שלך. באופן אישי, לא הייתי מקטין, אבל אני לא ממליץ, ולא מייעץ. סתם ניק באינטרנט.

3. האם בסכומים אלה אתם ממליצים על פניה ליועץ השקעות אישי? Family office? או שאני דג קטן מדי עבורם
יועץ אישי אפשר, אבל זה כנראה לא יעזור לך, לפמילי אופיס אתה דג רקק ;)

4. האם היותי "משקיע כשיר" פותח בפני הזדמנויות השקעה אטרקטיביות יותר עבור התיק שלי, בהנחה שאני רוצה לשמור על פרופיל הסיכון הכולל שנוח לי איתו?
בעיקר השקעות בסיכון גבוה יותר. אם אתה רוצה לשמור על רמת הסיכון הקיימת, אני לא חושב שיש לך מה לחפש השקעות ל"כשירים".

שב אחורה בכסא שלך, תתענג ממה שהשגת עד כה, ותמשיך בדרך שלך.

בהנחה שלא תרצו להגדיל את ההוצאות באופן משמעותי ותמשיכו לחסוך ולצבור תשואה בשהים הקרובות, יש לכם יותר כסף ממה שאתם מתכננים להוציא.
אם תשקיעו בחוכמה ולאורך זמן יכול להיות שהילדים שלכם לא יצטרכו לעבוד יום אחד בחייהם. לא שה מצב רצוי בהכרח, רק לסבר את האוזן.

לגבי חלק מהשאלות תוכלו למצוא תשובות כאן:

כותרת מטעה, פרק ב מתייחס לרוב לנישואין.

לדעתי אם נוח לכם בשכירות אז אין צורך בקניית דירה.

בהצלחה

לילה טוב, ותודה מראש על העזרה והתמיכה. קורא את הפורום והבלוג כבר הרבה שנים.

קצת עלינו - זוג נשוי בני 40 עם שני ילדים מתחת גיל 10, מתגוררים בשכירות בת"א.
משכורת הייטק משותפת באיזור 40K נטו, שנינו במשרה מלאה.
סך ההוצאות שלנו הן 21K לחודש, בעיקר שכר דירה והוצאות נוספות על חינוך.

בשנים האחרונות אסטרטגיית ההשקעות שלנו הייתה: 5% במזומן, 25% באג"ח ממשלתי, והשאר מפוזר בתעודות סל של מדדים.

--

לאחרונה מצבנו הכלכלי השתנה דרמטית, ואני מנצל את הרגע לעצור ולעשות "חישוב מסלול מחדש". הזדמנות מצויינת לכתוב פה.

הנכסים שלנו כיום:
- 7.5 מיליון ש"ח במזומן וניירות ערך
- כ700K בקרנות השתלמות וקופות גמל נזילות
- כ600K בקרנות פנסיה
- כ500K בביטוחי מנהלים (שנפתחו לאחר 2013)
כמו כן מניחים שעוד כ30 שנה תגיע ירושה של כמה מיליוני ש"ח.

ציפיות וצרכים עתידיים:
שנינו עובדים בעבודות טובות שאנחנו שמחים בהן, ומצפים להמשיך לעבוד עוד לפחות 5 שנים בשכר דומה+. איננו רוצים לפרוש היום גם אם היינו יכולים. אני מניח שלקראת גיל 50 זה ישתנה, ונרצה לשנות את תמהיל החיים - לא יודע אם נפסיק לעבוד לחלוטין אבל בוודאי נקטין משמעותית את העומס.

אין לנו הוצאות גדולות (500K ומעלה) מתוכננות. נשמח כמובן בעוד כעשור לעזור לילדינו עם הוצאות העולם האמיתי - מעריך אותה בכמיליון ש"ח (בערך של היום) לכל אחד.
כמו כן אני מניח שעם השנים נטייל יותר והוצאות חו"ל תגדלנה, וגם הוצאת שכ"ד תעלה בעוד כ5 שנים בכמה אלפי ש"ח לחודש.

--

שאלות ודילמות בפתיחת חלק ב' של חיינו:
1. אין ברשותנו דירה/בית ואין לנו רצון עז באחת. השכירות נוחה ולטווח ארוך, בעל בית טוב, שכ"ד סביר לאיזורינו. אין אלמנט פסיכולוגי שמייחל לבית משלנו. אני מניח שזה יהיה גם המצב ב5 השנים הקרובות. כמו כן, אני סולד מהשקעה ישירה בנדלן בישראל כי אין לי שום רצון להתעסק עם ענייני השכרה ודיירים.
דעתכם?

אני מאמין שיש לי סיבולת גבוהה להפסדים ולא אברח מהשוק בנפילות (famous last words...)

3. האם בסכומים אלה אתם ממליצים על פניה ליועץ השקעות אישי? Family office? או שאני דג קטן מדי עבורם?

--

תודה!
אם נוח לך להישאר בשכירות, אל תחליף. קניית דירה למגורים בעיניי היא עניין רגשי יותר מאשר כלכלי. אם אתה רוצה בית משלך, על פניו נראה שאתם יכולים לעשות את הצעד הזה.
אני מבין מאוד את הנקודה השניה שהעלית, צברתם סכומים יפים, ויהיה חבל לסכן אותם כרגע. אם אתה מעוניין לצמצם את העבודה ואולי לפרוש עוד עשר שנים, אתה צריך לצמצם בהדרגה את הנתח המנייתי שלך (אם אתה רוצה לפרוש עוד עשור, תנהל את התיק כאילו אתה בן 55, לא 40).
אם אין פרישה באופק, אתה בסדר גמור .
מה שחשוב זה שתישנו בשקט בלילה.

לא הבנתי מה השתנה דרמטית… ה- 7.5M זה ״המשהו״ החדש? או שזו צבירה/חסכון לאורך השנים?

אישית כן הייתי מסיתה חלק מההון לרכישת דירה. לדעתי האישית זה כן פיזור ראוי במיוחד שההון שלכם מאפשר הסתה נחמדה של נניח עד 2 מליון שקל בלי למצמץ בכלל ובלי יותר מדי לפגוע בהמשך ההשקעה שלכם בשוק ההון. אפשר לעשות את זה על חשבון החלק האג״חי/המזומן שלכם ואז זה גם לא יפגע יותר מדי בתשואה הפוטנציאלית (ואולי אפילו יגדיל אותה). בנוסף אפשר לקחת משכנתא חביבה (וזולה) מה שיכול להפחית עוד את הסכום הכולל שיופנה לנדל״ן על חשבון ההון הקיים.

אני מבינה לגמרי את חוסר הרצון בכאב הראש של השכרה וטיפול בדירה. את זה אפשר אולי *קצת* להפחית אם בוחרים דירה נחמדה (לא ישנה מדי) באזור שמיועד לאוכלוסיה נוחה יחסית. אבל מודה שזה לא פותר לחלוטין את כאב הראש. מצד שני גם לדאוג שההון שלך לא מגודר לעליית מחירי הדירות זה גם כאב ראש מסויים ועובדה שהחשש הזה עלה בך.

הקצאה של 20-30% מההון שלכם לרכישת נדל״ן תאפשר לך את גידור הסיכון של עליית מחירי הנדל״ן, גם עבור בית מגורים עתידי עבורכם, במידה וכן תרצו לרכוש בעתיד, וגם (אולי) עזרה עתידית לילדים בהנחה שהעזרה תהיה גם היא קשורה לרכישת נדל״ן. ובנוסף תאפשר לכם לנצל את כל הטבות המס של דירה יחידה ודמי שכירות פטורים. לדעתי שווה לשקול את זה.

לא הבנתי מה השתנה דרמטית… ה- 7.5M זה ״המשהו״ החדש? או שזו צבירה/חסכון לאורך השנים?

אישית כן הייתי מסיתה חלק מההון לרכישת דירה. לדעתי האישית זה כן פיזור ראוי במיוחד שההון שלכם מאפשר הסתה נחמדה של נניח עד 2 מליון שקל בלי למצמץ בכלל ובלי יותר מדי לפגוע בהמשך ההשקעה שלכם בשוק ההון. אפשר לעשות את זה על חשבון החלק האג״חי/המזומן שלכם ואז זה גם לא יפגע יותר מדי בתשואה הפוטנציאלית (ואולי אפילו יגדיל אותה). בנוסף אפשר לקחת משכנתא חביבה (וזולה) מה שיכול להפחית עוד את הסכום הכולל שיופנה לנדל״ן על חשבון ההון הקיים.

אני מבינה לגמרי את חוסר הרצון בכאב הראש של השכרה וטיפול בדירה. את זה אפשר אולי *קצת* להפחית אם בוחרים דירה נחמדה (לא ישנה מדי) באזור שמיועד לאוכלוסיה נוחה יחסית. אבל מודה שזה לא פותר לחלוטין את כאב הראש. מצד שני גם לדאוג שההון שלך לא מגודר לעליית מחירי הדירות זה גם כאב ראש מסויים ועובדה שהחשש הזה עלה בך.

הקצאה של 20-30% מההון שלכם לרכישת נדל״ן תאפשר לך את גידור הסיכון של עליית מחירי הנדל״ן, גם עבור בית מגורים עתידי עבורכם, במידה וכן תרצו לרכוש בעתיד, וגם (אולי) עזרה עתידית לילדים בהנחה שהעזרה תהיה גם היא קשורה לרכישת נדל״ן. ובנוסף תאפשר לכם לנצל את כל הטבות המס של דירה יחידה ודמי שכירות פטורים. לדעתי שווה לשקול את זה.
מחזק.
כן אתה אמנם צודק, להשכיר דירה בישראל זה סיכוי לא מבוטל לכאבי ראש עם דיירים מעצבנים, תיקונים ומתווכים, אבל יש יתרונות לא מבוטלים מבחינה כלכלית.
תנסה לשאול חברים שלך שמשכירים, עד כמה הם מתעסקים בזה ותנסה לאמוד את הסלידה שלך מזה.

בגדול נשמע שאתם באחלה של מקום, הגישה פה בפורום זה להקטין אחזקות מסוכנות ככל שמתקרבים לזמן שבו רוצים למשוך מהתיק.
אחזקות עם סיכון נמוך נחשבות אג"ח, מזומן, ויש שיגידו גם נדל"ן למגורים.

לא ממליץ או מייעץ.
בהצלחה!

נערך לאחרונה ב:
3. גבולי, פמילי אופיס בטח שלא.
4. בהחלט כן רק הזהר: זה בעצם שם לך שלט גדול על המצח "יש לי הרבה כסף" כלומר אתה כר פורה לעסקאות גרועות במקרה הטוב ומפוקפקות מאד במקרה הפחות טוב, לא שאני אומר שכולם כאלה.
הגישה פה בפורום זה להקטין אחזקות מסוכנות ככל שמתקרבים לזמן שבו רוצים למשוך מהתיק.
איני מסכים.

ג"נ: עוסק בתחום.

חלק גדול מזה הוא חדש. השאר נצבר לאורך השנים.

תודה על ההערות לגבי הדירה. אחקור עוד עם חברים.

איני מסכים.
לא הייתי יוצא בהצהרה כזו.

זו הייתה ההתרשמות שלי מהסולידית עצמה, ומהרבה תגובות פה (בעיקר לא להשקיע במניות אם צריכים את הכסף לזמן הקרוב, לרוב זה היה עבור רכישת דירה).
אבל מקבל שיכול להיות שההתרשמות שלי שגויה.

(בעיקר לא להשקיע במניות אם צריכים את הכסף לזמן הקרוב, לרוב זה היה עבור רכישת דירה).
לא קשור לרכישת דירה אלא למצב שאתה רוצה להוציא את כל הכסף בנקודת זמן ספציפית ולא יכול להרשות לעצמך הפסד (זמני?) גדול באותה נק' זמן.
הפות"ש מתכנן להיעזר בכסף, אם יצטרך, כדי לממן הוצאות שוטפות (תוספת קיצבה נקרא לזה) לאורך תקופה ארוכה ולכן אפשר לשים יותר על מדדי מניות.

כמו שרשמו קודם, לשים כסף בצד שיהיה מיועד לרכישת דירה, כך שברגע שלא תרצו לגור בשכירות תוכלות לקנות דירה

בסביבות 4-5 מיליון ש"ח.
וכמה שכירות חודשית אתה משלם ?
אולי שווה לכוון ללקיחת משכנתא שפחות או יותר תואמת את מה שאתה משלם (נניח החזר חודשי 10000 ש"ח בחודש) סדר גודל של 2 מיליון ש"ח משכנתא.
ואז לרכוש דירה בסדר גודל דומה ולגור בה, כך רמת החיים לא תיפגע ובעוד 20 שנה בערך גם תהיה לך דירה בשווי של 4-5 מיליון ש"ח, בנוסף אין לך התעסקות עם שוכרים שאתה חושש ממנה.
כמובן שיש לקחת פה עוד משתנים כמו תיווך, עו"ד ומס רכישה חלקי (כיוון שזאת דירה יקרה).
דעתי בלבד, לא ייעוץ.

אני חושב שגיל 40 זה טוב לרכישת דירת מגורים. סיימתם להסתובב, נולדו ילדים, אתם בטוחים שתרצו להמשיך לעבוד לפחות עוד עשור וכנראה גם להמשיך לגור בתל אביב. ויש לכם את הכסף.
לקחת עכשיו משכנתא כדי להגיע לבעלות מלאה בגיל 60 נשמע לי בהחלט כמו צעד נבון בשלב זה.

אני חושב שגיל 40 זה טוב לרכישת דירת מגורים. סיימתם להסתובב, נולדו ילדים, אתם בטוחים שתרצו להמשיך לעבוד לפחות עוד עשור וכנראה גם להמשיך לגור בתל אביב. ויש לכם את הכסף.
לדעתי הפוך, הגעת לגיל 40, חסכת מספיק כדי לפרוש, הגיע הזמן למכור את הדירה ולצאת לטיול סביב העולם. לילדים זה יעשה בעיקר טוב.

2. מכיוון שאין לכם נדל"ן כלל 2 האגורות שלי הן שיש להשקעה בנדל"ן ייתרון מבחינת מיסוי ומבחינת פיזור סיכונים. אבל אם אתם לא רוצים את זה - אתם מספיק עשירים כדי לקבל מהחיים את מה שאתם רוצים גם בלי זה. בכל מקרה ספקולציה על זה שנדל"ן יותר טוב ממניות היא לא סיבה טובה להיכנס לנדל"ן, ובטח שלא סיבה טובה לעשות משהו שאתם לא באמת רוצים לעשות. סיבות טובות הן ייתרונות מיסוי וייתרונות מינוף זול ופיזור סיכונים - אבל כל הסיבות האלה הן נטו כלכליות וכלכלית מצבכם לא רע בכלל.

3+4: מה שעשיתם עד עכשיו עובד - לדעתי אין לכם צורך לשנות דבר.

5. ממה צריך לחשוש? לא ממחסור בכסף כל חישובי מפית נייר יראו לכם שיש לכם מספיק כסף לרמת החיים הנוכחית, ובהסתברות גבוהה בעוד עשור יהיה לכם גם מספיק כסף לעזור לילדים וכו'. עם חיסכון צנוע בהרבה, כשהגעתי למסכנה שיש לי מספיק כסף לצרכים שלי הקשב עבר לתחומים אחרים כמו פיתוח תחביבים, וניסיון לחיות בתחושת רווחה גדולה יותר ולהשקיע יותר בקשרים חברתיים.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
I חוק חינוך חינם עד גיל 3 - יש כזה? פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 110
Z שאלה לגבי שיעור מרבי למס רווח הון לפני ואחרי גיל 60 פוסטים מאיכות נמוכה 1
כ הקלות מס רווחי הון מעל גיל 60 - כולל קרנות נאמנות? מיסים 35
מ IRA לאחר גיל 67 פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
בובין חוט-השני פנסיונר מעל גיל 60 - קרנות השתלמות, קופות גמל והגיון בשיגעון פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
י תכנון מס דיבידנד זר מעל גיל 60 מיסים 8
deussex קופות גמל לאישה אחרי גיל פנסיה במקום העבודה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 22
ס בניית תיק השקעות-גיל 20 שוק ההון 19
H הפרשה פנסיונית לאחר גיל פרישה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
F לאיזה גיל מתייחס 'פנסיה צפויה' פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 14
א חסכון / השקעה בבורסה על שם קטין עם הגבלת גיל פתיחה שוק ההון 19
J דיווח מאמצע מסע - לקראת גיל 50 יומני מסע אישיים 31
מ יומן מסע אישי - גיל 33 יומני מסע אישיים 10
ע גיל 60 ומיסוי מניות RSU לפי תוכנית 102 מיסים 5
O משיכת כספי פנסיה לפני גיל 67 לבעלי בעיות בריאות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
I משיכת רווחים מהתיק הפרטי לאחר גיל 60 שוק ההון 0
yodo חסכון לכל ילד לאחר גיל 21 שוק ההון 3
B הטבות מס בשוק ההון מעל גיל 60 מיסים 1
A התייעצות לגבי לימודי מקצועות הייטק - גיל 27 התפתחות אישית 34
D גיל זהב מיסים 11
ה שינוי מקצועי לקראת גיל ה40. התפתחות אישית 10
E באיזה גיל התחלתם להתעסק בשוק הון? שוק ההון 29
M העלאת גיל הפרישה - יש לזה בכלל משמעות? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
O יציאה לפנסיה לפני גיל 67 - מספר שאלות מטופשות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
ס צומת דרכים לקראת משבר גיל 30 יומני מסע אישיים 2
לארוצה משמעות גיל פרישה בעדכון פרטי ביטוח פנסיוני פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 0
D מקדם המרה ודמי הניהול אחרי גיל הפרישה צרכנות פיננסית 1
Mose עצמאות כלכלית עד גיל 30? יומני מסע אישיים 13
I הפקדות פנסיוניות לעובדת קשישה לפני גיל פרישת חובה צרכנות פיננסית 1
O השקעה ראשונית, גיל 23. שוק ההון 6
T אופטימיזציית תוכניות פרישה (גיל 34, משכורת מעל 20K) שוק ההון 13
P מה עלה בגורל התוכנית לרישיונות נהיגה עד גיל 70? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 4
M לאחר גיל פרישה האם יש הבדל בין קופת גמל נזילה לבין תיק השקעות פרטי? שוק ההון 1
Y מס רווחי הון לקופת גמל שנפתחה לפני 2005 כשהמשיכה לפני גיל פרישה שוק ההון 4
שיר הלל לטבע פרישה מלאה עד גיל 30-35 פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 9
JG1 אולי בכל זאת? משיכת פנסיה לפני גיל פרישה צרכנות פיננסית 2
ט גיל 60 ללא חסכונות משמעותיים יומני מסע אישיים 45
D חיסכון לכל ילד אחרי גיל 21 שוק ההון 10
S הטבות מס - גיל 60 פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 3
abby1994 משבר אמצע גיל העשרים יומני מסע אישיים 20
א שאלת מיסוי רווח הון מעל גיל 60 פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 105
Tim_Duncan מחוב של 30K לשווי של 200K - גיל 24-25 יומני מסע אישיים 111
Body Solid בשנת 2037 גיל הפרישה עשוי להגיע ל-72 לגברים ו-70 לנשים פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 63
א תיקים לקראת גיל פרישה שוק ההון 1
Apache גיל 30 - תירוץ טוב להתחיל יומן יומני מסע אישיים 53
I חינוך פיננסי - באיזה גיל לקנות מניות ואיך צרכנות פיננסית 19
O בחירת גיל פרישה עתידי בהצטרפות לקרן פנסיה צרכנות פיננסית 7
B ביטוחים בקרן פנסיה עם מגבלת גיל צרכנות פיננסית 4
A קרן פנסיה בהראל - תלוי גיל או מניות צרכנות פיננסית 21
א פנסיה אחרי גיל הפרישה צרכנות פיננסית 1

נושאים דומים

Back
למעלה