• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

בקשת דעות בדבר הפלח האג"חי בתיקי הקט.

לא חשוב שמות

משתמש רגיל
דירוג
381
ערב חמים עם שוקו בצד, בתוך שמיכת פוך לכולם ;)

זה מכבר שתיקי הקט הגיח לאוויר העולם ונשם את הפסדיו הראשונים!
כעת אני מצוי במועד האיזון הראשון של התיק, ולפני שאני מזרים כסף חדש לחשבון ומשקיע אותו, רציתי לוודא שאיני יוצר זעזועים גדולים מידי בגלל חוסר הבנה בסיסי מידי. כעת, לאחר שעברתי תקופת צינון מטבילת האש הראשונה בחומר המסובך כלכך של אג"ח, חשבתי לנסות להבין אותו שוב מעט יותר טוב.

למרות שהרכב התיק שלי מאוד נעים לי לעין כרגע (בעיקר כשהוא בצבע ירוק), אין לי סנטימנטים ובאפשרותי לשנות אותו בכל עת בשלוש השנים הקרובות. אני אף משתדל להיות קר ואפתי כלפי הנכסים בהם אני משקיע, אם אבין (ולא רק "אחשוב" או "אאמין") מבחינה הגיונית וצלולה שמוטב לשנותם - אעשה זאת.

לכן, ברצוני לבקש את דעתכם בדבר הרכב הפלח האג"חי בתיק. תרשו לי להקדים עם שלוש שאלות/בקשות:
1. שפכו כל מה שאתם חשובים בלי פילטרים! (ובלי ציניות והתפלספות אם אפשר).

2. מהן הבעיות העיקריות בהרכב הפלח? (תוך מיקוד בעיקריות, מניח שיש בו עוד המון בעיות לא מהותיות גם כן)
* אם תוכלו להעניק שם תואר או כותרת לכל בעיה דומיננטית, זה יסייע לי מאוד ללמוד בצורה יותר יעילה את הנושא ואף לזכור את אותן נקודות שתציינו גם במועד האיזון הבא ^^' (אינפלציה/דפלציה/איסוף השקל?/ you name it..).

3. אם אומר שמטרת פלח זה בתיק היא להיפגע כמה שפחות בעת משברים נוסח 2008, לדעתכם הוא לא יצליח בצורה מספקת, או שהוא לא יצליח בצורה נוראית? (ברור לי שלא יצליח, עד היום רק אג"ח אמריקאי ארוך הצליח וגם לגביו יש ספקות בנוגע לעתיד).

אז, הפלח האג"חי בתיק שלי מורכב כך (מורכב כולו מקרנות נאמנות מחקות):

85% - אג"ח ממשלתי, ריבית קבועה:
* שקלי – 70% - 5118039 (קסם KTF שקליות ריבית קבועה ממשלתיות 5+ שנים). מח"מ ב-2018 - בסביבות 9.26.
* צמוד – 30%
- 5117833 (PTF צמודות מדד ממשלתיות 5-10 שנים). מח"מ ב-2018 - בסביבות 6.4.

15% - אג"ח ממשלתי שקליות, ריבית משתנה, לא צמודה - 5112990 (אי.בי.אי. מחקה שקליות ריבית משתנה ממשלתיות). מח"מ ב-2018 - 1 בדיוק.

על מנת למנוע שאלות צפויות: חילקתי את הפלח בצורה זו על מנת למזער נזקים במקרים של אינפלציה, עליית ריבית או קריסת השוק נוסח 2008. ברור לי לחלוטין שאני אפילו לא קרוב להיות חסין ממקרים אלו עם הקצאה זו של הפלח.

אם קראתם עד כה, תרשו לי להודות לכם רק על כך!
יעזור לי מאוד אם גם תוכלו לחלוק דעתכם איתי :)

נערך לאחרונה ב:
לדעתי? זה לגמרי ניחוש כן? לא יעוץ ולא בטיח?

עד סוף העשור הנוכחי אנחנו נראה זינוק באינפלציה, ועליה משמעותית בריבית.

חחחח @Benjamin Willard תיידע בדחיפות את הפוסט תחזיות לשנת 2020 על מנת שנגיד בנק ישראל ידע מזה ;)

ואם אנסה לפרש מהתגובה שלך תוכניות פעולה קונקרטית-היפותטיות בהקשר לפוסט הנוכחי: למכור את כל האג"ח בתיק שלי?

הדעה שלי זהה מהשרשור הקודם שלך בנושא:
https://www.hasolidit.com/kehila/threads/שאלות-לגבי-איגרות-חוב.11541/

אין הבדל מהותי בין ההרכב המוצע לבין קרן אגח רחבה ממשלתית אחת.
היי אדם, תודה רבה שלא התייאשת מלהשיב לשאלותיי המתוסבכות :]

על מנת שאוכל לבחון את הטענה שלך, מהם המשתנים שעלי לקחת בחשבון?

הנה כמה שעולים לי לראש, לדעתך הם רלוונטיים או מהותיים באופן ששווה לבדוק אותם?

1. יחס הקצאת האג"חים בתוך הקרן הכללית עליה אתה מדבר, אם לדעתי יש צורך בנטייה לאג"חים ארוכים לדוגמה ולא קצרים או בינוניים, כיצד אוכל לדאוג לכך בקרן אחת כללית?

2. הפחתה של הפסדים במקרים של עליית ריבית (לשם כך 15% מהפלח מושקע באג"ח משתנה), בזמנים שארצה אולי למשוך את הכסף. מהי לדעתך הפחתה מספיק מהותית של הסיכון הזה, שתוכל להצדיק להשקיע בקרן נוספת מלבד הכללית עליה אתה מדבר?

3. כיצד אגן מפני אינפלציה, גם אם במעט, ע"י קרן כללית אחת?
* לחילופין, מהי לדעתך "הגנה" מספיק טובה שמצדיקה השקעה בקרנות נוספות מלבד אחת, לשם כך?

4. האם הכללית עליה אתה מדבר צריכה להיות לטווח ארוך/בינוני/קצר?

אתה יכול לנסות לבנות הסברים ורציונלזציה כמה שאתה רוצה, בשורה התחתונה, ככה נראה תיק האגח שלך לעומת מדד אגח ממשלתי:
bnf1wcz.png

התיק שלך זה הכחול. הסיבה היחידה שהוא השיא יותר מהמדד זה כי התיק שלך מוטה למח״מ ארוך, והשנים האחרונות הייתה תקופה של כיווץ ריביות (ועליית ערך אגח ארוך בהתאם).
המחמים בהודעה שלך גם לא מדוייקים, לפי פאנדר המחמים הם: 10.37 ו-7.29 בהתאם לשקלי והצמוד.

אם מורידים את ההטיה למחמ ארוך, מקבלים את ההשוואה הבאה (קופץ הודעה):

@adamshalev תודה רבה על הנכונות להשקיע ככה :)

חשוב לי רק להבין, האם בגרפים שהצגת מדובר בהשוואה למדד עצמו או לקרן כלשהי?
אני מאמין שהשוואה לקרן כללית אחת תשקף יותר טוב את פני הדברים.

בכל אופן, אין ספק שהתנועה זהה. בשביל שאוכל לבצע שיקול הנסמך על היגיון בריא ולא סתם על חשיבה לטווח קצר רציתי לשאול אם יש דרך כלשהי להציג את הביצועים במקרה בו עולה הריבית באחוז מסוים, או אם ישנה אפשרות לתחשב בגרף שהצגת גם הגידול באינפלציה או משהו דומה?

אם יוצמדו לזה מספרים אני מניח שהתמונה תהיה ברורה ולא יהיה מקום לוויכוח.

פשוט מנסה גם לחשוב על "היום שאחרי". נכון לרגע זה התכנון שלי הוא להשקיע לטווח ארוך מאוד של מעל 20 שנים, כך שאולי נחזור לתקופה של ירידות ריבית לדוגמה, או נמצא עצמנו בתקופות מסחררות של עליה-ירידה-עליה וכן הלאה? כרגע ההיגיון שלי אומר שיש צורך באיזושהי אופטימיזציה הנועדה בסה"כ לרכך במעט מצבי משבר ולהגן על התיק שלי לא מפני ירידות, אלא מפני התנהגות פרנואידית שלי (שוב, במקרים של: עליות ריבית חריפות, גידול באינפלציה, משברים בשוק).

ברור לי שצריך גם לתחשב את דמי הניהול של שלוש קרנות שונות אל מול התשואה/הפסד של קרן כללית אחת. אבל כרגע אני צריך להבין טוב יותר את ההבדלים ביניהן מבחינת ההתנהגות בשוק.

נערך לאחרונה ב:
אפשר לסמלץ את מה שאתה אומר (לא משהו שיש לי בשלוף).
אבל אתה יודע מה תהיה הדעה שלי בנושא.
אני מבין, תודה.

אפשר רק לבקש איזושהי תשובה מילולית קצרה וכללית? - האם הבאפר המוצג בגרף הראשון בין האלוקציה שלי לקרן שציינת, לא יקזז אפילו במעט מצב בו הריבית תעלה, נניח ב-1.5%?

מקווה שאזכה לעוד תגובה או שתיים מאנשים נוספים בשביל שאוכל להניח לך xD

אני מבין, תודה.

אפשר רק לבקש איזושהי תשובה מילולית קצרה וכללית? - האם הבאפר המוצג בגרף הראשון בין האלוקציה שלי לקרן שציינת, לא יקזז אפילו במעט מצב בו הריבית תעלה, נניח ב-1.5%?

אם אני מבין את השאלה - אתה אומר שהתשואה העודפת בתיק שלך על המדד, תספק לך באפר (מרווח הגנה) נגד תרחיש שבו הריבית עולה ב-1.5%, ככה שבסופו של דבר התשואה שלך ושל המדד תהיה זהה?

אם זאת אכן השאלה, אז אתה (סלח לי על הביטוי) לא הבנת כלום.
הסיבה שתיק כזה נתן בעבר תשואה עודפת על המדד היא בגלל שהריבית ירדה (בארץ ובעולם).
אם הריבית תעלה, התמונה תתהפך והתיק שלך יהיה מתחת למדד.

אני מבין, תודה.

האגח הממשלתי לא נותן ריבית בכלל אז למה צריך אג"ח בתיק? עדיף כבר תוכנית. חיסכון או מקמ

האגח הממשלתי לא נותן ריבית בכלל אז למה צריך אג"ח בתיק? עדיף כבר תוכנית. חיסכון או מקמ
מה יש לך מהתשואה? בכל תגובה אתה רק חושב עליה
לא כולם ניזונים מהתשואה
כתבתי לך כבר שלכל אחד צרכים משלו, אתה ממשיך עם המילים "עדיף" ו"לא נותן"

מה יש לך מהתשואה? בכל תגובה אתה רק חושב עליה
לא כולם ניזונים מהתשואה
כתבתי לך כבר שלכל אחד צרכים משלו, אתה ממשיך עם המילים "עדיף" ו"לא נותן"
איזה צרכים בדיוק? אני מתלבט כבר זמן רב אם לשים פלח אג"ח ואיזה אג"ח

לא קשור באופן ישיר לשרשור, איך מייצרים את הגרפים?
יש לכם איזה קישור לאיזה מדריך פשוט?
תודה :)
@adamshalev

כמובן שאיני מבין כיצד המנגנון האג"חי פועל, גם הצבתי לעצמי סף מסוים של כמות ההשקעה והנבירה בו. אני רק מעוניין להבין את התמונה הבסיסית הגדולה.

אם הריבית תעלה, התמונה תתהפך והתיק שלך יהיה מתחת למדד.
האם אתה מתייחס לסכום הריאלי שישאר בפלח האג"ח שלי ובקרן שהצגת?
האם מדובר בקביעה חד-משמעית?

כי לפי הבנתי, אם האלוקציה שבניתי צמחה באופן מהיר יותר מהקרן שציינת, אז אמורה להיות איזושהי רמה של קיזוז (גם אם לא גדולה, או אולי כזאת שלא מצדיקה החזקה באלוקציה שבחרתי) בסאנריו של עליית ריבית חדה או קלה-מתמשכת.

כמו כן, במצב של 2008 אני באופן עקרוני אמור להנות מ-"אפסייד" מעט יותר גבוה מאשר הקרן שציינת.

אם זה לא עובד כך, אשמח להבין מדוע. אם יש לך אולי מקורות הדנים בנקודה ספציפית זו...

@לא חשוב שמות
אני לא ממש יודע מה להגיד לך, חוץ מאשר הבסיס - אג״ח מגיב לשינויים בריבית (ולציפיות לשינוי בריבית, ולאינפלציה ולציפיות לשינוי באינפלציה שזה מדד מרכזי שמשפיע על החלטות הבנק המרכזי לשינוי בריבית).
אג״ח ארוך מושפע יותר ואגח קצת מושפע פחות. זה נמדד ע״י המח״מ.
זהו. זה כל מה שצריך לדעת בהקשר של הדיון ומה שאמרתי בשרשור הזה.
התיק שהצגת הוא בעל מחמ ארוך ועלה יותר מתיק עם מח״מ ממוצע בגלל שהריבית ירדה בתקופה הזאת.
אם הריבית תעלה הוא ירד יותר מתיק עם מח״מ ממוצע.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
P בקשת החסר מס מבלי טופס 161 מיסים 7
F בקשת הארכה להגשת דו''ח שנתי מיסים 1
I בקשת העברת קופה פנסיונית פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
B בקשת שכר בסיס נמוך יותר לצורך הפרשות פנסיוניות - האם כדאי? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 9
E בקשת המלצה לקומקום אוף טופיק 2
י בקשת המלצה על יועץ פנסיוני פננסי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
S בקשת המלצה לספרי קריאה בעברית לפי נושאים.. אוף טופיק 1
מ (בקשת הבהרה) - קרן סל או תעודת סל שוק ההון 0
S זמן לקבלת תשובה לאחר בקשת ממליצים אוף טופיק 49
S בקשת פתרון למבחן ראיון שלא עברתי אוף טופיק 7
M שיחת הפחדה ממנורה עקב בקשת מעבר להלמן אלדובי צרכנות פיננסית 31
סול בקשת עזרה באיזון התיק עם קרן ההשתלמות שוק ההון 4
ה המנוהל בעל כורחו - בקשת טיפים לשליטה על תיק מנוהל שוק ההון 1
B נכסים בעת בקשת משכנתא אוף טופיק 13
S פתיחת חשבון באמריטרייד, ויזת L1, בקשת ITIN צרכנות פיננסית 4
S בקשת הסבר אודות רווח בקרנות פנסיה אלטשולר (תשואה מוצגת מול רווח כספי בפועל) צרכנות פיננסית 0
ג בקשת לינק לאחזקות הגופים המוסדיים שוק ההון 6
י בקשת הסבר - יתרון העברת הפסד לטובת קיזוז מס בעתיד שוק ההון 24
cypriano de rore בקשת עזרה יצירתית עם אתגר תעסוקתי אוף טופיק 4
O בקשת עזרה - שאלות לפני התחלת השקעה שוק ההון 2
C 5 חודשים מאז בקשת החזר מס צרכנות פיננסית 6
Res Cogitans בקשת מעסיק מעובד לשלם עבור שירותי סליקה של סוכן צרכנות פיננסית 0
Waler [בקשת עזרה] הבנת ההבדלים בין קרנות שונות שוק ההון 3
ש בקשת פידבק בנוגע למבנה תיק השקעות חדש שוק ההון 24
A בקשת אישור מהמעסיק לעבודה בשעות הפנאי כעצמאי התפתחות אישית 34
S בקשת עזרה בחישוב אסטרטגיה (מכירה לפני ה-ex-Date) שוק ההון 67
שרון לבעלי iRobot בקשת המלצה אוף טופיק 52
פ שאלות על בקשת החזר מס רווחי הון ממספר שנים צרכנות פיננסית 21