• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

אילו יציאות צרכניסטיות הכי מטריפות אתכם?

לרוב המשפחות בארץ יש כמה מיליונים
כדי להבהיר, דיברתי על אדם שכבר מסודר ושיש לו כמה מיליונים פנויים ונזילים, לא לבן אדם שיש לו דירה וכמה אלפים בעוש.
וקמצנות זו מילה לא מתאימה לתאר אנשים שיש להם העדפות שונות.
מבחינתי לחסוך על עצמך, כאשר העלות הכספית זניחה מבחינתך (ולא תשפיע על העתיד שלך), על משהו שהיית רוצה, זו קמצנות.

אולי רונן הגזים עם הביטוי "קצת מאמץ", אבל יש מקרים בהם לרכוש כרטיס במחלקת עסקים באמצעות מיילים זה משמעותית יותר זול מאשר במזומן, וגם לא מאוד יקר ביחס למחיר של כרטיס במחלקת תיירים, כשהוא נקנה במזומן.
זה לא תמיד אפשרי, ובטח שלא תמיד משתלם (כי יש מחלקות "עסקים" שהן לא באמת מחלקות עסקים: הכיסא לא הופך למיטה, השירות בינוני ומטה, אין גישה לטרקלינים יותר טובים, וכו') אבל לפעמים זה נגיש למי שצובר מיילים / נקודות.
איך לצבור מיילים ונקודות זו כבר שאלה אחרת וזה יכול לדרוש איזשהו מאמץ.
דוגמא שנתתי מקודם זו טיסה במחלקת עסקים מסין לישראל עם עצירה באבו דאבי ב-650$ (כשמחלקת תיירים במזומן עלתה, אם אני זוכר נכון, 1200$).
בשני המקטעים היה מדובר על מחלקת עסקים אמיתית (כזו שהמושבים שלי ושל אשתי הפכו למיטה זוגית, אוכל ברמה של מסעדה [לא מסעדה ממש טובה, אבל מסעדה], וגישה לטרקלין של אתיהאד בקונקשן שהיה גם מאוד נחמד)
במיילים ניתן לרכוש גם טיסות רגילות, כך שזה נשאר פי3 ולא משנה את המצב.

כדי להבהיר, דיברתי על אדם שכבר מסודר ושיש לו כמה מיליונים פנויים ונזילים, לא לבן אדם שיש לו דירה וכמה אלפים בעוש.
אין לי מושג מה ההגדרה שלך ל"מסודר".
בעיני, אדם שיש לו למשל 3 מליון ש"ח בבנק ומהם הוא חי, יש לו תקציב של שכר ממוצע במשק במקרה הטוב, בערך. רחוק מאד מלהיות מסודר בעיני וודאי לא יכול לטוס בלי חשבון בביזנס.
מבחינתי לחסוך על עצמך, כאשר העלות הכספית זניחה מבחינתך (ולא תשפיע על העתיד שלך), על משהו שהיית רוצה, זו קמצנות.
כל הרעיון של תכנון תקציב הוא שיש המון דברים ש"אתה רוצה" ואת חלקם הגדול תוכל להרשות לעצמך, אבל לא תוכל להרשות לעצמך את כולם באופן קבוע ולכן צריך לבחור לפי ההעדפות שלך. תכנון תקציב והוצאה לפי העדפות זה בדיוק ההיפך מקמצנות. לפי הדוגמה כאן שהוצאה על שדרוג טיסה תמיד כדאית לכל אדם, למה לעצור בביזנס? יש מחלקה ראשונה, מטוסים פרטיים, ודאי ויתור על קונקשיין באופן קבוע לא משנה מה המחיר וכו'. הרי אדם "מסודר" יכול לטוס תמיד במחלקה ראשונה שהיא יותר נוחה מביזנס, למה לא כולם עושים את זה? וכמובן זה נכון לכל מוצר ושירות. גם עשירים לא קונים תמיד את הרכב שהם הכי "היו רוצים" ולא אוכלים רק במסעדות מישלן.
ומזל שוורן באפט שגר באותו בית משנות ה-50 לא קורא כאן. היה מתבייש שרואים בו קמצן.

עריכה: נראה לי מוזר הפער הקטן שנטען כאן לגבי הכרטיסים, אז בדקתי וטיסה לניו יורק באוגוסט, הפער בין מח' תיירים לביזנס באל על פי 3 עד פי 4, כ-1500 דולר וצפונה.
בהנחה של משפחה של 5 נפשות שטסה פעמיים בשנה (אני מניח שמי שצורך לפי כל מה שהוא רוצה טס יותר מזה), אז מדובר בהוצאה נוספת של כ-50 אש"ח מדי שנה. לפי כלל ה-4%, אתה צריך למעלה מ-12 מליון ש"ח בבנק רק כדי לממן את השדרוג לביזנס.

נערך לאחרונה ב:
כדי להבהיר, דיברתי על אדם שכבר מסודר ושיש לו כמה מיליונים פנויים ונזילים, לא לבן אדם שיש לו דירה וכמה אלפים בעוש
יש לי ועדיין פי 3 יקר לי מהטעמים שרשמתי מקודם. בעבר, כשהילדים היו קטנים, הייתי טס בביזנס כדי להתחמק מהתורים(היום יש דרכים זולות לעשות את זה) והאפשרות לישון כשהילדים ישנים עליך. לאחרונה טסתי לארה"ב בתיירים במטוס מודרני, הפערים לא גדולים שמצדיקים את הכסף. ישנתי נהדר. יתרון יחיד שיש בביזנס לדעתי, זה להתרחק מעמך ישראל.

אני חושב שאתם מתפרצים לדלת פתוחה, למעט אולי יוגים הודיים או אימישים אני חושב שכל אחד, אפילו בת העמק, יקחו את מיליון הדולר, כל אחד יעשה איתם משהו אחר בהתאם להעדפותיו האישיות.
אני חושב ששאלת מענק כסף לטובת צריכה או מותרות היא הרבה יותר מענינת כי תקבלו תשובות מגוונות יותר. אז ברשותכם אענה לשאלה הזו בהתאם למצבי הנוכחי וכמובן מדובר בהשקפת עולם, אני בהחלט עשוי להתפתות אם הנס יקרה. אם תתנו לי מיליון דולר לבזבז תוך שבוע רק על עצמי אז:
אתה חי בבית? דירה? רכב?
את ההודעות בפורום אתה כותב ממחשב או טלפון?
משתמש באינטרנט?
יש לך לבוש?
אתה אוכל מדי פעם?
הבית בנוי ומרוהט, יש לי מספיק אמצעים לעשות בו שינויים אילו רציתי, כיון שלא עשיתי כנראה שלא רציתי. יש לי רכב תקין ונוח אין לי צורך להחליף אותו או חשק במרצדס חדשה. יש לי כבר מחשב וטלפון במצב סביר למה לי חדש? דמי השימוש באינטרנט זה לא במשחק מבחינתי זה צורך לא צריכה או מותרות, יש לי לדעתי מספיק בגדים לשארית חיי, נעליים אני מניח שאצטרך לקנות בעתיד אבל קשה לי לדמיין מה, אין לי הבנה חשק או אהבה למותגים. אוכל אני כמובן צורך אבל אני לא קונה מוצרים יקרים אילו רציתי יכולתי להרשות לעצמי אבל כנראה אין לי צורך, אני הולך מדי פעם למסעדות וכמעט תמיד מצטער, מעדיף את האוכל שאני מכין ושאני יודע את מרכיביו. פעם הייתי מבזבז את הכסף על ספרים או מוזיקה אבל היום אין בכך צורך.
לסיכום אם הייתם נותנים לי מיליון דולר או שקל לבזבוזים היה לי מאוד קשה להוציא את הכסף.

מניח שרלוונטי רק עבור מי שמוציא המון כסף באשראי כל חודש.
לא בהכרח

Miles? הכוונה לדברים סטייל הנוסע המתמיד?
כן

התייחסתי לזה לפני כן, אבל לא מעט פעמים כשאפשר לקנות כרטיס בנקודות בעסקים או בתיירים, לקנות בעסקים זה הרבה פחות מפי 2 (למשל, אולי פי 1.5, אולי פי 1.3)

ומזל שוורן באפט שגר באותו בית משנות ה-50 לא קורא כאן. היה מתבייש שרואים בו קמצן.
"He still flys around in private jets, travels with a private security detail, drives a Cadillac, wears a gold Rolex, and until recently owned a beach home worth $11 million" (מאיזו כתבה שקופצת בגוגל כשמחפשים "is warren buffett living a humble life").
בכל מקרה לא נראה לי שוורן באפט היה "מתבייש" כי מישהו באינטרנט קרא לו קמצן.

נעליים אני מניח שאצטרך לקנות בעתיד אבל קשה לי לדמיין מה
לפני כן בת העמק "הזדעזעה" מהבן שלה שניצל נקודות שהוא קיבל בשחרור מהקבע כדי לקנות בגדים (ויכול היה לקנות גם נעליים, סכיני גילוח, מצעים, ועוד).
על אמירות כאלה יש חוסר הסכמה מצד חלקנו, לא על אמירה של "נותנים לך בגד אז בטח שאתה צריך לקחת אותו ולשמור אותו אצלך".

אוכל אני כמובן צורך
נחזור לדוגמא נוספת: בת העמק ציינה שהיא קונה בשופרסל, איפה שכרטיס "חבר" היה מקנה לה בין 3 ל-6 אחוזים הנחה, כסף שהיא בחרה להעניק במתנה לרשת שופרסל כי נראה לה מוזר לקבל מהבן שלה כרטיס "חבר".

גם אני, וגם (לדעתי) שאר האנשים שנמצאים "בצד שלי" של הדיון הזה לא מנסים לטעון שכל מה שנותנים לך אתה צריך לקחת (בטח הטבות שממש אין להן ערך מבחינתך ומבחינת כל מי שאתה יכול להעביר אותן אליו ואולי אכפת לך ממנו).
הדיון הוא לגבי הטבות שהן באופן חד משמעי שוות משהו גם עבורך וגם עבור אנשים שאולי אכפת לך מהם ואתה יכול להעביר אותן אליהם, והעקשנות שבה חלק מהאנשים בפורום לא מוכנים לנצל הטבות כאלה "כי זה צרכני" (ואני מדבר על הטבות שהם כבר קיבלו, לא הטבות שמותנות בכך שהם יעשו א' ב' ג' ויוציאו A B C)

"He still flys around in private jets, travels with a private security detail, drives a Cadillac, wears a gold Rolex, and until recently owned a beach home worth $11 million" (מאיזו כתבה שקופצת בגוגל כשמחפשים "is warren buffett living a humble life").
בכל מקרה לא נראה לי שוורן באפט היה "מתבייש" כי מישהו באינטרנט קרא לו קמצן.
גם כאן אף אחד לא באמת מתבייש.
מה שהבאת מראה בקיצוניות את הטענה שלי - כל אחד וההעדפות שלו. אין קשר לקמצנות.

אני רגע גם אוסיף שלא זכור לי מקרה (מאז שהתחלתי להתעסק במשחק המיילים, תחביב שלי) שבו ראיתי מחיר בעסקים שהוא פי 3 או יותר ממחיר בתיירים (כששני המחירים הם במיילים).
הכי קיצוני שראיתי לדעתי היה פי 2.
בכל מקרה מלבד פעם אחת שטסתי לסין עם אלעל בעסקים (שזה באמת היה פינוק קצת מיותר) בשאר הפעמים ששקלתי את זה (אישית) זה כשהמחירים במזומן למחלקת תיירים היו גבוהים יותר מאשר המחיר במיילים במחלקת עסקים.
במקרה יצא שבמקרים האלה גם הפער במחיר במיילים בין תיירים לעסקים הוא אבסולטית 400 דולר (או 25 דולר לשעה באוויר בערך)

אני רגע גם אוסיף שלא זכור לי מקרה (מאז שהתחלתי להתעסק במשחק המיילים, תחביב שלי) שבו ראיתי מחיר בעסקים שהוא פי 3 או יותר ממחיר בתיירים (כששני המחירים הם במיילים).
הכי קיצוני שראיתי לדעתי היה פי 2.
בכל מקרה מלבד פעם אחת שטסתי לסין עם אלעל בעסקים (שזה באמת היה פינוק קצת מיותר) בשאר הפעמים ששקלתי את זה (אישית) זה כשהמחירים במזומן למחלקת תיירים היו גבוהים יותר מאשר המחיר במיילים במחלקת עסקים.
במקרה יצא שבמקרים האלה גם הפער במחיר במיילים בין תיירים לעסקים הוא אבסולטית 400 דולר (או 25 דולר לשעה באוויר בערך)
כפי שכתבת, אצלך זה תחביב.
לאדם מהשורה שמשתמש בכרטיס אשראי ישראלי ומממן בעצמו את הטיסות, העלות של הכרטיסים בביזנס שנועדו כדי לצבור את המיילים שיאפשרו שדרוג של חלק קטן מהטיסות, תהיה עצומה.

אני דרך אגב מסכים איתך בנושא (גם הערתי לsanti לגבי הדעה שלי על האמירה הזו שלו).
אני מבין אנשים שממש לא רואים ערך בטיסה בעסקים (ואפילו בכניסה לטרקלין, גם כשהוא חינם, בהנחה שהם לא הולכים וקונים במקום זה בקבוק קולה ב-20 ש"ח או קפה ב-30 ש"ח).
אני לא רואה ערך בהרבה דברים שאני מבין שיש אנשים אחרים שכן רואים בהם ערך.

השרשור לכאורה מיועד לפוסטים קצרים וקולעים על דברים "צרכניים" שגרמו לנו "להתפלץ" ולא לדיון הלוך ושוב על האם זה בסדר להתפלץ מדבר מסוים.
אני מניח שהוא נגרר לדיון הזה כי לא כולנו מסכימים שזה "צרכני" לנצל הטבה שבכל מקרה קיבלת בחינם (טוב, אם לומר את האמת זה התחיל בכלל ממיני דיון לגבי האם זה צרכני לשלם "יותר" על טיסות במחלקת עסקים, שגם על זה היו קצת התנגדויות כי לא תמיד משלמים יותר* על כאלה טיסות)
*כן, אני מבין שאפשר לשלם במיילים פחות על מחלקת תיירים, אני חושב שלפעמים הפערים הם מאוד קטנים וקל להצדיק את השדרוג למחלקת עסקים במקרים האלה (בטח כשיש אנשים בנסיבות "שונות", כאלה למשל שיותר קשה להם לישון במושב שלא הופך למיטה, כאלה שמאוד קשה להם לתפקד בלי שינה, וכן הלאה)

אין לי מושג מה ההגדרה שלך ל"מסודר".
לא אדם שהשווי שלו מוערך בשלושה מליון שקלים. לצורך העניין אדם שיש לו דירה, נקי מחובות ובגדול הבטיח את העתיד הכלכלי שלו.
אם יש לו כסף מיותר והוא בוחר שלא לבזבז אותו על דברים שישדרגו את החיים שלו, אז זו בעיה בעיניי...
דיברתי באופן יותר כללי ולא ספציפית על הביזנס, יכול להיות שכרטיס רגיל בהחלט מספיק לו (מוזר אבל אוקיי), כמו שלי זה לא באמת משנה אם אסע באוטו של 50 או 200 אלף.
למה לעצור בביזנס? יש מחלקה ראשונה, מטוסים פרטיים, ודאי ויתור על קונקשיין באופן קבוע לא משנה מה המחיר וכו'.
אם יש לך כסף מיותר, אז למה לא?
אם אני זוכה בפרס הגדול בלוטו, כנראה שהייתי מתחיל לטוס רק במחלקות ראשונות ובמטוסים פרטיים.
מקבל, חידדתי את האמירה שלי.

כמה הערות על העמודים האחרונים:
יצא למעסיק שלי לשלם 25,000₪ על כרטיס טיסה בביזנס. זה לא ״עוד 1000$״.
הילדים נהנים לקחת את הקיט שמקבלים לצופים. (מברשת שניים, משחה, כיסוי אוזניים, כיסוי עיניים וכו). וגם מהפיג׳מות שמחלקים. והנעליים.
הטרקלין בישראל פח. אבל טרקלין בחול שאפשר להתרחץ זה נהדר. יוצאים מהמלון ב 7 בבוקר, מגיעים ב 7 בערב לטרקלין, וטיסה ארוכה מאוד בהמשך. מקלחת, ארוחה, קצת יין, זה מצויין.
חוזר על מה שאמרתי: לא מכיר אף אחד ששילם על ביזנס סכום משמעותי עבורו. אולי בתור נסיון פעם בחיים. זה ממש הוצאה מטופשת.

ישנתי נהדר
אם אתה מצליח לישון נהדר במושבים הצפופים של המטוס, אז קודם כל אני נורא מקנא באנשים כמוך ואני חושב שזה לגיטימי לבחור בכרטיס רגיל אם הכרטיס המשודרג לא ממש משדרג את חווית הטיסה שלך.

אם יש לך כסף מיותר, אז למה לא?
אין דבר כזה כסף מיותר. תמיד יש תקציב לפי העדפות. אחד לא עושה חשבון לפחית שתיה, השני למסעדה, השלישי לשדרוג המטוס הפרטי לדגם מפנק, אבל כולם צריכים לחיות לפי תקציב.
אם אני זוכה בפרס הגדול בלוטו, כנראה שהייתי מתחיל לטוס רק במחלקות ראשונות ובמטוסים פרטיים.
תשאל את האנשים שזכו בלוטו, חשבו שאפשר להפסיק להסתכל על מחירים של דברים וחזרו לעבוד כשכירים אחרי שהלך הכסף (לא רק בישראל).

אין דבר כזה כסף מיותר.
כסף מיותר מבחינתי זה כסף שיושב לך בעו״ש/הולך להשקעה נוספת למרות שאתה לא צריך באמת להגדיל את ההון שלך.
נחזור לדוגמה עם הלוטו, אם אני זוכה במאה מילון, האם המשכורת שלי רלוונטית? לא, זה כסף מיותר, להתחיל להשקיע את הכמה אלפים האלה כדי להגדיל את ההון שלי עוד יותר, על פני לקנות בזה כרטיס לביזנס או לכל דבר אחד שישדרג לי את איכות החיים, זה טמטום בעיניי.
תשאל את האנשים שזכו בלוטו, חשבו שאפשר להפסיק להסתכל על מחירים של דברים וחזרו לעבוד כשכירים אחרי שהלך הכסף (לא רק בישראל).
כן אני מכיר את הסטטיסטיקה ויצא לי לשמוע על כמה סיפורים, אבל זה לא שחור או לבן. אפשר לזכות בלוטו, להנות מהכסף ולא לפשוט רגל אחרי שנה.

כפי שכתבת, אצלך זה תחביב.
אצלי זה תחביב, כלומר אני מתעסק באיפטום של זה ברמה יחסית גבוהה (בטח שיש כאלה שמתעסקים בזה יותר ממני, אפילו הרבה יותר ממני, אבל אני מסכים שביחס לאוכלוסיה הכללית אני מתעסק בזה הרבה).
אבל גם מי שמתעסק בזה מעט יכול מדי פעם ליהנות מטיסה במחלקת עסקים בלי עלות נוספת (למשל: כרטיסי אשראי מסויימים צוברים מיילים של אלעל / חברות תעופה אחרות בקצב כזה או אחר, חלקם לא עולים דמי כרטיס, חלקם מאפשרים צבירת מיילים לאורך זמן רב כך שגם אם קצב צבירת המיילים הוא איטי, מתישהו תוכל לנצל אותם לטיסה במחלקת עסקים במחיר מציאה).
וזה בלי להיכנס בכלל למשחק של כרטיסי האשראי האמריקאיים, שמי שמוכן להיכנס אליהם יכול (אבל בהשקעה שהיא מן הסתם גבוהה יותר של זמן ולפעמים כסף) לראות מהם החזרים משמעותיים (גם בלי להגדיל את הצריכה האישית).

יצא למעסיק שלי לשלם 25,000₪ על כרטיס טיסה בביזנס. זה לא ״עוד 1000$״.
יש מקרים שמחלקת עסקים זה מאוד יקר (יש גם מקרים שבכלל טיסה זה דבר מאוד יקר ואם אין סיבה ממש טובה, אז כנראה שאפשר לוותר).
יש גם מקרים קיצוניים שמושבים במחלקת עסקים נמכרים במחירי טעות של פחות מ-100$ דולר, אבל במקום לדבר על מקרי הקיצון אפשר לדבר על מה שאפשר לעשות בצורה די קונסיסטנטית (למשל לצבור מיילים מכרטיס אשראי אפשר בכמה לחיצות כפתור, לנצל אחר כך את המיילים לטיסה או למשהו אחר, אפשר גם בכמה לחיצות כפתור, אם מכירים דרכים חכמות לנצל את המיילים ביחס מימוש טוב, אז זה בכלל פינוק).

כן אני מכיר את הסטטיסטיקה ויצא לי לשמוע על כמה סיפורים, אבל זה לא שחור או לבן. אפשר לזכות בלוטו, להנות מהכסף ולא לפשוט רגל אחרי שנה.
ברור שאפשר, בתנאי שמבינים שגם כשיש הרבה כסף אי אפשר לקנות כל מה שאתה רוצה וצריך לפעמים להימנע מהוצאות גם אם הן על מוצר או שירות שאתה רוצה.
נחזור לדוגמה עם הלוטו, אם אני זוכה במאה מילון, האם המשכורת שלי רלוונטית? לא, זה כסף מיותר, להתחיל להשקיע את הכמה אלפים האלה כדי להגדיל את ההון שלי עוד יותר, על פני לקנות בזה כרטיס לביזנס או לכל דבר אחד שישדרג לי את איכות החיים, זה טמטום בעיניי.
דוגמאות מוגזמות מביאות למסקנות שגויות בעיני.
אני לא חושב שהדיון כאן הוא של אנשים ששווים 9 ספרות, אבל אם כן, אז גם אצלם אותן דילמות, פשוט לגבי סוג שונה של שירותים מאשר כרטיס לביזנס.

ברור שאפשר, בתנאי שמבינים שגם כשיש הרבה כסף אי אפשר לקנות כל מה שאתה רוצה וצריך לפעמים להימנע מהוצאות גם אם הן על מוצר או שירות שאתה רוצה.
מסכים.
דוגמאות מוגזמות מביאות למסקנות שגויות בעיני.
אני לא חושב שהדיון כאן הוא של אנשים ששווים 9 ספרות, אבל אם כן, אז גם אצלם אותן דילמות, פשוט לגבי סוג שונה של שירותים מאשר כרטיס לביזנס.
הקצנתי בכוונה כדי שיהיה ברור מה הכוונה לבן אדם מסודר.
אבל גם אם מדברים על בן אדם יותר נורמטיבי, אל תשכח שאנחנו מדברים על טיסות חוצות יבשות, זה בדרכ לא משהו שקורה יותר מאחת לשנה, לא מדובר על יציאה שבועית למסעדה. לכן לדעתי, גם אדם שהוא לא עשיר, אבל מבוסס, יכול להרשות לעצמו להתפנק מדי פעם, בהנחה וזה באמת משפר את איכות החיים שלו.

כל הרעיון של תכנון תקציב הוא שיש המון דברים ש"אתה רוצה" ואת חלקם הגדול תוכל להרשות לעצמך, אבל לא תוכל להרשות לעצמך את כולם באופן קבוע ולכן צריך לבחור לפי ההעדפות שלך.
תמצות גאוני של הבלוג הזה

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
Nons Ense מצאתי דירה שאני רוצה לרכוש, אילו שאלות חשוב לשאול את בעל הדירה? נדל"ן 0
C אילו יריחונים/מגזינים אתם קוראים? פוסטים מאיכות נמוכה 2
ט מתכנת - עוסק פטור או זעיר? אילו הוצאות מוכרות? מיסים 4
א אילו קרנות כספיות כרגע לא "חסומות"? שוק ההון 5
C אילו נותני שירותים אתם מחזיקים שרצים אתכם במסע לחופש פיננסי ולאחר מכן? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 6
T אילו מגזינים או עיתונות זרה שווה את כספכם? אוף טופיק 14
S אילו מרכיבים נכללים בחישוב מדרגת המס לשכיר? צרכנות פיננסית 1
YoniLevy אילו המלצות יש לכם לבן 19? פוסטים מאיכות נמוכה 9
T על אילו עמלות אני יכול לקבל פטור/הנחות בהעברות מט"ח לחו"ל? שוק ההון 7
ט אילו בטוחות אתם מבקשים מהשוכרים? נדל"ן 36
א אילו סקטורים ונכסים כדאי לקנות אם אני מאמין שהאינפלציה היא לא זמנית ? שוק ההון 33
E אילו אפיקי השקעה אטרקטיביים יש כרגע? פוסטים מאיכות נמוכה 7
שיר הלל לטבע מתלבט על אילו נכסים לבסס את התיק שוק ההון 17
ד מה הייתם עושים אילו הייתם אני? שוק ההון 9
S קרנות הנסחרות בדולרים מול אילו בשקלים שוק ההון 17
R אילו עלויות אני צריך לקחת בחשבון בניהול תיק השקעות? שוק ההון 0
L יזמים או בעלי עסקים, אילו תכונות וכישורים צריך וכדאי לשפר? התפתחות אישית 34
A מה הייתם עושים אחרת אילו הייתם צעירים ב20 שנה? התפתחות אישית 146
unrealx אילו יתרונות יש להשקעה בקרנות אג"ח ממשלתי על אג"ח בודדת? שוק ההון 15
unrealx אילו סיבות יש לפתוח חשבון באינטרקטיב ישראל ולא ישירות מול אינטרקטיב ברוקרס? שוק ההון 2
unrealx אילו זכויות מתבטלות כשעוברים ל- IRA? שוק ההון 6
S אילו דברים יקרים קניתם ? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 1
Y אילו מניות אפשר לקנות בקופת גמל בניהול אישי? שוק ההון 7
ר אילו אפיקי השקעה צפויים לעלות כשהריבית עולה? שוק ההון 44
? אני רוצה לתזמן את השוק בזמן הכניסה אילו. לקנות סל מניות עכשיו? שוק ההון 57
ע מול אילו עמלות מתקזזים דמי הטיפול החודשיים בבית ההשקעות? שוק ההון 3
D קרנות פנסיה - אילו אמצעים יש לי כדי להשוות? צרכנות פיננסית 12
איש ירח אלו יציאות השקעה מטריפות אתכם שוק ההון 41
גיא_87 יציאות ובילויים מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 19

נושאים דומים

Back
למעלה