• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

תיק ני"ע להורים בפנסיה -חוות דעת

יורן

משתמש סולידי
דירוג
42
אני מנסה להרכיב עבור הורי תיק ני"ע שיניב עבורם תשואה סבירה באופן שיהיה לא מסוכן יותר מדי
להלן תיאור בעלי התיק (לפי מיטב שיפוטי):
1) החל משנה הבאה - שניהם בפנסיה
2) אין כוונה למשוך מזומן למחיה באופן שוטף אך יתכנו חריגות במקרים מסויימים - יש הכנסה שוטפת מפנסיה\קצבת זיקנה שמספיקה למחיה שוטפת, מינימלית
3) יש כוונה להשתמש בכסף לעזרה מקומית לאחד\ת הצאצאים במידת הצורך בסכום של כ- 5-10% מהתיק (סיוע בדירה, לימודים וכד') - טווח זמן 1-5 שנים
4) התיק מהווה כרית בטחון מכיוון שביטוחי הבריאות הנוכחיים לא מכסים את פוטנציאל הנזק (לא בהסתברות ולא בסכום\משך הכיסוי)
5) היום התיק מוחזק בבנק. רובו (97%) בקרנות אג"ח מעורב (ממשלתי+קונצרני) במידה כזאת או אחרת של הצלחה ועם דמי ניהול ממוצעים גדולים מ- 1%. התיק 100% שיקלי
6) מה שלא ינוצל ילך לירושה

להלן תיאור התיק שאני חשבתי להציע להם:
1/3 מחקה מדד מק"מ
1/3 מחקה מדד אג"ח ממשלתי
1/3 מחקה מדד מניות עולמי

ניהול תיק:
- כניסה מדורגת (נניח פעם ברבעון בנפח של 10-20% מהתיק) בשביל להימנע מסיכון רצף תשואות וגם בשביל לבנות בטחון לבעלי התיק בביצועים.
- איזון חצי שנתי (או עם הכנסת כסף חדש)
- משיכה מפלח מחקה מק"מ בלבד

השיקולים שלי הם:
1. חלק מזומן גדול יחסית בשביל להתמודד עם בלת"מ ועזרה מקומית לילדים
2. חלוקת אג"ח\מניות שווה בשביל לתת לתיק פוטניציאל תשואה סביר

אבקש את חוות דעתם של משתמשי הפורום לתיק עצמו ושיקולים נוספים שעלי להביא בחשבון בבנייה\ניהול התיק
תודה

למה? הוא כתב 1-5 שנים ל-5-10% מהתיק, לא לכולו.

רצוי לקחת בחשבון מיסי ירושה בהנחה שהחלק המושקע במחקה מדד מניות עולמי הוא ני"ע שאוגד במדינה בה קיים מס שכזה (לדוגמא:VT של ונגארד)

למה? הוא כתב 1-5 שנים ל-5-10% מהתיק, לא לכולו.
1-5 שנים זה בדרך כלל לא זמן מספק בשביל להתאושש מהנפילה הבאה.
אם הוא חושב שהבורסה תמשיך להתרומם בלי ליפול במשך לפחות עוד 5 שנים (אחרי עליות של 6 שנים) אז שיבושם לו ושישקיע במניות.
בשבילי אם מישהו אומר לי שטווח ההשקעה שלו הוא פחות מ-15 שנה אז התגובה הראשונה שלי היא שלדעתי אין מה לחפש במניות.

זו כמובן רק דעתי והיא לא הופכת את דעתך לפחות חשובה או פחות נכונה.

אני מנסה להרכיב עבור הורי תיק ני"ע שיניב עבורם תשואה סבירה באופן שיהיה לא מסוכן יותר מדי
להלן תיאור בעלי התיק (לפי מיטב שיפוטי):
1) החל משנה הבאה - שניהם בפנסיה
2) אין כוונה למשוך מזומן למחיה באופן שוטף אך יתכנו חריגות במקרים מסויימים - יש הכנסה שוטפת מפנסיה\קצבת זיקנה שמספיקה למחיה שוטפת, מינימלית
3) יש כוונה להשתמש בכסף לעזרה מקומית לאחד\ת הצאצאים במידת הצורך בסכום של כ- 5-10% מהתיק (סיוע בדירה, לימודים וכד') - טווח זמן 1-5 שנים
4) התיק מהווה כרית בטחון מכיוון שביטוחי הבריאות הנוכחיים לא מכסים את פוטנציאל הנזק (לא בהסתברות ולא בסכום\משך הכיסוי)
5) היום התיק מוחזק בבנק. רובו (97%) בקרנות אג"ח מעורב (ממשלתי+קונצרני) במידה כזאת או אחרת של הצלחה ועם דמי ניהול ממוצעים גדולים מ- 1%. התיק 100% שיקלי
6) מה שלא ינוצל ילך לירושה

להלן תיאור התיק שאני חשבתי להציע להם:
1/3 מחקה מדד מק"מ
1/3 מחקה מדד אג"ח ממשלתי
1/3 מחקה מדד מניות עולמי

ניהול תיק:
- כניסה מדורגת (נניח פעם ברבעון בנפח של 10-20% מהתיק) בשביל להימנע מסיכון רצף תשואות וגם בשביל לבנות בטחון לבעלי התיק בביצועים.
- איזון חצי שנתי (או עם הכנסת כסף חדש)
- משיכה מפלח מחקה מק"מ בלבד

השיקולים שלי הם:
1. חלק מזומן גדול יחסית בשביל להתמודד עם בלת"מ ועזרה מקומית לילדים
2. חלוקת אג"ח\מניות שווה בשביל לתת לתיק פוטניציאל תשואה סביר

אבקש את חוות דעתם של משתמשי הפורום לתיק עצמו ושיקולים נוספים שעלי להביא בחשבון בבנייה\ניהול התיק
תודה

תנסה להעריך את ההוצאות שהם "ברזל"
כגון עזרה לצאצא ו בריאות- האחוז שלהם מהתיק יכל לתת לך אינדיקציה לגודל הרכיבים הסולידיים.
אני לא נותן עצה להשקעה רק מנסה לעזור לך להגדיר בעצמך את גודלי הפלחים

הגדרת תיק פשוט וקל לניהול וגם הכניסה ההדרגתית והאיזון החצי שנתי נשמעים סבירים בהחלט
בהצלחה

באופן אישי הייתי משקיע 90% מהתיק לפי אופק השקעה ותשואה רצויה מהפנסיה, ואילו את ה10% הנדרשים בשנים הקרובות מוסיף לחלק האג"חי.
כשאצטרך את הכסף אמשוך רק מהחלק האג"חי. חוץ מזה כדאי להקטין את הסיכון בתיק ככל שהשנים עוברות.
איני יועץ השקעות ואין לי כל אחריות לנאמר

תודה למגיבים על הערות מעניינות וחשובות
@daat99 - מכיוון שרק 5-10% ילכו לעזרה לילדים, ונניח 25% בשביל הוצ' בלתי מתוכננות\בריאות, הרכיב של שווי מזומן הוגבל ל 1/3. כפי שציינתי אין כוונה למשוך מהתיק למחיה שוטפת ולכן צריך גם מנועי צמיחה בדמות אג"ח\מניות. החלוקה 50:50 בין אג"ח למניות נובעת מכך שבאמת קשה לנבא איזה אפיק יהיה יותר דומיננטי בשנות הפעילות של התיק (נקווה שיהיו שנים רבות ובריאות)

@Johnson - זה ברור. תודה. התיק הוא שיקלי לחלוטין. האפיק המנייתי יהיה מנוטרל מטבע משיקולים שאני מעדיף לא לפרט

@ע.מדי נגעת בנקודה הכי קשה לכימות - כי אין לי מספיק נסיון להעריך (לא משלי ולא מאחרים) כמה יהיו הוצ' בריאות בלתי מתוכננות. האם יש לך כלל אצבע\מכיר כלל אצבע בנדון?

תנסה להעריך את ההוצאות שהם "ברזל"
כגון עזרה לצאצא
אני חושב שבגיל הזה הדבר החשוב זה ההורים, לא נורא להיות מעט אגואיסטים אחרי כול כך הרבה שנים של השקעה בדור העתיד.
הגוזלים גדלו, פרחו ועפו מהקן והם עצמאים, הם יקבלו את מה שישאר אחרי שההורים יחזירו את נשמתם לבורא עולם.
כמובן שזו דעתי הסוביקטיבית לחלוטין והיא מבוססת רק, ואך ורק על נסיון חיים.
זוג הורים יכולים לגדל 10 ילדים, 10 ילדים לא יכולים לגדל זוג הורים...
הוצאות 'ברזל' הן אוכל, שכ"ד, חשמל, בריאות והכי חשוב - אריכות חיים איכותיים.

כי אין לי מספיק נסיון להעריך (לא משלי ולא מאחרים) כמה יהיו הוצ' בריאות בלתי מתוכננות.
כמה שאתה מעריך, תכפיל פי 10, חודש סיעודי בערך 10K לחודש...

תודה למגיבים על הערות מעניינות וחשובות
@daat99 - מכיוון שרק 5-10% ילכו לעזרה לילדים, ונניח 25% בשביל הוצ' בלתי מתוכננות\בריאות, הרכיב של שווי מזומן הוגבל ל 1/3. כפי שציינתי אין כוונה למשוך מהתיק למחיה שוטפת ולכן צריך גם מנועי צמיחה בדמות אג"ח\מניות. החלוקה 50:50 בין אג"ח למניות נובעת מכך שבאמת קשה לנבא איזה אפיק יהיה יותר דומיננטי בשנות הפעילות של התיק (נקווה שיהיו שנים רבות ובריאות)

@Johnson - זה ברור. תודה. התיק הוא שיקלי לחלוטין. האפיק המנייתי יהיה מנוטרל מטבע משיקולים שאני מעדיף לא לפרט

@ע.מדי נגעת בנקודה הכי קשה לכימות - כי אין לי מספיק נסיון להעריך (לא משלי ולא מאחרים) כמה יהיו הוצ' בריאות בלתי מתוכננות. האם יש לך כלל אצבע\מכיר כלל אצבע בנדון?
אני אחשוב ואחזור אליך

בהנחה שההורים שלך כשירים מנטלית אני ממליץ לך שלא לנהל את התיק ההשקעות שלהם. לכל היותר לומר את דעתך הלא מקצועית, באם בכלל מתייעצים בך, או להציע חלופות זולות יותר למכשירים פיננסים שהם בעצמם בחרו בהם. זה פשוט מתכון לאסון להווי המשפחתי, במיוחד ששום תשואה אינה מובטחת, לא במניות, ובוודאי שלא באג"ח.

זוג שהגיע לגיל פרישה צריך להניח שלפחות אחד מבני הזוג יגיע למצב סיעודי ולהיערך כספית בהתאם. תבדוק כמה עולה בית אבות סיעודי (כתוב כאן 10K, אבל אני מכיר באזור המרכז גם סכומים גבוהים יותר), תכפיל בשתיים, תפחית השתתפות של ביטוח סיעודי ושכר דירה על הדירה שמתפנה וזה בערך הסכום. תעשה חשבון חלופי לבית אבות לא סיעודי, אבל בלי לקבל כסף מהביטוח.
על הסכומים האלו צריך להוסיף מרווח בטחון מסויים, לפי רמת שנאת הסיכון של הוריך.

ועוד בקשר לבית אבות -
חשוב לזכור שהיום מקובל שאנשים עוברים לבית אבות גם הרבה לפני שהם במצב סיעודי. זה תלוי באופי של האדם ומהיכרות שלי הסיכוי לכך עולה מאד כאשר נותר רק בן זוג אחד וכמובן תלוי גיל (ככל שמזדקנים הסיכוי לאובדן בטחון בסביבה עולה). מגורים בבית אבות לא סיעודי יכולים להיות למשך שנים רבות וחשוב מאד לזכור שכאשר מדובר באנשים לא סיעודיים, מתפקדים, יש להם לא מעט הוצאות בנוסף על מה שמשלמים לבית אבות. הבעיה היא שאנשים צעירים יחסית בגיל 65 לא תמיד רואים את השיקולים האלו, אבל הם יכולים לשנות דעתם תוך 5-10 שנים אחר כך ואז לגור בבית אבות במשך 20+ שנים כשבמקביל יש להם הוצאות נוספות כי הם עדיין רוצים ויכולים ליהנות מהחיים.
זו שיחה לא פשוטה על נושא שרוצים להדחיק, בוודאי לילדים עם הוריהם, אבל כדאי שאנשים בגיל פרישה ינסו לעשות גם את השיקולים האלו, לפחות בינם לבין עצמם, מוקדם ככל האפשר כדי להיערך כספית בהתאם.

קשה לי לראות איך אתה פשוט מתעלם מהחלק הכי חשוב שצריך להנחות אותך בבניית התיק - טווח התיק.
אם שניהם בשנה הבאה בפנסיה: בהנחה שאף אחד מהם לא בפנסיה שניהם בגילאים 61 האם, 66 האב. נשתמש באם ובתוחלת החיים שלה כי נשים חיות בממוצע יותר זמן והיא כנראה צעירה יותר (אני לא יודע, אתה החסרת את הפרטים החשובים האלה). עם תוחלת חיים 84 בישראל לנשים יש לה עוד בערך 23 שנים.

שהמספר הזה - 23 - יהיה חקוק לך בראש כשאתה מתכנן את התיק הזה. 23 + אפשרות להארכה כמובן, או אפשרות גם לפחות חלילה...

בשבילי אם מישהו אומר לי שטווח ההשקעה שלו הוא פחות מ-15 שנה אז התגובה הראשונה שלי היא שלדעתי אין מה לחפש במניות.
הא... נראה לי קצת מוגזם. 15 שנה בלי חשיפה למניות...? לדעתי זה צריך להיות חלק קטן - פחות מ-20% אם בכלל, אבל לגמרי להתנתק...?
דרך אגב, איזה כיף זה בגיל פרישה שיש לך תיק דיבידנדים ואתה לא צריך יותר להתעסק באיזונים וכאלה, לא חושב? :)

הא... נראה לי קצת מוגזם. 15 שנה בלי חשיפה למניות...? לדעתי זה צריך להיות חלק קטן - פחות מ-20% אם בכלל, אבל לגמרי להתנתק...?
דרך אגב, איזה כיף זה בגיל פרישה שיש לך תיק דיבידנדים ואתה לא צריך יותר להתעסק באיזונים וכאלה, לא חושב? :)
בוא נחדד.
כאשר אני מדבר על תיק מניות אני חושב על תיק מניות מפוזר או עוקב מדדים ותיק כזה אני אישית לא רוצה בכלל לתקופה של פחות מ-15 שנה.
כאשר אני מדבר על תיק דיבידנדים אז אני רוצה 100% מניות דיבידנד יציבות לתקופה של נצח ולא רק לכמה שנים.

אני חושב שבגיל הזה הדבר החשוב זה ההורים, לא נורא להיות מעט אגואיסטים אחרי כול כך הרבה שנים של השקעה בדור העתיד.
הגוזלים גדלו, פרחו ועפו מהקן והם עצמאים, הם יקבלו את מה שישאר אחרי שההורים יחזירו את נשמתם לבורא עולם.
כמובן שזו דעתי הסוביקטיבית לחלוטין והיא מבוססת רק, ואך ורק על נסיון חיים.
זוג הורים יכולים לגדל 10 ילדים, 10 ילדים לא יכולים לגדל זוג הורים...
הוצאות 'ברזל' הן אוכל, שכ"ד, חשמל, בריאות והכי חשוב - אריכות חיים איכותיים.

שים לב ל ש @יורן ציין שיש להם הכנסות של קצבה ואין להם צורך למשוך כסף מהחסכון.
אני מניח שהכותב יודע מה רצונות/דרישות הוריו ביחס לחסכון (כפי שהוא ניסח ֵ10% סיוע לצאצא ועוד אלמנט של גידור להוצאות בריאות)
ולכן זו נקודת המוצא שאליה התייחסתי (עזרה לילדים כחלק מהחסכון) , וזה גם הכסף שלהם ...

תודה לכל המגיבים על ההערות המעניינות
אני אתייחס באופן כללי לחלק מהנקודות:
1) הוצ' בריאות\סיעודי - @yossik ו @גרהם העליתם מספר שיקולים ונתונים כמותיים חשובים שהיו חסרים לי להערכת הסעיף הזה. (הייתי בחסר). זה מן הסתם הנושא שהכי מטריד אותי. אני בהחלט מתכוון לבדוק את הנקודות יותר לעומק ולהתחשב בכך בתכנון התיק,
2) הקצאה למניות\אג"ח - הגישה שלי היא שגודל הפלח המנייתי אין לו קשר עם גיל בעלי החשבון, אלא יותר למשך חיי התיק ומצבם הכלכלי הכללי של בעלי החשבון. מכיוון שהתיק אמור להימשך לנצח או לפחות עד שהורי ילכו לעולמם, אורך חיי התיק יכול להימשך כ- 20 שנים בממוצע ואולי יותר (נקווה שכמה שיותר). לגבי המצב הכלכלי הכללי כבר צוין לעיל שאין כוונה למשוך מהתיק עבור מחייה שוטפת. פנסיה מינימלית וקצבאות זקנה אמורות להספיק בשלב הראשון של הפרישה
לפיכך אני לא רואה סיבה מיוחדת להימנע מהקצאה למניות. לגבי החלוקה אג"ח\מניות החלטתי ללכת עם הגישה של רבים וטובים ממני ולחלק 50:50. נראה לי שתיק שמורכב 100% אג"ח יהיה מסוכן יותר (בטח בימינו) מתיק שיש בו רכיב מנייתי

לסיכום, אני אגדיר את החלוקה לתיק כדלקמן:
הוצ' מתוכננות לשנים הקרובות + הוצ' בריאות\סיעודי\בלת"ם - מחקה מק"מ
מה שנשאר מוגדר בתור אפיק חיסכון ארוך טווח ומחולק 50:50 בין אג"ח ומניות

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
itaied איך מבצעים העברת תיק ני"ע מחו"ל לישראל? שוק ההון 7
G העברת תיק ני"ע זרים מהבנק בארץ לחשבון ברוקר בחו"ל (IB) שוק ההון 1
H איסור אחזקת ני"ע לתושב מס בארה"ב בבתי השקעות/בנקים בארץ - לאיפה ואיך מעבירים תיק השקעות עם ני"ע ישראליים? שוק ההון 42
A העברת תיק ני"ע מבנק לבית השקעות בניהול עצמאי שוק ההון 6
L העברת תיק ני"ע ישראלי לברוקר זר (שאלת אופטימיזציה ולא טכנית) שוק ההון 118
I בעיה העברת תיק ני"ע מבנק לבית השקעות שוק ההון 32
יבגני_ל היסטוריית רכישה של ני"ע בעת העברת תיק שוק ההון 0
7 דמי ניהול תיק ני״ע בבנק צרכנות פיננסית 30
I עמלת העברת תיק ני"ע - קיים פיקוח? צרכנות פיננסית 40
Y העברת תיק ני״ע מאדם לאדם שוק ההון 4
מ תיק ראשון - צעדים אחרונים שוק ההון 5
NightStyle העברת תיק מ-IB לבית השקעות ישראלי שוק ההון 0
D דעתכן.ם על הרכב תיק ראשוני שוק ההון 6
ל עזרה בנושא פתיחת תיק עוסק פטור אוף טופיק 3
L התייעצות על תיק קיים שוק ההון 11
O תיק השקעות משפחתי שוק ההון 11
מ שוקל העברת תיק השקעות לIB, העברה של קרנות שקליות ותהיות לגבי התיק שוק ההון 7
C הייטקיסטים - איך אתם מתמודדים עם תיק השקעות ריכוזי בעקבות RSU? שוק ההון 12
ס האומנם - "במקרה חירום, תיק ההשקעות שלך יהיה הדבר האחרון שיעניין אותך" אוף טופיק 40
D שאלה בטיוב תיק - האם שווה למכור קרן כדי לקנות קרן אחרת? שוק ההון 5
ח תיכנון תיק | התייעצות שוק ההון 3
S מיטב טוענים שכדי לסחור ב - IB דרכם צריך תיק של לפחות 25K דולר, האם מישהו מכיר את ההגבלה הזו והאם יש משהו לעשות בנידון? שוק ההון 4
T ניוד תיק השקעות ודיווח שנתי מיסים 11
י תיק תיאורטי לשנה הקרובה - דעתכם? שוק ההון 0
ה תיק פרישה עבור אמא (67) התייעצות לגבי הקצאת נכסים והתנהלות שוטפת פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 1
דר אהבהמוזרה שאלות בנוגע לאסטרטגיית תפעול ואיזון תיק שוק ההון 16
דר אהבהמוזרה תיק ההשקעות (ההיפותטי) הראשון שלי שוק ההון 14
Y שאלות של מייק מתחיל לגבי תיק השקעות פשוט שוק ההון 33
F התלבטות מבחינת 2 דברים בפתיחת תיק אצל הברוקר שוק ההון 5
D האם ניתן להעביר תיק ניע לאינטרקטיב ולמכור בשכבות? שוק ההון 1
א תיק השקעות או תוכנית חיסכון בחברות הביטוח שוק ההון 1
A כלי למעקב אחר תיק השקעות שוק ההון 1
ש דמי ניהול ועמלות בבנק - תיק השקעות שוק ההון 5
Y ייעוץ לגבי תיק השקעות - בן 28, רווק שוק ההון 18
D האם ניתן להעביר תיק ניע לאינטרקטיב ולמכור בשכבות? מיסים 0
T העברת תיק השקעות, למכור או להעביר? שוק ההון 4
ה העברת תיק השקעות מהארץ לIBRK שוק ההון 1
P הסתמכות על השקעה במדדים - לבנות על תיק ההשקעות לעתיד. פוסטים מאיכות נמוכה 5
S איזון תיק והוספת חלב וסוכר לתמהיל שוק ההון 12
yossik מעבר לדיור מוגן - האם למכור את הדירה או את תיק ההשקעות? צרכנות פיננסית 19
W משקיע מתחיל - תיק השקעות שוק ההון 2
B פדיון תיק השקעה ומעבר לברוקר זר לאור המלחמה- סיכון או השקעה? שוק ההון 10
? עובר לאיטליה, למכור תיק השקעות פשוט? שוק ההון 12
T התיעצות לאיזון תיק השקעות שוק ההון 3
O לקיחת הלוואה כנגד תיק השקעות שוק ההון 12
N ניוד חלקי של תיק השקעות שוק ההון 3
עידו ג ניהול תיק קהילתי - עצות והמלצות שוק ההון 8
מ ממש לקראת פתיחת תיק בבית השקעות שוק ההון 1
ר תיק השקעות לטווח בינוני לסטודנטית שוק ההון 7
B עזרה רוצה לבנות תיק השקעות לטווח קצר שוק ההון 10

נושאים דומים

Back