• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

שאלת קיטבג: מדוע שערי המניות נקבעים על פי היצע וביקוש?

טל טאב

משתמש רשום
דירוג
3
אולי אני לא מבין ויכול להיות שהשאלה לא רלוונטית אבל אשמח אם מישהו יסביר לי:

מדוע רכישה של מניה מעלה את ערכה ומכירתה מוריד את ערכה?
מדוע ערך המניה לא נקבע על פי מצבה הפיננסי של החברה? לדוגמה, על ההכנסות שלה או הרווחים שלה בלבד!
אם חברה מכניסה מיליון שח בשנה - שערך מנייתה יהיה גבוה.
ואם חברה מפסידה מיליון שח בשנה - שערך מנייתה יהיה אפסי.
והרי ברור שבפועל זה לא כך.

אם אני רוצה להשקיע בחברה - אני אסתכל על ערך המניה שנקבע אובייקטיבית לגמרי על פי מצבה הפיננסי. היום! לא על פי הערכה מה יהיה איתה בעוד 5 שנים!
חברה רוצה שאקנה את המניות שלה? שתראה שהיא מוצלחת. כלומר מרוויחה.
למה אני צריך להיות תלוי במצבי רוח או מניפולציות של אחרים???

חברה רוצה לגייס כסף? שתגייס במקומות אחרים. שתיקח הלוואות. שתחזיר למי שלקחה ממנו ושזה לא ישפיע על ערכה.
שלא תמכור לשם כך מניות.

שלא יהיו משקיעים שיחליטו בגגל היסטריה או מניפולציה למכור בוחטה של מניות החברה שיתכן והיא ממש מצליחה, ויגרמו לי להפסיד כסף!

מה דעתכם?

אני אגב, ממש לא הפסדתי כסף בבורסה. אבל אני כן נמנע מלשים שם את הכסף שלי. זו אחת הסיבות.

תודה

חברה רוצה לגייס כסף? שתגייס במקומות אחרים. שתיקח הלוואות. שתחזיר למי שלקחה ממנו ושזה לא ישפיע על ערכה.
שלא תמכור לשם כך מניות.
זאת בדיוק הנקודה.

חברת מנפיקה בבורסה כי היא רוצה כסף כדי להמשיך ולהתפתח.

היא לא רוצה הלוואות, אלא לתת חלק מהבעלות בה בתמורה לכסף.

אני אסתכל על ערך המניה שנקבע אובייקטיבית לגמרי על פי מצבה הפיננסי. היום! לא על פי הערכה מה יהיה איתה בעוד 5 שנים!
כי אז אין לה שום אינטרס למכור לך את המניה.
דמיין שחבר שלך מחליט להרים פרוייקט משלו ואומר לך "טל, בוא תצטרף אליי, זה יהיה להיט!". אתה לא יכול לענות לו "קודם תראה לי שאתה רווחי, ורק אז אני אצטרף" כי כשהוא יהיה רווחי אז הוא כבר לא יזדקק לעזרה שלך ולמה שהוא יחלוק איתך את הרווחים?
שלא תמכור לשם כך מניות.
אתה תמיד מוזמן לקנות אג"ח קונצרני אם זה כל כך מטריד אותך (לא ממליץ).

אפשר לשאול את השאלה הזו על כל דבר שצד א' מוכר לצד ב', לא רק על מניה.
למה דירה, מכונית, מנת שווארמה או מסטיק עולים כמה שהם עולים?
כי כך עובד העולם של מוכרים וקונים - המוכר ירצה לקנות במחיר שיביא לו את הרווח הגדול ביותר והקונה ירצה לקנות במחיר הנמוך ביותר. אז המחיר נקבע במקום שבו רצון המוכרים ורצון הקונים נפגשים.

כך עובדת הכלכלה כשמוכרים מוצר שהוא מוגבל בהיצע (כמו זהב ומניות). יותר אנשים רוצים לקנות אבל אין מוכרים אז הם מעלים את המחיר. כנ"ל בכיוון ההפוך.

לשאלתך לגבי מצב פיננסי של החברה. זה בהחלט שיקול של חלק מהמשקיעים, אך השוק הוא חופשי. מי שרוצה להשקיע במניה כי האות שלה מתחילה בשם שלו והוא מוכן לקנות בכל מחיר - מחיר המניה יעלה. לכן, אנו אומרים שהשוק לעיתים אינו רציונלי כשהוליואציות לחברות עולות. אתה תמיד יכול להשקיע בחברות שנראות לך נכונות מבחינה פיננסית ולהשקיע בהתאם (יש הרבה חברות כאלו שהם פשוט לא פופולריות), אבל חשוב לקחת בחשבון שבטווח הקצר מחיר המניה לא תמיד ישקף את המצב הפיננסי של החברה - אבל זה בדיוק מה שנותן לך את ההזדמנות להשקיע. בטווח הארוך מאוד חוקי הכלכלה חזקים מרצונותיהם של אנשים, מי שכילה את כספו על חברות ללא שום מטרה יוצא מאוכלוסיית המשקיעים ומשפיע פחות ומי שמשקיע בתבונה לאורך זמן עולה משקלו מאוכלוסיית המשקיעים ולכן השוק אמור להתאזן למחיר "ההוגן" של המניה (אף אחד לא יודע כמה זמן זה יקח והדיון הוא כמובן תאורטי). בשביל להוריד סיכון בדרך כלל משקיעים בהרבה מאוד חברות "טובות" סכומים קטנים (יש מאמר יפה של Buffett על זה) וזה מה שנקרא value investing.

חברות מנפיקות בבורסה/לוקחות הלוואות בהתאם לצרכיהם וצרכי בעלי המניות (לא בקיא מאוד בנושא, אבל נראה שאם לחברה אין ממש ערך ותזרים מזומנים טוב אז היא תצא להנפקה יותר מהר כי מבחינתה לקחת הלוואה בריבית גבוהה ירסק את החברה. גם דילול מניות עובד על אותו עיקרון. זה כנראה עובד רק כשהשוק עולה ותחזיות הצמיחה עולות).

תחשוב על עגבניה.
פעם העגבניה הייתה שייכת לחקלאי שגידל אותה ומכר אותה לבסטיונר בשוק במחיר כלשהו שמשקף את השווי שלה באותו רגע.

מהרגע הזה הבסטיונר יכול למכור את העגבניה למי שירצה ובכל מחיר, והקונה יכול גם הוא להמשיך ולמכור אותה הלאה ובגלל שכולם רואים בכמה העגבניה נמכרת אז כולם יודעים מה המחיר האחרון שלה בכל רגע.

ז"א מהרגע שהעגבניה יצאה מהידיים של החקלאי והוא קיבל את התמורה - אין יותר קשר בין החקלאי לעגבניה והמחיר שלה ייקבע לפי הפעולות של האנשים בשוק.

הדוגמא הזו לא מאוד מדויקת כי עגבניה נרקבת ומנייה לא כל כך וגם כי בעלות על מניה נותנת זכויות מסוימות בחברה ובעלות על עגבניה לא כל כך.

אבל העקרון זהה, יש שוק מניות שבו המחיר חופשי לנוע לכל כיוון עם או בלי קשר לבעלים המקורי של המניה ולמצב החברה.

איזו שאלה ביזארית.

מדוע רכישה של מניה מעלה את ערכה ומכירתה מוריד את ערכה?

מדובר באותו אירוע, כפי שכתבו לך. אם מכרת מניה, בהכרח מישהו קנה אותה, ולהפך.
אם מחיר הדירות באיזור מסויים יורד - זה לא בגלל ש-"מכרו" דירות במקום "לקנות" אותן (מן הסתם אם מישהו מכר דירה אז מישהו קנה אותה ממנו) - אלא בגלל שהביקוש יורד או שההיצע גדל. פשוט. או שאנשים פחות רוצים דירות, או שכמות קטנה יותר של אנשים רוצים דירות, או שפתאום יש שם יותר דירות, או שפתאום אנשים פחות רוצים את הדירות שכבר יש להם שם.

מדוע ערך המניה לא נקבע על פי מצבה הפיננסי של החברה? לדוגמה, על ההכנסות שלה או הרווחים שלה בלבד!

מדוע ערך המכונית לא נקבע לפי הצבע שלה? מדוע ערך העגבניות לא נקבע לפי רמת הבוהק שלהן? מדוע מחיר הדירות לא נקבע לפי מס' כיווני הרוח?

התשובה היא שהוא אכן נקבע לפי כל הדברים האלה : אבל לא רק הם. כל אדם שקונה או מוכר מוצר עושה את השיקולים האישיים שלו של מה חשוב לו או מה חשוב בעיניו - או מה רלוונטי בעיניו. וזה לא משנה אם המוצר הזה הוא עגבניה, עסק או דירה.

ספציפית לגבי מניות (שהן למעשה נתח חלקי מתוך עסק) - המחיר מושפע בעיקר (אך לא רק) מצפי הרווחים העתידיים ומההון הנוכחי.
אבל, לכל אחד עשויה להיות ציפיה שונה לגבי מה יהיו הרווחים העתידיים - אולי מושיקו חושב שהמבורגרים טבעוניים יאבדו מהפופולאריות שלהם ולכן מעריך שהרווחים של העסק יקטנו, ואילו דווקא שמוליק חושב שהריבית תרד וזה יעלה מאוד את הרווחיות של החברה, בגלל שדרוש לה כרגע כסף זול ויש לה קשיים תזרימיים.

אם חברה מכניסה מיליון שח בשנה - שערך מנייתה יהיה גבוה.
ואם חברה מפסידה מיליון שח בשנה - שערך מנייתה יהיה אפסי.

המחיר נקבע (בעיקר) לפי הציפיות לעתיד, לא לפי ביצועי העבר.
ברגע שאתה קונה דירה, מה שמעניין אותך זה מה תהיה השכירות שתוכל לקבל עליה משוכרים בעתיד - לא מה היה השכ"ד ששוכרים שילמו בעבר לבעלים הקודמים.

והרי ברור שבפועל זה לא כך.
תמחור של עסק זה עסק מורכב.

אם אני רוצה להשקיע בחברה - אני אסתכל על ערך המניה שנקבע אובייקטיבית לגמרי על פי מצבה הפיננסי. היום! לא על פי הערכה מה יהיה איתה בעוד 5 שנים!

לחברה לא מעניין את הזרת אם אתה קונה או לא קונה את המניות שלה. זה לא משפיע עליה - אלא אם מדובר בגיוס (הנפקה).
מצבה הפיננסי כיום לא יעזור לך.

נניח שיש לי עסק שמכניס מליון בשנה - ויש לו בקופה 10 מליון שח. בכמה תהיה מוכן לקנות אותו ממני? ובכמה היית מוכר לי אותו, אם ה-"תפקידים" היו הפוכים?
11 מליון?
20 מליון?

שלא תמכור לשם כך מניות.
למה?
שלא יהיו משקיעים שיחליטו בגגל היסטריה או מניפולציה למכור בוחטה של מניות החברה שיתכן והיא ממש מצליחה, ויגרמו לי להפסיד כסף!
אם החברה רווחית ומוצלחת, זה שהמחיר שלה בבורסה ירד לא גרם לך "להפסיד" שום דבר (עדיין),
בדיוק כמו שאם קנית דירה בבת-ים ב-2 מליון ש"ח, ואז עשרה אנשים שונים באים ב-5 שנים שלאחר מכן ומציעים לך תמורתה מליון וחצי, לא "הפסדת כסף".

אני מציע שבמקום לכתוב כל כך הרבה שטויות (NO OFFENSE), פשוט תלך לקרוא קצת על הנושא ולהשכיל.
הייתי מתחיל במקומך מהבייסיק של הבייסיק, כמו - מה זה "כלכלה" ומה זה אומר "למכור" או "לקנות" משהו או איך מחירים של מוצרים ושירותים נקבעים בשוק חופשי.

אין בעיה אתה יכול לפעול איך שאתה רוצה.
לעומתך, יש איזשהו אנליסט שניתח חברה ומבין שהיא צומחת מהר ובעלת פוטנציאל בסיכוי גבוה לגדול באופן משמעותי בשנים הקרובות.
האנליסט הזה רוצה לקנות את המנייה של החברה אך כל המניות כבר בבעלות אנשים אחרים. אף אחד לא מסכים למכור לאנליסט במחיר X (נגיד X משקף מחיר בהתאם לשווי החברה היום) אז כל מה שנותר לאנליסט לעשות זה להציע יותר, נגיד X+1 כדי לשכנע מישהו למכור לו. לאנליסט לא אכפת להציע יותר כי הוא משער בסיכוי טוב ששווי החברה בשנה הבאה במילא יהיה שווה יותר מX+1

השגיאה העיקרית פה היא ההנחה שמניות קונים מהחברה.
מניות קונים מאדם אחר שרוצה למכור. כדי שתהיה עסקה צריך שני אנשים, אחד רוצה לקנות ושני למכור, שיסכימו ביניהם על מחיר. זה הכל.
כל מנגנון הבורסה נועד רק לאפשר לשניהם, גם אם הם זרים גמורים, למצוא זה את זה.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
H שאלת הבנה לגבי הקשר בין מדד המחירים לצרכן לאינפלציה צרכנות פיננסית 10
C שאלת תם בקשר לעמלות מסחר עצמאי דרך ההנחה באתר אוף טופיק 1
K שאלת משכנתא ודיור נדל"ן 9
ה שאלת הבנה על התשואה של הסנפ500 שוק ההון 50
ה שאלת הבנה במחירי נדלן נדל"ן 8
S שאלת תם\מתחיל בעניין מעקב אחר תיק\קרן השקעות שוק ההון 8
G שוהם ד' שאלת למידה שוק ההון 1
avivaviv שאלת הדיוט לגבי הראל סל NIKKEI 225 מנוטרלת מט"ח שוק ההון 5
O שאלת אגח קונצרני שוק ההון 0
T שאלת מתחיל- דיבידנד וחסכון עמלות שוק ההון 1
T שימוש בTWS דרך אקסלנס - שאלת ממשק אוף טופיק 0
ביולוג ירושלמי שאלת SPARK בסיסית מאוד - פקודת LMT ומחירי נייר ערך לפי טבלת היצע/ביקוש. שוק ההון 27
י פיצול הפקדות פנסיה וגמל -שאלת ביטוח פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
H שאלת מס שבח, מס רכישה ומה שביניהם בסיטואציה מסויימת נדל"ן 3
S שאלת בירור לגבי תמהיל התיק בהגעה לפרישה פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 1
D דמי ניהול בקרן כספית - שאלת הדיוט שוק ההון 3
S מה קורה כאשר קרן נסגרת? שאלת תם מתחיל פוסטים מאיכות נמוכה 8
T שאלת דירה בהנחה (מחיר למשתכן) נדל"ן 10
I שאלת מתחילים - אידנקס ישראליות בוול סטריט שוק ההון 0
deussex שאלת הסולידית בטוויטר כל שבוע "מה קניתם השבוע ?" אוף טופיק 2
H שאלת משכנתא - חישוב שליש מההכנסה בניכוי הוצאות נדל"ן 6
י למה לא להשקיע בקרן ריט, המחלקת 12% דיבידנד? מה כבר יכול להשתבש? שאלת מתחיל שוק ההון 17
D חסכון פנסיוני- שאלת בורות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
G שאלת מטח עם מישהו מכיר שוק ההון 5
J שאלת מס במקרה של שנת הפסד לאחר שנת רווח מיסים 4
G שאלת השאלות של קרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 13
T שאלת תם ניירות ערך זרים פוסטים מאיכות נמוכה 1
necrophidius שאלת RSU מיסים 16
M שאלת קיזוז מס רווח הון והפסד מניה שוק ההון 9
deussex שאלת תם - אופן העברה של סכום התחלתי לחשבון ממוסה שוק ההון 5
יבגני_ל שאלת היתכנות מימון משכנתא אגרסיבי תוך העמדת תיק ההשקעות בשוק ההון כביטחונות נדל"ן 6
ע קרנות סל - שאלת הבהרה שוק ההון 12
עייף ומותש סעמק אירית או לונדונית שאלת השאלות שוק ההון 15
ר שאלת תם - גיליתי שבחשבון ההשקעות בבנק לקחו 600 שקל עמלה לרבעון שוק ההון 9
מכופף הבננות שאלת פעור על מערכת ספארק ומינימום קנייה פוסטים מאיכות נמוכה 4
L מסחר בשוק האמריקאי דרך מיטב טרייד - שאלת מיסוי מיסים 1
א בחירת אג"ח - שאלת מתחיל שוק ההון 22
G שאלת תם ללא מושג כלל נדל"ן 12
R שאלת תם של אדם שרק מתחיל להתעניין בעולם של פרישה מוקדמת פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 29
D שאלת נדל"ן - מה הייתם מעדיפים? נדל"ן 22
abby1994 שאלת השאלות מסלול או דמי ניהול? צרכנות פיננסית 14
G חישוב תוצאה באגח..שאלת הבנה לימודית שוק ההון 1
מ שאלת השאלות - לקנות או לשכור? נדל"ן 13
L העברת תיק ני"ע ישראלי לברוקר זר (שאלת אופטימיזציה ולא טכנית) שוק ההון 118
ג שאלת הדיוט לגבי עמלות בקרנות סל שוק ההון 4
נ שאלת תם שוק ההון 1
ג שאלת הדיוט לגבי קופת גמל להשקעה שוק ההון 24
T שאלת מיסים של טירון בIB שוק ההון 8
ט שאלת משקיע טירון בנוגע לקרנות נאמנות שוק ההון 1
G שאלת נוב על הfutures שוק ההון 3

נושאים דומים