• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

שאלת נדל״ן - אחזקת שטח מול מכירה

• פותח הנושא ronp
  • פורסם בתאריך

ronp

משתמש רשום
דירוג
1
היי

בבעלותנו אדמה שהופשרה לפני כ10 שנים וכעת יש בה שכונה צעירה בגדרה.

לפי מתווכים ו״יודעי דבר״ באיזור השטח שווה 2400000 לפני בערך 50% מס.

המשפחה שלי טוענת שכל עוד לא צריכים את הכסף עדיף להשאיר אותו ולא למכור.
לפי דעתי, בהנחה שאני מוכר - יש לי 1200000 שנשארו אחרי מס, אשר בהשקעה אלטרנטיבית בנדל״ן בארץ יכולים לייצר לפחות40-50 אש״ח בשנה משכירות.
בהסתכלות של 10-5 שנים קדימה .. הנדל״ן ייצר עוד ~400-500אש״ח

האם לדעתכם יש יתרון מסויים בהחזקה של השטח?

תודה

נערך לאחרונה ב:
לא הבנתי, זה שטח שמייעדים לבנות עליו בקרוב?
ולמה 50% מס, אתה יכול להסביר את חישוב המס הזה?
אני מניח שצריך לחשוב מה הפוטנציאל של הקרקע הזו לעליית ערך, מה תקבל כשיבנו עליה, ולהשוות לאלטרנטיבות מן הסתם + ערך הזמן.
אז מה בדיוק הולך שם?

למה נדל"ן בארץ? אולי בחו"ל @רוני ? אולי בתיק השקעות?

אולי בדימונה. בחלקים נרחבים בארץ זה בלתי אפשרי אלא אם זה בניין מתפרק.

יש לנו בנוסף תיק השקעות וכו ...

נראה לי שהגיוני לפזר קצת, ואת החלק הנדלני להשאיר בנדל״ן.

בארץ, כי זה יותר פשוט לניהול .. ואין לנו מישהו שאנחנו סומכים עליו בחו״ל ( אבל זו אופציה)

השאלה היא, האם יש סיבה להשאיר את השטח ולא למכור אותו ולהמיר בדירה(דירות)?

יש לנו בנוסף תיק השקעות
והאם הוא בגודל זהה לכסף שיתקבל מהמכירה גדול יותר או קטן יותר? אתה לא חייב לענות אבל אתה צריך לשקול כמה אתה רוצה בנדל"ן. בנדל"ן כדי לקבל תשואה טובה צריך לחקור באמת את האזור ולהתמקצע בזה. בנדל"ן אפשר להשיג תשואות מעולות אם באמת חוקרים ואם לא אז מקבלים תשואה עלובה ואם זה בארץ אז גם סובלים מהתפוצצות הבועה (שכנראה עומדת להתפוצץ בזמן הקרוב). בתיק השקעות לא צריך להשקיע הרבה זמן ולהתמקצע אם רק נצמדים למדדים.
השאלה היא, האם יש סיבה להשאיר את השטח ולא למכור אותו ולהמיר בדירה(דירות)?
אם אתה מצפה לעליית ערך גדולה אז כן. אבל השטח כבר הופשר אז אני באמת לא רואה סיבה לעליית ערך (אבל אתה יודע על השטח יותר ממני)

בבעלותנו אדמה שהופשרה לפני כ10 שנים וכעת יש בה שכונה צעירה בגדרה.
לא הבנתי.
על השטח שלכם נבנתה שכונה? עוד לא נבנתה? השטח שלכם ריק או מלא?
כי אם נבנתה על השטח שלכם- אז איך זה יכול להיות בלי שקנו ממכם או עשו איתכם עסקת קומבינציה?
אם השטח שלכם ריק מבניה אז יש שתי אפשרויות: או שבתכנון זה בכלל יהיה מיועד לאזור ציבורי (רווח מועט) או שיבנו שם עוד דירות ואז אתם יכולים להרוויח כנראה יותר ממה שכתבת.
אולי כדאי שתסביר קצת יותר מדוייק. אם עדיין לא נבנה כלום על השטח, והוא נמצא בשולי שכונה חדשה אז יש כמה בדיקות לעשות.
דבר ראשון כדאי ללכת לועדת התיכנון של גדרה ולראות מה הם מתכננים לגבי השכונה הזאת ואיך החלק שלכם משתלב בה.
דבר שני ללכת לשמאי מהאזור ולנסות לקבל הערכה על סמך תכניות המועצה ומה שקרה כבר בפועל.
דבר שלישי, אחרי השניים הראשונים, ללכת ליועץ מס ולהעריך/לתכנן מיסוי לפי הפרטים הידועים והאפשרויות שעומדות לפניכם.
נראה לי שזה שווה את הכסף והזמן שכרוכים בבדיקות.

לא הבנתי.
על השטח שלכם נבנתה שכונה? עוד לא נבנתה? השטח שלכם ריק או מלא?
כי אם נבנתה על השטח שלכם- אז איך זה יכול להיות בלי שקנו ממכם או עשו איתכם עסקת קומבינציה?
אם השטח שלכם ריק מבניה אז יש שתי אפשרויות: או שבתכנון זה בכלל יהיה מיועד לאזור ציבורי (רווח מועט) או שיבנו שם עוד דירות ואז אתם יכולים להרוויח כנראה יותר ממה שכתבת.
אולי כדאי שתסביר קצת יותר מדוייק. אם עדיין לא נבנה כלום על השטח, והוא נמצא בשולי שכונה חדשה אז יש כמה בדיקות לעשות.
דבר ראשון כדאי ללכת לועדת התיכנון של גדרה ולראות מה הם מתכננים לגבי השכונה הזאת ואיך החלק שלכם משתלב בה.
דבר שני ללכת לשמאי מהאזור ולנסות לקבל הערכה על סמך תכניות המועצה ומה שקרה כבר בפועל.
דבר שלישי, אחרי השניים הראשונים, ללכת ליועץ מס ולהעריך/לתכנן מיסוי לפי הפרטים הידועים והאפשרויות שעומדות לפניכם.
נראה לי שזה שווה את הכסף והזמן שכרוכים בבדיקות.

רוב השכונה כבר בנויה .. השטח שלנו ריק .. בגודל 620מ ואפשר לבנות עליו שני בתים.
השטח מיועד לבניה פרטית - ווילות.
כבר ביצענו את רוב הבדיקות, השטח אחרי מכירה ומיסים יהיה שווה כ 1.2 מליון ש״ח.

תודה, מקווה שאני ברור יותר עכשיו

ולמה 50% מס, אתה יכול להסביר את חישוב המס הזה?

יש מס שנקרא היטל השבחה.
נניח קנית קרקע חקלאית ב100,000 . אחרי כמה שנים הקרקע הופשרה לבנייה וכעת שווה 2,400,000 . מחייבים אותך בהיטל של 50% מגובה ההשבחה- 2,300,000.
רוב השכונה כבר בנויה .. השטח שלנו ריק .. בגודל 620מ ואפשר לבנות עליו שני בתים.
השטח מיועד לבניה פרטית - ווילות.
כבר ביצענו את רוב הבדיקות, השטח אחרי מכירה ומיסים יהיה שווה כ 1.2 מליון ש״ח.

תודה, מקווה שאני ברור יותר עכשיו
אז ממה שאתה אומר - 300 מטר מגרש לוילה בגדרה נמכר באזור ה 1,200,000? נשמע לי אופטימי מידי.
בכל מקרה תבדוק אופציה לקומבינציה,וניתן גם למכור רק מחצית מהמגרש .

כן.. מהבירור שעשינו כל המיסים יהיו בערך 50%.

האם לא עדיף פשוט למכור את כל המגרש ולקנות דירה או שתים?

המגרש לא מניב. הדירות כן. למגרש יש יותר היתכנות לעליית ערך וניתן לבנות עליו דירות. בדירה אין את זה. זה תלוי האם אתם רוצים אולי לבנות בעצמכם דירות שם ואז להשכיר או למכור או שאתם מעדיפים לקנות דירות ולהשכיר אותן. מוטב לשקול הכנסה לתיק ההשקעות ללא השקעה בנדל"ן או הפניית רק חלק מהכסף לתיק (בהתאם לאלוקציה הרצויה) או השקעה בנדל"ן בחו"ל. מוטב גם להבין שנדל"ן הוא תנודתי למדי רק שלא רואים את התנודתיות הזאת אבל היא קיימת. חוץ מזה נדל"ן זה התעסקות (פחות בארץ קצת יותר בחו"ל וההתעסקות הראשונית (איפה לקנות) גדולה בשני המקרים). בכל מקרה אסור לנו לייעץ לך.
לא ייעוץ לא המלצה.

בדקתם את האפשרות לבנות על הקרקע שני בתים ולמכור אותם אחרי זה? אולי יש לכם פטור או הנחה מהיטל השבחה אם אתם בונים בעצמכם? או בגלל סיבות אחרות? יש הרבה סיבות לקבלת פטור.
או אולי אתה לא מדבר על היטל השבחה?
האמת שאתה מאד מקצר בדבריך אז זה קצת מעורפל השרשור הזה...

לפני בערך 50% מס.
סביר להניח שהרבה פחות, שווה בדיקה.
המשפחה שלי טוענת שכל עוד לא צריכים את הכסף עדיף להשאיר אותו ולא למכור.
האם לדעתכם יש יתרון מסויים בהחזקה של השטח?
כל עוד מחירי הדיור עולים הם כנראה שהם צודקים, השקעה בקרקע כמוה כהשקעה ממונפת בשוק הדיור (רק ללא מרכיב הוצאות המימון).
אם מחירי הדיור ירדו אז הם טועים.

ועוד משהו: מאד יתכן אם תוכלו להרים פרוייקט כזה שיהיה שווה לכם לעשות בנייה עצמית ולמכור, מעבר לזה שהרווח היזמי ישאר אצלכן בכיס אפשר בתכנון מס נכון להוריד את חבות המס לסביב ה0 (למעט היטל ההשבחה, שגם איתו אפשר לעשות תכנון מס מסויים), אם אתם מחפשים שותף אני פנוי להובלות :).
? אולי יש לכם פטור או הנחה מהיטל השבחה אם אתם בונים בעצמכם?
פטור או הנחה מהיטל השבחה זה אך ורק אם בעלי הקרקע בעצמם או אחד מבניהם יגורו בבית למשך כמה שנים לאחר הבנייה.

בדקתם את האפשרות לבנות על הקרקע שני בתים ולמכור אותם אחרי זה? אולי יש לכם פטור או הנחה מהיטל השבחה אם אתם בונים בעצמכם? או בגלל סיבות אחרות? יש הרבה סיבות לקבלת פטור.
או אולי אתה לא מדבר על היטל השבחה?
האמת שאתה מאד מקצר בדבריך אז זה קצת מעורפל השרשור הזה...
בדקנו קצת, וזה נדמע גדול עלינו לבנות, מה גם שזה לשים המון כסף במקום אחד .. ולא משאיר לנו הרבה לתיק המניות.

בדקנו קצת, וזה נדמע גדול עלינו לבנות, מה גם שזה לשים המון כסף במקום אחד .. ולא משאיר לנו הרבה לתיק המניות.

אתם לא חייבים ללכת על הכל או כלום.
אתם יכולים למכור מחצית ולקבל 600אשח והוא יעזור לכם במימון בניה על החצי השני.

פטור או הנחה מהיטל השבחה זה אך ורק אם בעלי הקרקע בעצמם או אחד מבניהם יגורו בבית למשך כמה שנים לאחר הבנייה.
יש המון סיבות להקלה או פטור מהיטל השבחה. לדעתי שווה להתייעץ עם שמאי/עו"ד מקומי ואם צריך להגיש בקשה- לעשות זאת דרכו.
פותח השרשור עדיין לא הסביר על סמך מה הוא מעריך 50% מס ואפילו לא סיפר אם זה בכלל קשור להיטל השבחה.
אני ממש מבקשת מפותח השרשור להפסיק לקמץ במידע אם הוא רוצה שניתן מזמננו כדי לחשוב איתו יחד.
בדקנו קצת, וזה נשמע גדול עלינו לבנות, מה גם שזה לשים המון כסף במקום אחד .. ולא משאיר לנו הרבה לתיק המניות.
יש יותר סיכוי להרוויח מהקרקע הזאת מאשר ממניות אם מתכננים נכון את המהלכים, לפחות לחמש שנים הקרובות. ואת הרווח אפשר להעביר למניות אחרי מיצוי הפוטנציאל הקרקעי. זו דעתי וכמובן שאשמח לשמוע מחשבות של אחרים.
יש היום המון אפשרויות לבניה זולה עד ממוצעת. כמה כבר עולה לבנות 80-100 מ"ר בקומה אחת בגדרה? אל תשכח שהחלק היקר, הקרקע, כבר נמצא ברשותכם.

כמה כבר עולה לבנות 80-100 מ"ר בקומה אחת בגדרה? אל תשכח שהחלק היקר, הקרקע, כבר נמצא ברשותכם.
על 300 מטר כנראה שיבנו 2 קומות כדי לנצל את החצר.
כולל אגרות והכל לפחות 800,000 .

על 300 מטר כנראה שיבנו 2 קומות כדי לנצל את החצר.
למה? דיברתי על האפשרות הכי זולה לבניה, לא על מיקסום השטח. את זה אפשר להשאיר לקונה.

גם אם לא תרצה לבנות משהו קטן (ואני לא מבין למה) אלא משהו גדול, זה עדיין פחות מחבות המס של 1.2 מיליון שאתה מתאר...

• אהבתי
Reactions: Roi
נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
D שאלת נדל"ן - מה הייתם מעדיפים? נדל"ן 22
S שאלת נדל"ן, במה הייתם בוחרים? נדל"ן 17
H שאלת הבנה לגבי הקשר בין מדד המחירים לצרכן לאינפלציה צרכנות פיננסית 10
C שאלת תם בקשר לעמלות מסחר עצמאי דרך ההנחה באתר אוף טופיק 1
K שאלת משכנתא ודיור נדל"ן 9
ה שאלת הבנה על התשואה של הסנפ500 שוק ההון 50
ה שאלת הבנה במחירי נדלן נדל"ן 8
S שאלת תם\מתחיל בעניין מעקב אחר תיק\קרן השקעות שוק ההון 8
G שוהם ד' שאלת למידה שוק ההון 1
avivaviv שאלת הדיוט לגבי הראל סל NIKKEI 225 מנוטרלת מט"ח שוק ההון 5
O שאלת אגח קונצרני שוק ההון 0
T שאלת מתחיל- דיבידנד וחסכון עמלות שוק ההון 1
T שימוש בTWS דרך אקסלנס - שאלת ממשק אוף טופיק 0
ביולוג ירושלמי שאלת SPARK בסיסית מאוד - פקודת LMT ומחירי נייר ערך לפי טבלת היצע/ביקוש. שוק ההון 27
י פיצול הפקדות פנסיה וגמל -שאלת ביטוח פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
H שאלת מס שבח, מס רכישה ומה שביניהם בסיטואציה מסויימת נדל"ן 3
S שאלת בירור לגבי תמהיל התיק בהגעה לפרישה פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 1
D דמי ניהול בקרן כספית - שאלת הדיוט שוק ההון 3
S מה קורה כאשר קרן נסגרת? שאלת תם מתחיל פוסטים מאיכות נמוכה 8
ט שאלת קיטבג: מדוע שערי המניות נקבעים על פי היצע וביקוש? שוק ההון 9
T שאלת דירה בהנחה (מחיר למשתכן) נדל"ן 10
I שאלת מתחילים - אידנקס ישראליות בוול סטריט שוק ההון 0
deussex שאלת הסולידית בטוויטר כל שבוע "מה קניתם השבוע ?" אוף טופיק 2
H שאלת משכנתא - חישוב שליש מההכנסה בניכוי הוצאות נדל"ן 6
י למה לא להשקיע בקרן ריט, המחלקת 12% דיבידנד? מה כבר יכול להשתבש? שאלת מתחיל שוק ההון 17
D חסכון פנסיוני- שאלת בורות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
G שאלת מטח עם מישהו מכיר שוק ההון 5
J שאלת מס במקרה של שנת הפסד לאחר שנת רווח מיסים 4
G שאלת השאלות של קרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 13
T שאלת תם ניירות ערך זרים פוסטים מאיכות נמוכה 1
necrophidius שאלת RSU מיסים 16
M שאלת קיזוז מס רווח הון והפסד מניה שוק ההון 9
deussex שאלת תם - אופן העברה של סכום התחלתי לחשבון ממוסה שוק ההון 5
יבגני_ל שאלת היתכנות מימון משכנתא אגרסיבי תוך העמדת תיק ההשקעות בשוק ההון כביטחונות נדל"ן 6
ע קרנות סל - שאלת הבהרה שוק ההון 12
עייף ומותש סעמק אירית או לונדונית שאלת השאלות שוק ההון 15
ר שאלת תם - גיליתי שבחשבון ההשקעות בבנק לקחו 600 שקל עמלה לרבעון שוק ההון 9
מכופף הבננות שאלת פעור על מערכת ספארק ומינימום קנייה פוסטים מאיכות נמוכה 4
L מסחר בשוק האמריקאי דרך מיטב טרייד - שאלת מיסוי מיסים 1
א בחירת אג"ח - שאלת מתחיל שוק ההון 22
G שאלת תם ללא מושג כלל נדל"ן 12
R שאלת תם של אדם שרק מתחיל להתעניין בעולם של פרישה מוקדמת פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 29
abby1994 שאלת השאלות מסלול או דמי ניהול? צרכנות פיננסית 14
G חישוב תוצאה באגח..שאלת הבנה לימודית שוק ההון 1
מ שאלת השאלות - לקנות או לשכור? נדל"ן 13
L העברת תיק ני"ע ישראלי לברוקר זר (שאלת אופטימיזציה ולא טכנית) שוק ההון 118
ג שאלת הדיוט לגבי עמלות בקרנות סל שוק ההון 4
נ שאלת תם שוק ההון 1
ג שאלת הדיוט לגבי קופת גמל להשקעה שוק ההון 24
T שאלת מיסים של טירון בIB שוק ההון 8

נושאים דומים

Back
למעלה