1. אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על בקשת או מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ אישי מבעל הרישיון המתאים.

ריבית בנק ישראל - 0.1%

הנושא בפורום 'פינת המשקיעים' פורסם ע"י הסולידית, ‏23/2/15.

1. doc29

doc29 משתמש בכיר

אני הדיוטה מוחלט בנושא ולכן לא רוצה להטעות אנשים אז קחו בערבון מאוד מוגבל מה שאני כותב... להבנתי קרן נאמנות אגחית מחזיקה כמה אגחים, כל אחד עם מועד פדיון שונה, כשעם הזמן הם גם מתחלפים, ככה שאין מצב ריאלי להחזיק בקרן נאמנות אגחית "עד מועד הפדיון".

רומן אוהב/ת את זה.
  2. חתול

חתול משתמש ותיק

@CarpeDiem , אני חושב שהמשק בדפלציה. או יותר נכון, שבועת האשראי מסווה את מצבנו הדפלציוני. אני לא מתיימר להיות כלכלן דגול, אבל אני רואה מה קורה סביבי. אנשים "מהשורה" מהדקים את החגורה - זה נכון, אני עדיין רואה (ומתפלץ) את הכתבות על התורים בנתב"ג, ואת המכוניות הנוצצות, וכו' - ועדיין, אני חושב שחלק גדול מזה הוא אשראי צרכני.

אני רק תוהה, כפי שאומר המשפט האמריקאי, מתי הנעל השניה תיפול, ואיך אני - שמעולם לא הייתי בחובות - אפגע מכך שמרבית חבריי וידידיי חייבים הרבה כסף לחברות אשראי למיניהן... החשש הגדול שלי הוא ששוב יעלו את מס רווחי הון או את מס החברות.

amos1, wa11a ו-dorset אוהבים את זה.
  3. רומן

רומן משתמש ותיק

@doc29
    אתה צודק, קרנות נאמנות תמיד צריכות לשמור של מחמ בהתאם לתשקיף ולמעשה רובן מרוויחות עקב ירידת הריבית ועליית רווחי ההון מהאגח אותן הן מחזיקות.
    קרנות הפנסיה והגמל הן לרוב המוסדות שמחזיקים אגח עד לפרעון (לעיתים אגח שמיודעות רק להן). בהן ירידת הריבית כן יכולה לפגוע היות ואגח חדש שהן קונות היום שווה פחות. אבל הפגיעה היא למעשה בתשואה העתידית, כי "היום" שווי הנכסים שלהן עולה עקב עליה במחירי האגח (אבל זה רווח "על הנייר").

4. דגגגג

דגגגג משתמש ותיק

@חתול מסכים איתך שהמשק בדפלציה ויש לא מעט חברות שהפכו לזומבים (אין להן באמת רווחים והן חיות מאשראי זול) והן יתמוטטו ביום שתעלה הריבית.
    אם יהיה הכרח להעלות את הריבית בצורה קיצונית יהיה פה לא טוב.

חתול אוהב/ת את זה.
  5. wa11a

wa11a משתמש ותיק

אני חושב שאם יעלו את הריבית לאט לאט לאורך שנתיים שלוש אז זה יהיה בסדר.
    ולדעתי גם צריך בינתיים להוסיף עוד מגבלות על המשכנתאות.

6. הסולידית

הסולידית מנהל מייסדת

קרנות מחקות מדדי אג"ח מחויבות לרכוש את כל האג"חים שמתאימים למדד שאותו הן מחקות.
    לדוגמה, קרן מחקה מדד 2-5 שקלי ריבית קבועה תחזיק בכל רגע נתון את כל האג"חים שמתאימים לפרופיל (כלומר, טווח פדיונן בעוד 2 עד 5 שנים).
    זאת אומרת שהיום היא מחזיקה (לא בדקתי) אג"חים שיפרעו ב-2017, 2018, 2019. בשנה הבאה היא תמכור את 2017 ותקנה את 2020. בשנה שלאחר מכן היא תמכור את 2018 ותקנה את 2021. וכן הלאה וכן הלאה.
    התהליך הזה לכשעצמו מספק למשקיע הגנה מסוימת מפני שינויים חדים בשער הריבית.
    תאורטית, אפשר להחזיק קרן מחקה על מדד אג"ח ממשלתי כללי, שמחזיקה בכל רגע נתון את כל האג"חים הממשלתיים, ועל ידי כך להבטיח שהאג"חים יוחזקו עד הפדיון.

7. סולידי

סולידי משתמש ותיק

אני דוקא חושב שיש הגיון בשתי הנקודות שהעלית. השכירות היא התשואה על ההון במחירי הדירות ומשקפת את ההוצאה החודשית הממוצעת על דיור. לגבי הדוגמא של הטלפונים, ברור שצריך להשוות תפוחים לתפוחים ואי אפשר להשוות הוצאה על שני מוצרים שונים ולהסיק מכך אינפלציה.

באופן כללי דעתי על הכלכלה בארץ קצת שונה, ונראה לי שכולם מחפשים את הבעיה מתחת לפנס, ומתחת לפנס רואים את מחירי הדיור המאמירים. אבל זה רק הסימפטום. הסיבה לכך היא פערי ההכנסות. כאשר השכר החציוני נמצא איפשהוא סביב ה-5-6K והממוצע הוא 9K, אז ברור שמעט אנשים מרויחים המון כסף. וכל זאת בלי לדבר על רווחי הון שמן הסתם מוטים אל בעלי ההכנסות הגבוהות וממוסים מעט יחסית להכנסה מעבודה.
    אני יודע שכאן לא יאהבו את דעתי אבל בכל זאת אומר אותה. הפיתרון הוא למסות את ההכנסות מכל המקורות כמיקשה אחת ועל פי אותן מדרגות מס. לא הגיוני בעיני שאדם שקורע את התחת ימוסה ב-40-50% (כולל ביטוח לאומי ומס בריאות) על הכנסתו, ואילו רווחי הון שמתקבלים ללא מאמץ ימוסו רק ב-25%. הרבה יותר הוגן לראות את כל המקורות כהכנסה אחת ולהחיל על הכל את אותן מדרגות, כמובן ללא העלאת סך המס הכולל שהמדינה גובה. לדעתי זו הדרך ההוגנת להקטנת הפערים.

רומן אוהב/ת את זה.
  8. doc29

doc29 משתמש בכיר

@הסולידית
    כן ברור לי שזה נותן הגנה, מה גם שהמחמ הוא יחסית קצר כך שזה לא רגיש לשינויי ריבית.
    כתבת
    זה נכון לבנקים שיקבלו כסף בכמעט חינם בפקדונות.
    זה לא נכון לך כי ההלוואות שהם יתנו לך יישארו בריבית שהיא עדיין מאוד גבוהה לדעתי (למעט משכנתא שאמורה לרדת).

9. snail

snail משתמש סולידי

מה ההגיון מאחורי זה?
    זה נובע מחוסר בתחרות?
    למה שהבנק ירוויח 200%~ על ההלוואה שלקחתי?

10. doc29

doc29 משתמש בכיר

אני מודה בצניעות שהידע שלי הוא לא גבוה בנושאים האלה ולכן אנהג כמאמרו של מארק טווין: "לפעמים עדיף לסתום את הפה ולהיראות טיפש, מאשר לפתוח את הפה ולהסיר כל ספק".

11. גילגמש

גילגמש משתמש ותיק

להבנתי כאשר מונפקת סדרת אגח חדשה יתכן מצב שהקרן צריכה למכור חלק מכל האגחים הקיימים כדי לקנות את החדשה.

12. אודיוקודס 1999

אודיוקודס 1999 משתמש רשום

האג"ח בישראל כמו בעולם כולו בבועה. מי שישקיע כעת באג"ח במיוחד ארוך מקבל תשואה ראלית(בניכוי האינפלציה) סביב האפס וגם חושף את עצמו להפסדי הון.
    הורדת הריבית עליה עידכנה הסולידית רק מחריפה את המצב. הנדלן גם הוא בבועה.
    ועכשיו ל"פנצ," : הנכס היחידי שעדיין לא בועתי הוא שוק המניות. עוד 20 עד 30 אחוז עליה בו וגם הוא בבועה.עד אז כנראה שהכסף יזרום לשם.

13. רומן

רומן משתמש ותיק

@אודיוקודס 1999
    אז איך אתה מסביר את זה שמחירי האג"ח עולים?!
    הרי כולם צריכים להבין כמוך שתשואה הריאלית אפסית - ואם היא אפסית אז למה לקנות מהמוצר הזה - ואם לא קונים אז איך המחיר גבוה?
    עם כל הסלידה ממנהלי השקעות ותיקים וכו' אני חושב שאפילו מנהל תיק זותר יכול להבין את זה (בהנחה וזה נכון כמובן).

המקטרגים יכולים להגיד דבר הפוך - המניות בבואה, ועדיף לנו את ה0.5% הריאלי באג"ח שאנחנו מחזיקים עד לפקיעה מאשר -10% בבמניות.

14. Oren

Oren משתמש ותיק

זה שקרן מחזיקה את כל האג"חים הממשלתיים לא אומר שהם מוחזקים עד לפדיון, כי בכל פעם שמנפיקים סדרת אג"ח חדשה המשקל של כל הסדרות הקודמות מתוך המדד יורד ולכן הקרן צריכה למכור מהן על מנת לקנות את האג"ח החדשה. כנראה שרוב מכריע של האג"ח הארוכות יימכרו לאורך הזמן וכשיתקרבו לפידיון רק חלק קטן מהן יישאר בידי הקרן. זה נכון במיוחד עם החוב הנומינאלי של הממשלה גדל עם הזמן (ואז השווי הכולל של האג"ח שהנפיקו לפני 30 שנה לטווח של 30 שנה הן חלק זעיר מהאג"ח שהנפיקו השנה).

adamshalev אוהב/ת את זה.
  15. koni

koni משתמש סולידי

לאן ניכנס ריבית שקרנות מקבלות תוך שנים שמחזיקים אג"חים?

16. מומו

מומו משתמש ותיק

ברור שיש הגיון, אחרת זה לא היה "עובר". השאלה אם ההגיון הזה משרת את המטרה לשמה הוא נדגם:
    "מטרת מדדי המחירים היא למדוד את אחוז השינוי שחל במשך הזמן בהוצאה הדרושה לקניית "סל קבוע" של מוצרים ושירותים".

מהרגע שבו אתה עושה את התעלולים שתארתי לעיל, אתה מוציא מהמדד חלק גדול מההוצאה על דיור ומוצרי צריכה. ולכן הוא כבר לא יכול לשקף את השינוי בהוצאה.
    אם זה היה מדד קקיוני שלא משנה הרבה אז ניחה, אבל ממש יש פה בניה של תלי תלים על כרעי תרנגולת

נערך לאחרונה ב: ‏25/2/15
  17. אבישי

אבישי משתמש רשום

באותו נושא- אחרי הורדת הריבית, המצב כרגע הוא שברוב הקרנות הכספיות, דמי הניהול יותר גבוהים מהתשואה השנתית המצופה (0.1%)....
    אנשים הולכים להפסיד כסף בקרנות כספיות.

18. דגגגג

דגגגג משתמש ותיק

נראה שהנגידה ידעה משהו (לא שזה מפתיע). הפד מאותתים שהם לא הולכים להעלות את הריבית ביוני מה שגרם לפיחות בדולר.

19. Sinister

Sinister משתמש בכיר

אם הריבית במשק 0.1% , קרן כספית אמורה לעשות לכל היותר את הריבית במשק, ודמי הניהול המינימאליים בכספית הן 0.1%, אזי המסקנה היא שאין שום טעם להשקיע את החלק הנזיל בכספיות.

פספסתי משהו?

Tal אוהב/ת את זה.
  20. Avi

Avi משתמש סולידי

בסביבת ריבית כה נמוכה ולאור צפי עתידי לעליה בריבית
    האם יש מקום להסתתר

מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
טוען...
נושאים דומים פורום תאריך
עוד מעלילות הבנקים בדנמרק - ריבית שלילית פינת המשקיעים ‏28/8/19
איזו ריבית אפשר לקבל על פקדון בבנק? פינת המשקיעים ‏12/3/19
העלאת הריבית בבנק ישראל פינת המשקיעים ‏26/11/18
הודעת הריבית של בנק ישראל פינת המשקיעים ‏9/7/18
חסכון בבנק עם ריבית קבועה של 3% פינת המשקיעים ‏28/6/18
  1. אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן. אין באמור בפורום כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו של כל אדם.