• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

קרנות איריות - כל מה שרציתם לדעת והסתחרר לכם הראש מרוב דיונים

עוד שאלה :)

נניח שמשווים את הקרן המחקה תכלית סל מניות לקרנות האיריות, ונניח את הדמי ניהול איך שהם היום (0.03 לתעודה הישראלית ו-0.20/0.25 באיריות). אם שמים בצד לרגע את זה שהכיסוי בתעודה הישראלית הוא פחות טוב: האם היתרון של האיריות שהן צוברות את הדיבידנדים ודוחות אירוע מס "מנצח" את היתרון של דמי ניהול זולים בקרן הישראלית?

(אני גם מניח שהדמי ניהול של תכלית יעלו מתישהו, אבל לצורך השאלה נניח 0.03)
תזין את ההנחות במחשבון כמו זה ותגיד לנו מה יצא לך:
http://www.hasolidit.com/kehila/threads/סימולציה-של-קרנות-סל-ישראל-אירלנד-ארה-ב-גרסה-2.1517/

טוב אז באמת כל הכבוד על ההשקעה במחשבון אבל אני לא בטוח שאני מצליח לקרוא/להשתמש בו נכון. שיניתי את ה expense ratio של התעודה הישראלית ל 0.03% וממה שאני מבין אז האופציה הישראלית מנצחת את האיריות. אבל אני לא סגור על זה... יש מישהו שיצא לו לבדוק את העניין הזה ומוכן לשתף את המסקנה שלו? (כמובן מבלי להמליץ וכו'..)

אני חושב שהעניין פה הוא בעיקר בדברים העקרוניים, כי התשואות בסוף די קרובות (והן גם תלויות בהרבה הנחות שקשה לדעת).

- אני חושב שהרוב פה יסכימו שהמוצרים האמריקאיים הם הכי טובים, זולים, רובאסטיים וצפויים גם לרדת במחיר. הבעיה- מס ירושה.
- לעומת זאת הישראליים- בעייתיים ברמה העקרונית כי לא מחזיקים פיזית בנכסים והרבה סבורים שהמחירים יעלו, אין היסטוריה ארוכה כמו בחברות האמריקאיות וכו'. בנוסף כיסוי נחות ביחס לקרנות הזרות.

לכן- לעניות דעתי- אם מס ירושה לא מפריע (ובטוחים שלא יפריע בעתיד גם)- האמריקאיות עדיף. אם כן- עדיף איריות. ואם המבנה הבעייתי ו"האופי הישראלי" של המוצר הישראלי לא בעיה-אין מניעה לקנות אותם (לא חושב שהכיסוי הפחות טוב ישפיע מהותית על התשואה ובטח שלא ידוע לאיזה כיוון).

כל זה נכון בחשבון ממוסה. בפטור ממס- רק איריות צוברות.
** לא ממליץ ולא מייעץ **

ווואו. אני מרגישה שאני שוב מתחילה ללכת טיפונת לאיבוד.

עד כמה משמעותי החיסרון שברכישת VTI+VXUS דרך קרן ההשתלמות (תשלום מס דיבידנדים בחשובן פטור ממס)?

היות והניירות כל כך קורצים בחשבון ממוסה רגיל, חשבתי שהעניינים יהיו מפושטים אם אקנה אותם דרך שני החשבונות וכך יהיה לי פלח מנייתי פשוט לאיזון, אבל פתאום זה נראה הרבה פחות קורץ..

(הלוואי והיה לי מושג איך להציב בסימולציה ולענות על כך בעצמי)

אני לגמרי מודעת להגמוניה של הקרנות האיריות בחשבון הפטור ממס, אני פשוט תוהה אם שווה לי לסבך את איזון התיק למען האופטימיזציה הזו, בתור אחת שהאקסל הוא ממנה והלאה.

תודה לכרישים.

נערך לאחרונה ב:
@יערה כהערכה מאוד גסה, מה שהקרנות האיריות נותנות לך במסגרת פטורה ממס בארץ זה סדר גודל של 0.2% תשואה נוספת בשנה, לאורך זמן (לאורך זמן, כי בטווח הקצר עלויות הרכישה קצת גבוההות יותר מהניירות בארה״ב).
הגישה שלי בהקשר הזה - עדיף תיק ״טוב״ ואחזקות פשוטות יותר שאת מבינה מאשר תיק ״מצוין״ שמסורבל לך, במיוחד ההפרש הוא באמת לא מאוד גדול.

@לא סולידי YET
כן- לעניות דעתי- אם מס ירושה לא מפריע (ובטוחים שלא יפריע בעתיד גם)- האמריקאיות עדיף. אם לכן- עדיף איריות. ואם המבנה הבעייתי ו"האופי הישראלי" של המוצר הישראלי לא בעיה-אין מניעה לקנות אותם (לא חושב שהכיסוי הפחות טוב ישפיע מהותית על התשואה ובטח שלא ידוע לאיזה כיוון).

כל זה נכון בחשבון ממוסה.

היות והניירות כל כך קורצים בחשבון ממוסה רגיל, חשבתי שהעניינים יהיו מפושטים אם אקנה אותם דרך שני החשבונות וכך יהיה לי פלח מנייתי פשוט לאיזון, אבל פתאום זה נראה הרבה פחות קורץ..
אם את אזרחית ארה"ב אז הכל מצויין (מאחל לך שיהיה לך מס ירושה המתחיל מ5M $) ואם את לא אז מס ירושה מתחיל מ60K $.
תכנון מס עדיף להתחיל כמה שיותר מוקדם...

@איליה תודה על התגובה!
אני יכולה להיות אזרחית ארה״ב- מהדיונים בפורום הבנתי שמשיקולי מיסוי דווקא עדיף לי שלא להיות, ורואת החשבון שלי חיזקה זאת.
טעות בידיי?

ואם רגע נשים את עניין מס הירושה בצד, האם אתה מסכים עם הערכתו הגסה של יבגני שמדובר ב 0.2% לכל היותר, לטווח הארוך?
תודות רבות.

ואם רגע נשים את עניין מס הירושה בצד, האם אתה מסכים עם הערכתו הגסה של יבגני שמדובר ב 0.2% לכל היותר, לטווח הארוך?
תודות רבות.
אני מסכים עם @Yevgeny
בכל אופן לדעתי כל הדיון על מס ירושה מיותר - אם אני מת, האם באמת גודל הירושה זה מה שישנה לאנשים שאהבו אותי בחיי?
למען הסר ספק - ממש לא מעניין אותי גודל הירושה שיקבלו האנשים שלא אהבו אותי בחיי...

@איליה תודה על התגובה!
אני יכולה להיות אזרחית ארה״ב- מהדיונים בפורום הבנתי שמשיקולי מיסוי דווקא עדיף לי שלא להיות, ורואת החשבון שלי חיזקה זאת.
טעות בידיי?
דיברתי עם כמה אזרחי ארה"ב - והם טוענים שדווקה כדאי מאוד, אחד מהם עושה כיזוז רו"ח ועוד נשאר לו הרבה בידיים מול קצבת ילדים אמריקאית שהוא מקבל בארץ (1000 $ לשנה לילד). ואני מדבר על עובדי הייטק (מיסוי מטורף בישראל גורם לזה שיש סיכוי מאוד נמוך שתשלמי מס בארה"ב על ההכנסה שלך). בקיצור לא יודע, לכל אחד יש דעה אחרת בנושא.

תודות רבות.
כן, אבל לא לכל היותר אלה לכל הפחות, כמה שהדיבידנד יעלה ( @daat99 אני מקווה שאתה מתפלל לכיוון הזה :) ) ההפרש יגדל לטובת קרנות איריות באופן כללי ובאופן עוד יותר מובהק בתיק פתור.
החישוב הוא פשוט: בחישוב גס ההפרש בין מיסוי דיבידנד פנימי בקרנות איריות הינו 16% לטובת קרנות איריות בחשבון פתור.
נניח דיבידנד של 2%.
קרנות אמריקאיות, מיסוי של 28% (תסתכלי על המסך שאדם עשה המופיע בתחילת שרשור זה): 0.56% מתוך 2% של הדיבידנד הולכים למס
קרנות איריות, מיסוי של ~12% לפי אותו מקור (שדיי תחנו את הנושא עד שהגענו למספרים): 0.24% מתוך 2% של הדיבידנד הולכים למס
ההפרש הוא 0.32% לטובת קרנות איריות. זה הרבה.

***עריכה***
לא התחשבתי בהבדל בדמי ניהול.
VTI+VXUS עולים 0.1%
IWDA+EIMI עולים 0.2%

כלומר בהס"כ ההפרש הוא 0.22% שזה מה ש @Yevgeny אמר לך (סדר גודל של 0.2%). וכפי שכבר נאמר - אם הדיבידנדים יגדלו אז ההפרש יגדל.

נערך לאחרונה ב:
@daat99 ממני מובטחת לך אהבה ללא תנאים !

• אהבתי
Reactions: ITS
אני יכולה להיות אזרחית ארה״ב
[אןף טופיק - אם את יכולה לקבל אזרחות אמריקאית רוצי מחר לשגרירות ארה"ב ותבקשי אזרחות. מיסוי זה לא הכול בחיים, למרות שאני חושב שלא הבנת הכול בנושא, יש ערך שלא מסולע בפז בלהיות אזרח אמריקאי. לא ארחיב בנושא אבל להיות אזרח בעל נתינויות נוספות זה ערך מוסף בכל מקום בעולם הגלובלי היום]

אוקיי. אני חושבת על פתרון יצירתי שיסייע לי מחד לשמור על פשטות ומאידך למקסם את רווחי:

לתת את אותו החלק היחסי בתיק של השילוב VTI+VXUS (שכבר רכשתי) לשילוב של IWDA+EIMI או IWDA בלבד.
יעני : 55% מניות? 5 על TTF 25, ועוד 25 לכל אחד מהצמדים, כשחלק מהאיריות נרכשו דרך ה IRA.

נשמע מדהים?

אוקיי. אני חושבת על פתרון יצירתי שיסייע לי מחד לשמור על פשטות ומאידך למקסם את רווחי:

לתת את אותו החלק היחסי בתיק של השילוב VTI+VXUS (שכבר רכשתי) לשילוב של IWDA+EIMI או IWDA בלבד.
יעני : 55% מניות? 5 על TTF 25, ועוד 25 לכל אחד מהצמדים, כשחלק מהאיריות נרכשו דרך ה IRA.

נשמע מדהים?
לא הבנתי מה הבעיה. אם באמת לא מטריד אותך מס ירושה- אז תקני בחשבון הפטור ממס IWDA+EIMI ובחייב במס- VTI+VXUS. ככה גם פיזרת את הסיכון בין שתי חברות (ונגארד ובלאקרוק, לא שאני חושב שיש סכנה אמיתית לאחת מהן, אבל אף פעם אי אפשר לדעת). כמובן שאני לא ממליץ כלום.

לא הבנתי מה הבעיה
הבעיה היא הרצון שלי לשמר את התיק שלי פשוט בצורה המקסימלית.
אני חוששת לייצר תיק מסובך מדי מכדי שאוכל לאזן \ להבין אותו כראוי.

אם באמת לא מטריד אותך מס ירושה
לא שהוא לא מטריד אותי, אבל בחישוב מול הרצון לשמור את התיק פשוט, Something's gotta give

אז תקני בחשבון הפטור ממס IWDA+EIMI ובחייב במס- VTI+VXUS
נראה שזה באמת מה שאעשה.
נניח והלכתי על התכנית של רכישת קרנות איריות ב 25% מסך התיק , ולמען הסדר הטוב קניתי אותן דרך חשבון ה IRA (כך שחלק יהנה מהפטור ממס אבל חלק לא):
האם התנאים בחלק הלא ממוסה בחשבון אמורים להיות זהים לחשבון הרגיל שאני מחזיקה בבית ההשקעות (מיטב דש)?

רוב תודות על התגובה.

נשמע מדהים?
נשמע מסובך.
אצלי, משיקולי מס רווח הון אני לא מוכר את הקרנות האמריקאיות בחשבון ממוסה.
עכשיו רוכש את השילוב של IWDA+EIMI גם בקה"ש וגם בחשבון ממוסה.
5% על תא 25 זה פי 25 מהחלק של המדד הזה בשוק העולמי אבל זה כבר עניין שלך.

אם הייתי מתחיל עכשיו להשקיע אז הייתי הולך על IWDA+EIMI בלבד (אולי את ה15K $ ראשונים בתיק הממוסה הייתי שם על VTI+VXUS) בחלק המנייתי

הבהרה: לא המלצה ולא נעליים.לא מהווה תחליף לייעוץ
ג"נ: מחזיק בVTI, VXUS, IWDA, EIMI

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ר השפעת יחסי ישראל-אירלנד על קרנות איריות שוק ההון 21
L קרנות איריות בחשבון IRA שוק ההון 6
I שאלות בסיסיות על מעבר מקרנות אמריקאיות אל קרנות איריות\ישראליות שוק ההון 6
Y קרנות איריות שקליות - מיסוי ריאלי או ע״פ מט״ח שוק ההון 3
Y קרנות איריות שקליות - המיסוי הוא ריאלי או צמוד מטח? שוק ההון 0
A קרנות איריות מחלקות לעומת איריות צוברות שוק ההון 5
לארוצה שיקולים ברכישת קרנות איריות בבורסות אירופאיות באמצעות IB צרכנות פיננסית 27
painblanc העברת קרנות איריות לברוקר בארה״ב שוק ההון 6
מ קרנות או ETFים איריות - האם יתרון המס הוא רק לETF? שוק ההון 10
אגוז_קוקוס העברת קרנות איריות ל-IB או מכירה וקנייה מחדש שוק ההון 63
A מישהו יכול בבקשה להסביר לי (בתור מתחיל) מה זה קרנות איריות ומה זה בלאקרוק? שוק ההון 4
מ מחשבון קרנות איריות VS קרנות אמריקאיות שוק ההון 0
L קיזוז הפסדי ורווחי הון קרנות איריות מיסים 5
ש קרנות איריות שקליות שוק ההון 1
A תמחור קרנות איריות ישראליות וגידור אל מול הדולר שוק ההון 5
מ תמהיל קרנות איריות/אמריקאיות שוק ההון 18
I קרנות שקליות של בלאקרוק או קרנות איריות שוק ההון 10
T השוואת תשואות קרנות מחקות ישראליות מול איריות - ממצאים אמפיריים? פוסטים מאיכות נמוכה 0
א אופן תשלום עמלות ודמי ניהול על קרנות סל איריות שוק ההון 11
א עזרה במציאת קרנות איריות (להשקעה בדולרים) דרך פסגות טרייד שוק ההון 8
P המרת קרנות סל שקליות של בלאקרוק/iShares לקרנות איריות ביורו שוק ההון 47
R קרנות איריות | האם קיים ניתוח שבוחן האם קיים יתרון במיסוי ריאלי על אף דמי ניהול גבוהים יותר? שוק ההון 9
Z האם קרנות איריות על מדדים אמריקאים אינן חשופות למס עיזבון בארה״ב? פוסטים מאיכות נמוכה 1
Z האם קרנות איריות העוקבות אחרי מדדי US מבריחות מחשיפה למס עיזבון בUS? פוסטים מאיכות נמוכה 4
G קרנות איריות כן או לא? שוק ההון 8
Y הבדל בחשיפה לדולר ומט"ח בכללי - קרנות איריות מול אמריקאיות שוק ההון 1
Y קרנות איריות שוק ההון 2
N קרנות איריות לIRA שוק ההון 1
Y קרנות איריות - לקנות בארץ או בחו"ל? שוק ההון 52
ברק א. קרנות איריות IEMA vs EIMI שוק ההון 1
R קיום מס מלכה על קרנות איריות שנסחרות בדולרים בלונדון שוק ההון 1
T אמ;לק: קניית קרנות איריות בדולרים שוק ההון 26
M האם כל קרנות וונגארד (ETF) הן איריות צוברות ? שוק ההון 3
H קרנות איריות שקליות של בלקרוק שוק ההון 2
E קרנות איריות - בזמן קנייה השער נקבע ביום שלפני? שוק ההון 1
S קרנות איריות שוק ההון 2