• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

עובד הייטק - הסיפור שלי

זה מה שאני עושה. מעבר לבית צנוע יותר עם הרבה פחות חצר, מהלך שיותיר אותי עם הון נזיל נוסף, וידרוש פחות תחזוקה של נדלן בגיל מבוגר.
מהלך חכם.
אני חושב כל מי שאני מכיר בגיל השלישי, בעיקר חברים של הוריי, חמי וחמותי, ואני לא מכיר אף אחד ששינמך את הדיור שלו.
אבל כנראה כמו בעניינים כספיים אחרים, מי שכותב כאן שונה מהשאר.

דירה להשקעה שמכניסה 2500 בחודש
- עוד 2500 הכנסה פסיבית ממקור נוסף
לפי הדברים שלך, אם אתה פורש היום- ההכנסה שלכם תהיה 10 מבת זוגתך + 5 הכנסה פסיבית + 3 הכנסה שלך כשמור/מורה פרטי= סה"כ 18 שעשויים להספיק לכם במידה והילדים יצאו מהמסגרות הפרטיות. כשהילדים גדלים ההוצאות פוחתות בהשוואה לתשלום חודשי של 3500 בערך לגן פרטי.
בפרישה אשתך צפויה לקבל 10 , אתה צפוי לקבל באיזור ה-6/7 , הכנסה פסיבית 5 , הכנסה מביטוח לאומי לשניכם כ- 4 - סה"כ הכנסות 25 או 26 נטו לחודש.
וזה עוד מבלי להתחשב במיליון שיש לך בעו"ש שבעזרת השקעה חכמה יכול להכפיל את עצמו עד הזמן שתצא לפנסיה.
האם אתם בתחילת שנות הארבעים ? אמצע או סוף ? / האם אישתך עובדת הייטק גם כן וצפויה להמשיך עד פרישה? והאם ההכנסה הנוספת בסך 2500 שלא מדירה היא קבועה ? במה מדובר ?

האם אני חוסך יותר מדי בהינתן הייעוד שציינתי? אשתי טוענת שאני עובר את הרף שצריך וחוסך יותר מדי
א. אין דבר כזה חוסך יותר מדי. במקרה הגרוע ביותר תוכל לקנות דירה לכל אחד מהילדים, ל"ע.
ב. אם אשתך טוענת שאתה חוסך יותר מדי, הבעיה היא לא בחסכון עצמו אלא בהשפעה שלו על החיים המשותפים שלכם. שים לב איך החסכנות משפיעה עליכם ואיך לדעת אשתך היא פוגעת בכם. אני משוכנע שהיא לא מודאגת מזה שהעו"ש גדל מדי חודש. לכן דבר ראשון טפל בחששות של אשתך ותבין לעומק מה מפריע לה. אחר כך תוכל להמשיך ולהתרכז בחסכון.

אין דבר כזה חוסך יותר מדי
בוודאי שיש. חסכון הוא שם אחר לצריכה עתידית. למה ברור מאליו שעוד טיול לחול של הנכדים עוד 30 שנה עדיף מ-10 בילויים של משפחתך הנוכחית בארץ השנה?

למה ברור מאליו שעוד טיול לחול של הנכדים עוד 30 שנה עדיף מ-10 בילויים של משפחתך הנוכחית בארץ השנה?
שוב דבר לא ברור. גם לא ברור שהם לא יוצאים ל 10 בילויים כבר עכשיו.
לכן השאלה היא מה לדעת אישתו הם מונעים מעצמם.
מה היו עושים עם הכסף לולא היה הולך לחיסכון.

לכן השאלה היא מה לדעת אישתו הם מונעים מעצמם.
זה לא משנה מה, אלא אם.
מי שחושב שחטסכים יותר מדי, בעצם אומר שהוא מעדיף פחות צריכה עתידית ויותר צריכה נוכחית. איך אפשר חהגיד ש"אין דבר כזה"?

נערך לאחרונה ב:
משה40 שאל האם הוא חוסך יותר מדי בהתייחס ליעד שהציב לעצמו...
וטענת חיסכון יתר עלתה מאישתו ולא ממנו

משה40 שאל האם הוא חוסך יותר מדי בהתייחס ליעד שהציב לעצמו...
וטענת חיסכון יתר עלתה מאישתו ולא ממנו
בדיוק ועלתה כאן הטענה שגם אם היא צודקת "אין דבר כזה" כי אפשר לקנות דירות לילדים בעודף. זו טענה שגויה כי לא נכון להניח שדירות לילדים עדיפות בכל מקרה על שימוש אחר בכסף בהווה.
אתה חושב שבכל סט של העדפות תמיד התקציב עם הכי הרבה חסכון הוא האופטימלי?

אתה חושב שבכל סט של העדפות תמיד התקציב עם הכי הרבה חסכון הוא האופטימלי?
בוודאי שלא.
אם לאחר חישוב ובחינה, הגעת למסקנה שיש לך מספיק כסף ל"עצמך העתידי", אין סיבה לפגוע ברמת חיים של "עצמך בהווה".
אצל רוב האנשים הביטחון בכך ש"לעצמך העתידי" יהיה מספיק כסף, הוא בטחון מוגבל ומוטל בספק.
וככל שיש ספק, לדעתי עדיף להחמיר, ולהעדיף חסכון "יתר" מאשר "חסר".

אצל רוב האנשים הביטחון בכך ש"לעצמך העתידי" יהיה מספיק כסף, הוא בטחון מוגבל ומוטל בספק.
על זה אין מחלוקת. בעיני דירות לילדים הן הרבה מעבר לשולי הבטחון, אבל איש איש וטעמו.
הנקודה החשובה היא שיש דבר כזה "יותר מדי חסכון", אבל אכן צריך להזהר כשקובעים את היעד מאחר שיש חוסר ודאות.

• אהבתי
Reactions: YPV
הנקודה החשובה היא שיש דבר כזה "יותר מדי חסכון", אבל אכן צריך להזהר כשקובעים את היעד מאחר שיש חוסר ודאות.
בחסכון לכשעצמו אין שום דבר רע. הוא רק תוצאה של התנהלות מחושבות, של חסכנות. הצעתי שאורח החיים שהוביל לחסכון היה שגוי ותסכל אותו ואת אשתו.

אם אדם מרוויח 100,000 בחודש ומוציא רק 3,000, את השאר הוא חסך- האם זה יותר מדי חסכון? אולי הוא חי כמו מלך? אם החסכון נובע ממקומות שליליים כמו קמצנות, או מאורח חיים שפוגע בו או באחרים- אז יש בעיה, והיא לא בגובה החסכון.

בחסכון לכשעצמו אין שום דבר רע. הוא רק תוצאה של התנהלות מחושבות, של חסכנות. הצעתי שאורח החיים שהוביל לחסכון היה שגוי ותסכל אותו ואת אשתו.

אם אדם מרוויח 100,000 בחודש ומוציא רק 3,000, את השאר הוא חסך- האם זה יותר מדי חסכון? אולי הוא חי כמו מלך? אם החסכון נובע ממקומות שליליים כמו קמצנות, או מאורח חיים שפוגע בו או באחרים- אז יש בעיה, והיא לא בגובה החסכון.
למה לסבך דבר פשוט?
ברור שאין רע בחסכון כמו שאין רע בצריכה בהווה והשאלה היא רק המינון.
יש ביניהם אי הסכמה על החלוקה בין צריכה נוכחית לצריכה עתידית כמו הרבה אי הסכמות במהלך הנישואים.
תחליף את המילה "חסכון" ב"צריכה בהווה" בפוסט המקורי שלך ותראה עד כמה העניין פשוט. הטענה שלך שבמקרה הרע הכסף ישמש לדירות לילדים לא משקפת את סדר העדיפויות שלה, כנראה.
היא מעדיפה בגד לעצמה היום והוא מעדיף שני בגדים לכלתה עוד 20 שנה (דוגמה בלבד). שיישבו ויחשבו מה באמת סדר העדיפויות שלהם.

אנחנו בתחילת שנות ה 40
הטענה היא שאין טעם לחסוך כמו שכעת חוסכים כי אנחנו בסדר גם אם יפטרו אותי מההייטק לנצח בגיל מסויים. אני טוען שאנחנו לא שם ושגם כך מוציאים המון יחסית לאוכלוסיה. אשתי לא עובדת בהייטק אבל כן במקום עם טווח עבודה לשנים ארוכות.
ה 2500 שהם לא מהדירה הם אכן הכנסה קבועה.
ההוצאות שלנו:
3500 אוכל וסופר פארם (כולל חיתולים לתינוק למשל)
1500 רכב (לא כולל שווי הרכב עצמו)
1200 ביטוחים רפואיים וכל מיני טיפולים או רופאים לפעמים וכו.
2000 בילויים (שזה כולל אפילו ארטיק לילדים)
800 ביגוד
1500 תשלומים (ארנונה, מים, חשמל וכו)
1500 שונות (ימי הולדת, דברים בבית הספר, תספורת וכו)
5500 גן וצהרונים
2500 חופשות שנתיות
סך הכל 20,000
כאמור אני בונה שה 5500 של הצהרונים ירד רק לא יודע לכמה.
אני חושב שזה סכום מכובד להוצאות וחיסכון של בערך 8000 בחודש זה בהחלט סביר (30 אחוז מההכנסות) ואשתי חושבת שאני צריך לשחרר ולחסוך פחות. ני לא מצפה לאיזה תשובת קסם רק לשמוע דיעות.
מה שמפריע לי זה הריבית אפס ושוכב לי מיליון בצד שאין לי תשואה ממנו בכלל ומצד שני אני מפחד להכניס את הסכום לשוק ההון.

לעניות דעתי אפשר לחיות ממש לא רע ברמת הוצאות של 20,000 אבל אם זה נורא לוחץ לאישה אז בכלל לא נורא אם תגדילו את ההוצאות עד לכלל ההכנסות כלומר עד ל 28,000 גם אם זה אומר שמעכשיו אתם חוסכים רק בקרנות הפנסיה וההשתלמות וזה עדיין ממש יפה.
העושר שצברתם עד היום הוא בהחלט מכובד מאוד: הכנסה פסיבית של 5000 שח שווה להון של כ 1.5 מיליון ולזה נוספים מיליון במזומן ומיליון בפנסיה כלומר סהכ 3.5 מיליון ואני מניח שבנוסף אתם גרים בדירה בבעלותכם ששווה אולי עוד 1.5 מיליון. הכל יחד נותן עושר של 5 מיליון שזה ממש מאוד יפה לזוג בני 40.
בהחלט יכול להיות שיום אחד תאבד את העבודה ותצטערו למה לא חסכתם יותר אבל תמיד קל לרדת בהוצאות כאשר מרוויחים פחות.

מה שמפריע לי זה הריבית אפס ושוכב לי מיליון בצד שאין לי תשואה ממנו בכלל ומצד שני אני מפחד להכניס את הסכום לשוק ההון.
מפריע לך לסגור את הכסף לשנה? תפקיד בפקדונות צמודי מדד עם ריבית פרומילית מעל ה-0.
יכול להיות שכדאי לבנות 'סולם פקדונות'- הפקדת חלק מהכסף בטווח זמן שמתאים לך בכל פעם, וכך בכל אותו X זמן ישתחרר לך אותו חלק פלוס ריבית; ותוכל להפקיד אותו מחדש (או להשקיע במקום אחר. או לצרוך. או להחזיר מתחת למזרון).

לא ממליץ ולא מייעץ. משמיע דעה :)

למשה:
לידיעתך אפשר לעבוד בהיי-טק גם בגיל מבוגר. אני בגיל 62 ועדיין עובד בתחום במשכורת גבוהה ולא בתפקיד ניהולי.

לידיעתך אפשר לעבוד בהיי-טק גם בגיל מבוגר. אני בגיל 62 ועדיין עובד בתחום במשכורת גבוהה ולא בתפקיד ניהולי.
איך הצלחת ? מתי נכנסת לתחום ? זה נושא שיכול מאוד לעניין את חברי הפורום, אולי תשקול לכתוב על זה פוסט נפרד.

איך הצלחת ? מתי נכנסת לתחום ? זה נושא שיכול מאוד לעניין את חברי הפורום, אולי תשקול לכתוב על זה פוסט נפרד.

זה לא כל כך מסובך. כל מה שצריך לעשות זה לעבוד קשה , לתת תפוקה, ולהתייחס יפה לאנשים . פשוט :)

כשהתחלתי לעבוד בתחום לפני קצת יותר מ-20 שנה זה באמת היה נראה לי מוזר. גם כל מי שעבד סביבי היו יחסית צעירים ולא פגשתי אף אחד בגילאים מתקדמים מלבד מנהלים בכירים מאוד. היום זה שונה. הרבה אנשים (כולל אותי) התבגרו יחד עם החברה ולפגוש אנשים בתפקידים מקצועיים שעברו גיל 50 זה כבר לא תופעה כזאת נדירה אם כי כנראה ההיי טק לעולם יישאר התחום שמפרגן הרבה יותר לאנשים צעירים. כמנהל בדרג ביניים אני חייב לציין שמי שהצליח לשמור על גישה פתוחה, יכולת למידה והסתגלות, יש לו המון ערך גם אחרי גיל 50. אלה לרוב אנשים עם שיקול דעת, שאין להם בעיות על הראש כמו משכנתא, ילדים קטנים, מילואים וכו'. אני מעדיף עובד עם נסיון ומבוגר שיעריך קודם כל את היציבות במקום העבודה שלו מאשר צעיר פזיז שכל שנתיים יחפש אתגר חדש. אבל כרגיל, כל מקרה לגופו.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ס הייטק קורסים עובד? התפתחות אישית 7
I מנגנון תשואה מובטחת בפנסיה כיצד הוא עובד פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
ש הגדלת הפרשת חלק עובד לקרן השתלמות מעבר ל-2.5% פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
L כיצד עובד המינוף באינטראקטיב? שוק ההון 0
Xeno למי לשלם מיסים? אזרח ארהב, גר בישראל, עבודה אמריקאית, עובד עצמאי מיסים 2
י מכרזי ר"מי, איך זה עובד?, והאם זה זמן טוב נדל"ן 8
S נזק לרכב כתוצאה מרשלנות של עובד - האם ישנה עילה לתביעה? אוף טופיק 13
S קרן פנסיה מקיפה - איך עובד מנגנון הבטחת התשואה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
Michel פטור רווח הון ע"י שימוש בתיקון 90 לבן זוג שאינו עובד. פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 17
T איך עובד תהליך רכישת דירה? נדל"ן 1
א חישוב מס ריאלי איך זה עובד ? שוק ההון 8
א עובד מדינה במשרד ממשלתי? צרכנות פיננסית 3
B עובד מדינה - חודשה האפשרות להפקדה לביטוח מנהלים, קרן פנסיה וקופת גמל במעמד עצמאי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
S איך עובד מדד תל אביב 125? שוק ההון 5
Avi W איך איזון אקטוארי עובד? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
N עובד עצות התפתחות אישית 9
נ אוסף המקרים בהם קפיטליזם\שוק חופשי כמו שפועל היום לא עובד אוף טופיק 48
epk שיקולים בבחירת שיעור הפקדת עובד לחסכון לגמלאות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
א לא מצליח להבין איגרות חוב ממשלתיות, איך החישוב הזה עובד ? שוק ההון 6
Tsachi01 עובד כשכיר וגם כעצמאי במקביל - מיסים מיסים 4
arvin איך בדיוק עובד הפטור ממס בקרן השתלמות, במיוחד בקרן IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
A תשומות בנייה, איך זה עובד? הקבלנים הרגו אותנו, מרכז שאלות בכדי שנהיה בשליטה נדל"ן 48
A למה בן אדם עובד בישראל (עם פנסיה) לא צריך ביטוח חיים צרכנות פיננסית 62
ramiv עובד בארץ והמעסיק מחו"ל איך זה עובד? התפתחות אישית 4
ש בן זוג לא עובד, שאלה בטופס 101 מיסים 2
P כספי פיצויים בגמל של עובד שהתפטר לפני שנים רבות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 15
1337justme דוקרנים נגד יונים - עובד והומני? אוף טופיק 17
T הפרשה לקרן השתלמות עד התקרה אצל מעסיק חדש. איך זה עובד ? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
א מיסוי חשבונות בחו"ל, איך זה עובד ? מיסים 8
M קרן מחקה עם הפרשי שעות במסחר - איך זה עובד? שוק ההון 3
מ כאן - איך עובד המסחר בבורסה אוף טופיק 2
מ איך מתגברים על הבושה העמוקה בלהגיד שאינך עובד? פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 106
mudale222 מה דינו של עובד שכיר + עצמאי לימי מחלה ואבטלה? אוף טופיק 0
D ברוקר זר - איך עובד תשלום המיסים במסחר יומי? שוק ההון 2
נ איך עובד המסחר בפועל? כאשר אין התאמה מלאה שוק ההון 2
מ איך עובד עניין המיסים מיסים 14
ד לא הבנתי איך מינוף עובד בעסקים שוק ההון 41
ה קרן מחקה 500 S&P ואיך זה עובד שוק ההון 6
T קרן השתלמות לסטודנט שאינו עובד שוק ההון 12
P משכנתא אחד מבני זוג לא עובד נדל"ן 38