• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

נזילה בדירה שכורה לקראת תמ"א - בעל דירה לא מתקן

ברוב חוזי התמ"א יש סעיף שמכיל פיצוי מלא בגובה שכר הדירה האחרון\הממוצע באזור למשך כל תקופת הבנייה לבעלי הדירה (ותשלום שכר דירה לבעלי דירות שגרים בפועל בנכס ולא משכירים).
בדקת את רוב חוזי התמ״א או שאתה סתם בודה מידע מליבך?

בדקת את רוב חוזי התמ״א או שאתה סתם בודה מידע מליבך?

אכן תגובה מזלזלת זו שיטה אחת להגיב, שיטה יותר מקובלת היא לספק תגובה עניינית שמעלה טענות נגדיות. מכיוון שמדובר בפורום אנונימי בו אנשים מנסים לסייע אחד לשני, אני באופן אישי ממליץ על האפשרות השנייה

בחזרה לעניינינו, באופן אישי יצא לי ללוות חברים \ משפחה במספר לא מבוטל של פרויקטי תמ"א 38 \ פינוי בינוי (כאלו שהתממשו וכאלו שלא) - בכולם ללא יוצא מהכלל היה סעיף פיצוי כספי לשכירות

עבור תמ"א 38\2 אני מעריך שזה מובן מאליו ועבור תמ"א 38\1 זה תלוי משא ומתן בין היזם\קבלן לדיירים. ברוב הבניינים במרכז (ולפי תיאור כותב הפוסט משתמע שהוא גר במרכז) זה משתלם לקבלן לספק פיצוי כזה או אחר לדיירים בסוגייה הזו

אכן תגובה מזלזלת זו שיטה אחת להגיב, שיטה יותר מקובלת היא לספק תגובה עניינית שמעלה טענות נגדיות. מכיוון שמדובר בפורום אנונימי בו אנשים מנסים לסייע אחד לשני, אני באופן אישי ממליץ על האפשרות השנייה
לא התכוונתי לזלזל אלא פשוט לשאול מהיכן המידע. אני אישית מכיר, עוקב ועקבתי אחרי הרבה מאוד (כמה עשרות) פרויקטי תמ"א (בודאי שאנחנו מדברים רק על 38/1) במרכז (כמעט כולם בתל אביב) ואני יכול להגיד חד משמעית שזה סעיף קיים אבל מאוד לא נפוץ.
המידע מקריאת חוזים סופיים.

באופן אישי יצא לי ללוות חברים \ משפחה במספר לא מבוטל של פרויקטי תמ"א 38 \ פינוי בינוי (כאלו שהתממשו וכאלו שלא) - בכולם ללא יוצא מהכלל היה סעיף פיצוי כספי לשכירות
cut to the point... כמה פרויקטי תמ"א 38/1 אתה מכיר שבהם הדיירים יצאו מהדירה בזמן השיפוץ וקיבלו דמי שכירות מהיזם?
(כאלו שהתממשו ואתה יודע בודאות שזה קרה)

לא התכוונתי לזלזל אלא פשוט לשאול מהיכן המידע. אני אישית מכיר, עוקב ועקבתי אחרי הרבה מאוד (כמה עשרות) פרויקטי תמ"א (בודאי שאנחנו מדברים רק על 38/1) במרכז (כמעט כולם בתל אביב) ואני יכול להגיד חד משמעית שזה סעיף קיים אבל מאוד לא נפוץ.
המידע מקריאת חוזים סופיים.
ובחוזים בהם קיים הסעיף, האם הפיצוי מותנה בכך שאף אחד לא גר בדירה בפועל?

ובחוזים בהם קיים הסעיף, האם הפיצוי מותנה בכך שאף אחד לא גר בדירה בפועל?
במקרה אחד היזם לא נתן אפשרות לדמי שכירות אלא שהוא ידאג למגורים חלופיים בסטנדרט דומה ובאזור קרוב ושם זה אכן היה מותנה בכך שדיירים יוצאים ולא משכירים את הדירה לאף אחד אחר.
במקרה השני שאני מכיר מדובר על פיצוי לזמן מוגבל בשל הריסה של גרם המדרגות אז כמובן שלא יגור אף אחד בדירה.
בכל המקרים האחרים שאני נתקלתי בהם של תמ"א 38/1 לא היה פיצוי כספי על שכירות.

אני לא מוכן לגור בבנין שעובר תמ"א. גם אם אשלם 50% שכירות (למי שהתעניין).

אני מנסה להסיק מסקנות ממה שקרה לי פה ולהבין איך להתמודד בפעם הבאה.
חוזה השכירות מחייב את שני הצדדים:
השוכר מחוייב לשלם בזמן (שכר דירה וחשבונות) ולא לגרום נזקים לנכס.
המשכיר מתחייב לתקן נזקים (שלא נגרמו באשמת השוכר, שנגרמו משימוש סביר).

כדי לבטח עצמו ואת הדירה, המשכיר (בדרך כלל) לוקח ערבים/שטר חוב/צ'ק ביטחון.מזומן שבהם יכול לעשות שימוש בהפרה של החוזה (מבלי לפנות לבית משפט).
במידה והמשכיר לא מקיים את החוזה (למשל, לא מתקן נזקים בזמן סביר, או מתקן לא כראוי), השוכר בדרך כלל עובר דירה וסופג את עלות ההובלה/אריזה/פריקה.

יש פה חוסר סימטריות, לרעת השוכר, שכן, במידה והמשכיר מפר חוזה, האפשרויות הם:
1. לתבוע בבית משפט
2. לעבור דירה
3. להמשיך לגור בנכס (למרות הבעיות ובדרך כלל ללא הנחה/הטבה)

מניח שרוב האנשים בוחרים ב 2 או 3. אולי פספסתי אפשרות?
מישהו בחר ב 1 ומוכן לשתף?
איך זה קורה, שחוזים מופרים על ימין ועל שמאל ובעלי הדירות מתחמקים מאחריות חוזית (בעיקר במרכז)?

מזכיר, שבתור שוכר לא מעניין אותי אם דירה עתידה לעבור תמ"א, לפי החוזה משכיר צריך לתקן תקלות (שלא נגרמו באשמת השוכר) בנכס.

אתה רוצה שנתחיל לדבר על הצד של השוכר שלא מקיים את ההתחייבויות שלו?
שם אין את אופציות הבריחה 2-3, אלא רק את האפשרות לתבוע בבית המשפט.

בינתיים השוכר, שלא תמיד יש לו גב כלכלי להוצאה לפועל, יכול להמשיך ולגרום נזק קבוע לדירה.
שוכר לעומת זאת, הדבר היחיד שהוא מסכן זה עלות הובלה + שכ"ד עד לנקודת היציאה הקרובה של השוכר.
המשכיר נשאר עם נכס שברחו ממנו, ועם נזקים שקשה להשכיר איתם את הנכס...

אתה רוצה שנתחיל לדבר על הצד של השוכר שלא מקיים את ההתחייבויות שלו?
שם אין את אופציות הבריחה 2-3, אלא רק את האפשרות לתבוע בבית המשפט.

בינתיים השוכר, שלא תמיד יש לו גב כלכלי להוצאה לפועל, יכול להמשיך ולגרום נזק קבוע לדירה.
שוכר לעומת זאת, הדבר היחיד שהוא מסכן זה עלות הובלה + שכ"ד עד לנקודת היציאה הקרובה של השוכר.
המשכיר נשאר עם נכס שברחו ממנו, ועם נזקים שקשה להשכיר איתם את הנכס...
הכוונה הייתה: בהנחה ומדובר בשוכר שומר חוק, מה האפשרויות (במסגרת החוק / חוזה השכירות), לאכוף את זה שהמשכיר יעמוד בחלקו בחוזה.

מבחינת פוטנציאל נזק, מסכים שבעל הדירה בסיכון גבוהה (דירה במרכז שווה לפחות 1.5 מיליון ש"ח, תלוי עיר/מיקום).
בגלל שווי הדירה הגבוהה, לוקחים ערבים/שטר חוב (שמכסים מצב שלשוכר עצמו אין יכולת לשלם נזק).
מבחינת השוכר גם אם מחליט לעזוב באמצע החוזה, מסתכן בלשלם את דמי השכירות עד סוף החוזה - כי השאיר את הדירה ריקה (בערך 60 אלף ש"ח, לשכירות של שנה, לא כולל חשבונות).

הכוונה הייתה: בהנחה ומדובר בשוכר שומר חוק, מה האפשרויות (במסגרת החוק / חוזה השכירות), לאכוף את זה שהמשכיר יעמוד בחלקו בחוזה.
אכיפה היא תמיד דרך בתי המשפט. לא משנה מי הצד שמפר חוק
אבל לשוכר יש נקודות יציאה פשוטות יותר שיהיו כמעט תמיד זולות יותר מאכיפת המשכיר לעמוד בחלקו.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
painblanc נזילה גדולה מהשכן בדירה של בני נדל"ן 8
A נזילה במחסן פוסטים מאיכות נמוכה 1
א מה לעשות עם קופת גמל הונית נזילה המיועדת לטווח בינוני פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
S קרן השתלמות נזילה על סך 20 אלף ש״ח ללא הפקדות בזמן הקרוב - האם לפדות? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 9
G התייעצות על אסטרטגיית השקעות נזילה שוק ההון 1
א האם כדאי למשוך קרן השתלמות נזילה ולהעביר לפק"מ פוסטים מאיכות נמוכה 6
Y השקעה נזילה לטווח הקצר שוק ההון 2
ס האם כדאי למשוך כספים מקרן השתלמות נזילה ולהשקיע לבד? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 25
CoinCollector משיכה של קרן השתלמות נזילה VS המתנה ל IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 15
F מכירת קרן סל לא נזילה שוק ההון 8
A בתי השקעות שמוכנים לתת הלוואה כיום כנגד קה"ש נזילה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
M יש לי נזילה מהתקרה ואני גר בשכירות. מה האופציות? אוף טופיק 11
S ביטוח צד ג' במקרה נזילה נדל"ן 2
M יש יתרון בשמירת כספים בקופ"ג ישנה נזילה? שוק ההון 10
ג עתידה של קופת גמל נזילה שוק ההון 7
Y ניוד קה"ש נזילה | קופת גמל מפעלית | התמקחות קרן פנסיה צרכנות פיננסית 2
M פסגות - קופת גמל ישנה / נזילה שוק ההון 0
U קופת גמל ישנה נזילה ניוד ל IRA וסקר שוק 2020 שוק ההון 53
J משיכת קרן השתלמות לא נזילה לפי הוראת שעה צרכנות פיננסית 4
M לאחר גיל פרישה האם יש הבדל בין קופת גמל נזילה לבין תיק השקעות פרטי? שוק ההון 1
O חייל משוחרר השקעה נזילה לטווח קצר - בינוני שוק ההון 27
O משיכת פיצויי פיטורים לקופת גמל (נזילה) נפרדת צרכנות פיננסית 19
צפי השקעה נזילה להדיוטים שוק ההון 5
ה קופת גמל נזילה מעוניין להמיר אותה ל IRA שוק ההון 2
M העברת כסף מקופת גמל לא נזילה לנזילה באמצעות אופציות? צרכנות פיננסית 38
N קופת גמל נזילה - מה האופציות שוק ההון 4
P קופת גמל ישנה נזילה: מה אפשר ואי אפשר לעשות? צרכנות פיננסית 7
M תושב ארה"ב שוקל למשוך כספי פנסיה להשקעה נזילה יותר צרכנות פיננסית 1
T פתיחת קופת גמל נזילה? שוק ההון 14
קיטו קרן השתלמות נזילה, אפשרויות השקעה שוק ההון 21
D מיסוי בהשכרת שתי דירות, ומגורים בשכירות בדירה אחרת מיסים 1
ח מוצרי חשמל בדירה להשכרה נדל"ן 5