• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מתחילים מחדש

האקונה מטטה

משתמש רשום
דירוג
9
קצת עלי:
בן 26, הייטקסיט, גר עם ההורים, מרוויח כל חודש 14K נטו כשכיר ועוד כ-4.5K מפעילויות שונות באינטרנט.

התחייבויות:
א. שתי הלוואות בהחזר חודשי של 4000 (פריים + 0.9) - תשלום אחרון בחודש הבא.
ב. הלוואה נוספת בהחזר חודשי של 1430 (פריים + 0.8) ש"ח לעוד 3 שנים.

נכסים:
א. רכב בשווי 15K.
ב. מספר פעילויות באינטרנט (נכסי אינטרנט) שאינם נזילים אבל מוערכים בכ-220K. מניבים כל חודש 4.5K.
ג. תיק השקעות - מגן מס בשווי 20K (אפרט בהמשך).
ד. פנסיה בשווי 100K - מסלול מניות.
ה. קרן השתלמות בסך 20K.

למה מתחילים מחדש?
ב-5 שנים האחרונות אני עוזר כלכלית בבית כדי לכסות כל מיני "בורות" שההורים שלי נפלו אליהם,
ההתנהלות הפיננסית של שניהם מזעזעת וכל פעם שמתפנה כסף הם מתפתים להיכנס להרפתקאות שרק מגדילות את הבור.
בתקופת הזמן הזו העברתי להם כמעט 60K מחסכונות ועוד 100K מהלוואות שנטלתי.

העזרה הזו גרמה0 להמון חיכוכים ומריבות, בין היתר בגלל פעולות שהם ביצעו שאני רואה בגדר טמטום וגם בגלל שנאלצתי למכור תיק מניות שמאותו יום המכירה עשה תשואה יפה של 220%.
בשלב הזה הגעתי להבנה שלא משנה כמה כסף אמשיך לתת, זה לא יגמר לעולם ולכן החלטתי שמעכשיו, הברז נסגר.

עכשיו המטרה היא להתחיל לחסוך מחדש לקראת פרישה מוקדמת, בראש ובראשונה להקים קרן חירום עם 50K על כל צרה שלא תבוא ולאחר מכן, מדי שנה להגדיל את קרן החירום ב-20%.
את ההלוואה אני לא רואה צורך לסגור לפני הזמן, שווי הקרן עומד על 3700 ש"ח וההלוואה ל-4 שנים.

לאחר שקרן החירום תגיע ליעד, השלב הבא הוא לפתוח מחדש את תיק ההשקעות, סגרתי את התיק מוקדם יותר השנה לאחר שנכנסתי לסחרור בעקבות מסחר באופציות על המדד כדי לנסות ולכסות את הכספים שנתתי להורים, ההפסד עומד על 80K ואיתו הגיע גם התמכרות להימורים. (אין הרבה הבדל בין אופציות שעולות ויורדות מאות אחוזים ביום לבין שולחן רולטה בקזינו).

התלבטתי אם לרשום למזלי, אבל חלק מהכתיבה של הפוסט הזה הוא להכיר בבעיה אז לא למזלי, אני מורווח 60K מווינר ורולטה מתחילת השנה, כרגע המצב בשליטה וכדי לא להתפתות בעתיד, אני מתכנן להעביר את השליטה בחשבון למישהו שאני סומך עליו.

יש לי קבוצת חברים קרובים שאני מעביר להם המלצות על מניות ונכון להיום התשואה של אותן המלצות עומדת על 40% לשנה. הדבר העצוב שבשנים האחרונות לא הגעתי ל-40% בגלל הדחף לבצע עסקאות ולרכוש/לכתוב אופציות.

מה המטרות:
א. המוטיב החוזר באתר זה - לצמצם הוצאות כדי להגדיל את החיסכון.
ב. הקמת קרן חירום בשווי 50K, כל שנה להגדיל את הקרן ב-20%.
ג. לאחר הקמת הקרן - פתיחת תיק השקעות.
ד. לעבור תהליך נגד התמכרות להימורים.

האקונה מטטה.

אתה נשמע בחור חכם, ואתה כבר יודע מה אתה צריך לעשות, אבל אם אתה רוצה לשמוע את זה שוב:
- בלי הימורים יותר מכל סוג. הדבר הכי גרוע שיכל לקרות לך זה שזכית ביותר ממה ששילמת ואתה עכשיו צריך להתמודד עם זה.
- עד כמה שזה כואב ההחלטה לחתוך את הברז להורים היא כנראה נכונה כלכלית. מה יקרה אבל כאשר הם יזדקקו לעזרה ממך, האם יש להם דרך לממן את עצמם לכל אורך גיל הפרישה? מה יקרה אם הם יכניסו את עצמם לחובות אז ולא יהיה להם מספיק בשביל להתקיים? לטובתך האישית, אתה צריך לנסות לעזור להם לשנות הרגלים כי הצרות שלהם יהפכו לצרות שלך מוקדם או מאוחר.
- הערה קטנה - רכב זה התחייבות, לא נכס. נכס זה משהו ששומר על ערכו הריאלי ו/או מניב תשואה.
- תחשוב על למקד את האנרגיות שלך בדברים שאתה טוב בהם ויש בהם פוטנציאל לייצר הכנסה יציבה וגדלה (הייטק, עסקי אינטרנט, ניתוח חברות)
- העצמאות שלך תגיע כאשר יש לך מספיק. אתה לא צריך המון. מנגד, העצמאות שלך לעולם לא תגיע אם תשרוף הכל ותכנס לחובות (קרי הימורים).
נסיים בציטוט של וורן באפט: יש רק שני כללים חשובים בהשקעות - הראשון הוא לא להפסיד כסף. השני הוא לעולם לא לשכוח את הכלל הראשון.

נערך לאחרונה ב:
אם אתה עובד וגר אצל ההורים ומצבם הכלכלי לא משהו אז מין ההגינות להשתתף איתם בהוצאות השוטפות של אחזקת הדירה. ארנונה, חשמל, מיים, טלפון, טלביזיה, אינטרנט וכו.
אם אתה גם אוכל בבית קח גם את זה בחשבון.
תחשוב שהיית עובר לגור עם שותפים. תעשה חשבון כמה זה היה עולה לך ותעביר את הסכום הזה להורים. זה יעשה טוב גם לך וגם להם.

ב-5 שנים האחרונות אני עוזר כלכלית בבית כדי לכסות כל מיני "בורות" שההורים שלי נפלו אליהם,
ההתנהלות הפיננסית של שניהם מזעזעת וכל פעם שמתפנה כסף הם מתפתים להיכנס להרפתקאות שרק מגדילות את הבור.
הלב שלי נשבר. יש לי ילד בגילך וכשאני מדמיינת את זה עלינו, זה מזעזע אותי.
כאילו שההסכם הלא כתוב בין הורים לילדים השתבש והתעוות ובמקום שהם יתמכו בך, אתה הפכת להורה שלהם- המבוגר האחראי.
אם אתה עובד וגר אצל ההורים ומצבם הכלכלי לא משהו אז מין ההגינות להשתתף איתם בהוצאות השוטפות של אחזקת הדירה. ארנונה, חשמל, מיים, טלפון, טלביזיה, אינטרנט וכו.
הלו, הוא כבר הוציא עליהם 160K ש"ח. זה הרבה יותר מהשתתפות בתשלומים שהגיוני לשתף ילדים בהם.

מהדברים שלך נשמע שהם צריכים קודם כל ללמוד על התנהלות פיננסית אחראית. נשמע שאתה הכספומט/בנק שלהם והם סומכים עלייך במקום על עצמם. בדרך כלל ההורים מנסים קצת לעזור לילדים כדי שיתבססו קצת, ולא להיפך. מקווה שלא למדת מהם כלום על התנהלות פיננסית במשך השנים. אם כן - זה יפה שאתה מבין שיש כאן משהו לא בסדר שצריך לשנות (אצלך ואצלם).

סגירת הברז אחרי כל מה שעשית זה במקום עבורך ועבורם, אבל אם הם לא יבינו שההתנהלות שלהם לא אחראית ושהם צריכים לשנות את ההתנהלות שלהם - המצב כנראה יחזור על עצמו. עד עכשיו טיפלת רק בסימפטום ולא בבעיה - כמו סירה עם חור שכל הזמן צריך לרוקן מים ממנה עם דלי. נשמע שהם צריכים ניעור רציני. אולי פעמונים יכולים לעזור ?

שאלות ל @האקונה מטטה
האם אתה בן יחיד או שיש עוד אחים ואחיות.
ואם יש עוד בנים/ות במשפחה, האם אתה היחיד שתמיד מוציא את ההורים מהברור
האם ההורים גרים בדירה נקיה ממשכתנא

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
מ מתחילים מחדש ומתייעצים יומני מסע אישיים 5
Nons Ense רכישת דירה ראשונה להשקעה מיד 2 איך וממה מתחילים? נדל"ן 1
A קניית דירה ראשונה - איפה מתחילים? נדל"ן 3
I מורה פרטי - כיצד מתחילים התפתחות אישית 17
O הריבית על אגרות חוב לטווח ארוך נושקות ל-5% בוול-סטריט. מהו הגבול בו אתם מתחילים לצאת משוק המניות? שוק ההון 93
K שאלה של מתחילים בקשר לאג"ח לעומת מזומן שוק ההון 3
אייקiן שאלות של משקיעים מתחילים שוק ההון 3
Y השקעות נדל"ן בחו"ל - איך מתחילים? נדל"ן 5
M בחירת קרן פנסיה בשלב שבו מתחילים למשוך קצבה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
F איך מתחילים תכלס ? פוסטים מאיכות נמוכה 2
R שאלה של מתחילים על עמלות ותשלום מס על רווחים מיסים 6
L איך מתחילים להשקיע, גרסת החייל פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
ג סקטור אנרגיה ירוקה - איפה מתחילים ללמוד? שוק ההון 7
בצק עלים בת 38 נשואה עם ילדים, איך מתחילים? יומני מסע אישיים 45
ש איך מתחילים תהליך תמ"א/פינוי בינוי? נדל"ן 0
I שאלת מתחילים - אידנקס ישראליות בוול סטריט שוק ההון 0
T אז.. ממה מתחילים? שוק ההון 7
9 שאלה של מתחילים לגבי עמלות בהשקעה בקרן מחקה מדד S&P 500 שוק ההון 9
T נדל״ן בארה״ב - איך מתחילים? נדל"ן 27
E אפס השכלה פיננסית. איך מתחילים? אוף טופיק 4
stamEhad מטבעות קריפטוגרפיים, ביטקוין ומיסים - איפה מתחילים? השקעות אלטרנטיביות 4
ב טעויות של מתחילים? עד כמה תיק מנוהל זה דבר גרוע? שוק ההון 20
N יחס חוב הון שאלה של מתחילים שוק ההון 8
E שאלה של מתחילים לגבי מכירה של ETF שוק ההון 2
בייניש שאלה של מתחילים - למה אני לא מוצא קרנות ISHARES באתרים כמו funder? שוק ההון 4
S איפה מתחילים? אוף טופיק 8
D איפה מתחילים? שוק ההון 1
R פרישה מוקדמת, כאשר מתחילים רק בגיל 34 פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 17
ע כמות מזומן גדולה בקרן השתלמות מחקה סנופי ושאלה של מתחילים שוק ההון 10
N בת 18, מאיפה מתחילים? יומני מסע אישיים 66
M איך מתחילים תהליך חיפוש עבודה לטובת רילוקיישן בהייטק? אוף טופיק 7
O שאלה פרקטית של מתחילים בעת ניסיון קניה של קרן סל במערכת + שאלת הבנה על מוצרי ISHARES הנסחרים בארץ שוק ההון 3
ב נדלן בחול, איך מתחילים? נדל"ן 24
R סדר בנושא עמלות/דמי ניהול בתיק השקעות - שאלה של מתחילים צרכנות פיננסית 4
ה מתי מתחילים לחיות כמו מליונרים? (דיור בת"א) מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 45
7 מאיפה מתחילים - השקעה לטווח בינוני שוק ההון 6
J טעויות של מתחילים שוק ההון 33
S שאלת תם...שאלת מתחילים בנוגע לגיוס כספים נדל"ן 18
A בירורים של מתחילים שוק ההון 5
קובי טורנהיים היום הגדול שלכם הגיע. אתם מתחילים להרוויח מההתנהלות שלכם צרכנות פיננסית 92
T שאלת מתחילים שוק ההון 1
E שאלות של מתחילים בנושא נדל"ן נדל"ן 24
נ שאלה טכנית של מתחילים - איתור ני"ע מתאים שוק ההון 1
M קרן השתלמות IRA - איך מתחילים שוק ההון 5
ג מספר שאלות של מתחילים- על עמלות שוק ההון 7
ר איך מתחילים להשקיע בפועל? שוק ההון 23
תמר שאלה של מתחילים *אזהרה* שאלה של מתחילים *קרן השתלמות שוק ההון 81
S איך מתחילים? דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 15
aviadalush מאיפה מתחילים מעוניין להשקיע במקום שהכסף יישב בעו''ש שוק ההון 1
S שתי שאלות של מתחילים - קופ"ג להשקעה וקרן השתלמות צרכנות פיננסית 2

נושאים דומים

Back