• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מס על הפקדה לקרן השתלמות (לא) מעבר לתקרה

חרובית

משתמש רשום
דירוג
0
היי כולם,
אני מתכוון תיכף להגיש בקשה להחזר מס על 2015 (יודע שהימים ספורים...). רציתי לשאול:
באותה שנה עבדתי חצי שנה, במשכורת של 20 אש"ח לחודש. על כל הסכום הפרישו לי 7.5% לקרן השתלמות. ולכן התווסף לי לסכום החייב במס סכום של 4000*6*0.075=1800. (בערך). סה"כ באותה שנה הפרישו לי 7.5% מתוך משכורת של 120 אש"ח, ולכן, ממה שאני מבין, איני צריך לשלם מס על ההפרשה לקה"ש. (כי במס הכנסה החישוב הוא שנתי, ובחישוב שנתי לא עברתי את תקרת המס). האם אני צודק?
במידה וכן, איך אני מציין זאת בטופס 135? הרי בשדה 158/072 בטופס 135 צריך להעתיק את הערך של שדה זה מטופס 106. ובטופס 106 הסכום שבשדה הנ"ל כולל את ה-1800 ש"ח שלא צריכים להיות ממוסים. האם אפשר לכתוב את הסכום המופיע פחות 1800 (כמובן שבטופס הסכומים יהיו מדויקים) ולצרף נספח שמסביר זאת?
תודה רבה!

אם אתה חושב שנזקף לך למס הפקדה לפנסיה \ קרן השתלמות שלא היתה צריכה להיזקף, אתה צריך למלא טופס 134.
שים לב להערות שלו - בחלק מהמקומות בטופס לא מכפילים סכומים ב12 חודשי עבודה, אלא בחודשים בפועל שעבורם הופקד.
עדיין לא כל המערכות מחשבות נכון במקרים של חלקי חודשים, וכדאי לחשב לפי הטופס.

בכל מקרה, אחרי שמלאת טופס 134 יוצא לך בו סכום שאתה מפחית ממה שרשום ב-106 ורושם בשדה 158/072.

האם אני צודק?
לא.
ספציפית עבור קרן השתלמות החישוב הוא לפי חודשי עבודה בפועל.
עובדה זו גם משתקפת בטופס 134, אותו צריך למלא אם אתה חושב שהמעסיק עשה לך זקיפות שכר ללא הצדקה.

לא.
ספציפית עבור קרן השתלמות החישוב הוא לפי חודשי עבודה בפועל.
עובדה זו גם משתקפת בטופס 134, אותו צריך למלא אם אתה חושב שהמעסיק עשה לך זקיפות שכר ללא הצדקה.
הסתכלתי בטופס 134 ונראה שהצדק איתך. מבאס משהו .
אשמח לדעת מה הסיבה לכך, שהחישוב הוא לא שנתי כמו במשכורת. והאם יש איזה מקור רשמי בו כתוב שהמיסוי בקרן השתלמות הוא לפי הכנסה בפועל. (חוץ מטופס 134)
תודה

יש לי סוגיה דומה, אולי תוכלו לעזור לי.

בשנת 2017 עבדתי בשני מקומות עבודה. ב6 החודשים הראשונים של השנה עבדתי במקום שלא שילם קרן השתלמות (משרת סטודנט). משכורת ברוטו מתחת ל10 אש''ח.

ב6 חודשים לאחר מכן עבדתי במקום בו המשכורת הייתה מעל 20 אש''ח והייתה לי קרן השתלמות. המקום השני חייב אותי בזקפת מס על הקרן השתלמות מעל התקרה (כי הוא ביצע חישוב חודשי). בצעתי כבר החזר מס לשנה זו לא מזמן וקבלתי סכום כלשהו.
סה''כ הופקד עבורי באותה שנה 10500 ש"ח לקרן השתלמות אבל חויבתי על 4042 ש''ח כהפקדה מעל התקרה. לפי מה שהבנתי מקריאה בפורום החישוב של התקרה אמור להתבצע לפי חודשי העבודה, אבל אני לא מבין אם זה חודשי העבודה שבהם הופרש לי קרן השתלמות (6 חודשים) או לפי כל חודשי העבודה בשנה (כולומר 12 חודשים, כולל 6 בהם בעבודה הקודמת לא הייתה לי קרן השתלמות בכלל). אני שואל כי אני יכול עוד לבקש תיקון שומה ועכשיו נודע לי על טופס 134 ושמתי לב שאולי החלק שמעל התקרה בקרן הוא לא באמת מעל התקרה ואולי חיובי אותי במס על 4000 שח שכמובן מס הכנסה לא התייחס אליהם כשונים מהכנסה רגילה. אני רוצה לדעת האם מגיע לי החזר נוסף ואני צריך לבקש תיקון, לשם כך צריך להבין איך ממלאים 134. (אולי לא רלוונטי בכלל אם קרן השתלמות היא רק ממעסיק אחד ?)

שאלת בונוס: אם באמת ממלאים טופס 134, והסכום בטופס 134 יוצא שלילי - כלומר צריך להפחית
מסכום ההכנסה הכוללת בסעיף 158 (רלוונטי בכל מקרה עבור שנה אחרת ששם בוודאות מגיע לי החזר). האם אני צריך להפחית לבד מהסכום בטופס 135, האם לציין את הסכום השלישי בסוגריים בשדה 158 או לא לעשות כלום בטופס 135, רק לצרף את 134 ולקוות שמס הכנסה יסתכלו על זה ויתחשבו בשה לבד?

ניסוח נוסף וברור יותר להודעה הקודמת שלי:

עבדתי 6 חודשים במקום א' ללא קרן השתלמות,לאחר מכן באותה שנה עבדתי במקום ב' עם קרן השתלמות מעל תקרה חודשית. סה''כ הפקדות מתחת לתקרה שנתית. יצא סה''כ הפקדה 10500 לקרן השתלמות שנתית (הכול בפועל ממקום ב' במשך 6 חודשים).

שאלה: בטופס 134 החישוב הוא לפי חודשי עבודה שהם: 12 חודשים ? (כלומר יוצא שהכול מתחת לתקרה, כביכול 6 חודשים קרן השתלמות עם הפרשה שווה לאפס) או לפי 6 חודשים ואז באמת חלק מההפרשה מעל התקרה?

אשמח לוודא כדי למלא כמו שצריך ולקבל מה שאני באמת זכאי לו.
ונגיד שאני עושה חישוב לא נכון בטופס 134, פקיד שומה יתקן אותו?

התקרה הפטורה לקרן השתלמות היא חודשית. אי אפשר להפקיד כפול בחודש מסויים כנגד חודש שבו לא הייתה הפקדה.

התקרה הפטורה לקרן השתלמות היא חודשית. אי אפשר להפקיד כפול בחודש מסויים כנגד חודש שבו לא הייתה הפקדה.
זה לא מה שהוא שאל.

התקרה בפועל היא מספר חודשי עבודה × התקרה החודשית.
אם הוא עובד חצי שנה אצל מעסיק שלא מפקיד בכלל, ואצל מעסיק שני שמפקיד מעל התקרה, בפועל סך ההפקדה הייתה מתחת לתקרה וצריכה להיות פטורה ממס משכורת.
לגבי מס רווח הון, כנראה שלא (או לכל הפחות הזמן שיקח לשכנע את פקיד השומה ואת קרן ההשתלמות לא תשתלם).

זה לא מה שהוא שאל.

אם הוא עובד חצי שנה אצל מעסיק שלא מפקיד בכלל, ואצל מעסיק שני שמפקיד מעל התקרה, בפועל סך ההפקדה הייתה מתחת לתקרה וצריכה להיות פטורה ממס משכורת.
לגבי מס רווח הון, כנראה שלא (או לכל הפחות הזמן שיקח לשכנע את פקיד השומה ואת קרן ההשתלמות לא תשתלם).
תודה על התגובה, מאוד עוזר לי לקבל כסף בחזרה שמגיע לי. על ידי מילוי טופס 134 שלא הייתי מודע לקיומו לפני שנתיים כשהגשתי את הבקשה להחזר. לפי מה שאני מבין אני עוד בזמן להגיש תיקון עד סוף 2022 אם הבקשה המקורית הוגשה ב2019.

אני מניח שמס הכנסה יחזירו לי, אחרי זה כמו שאתה אומר אצטרך איכשהו להוכיח לקרן השתלמות שההפקדה בשנה זו הייתה מתחת לתקרה השנתית כדי שהכסף לא יהיה נתון למס רווחי הון. לפי מה שקראתי בפוסטים אחרים זה יהיה מסובך אם בכלל אפשר.

אפשר לקבל אישור כלשהו ממס הכנסה בשביל להראות להם? המלצה אחרת איך לפעול?

נערך לאחרונה ב:
אפשר לקבל אישור כלשהו ממס הכנסה בשביל להראות להם? המלצה אחרת איך לפעול?
אחרי שיאשרו את התיקון לדוח, תשאל אותם במפ"ל אם יכולים להביא לך אישור לקרן שכל ההפקדות היו מוטבות.

אני לא יודע מה המקור בחוק, אבל בדברי הסבר לטופס 134 (הערה 1) הניסוח הוא:
"מספר חודשי העבודה בשנת המס שהיו בגינם הפרשות בפועל בשנת המס".

אני לא יודע מה המקור בחוק, אבל בדברי הסבר לטופס 134 (הערה 1) הניסוח הוא:
"מספר חודשי העבודה בשנת המס שהיו בגינם הפרשות בפועל בשנת המס".
פשוט הזוי לקבל הטבת מס שתלויה רק באיך המעסיק בונה את מבנה השכר שלו.

כפי שנאמר - התקרה אצל שכירים מחושבת חודשי. כפי שכתוב בחוברת "דע את זכויותיך" לשנת המס 2020 עמ' 26:

"2. סכומים ששילם מעבידך לטובתך לקרן השתלמות,
שלא בגבולות ההסכם הקיבוצי, ייראו כהכנסתך בעת
ששולמו לקרן. המשכורת המרבית שההפרשה בעדה
לקרן השתלמות פטורה ממס לחודש לשנת המס 2020
היא 15,712 ₪ לחודש כפול מספר חודשי העבודה
₪ בשנת המס שהיו בגינם הפרשות בפועל ( 188,544
בסכום שנתי לשנה מלאה)."

בשנת 2020 עשיתי תיאום מס כשהתחלתי לעבוד בעבודה חדשה, זה היה בחודש יוני. עד אז באותה שנה הרווחתי מעט כסף וכתבתי שההכנסה הצפויה מהעבודה הראשונה היא כ30 אלף שח (עבדתי כל חודש מינואר עד אוקטובר - מתרגל באוניברסיטה).

בתיאום מס הפקיד שומה כתב למעסיק החדש שמותר להפריש לקרן השתלמות בגין משכורת שלא תעלה על 158 אלף. מכאן אני מבין שהתקרה מבחינתם לאחר תיאום מס (ולפיכך גם החזר מס) היא לא באמת חודשית. (מצורף קישור לצילום של החלק הרלוונטי).

תיאום מס 2020

בנוסף בחודשים שלא היה קרן השתלמות אפשר להסתכל על זה בתור קרן עם הפרשה 0, כך אני אמלא בטופס 134 ואחשב לפי ככל חודשי העבודה באותה שנה (מה עוד שבחודשים שלא הייתה הפרשה לקרן השתלמות, כן הייתה הפרשה לפנסיה ופיצויים ואולי לזה מתייחס ההפרשה בפועל).

בכל אופן אני ממלא טופס 134 והוא אמור להיבדק, אם פקיד השומה חושב שהוא לא נכון אני מצפה שלא יקבל אותו או יתקן אותו.

תודה על העזרה והדעות של כולם. מכיוון שזה לא ברור אני אמלא בדרך שפועלת לטובתי וניתן למס הכנסה להחליט. הם יצרו טופס לא ברור שדורש המון חישובים ויש בו המון מקום לטעויות.

מכאן אני מבין שהתקרה מבחינתם לאחר תיאום מס (ולפיכך גם החזר מס) היא לא באמת חודשית. (מצורף קישור לצילום של החלק הרלוונטי).
לא בהכרח, אלא רק מניח שההפקדה תהיה רציפה, והכי גרוע יתוקן בדוח השנתי. זאת כדי שלא תצטרך לחזור לעשות תיאום מס כל חודש.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
adamshalev דחיית מס ע"י הפקדה לקרן השתלמות מעל התקרה שוק ההון 191
D דוח שנתי למס הכנסה 1301 - החזר מס על הפקדה לביטוח חיים - באיזה סעיף? מיסים 4
R הפקדה מעל תקרה שנתית של קרן השתלמות - מס הון גם על רווחים מצטברים מההפרש בעתיד? שוק ההון 1
Squirrel תשלום מס הכנסה (!) בעת הפקדה רגילה ל-IB? צרכנות פיננסית 2
O עצמאי ללא חבות מס - גובה הפקדה לקופת גמל שוק ההון 5
T האם מס על הפקדות גבוהות לפנסיה של המעסיק אמור להיות מחושב בצורה שנתית או חודשית? מיסים 7
מ מס ירושה מיסים 3
L שווי דיבידנדים בחשבון ברוקר זר לצורך תשלום מס יסף מיסים 3
P מס יסף - בזמן מכירת דירה או אחרי דוח שנתי? נדל"ן 5
B ניכוי מס קרן כספית מיסים 5
פ עוד על זיכוי מס ששולם בחו"ל מיסים 5
ב דו"ח מס שנתי - קרן השתלמות ובטוח לאומי מיסים 0
י [מס רכישה] הצהרה בעת רכישת דירה שניה מיסים 4
וינסנט זיכוי/החזר מס בגין מיסוי במקור של דיבידנדים מארה"ב ע"י ברוקר זר מיסים 23
M מינוס ביתרות מזומן, מס לשלם, מס ששולם ומס עתידי שוק ההון 5
M מס ירושה על נכסים ישראלים לאזרח אמריקאי מיסים 13
N קיזוז מס רווחי הון כנגד מס הכנסה מעבודה מיסים 1
M החזר מס והפסדים ברי קיזוז ב 867 מיסים 4
ש התנהלות של עוסק פטור כלפי מס הכנסה מיסים 8
נ שאלה בנוגע להחזר מס רווח הון מיסים 3
E האם קרן אירית של בלקרוק משלמת מס רווחי הון מקוזז אינפלציה או מקוזז הפרשי שערי מט"ח? שוק ההון 3
R מס דירה שניה פוסטים מאיכות נמוכה 2
T מהי "שָנָה" בהגדרת תושב חוזר ותיק, טופס 113 של מס הכנסה מיסים 3
A ניכוי מס במקור לתושב חוץ לרכישת אדמה? מיסים 5
מ מס בגין השכרת דירה-בקשה לטופס מיסים 3
S חבות מס של ידועים בציבור כשלאשה אין הכנסה חייבת במס מיסים 2
ר דוח מס על רווחי הון מיסים 14
A טופס 867 - מס שנוכה במקור (סעיף 40) לעומת מס ששולם בחול מיסים 6
L פוטרתי וקיבלתי מענק, מה התשלום מס בגינו? מיסים 9
א תכנון מס - זוג אמריקאי למחצה נדל"ן 3
A מס בישראל על מכירת דירה בחו״ל (לטביה) נדל"ן 4
V ביטוח לאומי והחזר מס לשכירים מיסים 10
ולנטין כיצד תמליצו לי לפעול בנוגע החזר מס ? מיסים 5
G אם היו לי הפסדים גדולים שנה שעברה, אבל בשנה הזאת הרווחתי קצת - אני צריך לשלם מס כרגיל? מיסים 3
א שאלה נישתית לגבי מס רווחי הון מיסים 17
the-hexx שאלות על אחזקת אג"חים ואירועי מס בחשבון דולרי במיטב דש שוק ההון 12
ר מס שבח - בנייה עצמית פרטית על כמה מגרשים נדל"ן 0
Cat מס בתלוש משכורת כשאני בחופשת לידה מיסים 7
S שאלה על קיזוז מגן מס משנה קודמת עם רווחים משנה נוכחית מיסים 0
מ מס עיזבון אמריקאי מיסים 1
עתיד מתוק מס רווחי הון - כמה מההפסד אפשר לקזז מרווח? שוק ההון 15
י אירוע מס בשינוי גוף מנהל לפוליסת חיסכון מיסים 6
ד החזר מס שכיר - הצמדה וריבית - תאריך ערך מיסים 25
ר תשלום מס מיסים 5
T מימוש מניות ורף תקרת מס הכנסה (אסטרטגיה כדאית) שוק ההון 9
yossik מס הכנסה על זיכוי בעמלות מסחר מיסים 3