• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

לא מצליחה להתחיל

אפשר לראות בתלוש השכר לאן הולכות ההפקדות, ולהשוות עם הדו"ח התקופתי כדי לראות שכל ההפקדות נקלטו תקין.
בדו"ח התקופתי כתובים דמי הניהול מצבירה ומהפקדה. אם תשתפי פה את דמי הניהול תוכלי לקבל דעות על גובהם.
בנוסף, לא פחות חשוב גם המסלול בו הכסף מנוהל.

את יכולה לבדוק עם @אורי ג. מהפורום. אני חושב שכולם כאן יסכימו שמדובר בידען ובאדם מקצועי.
תודה אבל הערך המוסף שלי הוא קטן במקרים כאלה, אני באמת חושב שקורס כזה או אחר הוא פתרון טוב (וגם זול).

@לא מקורית, יש לכם כרטיסי אשראי? אתם משלמים עמלת כרטיס/דמי כרטיס?

אם כן, תרימי טלפון לחברת אשראי ותבקשי לבטל את דמי הכרטיס.

להלן תסריט שיחה -

את: "שלום, ראיתי שאני משלמת X ש"ח דמי כרטיס. אני רוצה שתבטלו אותם".

נציג: אבל XXXXXXXXX

את: שמעתי, אני עדיין רוצה שתבטלו אותם"

נציג: אבל XXXXXXXXX

את: "שמעתי, אני רוצה שתבטלו את דמי הכרטיס"

נציג: אני לא חושב שאת מקשיבה לי, הסברתי לך ש XXXXXXXXX

את: "שמעתי, אני רוצה שתבטלו את דמי הכרטיס"

==

המפתח הוא לא להתווכח ולא לנהל שיחה עם הנציג. הוא מיומן ומתורגל להסיט אותך למקומות אחרים.

לכן תחזרי כמו תוכי "אני רוצה שתבטלו את דמי הכרטיס" וזהו. את לא צריכה לשכנע אותו (או את עצמך) שאת חכמה ממנו ומבינה על מה מדברת. הדרישה שלך לא צריכה להיות קוהרנטית או רלוונטית לשיחה. תחזרי על הדרישה שוב ושוב, גם במחיר של להישמע לעצמך pardon my French - כמטומטת.

זה בעיקר תרגיל במסוגלות אישית. אני תמיד ממליץ אותו לאנשים שהם במצב דומה לשלך. זה יעשה פלאים לביטחון העצמי שלך וקרוב לוודאי יוציא אותך מהדד-לוק המנטאלי + חיסכון מיידי של מאות שקלים בשנה.

תודה, אבל אנחנו לא משלמים דמי כרטיס אשראי. למישהו יש קורס מומלץ? ניסיתי לברר עם עמותות (פעמונים ועוד כמה), אבל לא נראה שיש להם משהו רלוונטי.

אני ובן זוגי גרים בדירה בבעלתנו, אין חובות. משכורות לא גבוהות, אני בקושי עובדת. אבל נשאר לנו כסף כל חודש שמצטבר בעו"ש. מעל 100 אלף בעו"ש ולא צופים שנצטרך אותם בקרוב. לגבי הפנסיה - הורדתי את הדוחות ושם נתקעתי. יש קרן פנסיה ו2 קופות גמל. נראה שהוא מפקיד רק לקרן פנסיה עכשיו. נראה לי מהדוחות שהתנאים לא טובים, והדמי ניהול גבוהים. ובכל מקרה לא יודעת מה לעשות עם זה.
חשבתי לעבור לקרן ברירת מחדל של האוצר. אשמח לכל עזרה.
אין חובות כולל משכנתא?
נשאר לכם 5% מההכנסות או 20% מההכנסות כל חודש?
קופת גמל להשקעה מחקה מדד זה פיתרון אפשרי להשקעה ראשונית של כסף בעו"ש שתוכלי לקרוא עליו. זה פיתרון סביר לשנה-שנתיים ראשונות, מוגבל ל-140 אלף הפקדה לשנה לזוג. אבל לפני שמשקיעים חשוב להבין את הסיכונים ושבהשקעה ל5-10 שנים אפשר גם להפסיד. לכן מומלץ להשקיע כסף ש"אפשר להפסיד" ולהשקיע לטווח ארוך (לפחות 10 שנים).

קרן הפנסיה - הורדת דוח מקוצר? תרצי לשתף מה דמי הניהול מצבירה ומה דמי הניהול מהפקדה?
הצבירה ב2 קופות הגמל שלא פעילות גדולה או זניחה ביחס לקרן הפנסיה?
שווה להריץ בדיקה גם במסלקה הפנסיונית לראות אם יש משהו שאת לא מכירה.

קרן ברירת המחדל של האוצר זה אחלה פיתרון ראשוני.

נערך לאחרונה ב:
אני ובן זוגי גרים בדירה בבעלתנו, אין חובות. משכורות לא גבוהות, אני בקושי עובדת. אבל נשאר לנו כסף כל חודש שמצטבר בעו"ש. מעל 100 אלף בעו"ש ולא צופים שנצטרך אותם בקרוב. לגבי הפנסיה - הורדתי את הדוחות ושם נתקעתי. יש קרן פנסיה ו2 קופות גמל. נראה שהוא מפקיד רק לקרן פנסיה עכשיו. נראה לי מהדוחות שהתנאים לא טובים, והדמי ניהול גבוהים. ובכל מקרה לא יודעת מה לעשות עם זה.
חשבתי לעבור לקרן ברירת מחדל של האוצר. אשמח לכל עזרה.
השנקל שלי

כן לפעמים 50 אחוז ממה שנאמר בבלוג הוא על מושגים ואופטימזציות מאוד גבוהות (ושוליות בהשפעה הגדולה)
בפורם זה אפילו יותר קיצוני, לפעמים אפילו 90 אחוז ממה שאנחנו כותבים עליו מתעסק באופטימיזציה של עשיריות אחוזים

לפי מה שכתבת , שום דבר לא דחוף
הסכומים הם לא משמעותיים
ואם תיקחי שנה עכשיו רק ללמוד ולהיות בטוחה בעצמך זה לא יעשה הבדל משמעותי

כן ממליץ לקרוא את הפוסט על פירמדית הצרכים יעשה לך קצת סדר בעדיפויות

בכל מקרה הנה כמה קיצורי דרך פשוטים להתחלה:
קרן ברירת המחדל של האוצר זה אחלה פיתרון ראשוני.
תראי מי נותן לך את הדמי ניהול הכי זולים (לרוב סביב 0.1 צבירה ו1.5 אחוז הפקדה) ויש לו מסלול מחכה מדד, כמובן זה תלוי בפרופיל סיכון שלך
אבל גם 100 אחוז במחקה מדד זה בפועל 70 אחוז מניות ו30 אחוז אג"ח יעודיות של המדינה בריבית 5 אחוז קבועה צמודה למדד (נקרא אג"ח ערד - קיים רק בקרנות פנסיה כברירת מחדל)
את יכולה תמיד להחליף ולשנות ללא עלות או אירוע מס

לגבי החיסכון בעו"ש, זה לא סכום גדול מאוד
ממליץ לקרוא קצת יותר ושתרגישי בטוחה תקני את הנייר הנכון
כי דווקא פה אם תרצי להחליף נייר אחרכ יהיה אירוע מס
יש בפורם פוסט על מייק המשקיע המתחיל המבולבל
שמנגיד שאת ההשקעה הראשונית אבל הוא ניהיה ארוך מאוד
התקציר שלו בראייה שלי
ברוקר ישראלי הכי פשוט וזול מספיק
נייר מחכה מדד שקלי (בלאק רוק עולמי או סונפי - ראה ערך הפוסט על הסלע השחור), כנראה הוא נייר טוב להתחיל איתו ולהחזיק אותו עשרות שנים

לא ממליץ, כן שווה להתייעץ עם אנשי מקצוע

בכל מקרה הנה כמה קיצורי דרך פשוטים להתחלה:
@לא מקורית
משהו חשוב שלא כתבתי ולא כתבו

לפי שאת מתחילה להשקיע את חייבת קרן חירום
כלומר סכום כסף בצד שלא מושקע במניות
ויהיה זמין מידית (משהו כמו עוש או פקדון יומי או פקדון צמוד מדד נזיל יומי)
זה ישמש אותך לכל קטסטרופה שלא תבוא
בשביל שלא תצטרכי למכור מניות שאולי פתאום הערך שלהם נפל בחצי

(מקרה בריאותי, פיטורין, תאונה, משבר עולמי וכו)

נכתב הרבה על זה
אבל הרוב שמים בצד סכום שהוא בין 3 ל12 חודשי הוצאות
כלומר מניח שזה חלק גדול מה100 אלף שלכם אז אל תרוצו להשקיע אותם אולי

מעבר לזה כן ממליץ
לעשות אקסל מפורט עם כל ההכנסות ןהוצאות שלכם. בשביל לראות מה אחוז בחיסכון שלכם
זה התחלה הכי טובה
יש בבלוג את האקסלוסידית שזה פורמט אקסך מצוין להתחיל איתו

אורי, באיזה תחומים אתה מייעץ בתשלום?
כל תחום שאני חושב שאני ברמת מומחיות טובה מספיק:
שוק ההון, תכנון מס בינלאומי עם ארה"ב, תכנוני מס בנדלן, מעבר עושר בין-דורי, נדלן בארץ, משכנתאות ומינוף בשוק ההון/נדלן.

תודה לכולם. לגבי קרן פנסיה-דמי ניהול מהפקה 1.75, מחיסכון 0.18. אני יודעת שזה לא משהו, רק לא בטוחה לאן לעבור. בקופות גמל יש יותר כספים מבקרן פנסיה. אין לנו משכנתא. נשאר לנו קרוב ל50% מההכנסות כל חודש.
יודעת שצריך קרן חירום, נראה לי שיש לנו כרגע הרבה יותר ממה שצריך וזה פשוט יושב בעו"ש. ואם סוגרים חלק מהכסף בפיקדון הוא עדיין סוג של קרן חירום.

תמצות קצר של שאמרו לך בשלבים:
1. פנסיה -
שווה להריץ בדיקה גם במסלקה הפנסיונית לראות אם יש משהו שאת לא מכירה
היום דמי ניהול שלך לא משהו (אבל גם לא כ"כ רע). לבחור מסלול השקעה לפנסיה - כמה מניות? לגבי איזה קרנות - מאתר כל זכות:
  • הקרנות שנבחרו לשמש כקרנות נבחרות החל מנובמבר 2021 הן: "אלטשולר שחם גמל ופנסיה בע"מ", "מיטב בית השקעות", "אינפינטי ניהול השתלמות וגמל בע"מ" ו-"מור קופות גמל בע"מ". הקרנות הנבחרות מתחייבות לאפשר לעובד ליהנות מדמי ניהול נמוכים, שיישארו קבועים במשך 10 שנים לפחות. שיעור דמי הניהול המקסימליים של ארבע קרנות הפנסיה הנבחרות - 0.22% מהצבירה, 1% מההפקדות.

2. פתיחת חשבון השקעות בברוקר ישראלי -
  • אין הבדל כ"כ גדול בינהן כולם 10-20 ש"ח בחודש ועמלות דומות. כנראה ההצעה הכי טובה נכון להיום היא להצטרף דרך הסולידית ואז יש שנתיים חינם (שווה לפחות 240 ש"ח ועל הדרך הכרת הטוב לבעלת הבית).
  • העברה בנקאית רגילה לחשבון שתקבלי מהם של הסכום אותו את רוצה להשקיע - כמה בקרן חירום, כמה אחוזים את רוצה במניות, לכמה זמן טווח ההשקעה ומה סיבולת הסיכון שלך (אם הבורסה תצנח ב-40 אחוז תשני טוב בלילה?).
  • קניה של מדד - מקובל כאן בפורום לקנות מדד רחב כדי להקטין סיכון אם חברה ספציפית נופלת. בדר"כ מדובר על sp500 שזה 500 החברות הגדולות של ארה"ב או של המדד העולמי (של בלאקרוק - אחוזי ניהול נמוכים)
  • להתנתק ולשכוח את הסיסמה עד הפעם הבאה שצריך לקנות או למכור.

3. לעשות רשימה של נותני שירות שאפשר אולי להוזיל - ביטוחים, פלאפון, אינטרנט וכו' ולטפל בכל שבוע באחד מהם (לבדוק אם אכן אפשר להוזיל והאם שווה את המאמץ ולקבל הצעה מחברה מתחרה).

הרבה בהצלחה.
מעבר לסיכום, מקווה שזה יקל עלייך לדעת מה לשאול אם תהיה לך שאלה

למישהו יש קורס מומלץ?
לדעתי דווקא לא כדאי קורס וזה יהיה בזבוז כסף. יש הרבה מידע חופשי ברשת ואם את צריכה ייעוץ בנושא פנסיה אז כבר עדיף משהו מקצועי.
כדי להתחיל, תחשבי מה ברגע זה, הכי מטריד אותך? הפנסיה? אם מדובר בהפקדות לפנסיה או בדמי הניהול לפנסיה, תתחילי בלקרא רק את החומר שקשור לפנסיה. יש גם את בלוג פנסיוני. אם מדובר רק בדמי ניהול, תחפשי בגוגל אילו חברות מנהלות קרנות פנסיה ותתקשרי לכל אחת מהן כדי לברר פרטים על מסלולים ודמי ניהול שהם מציעים. תרשמי כמובן הכל! אם אחרי זה לא תווצר לך תמונה הגיונית, תחזרי לשאול כאן. סביר שיהיו לך שאלות יותר ממוקדות אחרי התהליך הזה.
כשתסיימי עם זה, תבדקי מה מעניין אותך הלאה ותתמקדי רק בו.
בהצלחה!

מאחר שיש להתייחס גם לפנסיה וגם להשקעות, פקדונות וכל דבר אחר כסכום לפרישה\ ההשקעות שלנו- זה הכל מטריד אותי. לפי הסולידית, אי אפשר לפזר את ההשקעות נכון אם מתייחסים לפנסיה ולהשקעות אחרות בנפרד.
אבל באמת קשה להתחיל כשחושבים על זה ככה, אז נראה לי שאני אתמקד יותר בפנסיה. נראה שהפנסית ברירת מחדל עם הדמי ניהול הכי טובים כרגע היא 1% הפקדה, ו1.99% צבירה. הדמי ניהול מהצבירה שיש לנו כרגע קצת יותר טובים. לא בטוחה כמה זה משמעותי, בנוסף אני לא בטוחה מה המשמעות של האין שינוי ל10 שנים והאם זה משמעותי. מתי בכלל משנים את הדמי ניהול?

האין שינוי ל10 שנים והאם זה משמעותי
זה אומר שלא מעלים לך את דמי הניהול ל- 10 שנים. זה משמעותי מאד כי דמי הניהול יכולים לאכול הרבה מהתשואה וגם מהצבירה.
האחוזים שציינת כאן נחשבים גבוהים מאד. תבדקי חברות נוספות וכדאי גם לבקש הצעות ספציפיות (לא לבדוק רק באתרים ) ולהתמקח.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
M אודה מאוד לעזרה- לא מצליחה להבין מה כדאי לפרוע ברכיבי המשכנתא שלי נדל"ן 1
ל פיפלביז -לא מצליחה להגיב שוק ההון 2
B אני יחסית חדשה בנושא ואני לא מצליחה להבין למה את אומרת שוק ההון 2
Roi הציבור קיבל שכל והיצרנים בוכים, האם הסולידית מצליחה בחינוך מחדש ? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 28
D דירה להשקעה - ״מחיר למשתכן״ - איפה להתחיל? נדל"ן 5
G איך להתחיל לנהל תיק שאחר בנה? שוק ההון 17
ב להתחיל בניית בית פרטי עכשיו או לחכות כשנה נדל"ן 2
E בן 19 לא יודע איפה להתחיל שוק ההון 7
T בן 18 שלא יודע מאיפה להתחיל שוק ההון 11
י איך להתחיל להתעסק עם שוק ההון שוק ההון 3
B אזרח ישראלי-אמריקאי עובר להתגורר במדינה שלישית - היכן להתחיל? מיסים 1
A האם כדאי להמשיך עם 3 המניות או להתחיל לקנות את הקרן העולמית? שוק ההון 3
deussex היכן להתחיל בנוגע למניות דיבידנדים ? שוק ההון 2
A אני לא מבין שום דבר בכלכלה...מאיפה להתחיל? עדיפות לספר שמע אוף טופיק 17
N מתלבט היכן להתחיל ללמוד השנה (בן 24) התפתחות אישית 12
ה סטודנט לסטטיסטיקה - מתי להתחיל לחפש עבודה? התפתחות אישית 9
ז להתחיל בib ישראל ואחר כך לעבור לib עולמי שוק ההון 3
א האם זה זמן טוב להתחיל ליצור שכבות מלאכותיות, ואם כן אז איך לעשות את זה? שוק ההון 19
ד הגדלה משמעותית של תיק לטווח ארוך - מאיפה להתחיל שוק ההון 2
ד שאלות של משקיעה מתחילה שרוצה להתחיל להשקיע אבל אין לה את האומץ ויש לה הרבה שאלות שוק ההון 37
M עוד פוסט של איך להתחיל, דומה אבל אולי קצת שונה שוק ההון 12
N להתחיל ללמוד מדמ"ח בגיל 28 פוסטים מאיכות נמוכה 4
H אשמח לעזרה מאיפה להתחיל לקרוא התפתחות אישית 1
ה שרשור מפורט - מנסה להתחיל את חיי בגיל 28 יומני מסע אישיים 34
ה חייל משוחרר שרוצה להבין כמה דברים כדי להתחיל את החיים נכון (ווידוא הבנה IRA) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
S משוחררת, קראתי כאן המון, לא יודעת מאיפה להתחיל! יומני מסע אישיים 17
F איך אפשר להתחיל ? שוק ההון 4
G מעוניין להתחיל להשקיע ב-S&P 500 בלבד שוק ההון 9
ס תיק לחייל משוחרר שעתיד להתחיל לימודים שוק ההון 9
ל להתחיל בגדול - מידי? שוק ההון 16
M איך להתחיל עם סכום קטן? שוק ההון 7
ב לא יודע מאיפה להתחיל אוף טופיק 2
N עדיף להתחיל תואר בגיל 25 מאוניברסיטה מאשר 23 ממכלה (רופין) אוף טופיק 1
c881 מי ראה אתמול את הפרק בכורה של "להתחיל מ-0"? אוף טופיק 9
M להתחיל למשוך קצבת פנסיה תוך כדי עבודה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 20
Y לומד את התחום ומקווה להתחיל להשקיע בקרוב - דרך איזה גוף עדיף להשקיע? שוק ההון 1
Y חייל משוחרר בן 22, כיצד להתחיל? יומני מסע אישיים 5
A חשבון השקעות פרטי פאסיבי - מאיפה להתחיל? שוק ההון 7
מ חסר ניסיון בהשקעות,מעוניין להתחיל.. שוק ההון 9
A כיצד להתחיל ללמוד להשקיע? שוק ההון 1
T עזרה- רוצה להתחיל להשקיע וטובע מרוב חומר שוק ההון 12
ש איפה להתחיל? נדל"ן 1
N מעוניין להתחיל להשקיע שוק ההון 2
S רוצה להתחיל להשקיע, התבלבלתי לגמרי מכל המידע שוק ההון 3
ד איך להתחיל ללמוד על שוק ההון והבורסה? שוק ההון 7
G רוצה להתחיל לסחור וצריך עזרה לגבי מסחר דרך ברוקר אמריקאי שוק ההון 9
D האם זה הזמן להתחיל להשקיע (לטווח ארוך)? שוק ההון 11
W רוצה להתחיל להשקיע במניות, שאלה בנוגע לברוקר שוק ההון 8