• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

לא מצליחה להתחיל

כמעט בדיוק במצב זהה לשלך, אפילו במצב הנכסים.

דבר ראשון הוא לא להיכנס ללחץ מהמצב או מהחשיפה לעולם שמצד אחד כ"כ נוגע לחיים שלך ומצד שני את כ"כ לא בקיאה בו.

וכן, הפורום בכללותו מאוד מתאים לאנשים עם המון ידע בתחום ההשקעות או לאנשים עם חובות שלא יודעים להגיד לא לתרבות הצריכה.
מי שבאמצע זה כבר סיפור אחר, אבל לענ"ד עדיין שווה ללמוד ולהפיק מה שכן אפשר.

קשה לי להאמין שבסופו של דבר תאמרי שלא למדת כלום מכל הבלוג והשרשורים.
גם לא צריך לקחת כל דבר שנכתב קשה, רק לאחרונה הסולידית עצמה שינתה את עמדותיה בצורה די חדה על כמה נושאים ואני למעשה לא מכיר (אישית) אדם אחד, מצוי ובקיא ככל שיהיה, שלא נמצא במצב של חוסר אינפורמציה מספקת או כישורים אחרים שמצריך עולם ההשקעות.

אולי בעתיד תהיה התמקדות נוספת גם במי שמזמן יצא ממרוץ הצרכנות ועובד עם טבלת אקסל, אבל לא יודע מה לעשות הלאה.

מה שאנשים גם לא מבינים הוא שיש הבדל בין "להבין" את העקרונות של הבלוג לבין לוודא שהם באמת נכונים ושאיגפת אותם מכל מקום. בכל זאת, מדובר פה על שאלה הרת גורל שקשורה פחות או יותר בכל ההון שאדם צבר/ירש/קיבל בחייו ועתיד להרוויח בעתיד.
אני חושב שחוסר הביטחון שלך הוא דווקא סימן חיובי - את מבינה את חשיבות הדברים ושוקל בכובד ראש.

הטיפ הכי חשוב שאותו כבר אמרתי - לא להיות בלחץ מזה שלא לומר לפעול מתוך הלחץ הזה, זה ממש ממש חשוב.

מזדהה מאוד עם התסכול של פותחת האשכול. התסכול הזה בטח רובץ בקרב הרבה האנשים שהבלוג הזה לדעתי נועד עבורם במיוחד.

קודם כל המון קריאה. ללמוד השקעות לוקח זמן.
חולק עליך בעניין זה.

בדיעבד, לקרוא על הדברים הקטנים והטכניים ייצר אצלי יותר בלאגן, הפך אותי למאובן, ודחה את הסדר המיוחל עם כספי.

מה שסייע לי זה להבין אך ורק את התמונה הגדולה, ואז "כשהתעמתתי" עם משהו טכני קטן שפחדתי ממנו או שלא ידעתי כיצד לתפעל או להתמודד איתו, בא מישהו מהפורום או ממקום אחר והרגיע עם: "זה שטויות, אל תתרגש מזה" או פשוט עם מקור מסודר שמפשט העניין ולא הייתה לי גישה אליו. או לחילופין הסבר קצר לגבי אותה נקודה בעולם האמיתי (בדרך כלל יש פערים בין מה שכתוב באינטרנט, אפילו במקור כמו הסולידית, לבין איך שזה מתבצע במציאות).

עוד נקודה שצריך לקחת בחשבון, היא שכל אחד מאיתנו מתחיל את המסע שלו בנושאים הללו מנקודת פתיחה שונה + עם ציפיות שונות.
למשל, אדם א' רק ירצה להוזיל כמה שיכול את הפנסיה שלו ולבחור במסלול שהכי מתאים לו, בעוד אדם ב' מראש ניגש לבלוג כשהפנסיה שלו מוזלת ובמסלול מתאים, אך הוא רוצה ללמוד מהי צורת ההתנהגות האופטימלית עם הקרן שלו מבחינת פיצויים/משיכות/פטורים ממס וכו'. לא בטוח שאדם ב' ירגיש שמח או רגוע יותר בהשוואה לאדם א', מתהליך הלמידה. או לחילופין, אדם א' דווקא ירוץ מהר יותר בתהליך הלימוד, זה לא אומר שאדם ב' באמת צריך להיות מאוכזב לגבי עתיד הפנסיה שלו (כי הוא כנראה מבצע אופטימיזציות טובות יותר משל אדם א', אבל הלימוד באופן טבעי קשה יותר ומערער את הביטחון לגבי ההבנה שלנו. אולי סוג של אפקט דאנינג-קרוגר אם תרצה?).

אני באופן אישי בחרתי ביעד ה-"Good Enough". להבין רק את תמונת המאקרו ולהסתפק בשיפור בסיסי ויחסי באותו אפיק כספי (פנסיה/השתלמות/חשבון השקעות). שם לעצור למען הבריאות שלי ובשביל לא לפעול בחופזה בזמני משבר, עקב יותר מידי ידע והבנה בתחום. אני לא בטוח שבעתיד זה יהיה משתלם, בהנחה ומתישהו 100% מהציבור יהיה הרבה יותר מודע לנושאים הללו ואז יהיה מקום לאופטימיזציות ולמשחקי דיוק. מעניין מה צופן העתיד בהקשר זה.

נ.ב. - מניח שהפורום גם כן השתנה בעניין זה, נראה לי שבעבר היה מעט יותר מקום לשאול שאלות התחלתיות ולקבל לכל הפחות הפניות למקורות רלוונטים.

נערך לאחרונה ב:
נראה שהפנסית ברירת מחדל עם הדמי ניהול הכי טובים כרגע היא 1% הפקדה, ו1.99% צבירה. הדמי ניהול מהצבירה שיש לנו כרגע קצת יותר טובים.
התכוונתי 0.195 צבירה (בטוחה שלפני כמה ימים זה היה 0.199).

האם זה נכון שבקרן שאינה ברירת מחדל דמי הניהול קופצים אם אתה מפוטר ואז גם אי אפשר להתמקח?

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
M אודה מאוד לעזרה- לא מצליחה להבין מה כדאי לפרוע ברכיבי המשכנתא שלי נדל"ן 1
ל פיפלביז -לא מצליחה להגיב שוק ההון 2
B אני יחסית חדשה בנושא ואני לא מצליחה להבין למה את אומרת שוק ההון 2
Roi הציבור קיבל שכל והיצרנים בוכים, האם הסולידית מצליחה בחינוך מחדש ? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 28
D דירה להשקעה - ״מחיר למשתכן״ - איפה להתחיל? נדל"ן 5
G איך להתחיל לנהל תיק שאחר בנה? שוק ההון 17
ב להתחיל בניית בית פרטי עכשיו או לחכות כשנה נדל"ן 2
E בן 19 לא יודע איפה להתחיל שוק ההון 7
T בן 18 שלא יודע מאיפה להתחיל שוק ההון 11
י איך להתחיל להתעסק עם שוק ההון שוק ההון 3
B אזרח ישראלי-אמריקאי עובר להתגורר במדינה שלישית - היכן להתחיל? מיסים 1
A האם כדאי להמשיך עם 3 המניות או להתחיל לקנות את הקרן העולמית? שוק ההון 3
deussex היכן להתחיל בנוגע למניות דיבידנדים ? שוק ההון 2
A אני לא מבין שום דבר בכלכלה...מאיפה להתחיל? עדיפות לספר שמע אוף טופיק 17
N מתלבט היכן להתחיל ללמוד השנה (בן 24) התפתחות אישית 12
ה סטודנט לסטטיסטיקה - מתי להתחיל לחפש עבודה? התפתחות אישית 9
ז להתחיל בib ישראל ואחר כך לעבור לib עולמי שוק ההון 3
א האם זה זמן טוב להתחיל ליצור שכבות מלאכותיות, ואם כן אז איך לעשות את זה? שוק ההון 19
ד הגדלה משמעותית של תיק לטווח ארוך - מאיפה להתחיל שוק ההון 2
ד שאלות של משקיעה מתחילה שרוצה להתחיל להשקיע אבל אין לה את האומץ ויש לה הרבה שאלות שוק ההון 37
M עוד פוסט של איך להתחיל, דומה אבל אולי קצת שונה שוק ההון 12
N להתחיל ללמוד מדמ"ח בגיל 28 פוסטים מאיכות נמוכה 4
H אשמח לעזרה מאיפה להתחיל לקרוא התפתחות אישית 1
ה שרשור מפורט - מנסה להתחיל את חיי בגיל 28 יומני מסע אישיים 34
ה חייל משוחרר שרוצה להבין כמה דברים כדי להתחיל את החיים נכון (ווידוא הבנה IRA) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
S משוחררת, קראתי כאן המון, לא יודעת מאיפה להתחיל! יומני מסע אישיים 17
F איך אפשר להתחיל ? שוק ההון 4
G מעוניין להתחיל להשקיע ב-S&P 500 בלבד שוק ההון 9
ס תיק לחייל משוחרר שעתיד להתחיל לימודים שוק ההון 9
ל להתחיל בגדול - מידי? שוק ההון 16
M איך להתחיל עם סכום קטן? שוק ההון 7
ב לא יודע מאיפה להתחיל אוף טופיק 2
N עדיף להתחיל תואר בגיל 25 מאוניברסיטה מאשר 23 ממכלה (רופין) אוף טופיק 1
c881 מי ראה אתמול את הפרק בכורה של "להתחיל מ-0"? אוף טופיק 9
M להתחיל למשוך קצבת פנסיה תוך כדי עבודה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 20
Y לומד את התחום ומקווה להתחיל להשקיע בקרוב - דרך איזה גוף עדיף להשקיע? שוק ההון 1
Y חייל משוחרר בן 22, כיצד להתחיל? יומני מסע אישיים 5
A חשבון השקעות פרטי פאסיבי - מאיפה להתחיל? שוק ההון 7
מ חסר ניסיון בהשקעות,מעוניין להתחיל.. שוק ההון 9
A כיצד להתחיל ללמוד להשקיע? שוק ההון 1
T עזרה- רוצה להתחיל להשקיע וטובע מרוב חומר שוק ההון 12
ש איפה להתחיל? נדל"ן 1
N מעוניין להתחיל להשקיע שוק ההון 2
S רוצה להתחיל להשקיע, התבלבלתי לגמרי מכל המידע שוק ההון 3
ד איך להתחיל ללמוד על שוק ההון והבורסה? שוק ההון 7
G רוצה להתחיל לסחור וצריך עזרה לגבי מסחר דרך ברוקר אמריקאי שוק ההון 9
D האם זה הזמן להתחיל להשקיע (לטווח ארוך)? שוק ההון 11
W רוצה להתחיל להשקיע במניות, שאלה בנוגע לברוקר שוק ההון 8