• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

לא מצליחה להתחיל

לא מקורית

משתמש רשום
דירוג
5
זה פוסט מתבכיין, סליחה. אבל אני קוראת את מ"עכשיו אתם טובים עם כסף" ועוד כמה פוסטים למתחילים ומידע ממקורות אחרים ופשוט לא מצליחה להיות טובה עם כסף. כל הזמן נתקעת על מושגים לא מוכרים, עושה חיפוש על המושגים וחוזרת לפוסט. זה מאוד מפריע לזרימה ולהבנה. לא מצליחה לקלוט כלום, מתייאשת. כשאני כבר חוזרת לקרוא שוב אחרי כמה ימים או שבועות אני כבר לא זוכרת את המעט שהבנתי, לא זוכרת איפה הפסקתי, וכל המושגים מתערבבים לי.
אני מרגישה שאני פשוט לא חכמה מספיק בשביל זה. מאוד רוצה לסדר את הפנסיה, ולעשות משהו עם הכסף בעו"ש אבל פשוט לא מצליחה. זה גם דורש ממני הרבה זמן פנוי. אני כבר כמה חודשים מנסה (לפעמים עם הפסקות ארוכות בין קריאה לקריאה- מה שמקשה על העניין). עוד מישהו התקשה כמוני? איך רובכם למדתם להיות טובים עם כסף? מהפוסטים פה?

קודם כל המון קריאה. ללמוד השקעות לוקח זמן.

הטיפ הקבוע שלי: בואי למפגש פורום. הרבה יותר קל ללמוד השקעות פנים אל פנים.

אני מרגישה שאני פשוט לא חכמה מספיק בשביל זה. מאוד רוצה לסדר את הפנסיה, ולעשות משהו עם הכסף בעו"ש אבל פשוט לא מצליחה. זה גם דורש ממני הרבה זמן פנוי. אני כבר כמה חודשים מנסה (לפעמים עם הפסקות ארוכות בין קריאה לקריאה- מה שמקשה על העניין). עוד מישהו התקשה כמוני? איך רובכם למדתם להיות טובים עם כסף? מהפוסטים פה?
אפשר להתחיל מדברים פשוטים, ולא חייבים הכל על ההתחלה.

הרעיון הבסיסי די פשוט:
1. להוציא פחות ממה שמכניסים
2. להשקיע את ההפרש בפיזור רחב ולטווח ארוך.
משקיעים פאסיביים לרוב מעוניינים להשקיע את החלק המנייתי בקרן מחקה מדד (לטווח ארוך כמובן).

ההחלטה המדוייקת במה להשקיע וכמה (אחוזי מניות/נדל"ן/אג"ח/אחר) יכולה להיות טיפה יותר מסובכת,
אבל אם מדובר על הסכום החודשי שמכניסים להשקעה - לא חושב שכמות שמשקיעים בכמה חודשים היא קריטית.
במילים אחרות - אפשר להתחיל, ומקסימום לשנות תוך כדי תנועה.

מוזמנת גם להעלות בפורום שאלות ספציפיות, ולקבל הנחיות כלליות (לא ייעוץ) או דעות מחברי הפורום.

מה הבעיה? לוקחים קורס מזורז שם יאכילו אותך בהכל בכפית.

אחרי כמה ימים או שבועות אני כבר לא זוכרת את המעט שהבנתי, לא זוכרת איפה הפסקתי, וכל המושגים מתערבבים לי.
- לא יזיק לקחת מחברת ולרשום דגשים כדי לזכור מה שקראת
- באופן כללי למידה זה משהו שצריך לפנות עבורו זמן בלו"ז, ולא לדחוף לכל מיני חורים פנויים במהלך היום.

בהצלחה!

מאוד רוצה לסדר את הפנסיה
לגבי חסכונות פנסיוניים, נראה לי שהדעה הרווחת בקרב חברי הפורום היא:
1. אם לא חייבים, לרוב לא כדאי למשוך חסכונות פנסיוניים (כולל קרן השתלמות) לפני הזמן.

2. אם ההשקעה היא לטווח ארוך (לא עומדים לפני פרישה וכדומה) -
לרוב עדיף לבחור במסלול מנייתי מחקה מדד רחב (למשל מחקה SP500).

3. לרוב עדיף לבחור בקרן עם דמי ניהול נמוכים

יש כמובן אופטימיזציות (כמו קרן בניהול אישי), אבל זה בפירוש לא משהו שחייב להיעשות על ההתחלה (או בכלל).
כמעט כל המושגים המסובכים שאת קוראת לא באמת נחוצים בשביל להתחיל בהשקעה.

כשהתחלתי לקרוא את הבלוג (באזור 2017 נראה לי), לקחתי כמה חודשים טובים ללימוד ורק אז התחלתי לפעול.
במבט לאחור, זו הייתה טעות. הידע הבסיסי אינו מסובך, ואפשר להתחיל צעדים קטנים גם לפני שיודעים הכל.
אם מהססים או רוצים לוודא שלא עושים טעויות גדולות, אפשר להעלות שאלות ספציפיות לפורום לפני כל פעולה.

נערך לאחרונה ב:
הפוך, מאד מומלץ למשוך קה"ש נזילה, אא"כ היא בIRA.
אם כבר כתבת, כדאי לפרט את הסיבה -
דמי ניהול גבוהים מצטברים לאורך השנים, ועולים לחוסך יותר מהטבת המס שהוא מקבל,
כך שהשקעה מקבילה בחשבון ממוסה ללא דמי ניהול הייתה כבר רווחית יותר.

בכל אופן:
1. אם דמי הניהול נמוכים, לא מומלץ למשוך. זה יכול לקרות גם בקרן מנוהלת...
2. גם אם דמי הניהול גבוהים יחסית - למשוך רק במידה שמשקיעים את הכסף אחרי המשיכה.
אם האלטרנטיבה היא כסף בעו"ש (כמו שפות"ש כתבה), עדיף בהחלט להשקיע בקה"ש גם בדמי ניהול גבוהים יחסית.

נערך לאחרונה ב:
לפי החישובים שלי זה בכל דמי ניהול שגבוהים מ0.
אם יש לך את החישוב זמין, אשמח אם תצרף אותו.

אם אני לא טועה, @roneng העלה פעם סימולציה לפורום לפיה נקודת השוויון היא באזור ד"נ של 0.2-0.3%.
מניח שהפרטים המדויקים תלויים בהנחות של הסימולציה.

אם אני לא טועה, @roneng העלה פעם סימולציה לפורום לפיה נקודת השוויון היא באזור ד"נ של 0.2-0.3%.
בהנחה שמדובר בIRA.
לקה"ש מנוהלת (== לא IRA) יש עלויות פנימיות שמגיעות לכ0.5% ויותר. כלומר גם אם אתה על 0% דמי ניהול זה לא משתלם.

או כמו שאורי אמר:
מאד מומלץ למשוך קה"ש נזילה, אא"כ היא בIRA.

לקה"ש מנוהלת (== לא IRA) יש עלויות פנימיות שמגיעות לכ0.5% ויותר.
נכון, שכחתי...

בכל אופן אני רוצה להדגיש לטובת מתחילים שקוראים את זה -
הדיון למעלה הוא בהנחה שהאלטרנטיבה היא השקעה (ולא עו"ש) בדמי ניהול 0 (ולא מוצר מנוהל כלשהו, או אפילו השקעה עצמאית בבנק עם דמי משמורת).
לאדם הממוצע (שאינו עומד בתנאים הנ"ל), קרן השתלמות מנוהלת היא דווקא עסקה מצוינת.

נערך לאחרונה ב:
זה עד כדי כך חד משמעי? איפה אפשר לראות את החישוב הזה? הייתי בטוח שהטבת המס מנצחת בגדול

באה מישהי שמשתפת שהיא בסהכ רוצה לסדר את הפנסיה ולעשות משהו עם הכסף בעוש ואתם מזבלים לה את השרשור, יומן מסע אישי, באובר-אופטימיזציה של מי שבתחום 5-10 שנים. שחררו ותחזרו לפורום השקעות שבאתם ממנו בבקשה.

פותחת השרשור - יעזור אם תפרטי קונקרטי על המצב שלך מבחינת נכסים, חובות, הכנסות והוצאות ומטרות אישיות (גם בלי קשר לכסף). מבין שלא תמיד רוצים מבחינת חשיפה, רק אם תרצי.
אחרי זה יעזור אם תפרטי בדיוק מה את לא מצליחה:
- להבין מה זה דמי ניהול או מסלול השקעה בקרן?
- להבין איפה הפנסיה שלך בכלל?
- יודעת איפה אבל מתקשה להבין כמה יש לך בפנסיה באיזה מסלול ומה הדמי ניהול?
- להבין איך להתמקח ולנייד את הפנסיה למקום אחר? האם זה רלוונטי?

תפרטי מה הבנת עד כה מהבלוג על השקעת הכסף בעוש ומה לא מסתדר לך. כמובן ששוב כמו שאמרתי יש הבדל בקונטקסט אם זה 10 אלף או 100 אלף.

לגבי החששות שלך - הגעת לפורום שמייצג 0.1% מהאוכלוסיה. וגם פה מי שמתקשה פחות ישתף. אני מכיר חברים שהם גאונים והייטקיסטים ומה שבא לך ואין להם שמץ על הפנסיה שלהם, על ההוצאות שלהם, על השקעות. כלום. זורמים עם הזרם. זה לא מעיד עלייך כלום ואני בטוח שאם תתמידי תמצאי את הדרך הנכונה לך.

גם ב IRA יש דמי ניהול גבוהים מאפס.
אתה צודק אבל התכוונתי לדמי ניהול סמויים, בIRA דמי הניהול הסמויים משמעותית יותר נמוכים מלא IRA.
בסוף מה שחשוב זה דמי ניהול כוללים, בלא IRA זה גבוה מ1%.

עוד מישהו התקשה כמוני? איך רובכם למדתם להיות טובים עם כסף? מהפוסטים פה?
את התאוריה רובנו יודעים. הבעיה היא פסיכולוגית/התנהגותית. החברים האיכותיים פה הזכירו לי ש"היה לי יקר" להיכנס לסנופי בשער 3000 ונכנסתי לאחרונה ב3700 - שמו מראה בפניי. הפוסטים פה מחדדים לי ועושים לי FINE TUNNING. אם אין לך הבסיס אז ממליץ על קורס (ניתן לקבל קורס אינטרנטי מתנה בפתיחת חשבון מסחר באקסלנס והפקדת 20 אשח לפחות הכולל 6 שעורים בזום אבל לא התלהבתי מהקורס) או קריאה ולמידה עצמית. לגבי הנכסים הפנסיוניים שלך - אם את סבורה שהעולם לא יגיע לקיצו וימשיך להתקיים ולצמוח - את יכולה להעביר בלחיצת כפתור למסלולים מנייתיים (או אקטיביים או צמודים למדד סנופי 500 שמהווה מחצית משוק ההון העולמי).

נערך לאחרונה ב:
איך רובכם למדתם להיות טובים עם כסף?
לאט ובזהירות

אני התחלתי בצעדים קטנים.
בשלב הראשון התעסקתי רק בקרן השתלמות.
הבנתי פחות או יותר (בעיקר פחות) במה היא משקיעה, הבנתי מה זה דמי ניהול, ושיפרתי עמדות.
זה לקח כמה שבועות.
בשלב הבא פניתי להבין את הפנסייה שלי. הבנתי מה זה מקדם, הבנתי שאין הגיון להישאר בביטוח מנהלים ועברתי לקרן פנסיה.
אח״כ התקדמתי לנסות להבין מה המשמעויות של מסלולים מנייתיים ושל מסלולים אחרים, ונחשפתי לרעיון של אינדסקים (וסנופי המוכר).
היום אני כבר מרשה לעצמי להשקיע במניות ספציפיות, קריפטו, נדלן ועסקים של חברים.

במקביל, כל הזמן, ניהלתי מעקב הוצאות באקסל.
ואז התחלתי לנהל את ההשקעות באקסל.
לאט לאט למדתי לעשות טבלאות פיבוט, סיכומים.

אם יעזור לך כדי לקבל עידוד - התחלתי את חיי הבוגרים בתום לימודי תואר שני, בזוגיות ובחוב של כמה מאות שקלים.
15 שנים אחרי אנחנו שווים 4 מליון בקיזוז משכנתאות והלוואות ולפני מיסים.
לא ירשנו הון, ולצערי רוב חיינו עבדנו בעבודות לא מתגמלות כספית.
אם הייתי מבין בגיל 20 שצריך ללמוד מקצוע לכיס ולא לנפש, כנראה שהיום המספרים היו כפולים.

המליון הראשון היה ממש קשה להשגה, המליון השני קצת פחות, ושני המליון האחרונים ממש הגיעו לי בהפתעה :)
התנהלות פיננסית היא שריר שצריך לפתח, וזה הולך ונהיה קל עם הזמן.

תודה על כל העצות.
פותחת השרשור - יעזור אם תפרטי קונקרטי על המצב שלך מבחינת נכסים, חובות, הכנסות והוצאות ומטרות אישיות (גם בלי קשר לכסף). מבין שלא תמיד רוצים מבחינת חשיפה, רק אם תרצי.
אני ובן זוגי גרים בדירה בבעלתנו, אין חובות. משכורות לא גבוהות, אני בקושי עובדת. אבל נשאר לנו כסף כל חודש שמצטבר בעו"ש. מעל 100 אלף בעו"ש ולא צופים שנצטרך אותם בקרוב. לגבי הפנסיה - הורדתי את הדוחות ושם נתקעתי. יש קרן פנסיה ו2 קופות גמל. נראה שהוא מפקיד רק לקרן פנסיה עכשיו. נראה לי מהדוחות שהתנאים לא טובים, והדמי ניהול גבוהים. ובכל מקרה לא יודעת מה לעשות עם זה.
חשבתי לעבור לקרן ברירת מחדל של האוצר. אשמח לכל עזרה.

נערך לאחרונה ב:
אשמח לכל עזרה.
אני חושב שעבורך יתאים ייעוץ מקצועי.

את יכולה לבדוק עם @אורי ג. מהפורום. אני חושב שכולם כאן יסכימו שמדובר בידען ובאדם מקצועי.

גילוי נאות: לא מכיר את התמחור או את אופי השירות שלו.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
M אודה מאוד לעזרה- לא מצליחה להבין מה כדאי לפרוע ברכיבי המשכנתא שלי נדל"ן 1
ל פיפלביז -לא מצליחה להגיב שוק ההון 2
B אני יחסית חדשה בנושא ואני לא מצליחה להבין למה את אומרת שוק ההון 2
Roi הציבור קיבל שכל והיצרנים בוכים, האם הסולידית מצליחה בחינוך מחדש ? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 28
D דירה להשקעה - ״מחיר למשתכן״ - איפה להתחיל? נדל"ן 5
G איך להתחיל לנהל תיק שאחר בנה? שוק ההון 17
ב להתחיל בניית בית פרטי עכשיו או לחכות כשנה נדל"ן 2
E בן 19 לא יודע איפה להתחיל שוק ההון 7
T בן 18 שלא יודע מאיפה להתחיל שוק ההון 11
י איך להתחיל להתעסק עם שוק ההון שוק ההון 3
B אזרח ישראלי-אמריקאי עובר להתגורר במדינה שלישית - היכן להתחיל? מיסים 1
A האם כדאי להמשיך עם 3 המניות או להתחיל לקנות את הקרן העולמית? שוק ההון 3
deussex היכן להתחיל בנוגע למניות דיבידנדים ? שוק ההון 2
A אני לא מבין שום דבר בכלכלה...מאיפה להתחיל? עדיפות לספר שמע אוף טופיק 17
N מתלבט היכן להתחיל ללמוד השנה (בן 24) התפתחות אישית 12
ה סטודנט לסטטיסטיקה - מתי להתחיל לחפש עבודה? התפתחות אישית 9
ז להתחיל בib ישראל ואחר כך לעבור לib עולמי שוק ההון 3
א האם זה זמן טוב להתחיל ליצור שכבות מלאכותיות, ואם כן אז איך לעשות את זה? שוק ההון 19
ד הגדלה משמעותית של תיק לטווח ארוך - מאיפה להתחיל שוק ההון 2
ד שאלות של משקיעה מתחילה שרוצה להתחיל להשקיע אבל אין לה את האומץ ויש לה הרבה שאלות שוק ההון 37
M עוד פוסט של איך להתחיל, דומה אבל אולי קצת שונה שוק ההון 12
N להתחיל ללמוד מדמ"ח בגיל 28 פוסטים מאיכות נמוכה 4
H אשמח לעזרה מאיפה להתחיל לקרוא התפתחות אישית 1
ה שרשור מפורט - מנסה להתחיל את חיי בגיל 28 יומני מסע אישיים 34
ה חייל משוחרר שרוצה להבין כמה דברים כדי להתחיל את החיים נכון (ווידוא הבנה IRA) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
S משוחררת, קראתי כאן המון, לא יודעת מאיפה להתחיל! יומני מסע אישיים 17
F איך אפשר להתחיל ? שוק ההון 4
G מעוניין להתחיל להשקיע ב-S&P 500 בלבד שוק ההון 9
ס תיק לחייל משוחרר שעתיד להתחיל לימודים שוק ההון 9
ל להתחיל בגדול - מידי? שוק ההון 16
M איך להתחיל עם סכום קטן? שוק ההון 7
ב לא יודע מאיפה להתחיל אוף טופיק 2
N עדיף להתחיל תואר בגיל 25 מאוניברסיטה מאשר 23 ממכלה (רופין) אוף טופיק 1
c881 מי ראה אתמול את הפרק בכורה של "להתחיל מ-0"? אוף טופיק 9
M להתחיל למשוך קצבת פנסיה תוך כדי עבודה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 20
Y לומד את התחום ומקווה להתחיל להשקיע בקרוב - דרך איזה גוף עדיף להשקיע? שוק ההון 1
Y חייל משוחרר בן 22, כיצד להתחיל? יומני מסע אישיים 5
A חשבון השקעות פרטי פאסיבי - מאיפה להתחיל? שוק ההון 7
מ חסר ניסיון בהשקעות,מעוניין להתחיל.. שוק ההון 9
A כיצד להתחיל ללמוד להשקיע? שוק ההון 1
T עזרה- רוצה להתחיל להשקיע וטובע מרוב חומר שוק ההון 12
ש איפה להתחיל? נדל"ן 1
N מעוניין להתחיל להשקיע שוק ההון 2
S רוצה להתחיל להשקיע, התבלבלתי לגמרי מכל המידע שוק ההון 3
ד איך להתחיל ללמוד על שוק ההון והבורסה? שוק ההון 7
G רוצה להתחיל לסחור וצריך עזרה לגבי מסחר דרך ברוקר אמריקאי שוק ההון 9
D האם זה הזמן להתחיל להשקיע (לטווח ארוך)? שוק ההון 11
W רוצה להתחיל להשקיע במניות, שאלה בנוגע לברוקר שוק ההון 8