• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

כמה כסף אני מפסיד כשלא מחדש את הרכב?

• פותח הנושא feel
  • פורסם בתאריך

feel

משתמש רשום
דירוג
4
שלום רב,
אני עצמאי עם מדרגת מס של כ-35%, הכנסה קבוע חודשית, שצפויה להימשך גם בשניות הבאות.

ב-2017 הסתיימה לי הטבה של פחת לרכב (6.6 שנים).
אני לא כל כך מבין נושא הפחת הרכב. רק יודע שזה 6.6 שנים ו-15% בשנה. האם זה יכול להיחשב כהוצאה מוכרת?

שאלה שלי – בהנחה שזה נחשב "הוצאה מוכרת", כמה כסף אני "מפסיד" בשנה (והכסף זה הולך למס הכנסה) עקב כך שאני עדיין נוסע ברכב שנגמר לו הפחת.

אשמח לחישוב פשוט בהנחה שרכב חדש עולה 100,000 ש''ח.

תודה

שאלה שלי – בהנחה שזה נחשב "הוצאה מוכרת", כמה כסף אני "מפסיד" בשנה (והכסף זה הולך למס הכנסה) עקב כך שאני עדיין נוסע ברכב שנגמר לו הפחת.
זה מה שנקרא, אני אקנה רכב חדש רק כדי לקבל בחזרה חלק מן הסכום בצורה של תשלום מופחת של מסים.

אם התכוונת בכל מקרה לחדש את הרכב, אז כמובן שתנצל את הטבת המס (במדרגת המס שלך זה שווה 52% מהסכום = 35% ממס הכנסה ו-17% מביטוח לאומי), וכנראה חיסכון גם על המע"מ (לא בוודאות, לא מכיר מספיק).

אשמח לחישוב פשוט בהנחה שרכב חדש עולה 100,000 ש''ח.
נניח לעניין המע"מ לרגע...
תשלם 100,000 על הרכב. מותר לך להכיר 45% ממנו, כלומר 45,000.
כל שנה מותר לך להכיר 15% מה-45,000 אז 6,750 ש"ח.
מתוך ה-6,750 יחסכו לך 3,566 ש"ח בשנה.
תכפיל ב-6.6 וקיבלת הנחה על אוטו חדש של 23,536 ש"ח.

אבל הנה הקטע... אתה עדיין צריך להוציא בשנה הראשונה 100,000 ש"ח שלמים! וכל שנה תקבל החזר מועט ממנו.
אתה לא מפסיד אם אתה פשוט ממשיך להשתמש ברכב הנוכחי שלך. אתה לא מרוויח אם אתה קונה חדש, כנראה שמפסיד (בגלל ירידת ערך).

אז אם אתה לא צריך רכב חדש, למה להוציא 100,000 רק כדי לקבל בחזרה 23,500???

אם התכוונת בכל מקרה לחדש את הרכב, אז כמובן שתנצל את הטבת המס (במדרגת המס שלך זה שווה 52% מהסכום = 35% ממס הכנסה ו-17% מביטוח לאומי)

תוכל להרחיב לגבי החישוב הזה?

תשלם 100,000 על הרכב. מותר לך להכיר 45% ממנו, כלומר 45,000.

הפחת לא על כל הסכום?

מתוך ה-6,750 יחסכו לך 3,566 ש"ח בשנה.

כיצד בוצע החישוב?

כרגע אני נוסע על רכב בן 10 שנים עם כמעט 200,000 ק"מ. אני נוסע 120 ק"מ הלוך חזור כל יום א'-ה' וקצת בסופ"ש, בסה"כ כ-35,000 ק"מ בשנה. צריכת דלק היא 12 ק"מ לליטר (2,916 ליטר בשנה או 243 ליטר בחודש, וכאשר מכפילים ב-6.30 ש''ח מגיעים ל-1,531 ש''ח בחודש ) ומתוך זה מוכר לי רק 45% ולכן כ-841 ש''ח אני מוציא מהכיס.

בנתיים הרכב נוסע בסדר גמור, אבל אני מחפש משהו יותר חסכוני (הברידי) ויותר בטיחותי.

כמובן לא הייתי רוצה להפסיד את הפחת רכב שמדינת ישראל "נותנת" לי.

אלה השיקולים.....

תוכל להרחיב לגבי החישוב הזה?
תסתכל מה עשיתי בהמשך...
הכפלתי 6,750 ב-52.83% וקיבלתי 3,566

הפחת לא על כל הסכום?
לא.

כיצד בוצע החישוב?
הסברתי כמענה לשאלה הראשונה שלך.

בנתיים הרכב נוסע בסדר גמור, אבל אני מחפש משהו יותר חסכוני (הברידי) ויותר בטיחותי.
אחרי חישובים של ירידת ערך כנראה שתצא בהפסד, לא ברווח.

כמובן לא הייתי רוצה להפסיד את הפחת רכב שמדינת ישראל "נותנת" לי.
רכישת הרכב צריכה לצאת משתלמת ללא השיקול של הטבות מס.

אם תחליט שבלי קשר אתה רוצה/צריך לרכוש רכב חדש, אז בהחלט תנצל את הטבת המס. אבל אל תתן לזנב המס לקשקש לך בכלב.

כרגע אני נוסע על רכב בן 10 שנים עם כמעט 200,000 ק"מ. אני נוסע 120 ק"מ הלוך חזור כל יום א'-ה' וקצת בסופ"ש, בסה"כ כ-35,000 ק"מ בשנה. צריכת דלק היא 12 ק"מ לליטר (2,916 ליטר בשנה או 243 ליטר בחודש, וכאשר מכפילים ב-6.30 ש''ח מגיעים ל-1,531 ש''ח בחודש ) ומתוך זה מוכר לי רק 45% ולכן כ-841 ש''ח אני מוציא מהכיס.
זה שיקול שלא קשור לרכב חדש או לא. 45% הכרה תקבל גם על דלק של רכב ישן.

תודה. למעשה אתה ממליץ להמשיך לנסוע ברכב הנוחכי עד כמה שניתן? אפילו אם צריכת דלק היא 1-12 ואני נוסע 35,000 ק"מ בשנה?

תודה. למעשה אתה ממליץ להמשיך לנסוע ברכב הנוחכי עד כמה שניתן? אפילו אם צריכת דלק היא 1-12 ואני נוסע 35,000 ק"מ בשנה?
זה כבר המומחים כמו @nick @Fitch ו @amidar יוכלו לענות לך.

אבל אין קשר למיסוי.

ד.א. למה רכב חדש ולא יד2?

אני דווקא חושב שיש סיבה טובה לקנות רכב חדש. דוגמה:
רכב חדש עולה 100 אלף שח, נאמר שאחרי 6 שנים שווה 50 אלף שח. הפסדת 50 אלף אבל קיבלת 24 אלף שח בהטבת מס. כלומר הפסדת 26 אלף שח.
רכב בן 6 שווה 50 אלף אחרי עוד 6 שנים שווה נניח 25 אלף שח. הפסדת 25 אלף שח.
מבחינה כספית די דומה אבל ברכב חדש יש פחות תיקונים, יותר בטיחותי, יותר נח ונעים.

רכב בן 6 שווה 50 אלף אחרי עוד 6 שנים שווה נניח 25 אלף שח. הפסדת 25 אלף שח
גם כאן אתה יכול לקזז פחת. כמובן שפחות כי זה אחוזים ממחיר הרכישה, אבל לפי ההנחות שלך תקבל כאן 12,500 הטבת מס, אז הפסדת חצי.

מבחינה כספית די דומה
כבר הראיתי שלא
ברכב חדש יש פחות תיקונים
לא נכון תמיד, גם לא חושב סטטיסטית. רכב שמור גם יכול להיות נטול תיקונים משמעותיים עד 10-12 שנים.

יותר בטיחותי
תלוי ברכב אני מניח, מלבד המערכות החדשות שאפשר להתקין בכל רכב, אני לא בטוח שהטכנולוגיה הזאת מתקדמת באותו קצב של העשור הקודם ושנות ה-90.

יותר נח ונעים
גם אחרי ה-X ימים הראשונים אחרי שהריח החדש פג?
:)

בסופו של דבר אם מישהו שכנע את עצמו שעדיף לו רכב חדש, הטבת המס לא צריכה להזיז, אבל כמו שהראיתי היא לא משפיעה על השיקול.

@FIYaacov אחרי 6 שנים הרכב הופחת לחלוטין ולכן זה לא נכון.
עריכה:
אני בוחן להישאר עם הרכב שלו לעומת רכב חדש

ובנוסף גם אם כל מה שכתבת מתקיים, עדיין המס משנה את ההחלטה, כי אם להחזיק רכב חדש לעומת ישן ל6 שנים עולה 25 אלף אז עכשיו זה עולה רק 12.5 אלף. לדעתי "הפסד" נוסף של 2000 שח בשנה שווה לגמרי בשביל להחזיק רכב חדש עד גיל 6 לעומת רכב בן 6 עד גיל 12.

קטונתי מלהיות מומחה. אבל הרכב כנראה שווה בין 0K ל10K במצבו. לדעתי כדאי להישאר עד שיתפרק סופית.

בקניה של חדש, תבדוק ירידת ערך ואיבוד תשואה אלטרנטיבית.

רכב חדש עולה 100 אלף שח, נאמר שאחרי 6 שנים שווה 50 אלף שח
היום זה אחרי 3 שנים שווה 50-60. אחרי 6 שנים שווה 25-30~. הפסד בטוח. מה גם שזה רכב עם קילומטרז' גבוה שיהיה קשה למכור גם בשוק טוב.

כרגע רכב שווה 20,000 ש''ח (מאזדה 3, 5 דלתות). לדעתי יהיה קל למכור כי מדי פעם מוצא פתק עם בקשה למכור.

אני עדיין לא מבין מנגנון חישוב פחת בהתאם לרמת הכנסה. קיים מחשבון לחישוב והסבר מסודר ברשת לנושא?

אני עדיין לא מבין מנגנון חישוב פחת בהתאם לרמת הכנסה
רמת ההכנסה שלך (יותר נכון לעצמאים להגיד רווח שנתי) קובעת את מדרגת המס שלך במס הכנסה ובביטוח לאומי.
הפחת עצמו מקטין את הרווח השנתי.
כל שקל פחות ברווח השנתי מיתרגם במצב שלך ל-52.83 אגורות פחות במיסים שאתה צריך לשלם.
ה-52.83 מורכב מ-35% שאתה משלם למס הכנסה ו-17.83% שאתה משלם לביטוח לאומי.

קיים מחשבון לחישוב והסבר מסודר ברשת לנושא?
קשה לי להאמין, רואי חשבון רוצים שתבוא אליהם ולא שתחשב לבד.

אבל החישוב עצמו לא קשה:
1) מחיר המכונית * 15.5% = פחת שנתי
2) פחת שנתי * 45% = הוצאה מוכרת שנתית
3) הכנסות פחות הוצאות מוכרות (כולל זו על הרכב) = רווח שנתי
4) רווח שנתי + נקודות זיכוי ניתן להכניס למחשבון של מס הכנסה לחשב כמה מס משלמים.
אותו דבר למחשבון של ביטוח לאומי.
תחפש את המחשבונים בגוגל
5) תעשה פעם אחת את החישוב עם הרווח ללא ניכוי הפחת ופעם אחת עם הרווח בניכוי הפחת ותראה את ההבדל במיסים.

בפועל יוצא:
הוצאה שנתית מוכרת * מס שולי = "חיסכון"

הסיבה שאני שם "חיסכון" בגרשיים, זה כי אם תבדוק בנטו יהיה לך פחות כסף מאשר אם לא היית מחדש את האוטו.

תודה רבה, אתה במקרה רו"ח?

ועוד לא הבנת שזה לא משתלם?
תלוי בעסק...
בתור שכיר אתה יכול לראות עליות של 2-3% בשנה בשכר במקרה הטוב.
בתור עצמאי זה יכול להיות גם 50-100% בשנה.

כמובן שהבירוקרטיה והמסים לא עוזרים לעצמאים אבל יש עסקים גם שלא תוכל להיות בהם שכיר או שהפרש ההכנסות בהכרח מעודדות הקמת עסק על פני שכירות (השכרה? היות שכיר?) באותו תחום (סתם כמה דוגמאות: מדידות, יעוץ מס, ורוב המקצועות שלא דורשות החזקת מלאי)

תודה לכל העונים.
עוד שאלה (קצת לא קשורה....) מסיבות אישיות, רו"ח שלי סוגר את המשרד. אני מחפש רו"ח חדש.

קבלתי הצעות מחיר עם הפרש כמעט עד פי 4 מבין הזול ביותר ועד היקר ביותר.

במקרה שלי, כיוון שזאת הוצאה מוכרת לי ב-100% (ניהול חודשי + דוח שנתי) האם בכלל משנה לי עלות של רואה חשבון (250 שחח לחודשיים או 600 ש''ח לחודשיים)?

להבנתי אם זה לא הולך לרו"ח, אז זה הולך למס הכנסה , אז מה זה משנה העלות?

תודה לעונים

להבנתי אם זה לא הולך לרו"ח, אז זה הולך למס הכנסה , אז מה זה משנה העלות?
אלא אם כן אתה משלם 100% מס שולי זה לא נכון.
במקרה הטוב אתה חוסך בערך חצי

במקרה שלי, כיוון שזאת הוצאה מוכרת לי ב-100% (ניהול חודשי + דוח שנתי) האם בכלל משנה לי עלות של רואה חשבון (250 שחח לחודשיים או 600 ש''ח לחודשיים)?
כדי לחדד את מה שכבר הסבירו (כי מדובר בטעות נפוצה שחשוב מאוד להבין לצורך התנהלות כספית נכונה), כל הוצאה שאתה מוציא יוצאת לך מהכיס.

כשאתה משלם 250 ש"ח לרו"ח - אתה מוציא 250 ש"ח מהכיס. כשאתה משלם 600 ש"ח - אתה מוציא 600 ש"ח מהכיס.

כשמדובר בהוצאה מוכרת, וכפי שהבהירו לפניי, רשויות המס יתנו לך הטבה מסוימת בחישוב המיסים. ההטבה משתנה ותמיד תהיה (הרבה) יותר קטנה מהכסף שהוצאת מהכיס.

לכן השיקול שלך (לפחות בשלבים ראשונים של העסק) אם להוציא הוצאה מסוימת לא צריך להיות קשור לשאלה האם מדובר בהוצאה מוכרת או לא (ומה זה בכלל אומר) אלא אם אתה באמת חייב להוציא אותה, כי שוב, זה כסף שיוצא לך מהכיס ואף אחד לא יחזיר לך אותו.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
N כסף בעו"ש צרכנות פיננסית 45
קפיטליסט_מרושע המלצה: "כסף קטן" - ספרוני חינוך פיננסי לילדים של בנק ישראל התפתחות אישית 0
א דרכים להרוויח יותר כסף מעבודה כשכיר יזמות והגדלת הכנסות 11
ש.ב. סגירת כסף לילדים - חלוקה שווה אוף טופיק 43
A עזרה בהבנת עסקאות וזמינות כסף בIB שוק ההון 1
N משיכת כסף מ-IB שלא דרך IBAN - אפשרי? שוק ההון 6
ג'וני לנד איך למוכר הנעלים יש כסף לקנות עגבניות? אוף טופיק 4
edangz משיכת כסף מחשבון הIB שוק ההון 12
B כסף בקופ"ג שמיועד לדירה בעוד שנה. לאיזה מסלול להעביר? צרכנות פיננסית 1
B כסף בקופ"ג שמיועד לדירה בעוד שנה. לאיזה מסלול לעבור בינתיים? צרכנות פיננסית 0
B העברת כסף מ IB לצורך תשלום צרכנות פיננסית 6
C כסף נזיל בעו״ש בבית השקעות שוק ההון 1
S משיכת כסף בנסיבות משמחות - באיזה צורה? צרכנות פיננסית 7
A מה לדעתכם הכי כדאי לעשות עם כסף זמין היום? עסקה או סגירת חובות? נדל"ן 4
M כמה נפשות אתם, וכמה כסף בממוצע אתם מוציאים בשנה על חופשות בארץ ובחו"ל? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 43
ה אשמח לקבל המלצות איך להעביר כסף משכירות באנגליה (חברת ניהול) לחשבון בנק בארץ, תודה! פוסטים מאיכות נמוכה 0
S כסף בעו״ש שוק ההון 3
O התלבטות לאן לנתב כסף פנוי כל חודש שוק ההון 5
S רגע לפני מעבר ל-IRA התיעצות אחרונה - האם לנייד כסף מקרן הפנסיה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
נ כמה כסף צריך חוסך לפנסיה בהתאם לגילו פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
A מס על משיכת כסף מקרן מחקה מדד מיסים 9
סנופקין מחפש עצה: כסף ממניות לסגירת מסלול פריים? נדל"ן 16
ר עצה לגבי התנהלות עם כסף בעוש/תיק ניע/משכורת נמוכה פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 8
ר איך להבין לכמה כסף אני זקוקה בחודש? שוק ההון 19
Gun איך לחסוך כסף בתור בן 18 שגר לבד (לפני הצבא?) מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 23
A העברת כסף לחו"ל עבור תשלום לפרילנסרים - איך הכי כדאי? צרכנות פיננסית 0
M העברת כסף מישראל לארה"ב לקרוב משפחה מדרגה ראשונה צרכנות פיננסית 5
C IB - ריבית על כסף בחשבון שוק ההון 9
M בנק דיסקונט לא מקבל העברות קריפטו מחלפנים מאושרים של כסף שעבר בBittrex? פוסטים מאיכות נמוכה 3
א משכנתא-האם למשוך ממסלול פריים או לשחרר כסף מקופות? שוק ההון 0
שמירה על ערך כסף לאזרח אמריקאי צרכנות פיננסית 0
א משכנתא- האם למשוך ממסלול פריים או לשחרר כסף מקופות? נדל"ן 28
E איך מתמחרים כמה כסף אני צריך לגבות מהלקוח עבור דלק? אוף טופיק 10
S איך ניתן לשלם עם כסף בWISE עבור טיסה עם RYANAIR? צרכנות פיננסית 0
B למה קיבלתי כסף ממס הכנסה? מיסים 8
א השקעת כסף מחשבון אמריקאי בארה"ב שוק ההון 10
M רכישת אופציות מבלי להוציא כסף - equitybee ודומיהן צרכנות פיננסית 12
M דילמת חיי - חוויה סטודנטיאלית או התקדמות מקצועית וחיסכון של כסף? התפתחות אישית 44
A עיתוי העברת כסף לחו"ל - מה השיקולים? שוק ההון 1
א חשבון וייז - לא מבין איך מעבירים אליו כסף מהארץ פוסטים מאיכות נמוכה 9
M העברת כסף לארה"ב (סכומים קטנים) צרכנות פיננסית 2
נ מהיכן למשוך כסף, קג"ל או תיק השקעות? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
L גרמניה לכמה חודשים, איך מסתדרים עם כסף וחסכון בעמלות? צרכנות פיננסית 2
O משיכת כסף מBinance השקעות אלטרנטיביות 4
י פיזור סכום כסף גדול בפקדון שוק ההון 3
M כסף בצבירת פנסיה לאחר פטירה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
G העברת כסף לשוואב צרכנות פיננסית 3
מ איך להעביר כסף לשוואב מבנק בארץ? צרכנות פיננסית 0
מ איך להשקיע כסף עבור קניית בית בקנדה שוק ההון 15
א כסף סגור לשנה ושלושה חודשים שוק ההון 11