1. אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על בקשת או מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ אישי מבעל הרישיון המתאים.

יש לכם שאלה? תתחילו כאן

הנושא בפורום 'פינת המשקיעים' פורסם ע"י adamshalev, ‏15/10/15.

1. השור הזועם

השור הזועם משתמש רשום

רקע:

אני בן 26-27 בעל הכנסה של כ-13 ברוטו ממשכורת ועוד 4000 ש"ח נטו משכר דירה (בבעלותי דירה). מתוך המשכורת הנ"ל אני חוסך בערך כ-3000 ש"ח לחודש ובנוסף גם את דמי השכירות.

יש לי תיק השקעות ישן בבנק שלא נגעתי בו מאז שהייתי ילד והוא די "עומד" ואני רוצה להתחיל להזיז את הכסף מדובר בכ-50 אלף. בנוסף, בשנה שעברה סגרתי קופת גמל להשקעה של 70 אלף ש"ח.

כרגע בעו"ש ויש לי כ-30 אלף ש"ח ואנ ימעוניין להשקיע כ-20 מתוך זה.

כלומר באופן נזיל לפתיחת התיק אני מתכנן להתחיל עם כ-70 אלף.

כפי שציינתי בבעלותי דירה ולכן אין צפי למשכנתה בשנים הקרובות ואני לא צופה שאצטרך את הכסף בשנים הקרובות.

כיוון שאני עוד צעיר ואני לא מתכננן "על הכסף" בשנים הקרובות אני מוכן לקחת אפיק שהוא בעל סיכון גבוה:

כרגע אני נוטה ל-80% מנייתי וכ-20% אפיקים פחותי סיכון.
    למרות שאני מתלבט האם להגדיל את הנתח המנייתי או שפוט להפנות חלק מההשקעה לאפיק אחר שאינו מניות או אג"ח אלא הלוואות בין אנשים (טריא)
    1. מניות ארה"ב %35 (אחוז מסה"כ התיק העתידי)
    2. מניות עולמי 30% (אחוז מסה"כ התיק העתידי)
    3. מניות שווקים מתעוררים 15% (אחוז מסה"כ התיק העתידי)
    4. סולידי 20
    אני מעדיף לא להתעסק עם ניירות שנסחרים במט"ח, ובמקומם אקנה ניירות ישראלים.
    האם זה אפשרי? האם זה מומלץ?
    בחירת הניירות תעשה בהמשך, כאשר אני רוצה להתמקד בקרנות ישראליות מטעמי קלות הניהול וחיסכון בעמלות.
    בנוסף, כאמור עבור ההשקעה הסולידית אני מתלבט האם להתחיל עם השקעות בין אנשים (טריא) במקום אג"ח שייתן לי תשואה אפסית.

מה אומרים? אשמח לכל ביקורת בין אם בונה או לא, מוזמנים לכסח אותי

2. cypriano de rore

cypriano de rore משתמש בכיר

נשמע שאתה די בכיוון.

כמה מחשבות/שאלות:
    1. קרנות ישראליות לא יחסכו לך בעמלות אלא בדיוק להפך. דמי הניהול גבוהים בהרבה וגם לרוב עולים עם הזמן. עמלת המרת מט״ח אתה משלם פעמיים - דמי ניהול כל שנות ההשקעה שלך... לא הייתי מפחד מ״להסתבך״ עם קרנות אמריקאיות (או אחרות) - זה ממש לא מסובך והרבה יותר משתלם.
    (לא מייעץ ולא ממליץ)

2. מה הסיבה שאתה רוצה להשקיע בשווקים מתעוררים?

3. למה הלוואות חברתיות?

4. מה המניע שלך להשקיע 20% באג״ח (או נכסים יציבים אחרים)?

נערך לאחרונה ב: ‏13/5/19
  3. השור הזועם

השור הזועם משתמש רשום

תודה רבה לך על התשובה המהירה.
    1. אקרא יותר על הנושא, הרתיעה משוק זר נובעת מסיבות לא מבוססות יותר מדי.
    2. ההשקעה בשווקים מתעוררים הינה מתוך אמונה להשגת תשואה יחסית גבוהה אך הוספת סיכון ולכן 15%. מה החלופות שבהן היית משקיע.
    3. השקעתי בעבר בהלוואות החברתיות, לא הרגשתי סיכון רב כי הסכום שהשקעתי פוזר (או שאולי בוזר לשון לבזר) להרבה מאוד חשבונות והתשואה שקיבלתי הייתה גבוהה יחסית. מאידך, אג"ח נותן תושואות לא משהו בלשון המעטה ולכן אני מעדיף אתזה.
    4. האינטרס שוב גם הוא הינו שכלול של דברים מכל הקריאה פה. כלל האצבע של חוק המניות-אג"ח (גיל-100)מחד גיסא, ומאידך יש איזשהו פחד מלהיות חשוף 100 למניות , אז בחרתי משהו שאני יותר שלם איתו. המניעים לסיכום הינם פחדים אנושיים ולא נובע מסיבה אמיתית.

יש מצב, ואפילו כנראה, שכל האמור לעיל הינו שטות גמורה.
    חשוב לי להוסיף, אחת מהסיבות שאני רוצה להתחיל להשקיע הינה צבירת הניסיון ונטרול פחדים אישיים ורעשי רקע (כל אחד הפך מומחה להשקעות ולכל אחד עצות)

תודה רבה מראש

4. TunaGolem

TunaGolem משתמש בכיר

בדוק מה קרה לprosper ב2008.
    גם Lending club לא יצאה בזול.
    ההבדל היחיד בין הללו לבין הישראליות, הוא שבארץ לא היתה קיימת אף קרן לפני המשבר.

5. grisvladko

grisvladko משתמש רשום

שלום, אני חדש כאן, הייתי רוצה להתחיל להשקיע במניות בבורסה האמריקאית, לפי מה שהבנתי בנקים גובים עמלות גבוהות, קולמקס פרו ואינטראקטיב ישראל דיי חאפרים, ונשארתי עם IBI, אקסלנס, פסגות. המטרה היא לא מסחר יומי אלה בניית תיק לאורך טווח. בבעלותי 20Kשח, והייתי רוצה לדעת על מה שווה להתבסס חוץ מעלות עסקה בבחירת הברוקר, כמובן שיהיה בטוח. על מה כדאי לשים לב?

נערך לאחרונה ב: ‏7/6/19
  6. Lior$1

Lior$1 משתמש רשום

מכירים אתר/פוסט עם ניתוח מדדים שונים בצורה מרוכזת? אני מנסה ללקט ולהשוות בין מדדים גיאוגרפיים (דאקס/סטוקס, ניקיי וכו').

7. Pickle

Pickle משתמש סולידי

לא יודע אם לקחת את זה בחשבון אבל ארה"ב תהווה כנראה מעל 50% מהמדד העולמי (חלקה בכלכלה) אז אתה חושף חצי מהתיק שלך (35% + 50%*30%) למניות בארה"ב ומכיוון שאני מבין מהתוכנית שלך שאתה רוצה לפזר, לא בטוח שזה מה שתכננת לעשות.
    ממליץ לך להסתכל על קרנות של Vanguard שמאופיינות בדמי ניהול מאד נמוכים ומחזק את מי שמעלי שאמר שהרתיעה שלך מהקרנות האמריקאיות לא בהכרח מוצדקת (או קרנות איריות, יש על הנושא כמה דיונים בפורום)

8. Pickle

Pickle משתמש סולידי

השאלה שלך לא כל כך ברורה, מה הכוונה ניתוח מדדים בצורה מרוכזת? מה בדיוק אתה רוצה להשוות?

9. Lior$1

Lior$1 משתמש רשום

תשואות, קורלציה בין המדדים, ניתוח הרכב המדדים, תחזיות, קורלציה לכלכלת המדינות ודעות שונות לגבי מדדים.

10. Pickle

Pickle משתמש סולידי

מדד עצמו לא נסחר, יש ETFים שעוקבים אחרי מדדים והם נסחרים. יש הרבה מדדים אתה יכול להיכנס לאתר של החברות שמספקות את המדדים למצוא את המדד שמעניין אותך ואחר כך לחפש ETF שעוקב אחרי המדד הזה. ביאהו פייננס תחפש את הETFים ומשם אתה יכול להוריד תשואות ולחשב קורלציה. אני חדש אז לא יכול לשלוח קישורים אבל תכתוב בגוגל msci index ותגיע לחברה שמייצרת הרבה מדדים נפוצים. מבחינת דעות ותחזיות אין לי מושג.

11. לעניות דעתי

לעניות דעתי משתמש ותיק

חברים יקרים, חדשים גם ישנים. המטרה של השרשור הנוכחי לא הייתה שכשיש לכם שאלה חדשה שתכתבו אותה כאן, כמובן שההנחה הבסיסית היא לפתוח שרשור חדש עם שאלתכם. כל שנתבקשתי הוא לעשות בדיקה קלה לפני הפתיחה האם במקרה לא נשאל כבר ונענה, או אף נטחן עד דק.
    מטרת השרשור ובעיקר ההודעה הראשית היא להוות התראה ומפת דרכים למתחיל- מהיכן איך ודרך מה לחפש ולהתחיל את המסע.

בעניין זה, יש לי הצעה, שאיני יודע האם היא יישומית, אבל אם כן חושבני שיכולה להועיל:
    לחלץ מידע מהודעות הפורום- אילו הודעות קיבלו מספר גבוה של ׳אהבתי׳, אני משער שמדד שכזה יציף הודעות בעלות תוכן וחדשניות שכדאי להיפגש בהן.
    מה אומרים המתכנתים/מודרטורים? אפשרי? יעיל?

ביולוג ירושלמי ו-roneng אוהבים את זה.
  12. adamshalev

adamshalev מודרטור

רעיון טוב בלי קשר, אבל בספק אם יתן מענה לשאלות של מתחילים.

13. לעניות דעתי

לעניות דעתי משתמש ותיק

צודק. יש לזה יותר ערך עצמי, מאשר עזרה ספציפית למתחילים. מכל מקום אם אפשרי אני אישית אשמח. זה לדעתי הדרך הפשוטה ליצור מעין רשימת קריאה מומלצת של הודעות בפורום.
    ניתן לעשות מדדים נוספים שידרגו שרשורים לפי מספר עמודים או/ו מספר צפיות (אולי מספר צפיות לחלק למספר עמודים כדי למצוא תועלת יחסית).
    אולי גם שרשורים שבהם הרבה הודעות אהובות (כאן נסחפתי? יתכן...)

14. udi

udi משתמש רשום

יש כאן שרשור על תעודות סל mREITS - MORTAGE REIRS ?

מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
טוען...
  1. אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן. אין באמור בפורום כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו של כל אדם.