• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

חייב, חייב, חייב עזרה בהבנת אג"ח ממשלתי ... :-)

אליא

משתמש רשום
דירוג
0
אני משקיע כבר מספר שנים לא מבוטלות בשוק עפ"י כללי קנה, החזק ואזן....האגחי"ם הממשלתיים היו כלי האיזון שלי והחיים שלי היו "דבש".....
אבל אני משתגע בהבנה של האגח ממשלתי עם סביבת הריבית הנמוכה והעלייה המטורפת בשערים בעיקר של אלה עם המח"מ הארוך- איך אפשר להתעלם מעלייה של 47% בשנה של 0142 למשל ???
למה כולם מתייחסים כאן רק לירידה בתשואות ולא לעלייה בשערים?

מה? בגלל הסיכון בעליית ריבית?
אבל האם בניגוד לשוק המניות, שם לא ניתן לחזות את השוק --- כאן אפשר יותר לחזות עליית ריבית???
הרי ברור כרגע שבחודשים הבאים בארץ אין סכויי לעליית ריבית אלא ההיפך.........

אודה מקרב לב להתייחסויות.

ירידה בתשואה = עלייה בשער. זה אותו דבר, בעצם. בכל פעם שאומרים בעיתונות "תשואת אגרות החוב יורדת", מתכוונים למעשה לומר ש"מחירי אגרות החוב בבורסה עלו." יש יחס הפוך בין התשואה לשער.

שערי אגרות החוב מושפעים מסביבת הריבית במשק. כשהריבית עולה, שערי אגרות החוב יורדים והתשואה עולה. כשהריבית יורדת, שערי אגרות החוב עולים והתשואה יורדת.

ככל שמשך החיים הממוצע (מח"מ) של האג"ח גדול יותר, כך עוצמת השינוי תהיה גדולה יותר. לממשל שקלי 0142 יש מח"מ ארוך מאד, למיטב זכרוני של 14 שנים. ז"א שעל כל ירידה של 1% בריבית בנק ישראל, מחיר האג"ח בבורסה יעלה ב-14%. הירידה העקבית בריבית בנק ישראל גרמה לאג"ח זו להתפוצץ כלפי מעלה. מובן שעלייה בריבית תרסק את שעריה באופן זמני.

מח"מ הוא כלי שמאפשר לדעת כיצד תגיב האג"ח לשינויים בריבית. זה מוסיף לאגרות מימד של ודאות -- הרי מנפיק האג"ח מחויב משפטית לשלם למחזיקיו. הנעלם הגדול הוא מתי, אם בכלל, תעלה הריבית? :)

הרי ברור כרגע שבחודשים הבאים בארץ אין סכויי לעליית ריבית אלא ההיפך.........

זה "ברור" כבר כמה שנים טובות. ראה מה קרה בינתיים.

אוקיי, תודה דורין אז הבנתי נכון את התיאוריה....
אבל אני מתקשה לגבש אסטרטגיה לגבי כלי ההשקעה הזה- האם להתעלם ממנו?
אם אתייחס אליו ככלי השקעה לטווח רחוק ובמקרה של קריסה- מקסימום אקבל את הריבית המובטחת+חלק מהקרן כל שנה בקופון....
איפה פה הסיכון הגדול?
והרי הרווח הוא ברור..... אם אממש שתתחיל איזשהיא הסתברות להעלת ריבית, אפילו אם אספוג חלק מהירידות בשל חוק העדר הרי שעדיין הרווחתי בגדול, לא?

אבל האם בניגוד לשוק המניות, שם לא ניתן לחזות את השוק --- כאן אפשר יותר לחזות עליית ריבית???

אכן, בניגוד לתפישה המקובלת שלא ניתן לחזות את שוק המניות (אם כי קיימת מחלוקת - אבל זה דיון אחר לגמרי), את שוק האג"ח ואת הריביות הצפויות ניתן לחזות ביתר דיוק וזאת ע"י עקום התשואות (Yield curve). אולם חשוב לזכור שהחיזוי הוא עפ"י הציפייה של השוק, כלומר זה מהווה אינדיקציה לכיוון הריבית.

אם אתייחס אליו ככלי השקעה לטווח רחוק ובמקרה של קריסה- מקסימום אקבל את הריבית המובטחת+חלק מהקרן כל שנה בקופון....
איפה פה הסיכון הגדול?

לא הגדרת מהי אותה "ריבית מובטחת". הריבית (הקופון) שתקבל היא אמנם בשיעור מסוים, אולם הריבית האמיתית (אפקטיבית) שתקבל על השקעתך תלויה במחיר בו רכשת את האג"ח (בהנחה שזו לא אג"ח עם תנאים "מיוחדים").

באג"ח ישנם מספר סיכונים. אבל לשאלתך: אם הריבית תעלה "מספיק" ההפסד ההוני (התאורטי או בפועל) עלול להיות גבוה מהפיצוי שאתה תקבל, או קיבלת עד כה, מהקופון ולכן בנטו אתה עלול להפסיד. שוב, זה תלוי באילו תנאים רכשת את האג"ח, סוג האג"ח ועוד.

אם ניקח לדוגמא את 0142: אני קונה היום בשער 160.06 התשואה נטו תהיה 1.84.... במח"מ של 17 שנה... האם אני מפספס פה משהו?

בנוסף לא ברור לי, שמתי לב באגחי"ם דומים שהקופון הכיל גם חלק מהקרן ולא רק ריבית???

תודה

לדעתי זו טעות קשה לקנות אג"ח עם מח"מ ארוך (5 שנים ומעלה) היום.

מתישהו, הריבית תעלה. לא יודע אם זה יהיה 2016, 2018 או 2020, אבל היא תעלה, ומחירי האג"חים הארוכים יקרסו. הארוכים מאוד, יקרסו מאוד.

נכון - אם אתה מחזיק עד לפדיון זה לא באמת משנה. הבטיחו לך ריבית X שמשתקפת לתזרים מזומנים Y ועד כדי קטסטרופה אתה הולך לקבל את הכסף שתכננת עליו. אבל האם אתה בטוח שלא תצטרך לפדות את הכסף מתישהו ב20 השנים הקרובות? פתאום, 1.85% ריבית מתגמדת אל מול 30% הפסד על הקרן...

אם ניקח לדוגמא את 0142: אני קונה היום בשער 160.06 התשואה נטו תהיה 1.84.... במח"מ של 17 שנה... האם אני מפספס פה משהו?

בנוסף לא ברור לי, שמתי לב באגחי"ם דומים שהקופון הכיל גם חלק מהקרן ולא רק ריבית???

תודה

למרות שהסבירו זאת לפניי אשמח להתייחס גם כן :)
ראשית כל אגרת חוב הינה בסך הכל שם ״מפוצץ״ יותר לצמד המילים הלוואה שחברה לוקחת מהציבור וכמו כל מוצר גם להלוואות קיימות מספר סוגים למשל, הלוואת ״חסד״ - מחזירים כל שנה אחוז ריבית מהקרן ובשנה האחרונה מחזירים את הקרן + ריבית ומסלקים את ההלוואה.
הלוואה נוספת היא לחלק את הקרן לתשלומים שווים ולהחזיר בכל פעם תשלום על חשבון הקרן (חילקנו לתשלומים שווים) + אחוז ריבית ממה שעוד נותר ממנה (=מהקרן. לוח סילוקין קלאסי).
אגרת חוב זוהי הלוואה ולכן ישנם אגחים המכילים גם החזר קרן ולא רק ריבית/קופון.

חשוב לציין בהקשר זה שמח״מ כפי שצויין הינו משך חיים ממוצע שהעיקרון העומד בבסיסו הוא - תוך כמה זמן בממוצע תקבל את הכסף שלך בחזרה. נניח והמחמ הינו שנה, הפרדוקס הוא שכעבור שנה מהיום , באותה נקודת זמן בכלל לא תקבל כסף כי מדובר בסוג של ממוצע משוקלל (וממוצע כמו ממוצע ציונים לא מחייב שאכן יהיה ציון שכזה).
כעת דוגמה נוספת, בנחה ויש לנו שני אגחים, האחד משלם רק ריבית ומחזיר את הקרן בסוף התקופה לעומת אגח נוסף המשלם ריבית אך גם מחזיר חלק מהקרן במהלך התקופה - היכן נקבל ״בממוצע״ את הכסף שלנו מהר יותר? בחלופה של קרן+ריבית אנו מקבלים סכומים גבוהים יותר, מהר יותר ולכן הממוצע/המחמ שלה יהיה קצר/נמוך יותר...
הסיכון המרכזי באגח לטווח ארוך הינו החשש לחדלות הפירעון של החברה ואז ישנו סיכוי שחלק מהקרן (במקרה הטוב) או כולה (במקרה הרע) ייעלמו. היבט נוסף הינו החוסר בגמישות (כדי לקבל את המובטח צריך להחזיק עד הסוף).

סיכון נוסף בטווח הארוך הוא אינפלציה גבוהה מעל הריבית של 1.8%~ שהוזכרה כאן

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
S האם אני חייב להגיש דוח אם יש לי חשבון באינטראקטיב ולא הרווחתי מיסים 16
סול מי שעצמאי חייב - חייב - הסכם ממון אוף טופיק 11
I חוקים ומיסוי - חייב רואה חשבון? מיסים 1
T האם חייב לקחת שמאי מקרקעין לפני רכישת דירה? נדל"ן 7
Y מה זה טופס מש"ח והאם כל רוכש דירה חייב בו? נדל"ן 3
A כדי להשקיע בשוק האמריקאי חייב ברוקר אמריקאי ? שוק ההון 4
L ההצעה בחוק ההסדרים הקרוב, מי שיש לו אחזקה בקריפטו ששווה מעל 200 אלף שח יהיה חייב בדיווח על כך. פוסטים מאיכות נמוכה 13
י תושב חוץ - חייב לסגור את תיק ההשקעות בפועלים - ניוד לברוקר שוק ההון 21
Bonfire משוחרר "טרי" בן 25, חייב לרוקן את העו"ש בהקדם יומני מסע אישיים 40
M דמי שכירות מנכס בארהב - חייב במס? מיסים 3
שם משתמש בעייתי האם יש מינימום שמתחתיו המעסיק לא חייב להפקיד לקרן פנסיה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
F עולמות הפיתוח העסקי/מכירות/שיווק/ בהייטק- חייב עזרה מהייטקיסטים. התפתחות אישית 9
McMurphy הנפקת תלוש לעוזרת - האם חייב לפתוח תיק במע״מ? צרכנות פיננסית 9
N האם חייב לשלם מס קריפטו? אזרחות פורטוגלית השקעות אלטרנטיביות 2
stamEhad שאלה על תשלום מס יסף (מילוי טופס 135 - דו"ח מס שנתי מקוצר) בעקבות מימוש אופציות. האם אני חייב? מיסים 13
A תשלום מס רווחי הון(לא חייב בדוח שנתי) צרכנות פיננסית 1
Yuvalbuz3 תואר , לא פרקטי אבל חייב ? ובמה ? התפתחות אישית 41
א חילוק ההשקעות - האם חייב להיות שווה בשווה? שוק ההון 7
M האם חייב כרטיס אשראי? צרכנות פיננסית 13
M התחשבות ברווח צבור חייב במס בחישוב הקצאת נכסים שוק ההון 9
Arrow האם וועד בית חייב לפרסם דו"ח על מצב הכספים, ואם כן מתי וכמה? אוף טופיק 8
G איזה חומרי ניקוי חייב? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 32
S סקר למשקיעים באופן פרטי עם חשבון חייב במס שוק ההון 40
K כל כמה זמן ETF חייב לאזן מחדש שוק ההון 9
unrealx האם חייב לעשות תיאום מס במידה ואני בתכנית ESPP ולא עשיתי auto sell? שוק ההון 17
B טופס 135 להחזר מס עקב תרומות- האם חייב למלא נתוני שוק ההון? צרכנות פיננסית 7
A האם מי שאינו אזרח אמריקאי חייב לחתום על טופס W8-BEN? צרכנות פיננסית 5
breezblock איזון התיק - חייב להיות במועדים קבועים? שוק ההון 13

נושאים דומים

Back
למעלה