• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מי שעצמאי חייב - חייב - הסכם ממון

סול

משתמש רגיל
דירוג
1,281
רוצים לראות קסם?
תנו לשכיר להחזיק שטר של מאה שקלים, עכשיו העבירו את אותו השטר לעצמאי. והנה, כמטה קסם, השטר שווה פחות.
כמי שעצמאי רוב חייו הבוגרים, הבנתי (מקווה שמספיק בזמן) שכסף של עצמאי הוא כלל לא אותו כסף של שכירים, וגם אם מדובר באותו סכום בדיוק - הוא שווה הרבה פחות.
כששכיר מחזיק בשטר של מאה שקלים, הוא הרוויח אותו מעבודה יחד עם הרבה או "כסף צללים" - הכוונה היא לפנסיה שיום אחד השכיר הזה יקבל ממקום עבודתו.
לעומת זאת כשעצמאי מחזיק מאה שקלים, מדובר אך ורק במאה שקלים.
מה שאני מנסה להגיד היא שהחשיבה שלי על השקעות נובעת מכך שבעוד שלשכירים שמפרישים לפנסיה כל חייהם יש גב שידאג להם אחרי שיסיימו לעבוד, לעצמאים אין את הגב הזה. נכון, הם יכולים להפריש לפנסיה, אבל הם עושים את זה מתוך כספם. זה למעשה בדיוק החישוב. אצל שכיר המאה שקלים זה אחרי פנסיה, לעצמאי אלו מאה שקלים - לפני.
ולכן על העצמאי להשקיע את הכסף שלו בנדל"ן ומניות, או בפנסיה, אם הוא רק רוצה להיות שווה לשכיר. כששכיר מרוויח 100 שקלים, העצמאי צריך להרוויח 150 או 200, ולהשקיע אותם בכל הדברים שמושקעים אוטומטית אצל השכירים.
לכן כסף של עצמאים שווה פחות.
אבל את זה רובכם ידעתם.
מה שאני רוצה לדבר אתכם עליו הפעם היא הזוית של גירושים והסכמי ממון.
כי כשזוג מתגרש, אם יש ילדים וגם עם אין, יש גישה לחלק את הרכוש של הגבר :
או שלטובת הילד, או שלטובת רמת החיים שהתרגלה האישה, או שלטובת כל מיני סיבות אחרות. לשלם מזונות, לעזוב את הבית המשותף, ולעיתים אף לעזוב את ביתו שלו.
כבר בתור ילד שאלתי את המבוגרים מדוע זה כך, ואם שואפים לשיוויון אז מדוע מנציחים את מעמד האישה כעקרת בית - ואף פעם לא קיבלתי על זה תשובה שמספקת את הדעת.
אך גם את זה ידעתם. מה שבאתי לומר זה שכשהגבר הוא עצמאי, אין לו שום הגנה על הפנסיה שלו.
הרי מה הפנסיה של העצמאי? אמרנו - נכסים- דירות, מניות, וכ'ו.
אלא אם העצמאי השקיע באמצעות קרן פנסיה, ה"פנסיה" שלו גלויה לכולם. לרשות המיסים, רשות המשפט ועוד. וקלה היד על ההדק לומר "חצי חצי" (במיוחד אם את שופטת עייפה שקורסת תחת תיקים מפורטים), אם הוא למשל יצא עם מישהי או גר איתה בזמן שהרוויח אותם והשקיע בהם.
השכירים מוגנים הרבה יותר. לא שמעתי על זוג שהתגרש ונגעו בפנסיה של השכיר. הפנסיה מגיעה אחר כך, כשהילדים כבך עזבו את הבית. היא כסף נעלם והוא מוגן.
הפנסיה של העצמאים לא מוגנת. היא חשופה לכולם, ואפשר לחלק אותה חצי חצי מכל מיני סיבות בזמן גירושים.
לכן על עצמאים במיוחד חובה לעשות הסכם ממון שמפריד את הנכנסים שלהם, את "הפנסיה" שלהם, גדולה או צנועה ככל שתהיה, מחיי ההווה שלהם ונסיונות האהבה שלהם.
כולנו פרימטים מפותחים שצמאים לאהבה, והמשטור שלה על ידי הרשויות זה נושא רגיש וכואב לי ולרבים, אך אני מתמקד כרגע בעובדה שאצל עצמאים, מטושטש הגבול בין "עושר" ל"פנסיה".
בעוד שהפנסיה קדושה, היא למחיה שלך לכשתזדקן ולא תוכל לעבוד, "נכסים" ו"הון" נשמעים כמו עושר (במיוחד כששוכחים שכסף של עצמאי שווה פחות) שיש לחלק כי ברגע שיש גדול וקטן, גבר ואישה, החלש תמיד צודק ותמיד מגיע לו ממה שיש לגדול. זאת התפיסה המוטעית העולמית, וזה מה שישראל עוברת עכשיו עם פלסטין.
אז לעיניננו, למרות שזה נושא רגיש, על עצמאים לכבד את הפנסיה שלהם ולהחריג אותה מכל נישואים, בטח אם היא נצברה לפניהם. אם עצמאי יוצא עם שכירה, או עצמאית עם שכיר, עליהם להרוויח נכסים ופנסיה ששייכים אך ורק להם, מחוץ לזוגיות, רק כדי להיות שווים לביטחון ולפנסיה שיש לבן זוגן במקרה פרידה. אלו הם המספרים רבותי, ואפילו שמדובר בנושא רגיש, אי אפשר להתעלם מהם.

מדובר בפוסט הכי לא קוהרנטי שלי כאן, עמכם הסליחה.

נערך לאחרונה ב:
לפעמים כל האינסלים נשמעים לרגע מאוד חכמים (אין הכוונה למישהו מהפורום חלילה, אלא באופן כללי). אין ספק שהחברה עוברת שינוי ושזוגיות נהפכת לפחות ופחות אטרקטיבית.

כי כשזוג מתגרש, אם יש ילדים וגם עם אין, יש גישה לחלק את הרכוש של הגבר :
להבנתי הרכוש מחולק שווה בשווה בלי קשר למגדר, קרי, גם במצב שבו האשה מרוויחה הרבה יותר הרכוש "שלה" יחולק.

כי כשזוג מתגרש, אם יש ילדים וגם עם אין, יש גישה לחלק את הרכוש של הגבר
גם של האשה

האישה, או שלטובת כל מיני סיבות אחרות. לשלם מזונות, לעזוב את הבית המשותף, ולעיתים אף לעזוב את ביתו שלו.
כבר בתור ילד שאלתי את המבוגרים מדוע זה כך, ושאם שואפים לשיוויון מדוע מנציחים את מעמד האישה כעקרת בית - ואף פעם לא קיבלתי על זה תשובה שמספקת את הדעת.
אתה לא חייב להנציח את האישה כעקרת בית. אתה יכול לתת לאשתך את הזמן לצאת ולעשות קריירה ואתה תנהל את משק הבית ותגדל את הילדים ואז הפסיקה תהיה שונה, עד שאתה לא תעשה את זה ובאופן כללי החברה, אין סיבה שהפסיקה תשתנה.

השכירים מוגנים הרבה יותר. לא שמעתי על זוג שהתגרש ונגעו בפנסיה של השכיר. הפנסיה מגיעה אחר כך
אני יכול להביא שלל פסיקות של חלוקת הפנסיה ולמען האמת זה הסטנדרט, כל עוד האשה נושאת ברוב הנטל של ניהול משק הבית.

למרות שזה נושא רגיש, על עצמאים לכבד את הפנסיה שלהם ולהחריג אותה מכל נישואים
רשמתי כאן בעבר, מי שחושב שהוא הולך לתת לאשתו להיות עקרת בית/לשאת ברוב הנטל ואז בהסכם ממון לנשל אותה מכל הנכסים שנצברו הולך לגלות שבתי משפט לא יקבלו את זה בכזאת קלות ובצדק.

בטח אם היא נצברה לפניהם
זה קל לעשות בהסכם ממון ובאופן כללי אני בעד הסכם ממון. רצוי להתייעץ עם עו"ד מהתחום שיוכל להסביר מה ניתן או לא ניתן להחריג בנכסים.

@סול הפנסיה מחולקת בעת גירושים כמו שכבר כתבו לך (חפש "פסיקתא" בגוגל). לצערי מכיר מקרבה בדרגה ראשונה.

אתייחס דווקא לחלק הראשון של מה שכתבת. אתה אומר ש
רוצים לראות קסם?
תנו לשכיר להחזיק שטר של מאה שקלים, עכשיו העבירו את אותו השטר לעצמאי. והנה, כמטה קסם, השטר שווה פחות.
זאת הסתכלות שגויה. שכיר מקבל משכורת, תנאים סוציאליים והטבות. מה שמשלם לו המעסיק שלו, שהוא עצמאי או חברה, זה את "עלות השכר" ולא את השכר נטו שיש לשכיר בסוף החודש ביד. כך שבזמן שהשכיר שקיבל שטר של 100 שקלים ביד (והפרשות לגמל ופנסיה, וצבר ימי מחלה, ואולי גם הטבות כמו ארוחות או רכב), העצמאי קיבל 150. שזאת (למשל) עלות השכר.

וכעצמאי, יש לך שליטה הרבה יותר גדולה על הכספים: אתה יכול להחליט אם להפריש או לא, אם לקנות אוכל בעבודה או לא (המקבילה של חדר אוכל, עליה עובדי היטק "משלמים" 2000 שקלים ומעלה בחודש שיכלו לקבל לכיסם), אם לכלול יותר הוצאות מוכרות כדי לשלם פחות מס, וכו'.

אתה לא חייב להנציח את האישה כעקרת בית. אתה יכול לתת לאשתך את הזמן לצאת ולעשות קריירה ואתה תנהל את משק הבית ותגדל את הילדים ואז הפסיקה תהיה שונה, עד שאתה לא תעשה את זה ובאופן כללי החברה, אין סיבה שהפסיקה תשתנה.
רק לציין שהמודל שבו אחד מבני הזוג הוא קרייריסט על ספידים ולשני אין קריירה הוא רק אחד מהמודלים האפשריים.
אצלנו לדוגמא לשנינו יש קריירה עם פשרות מסויימות(לשנינו יצא לוותר על שכר בשביל wlb לדוגמא) וחולקים חצי חצי בגידול הילדים.
כל זוג ומה שמתאים לו.

זה אומר שהעצמאי לא תמחר את עצמו נכון. כשהייתי שכיר, קינאתי בפרילנסרים שעבדו בחברה שלנו, כי הם קיבלו הרבה יותר פר שעה מאשר אנחנו העובדים השכירים, אבל זה היה כי הם היו צריכים לכסות את "עלות המעסיק" של עצמם.

כמי שעצמאי רוב חייו הבוגרים, הבנתי (מקווה שמספיק בזמן) שכסף של עצמאי הוא כלל לא אותו כסף של שכירים, וגם אם מדובר באותו סכום בדיוק - הוא שווה הרבה פחות.
כששכיר מחזיק בשטר של מאה שקלים, הוא הרוויח אותו מעבודה יחד עם הרבה או "כסף צללים" - הכוונה היא לפנסיה שיום אחד השכיר הזה יקבל ממקום עבודתו.
לעומת זאת כשעצמאי מחזיק מאה שקלים, מדובר אך ורק במאה שקלים.
מה שאני מנסה להגיד היא שהחשיבה שלי על השקעות נובעת מכך שבעוד שלשכירים שמפרישים לפנסיה כל חייהם יש גב שידאג להם אחרי שיסיימו לעבוד, לעצמאים אין את הגב הזה. נכון, הם יכולים להפריש לפנסיה, אבל הם עושים את זה מתוך כספם. זה למעשה בדיוק החישוב. אצל שכיר המאה שקלים זה אחרי פנסיה, לעצמאי אלו מאה שקלים - לפני.
ולכן על העצמאי להשקיע את הכסף שלו בנדל"ן ומניות, או בפנסיה, אם הוא רק רוצה להיות שווה לשכיר. כששכיר מרוויח 100 שקלים, העצמאי צריך להרוויח 150 או 200, ולהשקיע אותם בכל הדברים שמושקעים אוטומטית אצל השכירים.
ההסתכלות שלך מאוד שגויה לדעתי ובגלל זה גם מתקרבנת (לדעתי).

כספי הפנסיה שמעביד מפקיד לעובד הם חלק בלתי נפרד מהשכר של השכיר ולכן ההפקדה לפנסיה (הן של המעסיק והן של העובד) היא חלק מהמשכורת של העובד ולכן גם אצל השכיר ״זה מכספו״. זה פשוט מופרד מראש ובצורה כזו ״פסיכולוגית״ זה נראה כאילו שזה לא כסף של העובד.

באותה מידה זה נכון גם עבור עצמאי. רק שעצמאי הוא המעביד של עצמו.
תדמיין שיש לך עסק שבו אתה מעסיק אדם אחד (את עצמך). לאדם הזה אתה צריך לדאוג למשכורת, לפנסיה, אולי לקרן השתלמות/לאוכל/לנסיעות ולכל התנאים שהם חלק מהמשרה שאתה מתכנן לעובד שלך (בשביל ״שיסכים״ לעבוד עבורך). זה מה שנקרא עלות השכר של העובד שלך ולפי זה עלייך לתמחר את התשלום שאתה מתכנן לדרוש מהלקוחות בעבור השירות של העסק שלך.
אם לא תצליח למצוא לקוחות שישלמו לך את הסכום הזה תצטרך להצטמצם ולהציע שכר נמוך יותר ״לעובד״ שלך. אבל בכל מקרה, השכר שתגזור עבור ״העובד שלך״ יהיה חייב לכלול את התנאים הסוציאליים שלו.
אז נכון, כמו שאמרו כאן, כעצמאי המדינה מאפשרת לך יותר גמישות בהחלטה איזה תנאים לתת ״לעובד שלך״ (קרי - לעצמך) אבל זה לא אומר שאתה צריך להתעלם מזה. על אחת כמה וכמה אם קשה לך לחסוך בצורה אחרת לפנסיה שלך (בסך הכל זה כלי מעולה לחיסכון ארוך טווח).

בכל מקרה כמו שכבר כתבו לך כאן, גם הפנסיה לא ״קדושה״ בגירושין. אבל על זה כבר ענו לך כמה וכמה אנשים.

ההבדל בין שכיר ועצמאי במקרה של גירושים נמצא במקומות אחרים.
1. לעצמאי שמעלים הכנסות משלטונות המס, קל, יחסית לשכיר, להעלים הכנסות גם מבן הזוג.
2. קשה יותר לגבות חובות ממי שאין לו תלוש שכר, ולכן לעצמאי קל יותר להוציא את הנשמה למי שאמור לקבל ממנו מזונות.
כמובן מדובר במעשים לא מוסריים, הראשון גם מהווה עבירה פלילית, אבל זו המציאות במקרים רבים.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
S האם אני חייב להגיש דוח אם יש לי חשבון באינטראקטיב ולא הרווחתי מיסים 16
I חוקים ומיסוי - חייב רואה חשבון? מיסים 1
T האם חייב לקחת שמאי מקרקעין לפני רכישת דירה? נדל"ן 7
Y מה זה טופס מש"ח והאם כל רוכש דירה חייב בו? נדל"ן 3
A כדי להשקיע בשוק האמריקאי חייב ברוקר אמריקאי ? שוק ההון 4
L ההצעה בחוק ההסדרים הקרוב, מי שיש לו אחזקה בקריפטו ששווה מעל 200 אלף שח יהיה חייב בדיווח על כך. פוסטים מאיכות נמוכה 13
י תושב חוץ - חייב לסגור את תיק ההשקעות בפועלים - ניוד לברוקר שוק ההון 21
Bonfire משוחרר "טרי" בן 25, חייב לרוקן את העו"ש בהקדם יומני מסע אישיים 40
M דמי שכירות מנכס בארהב - חייב במס? מיסים 3
שם משתמש בעייתי האם יש מינימום שמתחתיו המעסיק לא חייב להפקיד לקרן פנסיה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
F עולמות הפיתוח העסקי/מכירות/שיווק/ בהייטק- חייב עזרה מהייטקיסטים. התפתחות אישית 9
McMurphy הנפקת תלוש לעוזרת - האם חייב לפתוח תיק במע״מ? צרכנות פיננסית 9
N האם חייב לשלם מס קריפטו? אזרחות פורטוגלית השקעות אלטרנטיביות 2
stamEhad שאלה על תשלום מס יסף (מילוי טופס 135 - דו"ח מס שנתי מקוצר) בעקבות מימוש אופציות. האם אני חייב? מיסים 13
A תשלום מס רווחי הון(לא חייב בדוח שנתי) צרכנות פיננסית 1
Yuvalbuz3 תואר , לא פרקטי אבל חייב ? ובמה ? התפתחות אישית 41
א חילוק ההשקעות - האם חייב להיות שווה בשווה? שוק ההון 7
M האם חייב כרטיס אשראי? צרכנות פיננסית 13
M התחשבות ברווח צבור חייב במס בחישוב הקצאת נכסים שוק ההון 9
Arrow האם וועד בית חייב לפרסם דו"ח על מצב הכספים, ואם כן מתי וכמה? אוף טופיק 8
G איזה חומרי ניקוי חייב? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 32
S סקר למשקיעים באופן פרטי עם חשבון חייב במס שוק ההון 40
K כל כמה זמן ETF חייב לאזן מחדש שוק ההון 9
unrealx האם חייב לעשות תיאום מס במידה ואני בתכנית ESPP ולא עשיתי auto sell? שוק ההון 17
B טופס 135 להחזר מס עקב תרומות- האם חייב למלא נתוני שוק ההון? צרכנות פיננסית 7
A האם מי שאינו אזרח אמריקאי חייב לחתום על טופס W8-BEN? צרכנות פיננסית 5
breezblock איזון התיק - חייב להיות במועדים קבועים? שוק ההון 13
אליא חייב, חייב, חייב עזרה בהבנת אג"ח ממשלתי ... :-) שוק ההון 7

נושאים דומים

Back
למעלה