• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

איזון התיק - חייב להיות במועדים קבועים?

breezblock

משתמש בכיר
דירוג
3,392
האם לדעתכם המלומדת יש הבדל, בסופו של דבר, בין איזון תיק תקופתי, לבין איזון תיק רנדומלי?

התכנית, כשפתחתי את התיק, הייתה לאזן אותו פעם בשנה (אופק השקעה - 10-15 שנים).
מפה לשם הבורסה עשתה בלאגן, ולי יש כסף עודף בחשבון.
מתלבטת בין לנצל את ההזדמנות ולאזן עכשיו (למרות שיועץ ההשקעות שלי יתפחלץ שישמע שאני מבקשת להשקיע עוד בסין כרגע), או לקחת את הזמן ולאזן במועד המתוכנן.

יש תובנות בנושא?

אם קבעת לפי זמן... אז לפי זמן.
אם קבעת לפי יחסים אז ברגע שיוצא מהאיזון שהגדרת "מקובל", נניח קבעתי 35% אגח 65% מניות... עם סטיה של עד 25% אגח/75% מניות או 45% אגח/55% מניות, ברגע שיגיע ל-76%/24% או 54%/46% לאזן.

נ.ב.
מי מבטיח לך שסין סיימה לרדת?
שכן שלי דיבר איתי לפני כמה חודשים על לקנות סטרלינג לבת שלו לכל השנה הקרובה בסוף קנה רק לחצי שנה, בינתיים הטא רואה שהפסיד 30 אגורות ללירה ואחוז מדד...
עכשיו לקנות לעוד חצי שנה מראש או להמתין שהיא תזדקק לכסף?

מי מבטיח לך שסין סיימה לרדת?
ומי מבטיח לי שהיא תסיים לרדת בעוד 4 חודשים במועד האיזון?
מבחינת יחסים בין מניות לאג"ח - זה דווקא די מאוזן כרגע.

השאלה שלי היא האם יש יתרון מוכח להשקעה במרווחים קבועים, או שבתכלס זו סתם שיטה שאמורה להכניס אותנו למסגרת.

אף אחד לא מבטיח כלום, בגלל זה - קבעת פרק זמן קבוע, תעמדי בו. בעוד 4 חודש או שתהיי מורווחת או מופסדת, אבל תעמדי בתוכנית.

האם לדעתכם המלומדת יש הבדל, בסופו של דבר, בין איזון תיק תקופתי, לבין איזון תיק רנדומלי?
לדעתי אין דבר כזה איזון תקופתי, יש הפקדה תקופתית.
את יכולה נניח לומר אני אבדוק את התיק אחת לרבעון ואם צריך לאזן אאזן. אם לא אז לא. אם יש סטיה של אחוזים בודדים מההקצאה הבסיסית וקבעת שאת מאזנת רק בסטיה של 10% אין צורך לאזן גם אם הגיע יום ה'איזון התקופתי', יכול תיאורטית שתקבעי איזון רבעוני ובפועל תאזני בממוצע אחת לשנתיים או שלוש.
וגם הפקדה תקופתית זה רק מושג ריק. צריך להפקיד כשיש מספיק כסף בכדי שההפקדה תהיה כלכלית בהתחשב בעמלות ובהתחשב בכסף שצריך למחיה שוטפת. אם בפועל זה יוצא בקבועים של מס' חודשים - סבבה, אם נחת עליך לפני אותו קבוע סכום שאפשר להפקיד - מדוע לא בעצם?
לגבי האם כן או לא סין עכשו - זה כבר דיון אחר והיו מאות כאלה בפורום. רוב האנשים פה חושבים לדעתי שתזמון שוק זה משחק של מפסידים.

איזון חשוב לשמירת רמת הסיכון של התיק כפי שהוגדר, תדירות האיזון קשורה לעלויות הק/מ ומידת הסטייה מהעקיבה המושלמת שהמשקיע מעריך שאינה משנה מהותית את התשואה או הסיכון.
יש גם חשיבות למשמעת באיזון קבוע אבל לא הייתי מקריב תשואה (הפסד דמי ניהול) בשביל העיקרון של עקיבה "מושלמת"

הערה - גם האלוקציה שנקבעה אינה לגמרה תורה מסיני וגם הסיכון שיש בה יתכן ויתגלה כשונה מהסיכון בפועל ולכן אני לא מתרגש משגיאות עקיבה או עדכונים לא מסודרים (בגבול "הטעם הטוב" האישי שלי)

אין ממש משמעות אבל את בסיכון פסיכולוגי של לנסות לתזמן את השוק אם זה לא במועדים קבועים, אם זה סך הכל בגלל סיבות לוגיסטיות (סכום גדול שאמור להכנס עוד שבוע והאיזון אמור להיות היום) בהחלט עדיף להזיז את האיזון, המועדים אינם חקוקים בסלע.

תודה חברה, המטרה היא לא באמת לתזמן את השוק.
פשוט סכום כסף מפתיע וגדול הגיע עכשיו, ולפי התכנית המקורית אני אמורה לאזן (ע"י הפקדה תקופתית) רק עוד 4 חודשים.
הנטייה שלי היא להפקיד עכשיו וזהו, ואולי אולי.. הצלחתי לתזמן את השוק (וכמובן שאולי גם לא.. אבל אני אדם שממלא לוטו, אל תצפו ממני ליותר מידי).

• אהבתי
Reactions: ogi
יש תובנות בנושא?

עבור מי שמאמינים שהשוק תמיד יעיל (כולל עכשיו):

1. משמעות האיזון (לא הפקדה אלא איזון) הינה לחזור לתמהיל הסיכון שמתאים לך, לכן על פניו כדאי לאזן כל יום, אבל דמי הניהול יקרעו אותך. אז כל אחת עושה את השיקול שלה.
2. משמעות ההפקדה של כסף חדש הינה גם לשמור על תמהיל הסיכונים המקורי (כל עוד לא הפקדת הגדלת את החלק המזומן). ולכן כדאי להפקיד את האחוז המתאים ברגע שיש כסף (נניח ביום המשכורת). יש כאלה שמחכים קצת בגלל עמלות מינימינום.
3. כמובן שמי שעדיין מפקיד יכול על הדרך לאזן, כלומר אחוז ההפקדה לתיק קשורה לתמהיל המזומן שהוחלט, ואפיק ההשקעה קשור לתמהיל ניירות הערך שהוחלט.

עבור מי שמאמינים שהשוק לא תמיד יעיל:
1. אם את מאמינה בלב שלם שאת יכולה לנצל חוסר יעילות של השוק על ידי שינוי התמהיל (נניח לשמור יותר כסף במזומן עכשיו ולהפקיד יותר אח"כ, או להפיך) אזי את מוזמנת. את רק צריכה להכיר בכמה עובדות:
א. את כבר לא משקיעה פסיבית - אין בזה פסול.
ב. את סוטה מתמהיל הסיכונים שהגדרת בהתחלה - שוב, אין בזה פסול אבל חשוב להכיר בכך.
ג. אם תמהיל הסיכונים שהגדרת בהתחלה חשוב לך, את צריכה לסטות בחזרה מתישהו (נניח אם עכשיו קנית יותר מניות, מתישהו בעתיד תקני פחות).

נימה יותר אישית:
לעיל כתבתי שיקולים רציונאליים קרים, שקשורים באמנות שלך על השוק ברגע מסויים. רוב המידע שאני מכיר נותן שמבחינה פסיכולוגית מדובר במדרון חלקלק, אני חושש שאם תתחילי לתזמן את השוק עכשיו - מבלי להכיר בעובדה זו במלואה ומבלי להבין את הסיכונים שכרוכים בכך, תוכלי להידרדר להתנהגות משקיעים בעייתית קלאסית (בשוק יעיל - לחכות מחוץ לשוק יותר מדי או לקחת סיכון גדול מדי. בשוק לא יעיל - למכור בזול ולקנות ביוקר).

פשוט סכום כסף מפתיע וגדול הגיע עכשיו,
סליחה על החפירה (-: אם תספרי את הסכום הגדול שלך כמזומן, אזי הוא לבטח הוציא את התיק שלך מאיזון. עד כדי עמלות מינימום, אני לא רואה סיבה שלא להפקיד אותו מיד.

אם להיות קצת יותר פילוסופי, האם הוא נכנס בהפתעה או ש'ספרת אותו' מראש? אם ידעת שהוא קיים, האם הוא היה מושקע במשהו אחר לפני זה? אם כן, האם התחשת בכך בעת הקצאת הנכסים?

חשבתי פעם על הנושא הזה הרבה. המסקנה שלי נכון להיום - תלוי בעיקר באיזה אופן את רואה את אסטרטגיית ההשקעות שלך. לא מן הנמנע שאם תעשי את האיזון השנתי שלך רק מתי שאת חושבת לנכון את בהחלט תוכלי לשפר את ביצועיו (או להיפך, כמובן). אולי זה דווקא כן יכול להיות נכון יותר בשבילך - אם את אחת כזאת שכן עם היד על הדופק של השווקים. מי שבכלל לא מתעניין בדברים האלה - בשבילו לאזן בתאריך נבחר זה כמובן הכי נכון.

אם להיות קצת יותר פילוסופי, האם הוא נכנס בהפתעה או ש'ספרת אותו' מראש? אם ידעת שהוא קיים, האם הוא היה מושקע במשהו אחר לפני זה? אם כן, האם התחשת בכך בעת הקצאת הנכסים?
הוא נכנס בהפתעה.
קיבלתי פתאום עבודה מאוד פשוטה ומהירה עם שכר יחסית גבוה.

וסתם עדכון.. נתתי לכסף לשכב בעו"ש כי לא היה לי זמן לחשוב על זה.
ועכשיו איכשהו הוחלט (לא על ידי) לא להשקיע אותו אלא דווקא לנצל אותו למטרה מאוד לא סולידית.
נו.. מה לעשות.
you snooze you lose.

לדעתי יש אנשים שבשבילם האסטרטגיה הכי טובה היא פשוט להעלים כספים מהעין כמה שיותר.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
מ איזון התיק שלי עקב הוספת ערך של - 50% שוק ההון 4
פ איזון התיק איך עושים את זה פרקטית שוק ההון 6
S מהי אסטרטגיית איזון התיק שלכם? שוק ההון 11
G איזון התיק התפתחות אישית 12
OOmer איזון רוחבי באפיק המנייתי של התיק שוק ההון 17
H הוצאת המזומן ממשוואת איזון התיק? שוק ההון 9
רומן איזון התיק (או איך לא לקבל עקמת) שוק ההון 12
D איזון אקטוארי אינו תואם את הנתונים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
A גירושין - איזון משאבים אוף טופיק 8
S איזון תיק והוספת חלב וסוכר לתמהיל שוק ההון 12
J איזון אקטוארי - עד כמה משמעותי ? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
א התייעצות לגבי איזון תיק מבחינת הרכב מטבעות שוק ההון 2
O חשיבות איזון/גירעון אקטוארי אל מול דמי ניהול פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
F קה"ש IRA עם הפקדות מעל התקרה - מכירה למען איזון תיק זה אירוע מס? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 13
N איזון תיק מנייתי בלבד שוק ההון 8
O כל כמה זמן מומלץ לשנות את הקצאת הנכסים בתיק השקעות ( לא לעשות איזון) בהתאם לשינוי פרופיל הסיכון? שוק ההון 1
Avi W איך איזון אקטוארי עובד? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
J איזון בין השקעות פרטיות לצמצום משכנתא קיימת ועתידית שוק ההון 33
ד שאלה של מתחיל לגבי איזון בין אג"ח למניות שוק ההון 3
אוגורן איזון בירידה - סכנה? שוק ההון 24
י איזון תיק מניות שוק ההון 4
נ איזון אקטוארי: שיקול בבחירת קרן פנסיה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
C איזון אג"ח ארוך בתיק הארי בראון שוק ההון 10
deussex איזון נפשי וסדרי עדיפויות התפתחות אישית 15
Y איזון פורטפוליו עם נכסים תנודתיים שוק ההון 8
G איזון תיק השקעות באמצעות קופת גמל להשקעה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
A מכירים אתר השוואת תיקים שלוקח בחשבון מס על איזון? שוק ההון 19
א איזון תיק ללא מס שוק ההון 1
א איזון עם קופת גמל שוק ההון 4
א האם איזון קשור לשיפור תשואה? שוק ההון 5
N איזון תיק שוק ההון 3
ח איזון תיק בקנייה בלבד שוק ההון 5
N איזון פנימי בחלק הלא ממוסה של תיק השקעות שוק ההון 19
לאונל איזון תיק שקלי-דולרי והשקעה עקיפה בזהב שוק ההון 4
T איזון בין צמצום משכנתא ותיק השקעות שוק ההון 27
Homer איזון החלק המנייתי : האם אתם מאזנים במיקרו או במאקרו? שוק ההון 6
G ללא דיבידנדים - איך דואגים שתמיד יהיה אפשר למכור מניות בזמן הפרישה ולשמור על איזון? שוק ההון 4
L המלצה לאופן איזון של תיק השקעות שוק ההון 3
א איזון בתיק השקעות שוק ההון 2
דור דורים תזמון/איזון מבוסס שיעור ריבית – ההשקעה של יוסי שוק ההון 0
ה מציאת איזון בתחביב יקר מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 26
D חוות דעת על תיק השקעות ושאלה על איזון עם IRA שוק ההון 8
שלי התלבטות לגבי איזון שוק ההון 13
Wonko איזון תיק עם פנסית S&P500 שוק ההון 2
מ איזון תיק והפקת לקחים מהמשבר שוק ההון 5
Z מכשירי איזון ומגן מס אוטומטיים שוק ההון 1
M איזון רבעוני - מתי בפועל? שוק ההון 3
MJJF איזון תיק (rebalancing) ומס רווח הון - באמת כדאי? שוק ההון 4
M איזון ניירות בלאקרוק IRA גמל והשתלמות שוק ההון 17