• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

השקעות ערך, ללא קריאה וניתוח של דוחות פיננסיים - יש חיה כזאת?

אז הוא אומר בעצם שאתה תיקח פחות נתונים כדי לעשות משהו שמישהו אחר עושה עם יותר נתונים ואתה תצליח יותר טוב.
לא תצליח יותר טוב אלא תצליח באותה מידה (בקירוב), עם פחות זמן מושקע.
הגיוני שיש x פרמטרים שמשפיעים הרבה על מחיר המניה הצפוי, והרבה פרמטרים נוספים שמשפיעים מעט על הצפי ובעיקר מייצרים רעש.
והגיוני שאם תלמד לזקק את הפרמטרים העיקריים ולהתמקד בהם, תגיע לתוצאה קרובה לתוצאה שהיית מקבל אילו שקללת את הכל.

הבהרה: אני לא מכיר את פועלו של המדריך המדובר ואין לי שום מושג אם השיטה שלו עובדת או לא. אבל הטענה שכל שיטת עבודה לבחירה אקטיבית של מניות היא בהכרח הימור, לא הוכחה כנכונה.

לא ממליץ לא מייעץ.

נערך לאחרונה ב:
זו לא ההשוואה. ההשוואה היא האם זה מנצח השקעת ערך אקטיבית שמבוססת על ניתוח פיננסי
למה הוא צריך לנצח השקעת ערך אקטיבית המבוססת על ניתוח פיננסי? אם לצורך העניין השקעה אקטיבית המבוססת על ניתוח פיננסי דורשת ממך 30 שעות עבודה ברבעון כדי לעשות תשואה שנתית מסויימת, והשיטה שלו מאפשרת לך להגיע לתשואה דומה בהשקעה של 5 שעות ברבעון, אז השיטה שלו עדיפה על ניתוח פיננסי גם אם היא לא הביאה תשואת יתר, כי חסכת זמן לא מבוטל.

לא מכיר את האיש המדובר ואין לי מושג מה הוא מוכר, מסתמך רק על מה שנכתב ע"י פות"ש.
לא ממליץ לא מייעץ.

אז הייתי באיזה וובינר לפני כמה ימים של איזה ד"ר שמלמד שיטת השקעות ערך - ללא צורך בקריאת וניתוח דוחות.

הוא טוען שבאמצעות איזה שהם מדדים/אינדיקטורים ניתן לגלות את המניות שנסחרות במחיר נמוך מהשווי האמיתי שלהן - ללא נבירה בערימת מסמכים.

אף אחד לא מבטיח 80,000 ש"ח פאסיבי בחודש, ובכל זאת, האם משהו כזה נשמע הגיוני?
מי שהוא משקיע טוב מאד, ז"א שבהגדרה מביס את השוק לאורך תקופה ארוכה, בהנתן ומשקיע כבר שני עשורים, גם אם התחיל מהון קטן בתחילת הדרך(ואפילו במיוחד אם התחיל מהון קטן...כי כמות ההזדמנויות הרלוונטיות היא אדירה ולכן התשואה הצפויה בהתחלה היא פנומנלית), צריך להיות היום מולטי מיליונר בשל ריבית דריבית ותשואה מצטברת.

אם לאחר שני עשורים של השקעות, הוא מלמד "איך להשקיע"...בהגדרה, הוא לא משקיע טוב....יכול להיות שהוא ילמד אותך איך לקרוא דוחות או כמה דברים טכניים...אבל ממנו לא תלמד איך להפוך למשקיע טוב, מעולה או אפילו סביר.

ואם יש אקסיאומה שאתה יכול לקחת בתור מובטחת...אם מישהו מוכר לך "איך להתעשר" בהבטחה ישירה או ברמיזה בתמורה לתשלום שיעבור אליו...הוא משקר.
מי שהוא משקיע טוב, ישחו דרך מים מלאים בכרישים בשביל לתת לו כסף...מי שבעיקר מעוניין לנצל חלומות של אנשים להתעשר ימכור את זמנו "היקר" וילמד אותך איך לעשות את זה.
Peter lynch, Charlie munger, Warren buffet וכו וכו וכו...התעשרו מהשקעות...בשום שלב לא גבו כמה מאות דולרים עבור קורס "אסטרטגיות בשוק ההון".

Peter lynch, Charlie munger, Warren buffet וכו וכו וכו...התעשרו מהשקעות...בשום שלב לא גבו כמה מאות דולרים עבור קורס "אסטרטגיות בשוק ההון".
ניתן ללמוד את השיטות שלהם בחינם?
כלומר, בצורה מסודרת?
אני מודע לכך שאפשר לחפש אינפורמציה בהר היוטיוב ובשלל מקורות מידע נוספים, אבל כשמישהו מאגד לך את הידע בצורה מסודרת זה בהחלט מקל.
האם אותו אחד מאגד לך ידע פרקטי או בלבולי מוח, זאת כבר שאלה אחרת.

כלומר, בצורה מסודרת?
אני מודע לכך שאפשר לחפש אינפורמציה בהר היוטיוב ובשלל מקורות מידע נוספים, אבל כשמישהו מאגד לך את הידע בצורה מסודרת זה בהחלט מקל.
יש המון סרטונים ביו טיוב על כל אחד מהם והרבה אחרים...
יש לא מעט ספרים שנכתבו על כל אחד מהם וחלקם על ידיהם...שהם מאגרי מידע מרשימים ומעניינים ויפתחו לך את הראש...
לראות את הסרטונים כנראה לא יהפוך אותך "למשקיע על" (כמו שאני מניח שקריאת ספרים על מהלכים מתקדמים בשח לא יהפכו אותך למאסטר) אבל כנראה כן יתן לך כמה כיווני מחשבה לאיך הם ניגשו בעבר וכיום להשקעות.
הנה עוד ספר קטן שקראתי לאחרונה ונהניתי ממנו:
https://www.amazon.com/Richer-Wiser-Happier-Greatest-Investors/dp/1501164856
אחד מהאמירות של וורן באפט בעבר הייתה שמאד חשוב"להעריץ" את האנשים הנכונים...אני חושב שאם תנסה ללמוד מאנשים כאלו איך הם ניגשים להשקעות (ולא גורואים שדורשים כסף עבור קורסי השקעה, או משקיעי אופנה וכו...) לפחות יש סיכוי שתעשה פחות טעויות.

אלו בהמון מובנים אנשים שהשקיעו את חייהם לעולם העיסקי, למדו עסקים רבים בזמן חייהם, עברו הרבה מאד סבבים ובשילוב עם יכולות יוצאות מן הכלל(מנטליות ומבחינת אופי וגישה) הצליחו באמת להתעשר כתוצאה מהיותם משקיעים מעולים...אם לנסות ללמוד ממישהו זה מהם.

וד"א, אם יש קורסים שכדאי לעשות בנושא של השקעות, זה קורסים בחשבונואות...זוהי השפה של עסקים...בלי לדעת אותה , אין לך יותר מידי סיכוי...ועם זה...זה שאתה כן יודע לקרוא דוחות כספיים...לא אומר כלום ולא מבטיח בכלל שיש לך איזשהו סיכוי בתור משקיע טוב...זוהי ההתחלה בלבד.(וכשמישהו אומר בוא תלמד להשקיע בלי לקרוא דוחות...עזוב זה כבר ברמת הרמיה האפילו לא מתוחכמת..."בוא תתעשר בלי לעשות את כל הדברים המעצבנים האלו כמו לקרוא דוחות משעממים").

נערך לאחרונה ב:
כלומר, בצורה מסודרת?
צריך לקרוא את הדברים שאמרו וכתבו לאורך השנים. פיטר לינץ׳ פרסם כמה וכמה רבי מכר מאד פרקטים. אבל הם לא עשו קיצורי דרך וכולם הסתמכו על קריאת עומק של דוחות פיננסים,נתוני מאקרו וכו׳.

לבחור קוראים ***********, ושם הקורס שלו הוא "קורס אסטרטגיות השקעה בשוק ההון" (תוצאה ראשונה בגוגל אם מחפשים את הביטוי הזה).
אשמח לשמוע מה דעתכם.
הייתה לי הרגשה, יש פה דיונים עליו בפורום, כולל עם תגובות שלי, חפש. אני הייתי מנוי שלו לאורך כמה שנים והשקעתי בשיטה שלו.

לדעתי האישית הוא לא הונאה, אבל בטווח הארוך לא מנצח את השוק, הוא מנהל תיק לא מפוקח (כך שאף אחד לא בודק את התשואות שהוא מדווח עליהן) והוא סוחר במניות בסחירות נמוכה, כך שקשה לקנות את המניות שהוא רוכש במחיר שהוא רוכש אותן.

אגב יש לא מעט ספרים שמתארים שיטות כאלה. אני מכיר את You can be a stock market genius של ג'ואל גרינבלאט, הוא כתוב מצוין (אבל שוב, אני מאמין שמה שכתוב בו כבר לא תקף)

טוב אני מניח שאין טעם לשמור על עמימות, סך הכל לא באתי לפרסם מישהו וגם לא לדבר עליו רעות, אלא לקבל חוות דעת מאנשים מנוסים.
לבחור קוראים ***********, ושם הקורס שלו הוא "קורס אסטרטגיות השקעה בשוק ההון" (תוצאה ראשונה בגוגל אם מחפשים את הביטוי הזה).
אשמח לשמוע מה דעתכם.
אצטט משהו שכתבתי בשרשור אחר לפני חמש שנים:
"אנקדוטה קלה, אני זוכרת שהוא רק פתח את הבלוג שלו, בורסה פור יו, לפני 10-11 שנים. יחד עם האח שלו. הציג את עצמו כפיזיקאי בהשכלתו. כל-כך התלהבתי מהבלוג הזה ומכך שהוא מלמד אנשים על הבורסה בחינם שאפילו שלחתי לו מייל מלא תשבחות. כמה שנים אחר-כך, נפגשתי איתו לשיחה בתשלום על השקעות (כי אסור לו לייעץ) וכבר אז הבנתי שממנו לא תבוא לי הישועה. גם האתר שלו כבר הפך למה שאתם מכירים היום וירד לי לגמרי ממנו."
ואגב, הוא דוקטור לפיזיקה לזכרוני. היית הולך להתייעץ איתו בענייני רפואה?
אבל אם אתה זקוק לגורו, אין מי שימנע ממך את התענוג :>

אצטט משהו שכתבתי בשרשור אחר לפני חמש שנים:
"אנקדוטה קלה, אני זוכרת שהוא רק פתח את הבלוג שלו, בורסה פור יו, לפני 10-11 שנים. יחד עם האח שלו. הציג את עצמו כפיזיקאי בהשכלתו. כל-כך התלהבתי מהבלוג הזה ומכך שהוא מלמד אנשים על הבורסה בחינם שאפילו שלחתי לו מייל מלא תשבחות. כמה שנים אחר-כך, נפגשתי איתו לשיחה בתשלום על השקעות (כי אסור לו לייעץ) וכבר אז הבנתי שממנו לא תבוא לי הישועה. גם האתר שלו כבר הפך למה שאתם מכירים היום וירד לי לגמרי ממנו."
אבל אם אתה זקוק לגורו, אין מי שימנע ממך את התענוג :>
תודה על האינפורמציה. :)
חלילה מחפש גורו.
היום אני משקיע בקרנות סל פאסיביות שעוקבות אחרי העולם, קיוויתי שיש שיטה (שיטה - לא פיתרון קסם) שאיתה ניתן למקסם עוד יותר את הרווח.

ידע בהשקעות לא דורש שום תואר מתקדם, יש פה רבים בפורום שהייתי סומך על העצות שלהם, אז לא הבנתי את הרלוונטיות של המקצוע.

מצד שני, כמובן עדיין צריך לדעת איך לדעת שהבן אדם שמולך הוא הדיל האמיתי., ולדעתי, הדרך היחידה לעשות את זה היא ללמוד מספיק כדי להיות הדיל האמיתי בעצמך ואז לנהל את ההשקעות של עצמך.

ואגב, החבר דעת כתב בזמנו שהוא בדק את הנתונים שהגורו פירסם ומצא לא מעט תהיות וסתירות בין אחוזי התשואה עליהם הצהיר באתרו לבין הנתונים לאותן מניות (ובאותן תקופות) באתרים אחרים. אם זה נכון, זה בהחלט מטריד אבל לא אותי כי דעתי כדעתך
ולדעתי, הדרך היחידה לעשות את זה היא ללמוד מספיק כדי להיות הדיל האמיתי בעצמך ואז לנהל את ההשקעות של עצמך.

קיוויתי שיש שיטה (שיטה - לא פיתרון קסם) שאיתה ניתן למקסם עוד יותר את הרווח

בוודאי שיש.
אינפורמציה.
השקע את חייך בללמוד את תחום הכלכלה, ההון, הפיננסיים, צור קשרים עסקיים עם אנשים בוול סטריט ובתחומים עסקיים שונים (כך שאולי תהיה חשוף לאינפורמציה מועילה שנמצאת מספיק בתחום ה-"חוקי" כך שתוכל לנצל אותה לצרכי ההשקעות שלך מבלי להסתבך עם הרשות האמריקאית לניירות ערך) - בלה את רוב זמנך בצריכת חדשות, שלם על מנויים שונים שיקפיצו לך מידע בזמן אמת מוקדם יותר מכולם וכיו"ב.

ואולי תוכל לצבור פור כלשהו על המשקיע הפאסיבי הממוצע, אך גם הוא לא יבטיח לך בהכרח שתוכל לנצח את המדד (אם אני זוכר נכון את הסטטיסטיקה, מעל 85% ממנהלי הקרנות האקטיביים נכשלים בלהכות את המדד בכל טווח מספיק ארוך של שנים).

אגב, אם אתה רוצה את עצתו של וורן באפט - אז אתה לא צריך "שורה" של חברות, מספיק חברה אחת או שתיים מוצלחות להשקיע בהן (בדיוק כמו שאם אתה מקים עסק בעצמך, אתה לא צריך להקים 100 עסקים, מספיק שתקים עסק אחד מוצלח).

האם אתה מוכן להקדיש את חייך ולהפוך את ההשקעות למקצוע שלך?

אם לא, ואתה מעדיף לעשות דברים אחרים עם הזמן שלך (כמו לבלות, ללמוד, לקיים משפחה, לעבוד בתחום שבאמת מעניין אותך או שאתה טוב בו וכו'), מוטב לך להיצמד להשקעה פאסיבית מפוזרת - ולנסות להשיג את התשואה הממוצעת. שים לב שהתשואה הממוצעת מושגת ע"י מיעוט, לא ע"י החציון. זה לא שחצי מכים את המדד וחצי לא, אלא מיעוט קטן מכה את המדד (במזל או שלא) ורוב עצום מפגר אחר המתחת, וחלק כלשהו פשוט נצמד למדד.

קיצורי דרך אין.
אם היו - הם היו מתגלים ומאיינים את עצמם (כפי שהוסבר).
מאוד יכול להיות שהיו בעבר קיצורי דרך אבל ברגע שהם נודעו בציבור הרחב - הם הפסיקו להיות מועילים כי המוצרים החלו להיות מתומחרים "בהתאם", והיתרון אבד.
ככל שהאינטרנט מתפתח כמו גם היכולות החישוביות והמחקריות - כך קטן הסיכוי למצוא עוד "תכונות" ייחודיות כאלה.

זו הסיבה שרבים כל כך בוול סטריט נאלצים לפנות למסחר על בסיס מידע פנים ורוקדים על התחום האפור הזה (ומשהם עושים את זה ממילא, והרגולציה משחקת איתם חתול ועכבר, אתה נאלץ להיאבק לא רק במשקיע הפאסיבי הממוצע אלא גם באותם בעלי מידע-פנימי).

נערך לאחרונה ב:
שמע, הוא לא איש טיפש. הוא לא שרלטן, ואני חושב שהוא מאמין לעצמו. אם אני לא טועה הוא ד"ר לפיזיקה וגם היה מרצה לפיזיקה באוניברסיטת תל אביב.
עם זאת, קצת קשה לי עם אנשים שמפרסמים סדרת הרצאות שבה הם "יגלו לנו את הסוד של וורן באפט". אתה מבין, וורן באפט שווה מעל מאה מיליארד דולר, ואיכשהו מרגיש לי שינון אריאלי שווה קצת פחות. אז אולי הוא צריך לפענח את הסוד בעצמו, לפני שהוא מתחבא מאחורי השם של וורן באפט כדי לשווק קורסים.

שאל את עצמך למה לו ללמד אותך את השיטה לבחור את המספרים הזוכים ללוטו. שאל את עצמך למה הוא לא מיליארדר.

ובעיקר - יש אינספור מחקרים אקדמיים שמראים שהשקעות פסיביות עדיפות.

ובעיקר - יש אינספור מחקרים אקדמיים שמראים שהשקעות פסיביות עדיפות.
רוב מוחלט של הכלכלנים שאני מכיר, ובפרט אלה שמתעסקים בתחומים הפיננסים ובחקר שוק ההון, משקיעים פסיבית.
אתה מתכוון שרוב הכלכלנים שאתה מכיר משקיעים רק במדדים? או שההשקעות שלהם רק לטווח ארוך?

רוב מוחלט של הכלכלנים שאני מכיר, ובפרט אלה שמתעסקים בתחומים הפיננסים ובחקר שוק ההון, משקיעים פסיבית.

המשקיעים הטובים ביותר הם לא בהכרח כלכלנים, הם לפעמים סתם אנשים שמבינים בביזנס
השקעות "מאקרו-כלכליות" הם סוג ספציפי של השקעות, יש עוד הרבה סוגי השקעות (כמו השקעות ערך, וכו').

לא הייתי מצפה שכלכלנים יהיו מומחים דווקא לנתח חברות ועסקים.

בדיוק באותו אופן, לא הייתי מצפה שהיסטוריון או מומחה יחב"ל יהיה בהכרח מנהיג טוב, או שמשפטן יהיה בהכרח עורך דין טוב, או שפרופסור למדעי המחשב יהיה מפתח NodeJS תותח.

הסיבה העיקרית לטעמי להשקיע פאסיבית היא כי השקעה היא מקצוע, כמו כל מקצוע אחר. מנהלי קרנות הון-סיכון לא יושבים כל היום רגל על רגל ומעשנים סיגר, הם פשוט פיתחו (או נולדו עם) מומחיות לנתח סטרטאפים ולזהות הזדמנויות השקעה. הם עובדים בזה.

ומי שלא רוצה לעבוד בהשקעות, אלא להקדיש את חייו לדברים אחרים, אין לו ברירה אלא להשקיע פאסיבית,
העובדה שהשקעה פאסיבית גם מבטיחה להחזיר את התשואה הממוצעת בשוק היא בונוס רציני כמובן, אבל גם אם היית אומר לי שהשקעה אקטיבית (פרטית) מניבה בממוצע תשואה עודפת של 20% על השקעה פאסיבית עדיין הייתי מעדיף להשקיע פאסיבית, כי אני מעדיף להשקיע את זמני בדברים אחרים.

ואולי תוכל לצבור פור כלשהו על המשקיע הפאסיבי הממוצע, אך גם הוא לא יבטיח לך בהכרח שתוכל לנצח את המדד (אם אני זוכר נכון את הסטטיסטיקה, מעל 85% ממנהלי הקרנות האקטיביים נכשלים בלהכות את המדד בכל טווח מספיק ארוך של שנים).
בגדול אני מסכים מאוד עם הגישה שלך,רק היה חשוב לי להיעצר על המשפט הזה.
היכולת של מנהל השקעות/מנהל קרן גידור/יו ניים איט "להכות את המדד" היא מלכתחילה לא שווה(אפילו לא דומה) ליכולתו של פלוני אלמוני לעשות זאת.
פלוני אלמוני לא חייב:
לנהל עשרות-מאות מיליארדים
להציג רווחיות פר שבוע/חודש/רבעון/שנה
לשמור על איזון כלשהוא בתיק ההשקעות כדי להציג נקודת שפל(Max drawdown) לא גבוהה מדי
ועוד ועוד..
שורה תחתונה לדעתי ניתן להביס את המדד גם בלי תואר שני מהרווארד ולחיות בוול סטריט או לנתר בין ישיבות דירקטוריון.

וואו. אני חושב שעשית את הסיבוב 180 מעלות הכי מהיר בתולדות הפורום.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ע חשבון השקעות ללא ניירות ערך שוק ההון 5
L השקעות ערך שוק ההון 17
ג השקעות ערך - מחקר שוק התפתחות אישית 1
ס השקעות ערך , מדדים , שאלה אחת קצרה . שוק ההון 17
R מחפשת יועץ השקעות עם רישיון של הרשות לניירות ערך פוסטים מאיכות נמוכה 0
GoldenFace תיק מפוזר ופאסיבי והעברות של ניירות ערך/השקעות שוק ההון 3
A מקורות ללמידת השקעות ערך שוק ההון 4
N תיק השקעות, בעיית חישוב ניירות ערך מנוגדים שוק ההון 89
Izik ראיון מענין בנושא השקעות ערך 2 שוק ההון 0
A השקעות ערך - נוסחאות השקעה שוק ההון 45
Nimrod השקעות ערך - *********** שוק ההון 42
מ השקעות ערך - האם השוק יקר מידי שוק ההון 9
nicepo1 ההגיון מאחורי השקעות ערך שוק ההון 5
אורי ג. מידע על השקעות במניות ערך שוק ההון 95
מ עזרה - קביעות, השקעות ערך ומה שביניהם ... שוק ההון 19
M חיסכון לילדים או תיק השקעות מרוכז שוק ההון 1
ח מחפש אקסל למעקב אחרי תיק השקעות אוף טופיק 1
R שאלה של מתחיל לגבי השקעות בS&P500 שוק ההון 1
NightStyle העברת תיק מ-IB לבית השקעות ישראלי שוק ההון 0
א החלק השקלי בתיק השקעות לאזרחית אמריקאית שוק ההון 1
F סיכון בקריסת בית השקעות ibi למשל פוסטים מאיכות נמוכה 14
O תיק השקעות משפחתי שוק ההון 11
מ שוקל העברת תיק השקעות לIB, העברה של קרנות שקליות ותהיות לגבי התיק שוק ההון 7
C מיסוי ריאלי ותיק השקעות בבנק מיסים 1
C הייטקיסטים - איך אתם מתמודדים עם תיק השקעות ריכוזי בעקבות RSU? שוק ההון 12
T ניוד תיק השקעות ודיווח שנתי מיסים 11
K גורם מייצב לתיק השקעות שוק ההון 13
S השקעות דרך חברה בע"מ יזמות והגדלת הכנסות 13
ס השקעה ב-SCHG בעקבות הפוסט על השקעות לילד דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 11
א חסכון אפוטרופוס לילדים בבית השקעות ישראלי (בהמשך לפוסט האחרון) דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 0
M איחוד תיקי השקעות צרכנות פיננסית 8
Y שאלות של מייק מתחיל לגבי תיק השקעות פשוט שוק ההון 33
מ העברת מט"ח מחשבון ישראלי לחשבון השקעות ישראלי שוק ההון 1
א תיק השקעות או תוכנית חיסכון בחברות הביטוח שוק ההון 1
A כלי למעקב אחר תיק השקעות שוק ההון 1
ש דמי ניהול ועמלות בבנק - תיק השקעות שוק ההון 5
Y ייעוץ לגבי תיק השקעות - בן 28, רווק שוק ההון 18
מ איפה המקום הכי מומלץ ללמוד יעוץ השקעות התפתחות אישית 6
ה הקטנת חשיפה בתיק השקעות פרטי שוק ההון 5
T העברת תיק השקעות, למכור או להעביר? שוק ההון 4
ה העברת תיק השקעות מהארץ לIBRK שוק ההון 1
T חוות דעת על ייעוץ שקיבלתי מיועץ השקעות בבנק שוק ההון 9