• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

הרכב התיק שלי

Generics

משתמש רגיל
דירוג
230
בהשראתו של @adamshalev אני משתף את הרכב התיק שלי (אני לא מבין כלום התחלתי להשקיע לפני חודש בלבד).

90% מניות חו"ל:
54% VTI
36% VXUS

10% זהב - IAU ETF

הייתי מגדיר את עצמי כאוהב סיכון ועם אופק השקעה ארוך (בן 24) ובעל יציבות כלכלית, אני יודע שכספים שאני מכניס לשוק ההון מיועדים לטווח הארוך כי בטווח הקצר אפשר להפסיד את התחת (או להרוויח אבל מי יודע?) לכן אני דואג שיהיה לי בעו"ש תמיד 30 אש"ח רזרווה להתנהלות שוטפת וכל שקל נותר מעל זה מושקע, כי כל שקל נותר כזה אין לי מה לעשות איתו אין תוכניות לרכוש דירה או הוצאות כבדות, מקווה שאצליח להתמיד גם כשזה יקרוס בחצי, על הדרך אלמד עוד הרבה דברים וכנראה הקצאת הנכסים תשתנה אבל לא דרסטית (אני חשוף 100% מט"ח), שיפצורים וכאלו...

הזהב להבנתי ממתן תנודתיות אפקטיבי יותר מאשר אגרות חוב ובעל קורולציה שלילית יותר למניות, אני מטה את ההשקעה גיאוגרפית לארה"ב בגלל חוזקה לפי אמונתי.. אולי יותר בעתיד, התיק פשוט אני מאזן כל חודש, בעתיד אני מתכנן 10% מתוך הפלח של מניות חו"ל עבור השקעה בחברות טכנולוגיות עם פוטנציאל לצמיחה מהירה..

My advice to the trustee could not be more simple: Put 10% of the cash in short-term government bonds and 90% in a very low-cost S&P 500 index fund.
Warren Buffett

לגבי הציטוט של וורן באפט אל תשכח שהוא מוכוון לאמריקאים ולכן הוא למעשה אמר "90% במניות של המדינה שלך".
אם נתרגם את זה לעברית אז זה יותר "90% מניות תל אביב 100" אבל שנינו יודעים שאין מצב שזה מה שהוא חושב :)

בחירה מעניינת לשים זהב ב10% במקום אג"ח. זה נכון שהקורלציה יותר נמוכה (לפחות בכמה עשרות שנים האחרונות), אבל שלא כמו אג"ח לזהב אין תשואה ריאלית לאורך זמן, ואילו אג"ח שהוא גם בעל קולרציה שלילית, יש תשואה כתלות בריבית במשק.

זה נכון שהריבית נמוכה, אבל התשואה לפדיון היא עדיין חיובית ונעה בין 1 וקצת ל-2 וקצת אחוזים.
אני לא יודע אם אפשר לצפות לתשואה חיובית כלשהי מזהב. הנחת העבודה שלי, היא שהתשואה הריאלית מזהב היא אפס ואני נהנה רק מהקורלציה השלילית שלו לאורך זמן.

אתה נשמע לי בחור רציני, אני חייב לומר. אני אוהב את האלוקציה שלך (בייחוד את הזהב :) בחירה נבונה מהרבה סיבות).
אין ספק שאתה תצליח אם תמשיך כך.

אם יורשה לי רק להתייחס לסכום שיש לך בעו"ש לצרכי חירום - כלל האצבע הוא להחזיק בין 3 ל-6 חודשים של הוצאות שוטפות במזומן. 30 א"ש זה נראה לי קצת מוגזם לבחור בגילך בהנחה שאתה רווק מינימליסט (אולי אתה לא, אני לא באמת יודע...) או שאתה באמת מוציא כ-5,000 בחודש ואז הסכום מצדיק את עצמו. אם אתה עדיין גר עם ההורים לצורך העניין, כמובן שאתה יכול להחזיק הרבה פחות - ולהשקיע את היתר.

אני לא יודע אם אפשר לצפות לתשואה חיובית כלשהי מזהב. הנחת העבודה שלי, היא שהתשואה הריאלית מזהב היא אפס ואני נהנה רק מהקורלציה השלילית שלו לאורך זמן.
כוונתי הייתה שמעבר לכך שהריבית נמוכה ולכן האג"ח אינו נותן תשואה גבוהה (א"כ נותן תשואה ראלית כל שהיא), החשוב יותר הוא שא"א לצפות לעליות במקרה של נפילה בשוק המניות כיון שאנשים לא ימשיכו לקנות אג"ח במקרה שהתשואה שלו שלילית.

@Generics, אתה יכול להסביר בבקשה את החלוקה שעשית בין ה ETF (מבחינת אחוזים) ? אולי לינק על מה אתה מבסס את זה. תודה.

@Generics, אתה יכול להסביר בבקשה את החלוקה שעשית בין ה ETF (מבחינת אחוזים) ? אולי לינק על מה אתה מבסס את זה. תודה.
@Generics נותן משקל עודף לארה"ב (במקור ארה"ב ~50-55% מהשוק העולמי) על חשבון שאר העולם

גם אני הייתי רוצה לדעת.
תעדכן בבקשה איך מחולק התיק שלך היום.
אני רוצה לעשות משהו דומה לשלך, רק להחליף 10% מהמניות חו"ל למניות ישראל (ת"א 125 או משהו כזה)

90% מניות חו"ל:
54% VTI
36% VXUS

10% זהב - IAU ETF
איזה יתרונות יש ל VTI ו VXUS ביחס לקרנות איריות צוברות? קרנות אלו גם ממוסות על הדיוידנדים וגם חשופות למס ירושה. למה לא ishares שקליות?

כי הן לא היו קיימות כשהפוסט נכתב.
A blast from the past!​
נכון ולכן אולי תגובתי כן חשובה כאן מהסיבה שכמות המידע כאן היא עצומה ומבלבלת בעיקר לאלו שמתחילים ללמוד את הנושא וצריכים לדעת שהיום יש אלטרנטיבות שכדאי לשקול

אתה הולך להקפיץ כל שרשור עם מידע /טענות שלא עמדו במבחן הזמן?
אז כדאי גם לציין שלזהב אין קורלציה שלילית עם מניות (למרות שאולי יש לו יתרונות אחרים באחזקה פיזית)
@maz

דיון מעניין.
מי שרוצה לראות גרפים, מצ"ב השוואה בין שוק המניות האמריקאי, זהב, ואג"ח קצר של ממשלת ארה"ב (בחירה שנעשתה בגלל הצפי להעלאת ריבית).

השוואה ברמת asset class -
1634920783913.png

השוואה בין טיקרים ספציפיים (בחרתי טיקרים ותיקים) -
1634920734033.png

המסקנות:
1. הקורלציה בין זהב למניות הייתה בעשורים האחרונים באיזור ה-0.

2. גם אם נסתכל ספציפית על זמני משבר בשוק ההון -
לא התקיימה בהכרח קורלציה שלילית בין זהב למניות.

3. תשואות הזהב לעומת האג"ח תלויות בתקופה הנבדקת.
התשואה ארוכת הטווח (מ1977 עד היום) של שניהם הייתה זהה,
אבל היו עשורים שהזהב נתן הרבה יותר או הרבה פחות מהאג"ח.

4. התנודתיות של הזהב לא שונה משמעותית מזו של המניות.
בהתחשב בכך שהתשואה ארוכת הטווח שלו כמו אג"ח - יש כאן יחס שארפ נמוך בהרבה.

חח וואו הפוסט הזה הועלה מעמקי הארכיון, משעשע לראות מה כתבתי לפני 6.5 שנים ומאז עברתי כל כך הרבה בכל המובנים, בפועל חוץ מרכישת דירה, החלפת הזהב במניות טכנולוגיה עמדתי בציפיות שלי, מאחל לעצמי 100% מניות לעוד 20-30 שנה ומשם לאט לאט הקטנת חשיפה :)

בדיעבד (אומנם סך הכל 6.5 שנים תקופה בינונית), "לזרוק כסף" על S&P500\VTI ולחכות החלטה פיננסית מעולה ואני מתכוון לעשות את זה עד הפרישה, גם בתיק ממוסה וגם בפנסיה \ קרנות השתלמות, אני מסתכל על התשואות בכספים האלו לאורך 6.5 שנים אחרונות ולא מבין איך ההמונים לא נחשפים לזה יותר, זה חינוך פיננסי בסיסי.

וכמובן תודה @הסולידית על התוכן שאפשר לי לשנות כיוון ולרכוש ידע בסיסי משמעותי, לא מובן מאליו ה-Impact שיצרת על אנשים מסויימים בישראל לדעתי.

נערך לאחרונה ב:
נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
א משקיע חדש-שאלה על הרכב התיק. שוק ההון 3
F ניצול ירידות לשינוי הרכב התיק שוק ההון 1
B מבט על הרכב התיק שלי שוק ההון 10
Q האם שיניתם את הרכב התיק בגלל הקורונה? שוק ההון 3
S הרכב התיק שלי ושינויים גדולים שצפויים בקרוב (אזרח ישראלי שחי בארה״ב ובקרוב יהיה תושב חוזר) שוק ההון 120
I חוות דעת על הרכב התיק שלי שוק ההון 10
ש חוות דעת על הרכב התיק הפסיבי שלי שוק ההון 15
D דעתכן.ם על הרכב תיק ראשוני שוק ההון 6
א התייעצות לגבי איזון תיק מבחינת הרכב מטבעות שוק ההון 2
O שאלה לגבי הרכב נכסי קרן כספית שוק ההון 6
F חיפוש ני"ע והבנת הרכב קרן נאמנות שוק ההון 8
S הבדל בין היקף נכסים וחשיפות לבין פירוט הרכב הנכסים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 8
לאץ' הרכב נכסים פנסיה מנייתית פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
S הפניקס השתלמות מחקה מדד s&p500 - הרכב נכסים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
N האם למכור את הרכב? (סטודנט) צרכנות פיננסית 10
M הרכב הלוואת משכנתא שקיבלתי מהבנק נדל"ן 16
א המלצה על הרכב תיק שוק ההון 9
S אתר לגילוי אחוז חפיפה בין הרכב קרנות סל שוק ההון 2
נ "גם לי יש תיק אחד" - שאלות על הרכב תיק שוק ההון 2
2028_שנת_פרישה זיהוי הרכב השקעות - קרן סל מחקה מדדי אג"ח שוק ההון 3
M דעתכם לגבי הרכב תיק התחלתי שוק ההון 5
E דמי אחזקת רכב או החלפת ההטבה בשכר ברוטו גבוה יותר בגובה דמי החזקת הרכב, מה עדיף מבחינת מס? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 5
ר הרכב נכסים של קרנות הסל. מה קורה כאן? שוק ההון 19
ה הרכב נכסים מול מדיניות השקעה שוק ההון 1
M777 אג"ח ממשלתי לא צמוד - מה היתרון באחזקתו ובאיזה הרכב מומלץ למשקיע הפאסיבי? שוק ההון 52
S דעות על הרכב תיק השקעות פסיבי שוק ההון 16
S ייעוץ על הרכב תיק השקעות ושאלות נוספות שוק ההון 15
A הרכב מזומן בתיק וסיכון מט״ח שוק ההון 16
ה הרכב מניות עולות ויורדות בתוך מדד שוק ההון 1
T הרכב תיק הכולל נדל"ן - פידבק שוק ההון 12
M דעות על הרכב תיק שוק ההון 10
נ כמה עולה לכם הרכב בחודש? אוף טופיק 86
D הרכב המדד msci world ac שוק ההון 7
Y הרכב תיק הארי בראון - השוואה בין אפשרויות שוק ההון 8
לא חשוב שמות דעות בדבר הרכב תיק ההשקעות שלי - טיוטא ראשונית שוק ההון 67
Yos הרכב תיק השקעות אישי שוק ההון 33
Benjamin W האם הירידות השפיעו על הרכב הפרוטפוליו שלכם? שוק ההון 11