• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

האם נולד ימין כלכלי חדש בישראל?(נאום שקד)

אולי בכלל מדובר במחלוקת מדומה?
@TunaGolem מדבר על מרחב הפעולה האקטואלי, שמאפשר לאדם לבחור בין מעשה טוב למעשה רע.
@פיטר מדבר על מרחב הפעולה הלגיטימי, שבתוכו יש להניח לאדם לנהוג כרצונו, ללא התערבותם של אחרים.

את מתכוונת שאת חושבת שיש להגביל את חירותם של אנשים לנהוג בתוקפנות?
זה ברור. אני מתכוונת שלנהוג בתוקפנות זו אינה חירות אלא עבדות לדחפים הטבעיים.
החירות היא בעיקר פנימית.
הבחירה לבחור הרע קיימת תמיד ולא ניתן להגבילה בכל מקרה. וכך גם הבחירה להיות בן חורין.

גם אם המדינה נותנת חופש ולא מתערבת זה לא אומר שאנשים הם בני חורין כל עוד הם עבדים למאוויהם לסמארטפון ולקניות ולעבודה ולשוקולד.

החירות היא נקודת הבחירה שכל אחד חווה אותה ממקומו.

הייתי שמח אם @דרורה הייתה מצליחה לשכנע את כל הזרמים באסלאם שהג'יהאד הוא מאבק פנימי בנפש האדם, מאבק לריסון הדחפים ולהשתחררות מהרגלים, בדגש על תחום הצרכנות. :>

מכל מקום, השרשור הזה לא עוסק בפסיכולוגיה, אלא בממשל, ובמגבלות שהוא מטיל על החירות שלנו. בהקשר הזה, עולה השאלה האם ועד כמה הממשל צריך להתערב בהחלטותינו, האישיות והכלכליות. אנשים שונים עונים תשובות שונות.

נערך לאחרונה ב:
כן @ogi ברור.. אני פשוט לא רואה את החירות לגנוב כחירות אז אין לי בעייה להגבילה ואני אפילו לא רואה כאן התנגשות בין ערכים (בהנחה שהוכח שגנב).

זה לא שאני בעד התערבות מוגזמת בחיי הפרט סטייל רוסיה הקומוניסטית מתוך הנחה שגם ככה "החירות מתחילה בתוכנו" :)

• אהבתי
Reactions: ogi
ועוד דבר - יש חירות בתוך המגבלות שהממשל מטיל עלינו.
לאפשר פרסום קוקה קולה לילדים קטנים או להכניס סמים לבתי ספר בלי התערבות המדינה זה לא חירות אלא הגבלת החירות.
במקרה זה ההגבלה היא החירות.
לכן נושא החופש המושלם מהתערבות המדינה העולה פה כמצב אוטופי לא מדבר אליי.

ועוד דבר - יש חירות בתוך המגבלות שהממשל מטיל עלינו.
לאפשר פרסום קוקה קולה לילדים קטנים או להכניס סמים לבתי ספר בלי התערבות המדינה זה לא חירות אלא הגבלת החירות.
במקרה זה ההגבלה היא החירות.
לכן נושא החופש המושלם מהתערבות המדינה העולה פה כמצב אוטופי לא מדבר אליי.
זו תפיסה צרה מאוד של מושג החופש- בשוק החופשי לכל דבר יש ביקוש והיצע, כולל חוקים ותקנות מקומיים. למשל, אם רוב ההורים לא מעוניינים בסוחרי סמים בבית ספר פרטי, בית הספר יאסור זאת כדי לכולת בלקוחות ולהתקיים. רוב מה שאת חושבת שצריך איסור גורף הוא פשוט ההעדפה שלך לערכים מסויימים- אם יש מספיק שחושבים כמוך, יהיה מי בשוק החופשי שיספק לך את מה שאת רוצה. זה כמו "קפה סחר הוגן" או מותגים בארה"ב שמקבלים תו תקן פרטי.

רוב מה שאת חושבת שצריך איסור גורף הוא פשוט ההעדפה שלך לערכים מסויימים- אם יש מספיק שחושבים כמוך, יהיה מי בשוק החופשי שיספק לך את מה שאת רוצה
דיברתי לאו דווקא על ערכים כלליים אלא ספציפית בדוגמא על הגבלת בחירה של ילדים תחת דגל ה"חופש" . כמו לגרום להם להתמכרות (לקולה לצורך העניין).
אין לזה קשר לשאלה כמה ההורים האחרים מסכימים או לא ואם השוק החופשי פועל את פעולתו. העובדה היא שהבחירה נשללת בשם החופש גם אם זה לא מפריע להורים האחרים.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
M נולד לי ילד פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 8
א איך נולד ETF ? שוק ההון 17
א הוצאה חודשית לרך נולד מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 8
yossik הזהות הישראלית שאימצה את "הגישה הקורבנית" או "קורבן נולד" אוף טופיק 19
N מפלגת ימין חילונית ליברלית פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 3
Tsachi01 תתעוררו: הממשלה הזאת עושה בנו מניפולציות של שמאל ימין חרדיים חילונים פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 54
נ מובלעת צופר ואיזור נהריים שהוחזרו לירדן, איך לא מחו ב"ימין" על כך פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 9
L ימין ושמאל בפוליטיקה אוף טופיק 92
yossik לבדוק חשבוניות חברים, שיטת מצליח על ימין ושמאל מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 7
ל למה עדיין אין כזו אפלקציה? עוזר כלכלי אישי יזמות והגדלת הכנסות 2
O דיבידנדים מול מדדים בהקשר של יציאה לחופש כלכלי - איך כדאי להתנהל דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 88
D לעבור לגור עם הבת זוג ולהיכנס לבור כלכלי או להמשיך לגור עם ההורים? אוף טופיק 32
I תכנון כלכלי למשפחה - חסכונות לטווחים שונים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 14
S האם יש ״רף עליון״ כלכלי למדד עולמי / S&P 500 או שהוא יכול לעלות ל״נצח״? שוק ההון 35
F לאן אפשר לפתח את מקצוע העו"ס כדי שיהיה כלכלי? התפתחות אישית 11
מ תכנון כלכלי לעתיד צרכנות פיננסית 0
ב האם זה כלכלי למשוך שומת מס ולא לשלם למס הכנסה אחרי שהם קבעו כמה כסף הם דורשים ממך? מיסים 10
A עימות כלכלי/צבאי בין ארה״ב לסין והשלכותיו אוף טופיק 4
L מסע תכנון קריירה וצבירת נכסים לחופש כלכלי יומני מסע אישיים 44
F יומן מסע - זוג צעיר. מטרה: חופש כלכלי יומני מסע אישיים 13
ק גיל 40, מצב כלכלי חדש - מה הלאה? יומני מסע אישיים 32
deussex יומן מסע לחופש כלכלי, מימוש ומשמעות לחיים יומני מסע אישיים 305
נ גן עדן אקולוגי או אסון כלכלי, מתחיל בשוק ההון ומבקש עצה יומני מסע אישיים 11
ה התייעצות לאמא במצב כלכלי לא טוב צרכנות פיננסית 55
זריקת תבונה מסע יציאה מבור כלכלי - חיסול הלוואות בגובה 90 אש"ח תוך שנה וקצת יומני מסע אישיים 28
השמח בחלקו מבט מקרו כלכלי קדימה שוק ההון 46
E מהלכי הגנה מפני פשיטות רגל של בנקים/חברות השקעה בסביבת משבר כלכלי גדול שוק ההון 11
הנודדת סיכון כלכלי במעבר בין קרנות בתקופת משבר שוק ההון 18
קירכהוף משבר כלכלי - התנהלות וטיפים בזמן משבר שוק ההון 26
E תעזרו לי לצאת לחופש כלכלי יומני מסע אישיים 57
S יש היגיון כלכלי תשואתי לא להשקיע 100% מניות לטווח 20 שנים+? שוק ההון 55
unrealx האם זמן אכלוס רחוק הוא באמת כלכלי? נדל"ן 3
tomer111 האם המדינה יכולה לקחת כסף מחשבון הבנק למשל במשבר כלכלי? שוק ההון 235
N קניה של בית למגורים בפרפריה הרחוקה - כלכלי? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 113
cypriano de rore יעוץ כלכלי במעבר דירה צרכנות פיננסית 25
T האם אני במצב כלכלי טוב? פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 290
A ייעוץ כלכלי לאח מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 9
תומס מצב כלכלי סטודנט התפתחות אישית 0
עש לילה סנאף כלכלי אוף טופיק 0
doc29 תכנון כלכלי ל(רופא) הצעיר אוף טופיק 0
Delta משהו לא "כלכלי" שאני שמח שעשיתי אוף טופיק 20
adamshalev המסע שלי דרך בלוג "חופש כלכלי" יומני מסע אישיים 66
א חינוך כלכלי אוף טופיק 11
aziz מסלול כלכלי של הומלס יומני מסע אישיים 18

נושאים דומים

Back