1. אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.

מבט מקרו כלכלי קדימה

הנושא בפורום 'פינת המשקיעים' פורסם ע"י השמח בחלקו, ‏23/6/20.

data-full-width-responsive="true">
  1. השמח בחלקו

השמח בחלקו משתמש ותיק

כלכלות העולם מגמגמות, עסקים רבים נסגרו, ונראה כי מיתון הוא בלתי נמנע, רק לא ברור באיזו עוצמה.
    במקביל, הבנקים המרכזיים שופכים כסף כאילו אין מחר. אם אני מבין נכון, זה אומר שבשלב של התאוששות מהמיתון, יהיה לפתע פער בין כמות הכסף לערכו, והדבר יביא להתפרצות אינפלציונית, או לירידה בערך הדולר, או שניהם.

אז הנה שתי שאלות:
    (1) האם זה נשמע לכם ניתוח נכון? מה אומרים כדורי הבדולח שלכם?
    (2) איך הייתם נערכים להתגוננות (היפותטית) מפני התפרצו אינפלציונית? (מחיר הזהב בשיא מאז 2012).

ניצן המצוין אוהב/ת את זה.
  2. ניצן המצוין

ניצן המצוין משתמש ותיק

3) שכחת טכנולוגיות חדשות שפותחו ומפותחות עכשו
    4) אנשים יתרגלו למצב חדש יכולות יותר גבוהות לאלתר במצב הקיים ולהסתגל לשימוש בטכנולוגיות החדשות
    5) רוב הנפגעים מהקורונה לא בגיל העבודה
    6) זה יותר מתאים לפורום "שונות"

אחד_שיודע ו-השמח בחלקו אוהבים את זה.
  3. בת העמק

בת העמק מודרטור

אני חושדת שרוב הכסף יגיע לידיים מעטות בסופו של הסיבוב כך שלא ישתנה הרבה מבחינת הציבור הרחב.

לארוצה ו-ניצן המצוין אוהבים את זה.
  4. זאב

זאב משתמש בכיר

שיש לי מזל שאני מגדל חלק מהאוכל שלי בגינה בבית, לגבי כל השאר כדור הבדולח שלי שבור.
    מחזק כישורים של התמודדות עצמית (טיפול בבעיות של תחזוקה ביתית\רכב\ויכולת גידול מזון).
    לגבי כל השאר? עולם כמנהגו ממשיך, כנראה שאמשיך לעבוד ולהתעסק במה שאני אוהב.

בת העמק, Pitta ו-yossik אוהבים את זה.
  5. גילגמש

גילגמש משתמש בכיר

ניסיון לחזות תרחישים ועל אחת כמה וכמה לעשות כסף מתרחישים כאלה נידון לכשלון IMHO.

ניצן המצוין ו-Mr. Bigglesworth אוהבים את זה.
  6. גונן1900

גונן1900 משתמש ותיק

הפרשנות שאני 'מאמין' בה [לא שאני יודע, ולא שאני איזה סופר כלכלן, אבל האמת שאף אחד לא יודע, גם לא חתני פרס נובל לשעבר] היא, שהאינפלציה בעידן שלנו מתבטאת רק במחירי מניות ונדל"ן, עודף הדפסות דולרים מתורגם ישר לעליה בערך המניות או הנדל"ן, האינפלציה המסורתית של עליית ערך המוצרים וירידת ערך הכסף משמעותית הרבה פחות, בין השאר מכיוון שאי השיוויון שובר שיאים, והכסף ברובו מגיע למאיונים העליונים שבתורם שולחים את הכסף לשוק המניות

נולי, השמח בחלקו ו-בת העמק אוהבים את זה.
  7. בת העמק

בת העמק מודרטור

מעניין מאד, לא חשבתי על זה בצורה כזאת אבל נוטה להסכים איתך.

8. Mr. Bigglesworth

Mr. Bigglesworth משתמש ותיק

חשבתי על זה הרבה ואולי זה נכון בחלקו אבל נראה לי שאם זה היה נכון היינו רואים אינפלציה גם בדברים אחרים (כמו טריקל-דאון הידוע לשמצה אבל בקטנה)
    העובדה שיש הרבה פחות אינפלציה בכל מה שאינו מוצר השקעה גורמת לי לחשוב שמדובר בתוצר לוואי של ריבית אפסית.

בכל מקרה זה נושא שהוא גם מרתק וגם חשוב וגם לא מצאתי תשובה מלאה ומפורטת לגביו.

9. nicepo1

nicepo1 משתמש בכיר

אני לא בטוח, זה מה שאמרו על הזרמת הכספים במשבר הקודם בארה"ב וכנראה היה נכון.
    אבל במשבר הזה הרבה מהכסף הולך לציבור ועסקים קטנים,ברור שזה לא נראה הרבה כי כול אחד מקבל סכום קטן יחסית.
    בנוסף בהקשר של "ניפוח נכסים" ע"י עשירים. כול מי שצורך פחות ממה שהוא מכניס ומשקיע תורם ל"ניפוח נכסים"(מניות ונדל"ן).

10. נעם בלה בלה

נעם בלה בלה משתמש בכיר

טענה שעולה פה הרבה. אז התשואה הריאלית על מניות לדעתך היא אפס?

11. KFC Uerdingen 05

KFC Uerdingen 05 משתמש ותיק

זה היה נראה גם לפני שנה, וגם אז היה נכון. ה"לא ברור" הוא מה שחשוב פה.

זוהי בהחלט תיאוריה מקובלת, מילטון פרידמן יסכים איתך, אבל הוא גם יגיד לך שזה לא צריך לעניין אותך.כשמר פרידמן יטוס עם המסוק שלו ויפזר כסף מעל כל העולם כמות הכסף תוכפל אבל כמות הנכסים תשאר זהה, ובהתאמה גם כמות הנכסים שבראשותך. עד כאן המשחק המחשבתי.

במציאות אני לא רואה איך הקפיצה הנחשונית הזאת מקפאון כללי להתחממות יתר מתרחשת כל כך מהר. לדעתי הלחלוטין לא מבוססת משבר הקורונה דווקא יכול לחזק מגמות קיימות שנוטות לכיוון הדיפלציה, אבל באמת שאין לי מושג.

השמח בחלקו אוהב/ת את זה.
  12. גונן1900

גונן1900 משתמש ותיק

תלוי כמובן ביחס למה, אם אתה משווה תשואה ריאלית על נכסי הנדל"ן שברשותי לבין התשואה הריאלית על המניות שברשותי, אז סביר להניח שאכן התשואה היחסית אינה גבוהה,
    כשאתה מדבר על תשואה ריאלית הכוונה היא ביחס ל'דברים' ו'חפצים' אחרים, ולא ביחס למזומן, וכאן השאלה היא ביחס למה, ביחס לעגבניות ותפוזים אז התשואה היא גבוהה מאוד, ביחס ל-זהב, נדל"ן, חפצי אמנות, ומוצרי השקעה אחרים, אז התשואה בשוק המניות לא כזו גבוהה כפי שהיא נראית

13. גונן1900

גונן1900 משתמש ותיק

חייב לציין שגם אינפלציה היא תוצר לוואי של ריבית אפסית...

14. נעם בלה בלה

נעם בלה בלה משתמש בכיר

תשואה ריאלית היא התשואה שמעבר לשיעור האינפלציה. כלומר אם התשואה של המניות היא למשל 8%, האינפלציה 2%, אז התשואה הריאלית היא 6%. עכשיו אתה בא ואומר, אינפלציה זה לא שחיקה של כח הקניה כפי שנמדד במדד המחירים לצרכן, אלא ניפוח של מחירי המניות. אזי התשואה הנומינלית היא 8%, שבניכוי עליית המניות... זה בדיוק 0. זה הגיוני לך?

15. גונן1900

גונן1900 משתמש ותיק

אינפלציה זה מושג נזיל שבא למדוד את ערך הכסף ביחס לדברים אחרים, אתה יכול להחליט שמה שמעניין אותך זה עגבניות, ואתה יכול להחליט שמה שמעניין אותך זה זהב או נדל"ן, בשביל זה בונים סל מוצרים שאמור לשקף את הכלכלה.
    אבל מה אתה עושה אם ההצפה של השוק בכסף מתועלת רק לסקטור אחד? נניח שהמדינה מכפילה את כמות הכסף בשוק=הדפסה, ובד בבד קובעת שעל פי חוק חמישים אחוז מהכספים במדינה חייבים להיות מושקעים בנדל"ן, התוצאה תהיה אינפלציה במחירי הנדל"ן, האינפלציה הזו לא תתועל לשוק הכללי, אלא רק לשוק הנדל"ן, יווצר מצב בו ערך הנדל"ן יעלה, והוא יעלה באמת ביחס לשאר המוצרים.
    אבל אם הממשלה תכפיל את כמות הכסף בשוק=הדפסה, ובד בבד תקבע בחוק שחמישים אחוז מהכספים במדינה יוכלו להיות מושקעים רק בנדל"ן או מניות, או זהב או מוצרי השקעה שונים, התוצאה תהיה שמחירי הנדל"ן ומוצרי ההשקעה יעלו ביחס לשאר המוצרים, אבל ביחס בין מוצרי ההשקעה לבין עצמם יישאר יחס ריאלי זהה.
    זה בערך מה שמתרחש מ2010 בעולם כולו, רק בלי חוק, אלא באופן טבעי, יש כאן הרבה גורמים שביניהם: האינטרנט שמוזיל את מחירי מוצרי הצריכה, האינטרנט שמתעל את כוח העבודה, שיפור טכנולוגיות ייצור וייבוא בין מדינות, הזרמת הדפסות הכספים למאיונים העליונים שבתורם מזרימים את הכספים למוצרי השקעה, ריביות נמוכות בפקדונות בנקים הגורמות בתורם לכסף לצאת מהבנקים אבל לא לצורך צריכה אלא לצורך השקעה.

16. or..

or.. משתמש ותיק

מה?

17. גונן1900

גונן1900 משתמש ותיק

בוחן פתע: מה הכלי הראשון של בנקים בהתמודדות עם אינפלציה? תשובה נכונה: העלאת ריבית

18. רוני

רוני משתמש בכיר

היי
    אני חושב שבכל מגמת שוק (מיתון/צמיחה) יש יתרונות וחסרונות, ועל המשקיע להתאים את ההתנהלות
    שלו למצב הקיים.

כאשר השווקים במיתון זו תקופה נפלא להשקיע עבור אלו היכולים להרשות לעצמם (לפחות מנקודת מבט של משקיע נדל"ן),
    וכאשר השוק צומח והמספרים נפלאים המשקיעים נהנים מהפירות של ההשקעה.

אני בחלט מסכים אתך, עדיין מוקדם להעריך או לעשות סיכומים, המשבר בעיצומו.

בת העמק ו-ניצן המצוין אוהבים את זה.
  19. נעם בלה בלה

נעם בלה בלה משתמש בכיר

Inflation is a quantitative measure of the rate at which the average price level of a basket of selected goods and services in an economy increases over some period of time. It is the rise in the general level of prices where a unit of currency effectively buys less than it did in prior periods.

שמע כתבת איזה אלף מילה במצטבר ולא ענית לשאלה פשוטה של כן או לא. במקום זה אתה שוב ושוב מסביר לי שאפשר לעשות סבב ושכל אחד יגיד שם, חיה שמתחילה באותה אות, ומה זה אינפלציה בשבילו.

Mr. Bigglesworth אוהב/ת את זה.
  20. nicepo1

nicepo1 משתמש בכיר

בלי להיכנס להאם מה שרשמת נכון.
    נראה שאתה מתאר את זה כמשהו מאוד שלילי.
    לי זה נשמע מצב לא רע(בהנחה שהוא באמת קיים ויכול להמשיך הרבה זמן)
    כולם מרווחים,עלות הנכסים עולה ועלות המחיה נשארת אותו דבר.
    זאת אומרת שכול מי שהוא בעל נכסים(רוב הציבור)מרוויח וגם אף אחד לא נפגע(העני עדיין קונה מוצרים בסיסים וכסף בזול יחסית).
    אז מה בעצם רע מהבחינה הזאת?

Limit אוהב/ת את זה.
מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
טוען...
  1. אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן. אין באמור בפורום כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו של כל אדם.