• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

בלקרוק הורידו את דמי ניהול של ACWI ל0.2% בקרן שנסחרת בארץ

על הקרנות השונות יש גם מס שונה (על סנופי מס דמוי נומינלי - ריאלי על שינוי שער הדולר-שקל כמדד), בעוד שעל הקרנות האחרות המיסוי הוא ריאלי.
של אירופה לפי אירו כמדומני

לא בגרסה השקלית שלהן.
שם זה מתחלק בין כאלה שהמיסוי הוא "ריאלי" עם מטבע חוץ כלשהו כ"מדד" (למשל הקרן על סנופי) לבין כאלה עם מיסוי ריאלי-שקלי (למשל הקרן על ACWI או על שווקים מתפתחים).

היו על זה כבר כמה דיונים בפורום, כולל הפניה למסמכי הקרן שזה רשום בהן.
מה לגבי הקרן על אירופה? האם מיסוי ריאלי-שקלי או עם מט"ח כלשהו (דולר/יורו) כמדד?
כמו כן, כשאני אמכור (בבנק/בית השקעות) קרן כזאת, האם יידעו לחשב לי נכון את המס בהתאם למדד הייחוס הרלוונטי?
ואפילו אשאל שאלת תם - אם סתם אמכור דרך הבנק מנייה כלשהי (כל מניה - נניח טבע), הבנק/בית השקעות ינכה 25 אחוז מס ריאלי או נומינלי (אם נומינלי, אז אני מניח שצריך אחכ להגיש בקשת החזר למס הכנסה)?

של אירופה לפי אירו כמדומני
מה לגבי הקרן על אירופה? האם מיסוי ריאלי-שקלי או עם מט"ח כלשהו (דולר/יורו) כמדד?

מתוך התשקיף: https://maya.tase.co.il/reports/details/1252912/2/1
בהתאם לסעיף 91 לפקודה, רווח הון ריאלי39 ממכירת היחידות המוצעות על ידי יחיד תושב ישראל חייב במס בשיעור המס השולי של היחיד בהתאם לסעיף 121 לפקודה, אך בשיעור שלא יעלה על עשרים וחמישה אחוזים (25%), ויראו את רווח ההון כשלב הגבוה ביותר בסולם הכנסתו החייבת ובלבד שההכנסה ממכירת ניירות ערך אינה מהווה הכנסה מעסק בידו ושלא תבע הוצאות מימון.
...
על פי החלטת המיסוי, ובכפוף לתנאים שנקבעו בה לעניין בסיס ההצמדה, בסיס ההצמדה לחישוב סכום אינפלציוני יהא מדד המחירים לצרכן.
כלומר, מיסוי ריאלי-שקלי לקרן האירופאית.

כמו כן, כשאני אמכור (בבנק/בית השקעות) קרן כזאת, האם יידעו לחשב לי נכון את המס בהתאם למדד הייחוס הרלוונטי?
ניכוי מס במקור הוא עפ״י חישוב מס ריאלי: https://www.leumi.co.il/Articles/9236/

אם הבנתי נכון אחרי שעברתי על האחזקות של הקרן, היא למעשה מחקה את המדדים ששלושת הקרנות האחרות מחקות, בתוספת של כמה מדינות שלא קיימות בשילוב של שלושת הקרנות הקלאסיות?
הכוונה לצורך העניין שהנתח שתופסת ארה"ב מהמדד מורכב ממד הS&P, והנתח שתופסות מדינות אירופה הוא בדומה להרכב במדד MSCI EUROPE.

מתוך התשקיף: https://maya.tase.co.il/reports/details/1252912/2/1

כלומר, מיסוי ריאלי-שקלי לקרן האירופאית.

ניכוי מס במקור הוא עפ״י חישוב מס ריאלי: https://www.leumi.co.il/Articles/9236/

אני מבין שבתאוריה הבנק אמור לנכות לפי חישוב ריאלי, השאלה אם הוא בכלל יודע עבור כל קרן כזאת של בלאק רוק מה בסיס ההצמדה (מדד בקרן של אירופה, דולר בקרן של SP500 וכו') ומבצע את זה נכון.. איכשהו יש לי תחושה שלא

באתר של ishares וגם ב finance.yahoo.com הדמי ניהול שמופיעים הם 0.32%:
https://www.ishares.com/us/products/239600/ishares-msci-acwi-etf#feeTable

שים לב שלא מדובר באותה הקרן.

באתר של אלטשולר - הקרן iShares MSCI ACWI UCITS ETF, שמספר ה-ISIN שלה הוא IE00B6R52259 ודמי הניהול הם על 0.2%.
הקרן המקבילה באתר של iShares היא SAAC, עם אותו מספר ISIN שגם היא עם דמי ניהול של 0.2%.

אתה דיברת על הקרן iShares MSCI ACWI ETF (ללא UCITS).

באתר של ishares וגם ב finance.yahoo.com הדמי ניהול שמופיעים הם 0.32%:
https://www.ishares.com/us/products/239600/ishares-msci-acwi-etf#feeTable
אתה מדבר על הגרסה האמריקאית שנקראית ACWI.
השרשור הזה מדבר על SSAC האירית.

שתי קרנות שונות, שיושבות במדינות שונות, עם חוקים שונים, צבירה שונה, הגדרות חלוקה שונות (אחת צוברת אחת מחלקת) ודמי ניהול שונים.

חייב לציין שהלכתי לאיבוד בזכות השרשור הזה.
אני בהתליכים של פתיחה חשבון ב-IB, ועכשיו עושה רושם - שישנה קרן שעוקבת אחרי מדד עולמי (דומה עד כדי ל-VT) בדמי ניהול סבירים.
ראית גם את ההשוואה שדור דורים עשה, לא כלכך הבנתי את החישוב באקסל. אבל, בשורה התחתונה - ישנה עדיפות לSSAC?
ישנה איזה שהיא טבלה יתרונות חסורונות ו\או מסקנה ?

חייב לציין שהלכתי לאיבוד בזכות השרשור הזה.
אני בהתליכים של פתיחה חשבון ב-IB, ועכשיו עושה רושם - שישנה קרן שעוקבת אחרי מדד עולמי (דומה עד כדי ל-VT) בדמי ניהול סבירים.
ראית גם את ההשוואה שדור דורים עשה, לא כלכך הבנתי את החישוב באקסל. אבל, בשורה התחתונה - ישנה עדיפות לSSAC?
ישנה איזה שהיא טבלה יתרונות חסורונות ו\או מסקנה ?

בvt עדיין יש לך ד.נ זולים יותר וגם יש להם נטייה לרדת.
ב ib יש מכירה בשכבות, מה שאין בברוקר בארץ (אבל יש קומבינות כמו שאורי ג. הראה, שהן חיקוי טוב למכירה בשכבות).
מלבד זה, לטווח ארוך מאוד לאיריות יש את היתרון של צבירת הדיווידנדים ודחיית המס הכפול עד למכירה.
ב ib צריך לדווח עצמאית (התעסקות או תשלום לרואה חשבון).
ב vt יש סיכון מס ירושה (שכרגע לא נאכף ממש). מצד שני ib מאובטחים יותר טוב והכסף רחוק מהישג ידה של מדינת ישראל (גם סיכון קלוש שמדינת ישראל תגע בו בכל מקרה).

אני חושב שמבחינה כספית טהורה vt דרך ib מנצח במיוחד אם לומדים לדווח לבד, ומבחינת פשטות יש יתרון לאיריות בישראל (למרות שהקומבינה למכירה בשכבות פוגעת קצת בפשטות). כדי לדעת בוודאות אתה תצטרך לפתוח אקסל ולהציב מספרים עם טווח שנים.

אין תשובה אמיתית מה עדיף, זה פרסונלי.

תודה רבה! לא שמתי לב :)
ממחר אעביר הכל לשם - הכי פשוט לקנות כל הפקדה את זה ולא להתעסק.

אני חושב שמבחינה כספית טהורה vt דרך ib מנצח

1. הרצתי כמה בדיקות עם הסימולציה של @adamshalev ונראה ש-ACWI בברוקר ישראלי (בעלות חודשית של 15 ש"ח) מנצחת כבר אחרי שנה אחת את VT ב-IB גם אם נניח שאין עמלות כלל (למשל, בעקבות הכנסות מהלוואת מניות ש-IB מאפשרים). זה עולה בקנה אחד עם המסקנה של @דור דורים .

הנחות שהצבתי כדוגמה:
הון התחלתי: 350,000 ש"ח.
12 הפקדות בשנה, כל אחת על סך 6,000 ש"ח. הפקדה למשך 20 שנה. לאחר שהסתיימו ההפקדות, מעבר למשיכה של 3.5% בכל חודש.
7% תשואה, 2% דיבידנדים, 2% אינפלציה.

2. לפי הבדיקה שלי, VWRA ב-IB די זהה ל-ACWI בברוקר ישראלי ולשתיהן פוטנציאל גדול יותר להפחתת דמי הניהול בעתיד בהשוואה ל-VT שקרובה יותר לאפס, כך שהפער לטובתן צפוי לגדול במשך השנים.

3. אישית, היה קצת מטריד אותי לקנות ACWI בברוקר ישראלי בגלל הקשיים הצפויים בהמרתה לקרן דולרית כפי שלמדנו בשרשור הזה. אני יודע שזה אמור להיות אפשרי תאורטית אבל בפועל אנחנו רואים שזה לא פשוט. אני לא אוהב להיות תלוי בברוקרים ישראליים והייתי רוצה לשמור על גמישות לעבור לברוקר זר ללא צורך במכירה.

כמובן, לא ממליץ ולא מייעץ.

הנחות שהצבתי כדוגמה:
הון התחלתי: 350,000 ש"ח.
12 הפקדות בשנה, כל אחת על סך 6,000 ש"ח. הפקדה למשך 20 שנה. לאחר שהסתיימו ההפקדות, מעבר למשיכה של 3.5% בכל חודש.
7% תשואה, 2% דיבידנדים, 2% אינפלציה

בסיס התוצאה בסימולציות של שניכם מתנקז להנחה של 2% אינפלציה. ההנחה הזאת לא מסתדרת עם מה שהיה כאן ב20 שנה, 10 שנים ובודאי ב5 השנים האחרונות.

בvt עדיין יש לך ד.נ זולים יותר וגם יש להם נטייה לרדת.
ב ib יש מכירה בשכבות, מה שאין בברוקר בארץ (אבל יש קומבינות כמו שאורי ג. הראה, שהן חיקוי טוב למכירה בשכבות).
מלבד זה, לטווח ארוך מאוד לאיריות יש את היתרון של צבירת הדיווידנדים ודחיית המס הכפול עד למכירה.
ב ib צריך לדווח עצמאית (התעסקות או תשלום לרואה חשבון).
ב vt יש סיכון מס ירושה (שכרגע לא נאכף ממש). מצד שני ib מאובטחים יותר טוב והכסף רחוק מהישג ידה של מדינת ישראל (גם סיכון קלוש שמדינת ישראל תגע בו בכל מקרה).

אני חושב שמבחינה כספית טהורה vt דרך ib מנצח במיוחד אם לומדים לדווח לבד, ומבחינת פשטות יש יתרון לאיריות בישראל (למרות שהקומבינה למכירה בשכבות פוגעת קצת בפשטות). כדי לדעת בוודאות אתה תצטרך לפתוח אקסל ולהציב מספרים עם טווח שנים.

אין תשובה אמיתית מה עדיף, זה פרסונלי.
נדמה לי שב acwi הרווח הריאלי מחושב לפי מדד המחירים לצרכן. בעיני זה מקטין סיכון לעומת החישוב של מדד דולרי ב vt.

בסיס התוצאה בסימולציות של שניכם מתנקז להנחה של 2% אינפלציה. ההנחה הזאת לא מסתדרת עם מה שהיה כאן ב20 שנה, 10 שנים ובודאי ב5 השנים האחרונות.

ניסיתי להזין גם תרחיש שמשחק לטובת VT:
5% תשואה נומינלית, 1% דיבידנדים, 1% אינפלציה.

התוצאה: הבדלים זעירים בינה לבין ACWI בשנים הראשונות. בטווח הארוך ACWI מנצחת.

נקודה מעניינת שאני פתאום שם לב אליה היא ש-VWRA (אפילו עם דמי הניהול הנוכחיים של 0.22%) בתיקו עם VT אפילו בתרחיש הנ"ל שטוב לקרנות מחלקות.
בתרחיש יותר אופטימי לקרנות צוברות של 2% דיבידנדים, 2% אינפלציה - VWRA מנצחת את VT כבר מהשנה הראשונה. אפשר להניח שבטווח הארוך דמי הניהול ב-VWRA יירדו משמעותית יותר משל VT והפער יגדל. בקיצור, אין סיבה טובה להשקיע ב-VT.

#עריכה: יש טעות בחישוב לגבי VWRA.
VT עדיין עדיפה ממנה.

לא ממליץ ולא מייעץ.

נערך לאחרונה ב:
נקודה מעניינת שאני פתאום שם לב אליה היא ש-VWRA (אפילו עם דמי הניהול הנוכחיים של 0.22%) בתיקו עם VT אפילו בתרחיש המחמיר הנ"ל.
בתרחיש יותר אופטימי לקרנות צוברות של 2% דיבידנדים, 2% אינפלציה - VWRA מנצחת את VT כבר מהשנה הראשונה
נשמע לא הגיוני וסותר כל חישוב שאני עשיתי בזמנו וכל חישוב אחר שאני מכיר.
אתה בטוח שאין לך טעות בחישוב?
לקחת בחשבון את מיסוי הדיבדינדים הכפול בVWRA?

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
I אופציה CALL על קרן סל של בלקרוק שוק ההון 1
E האם קרן אירית של בלקרוק משלמת מס רווחי הון מקוזז אינפלציה או מקוזז הפרשי שערי מט"ח? שוק ההון 3
L אינבסקו מול בלקרוק (ישראל) שוק ההון 6
ד מה מיוחד בניסיון של בלקרוק לאשר קרן סל של ביטקוין ? השקעות אלטרנטיביות 10
M מתי נסחרת קרן סנופי של בלקרוק בבורסת תל אביב שוק ההון 10
Gari למה מוצמדות קרנות הסל האיריות של בלקרוק ואינבסקו? שוק ההון 10
N בלקרוק שקלית מול לונדון מבחינת עמלות ומיסוי שוק ההון 6
A פוליסת חיסכון בלקרוק והמלצה מפוקפקת? שוק ההון 7
H בלקרוק sp500 לעומת voo שוק ההון 34
גירסה 2 בלקרוק בארץ או בלונדון שוק ההון 1
B האם בלקרוק iShares MSCI ACWI נסחרת? פוסטים מאיכות נמוכה 2
I כלכליסט: בלקרוק: "לא צפוי עשור נוסף של עליות במניות" פוסטים מאיכות נמוכה 17
R תעודת סל של בלקרוק אשס.חוץ spx500. שוק ההון 22
ה בנוגע לקרנות בלקרוק שוק ההון 5
ו מישהו מחזיק פה את הקרן העולמית של בלקרוק? שוק ההון 2
H שאלה לגבי ishares s&p information technology של בלקרוק שוק ההון 5
S S&P500 - תשואות גמל השתלמות מחקה מדד אל מול בלקרוק שוק ההון 11
Liron2035 רענון כלי השקעה בקה"ש IRA פסיבי/עולמי (IWDA -> בלקרוק) שוק ההון 23
י תשואה עודפת לניירות ישראלים עוקבי S&P500 מול בלקרוק? שוק ההון 27
H מעבר מקרן סל תכלית s&p500 1144385 לקרן שקלית של בלקרוק שוק ההון 10
H קרנות איריות שקליות של בלקרוק שוק ההון 2
M קרנות בלקרוק וזרות אחרות שוק ההון 1
1337justme הבדלי תשואות בין קרנות בלקרוק ישראל לבלקרוק בלונדון מעבר לשער דולר-שקל שוק ההון 6
שניצלוינאי בלקרוק בקופת גמל בניהול אישי צרכנות פיננסית 11
amikal התלבטות בין קרן סל מחקה מדד סנופי לבין כזאת של ishares (בלקרוק) שוק ההון 21
W מרגיש שתשואת קרנות בלקרוק הישראליות נמוכה מהמקבילות האירופאיות שוק ההון 12
ה קרנות בלקרוק שוק ההון 2
U Msci world של תכלית או msci all world של בלקרוק? שוק ההון 20
A מישהו מכיר את הבנקים האלו: צרכנות פיננסית 0
Z CSPX מחזיק את המניות ישירות ולא דרך החוזים. שוק ההון 5
Nons Ense מצאתי דירה שאני רוצה לרכוש, אילו שאלות חשוב לשאול את בעל הדירה? נדל"ן 5
מ מחפשת את עצמי בקריירה- אשמח לעזרה התפתחות אישית 6
Williamsburg מתי פותחים את האפשרות להגיש דוח 1301 לשנת 23? פוסטים מאיכות נמוכה 16
D איזון אקטוארי אינו תואם את הנתונים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
P את כולם מעניין לטוס לחו"ל? פוסטים מאיכות נמוכה 109
R לא מוצא את ZPRX במערכת ספארק של מיטב שוק ההון 4
כ בן 30 ולא רואה את האופק התפתחות אישית 26
S מיטב טוענים שכדי לסחור ב - IB דרכם צריך תיק של לפחות 25K דולר, האם מישהו מכיר את ההגבלה הזו והאם יש משהו לעשות בנידון? שוק ההון 4
ע במה את עוסקים? מה הוביל אתכם לכך? כמה את מרוויחים? התפתחות אישית 16
oferM איך כדאי לבנות את עזה מחדש ? פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 6
א קרנות ביטקוין לא מספקות את מלוא התשואה השקעות אלטרנטיביות 7
R האם משתלם להעביר את קופות הגמל להשקעה לעוקב מדד פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
Jane Doe המלצה על החישוק - מיזם חביב שהוקם כדי להוריד את יוקר המחיה מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 6
צ עצמאי האם להפקיד לפנסיה את המינימום ושאר הסכום בגמל להשקעה או רעיון אחר? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
מ "אי אפשר / נדיר מאוד להכות את השוק" שוק ההון 169
ל לזוג שמתחיל את החיים שלו - מה ההמלצות שלכם? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 3
מ מי שמעונין לקנות ביטקיון אמיתי ולא קרן שמחכה את הביטקיון איזה מהאפשריות עדיף השקעות אלטרנטיביות 1
א מיצוי זכויות בתשלומי מיסים או ביטוחים וכו', כשמשלמים על בית אבות (יש חברות שמתעסקות בזה, בלי לשחוט את כל הסכום?) מיסים 0
yossik מעבר לדיור מוגן - האם למכור את הדירה או את תיק ההשקעות? צרכנות פיננסית 19
E s&p 500 , נסד"ק 100, מדד עולמי, יש לי את כולם. אבל במה עדיף להשקיע? שוק ההון 23

נושאים דומים

Back
למעלה