• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

איפה אתה מחזיקים את קרן החירום שלכם?

רונן, צריך ממך הסבר בבקשה... נניח ואני צריך 7K עכשיו או בימים הקרובים.
אם יש לי עו"ש, ואין לי שקל על התחת, אז ברור לי שאני יכול למשוך מהכספומט בבנק 7K בכל רגע, להיכנס ליתרת חובה (מינוס) והכסף אצלי ביד.
מה עושים במקרה של כרטיסי אשראי?
הרי ממה שאני מכיר מכרטיס אשראי עם מסגרת אשראי, אני יכול רק מגהץ על המוצר שאני צריך עד מסגרת האשראי של הכרטיס?
אני לא יכול להתנהג אליו כמו אל "מחסן מזומן מיידי ביתרת חובה בעו"ש".
תוכל להסביר?
זה משהו שהוא קצת שונה בין מדינות.
בארץ אם אתה משתמש בכ. אשראי להוציא כסף מהכספומט זה יורד לך מייד מחשבון העו"ש (ואם אין לך כסף בעו"ש אתה נכנס למינוס). בארה"ב לעומת זאת, הכסף לא יורד מהעו"ש אלא רק מהכרטיס (יש לרוב מסגרת שונה וקטנה יותר למשיכת מזומן לעומת עסקאות, ואתה משלם עמלות גבוהות יותר).
בסופו של דבר, זה לא משנה אם אתה מושך כסף מהמסגרת של העו"ש או המסגרת של הכרטיס, הנקודה היא שיש לך דרך מיידית למשוך מזומן. ואם יש לך כרטיסים/חשבונות בנק בכמה מדינות שונות, הסבירות שיעקלו לך את כולם היא אפסית.
ובכלל, אישית אני סולד משימוש במזומן ומשתדל לשלם הכל רק בכרטיס.

הכוונה למזומן ששוכב יחד עם תיק ההשקעות או לחשבון יעודי ?
אני חושב שכול בתי ההשקעות מחזיקים את כספי המשקיעים בחשבון נאמנות. ז"א הכסף חונה בבנק אבל זה שקוף ונראה כחלק מהתיק.

מה עושים במקרה של כרטיסי אשראי?
הרי ממה שאני מכיר מכרטיס אשראי עם מסגרת אשראי, אני יכול רק מגהץ על המוצר שאני צריך עד מסגרת האשראי של הכרטיס?
אני לא יכול להתנהג אליו כמו אל "מחסן מזומן מיידי ביתרת חובה בעו"ש".
הלוואה לכל מטרה מחברת האשראי ישירות לעו"ש באופן כמעט מיידי על חשבון המסגרת הרגילה של הכרטיס (זה לא עוזר עם מזומן אבל במידה וחשבון הבנק לא עוקל אז זה שקול לסכום בעו"ש).

בארץ אם אתה משתמש בכ. אשראי להוציא כסף מהכספומט זה יורד לך מייד מחשבון העו"ש
רק בכרטיס בנקאי - יש לי חוץ בנקאי וכבר יותר מעשור משיכות בכספומט מתווספות לאשראי החודשי כמו כל רכישה אחרת (ללא ריבית - תשלום אחד - ללא עמלות).

רק בכרטיס בנקאי - יש לי חוץ בנקאי וכבר יותר מעשור משיכות בכספומט מתווספות לאשראי החודשי כמו כל רכישה אחרת (ללא ריבית - תשלום אחד - ללא עמלות).
מוזר, אומנם פעם אחרונה שהוצאתי כסף מהכספומט הייתה לפני שנתיים-שלוש, אבל אני זוכר שזה ירד מחשבון הבנק ביום המשיכה (אולי יום-יומיים אחרי) ולא בסוף החודש עם שאר החיובים. (וזה היה בכרטיס חוץ בנקאי)

אני לא יודע אם יש לך קרן חירום או שלא, אני רק זוכר שאמרת שאין לך ושאתה חושב שזה בזבוז של תשואה שהייתה יכולה להיווצר... אבל אולי אני לא זוכר נכון.
נראה לי זה עלה בשיחה במפגש

קשה לי להבין איזו הוצאת חירום צריכה להיות במזומן "כאן ועכשיו"
מפגש [שלך או קרוב משפחה, בעקיפין או בישיר] עם:
שוק אפור/עבריינים/תרופה מצילת חיים/הסתבכות עסקית-פשיטת רגל או שותף שעקץ/תאונה בעבודה או בכביש שלא היה כיסוי ביטוחי ושאר מרעין בישין...

חלק מהדברים הנ"ל הם דברים שקרו בסביבתי לאנשים טובים, משכילים שחשבו שהם מכוסים 365מעלות.

שוק אפור/עבריינים/תרופה מצילת חיים/הסתבכות עסקית-פשיטת רגל או שותף שעקץ/תאונה בעבודה או בכביש שלא היה כיסוי ביטוחי ושאר מרעין בישין...

חלק מהדברים הנ"ל הם דברים שקרו בסביבתי לאנשים טובים, משכילים שחשבו שהם מכוסים 365מעלות.
בחצי מהדברים האלה לפחות אתה לא חייב "מזומן" וגם לא חייב אותו "כאן ועכשיו".
במקרה של תאונה/הסתבכות עסקית וכו' אין בעיה אם הכסף יגיע רק בעוד יומיים-שלושה. וגם אז, לא חייבים מזומן אלא לרוב אפשר להסתפק ב"כסף דיגיטלי" (העברה בנקאית וכאלה).
במקרה של תרופה מצילת חיים אין בעיה לשלם בכרטיס אשראי ודברים כאלה.

עבריינים זה באמת הדבר היחיד שאני יכול לחשוב עליו שצריך כסף מזומן ממש. וגם אז אני מאמין שיתנו לך כמה ימים להשיג אותו (למזלי לא יצא לי להתקל בזה בעצמי).

התגובה שלך לציטוט מרמזת שלא קראת את תגובתי
מדובר על מזומן כאן ועכשיו, אין כאלה דרישות מאף גורם

@הסולידית נמצאת היום במצב של שימור הון. בגלל זה תיק כמו הארי בראון מאוד מתאים לה.
זה לא אומר שתיק כזה מתאים לאנשים שנמצאים בשלב צבירת ההון או שזה התיק היחיד שמתאים לצורך שימור הון.

יותר מזה, לפי הקישור ששלחת אליו לא מדובר ב "קרן חרום" אלא בחלק מההקצאות של התיק. זה דבר אחר לגמרי.
להחזיק רבע מהתיק במזומן (או 30-40-80 אחוז באג"ח וכו' למשל) שונה לחלוטין מלהחזיק סכום של 3-6 "חודשי מחייה" במזומן/אג"ח/פקדון וכו'.
1. לא המלצתי על התיק ולכן הסיפא שלך לא רלבנטית למה שכתבתי
2. כפי שהיא כתבה (מבחינתה) המזומן משמש למיתון תנודתיות ו(AND) קרן חרום, כל אחד יכול להחליט האם המזומן מיועד למיתון תנודץיות או חרום ואיך לפצל (אחוזים או חודשים)
כל מה שניסיתי להדגים שלא כל מי שמחזיק מזומן חרום (בין אם חודשי מחיה או כחלק מפלח מזומן) הינו "חסר אחריות כלכלית"

ולשם כך נאחזתי ב'אילנות גבוהים' זה הכל.
לטעון שבגלל שהתיק הוא תיק הארי בראון/הארי פוטר או הנרי סלדון זה אומר שזה לא רלבנטי זה לפספס את הפואנטה

אוקיי... מודה ומתוודה שעל סיטואציה כזו קיצונית לא חשבתי o_o
זה קיצוני? לתומי חשבתי שמחזיקים קרן חרום בשביל מקרים כגון...
עוצרים אותך בחשד לעבירה קשה והסנגור שבא לבית המעצר מבקש 100K כדי לטפל בתיק (מראש, ברור שמראש), ניתוח בהול פרטי שלך או של בן משפחה נתמך והמנתח רוצה סכום דומה (אתה נראה הגון, אז רק חצי מראש). וזה לפני שדיברנו על משברים עולמיים, שגם הם קורים מדי כמה עשורים, שגורמים למערכות לקרוס ולאנשים להמלט ממקום למקום כשהם תלויים בשווי הנכסים שהם יכולים לקחת על עצמם. יהודים תמיד חיו בידיעה שהכל זמני והבריחה הבאה היא עניין של זמן. נעלם בארץ בדורות האחרונים, אבל מי יודע לכמה זמן.

פקדון פר"י יומי בבנק... כסף כאן ועכשיו.
פיקדון שיקלי יומי בריבית משתנה, המאפשר ביצוע משיכות והפקדות בכל יום עסקים. הריבית מחושבת כריבית דריבית יומית.
מעצבן אותי שזה לא צמוד מדד, אבל כנראה שזה האפשרות העדיפה לסכומים נמוכים יחסית.
אבל כמו שאמרתי - יש לי את כל הכסף זמין כאן ועכשיו. אפילו לא צריך 10 קליקים (ולא קליק אחד) בעכבר. גם לא צריך להעביר אותו לחשבון הבנק שלי בארץ. הכל בכרטיסי האשראי. וכמו שאמרתי - redundancy זה חשוב, ולכן לא רק שיש כמה כרטיסים שונים, מכמה מנפיקים שונים, מכמה מדינות שונות, אלא אני גם דואג שהם לא יהיו ביחד באותו מקום. אם גונבים לי את הארנק יש כרטיסים אחרים בבית. אם נכנסים אלי גנבים הבייתה יש כרטיס שמוחבא בארון. וכו'.
אז בתכלס, יש לך קרן חירום אולי פשוט לא לפי ההגדרה "הקלאסית".
מה מעולה בלממש קרן השתלמות למקרה חירום?
ההיגיון אומר לא לפדות אפיק פטור ממס. אלה עם כן כול החסכונות שלך באפיקים פטורים ממס.
צודק, סתם משהו שלא חשבתי אליו. אולי מעולה זה מילה חזקה מידי, אבל זה אופציה - בייחוד שאפשר לקחת הלוואה על זה ואז להפוך את ההלוואה לקרן החירום למרות שההלוואה לא תיהיה זמינה "מחר" כפי שמצופה מקרן חירום.
תמיד כדאי להחזיק חלק מהכסף מחוץ למערכת הבנקאית.
תוכל לשתף למה לדעתך?
קרן חירום נועדה למי שלא יודע להתנהל כלכלית נכון זה משפט מפתח.
וזה [אולי] כל הסיפור.
לא לגמרי מסכים, זה גם יכול לתת שקט נפשי - אפקט פסיכולוגי.
בנוסף, נראה שהתעלמו פה ממצב של פיטורין מעבודה (במידה ועדיין לא פרשתם), בייחוד כאשר יש התחייבויות כגון גני ילדים, משכנתא, השקעות ממונפות (שיכולות לא לתת תשואה) ועוד.
בנוסף למה ש @roneng רשם לגבי כרטיסי האשראי, בנקים מאפשרים להכנס למינוס ללא ריבית עד סכומים מסויימים (לעיתים עד גובה המשכורת) וזה בעצם זמין מיידית.

ולאנשים להמלט ממקום למקום כשהם תלויים בשווי הנכסים שהם יכולים לקחת על עצמם
לא נראה לי שהמטבע המקומי (שקלים) בעו"ש או בבלטות יעזור במקרה הזה
לכן במצבים כאילו, חשבון שונים גיאוגרפית עם מטבע שונה ממיקומך הגיאוגרפי יעשו את העבודה

לגביי שאר המצבים שאנשים מבקשים תשלום מזומן מראש בסכום גדול, זה פשוט לא קיים, זה היה קיים, אבל מבין הבודדים שעדיין עושים זאת זה טיפה בים לעומת נותני שירותים שעובדים על "שוטף"

לכן במצבים כאילו, חשבון שונים גיאוגרפית עם מטבע שונה ממיקומך הגיאוגרפי יעשו את העבודה
יותר מזה - למצבים כאילו תיק ההשקעות הרגיל שמוחזק בIB לרוב יספיק. לא צריך "קרן חרום" או משהו כזה.

אז בתכלס, יש לך קרן חירום אולי פשוט לא לפי ההגדרה "הקלאסית".
אם אתה מגדיר את היכולת לקחת הלוואה כשאני רוצה כ "קרן חרום", אז כן.
אבל אני לא בטוח שהרבה אנשים יסכימו עם ההגדרה הזאת...

בנוסף, נראה שהתעלמו פה ממצב של פיטורין מעבודה (במידה ועדיין לא פרשתם), בייחוד כאשר יש התחייבויות כגון גני ילדים, משכנתא, השקעות ממונפות (שיכולות לא לתת תשואה) ועוד.
אני לא חושב שהתעלמו, זה נראה לי אחד השימושים הכי "קלאסיים" של קרן חרום. פשוט מקרים "קלאסיים" הם פחות "מעניינים" :)
הנקודות שהעלו פה הן בעיקר על מקרים יותר קיצוניים (ונדירים) שלדעת אנשים מצדיקים קרן חרום (ולדעתי יש דרכים אחרות ויותר יעילות להתמודד איתם).

לגבי המקרים ה"קלאסיים", כמו שאמרת - במקרים כאלה, לדעתי, אין בעיה לקחת הלוואה (למשל להיכנס למינוס בעו"ש או לקחת הלוואה מהברוקר כנגד הנכסים שאני מחזיק שם), או אפילו למכור חלק מהאחזקות שלי כדי לממן מחיה לכמה חודשים.
הטענה שלי שגם אם אני מוכר נכסים בדיוק בשיא המשבר (מה שיחסית פחות סביר שיקרה), עדיין הפסד התשואה הזה יהיה קטן מהפסד התשואה על כסף שיושב בצד במשך עשרות שנים ולא עובד.

1. לא המלצתי על התיק ולכן הסיפא שלך לא רלבנטית למה שכתבתי
2. כפי שהיא כתבה (מבחינתה) המזומן משמש למיתון תנודתיות ו(AND) קרן חרום, כל אחד יכול להחליט האם המזומן מיועד למיתון תנודץיות או חרום ואיך לפצל (אחוזים או חודשים)
כל מה שניסיתי להדגים שלא כל מי שמחזיק מזומן חרום (בין אם חודשי מחיה או כחלק מפלח מזומן) הינו "חסר אחריות כלכלית"

ולשם כך נאחזתי ב'אילנות גבוהים' זה הכל.
לטעון שבגלל שהתיק הוא תיק הארי בראון/הארי פוטר או הנרי סלדון זה אומר שזה לא רלבנטי זה לפספס את הפואנטה
נראה לי שאתה לא ממש מבין את ההבדל בין "קרן חירום" לבין הקצאות בתיק.
יש הבדל בין להחזיק חלק סולידי בתיק לבין להחזיק ערמות של מזומנים מתחת לבלטות. החלק הסולידי בתיק אולי יכול לעזור לך לעבור תקופה של חוסר עבודה, אבל מבחינתי אין הבדל בין למכור חלקים מה"אפיק הסולידי" לבין למכור חלקים מה"אפיק המנייתי". גם מניות וגם אג"ח נזילים מספיק.
הבעיה של "מקרה חירום", כמו שציינו פה, שבו אתה צריך כסף "כאן ועכשיו", להחזיק אג"ח בתיק לא ממש יעזור לך.

נראה שהתעלמו פה ממצב של פיטורין מעבודה (במידה ועדיין לא פרשתם), בייחוד כאשר יש התחייבויות כגון גני ילדים, משכנתא, השקעות ממונפות (שיכולות לא לתת תשואה) ועוד.

לראות בפיטורין כ"מקרה חירום" זה קצת כמו לראות באי יכולת למצוא דייר במשך חודש כ"מקרה חירום".

זה לא מקרה חירום, זו צריכה להיות הנחת יסוד שלך, שמחר יכולים לפטר אותך. אף אחד לא חסין מזה וזה כמעט בוודאות יקרה מתישהו לכל אחד. ולכן צריך לקחת זאת בחשבון מראש. אלא אם יש לך קביעות ואז פיטורין הם באמת סוג של מקרה חירום. מצד שני, לפני מספר שנים הייתה איזו בעיה תקציבית, ועובדי רשויות מקומיות בצפון לא קיבלו משכורת במשך מספר חודשים, אפילו שהייתה להם קביעות.

נערך לאחרונה ב:

לגביי שאר המצבים שאנשים מבקשים תשלום מזומן מראש בסכום גדול, זה פשוט לא קיים, זה היה קיים, אבל מבין הבודדים שעדיין עושים זאת זה טיפה בים לעומת נותני שירותים שעובדים על "שוטף"
השקל בהחלט אינו המטבע הנכון לעיתות חרום כאלו, אבל ההחלטה מהו המטבע הנכון קשורה לגודל הקטסטרופה.
אפשר לחשוב על דולר, זהב, קופסאות שימורים ואם 16 כ"מטבעות" שמשרתים מצבי חרום שונים וגם המקום בו הם מוחזקים משתנה לפי גודל וסוג המשבר הצפוי.
ולגבי אנשים שמבקשים תשלום במזומן, מאחל לך שלא תכיר כי יש אנשים ומגזרים שקודם מקבלים תשלום ורק אחר כך נותנים שרות ולא להיפך. אישית, אני לא לוקח מקרים כאלו בחשבון בתכנון פיננסי, אבל זה בגלל שיש לי גב כלכלי מהמשפחה.

מאחל לך שלא תכיר כי יש אנשים ומגזרים שקודם מקבלים תשלום ורק אחר כך נותנים שרות ולא להיפך
אין נותני שירותים כאילו ללא תחליף
אפשר לחשוב על דולר, זהב, קופסאות שימורים ואם 16 כ"מטבעות" שמשרתים מצבי חרום שונים וגם המקום בו הם מוחזקים משתנה לפי גודל וסוג המשבר הצפוי.
בהחלט, בכל מקרה זה לא קשור לקרן חירום, זה קשור לפיזור התיק בכללי

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
Y איפה הכי זול להמיר שקלים לדולרים? שוק ההון 2
ב קנית דירה ראשונה - איפה שווה? נדל"ן 3
א איפה אפשר לקרוא תנאים בסיסים של קופת פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 8
מ איפה המקום הכי מומלץ ללמוד יעוץ השקעות התפתחות אישית 6
חתול לילה איפה נמצא הכסף שב- IB ? שוק ההון 11
S קרן השתלמות IRA חדשה עם הפקדות לעצמאי - איפה כדאי לפתוח? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
D דירה להשקעה - ״מחיר למשתכן״ - איפה להתחיל? נדל"ן 5
liranviper דירה בהנחה - ינואר 2024, איפה נרשמתם? נדל"ן 18
C איפה רואים withholding ב -IB? מיסים 2
א איפה אפשר להשוות ניירות ערך ישראלים שונים גרפית ? שוק ההון 2
E בן 19 לא יודע איפה להתחיל שוק ההון 7
ח איפה "להחנות" יורו שוק ההון 8
ח איפה כדאי להשקיע לחרדית שוק ההון 78
ע בת 24 לקראת לימודים, מתלבטת איפה לשים את החסכון יומני מסע אישיים 11
A קניית דירה ראשונה - איפה מתחילים? נדל"ן 3
D איפה הכי כדאי לעשות התמחות ברפואת ילדים התפתחות אישית 2
סול איפה בחו"ל יש הכי פחות אנטישמיות אוף טופיק 45
R איפה הכי טוב לגדל ילדים ? נדל"ן 81
Y איפה להשקיע או איך לפצל השקעה של תיק גדול שוק ההון 15
P נניח וידיכם הייתה על כספי המדינה/ האוצר איפה הייתם מקצצים, או מה הייתם בוחרים לשנות? פוסטים מאיכות נמוכה 136
ג זוג צעיר מחפש איפה לקנות דירה ראשונה להשקעה נדל"ן 9
E בן 15, מחפש איפה להשקיע את הכסף יומני מסע אישיים 18
M פלטפורמת מסחר- האם משנה איפה? שוק ההון 2
T איפה ואיך לפרסם דירה למכירה? נדל"ן 11
O רכישת מולטי פמילי בארה"ב להשקעה - איפה ולמה? נדל"ן 1
T איפה הייתם ממליצים ללמוד ולהבין על משכנתא? נדל"ן 8
T איפה הקאטצ פה לדעתכם? נדל"ן 6
Y איפה אפשר לקבל את ההלוואה הכי זולה היום? פוסטים מאיכות נמוכה 21
נ איפה ניתן לקנות פסטת קטניות בזול מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 0
B תיק ההשקעות שלי, או: איפה טעיתי שוק ההון 7
H סליקת אשראי בחינם | איפה הקאץ' צרכנות פיננסית 4
A [סקר] איפה נמצא תיק ההשקעות הממוסה שלכם? שוק ההון 34
M קרן כספית דולרית - איפה ניתן לראות את התשואה? שוק ההון 0
Y איפה הכסף? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
K איפה לגור בגוש דן?- זוג צעיר אוף טופיק 13
A ברוקר ישראלי - דרך איפה אתם ממליצים להשקיע? פוסטים מאיכות נמוכה 1
H שאלה לגבי איפה לשים פיקדון לשנה שנתיים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
H איפה מקבלים פיקדון הכי גבוה ? לשנה שנתיים פוסטים מאיכות נמוכה 2
A איפה אפשר לקרוא בפשטות על המיסוי על קנייה / מכירה בשוק ההון? פוסטים מאיכות נמוכה 4
amidar פתיחת חשבון בנק לוועד הבית - איפה עושים? האם אפשר דיגיטלי? צרכנות פיננסית 20
א איפה אפשר למצוא מידע לגבי התשואה הפנימית והמח"מ של קרנות כספיות ? שוק ההון 2
B איפה ללמוד מדעי המחשב התפתחות אישית 3
G איפה ואיך קונים אגח ארהב לשנתיים ? שוק ההון 1
P איפה להשקיע כל חודש סכום יחסית גבוה ומה לעשות עם הגמל, קה"ש ופנסיה הנוכחיים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
א איפה רואים דבידנד שנכנס ממניות? פוסטים מאיכות נמוכה 4
C איפה הכי משתלם וכדאי לקחת קרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
ק איפה אני יכול לבדוק? פוסטים מאיכות נמוכה 3
א איפה בארץ אפשר להמיר שקלים לרובלים? אוף טופיק 1
ג סקטור אנרגיה ירוקה - איפה מתחילים ללמוד? שוק ההון 7
סול איפה הדיבידנדים בקרן צוברת? שוק ההון 19

נושאים דומים

Back
למעלה