• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

תואר וקריירה

Solidic

משתמש רגיל
דירוג
64
אהלן,

אני בן 23, כרגע עובד במשרה כאוסף וחוקר מידע בחברה בתחום ההייטק (משכורת ברוטו 11K בקירוב), יש לי בסיס כלכלי די טוב גם בזכות חיסכון לאורך כמה שנים וגם בזכות שירות קבע קצר שאפשר לי לחסוך (הייתי בצבא בתפקיד מודיעיני באותו תחום שאני עובד בו), שם קצת גם בצד כל חודש לחיסכון ארוך טווח.

עם זאת הייתה לי כבר תכנית ממזמן להתחיל ללמוד באוקטובר 19', ה"בעיה" שלי היא שהתחומים שאני מתעניין בהם הם ממדעי החברה והרוח בעיקר. ברור שאני מחליט ללמוד מלכתחילה בעיקר כדי להשכיל ולהרחיב את הידע (הכמה שנים טובות האלה בצבא והעבודה השוחקת די ניוונו אותי וגרמו לי לרצות לחזור ללמוד משהו שיעניין אותי).
למה זה בעיה מבחינתי? אני רק קורא יותר ויותר ושומע מאנשים שאני מתייעץ איתם על כך שללא ספק מדובר במקצועות מעניינים, אבל איך נגיד את זה יפה? הכסף לא נמצא במקצועות האלה ו"עם מדעי הרוח לא הולכים למכולת". ברור לי שמקצועות ריאליים יותר ייתנו לי מקפצה בקריירה שאחרי התואר וייתכן שזה יעזור לי להגיע לחיים כלכליים טובים ונוחים יותר, אבל אני לא מסוגל לדמיין את עצמי לומד אותם ועובד בתחום הזה, הם פשוט לא מעניינים אותי. רק מלחיץ אותי מלחשוב על איך אסתדר כלכלית אם אבחר באמת מקצועות שמעניין אותי בחיים שאחרי התואר.

עלו בי מחשבות לאחרונה שאולי שווה לוותר על תואר ולכוון יותר לקורסי התמקצעות מעשיים יותר, לקחת במקום קורסים מעשירי דעת או אפילו לפנות לכיוון עצמאי יותר.
ברור לי שהנושא של תואר או לא הוא נושא נדוש והרבה אנשים נתקלים בדילמה הזאת, אבל אשמח לשמוע מכם קצת על זה בהתאם למה שכתבתי.

תודה! :)

נמצא בצומת דרכים כמוך, בן 20 ומאוד מעוניין ללמוד מקצוע שכמעט אין בו כסף אבל מעניין אותי בטירוף.
תשמע בסופו של דבר לטווח הארוך אני חושב שהמצוקה הכלכלית תגבר על הכיף של לעסוק במשהו שאתה אוהב וללמוד אותו.
בסוף צריך להתפרנס, וכשתהיה לנו משפחה עם אישה ילדים בית רכב חוגים אז מה שחשוב בקצה זה הביטחון הכלכלי לצערי הרב.
זה מה שמבוגרים ממני וממך אמרו לי גם בפורום וגם במציאות, ויש בזה משהו.
לדעתי תלך לקורסים מקצועיים כמו שכתבת , תמשיך בעבודה שלך, ואולי תנסה איכשהו לשלב את זה או משהו.
אין לי תשובה חד משמעית לומר לך, זה יותר להזדהות איתך ועם המצב המבאס הזה.

@Solidic ברוך הבא לפורום!

אתה מתבלבל בין תחביב למקצוע/עבודה, ממליץ לך להפריד בין ה2, לפחות תפיסתית.
לגבי רבים - אתה צודק בהחלט. כמובן שזה לא מתחייב וישנם גם רבים אשר הפכו את ה״תחביבים״ שלהם למקצוע (אני אחד מהם).

הכסף לא נמצא במקצועות האלה ו"עם מדעי הרוח לא הולכים למכולת"
אין מקצוע שאין בו כסף - והרבה. אני לא מכיר שום מקצוע בעולם שכל מי שעוסק בו מרוויח מעט. בכל תחום אתה יכול להרוויח טוב - השאלה היחידה היא מה זה ידרוש ממך. אין ספק שמקצועות מסויימים דורשים יותר בשביל משכורת מסוימת ואחרים דורשים פחות.

אני מבטא את עמדתי כאן בכוונה מפני שהיא פחות פופולרית. אין תחום בעולם שמישהו לא עושה ממנו הרבה כסף. לדעתי אתה צריך להבין לעומק את המשמעות של הבחירות שלך ולשאול את עצמך מה אתה רוצה בחיים. אם חשוב לך להרוויח הרבה כסף ואתה רוצה לעשות זאת דרך עיסוק מדעי הרוח והחברה אתה תצטרך להשקיע הרבה יותר בלימודיך מאשר האדם הממוצע.
כמו כן, יכול להיות שיש משהו שהוא מספיק חשוב לך בשביל לותר על הכנסה גבוהה ועל מותרות מסוימות בחייך.
יש אין ספור אפשרויות ולדעתי לא כדאי לצמצם אותן לשתי אלו שהצגת.

ג.נ.
אני עוסק באחד התחומים הכי פחות יציבים ורווחיים שיש...

נערך לאחרונה ב:

לגבי רבים - אתה צודק בהחלט. כמובן שזה לא מתחייב וישנם גם רבים אשר הפכו את ה״תחביבים״ שלהם למקצוע (אני אחד מהם).

אין מקצוע שאין בו כסף - והרבה. אני לא מכיר שום מקצוע בעולם שכל מי שעוסק בו מרוויח מעט. בכל תחום אתה יכול להרוויח טוב - השאלה היחידה היא מה זה ידרוש ממך. אין ספק שמקצועות מסויימים דורשים מעט יותר בשביל משכורת מסוימת ואחרים דורשים יותר.

אני מבטא את עמדתי כאן בכוונה מפני שהיא פחות פופולרית. אין תחום בעולם שמישהו לא עושה ממנו הרבה כסף. לדעתי אתה צריך להבין לעומק את המשמעות של הבחירות שלך ולשאול את עצמך מה אתה רוצה בחיים. אם חשוב לך להרוויח הרבה כסף ואתה רוצה לעשות זאת דרך עיסוק מדעי הרוח והחברה אתה תצטרך להשקיע הרבה יותר בלימודיך מאשר האדם הממוצע.
כמו כן, יכול להיות שיש משהו שהוא מספיק חשוב לך בשביל לותר על הכנסה גבוהה ועל מותרות מסוימות בחייך.

ג.נ.
מסכים למה שכתבת, אבל מאחר שהשואל אדם צעיר חשוב להוסיף אזהרה -
לא הכל תלוי בך ויש חשיבות גם לגורמים שאין לך שליטה עליהם. אם תבחר להיות זמר שמנגן בגיטרה, המסלול שלך להרוויח כמו פול מקרטני או אפילו שכר ממוצע במשק דורש יותר מהגורמים האלו מאשר אם תחליט להיות מהנדס.

מסכים למה שכתבת, אבל מאחר שהשואל אדם צעיר חשוב להוסיף אזהרה -
לא הכל תלוי בך ויש חשיבות גם לגורמים שאין לך שליטה עליהם. אם תבחר להיות זמר שמנגן בגיטרה, המסלול שלך להרוויח כמו פול מקרטני או אפילו שכר ממוצע במשק דורש יותר מהגורמים האלו מאשר אם תחליט להיות מהנדס.
נכון. זה בדיוק מה שכתבתי :)
אני עוסק בתחום המוזיקה (והרבה פחות פופולרית מזו של פול מקרטני) ומסתדר בסדר גמור.

אהלן,

אני בן 23, כרגע עובד במשרה כאוסף וחוקר מידע בחברה בתחום ההייטק (משכורת ברוטו 11K בקירוב), יש לי בסיס כלכלי די טוב גם בזכות חיסכון לאורך כמה שנים וגם בזכות שירות קבע קצר שאפשר לי לחסוך (הייתי בצבא בתפקיד מודיעיני באותו תחום שאני עובד בו), שם קצת גם בצד כל חודש לחיסכון ארוך טווח.

עם זאת הייתה לי כבר תכנית ממזמן להתחיל ללמוד באוקטובר 19', ה"בעיה" שלי היא שהתחומים שאני מתעניין בהם הם ממדעי החברה והרוח בעיקר. ברור שאני מחליט ללמוד מלכתחילה בעיקר כדי להשכיל ולהרחיב את הידע (הכמה שנים טובות האלה בצבא והעבודה השוחקת די ניוונו אותי וגרמו לי לרצות לחזור ללמוד משהו שיעניין אותי).
למה זה בעיה מבחינתי? אני רק קורא יותר ויותר ושומע מאנשים שאני מתייעץ איתם על כך שללא ספק מדובר במקצועות מעניינים, אבל איך נגיד את זה יפה? הכסף לא נמצא במקצועות האלה ו"עם מדעי הרוח לא הולכים למכולת". ברור לי שמקצועות ריאליים יותר ייתנו לי מקפצה בקריירה שאחרי התואר וייתכן שזה יעזור לי להגיע לחיים כלכליים טובים ונוחים יותר, אבל אני לא מסוגל לדמיין את עצמי לומד אותם ועובד בתחום הזה, הם פשוט לא מעניינים אותי. רק מלחיץ אותי מלחשוב על איך אסתדר כלכלית אם אבחר באמת מקצועות שמעניין אותי בחיים שאחרי התואר.

עלו בי מחשבות לאחרונה שאולי שווה לוותר על תואר ולכוון יותר לקורסי התמקצעות מעשיים יותר, לקחת במקום קורסים מעשירי דעת או אפילו לפנות לכיוון עצמאי יותר.
ברור לי שהנושא של תואר או לא הוא נושא נדוש והרבה אנשים נתקלים בדילמה הזאת, אבל אשמח לשמוע מכם קצת על זה בהתאם למה שכתבתי.

תודה! :)
קח תרגיל מחשבתי-
היום אתה מרוויח 11 ברוטו , אני מניח שמצאת את העבודה בקלות .
האם היית מוכן להחליף אותה לעבודה אחרת,מעניינת יותר, בה תרוויח 3.5 ברוטו ,ויהיה לך קשה יותר להגיע למשרה? (יותר מתמודדים פר משרה).

נכון , שכר מינימום הוא 5 אבל אני מנסה להמחיש פערי שכר,וייתכן שבעבודה במדעי הרוח לא תמצא משרה מלאה מההתחלה.

ה"בעיה" שלי היא שהתחומים שאני מתעניין בהם הם ממדעי החברה והרוח בעיקר
גם עבור דברים שמאוד מעניינים אותך כיום, עיסוק יומיומי בהם עלול במקרים רבים להוריד את רמת העניין. יש אנשים שנהנים ממה שהם עושים, בעיקר כשהם עושים אותו טוב, אבל בהרבה מקרים הם יהנו גם אם יעשו דברים אחרים היטב.
יש מסלולים משולבים (דו-חוגיים). אפשר להתחיל בכזה שמשלב בין מה שמעניין אותך למשהו פרקטי יותר, כך תהנה משתי העולמות, ובנוסף יש סיכוי לא מבוטל שעם הזמן תגלה שדווקא החוג השני מעניין/מאתגר אותך יותר (זה מה שקרה לי, רק לא בין תחום פרקטי לשאינו. שניהם חצי-פרקטיים מלכתחילה, אבל הפוקוס שלי השתנה מאוד מהתחום שעניין אותי לפני לזה שכיום).

אין מקצוע שאין בו כסף - והרבה. אני לא מכיר שום מקצוע בעולם שכל מי שעוסק בו מרוויח מעט. בכל תחום אתה יכול להרוויח טוב - השאלה היחידה היא מה זה ידרוש ממך. אין ספק שמקצועות מסויימים דורשים יותר בשביל משכורת מסוימת ואחרים דורשים פחות.

ג.נ.

1) היוצא מן הכלל לא מעיד על הכלל, אז כשבנאדם צעיר מבקש הכוונה , לתאר לו מקרה יוצא דופן אישי ולא מייצג זה משהו לא מאד מועיל לדעתי
2) הבעיה בטיעון של "אין תחום שאין בו כסף" , היא שלא כל אחד שרצה והשקיע מהזמן שלו לעסוק "בכל תחום" זכה בסופו של דבר להתפרנס ולהיות, כמו במקרה שלך, "מוזיקאי" , ז''א, כל המוזיקאים עושים כסף, אבל יש מאות אלפים שרצו להיות מוזיקאים, אבל הגיעו לסף חרפת רעב ועשו הסבת מקצוע ואתה לא תקרא להם מוזיקאים.
3) אם אתה מתעניין במדעי הרוח והחברה פתח ספר ותקרא, זה נושא חשוב לידע הכללי של כמעט כל בני האדם, אבל ללכת ללמוד את זה במוסד הארכאי הזה שנקרא אוניברסיטה הוא לאו דווקא החלטה נכונה כלכלית והיא טומנת בחובה סיכון מאד גבוה והרבה אי וודאויות. לא אומר שזה בלתי אפשרי, אבל זה מסוכן

נערך לאחרונה ב:
א. תואר במדעי הרוח (וגם החברה) הוא פריווילגיה, כפי שהסולידית מציינת שוב ושוב. אין ספק שהוא פותח בפניך אפשרויות תעסוקה מצומצמות יותר, ובשכר נמוך יחסית. אבל - יש שכר אחר בצידו, שאין לו חשיבות כמותית מובהקת, אך כדאי לקחת גם אותו בחשבון.. אי אפשר במקרה הזה להרוויח בגדול גם כספית וגם אישית, אבל אין ספק, לדעתי, שיש רווח אישי (אינטלקטואלי ואף מעבר לכך).
ב. אף על פי כן, אפשר ללמוד תואר במדעי רוח/חברה ולעבוד במקביל - בעבודות כאלה ואחרות - ולהתפרנס לא רע, ו/או לקבל מלגה. אם כי, כנראה שעדיין לא תגיע לשכר הנוכחי שלך, ומעבר לזה, קשה מאוד לשלב בין לימודים שקדניים לבין עבודה. מאידך, האפשרות ההפוכה פחות נגישה - קשה מאוד ללמוד לעומק נושאים במדעי-הרוח באופן לא-שטחי (כמו פילוסופיה (ג"נ, לומדת פילוסופיה באוני')) תוך כדי עבודה/תואר אחר. צריך פניות והקדשת זמן בדבר שהוא ביודעין לא-רווחי כלכלית.
לכן אולי השאלה היא - האם אתה רוצה ללמוד תחום מסוים כדי "להרחיב את הדעת", כדי להתמצא קצת יותר בעולם המושגי ובהיסטוריה הרעיונית של תחום כזה או אחר - או שאתה מעוניין לחקור אותו לעומק, להטמיע בעצמך דרכי חשיבה חדשות? אם האפשרות הראשונה - העשרת דעת דרך קורסים בודדים ובאופן עצמאי תספיק. אם האפשרות השנייה - לדעתי מוטב ללמוד תואר, ולפנות לכך זמן, גם אם לא תוכל לחסוך הרבה במסגרת הזמן הזו. אבל אתה יכול גם לחכות עם התואר למועד אחר, לאחר שתתפתח תעסוקתית - מכירה לא מעט אנשים מבוגרים (בגילאים שונים) שלומדים תארים במדעי הרוח לאחר שעסקו בתחומים אחרים.
וכמובן, גם תואר דו-חוגי הוא אפשרות שיכולה להתאים לך.
ג. בשלב מסוים המשכורות יכולות לעלות, באקדמיה ומחוצה לה (בעבודות שלרוב דורשות ניסיון מעשי/מחקרי כזה או אחר). אבל ההיצע מצומצם מאוד, בפרט בארץ. וקבלה לתפקיד תלויה בגורמים רבים פרט לכישרון..

מעבר לזה, לא פירטת מספיק על האפשרויות שכוללות ויתור על תואר. זו שאלה נפרדת, ותצטרך לפרט יותר אם תרצה שאנשים יוכלו לחוות את דעתם. בכל אופן, אם אתה מתכוון להתמקצעות בתחום כלשהו בהייטק, דנו על קורסים כאלה בעבר בפורום.

1) היוצא מן הכלל לא מעיד על הכלל, אז כשבנאדם צעיר מבקש הכוונה , לתאר לו מקרה יוצא דופן אישי ולא מייצג זה משהו לא מאד מועיל לדעתי
2) הבעיה בטיעון של "אין תחום שאין בו כסף" , היא שלא כל אחד שרצה והשקיע מהזמן שלו לעסוק "בכל תחום" זכה בסופו של דבר להתפרנס ולהיות, כמו במקרה שלך, "מוזיקאי" , ז''א, כל המוזיקאים עושים כסף, אבל יש מאות אלפים שרצו להיות מוזיקאים, אבל הגיעו לסף חרפת רעב ועשו הסבת מקצוע ואתה לא תקרא להם מוזיקאים.
3) אם אתה מתעניין במדעי הרוח והחברה פתח ספר ותקרא, זה נושא חשוב לידע הכללי של כמעט כל בני האדם, אבל ללכת ללמוד את זה במוסד הארכאי הזה שנקרא אוניברסיטה הוא לאו דווקא החלטה נכונה כלכלית והיא טומנת בחובה סיכון מאד גבוה והרבה אי וודאויות. לא אומר שזה בלתי אפשרי, אבל זה מסוכן
1) אני לא חושב שזה לא יעיל. דווקא הצגתי עמדה פחות פופולרית בפורום ולדעתי חשוב גם לשמוע אותה. כמו כן, ציינתי שזה מאוד לא פשוט ועלול לא להתאים לכל אחד.
(לרוב האנשים גם לא מתאים להשקיע בשוק ההון וזה עלול להיות להם מסוכן מאוד)

2,3) מסכים עם דבריך. אבל שוב, אני חושב שכן ראוי לציין שיש גם יוצאים מן הכלל שזה מסלול שיכול להתאים להם (אפילו מבחינה כלכלית). אני מכיר אישית מספיק אנשים שמשתכרים יפה מאוד מתחומים איזוטריים.

1) אני לא חושב שזה לא יעיל. דווקא הצגתי עמדה פחות פופולרית בפורום ולדעתי חשוב גם לשמוע אותה. כמו כן, ציינתי שזה מאוד לא פשוט ועלול לא להתאים לכל אחד.
(לרוב האנשים גם לא מתאים להשקיע פסיבית לטווח ארוך וזה עלול להיות להם מסוכן מאוד)

2,3) מסכים עם דבריך. אבל שוב, אני חושב שכן ראוי לציין שיש גם יוצאים מן הכלל שזה מסלול שיכול להתאים להם (אפילו מבחינה כלכלית). אני מכיר אישית מספיק אנשים שמשתכרים יפה מאוד מתחומים איזוטריים.
ומעבר לכך, יש מקצועות לא ריאליים שנותנים יתרון בשוק העבודה במקצועות מבוקשים.
למשל: פסיכולוגיה, שפות שונות, כלכלה ועוד

בעיני לאוניברסיטאות יש שני יתרונות:
  1. היכולת להראות למעסיקים פוטנציאלים שלמדת בהצלחה מקצוע קשה
  2. העובדה שבנו סילבוס מסודר והנגישו לך את החומר
אם אתה לא מתכנן לעבוד בתחום שאתה לומד סיבה 1 לא רלוונטית. סיבה 2 עדיין מהווה יתרון של האוניברסיטה אבל היא לא מצדיקה את ההשקעה האדירה שכרוכה בתואר.

קרא ספרים, צפה בMOOC, לך להרצאות כשומע חופשי, תאזין לפודקאסטים, ואם אתה ממש רוצה להשקיע קרא את הספרים של האוניברסיטה הפתוחה.

כשהייתי בן 23 גם אני לא ידעתי מה ללמוד, להבדיל ממך לא הייתה לי אלטרנטיבה איכותית עבדתי כאיש מכירות בתחום הסלולאר ולא ידעתי מה לעשות עם עצמי מפני שאני לא אדם שמתחבר למקצועות ריאלים בחרתי ללמוד יחסים בינלאומיים ומזרח אסיה באוניברסיטה העברית. (ממליץ ללמוד במוסד מוכר אם לומדים מקצוע ממדעי החברה/רוח) לאחר סמסטר אחד שבו לא הסתדרתי עם סינית ועברתי ללמוד היסטוריה, שזאת הבחירה האקדמית הכי טובה שעשיתי!.
לימודי ההיסטוריה הפתיעו אותי ברמת העניין והתחומים הרבים שהתואר הזה עוסק.
כבר אז בתוך תוכי ידעתי שבסופו של דבר מה שלמדתי יעשיר אותי מאוד אבל אני לא בהרכח אעסוק בתחומים שלמדתי.
עלתה במוחי פעמים רבות המחשבה שאני מבזבז את הזמן על תואר לא פרקטי וזה מה שגם הסביבה שידרה לי
בסופו של דבר לאחר הלימודים התגלגלתי לעבוד בעולם הפיננסים, מצד אחד אין שום קשר בין מה שלמדתי למה שאני עושה היום בפועל.
אולם מצד שני איש לי יתרון של מה שאני קורא לו גמישות מחשבתית "ראש פתוח" בהרבה יותר מהקולגות שלי בעבודה שלמדו רק כלכלה/מנהל עסקים וכו'. לסיכום אין פה נכון ולא נכון אבל בדיעבד היום כאשר אני בן 31 ואני מסתכל אחורה אני שמח מהמסלול שעשיתי, אחי אמר לי פעם משפט שאני מאוד מאמין בו: "אולי תצטרך רק 10% ממה שלמדת בתואר אבל לא ברור איזה חלק של 10% תצטרך בכל פעם"
היום אני עושה תואר שני במנהל עסקים ממניעים פרקטיים לגמריי, כדי להתקדם בתחום שלי אני חייב תואר בעל הבט כלכלי.

כבוגרת מדעי הרוח, יש שונות מאוד גדולה בין החוגים בפקולטה, אז זה באמת מאוד תלוי במה אתה מתעניין. התחום שלי הוא בעיקר תיאורטי, אבל יש לו גם היבט טכנולוגי מאוד מעניין (ומאוד משתלם!). למרבה הצער מי שמבין בהיבט התיאורטי לא לומד בחוג שמלמדים בו את ההיבט הטכנולוגי ולהיפך - אבל מי ש"במקרה" יושב בדיוק בתפר (רמז: אני), יכול להרוויח יפה מאוד, גם מבחינת עניין בעבודה וכמובן מבחינת שכר.
חשוב לציין שצריך לעבוד קשה כדי להגיע לתפר (ולהיות בעל ידע משמעותי בשני ההיבטים), אבל היום אני עושה תואר שני בנישה הזו ומאוד מאוד מרוצה מהדרך שעשיתי והכיוון שאני מתקדמת בו (וזו אמירה מאוד גדולה וחריגה אצל בוגרי רוח).
אני יודעת בוודאות שהתחום הזה הוא לא היחיד במדעי הרוח והחברה שיש לו יישומים בעולם האמיתי, אז שווה לחפש מעבר למה שמציגים ביום הפתוח.

תודה לכולם על התגובות הרציניות פה. איזה כיף לראות שיש קהילה רצינית, לא צינית, שחבריה עונים בצורה עניינית לכל אדם עם לבטים ודילמות :)
קראתי לעומק את כל מה שכתבתם, בהחלט הגעתי למסקנה שעדיף בשבילי כרגע לחכות עם התואר עוד קצת (החיים כולם לפני ושום דבר לא דחוף - משפט קלישאתי ונדוש!), להתנסות עוד קצת בשוק העבודה, להרוויח ולחסוך. הגעתי לתובנה שנכון, תואר בסופו של דבר בעל ערך עבור שכיר (פותח דלתות, יכול להעלות את השכר משמעותית) אבל כרגע עדיף נטו לעבוד ולחסוך, אחרת מה זה משנה אם אעשה תואר ולאחר מכן אצא לשוק העבודה עם פחות ניסיון ופחות גב כלכלי?
אני עדיין בלבטים אבל הצלחתם להכווין אותי :) במקרה הגרוע, אתחיל לקחת קורסים מהפתוחה כדי לאסוף נ"ז במקצוע שיעניין אותי לתואר תוך כדי צבירת ניסיון בשוק העבודה.
ועכשיו, לגבי מדעי הרוח - הגעתי למסקנה שבהחלט אני צריך "מקצוע עם נשמה" שיוסיף לי עניין והנאה, אך אני יכול לשלב את זה במסגרת דו-חוגית שתאפשר לי ללמוד משהו מעשי יותר בשילוב של תחום עניין שאני מתעניין בו. הרצתי בראש את ה"תרגיל המחשבתי" ש-amit הביא כאן ואני לא יכול להכחיש שלא פחדתי קצת אחרי זה. עלה העניין של אוניברסיטה או לא אוניברסיטה - אכן מדובר במוסד ארכאי ומיושן, אך יש לו את היתרונות שלו כמו רכישת ידע, מיומנויות מחקר שונות והרחבת רשת הקשרים.

היי
תרשה לי לומר לך את דעתי, אתה בגיל שדי קשה לנסות לראות שנים ארוכות קדימה, אני ממליץ להיות ראלי, יש לפניך מספר מסוים של שנות עבודה שקשה להעריך אותם כיום, בשנים אלו אתה אמור לבנות את עצמך וליצור רשת בטחון כלכלי לגיל פרישה או לגיל שלא תהיה רלוונטי בשוק העבודה, שעון החול לא עוצר.

בחיים האמתיים אנחנו נאלצים לעשות בחירות ולקבל החלטות שהם פשרה, לא בדיוק מה שאנחנו רוצים, כדי להגיע לעצמאות כלכלית, לעתים יש לשלם מחיר עבור זה.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
L משבר קיומי, תואר וקריירה התפתחות אישית 16
P סיימתי תואר לפני שנה ולא מוצא עבודה התפתחות אישית 19
L תואר בחשבונאות/סטטיסטיקה התפתחות אישית 9
A תואר שני - Data science התפתחות אישית 6
O נקודת זיכוי בגין תואר אקדמי שלא נוצלה מיסים 3
ETF Shark צעדים ראשונים בתחום ה-Data Science: תואר ראשון והתחבטויות התפתחות אישית 9
G תואר בגיל מאוחר במדעי המחשב (פתוחה) התפתחות אישית 41
ב תואר במדמ"ח בפתוחה לרגל המצב התפתחות אישית 18
י תואר שני בכלכלה התפתחות אישית 3
R תואר שני מדעי הנתונים התפתחות אישית 5
N תואר ופרישה מוקדמת פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 33
Y תואר בפיזיקה או בחשמל התפתחות אישית 4
T מסיים תואר בהנדסת חשמל. מדוכא, מפוחד, ומוטרד מהעתיד, צריך עצות. (פוסט ארוך) התפתחות אישית 16
M איך להציג תואר שנמרח בקורות חיים? התפתחות אישית 10
י לא מצליח למצוא עבודה (בעל תואר ראשון בכלכלה חד חוגי) התפתחות אישית 25
L תואר ראשון התפתחות אישית 23
@ תואר שני - הנדסת מכונות התפתחות אישית 5
לאץ' תואר בגיל מאוחר התפתחות אישית 27
א חיפוש משרות שלא דורשות תואר ראשון התפתחות אישית 2
A תואר שני בסטטיסטיקה, כדאי? התפתחות אישית 2
י סיום תואר ראשון בכלכלה (חד חוגי) וחיפוש עבודה התפתחות אישית 11
S להמשיך לתואר שני בארכיטקטורה או לעשות תואר ראשון נוסף במדעי המחשב? התפתחות אישית 4
A תואר שני במדעי המחשב- בחירת תחום התמחות (נושא לתזה) התפתחות אישית 5
AsMachined הסבה להייטקס - bootcamp או תואר שני? התפתחות אישית 15
C תואר שני במדעי המחשב התפתחות אישית 27
A תואר במנהל עסקים התפתחות אישית 2
ס מה אתם הייתם עושים ? דחיית תואר בשנה למען מקום טוב יותר אוף טופיק 13
ל תואר דו חוגי בכלכלה ומדעי המחשב התפתחות אישית 3
י תואר שני בכלכלה במגמת מדעי הנתונים ללא תזה התפתחות אישית 2
U תואר במדמח באוניברסיטה נחשבת או בוטקאמפ? התפתחות אישית 61
S תואר שני במדעי המחשב - האם כדאי? התפתחות אישית 5
ז תואר שני התפתחות אישית 14
הפרופסור תעודות מקצועיות אונליין בשילוב עם תואר שני התפתחות אישית 24
א תואר במדעי המחשב בגיל 40? התפתחות אישית 20
י התייעצות לגבי תואר שני במנהל עסקים באוניברסיטה הפתוחה פוסטים מאיכות נמוכה 1
F תואר מהארץ נחשב בארהב ? אוף טופיק 0
Q עבודה בהייטק דרך לימוד עצמי (בלי תואר) כמו בארצות הברית? אוף טופיק 12
ג לימודי תואר ראשון בדברצן-הונגריה אוף טופיק 19
ד שאלה עבור חבר - תואר במשפטים התפתחות אישית 3
ל תואר בטכניון - או קורס משולב של infinity labs ותעשייה האווירית? התפתחות אישית 24
G מימון תואר שני / MBA התפתחות אישית 8
Lag בחירת כיוון לאחר תואר ראשון התפתחות אישית 14
ח דחיית נקודת זיכוי בגין תואר אקדמי - התמחות מיסים 2
הפרופסור תואר שני במדעי החיים התפתחות אישית 11
Y עבודה בהייטק אחרי תואר בפיזיקה עם ניסיון התפתחות אישית 20
ז תואר שני בחו"ל התפתחות אישית 11
מ תואר שני בהנדסת חשמל בלי תזה - שווה משהו? התפתחות אישית 2
A תואר בסטטיסטיקה ומדע הנתונים התפתחות אישית 30
F קורסים בהייטק או תואר מדעי המחשב מרופין ? התפתחות אישית 13
F תואר ראשון ללימודים מה כדאי? התפתחות אישית 7

נושאים דומים

Back