• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

שיקולי מס קרן מחקה ישראלית לעומת ETF אמריקאי.

nils

משתמש רגיל
דירוג
97
שלום לכולם,

למיטב הבנתי כאשר קונים קרן מחקה ישראלית מגודרת מט"ח שעוקבת אחר s&p500 :
בעת מכירה המס הוא על הרווח הריאלי (כלומר המס מתחשב באינפלציה).
כלומר אם לאחר 10 שנים ערך הנייר עלה מ-100 ל200 והאינפלציה הייתה 20% אז המס שינוכה הוא 20 (25% מרווח של ריאלי של 80).

לעומת זאת אם קונים etf אמריקאי שעוקב אחר s&p500:
בעת מכירה המס הוא על הרווח הנומינלי (בנייר ערך אמריקאי אם שער הדולר עלה אז מנכים פחות מס).
כלומר אם לאחר 10 שנים ערך הנייר עלה מ-100 ל200 , ונניח ששער הדולר נשאר זהה, המס שינוכה יהיה 25 (25% מהרווח).

כלומר לקרן מחקה ישראלית שמחקה מדד אמריקאי יש יתרון מבחינת מיסוי.
מישהו חושב אחרת?

למיטב ידיעתי זה נכון (אם כי אני לא רו"ח - אז אל תבנה על זה).
בשיקולים שלך תיקח גם את ההבדל בדמי הניהול בין החלופות, ואת העלות של לבצע המרת מט"ח אם אתה עושה הפקדות\משיכות תקופתיות.
יש גם סיכונים לקחת בחשבון, כמו סיכון הגידור עצמו (יש לו עלות) והאמצעי דרכו הקרן עוקבת אחרי המדד.
שים לב שאתה יכול גם לקנות קרן או תעודת סל שעוקבת אחרי סנופי500 באופן לא מגודר ועדיין להנות ממיסוי ריאלי (אבל עם חשיפה לתנודות מט"ח).

תודה על תשובתך.

• חשבתי שמכיוון שקרן מחקה (ישראלית) s&p500 לא מגודרת היא צמודה לדולר כלומר המס יהיה על הרווח בניכוי עליית שער הדולר.
אתה אומר בעצם שבקרן כזו המס שינוכה יהיה על הרווח בניכוי עליית המדד (אינפלציה) למרות שהקרן צמודה לדולר?

• עלות הגידור משמעותית? קרן מגודרת מט"ח בהכרח תעקוב פחות טוב אחר מדד מאשר קרן לא מגודרת?

את מס הכנסה לא מעניין למה הקרן צמודה או מה הנכסים שהיא משקיעב בהם בכלל, מעניין אותו רק באיזה מטבע אתה קונה אותה. אם אתה קונה בשקלים אז אתה משלם מס על הרווח הריאלי ואם אתה קונה בכל מטבע אחר אז אתה משלם מס על הרווח בניכוי הפרש השערים בין השקל לבין המטבע האחר. החוק הישראלי חמעשה יוצא מנקודת הנחה כאילו השקל הוא המטבע היחיד בעולם שיש לו אינפלציה ובכל האחרים אין, מה שבאופן מקורב היה נכון אולי כשכתבו את החוקים הללו אם אז לשקל היו 200% אינפלציה בזמן שלדולר היו 5%, אז מנקודת מבט ישראלית זה "נראה" כאילו לדולר אין אינפלציה בכלל.

נקודה מעניינת שלא חשבתי עליה עד היום בהקשר הזה: חלק מתעודות הסל האירופאיות נסחרות בכמה מטבעות. מבחנית הרווח/הפסד בהשקעה עצמה אין שום הבדל באיזה מטבע אתה קונה את התעודה, גם אם שערי המטבע משתנים, כי אתה בפועל מחזיק באותו נכס. אבל מבחינת מיסוי יכול להיות שזה כם משנה, אם אתה קונה במטבע עם אינפלציה יותר נמוכה אתה חוסך מס, למיטב הבנתי. אולי כדאי לפזר בין כמה מטבעות...

או שאולי אני טועה והם מחשבים את המס ביחס לדולר אפילו אם ביצעת את ההשקעה במטבע זר אחר?

מצד אחד, יש את הכתבה הזאת ביולי 2013 (שאיליה קישר אליה בפורום) והיא מדברת על תרגום ערך הנייר לשקלים וחישוב חבות המס לפי זה:

מצד שני, נתקלתי (אולי גם מהפורום פה, לא זוכר כבר) בפסיקה הזאת מאוגוסט 2014 שמדברת על התייחסות נפרדת - אחת לעליית שווי בנייר במטבע הזר בו הוא נקוב לצורך חישוב רווח הון ואחת לשינוי בשער שבין המטבע הזר לשקל (שלא ניתן לקיזוז):
(מה שנגזר מהפסיקה בקישור השני זה שאם נייר עלו בערכו הנקוב בדולרים אך שער הדולר ירד ובנטו אתה בהפסד - ברגע המכירה עדיין תחויב בנוסף לכך במס רווחי הון על העלייה בערך הנקובה בדולרים)

(* לא ייעוץ, לא מבין במיסים וסיכוי טוב שאני גם לא מפרש נכון את הכתבות שקישרתי...)

נערך לאחרונה ב:
שער המטבע משמש בתור מדד. לטוב ולרע. @nils אולי כדאי לחפש בפורום לפני ששואלים. כבר תחננו את הנושא הזה מכל כיוון בערך

המצב כרגע הוא שלא מתייחסים להפרש בשער הדולר, לטוב ולרע.
קניתם ב-100$ ומכרתם ב-200$? תשלמו 25$ בלי קשר לשער הדולר בזמן הקנייה והמכירה.
סביר להניח שיהיו עוד מקרים שיגיעו לבית המשפט עד שבסוף יצטרכו לנסח מחדש את חוקי המיסוי.

@אלון זה לא בדיוק נכון. ונמאס לי לתחון את הנושא. מה כל כך קשה להבין? שער הדולר זה המדד, הפרש קנייה\מכירה מחושב בשקלים בהתאם להתחדשבות בהפרשי השער. המס מחושב בשקלים ומתורגם חזרה לדולר לצורך הגבייה. אני מנהל תיק השקעות דולרי כבר יותר מ7 שנים. וטיפלה מכיר את הנושא. ההבדל היחידי (שגם כבר להבדל זה טחנו את הצורה) זה מה קורה כאשר שער הדולר יורד, כלומר מצב דפלציוני שאתם לא רגילים עליו בתיק השקלי שלכם. אנסה להעלות בקרוב כמה דוגמאות מהוראות קנייה\מכירה בעת איזון התיק עם ההסברים.

נערך לאחרונה ב:
@איליה, כשהדולר ירד בשנים האחרונות הכירו לך בשינוי השער? פשוט זה לא מסתדר לי עם קביעת בית המשפט בקישור של @Yevgeny:
בית המשפט מקבל את עמדת פקיד שומה תל אביב 5, לפיה על פי הוראות סעיף 92(א)(1) לפקודת מס הכנסה, במכירת נייר ערך חוץ לא ניתן לקזז הפסד הון שנגרם מירידת שער מטבע החוץ.

@אלון אישית שמח שהם לא קיבלו את הטענות של כלל. אם היו מקבלים את הטענות האלה אז היינו נדפקים מעליית הדולר. דרך אגב, מה לגבי המצב הבא: יש דפלציה ויש לך הפסדים בנכס שיקלי?

ישנו רק תרחיש אחד: שחיקת כלל סל המטבעות מול השקל, שבתרחיש זה תרצה את מה שכלל רצו. כבר דנו בנושא זה פה בפורום, זה תרחיש דיי דמיוני.

עוד משהו נורא חשוב.
בקרן מחקה על הs&p נניח נקובה בדולר יש יתרון חשוב מאד מבחינת מיסוי.
בד"כ מנהל הקרן עוקב אחרי המדד באמצעות חוזים עתידיים, לעומת הSPDR בארה"ב שמחזיק את המדד עצמו.
למה זה חשוב?...
לS&P יש דיבידנד ממוצע של כ2.4% שנתי.
משקיע בspdr צריך לשלם מס על הדיבידנד 25%=0.6 שנתי.
בקרן המחקה אין מיסוי כזה בגלל השימוש בחוזים. יוצא שהמשקיע מרוויח 0.6% שנתי.

עוד משהו נורא חשוב.
בקרן מחקה על הs&p נניח נקובה בדולר יש יתרון חשוב מאד מבחינת מיסוי.
בד"כ מנהל הקרן עוקב אחרי המדד באמצעות חוזים עתידיים, לעומת הSPDR בארה"ב שמחזיק את המדד עצמו.
למה זה חשוב?...
לS&P יש דיבידנד ממוצע של כ2.4% שנתי.
משקיע בspdr צריך לשלם מס על הדיבידנד 25%=0.6 שנתי.
בקרן המחקה אין מיסוי כזה בגלל השימוש בחוזים. יוצא שהמשקיע מרוויח 0.6% שנתי.
שים לב שזה נכון בהנחה שחוזה SWAP בקרן סינטטית הוא על מדד TR ולא NTR. איך זה קשור לגידור הקרן או העדר גידור הקרן?
ואשמח להכיר קרן ישראלית שעוקבת אחרי סנופי TR.
ישנה קרן קנדית ושים לב לעלויות שלה (0.15% קבוע + עד 0.3% עלויות של החוזים): http://www.horizonsetfs.com/pub/en/etfs/?etf=HXS&tab=overview
לא בטוח ש 0.45% מהקרן ודחיית מס דיבידנד שווים ל 0.05% מהקרן + תשלום מס דיבידנד, אך אולי אני טועה (נניח שהדיבידנד יהיה מאוד גבוהה)

@אלון חפרתי קצת בשיאלתות מס שלי (בלאומי ישנו פירוט מלא של חישוב מס רווחי הון, ניתן לראות דרך שאילתות מס).
אז ככה: מדד או שער מט"ח: זה מתנהג בדיוק אותו דבר. רק בגלל תנודתיות רבה יותר של שער החליפין, יש יותר סיכוי לראות מדי פעם ירידת השאר של אותו מט"ח (שווה ערך לדפלציה). אז עברתי על איזון התיק שעשיתי לאחרונה:
בעו"ש שלי אני משתמש בקרן כספית כפר"י, וראיתי שכאשר מכרתי קרן כספית שקניתי אותה בזמן שהמדד היה גבוהה יותר אז לא הייתה שום התחשבות מס בזה. אז אם אתה מדבר על הבעייתיות של השקעה במט"ח ותרחיש של עלייה של השקל מול סל המט"ח אז גם תרחיש דפלציוני של השקל אמור להדאיג אותך. לא ראיתי שום תגובות בנידון מאף אחד.
דווקה נראה לי שלשון החוק הנוכחית מטיבה איתנו במרבית התרחישים האפשריים...

אני מעוניין לנסות לסכם את הנושא, תקנו אותי אם אני טועה:

בקניית ני"ע שקליים (לא קרנות וכד') - משלמים מס נומינלי
בקניית ני"ע אחרים או קרנות/תעודות-סל שנסחרים במטבע השקל - בין אם מגודרים או לא - משלמים מס ריאלי לפי המדד
בקניית ני"ע שנסחרים במטבע הדולר (למשל) - משלמים מס ריאלי לפי השער בין השקל לדולר (למשל).

וכמו שאורן כתב, הדבר הזה משאיר אותנו חשופים בעיקר לבעייתיות של השקעה בני"ע הנקובים במטבע זר - נניח דולר - כאשר יחס ההמרה שקל-דולר נשאר זהה לאורך זמן, אבל בשתי המטבעות חלה אינפלציה (כי המיסוי לא יתחשב באינפלציה שחלה).
(לי זה נשמע קצת כמו עיוות בחוק. מישהו יודע במקרה על חוקים דומים במדינות אחרות? אני שואל מתוך סקרנות גרידא.)

מצחיק שזה התרחיש הנפוץ בשנים האחרונות
עולה, יורד, בזמן המשבר האחרון הוא עלה מ3.4 ליותר ל3.7.

מתי יש צורך לעשות איזונים גדולים? בזמן משבר לרוב. מזל שהיה לי דולרים ולא נאלצתי לקנות אותם ב3.7

לגבי טווך ארוך? כדור בדולח, נכון. אני מספיק מושקע בשקל גם ככה, צריך לפזר

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ה שיקולי מס ברכישת אג"ח ממשלתיות לא צמודות במישרין או דרך קרן שוק ההון 4
S כדאיות\שיקולי מס ב"הסבת" הדירה הראשונה כדירה להשקעה נדל"ן 19
Oracle פיצויים מוגדלים - שאלת שיקולי מס וותק שוק ההון 5
M תגמול עובדים באמצעות אופציות מול RSU - שיקולי מס שוק ההון 4
הק995 כדאיות ההשקעה במניות בתיק פגום בגלל שיקולי מס צרכנות פיננסית 2
כ שינוי מדיניות השקעה- שיקולי מס שוק ההון 1
R שיקולי משכנתא נדל"ן 24
O שיקולי משכנתא ותזרים נדל"ן 13
י שיקולי מיסוי בבניית תיק דיבידנדים שוק ההון 18
N שיקולי מיסוי במכירת דירה נדל"ן 23
M שיקולי מיסוי בשילוב תיק השקעות ונדל"ן בארה"ב עבור זוג ישראלי-אמריקאי מיסים 10
Z שיקולי ירושה ומיסוי בנישואים של ישראלי ואמריקאית מיסים 1
O דעתכם על תיק השקעות ראשון + שאלות לגבי חלקו הסולידי + שיקולי ברוקר,IRA שוק ההון 2
M שיקולי הקצאת נכסים שוק ההון 1
ל מבקש עזרה - שיקולי כדאיות בבחירת קרן בנוסף לד.נ שוק ההון 12
ל עזרה - שיקולי עמלת מינימום שוק ההון 10
flower שיקולי חברה - הנפקת אג"ח\מניות נוספות שוק ההון 0
sogi שיקולי אבטחת מידע בבחירת בית השקעות / ברוקר שוק ההון 122
ד ברוקר שהעביר פעילות לחברה בחו"ל - שיקולי המשקיע הפסיבי שוק ההון 74
S שוקולד מריר - שיקולי פלח מנייתי שוק ההון 45
M החזר מס והפסדים ברי קיזוז ב 867 מיסים 4
ש התנהלות של עוסק פטור כלפי מס הכנסה מיסים 8
נ שאלה בנוגע להחזר מס רווח הון מיסים 3
E האם קרן אירית של בלקרוק משלמת מס רווחי הון מקוזז אינפלציה או מקוזז הפרשי שערי מט"ח? שוק ההון 3
R מס דירה שניה פוסטים מאיכות נמוכה 2
T מהי "שָנָה" בהגדרת תושב חוזר ותיק, טופס 113 של מס הכנסה מיסים 3
A ניכוי מס במקור לתושב חוץ לרכישת אדמה? מיסים 5
מ מס בגין השכרת דירה-בקשה לטופס מיסים 3
S חבות מס של ידועים בציבור כשלאשה אין הכנסה חייבת במס מיסים 2
ר דוח מס על רווחי הון מיסים 11
A טופס 867 - מס שנוכה במקור (סעיף 40) לעומת מס ששולם בחול מיסים 6
L פוטרתי וקיבלתי מענק, מה התשלום מס בגינו? מיסים 9
א תכנון מס - זוג אמריקאי למחצה נדל"ן 3
A מס בישראל על מכירת דירה בחו״ל (לטביה) נדל"ן 4
V ביטוח לאומי והחזר מס לשכירים מיסים 10
ולנטין כיצד תמליצו לי לפעול בנוגע החזר מס ? מיסים 5
G אם היו לי הפסדים גדולים שנה שעברה, אבל בשנה הזאת הרווחתי קצת - אני צריך לשלם מס כרגיל? מיסים 3
א שאלה נישתית לגבי מס רווחי הון מיסים 17
the-hexx שאלות על אחזקת אג"חים ואירועי מס בחשבון דולרי במיטב דש שוק ההון 12
ר מס שבח - בנייה עצמית פרטית על כמה מגרשים נדל"ן 0
Cat מס בתלוש משכורת כשאני בחופשת לידה מיסים 7
S שאלה על קיזוז מגן מס משנה קודמת עם רווחים משנה נוכחית מיסים 0
מ מס עיזבון אמריקאי מיסים 1
עתיד מתוק מס רווחי הון - כמה מההפסד אפשר לקזז מרווח? שוק ההון 15
י אירוע מס בשינוי גוף מנהל לפוליסת חיסכון מיסים 6
ד החזר מס שכיר - הצמדה וריבית - תאריך ערך מיסים 25
ר תשלום מס מיסים 5
T מימוש מניות ורף תקרת מס הכנסה (אסטרטגיה כדאית) שוק ההון 9
yossik מס הכנסה על זיכוי בעמלות מסחר מיסים 3