• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

ריבית נומינלית ואפקטיבית בלוח שפיצר

PeterPan

משתמש רשום
דירוג
3
היי,
נתקלתי הרבה במושגים ריבית נומינלית וריבית אפקטיבית בהקשר של משכנתא / הלוואה בלוח סילוקין שפיצר, והלכתי קצת לאיבוד..
נקח לדוגמא ריבית נומינלית שנתית של 6%, הריבית האפקטיבית (בתשלום חודשי) תהיה 6.17%.
אם לוקחים הלוואה של 100 ש"ח למשך 12 חודשים בריבית נומינלית של 6%, הריבית החודשית תהיה 0.5% (6%/12), וסך ההחזר החודשי הקבוע 8.61 ש'ח. יוצא שבסוף התקופה מחזירים סך הכל 103.28 ש"ח, כלומר ריבית של 3.28%.
מה אני מפספס פה? איפה באה פה לידי ביטוי הריבית האפקטיבית?

תבחין בין שני מקרים: הלוואה שמוחזרת כולה, בבת-אחת, בסוף התקופה, והלוואה בסגנון משכנתא (בין אם לפי לוח שפיצר או נוסחה אחרת [קרן שווה למשל]) שבה ההלוואה מוחזרת באופן שוטף במהלך חיי ההלוואה. במקרה הראשון, של הלוואה שמוחזרת כולה בסוף התקופה, חישוב הריבית אכן יהיה כמו שאתה חושב - אם לקחת הלוואה של 100 ש"ח לשנה, בריבית שנתית של 6%, בסוף התקופה תחזיר לבנק 106 ש"ח ותיפרדו כידידים.

אבל במקרה השני, שבו ההלוואה מוחזרת באופן חודשי, החוב שלך לבנק הולך ויורד עם הזמן. למשל בדוגמה שנתת, הלוואה של 100 ש"ח לשנה לפי לוח שפיצר, כעבור 6 חודשים אתה כבר חייב לבנק רק כמחצית מהסכום. זה אומר שמתוך ה-100 ש"ח שלקחת, על 50 ש"ח תהיה חייב ריבית של שנה אבל על ה-50 ש"ח האחרים תהיה חייב רק ריבית של חצי שנה. כמובן שגם זה לא מדויק, אלא צריך להסתכל בדיוק על כל שקל מההלוואה כמה זמן הוא "היה אצלך" לפני שחזר לבנק, ולחשב עליו את הריבית בהתאם. החישוב מסובך, אבל התוצאה היא כפי ששמת לב - שאתה בפועל לא משלם לבנק 6 ש"ח ריבית בסוף התקופה אלא הרבה פחות.

• אהבתי
Reactions: ogi
אבל התוצאה היא כפי ששמת לב - שאתה בפועל לא משלם לבנק 6 ש"ח ריבית בסוף התקופה אלא הרבה פחות.
מנסה להבין משהו על הלוואות בכללי:
אם לוקחים 20 אלף שקל בריבית P+2.5 (היום 4.15) שנתית לשנתיים ההחזר החודשי יוצא 869.4, כלומר 20900 מוחזרים. יעני 900 ריבית.
נכון שבהתחלה משלמים יותר ריבית... אבל 900 זה 4.5% מ-20000, או בערך 2.2% ריבית שנתית... זה הגיוני? הריבית השנתית היא בעצם קטנה כמעט פי 2? או שהריבית היא לא באמת שנתית אלא לכל התקופה?

מנסה להבין משהו על הלוואות בכללי:
אם לוקחים 20 אלף שקל בריבית P+2.5 (היום 4.15) שנתית לשנתיים ההחזר החודשי יוצא 869.4, כלומר 20900 מוחזרים. יעני 900 ריבית.
נכון שבהתחלה משלמים יותר ריבית... אבל 900 זה 4.5% מ-20000, או בערך 2.2% ריבית שנתית... זה הגיוני? הריבית השנתית היא בעצם קטנה כמעט פי 2? או שהריבית היא לא באמת שנתית אלא לכל התקופה?
בהלוואת שפיצר אתה גם מחזיר חלקים מהקרן במהלך התקופה, ובכל חודש אתה משלם ריבית על הקרן שנותרה.

אינטואיציה 1:
אז לשם הדוגמה שלך תחשוב שאחרי שנה החזרת כבר (בערך) חצי מהקרן וישאר לך (בערך) 10K בקרן
אז זה אומר שבשנה השניה לצורך הדוגמה כבר תשלם לכל היותר 4.1% על 10K שזה כמו 2.05% על 20K

אינטואיציה 2:
דוגמה נוספת בחודש האחרון אתה גם בדיוק אמור לסיים להחזיר את הקרן, אז הריבית בחודש הזה היא ממש קטנה (רק על בערך 1/24 מהקרן)

הסבר יותר גדול:
כלומר ב24 חודשים האלה הקרן שלך נראית בערך ככה:
חודש | גודל קרן ביחס להתחלה |
1 | 1
2 | 23/24
3 | 22/24
...
12 | 1/2
13 | 11/24
...
24 | 1/24

אז הריבית הממוצעת שאתה משלם היא מעין ממוצע על זה
כלומר תשלם:
0.3416% * (1 + 23/24 + 22/24 + 21/24 + ... + 1/24) * 20000
^ ################ ^ ###################### ^
ריבית
######### חלק הקרן שנשארה בכל חודש##### הקרן המקורית
חודשית

שים לב שהחודש הראשון והאחרון הממוצע של ערך הקרן שלהם זה 25/48 (וכן השני והלפני האחרון, השלישי והשלישי מהסוף וכו')
אז זה יוצא בממוצע כאילו אתה משלם בערך ריבית של שנה על חצי מהקרן (או חצי מהריבית על שנתיים כמו שאתה הצגת את זה)

*המספרים לא מדויקים לגמרי אבל זו רוח הדברים מקווה שזה עוזר להבין

@gall6 תודה על ההסבר. בעיקרון אני מבין, אבל עדיין מה שמבלבל אותי זה שפרקטית אחרי שנתיים שילמתי 4.5% מהסכום* ואם אני משווה את זה לתשואה אז אם הסכום היה מושקע ב-2.2%~ בשנה זה היה מכסה את זה אחרי שנתיים. אז למה הריבית היא "4.15% שנתית"?

*אלא אם אני טועה וזה יותר מ870*24 אחרי שנתיים? אבל ההחזר לא עולה, רק משתנה היחס קרן/ריבית...

@gall6 תודה על ההסבר. בעיקרון אני מבין, אבל עדיין מה שמבלבל אותי זה שפרקטית אחרי שנתיים שילמתי 4.5% מהסכום* ואם אני משווה את זה לתשואה אז אם הסכום היה מושקע ב-2.2%~ בשנה זה היה מכסה את זה אחרי שנתיים. אז למה הריבית היא "4.15% שנתית"?

*אלא אם אני טועה וזה יותר מ870*24 אחרי שנתיים? אבל ההחזר לא עולה, רק משתנה היחס קרן/ריבית...

בגלל שבכל נקודת זמן, זו הריבית ששילמת על הקרן, פשוט הקרן קטנה עם הזמן.

אם אתה רוצה לקחת את זה לכיוון של השקעות אז תחשוב על זה הפוך,
נגיד אתה יכול להשקיע במשהו שנותן ריבית של 4.8% בשנה על הכסף, באופן אחיד (כלומר ריבית של 0.4% לחודש, אני מזניח ריבית דריבית בדוגמה אבל לצורך הקירוב זה יהיה נוח)
ואתה יכול בכל חודש להפקיד 1000 שקל לאותו חיסכון (ומתחיל מ0)

בחודש הראשון הפקדת 1000 ותקבל ריבית של 4 ש"ח
הפקדת 1000 נוספים ובחודש הבא תקבל גם 4 על ה1000 הראשונים וגם 4 על ה1000 השניים סהכ 8.
וכו'
בחודש ה24 יהיה לך 24K שהפקדת ותקבל עליהם ריבית חודשית של 24*4 שהיא 96 ש"ח

ואז תגיד אבל רגע - השקעתי 24K ש"ח בריבית שנתית של 4.8% הייתי מצפה לראות סה"כ 24000 * 9.6% = 2304
אבל מה שקיבלת בפועל זה
4 + 8 + 12 +16+ 20+....+92 + 96
שהם 1200 שקל
שזה כמו ריבית של 2.5% על שנתיים (5% סה"כ) על ה24K
אז איך זה יכול להיות?

התשובה היא שהקרן שלך התמלאה רק בסוף וצריך למצע את זה על כל אורך התקופה לפי גודל הקרן שהיה
שזה בדיוק כמו מה שקורה בהלוואה רק הפוך (במקרה הזה הקרן גדלה מ0 ל24K ובמקרה של ההלוואה היא קטנה מ20K ל 0)

*שוב אציין שהזנחתי ריבית דריבית וקצת עיגלתי מספרים לפעמים אבל זו רוח הדברים

נערך לאחרונה ב:
נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
E ההבדל בין ריבית נומינלית לריבית ריאלית בקרנות מחקות שוק ההון 8
Y השקעה בזמן משבר: לקיחת הלוואות בסכומים גדולים עם ריבית נמוכה צרכנות פיננסית 9
O פיקדון שקלי בפועלים, לשנה, 4% ריבית - האם כדאי? שוק ההון 6
A ריבית מברוקר זר מיסים 5
V תשלום ריבית על מינוס דולרי/שקלי בIB שוק ההון 10
T ריבית קבועה צמודה + אינפלציה = ריבית קבועה לא צמודה? נדל"ן 10
א שאלה בנושא - ריבית דריבית שוק ההון 2
א ריבית בקרן כספית שוק ההון 3
M השקעה ב IBKR במטבעות שונים עם ריבית גבוהה במיוחד- מה הקאץ'? שוק ההון 3
ד קבלת ריבית מאגח שוק ההון 2
N תכנון מכירת מניות ESPP - ריבית והצמדה עבור החזר המס מיסים 5
yossik ריבית על פיקדון פריים שוק ההון 1
מ איך לשלם למס הכנסה סכום קטן כמס על ריבית בפיקדון בחו״ל? מיסים 1
A ריבית בib שוק ההון 12
N פיקדון דולרי 5.4% ריבית שוק ההון 10
ד צורת סילוקין להלואה בסביבת ריבית יורדת צרכנות פיננסית 2
B ריבית בקרן נאמנות מחקה מדד אגח שוק ההון 5
H שיעור ריבית שנתית על יתרת חוב בכרטיס אשראי צרכנות פיננסית 1
C באיזה תנאי שוק פק"מ נותן יותר ריבית מהתשואה של קרן כספית? שוק ההון 6
M משכנתא - האם ניתן להמיר ריבית ק״צ לקל״צ ללא קנס? נדל"ן 3
A ריבית על איחור ב'אשמת' הקבלן נדל"ן 24
ג'וני לנד שאלה בנושא ריבית דריבית שוק ההון 48
ב אגח מומלץ בעקבות נתוני אינפלציה/ריבית שוק ההון 1
M הכנות לקראת הורדת ריבית שוק ההון 9
משה גל האם 'וואן זירו' נותנים באמת הלוואות ב-5% ריבית? צרכנות פיננסית 9
N מס על ריבית נצברת ב-IB? מיסים 4
חובב_פנסיה2022 אני מחפש מחשבון שיכול לחשב ריבית פריים על תקופה אמיתית היסטורית אוף טופיק 3
ס תשלום מס על ריבית מפיקדון בבנק זר מיסים 1
F תשואה ממוצעת 7%, ריבית 8%, האם תוכנית ההשקעות תשתנה? שוק ההון 3
Z יש לי יתרת זכות במס הכנסה צוברת ריבית. האם מתישהו מסהכנסה תוכל לטעון שזה התיישן כי לא דרשתי? מיסים 3
B חישוב ריבית שנתית שוק ההון 24
ש תשלומי ריבית משכנתא נדל"ן 8
א אגח מדינה ריבית משתנה - ביטוח נגד תסריט ההפיכה? שוק ההון 3
M ריבית מ-IB לדו"ח השנתי (עצמאי) - הסתבכתי מיסים 6
C IB - ריבית על כסף בחשבון שוק ההון 9
ק ריבית על העו"ש בפייבוקס שוק ההון 11
A ריבית עבור פקדון דולרי צרכנות פיננסית 6
ה דרכים לשיפור ריבית משכנתא נדל"ן 10
B אחוז חשיפה למניות בתקופת ריבית גבוהה שוק ההון 13
B יותר הון עצמי או משכנתא בעולם של ריבית גבוהה נדל"ן 14
T רכישת דירה מהון עצמי בלבד בזמן של ריבית גבוהה נדל"ן 20
B למה ריבית גבוהה עדיפה על אינפלציה? אוף טופיק 43
ט האם יש כלל אצבע להחזר משכנתא עבור כל 100,000 ש"ח עבור ריבית x ? פוסטים מאיכות נמוכה 4
tomchoook בירור ריבית על המשכנתא לצורך החזר מס נדל"ן 24
מ מס על ריבית בIB מיסים 2
Cfy חישוב ציפיות ריבית עתידיות מתוך ה-US treasury yield curve שוק ההון 0
M ריבית על חריגה של 10 ימים? צרכנות פיננסית 1
I ריבית ומס על פיקדון בנקאי שוק ההון 16
Lag הלוואה ללא ריבית לטובת השקעה שוק ההון 25
N חישוב ריבית של קרן כספית (שקלית) - האם החישוב שלי נכון? שוק ההון 7

נושאים דומים

Back
למעלה