1. אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.

קיצוץ בהטבות המס לקרנות ההשתלמות

הנושא בפורום 'פינת המשקיעים' פורסם ע"י JBUZZ, ‏11/6/19.

data-full-width-responsive="true">
  1. גרהם

גרהם משתמש בכיר

+1
    ובישראל בגלל העליה המטורפת בחירי הנדלן, יש לפעמים פערים מאד גדולים בין השניים. (מצד שני, מדינה צעירה, אז אין כמעט הוון שעובר במשפחה מאות שנים כמו באירופה).

ת.אוקהם ו-Yoss אוהבים את זה.
  2. nicepo1

nicepo1 משתמש בכיר

צודק כול אחד מגדיר אחרת,אני חושב שרוב מי שנמצא בעשירונים 8-9(וכנראה גם חלק מ10)בארץ מחשיב את עצמו וגם נחשב בשיח פה למעמד ביניים(גבוה).
    לגבי המעמד "מתחת" אני אישית מתייחס אליו כנראה כ"מעמד הפועלים".
    אולי הנוסח הזה מויקיפדיה מתאר טוב:
    "מעמד הביניים (או המעמד הבינוני) הוא מונח במדעי החברה המתאר קבוצה חברתית וכלכלית של אנשים בעלי יכולת כלכלית סבירה, אשר אינם בעלי השפעה או עושר יוצאי דופן או ניכרים לעין."

"ההגדרה המרחיבה של מעמד הביניים נובעת מחלוקה של אוכלוסייה לפי מעמדות סוציו-אקונומיים. חלוקה זו מבחינה בין מעמד גבוה (למשל 1% העשירים), ומעמד הפועלים, כשבתווך נמצא מעמד הביניים. חלוקה זו מגדירה את החלוקה המצמצמת כ"מעמד בינוני-נמוך"."
    אז ההגדרה שלך פשוט מפרידה בין "מעמד בינוני נמוך לגבוה ושלי לא.

הסיבה היא שלראיתי הם קרובים יחסית בהתנהגות והתנהלות ביחס לקצה העליון של עשירון 10 שלראיתי הם ה"עשירים".

מסכים רק מדגיש שצדק ואופטימלי זה גם לא אבסולוטי.
    לדוגמה לאחד נראה צודק ואופטימלי שאנשים שבוחרים מרצון לחיות בעוני לא ישלמו כלל מס ואפילו מס שלילי מאוד(אני כולל קצבאות פטורים ומיסים כיחידה אחת)ולאחר נראה שלא.

ת.אוקהם ו-roneng אוהבים את זה.
  3. chen15

chen15 משתמש ותיק

רוצה רגע להתייחס לרעיון של מעמ אפס על פירות וירקות. עד לא מזמן חשבתי גם אני זה די ברור מה פרי וירק, והייתי מסכימה עם @mark18 בכיף.

לאחרונה נחשפתי קצת יותר לנושא, ורוצה טיפה לשתף, כי זה ממש מעניין, בעיניי.

אז זה מתחיל בבאסטה בשוק שמוכרת פירות וירקות בשקיות למי שבא לקנות. פטור ממעמ? פטור.

ואז הוא מזהה שיש בחור שבא כל בוקר לקנות פירות וירקות. מסתבר שלבחור יש משרד עם צוות של עשרה עובדים בדיוק מאחורי הבסטה, והוא קונה להם כל בוקר סחורה טרייה למטבח. מציע לו הבסטיונר: מה אתה צריך כל יום לרדת אלי? ממחר אני עולה אליך. אין עלות משלוח. עלי. על הדרך הוא דופק בדלת של עוד כמה משרדים והנה נוצר מוצר חדש: חלוקה יומית של פירות טריים עד לדלת המשרד. זה פירות וירקות? יש פטור ממעמ? האם התשלום הוא בגין השירות או המוצר? יטען הבסטיונר - מה פתאום?! המשלוח חינם!!! עלי!!!

הלאה. מה הקטע להניח בפתח המשרד שקית עם פירות וירקות? הוא משתדרג טיפה ואורז בסלסילה נעימה לעין, שיהיה אפשר רק להרים ולהניח במטבחון. אחר כך הוא מכין מגשי פירות / ירקות לישיבת צוות כל יום ראשון. רק-רק-רק פירות וירקות. אז יש פטור ממע"מ?

ומי שאין לו באסטה ומכין מגשי פירות לאירועים? חל עליו הפטור?

ומה בדבר מיץ גזר/ תפוזים סחוט טבעי טבעי על טהרת הפרי? אז מי שמוהל במים/ מוסיף תוספים לא פטור?

בקיצור. זה מסובך.
    אפילו שזה ניראה פשוט
    יש כל הזמן דיוני שומות כאלו
    (בפרט שעסקים כאלו לרוב רוכשים בפטור ממעמ, אז אם הם נדרשים לגבות מעמ אין להם מול מה לקזז והם צריכים אפקטיבית לשלם מעמ כמו צרכן סופי ולא כמו גורם מייצר, שזה מעוות)

HHH, ת.אוקהם ו-Yoss אוהבים את זה.
  4. גרהם

גרהם משתמש בכיר

קיימת פסיקה על מגשי פירות חתוכים, או משהו דומה (לא זוכר בדיוק). אם מעניין מישהו, אחפש ואצרף.
    וזה עוד הנושא הקל. על הפטור באילת ועוד יותר על מעמ אפס לנותני שרותים לתושבי חוץ, יש המון פסיקה. כלומר, המון מחלוקות.

5. Yoss

Yoss משתמש בכיר

הפוסט אכן לא עוסק בדיוק בזה, ואגע בו מיד.
    אתה מגדיר כל הזמן את ה"מעמדות" על בסיס חציוני/אחוזוני, אבל יש הגיון רב להגדיר את מעמד הביניים על בסיס ממוצע ולא חציון. הגדרה כזו מתכנסת יפה עם האינטואיציה של מי הוא מעמד הביניים.
    הפוסט של דעת מיעוט אכן עושה משחקים מספריים כדי לכנס את השכר של "ריקי כהן מחדרה" לשכר חציוני, אבל הוא עושה את זה בגלל שלרבים ברור, אינטואיטיבית, שריקי כהן מחדרה היא מעמד ביניים, אבל הערך המספרי של השכר שהוצמד לה על ידי לפיד היה נראה מוזר כי רוב האנשים מרוויחים הרבה פחות, ולכן אורי כץ טרח והראה שזה כן השכר הנפוץ בקרב אלו שאנו תופסים, אינטואיטיבית, המעמד ביניים.
    (למה זה אינטואיטיבי? כאמור לדעתי בגלל שמעמד הביניים נגזר מממוצע ולא מחציון, וכוונתי היא גם ל"התנהגות ממוצעת" ולא רק להכנסה ממוצעת.)

roneng אוהב/ת את זה.
  6. nicepo1

nicepo1 משתמש בכיר

כמה בירוקרטיה וחוסר יעילות זה מדהים(לא רק בנושאים האלה).
    הערכה פה:https://www.themarker.com/allnews/1.6072879

שזה עולה לנו 27 מיליארד שקל בשנה.
    ועכשיו ממשלת התיקים שבנוסף לעלות עצמה יש לה פוטנציאל גבוה להחמיר את המצב אפילו יותר.

HHH אוהב/ת את זה.
  7. mark18

mark18 משתמש ותיק

צודק, ההנחה הסמויה שרכוש רב מניב הכנסות (שכר דירה, דיבידנד, רווח הון). קל מאוד למדוד הכנסות (לפי הצהרת מס) קשה למדוד ערך ונזילות של נכסים (לדוגמה נכסים עם נזילות מוגבלת כמו קרן פנסיה, דירה יחידה וכו). באיזה עשירון בעלת הבית?
    אף אחד לא בוחר בחיים של עוני, לפעמים קשה (ואף בלתי אפשרי) לצאת משם.
    כל רגולציה, בדרך כלל תיצור עיוותים השאלה היחידה האם התועלת עולה על המחיר של העיוותים הללו. לדעתי בנושא פטור של מע"מ על פירות וירקות, בהחלט,
    מעל 2 מיליון אזרחים קשיי יום נהנים ממחירים נמוכים ב 17% על ירקות ופירות, לדעתי שווה את הסיפור עם הבאטסטה.
    למה? כאשר אין צידוד (skewness) הערך הממוצע והחיצוני יהיו זהים. כאשר יש צידוד לדעתי נכון יותר להסתכל על ערך הביניים כלומר חציון (מעמד ביניים-50% מהערכים מתחת ו50% מעל). נניח שההמוצע נמצא בעשיריון ה9, רוב המוחלט של האזרחים נמצא מתחת לממוצע, מדוע נכון לקרוא לעשירון 9 מעמד ביניים אם הוא לא מייצג את האמצע (ואפילו לא קרוב לכך?)
    מעמד ביניים נגזר מהשכר החיצוני (75-125%) או מעשירונים 4-7. בכל מקרה זה כמו הדוגמה שלי עם עמק הסיליקון, נסכים שלא להסכים.

8. roneng

roneng משתמש בכיר

זה נכון לרווח ממומש.
    הרבה "עשירים" מושכים מתיק ההשקעות שלהם רק את מה שהם צריכים למחיה שותפת, כלומר רוב ה"הון" לא ישתקף בהכנסות.
    וזה עוד לפני שמדברים על תכנוני מס שונים כמו בעלי עסקים שפשוט רושמים את רוב ההוצאות שלהם על העסק ואז לא צריכים למשוך כמעט משכורת.
    תתפלא :)
    יש המון אנשים שמעדיפים להשאר בבית ולא לעבוד ולקבל במתנה כל מיני קצבאות למיניהן.
    כמובן שלא כולם כאלה, אבל זה לא אומר שאין.
    ולדעתי לא.
    אל תשכח שמעבר לעיוותים יש גם עניין של סיבוך בירוקרטי. הקופות בסופר צריכות עכשיו לתמוך ב2 סוגים של מוצרים - כאלה עם מעמ וכאלה בלי, ולחשב כל דבר בנפרד. וככה כל מערכת ניהול הכספים של הסופרים וכו'.
    לדברים האלה יש עלות.
    גם שאר מליוני האזרחים שהם לא קשיי יום "נהנים" מאותו פטור על פירות וירקות. ועם כבר העשירים כנראה נהים ממנו יותר כי הם קונים יותר פירות וירקות יקרים.
    אבל רגע, למה רק פירות וירקות? בוא ניתן פטור ממעמ על אוכל באופן כללי, כי זה מוצר בסיסי. ומה עם חשמל לבית? אתה לא רוצה להוזיל ב17% את עלויות החשמל לכל אותן מליוני מסכנים (וכל אותם מליוני לא מסכנים)?
    ומה עם דלק? הרי גם להתנייד ממקום למקום זה צורך בסיסי.
    ומה עם אינטרנט בייתי? הרי היום כבר אי אפשר בלי, זה ניהיה מוצר יסוד.
    אהה, ואל תשכח גם מכשירי טלפון וקו טלפון חודשי.

9. nicepo1

nicepo1 משתמש בכיר

אף אחד זה החלטי מידי,ברור לי מאוד שהרבה פעמים קשה מאוד לשפר את המצב הכלכלי אבל למשל הדוגמה שנתת על הסולידית.....לפי הנתונים שלך היא חייה בעוני,אני די בטוח שזה מבחירה.

מה בקשר לאנשים שבוחרים להביא הרבה מאוד ילדים ושאחד מבני הזוג לא יעבוד?
    זה לא בחירה?
    הגישה שלי היא שעדיף לתת חכות ולא דגים אחרת אתה מעודד תופעות כאלה וזה על חשבון כאלה שאני לא מחשיב לעשירים(ואתה כן).

נערך לאחרונה ב: ‏19/5/20
    ת.אוקהם אוהב/ת את זה.
  10. mark18

mark18 משתמש ותיק

כמו שאמרתי פשוט אין מדד יותר טוב כרגע.
    אם כבר סטינו לחלוטין מהדיון המקורי (הטבות מס לקרן השתלמות). לדעתי יש לבחון 3 קרטריונים :
    1. הסביבה של האדם (אינו פרי בחירה)-המשפחה, ההון ההתחלתי שלה,בית הספר בו הוא למד, הסביבה והערכים שעליהם הוא גדל. האם לילד ממאה שערים או מג'בל מוכאבר מצפה עתיד של מעמד ביניים? ספק גדול (הסיכוי שלו לעתיד טוב יותר נמוך משמעותית מלילד של ריקי כהן מחדרה).
    2. היכולות האישיות של האדם (פיזיות ומנטליות)-לאדם יש על כך שליטה מוגבלת. הוא יכול לשפר את היכולות שלו, אך לרוב הוא לא שולט על המצב הבריאותי שלו או על כישרון בתחום כזה או אחר (סוג של הגרלה גנטית). אדם ממשפחה מבוססת "מוסלל" לתוך מעמד הביניים, ילד ממשפחה קשת יום ידרש להפגין יכולות יוצאות דופן על מנת לצאת מאותו מעגל עוני.
    3. אחריות של האדם-מה הוא עשה בשביל לצאת מעוני. מה האופציות שיש לו ומה הוא ניסה לעשות עם זה.
    תמיד יש מקרים של אנשים שמרווחים מן ההפקר, זה לא סיבה לוותר על מערכת הרווחה.

כבר עכשיו יש מוצרים בפיקוח.
    לא מעט נזקקים ומבוגרים מקבלים הנחות על חשמל.
    תחבורה ציבורית מסובסדת
    יש אינטרנט חינם בכל ספרייה עירונית, (בלי מזון מתים, בלי אינטרנט עוד אפשר לשרוד).
    בארה"ב אגף הרווחה חילק טלפונים פשוטים ותוכניות מסובסדות לנזקקים (obama-phone), לא ידוע לי על הנושא בארץ.

האם זאת באמת בחירה חופשית? כלומר האם יש לאותם אנשים אלטרנטיבה (חוץ מלעזוב את המשפחה והעולם החרדי?) נישואים בגיל מוקדם, חוסר מודעות לתכנון משפחה,השכלה שלא מאפשר השתלבות בשוק העבודה, חוקי גיוס שמשאירים מפרנס אחד בישיבה עד גיל 25. לדעתי במובן מסוים מדובר בהסללה לעוני על ידי הסביבה בה האדם חי לא על ידי בחירה חופשית (ראה לקרטריון 1).

11. אחיעם

אחיעם משתמש רשום

מקבלי קצבת זיקנה עם השלמת הכנסה זכאים להנחה של 50% בתשלום דמי השימוש הקבועים לחברת בזק

12. roneng

roneng משתמש בכיר

זה לא אומר שהמדד שיש עכשיו הוא טוב :)
    ואין בעיה להמציא מדד אחר שמתסכל על שקלול הנתונתים - כלומר לוקח בחשבון "שווי נקי" של הבנאדם ביחס לגיל, ולא הכנסות שלו בחודש/שנה מסויימים.
    לא אמרתי שאין קריטריונים, רק שקיימים אנשים שנשארים עניים מבחירה, בניגוד לטענה המאוד החלטית שלך ממקודם.
    כמו שאמרת - מה הסיבות לכך זה כבר באמת לא רלוונטי לדיון.
    מה הקשר בין פיקוח מחירים (שגם אליו אני מתנגד) לבין פטור ממעמ?
    כלומר יש הנחה ספציפית לקבוצת אוכלוסיה ספציפית.
    זה גם הנחה וגם קבוצת אוכלוסיה מוגבלת, בניגוד לפטור ממס שתקף לכולם.
    גם פה - סיבסוד זה משהו שונה לגמרי מפטור ממס.
    היה רצון לפטור תחב"צ ממע"מ, בסוף פשוט הורידו מחירים ב17% אבל השאירו את המע"מ.
    למה לא לעשות אותו דבר עם פירות וירקות?
    יש גם פירות וירקות חינם אצלי במשרד בעבודה לכל העובדים.
    איך זה קשור לפטור ממעמ?
    ושוב - האם בארה"ב האגף הזה נתן לאנשים הללו פטור ממע"מ?

13. nicepo1

nicepo1 משתמש בכיר

ברור שאתה נולד לתוך זה,אני רק אומר שדגים גורמים לאוכלוסיות האלה להישאר באותו מצב,אני מעדיף לתת להם חכות במקום, מה שיעודד(ואולי יאלץ) אותם להתקדם.
    בנוסף אני חייב לציין שאין לי שום בעיה אם אנשים שרוצים לחיות בצניעות ופחות חשוב להם להכניס יותר כסף.
    גם לא רואה פסול שמי שמרוויח יותר ישלם יותר,אבל יש פה עניין של מידתיות,ומה אנחנו עושים כדי לשנות את זה.
    החברה בישראל מהבחינה הזאת חולה.
    חוץ מהעניין הכלכלי עצמו(שנניח שעובד כרגע) יש גם עניין חברתי שיכול לגרום למשבר עמוק.

roneng אוהב/ת את זה.
  14. Yoss

Yoss משתמש בכיר

כן.
    זאת אומרת, לחלקם יהיה קצת קשה יותר מאשר לבן למעמד הביניים, אבל לחלוטין לא בשמים היא.
    רבים בוחרים (בבחירה הלגיטימית מאוד) ביותר "איקס" ופחות כסף מאשר פחות איקס ויותר כסף. ברור שהם היו מעדיפים גם יותר כסף, אבל זו בחירה חופשית בסיסית ביותר.

nicepo1, ת.אוקהם ו-roneng אוהבים את זה.
  15. mark18

mark18 משתמש ותיק

כמו שאמרתי, יתכן כי הם קיימים אך הם מיעוט זניח.
    המטרה של שניהם להוריד את המחיר. אפשר לעשות זאת על ידי פיקוח ישיר, סובסידיה או הורדת מיסים כולם מובילים לאותה תוצאה. לכל דרך יתרונות וחסרונות משלה
    חברת חשמל היא מונופול, איך אפשר ליישם סיבסוד דומה עבור ירקות? קצבת ירקות לנזקקים? בירוקרטיה נוספת עבור ביטוח לאומי....
    אני לא חושב שזה כל כך פשוט ,איך בפועל מורידים את מחיר הירקות בכל הבאסטות בשוק ב 17%?
    פטור ממע"מ מנגיש את המוצר לאוכלוסיות חלשות. המוצר (אינטרנט) נגיש לכולם בחינם בסיפרייה.

16. roneng

roneng משתמש בכיר

אתה טוען ככה, בלי שום סימוכין.
    אני טוען להיפך - שהם הרוב המוחלט. כמובן שגם בלי שום סימוכין.
    מעולם לא דיברתי על המטרה אלא רק על אמצעי.

אני טוען שפטור ממעמ לא טוב ולא יעיל. אם אתה חושב שצריך לסבסד פירות וירקות לעניים אני עוד יכול לקבל את זה. תעביר להם כל חודש 200 ש"ח בתלושים שתקפים רק לזה מבחינתי.
    נתתי דוגמא שורה אחת למעלה.
    ואין קשר לזה שחברת חשמל מונופול או לא. אפשר היה גם לתת לכל האנשים בארץ פטור ממעמ על חשמל אם היו רוצים. עובדה שלא עושים את זה.
    כמו שאמרתי - אין שום סיבה לתת הנחה לכולם. תן תלושים לכל אותם "נזקקים" מבחינתי.
    זה יעלה הרבה פחות מהבירוקרטיה שיש היום עם המעמ.
    איך פטור ממעמ מנגיש מוצר יותר מאשר כל סובסידה אחרת?
    ולמה צריך להנגיש דוקא פירות וירקות לאוכלוסיות החלשות?

נראה לי שאתה מפספס לגמרי את מה שאני אומר. הבעיה שלי היא לא עם סובסידה כזאת או אחרת על פירות וירקות לעניים, הבעיה שלי עם הצורה שבה עושים את זה

17. ת.אוקהם

ת.אוקהם משתמש ותיק

יש מידה מסויימת של פטרונות במשפט הזה ובאופן כללי בכל ההסתכלות על חרדים כעניים עם עתיד רע.
    מרביתם אינם רואים בעצמם כלל עניים.

ואני אצטט:
    "משני סקרים אלה עולה, שהמצב הכלכלי בחברה החרדית טוב בהרבה מזה המשתקף מנתוני העוני ה"רשמיים". למשל, מרבית החרדים מרוצים ממצבם הכלכלי (רק 30% ב-2017 העידו שאינם מרוצים ממצבם הכלכלי). כלומר, רבים מהמוגדרים כעניים מרוצים ממצבם הכלכלי; ושיעור הלא-מרוצים מהמצב הכלכלי בקרב החרדים אף נמוך משל היהודים הלא-חרדים (35%), ומשל הערבים (47%)."

מתכנת, nicepo1, גרהם ומשתמש נוסף אוהבים את זה.
  18. mark18

mark18 משתמש ותיק

אפשר לבטל את הפטור ולחלק food stamps כמו בארה"ב, אין לי בעיה עם זה. הדיון התחיל מזה שמישהו הציע לבטל את הפטור על המע"מ ללא סובסידיה חילופית (דבר שכמובן יפגע יותר באוכלוסיה החלשה).
    כל עוד אנחנו משיגים את המטרה (מזון זול ונגיש עבוד אוכלוסיה נזקקת), האמצעי פחות משנה לי.
    אני שמח שרובם מרוצים מהחיים אך השאלה היא לא איך הם רואים את עמצם, אלה ההכנסה שלהם בפועל, כלומר מה הסיכוי שלהם להגיע למעמד ביניים (כמו שאנשים הגדירו אותו כאן).
    הסיכוי שלו לעתיד טוב יותר (כלכלית), כלומר ההסתברות שיגיע למעמד ביניים נמוך משמעותית מלילד של ריקי.

19. roneng

roneng משתמש בכיר

לא, הדיון התחיל מזה שמישהו הציע לבטל את הפטור ממע"מ. הוא לא אמר בשום שלב שהוא נגד סובסידות חלופיות.
    אתה יכול לטעון שצריך סובסידה חלופית לאוכלוסיות מסויימות, אבל אתה לא יכול לטעון שהפטור ממע"מ הוא הגיוני.

20. גרהם

גרהם משתמש בכיר

ועולה השאלה איך אמור להתייחס הרוב (הזמני) לבחירה הזו שיש לה מחיר מבחינת כולם, כי גם מי שבוחר בעוני ממשיך להשתמש באותם שרותים ציבוריים כמו מי שעובד למחייתו. ברור שאי אפשר לאסור על אדם לבחור להיות עני, אבל אפשר לתת תמריצים שלא יעשה זאת. שאלות מורכבות של זכויות המיעוט, תפקידה של המדינה ועוד. כשעל הפרק השאלה הגדולה האם אתה רוצה / מוכן שילדיך יחיו במדינה שרמתה הכלכלית והשרותים שהיא נותנת ברמה של בני ברק.

nicepo1, ת.אוקהם ו-roneng אוהבים את זה.
מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
  1. אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן. אין באמור בפורום כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו של כל אדם.