• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

קופות גמל יוכלו לשלם קצבה - עד 240 תשלומים

• פותח הנושא c881
  • פורסם בתאריך
על המוצר שמדובר עליו מתחילת השרשור (קבלת קבצה דרך קופת גמל). אם תקרא את התקנות המוצעות - תראה שהקצבה אינה קבועה כלל.
וגם ביטוחי המנהלים אפילו עם מקדם מובטח נושמים לפי התשואה בפועל מרכע היציאה לפנסיה לפי התשואות שהושגו

ביטוחי המנהלים אפילו עם מקדם מובטח נושמים לפי התשואה בפועל מרכע היציאה לפנסיה לפי התשואות שהושגו
3 יועצים פנסיונים בלתי תלויים אמרו לי שהקצבה בביטוחי מנהלים (וגם בפנסיה מקיפה ומשלימה) קבועה, רק צמודה למדד, מרגע היציאה לפנסיה. אולי הם כולם לא יודעים, ואולי כולם משקרים. אני מודה שאני לא קראתי את התקנון, אז אולי זה טעות. אשאל שוב יועץ נוסף שאני פוגש בקרוב.
בכל מקרה, לפי מיטב הבנתי חלק מהסיפור בביטוחים האלו (פנסיה, מנהלים) זה לא רק לבטח אותך ממצב בו תחיה הרבה שנים, אלא גם לבטח אותך מירידה משוק ההון: הרעיון (לדעתי) שאתה מקבל אחוז קבוע no matter what. אדם בן 80 נמצא בסכנה לא רק כי ההון האנושי שלו הוא אפס, ולא רק כי הוא עלול לחיות הרבה שנים, אלא גם כי החסכונות שלו בשוק ההון עלולים להיחתך פי 2 ואין לא הרבה זמן לחכות להתאוששות.
אברר זאת שוב.

3 יועצים פנסיונים בלתי תלויים אמרו לי שהקצבה בביטוחי מנהלים (וגם בפנסיה מקיפה ומשלימה) קבועה, רק צמודה למדד, מרגע היציאה לפנסיה. אולי הם כולם לא יודעים, ואולי כולם משקרים. אני מודה שאני לא קראתי את התקנון, אז אולי זה טעות. אשאל שוב יועץ נוסף שאני פוגש בקרוב.
בכל מקרה, לפי מיטב הבנתי חלק מהסיפור בביטוחים האלו (פנסיה, מנהלים) זה לא רק לבטח אותך ממצב בו תחיה הרבה שנים, אלא גם לבטח אותך מירידה משוק ההון: הרעיון (לדעתי) שאתה מקבל אחוז קבוע no matter what. אדם בן 80 נמצא בסכנה לא רק כי ההון האנושי שלו הוא אפס, ולא רק כי הוא עלול לחיות הרבה שנים, אלא גם כי החסכונות שלו בשוק ההון עלולים להיחתך פי 2 ואין לא הרבה זמן לחכות להתאוששות.
אברר זאת שוב.
אני יודע מה שקראתי בפוליסות של 2 חברות ביטוח שונות, תכנס לאתר של חברת הביטוח שלך ותקרא במאגר הפוליסות זה לא סוד מדינה
ציטוט מפוליסה שתנאיה הוגדרו ב 1996
" החל המבוטח לקבל ,גמלא חודשית לתשלום' על פי ס"ק (1) לעיל או סעיף 19 להלן, ישתנה סכומה מדי חודש בחודשו על פי תוצאתיהן של ההשקעות בניכוי הריבית על פיה חושב סכום הגימלא החודשית הכל על פי ההוראות המתאימות לעניין זה ב 'תוכנית הביטוח'. "

פוליסה משנת 2009
"2. סכומי הקצבה ישתנו מדי חודש על-פי שיעור התשואה על ההשקעות במסלול ההשקעה, בניכוי דמי הניהול כאמור בסעיף 39.1 לעיל, ובניכוי הריבית התחשיבית שעל פיה חושבו הקצבאות. "

החברה לא מבטחת את התשואה, זה לא מקרה יוצא דופן, המקדמים המובטחים נקבעים בעת חתימת החוזה ובמקדמים הלא מובטחים נקבעים העת היציאה לגמלאות, וכולם "נושמים" לפי התשואה של התיק מרגע משיכת הקצבה הראשונה. כמו שמי שמקיע לבד חשוף לתנודתיות בשוק ההון,
היחידים שזוכים לסוכ של הגנה הם עמיתי קרנות הפנסיה וגם שם יש רכיב של הפסדי תשואה (קטן יותר) שיתבטא באיזון האקטוארי שקורה מעתה והלאה רק בין עמיתים שפרשו וללא סיבסוד צולב.

נערך לאחרונה ב:
3 יועצים פנסיונים בלתי תלויים אמרו לי שהקצבה בביטוחי מנהלים (וגם בפנסיה מקיפה ומשלימה) קבועה, רק צמודה למדד, מרגע היציאה לפנסיה.
בביטוח מנהלים זה כפי שע. מדי אמר.
אאלט בפנסיה המקיפה זה כפי שכתבת רון.

בביטוח מנהלים זה כפי שע. מדי אמר.
אאלט בפנסיה המקיפה זה כפי שכתבת רון.

בקרן פנסיה אכן הקבוע נשאר קבוע בהתאם לטבלה שהוגדרה אולם בגלל הערבות ההדדית במידה והמשיכה בפועל גדולה מהתשואה נוצר גרעון הגרעון יתחלק עם כלל העמיתים.

יש שתי דרכים עיקריות ליצור גרעון בקרן פנסיה עבור הפורשים
1. ממוצע הפורשים חי יותר מדי - זה בד"כ מגולם כבר במקדם מאחר והערכת תוחלת החיים הממוצעת (תחזית) הינה די מדוייקת עבור אוכלוסיה גדולה כאשר התחזית היא ל ~ עוד 20 שנה.
2. תשואה נמוכה - אם מחלקים כסף לפי 4% ומרוויחים 2% עלול להיווצר הפסד (אקטוארי)

ההפסד אקטוארי יורד מכלל העמיתים לפי הצבירה, ולכן גם בקרן הפנסיה הקבוע אינו קבוע.
בגלל הרפורמה בקרנות הפנסיה שהפרידה בין עמיתים פעילים לעמיתים פורשים ובגלל החיוב של האוצר להחזיק את הכספים בתיקים "בטוחים" נוצר גרעון לפורשים ואז נכנס המודל הדינאמי של האגח, ולכן האפקט של איזון אקטוארי עקב הפסד תשואה עבור פורשים נמוך משמעותית כי רוב הכסף מכוסה דרך האגח המיועדות שמרסנות את ההסתברות ל"אוברדראפט" של הקרן

@ע.מדי כמובן שקיים איזון אקטוארי.
אני לא זוכר כרגע אם הוא נעשה פר תיק (רק לפורשים למשל) או לכלל הקרן.

נערך לאחרונה ב:
אני לא פרשתי ושנה שעברה בוצע איזון אקטוארי.
אני אתקן, האיזון של הפורשים מבוצע רק לפורשים
ושל החוסכים רק לחוסכים
אם זה לא היה ברור מהדיון.
אם חוסכים פעילים מתים ואו מאבדים כושר עבודה
והכיסוי ששילמו עבורו כלל העמיתים הפעילים לא כיסה את הנזק ההפרש הוא האיזון האקטוארי שמתחלק בין העמיתים הפעילים לפי הצבירה.

נערך לאחרונה ב:
יש בקרן שני מאזנים, הראשון זה שמופיע גם בפנסיהנט חל על כל החוסכים ומקבלי הקצבאות והשני רק עבור מקבלי הקצבאות. עוד אפשר לקרוא כאן http://www.pensuni.com/?p=1992

לאחר בירור נוסף
הפנסיונרים ממנים בעצמם רק את הגידול בהתחייבויות שקשורות לקצבה וזה שקול לעדכון המקדם הפנסיוני
לגבי ביטוחי חיים ואובדן כושר עבודה המימון הבין דורי ממשיך וככל שתעריפי האוצר יהיו פחות ראלים ההשלמה תגיע מכלל העמיתים
ובצורה אבסורדית פנסיונר שאינו עובד יממן את אכע של מי שעובד , והרבה צעירים יממנו ארועי מוות כמעט וודאיים של הפנסיונרים.

לדעתי החלוקה של הפער צריכה להיות לפי הכיסוי היחסי של החוב כלומר כל עמית בכל חודש דורש סכום כסף לביטוח חיים או אכע לכן הוא צריך להשתתף באוברדרפט לפי אחוז הצריכה (מתקציב הביטוח) שלו ולא לפי אחוז הצבירה מכלל החסכונות.
אני לא אתפלא אם בסופו של זה יקרה, הכל קיים במחשבי הקרנות בסופו של דבר.
מי שלא זקוק לביטוחי חיים ואובדן כושר עבודה (מוטה זקנה נדמה לי) צריך לשקלל את האלטרנטיבות מול קופת הגמל ( איך יבוצע החיתום ביציאה למקדם, דמי הניהול , והשפעת האגח המיועד על התשואה) יתכן שכמו בכל הימור לטווח ארוך הפתרון הסביר הוא חלוקה ל 50/50 למי שמגלה שיש לו גם יתרונות וגם חסרונות בכל אפיק :)

2. סכומי הקצבה ישתנו מדי חודש על-פי שיעור התשואה על ההשקעות במסלול ההשקעה, בניכוי דמי הניהול כאמור בסעיף 39.1 לעיל, ובניכוי הריבית התחשיבית שעל פיה חושבו הקצבאות.
המשפט הזה לא הכי ברור.
איך משתנה הקצבה כתלות בשוק ההון? (כלומר בהשקעות חברת הביטוח). נניח שיש לי קצבה מביטוח המנהלים של 5000 ש״ח בחודש. הגעתי לגיל 100 ולכאורה ״בזבזתי״ את כל הכסף שיש לי. עכשיו יש קפיצה של פי 2 בשוק הההון. האם פתאום אקבל 10,000 ש״ח בחודש? מאיפה חברת הביטוח תיקח את הכסף? הרי לא הכסף שלי מושקע כי הוא נגמר.
לא ברור לי לחלוטין איך מתבצע החישוב לפרטי פרטים.
האם למישהו יש מושג? האם בתקנון הביטוח מופיע הדרך המדוייקת בה מבוצע החישוב?

המשפט הזה לא הכי ברור.
איך משתנה הקצבה כתלות בשוק ההון? (כלומר בהשקעות חברת הביטוח). נניח שיש לי קצבה מביטוח המנהלים של 5000 ש״ח בחודש. הגעתי לגיל 100 ולכאורה ״בזבזתי״ את כל הכסף שיש לי. עכשיו יש קפיצה של פי 2 בשוק הההון. האם פתאום אקבל 10,000 ש״ח בחודש? מאיפה חברת הביטוח תיקח את הכסף? הרי לא הכסף שלי מושקע כי הוא נגמר.
לא ברור לי לחלוטין איך מתבצע החישוב לפרטי פרטים.
האם למישהו יש מושג? האם בתקנון הביטוח מופיע הדרך המדוייקת בה מבוצע החישוב?

הכסף עלול להיגמר או לפחות הקצבה יכולה להגיע לסכומים קטנים ביותר, כמו שמי שמשקיע בשוק ההון וצובר שנים של הפסדים יכול להתדרדר לחוסר כל. זה ביטוח אריכות חיים ולא ביטוח תשואה.
לגבי הנוסחה, להבנתי,
מדובר טור הנדסי שמחושב כל שנה מחדש ביחס ליתרה הצבורה
אם אחרי שנה נוצר אוברדראפט
אז הקצבה תחושב מחדש לפי הריבית התחשיבית
נניח 4% על יתרה הנותרת והפעם לא על פי תחזית תוחלת חיים של N שנים אלא של N-1
וכך כל שנה שעוברת הפורש "יוצא לפנסיה מחדש" לפי היתרה הצבורה, אבל החישוב לא מבוצע אישית אלא על כלל הפורשים מאותה שנה וכך כל עוד החסם על תוחלת החיים הממוצעת הוא נכון אז הסיכון הוא נמוך (אני מניח שהם מבטחים את עצמם בביטוח משנה על הערכת תוחלת החיים כדי לא להיקלע לאוברדראפט אקטוארי)

ציטוט מהמסמך של המפקחת ביחס לקופות גמל שעובד באותה שיטה :

4 .עדכון קצבת זקנה מקופת גמל לחיסכון
חברה מנהלת של קופת גמל לחיסכון תעדכן את סכום תשלומי קצבת הזקנה לעמיתים, במועד תשלום קצבת
זקנה ראשונה בכל שנה קלנדרית, בהתאם לנוסחה המפורטת בנספח ב' לחוזר זה.

***עריכה
בחוזר עצמו הנוסחא היא בדיוק מה שתארתי מילולית כולל ניכוי החודשים ששילמו עבורם קצבה ...

נערך לאחרונה ב:
בקבוצת הגיל הגיל 40-49 לכ3% ממשקי הבית יש סך נכסים כזה. אבל זה בטח כולל (ואולי אפילו בעיקר) דירה
דובר על קבוצת הגיל הנמוכה יותר (עד גיל 40) ושם רק למאיון העליון (בערך) יש סכומים כאלו.
בקבוצת הגיל עליה דיברת יש כמובן הרבה יותר אנשים, כי גיל 50 כבר לא רחוק מגיל פרישה ללא מעט אנשים. אגב, חלק ניכר מפורשי הצבא הינם בעלי זכות לסכומים כאלו החל משנות ה-40 לחייהם. כלומר, זה ערך הקצבה המהוון העתידי שלהם בתוספת הנכסים הקיימים.

אז הקצבה תחושב מחדש לפי הריבית התחשיבית
נניח 4% על יתרה הנותרת והפעם לא על פי תחזית תוחלת חיים של N שנים אלא של N-1
וכך כל שנה שעוברת הפורש "יוצא לפנסיה מחדש" לפי היתרה הצבורה, אבל החישוב לא מבוצע אישית אלא על כלל הפורשים מאותה שנה וכך כל עוד החסם על תוחלת החיים הממוצעת הוא נכון אז הסיכון הוא נמוך (אני מניח שהם מבטחים את עצמם בביטוח משנה על הערכת תוחלת החיים כדי לא להיקלע לאוברדראפט אקטוארי)

טוב, אז אני מבולבל. מראש אני אומר: יש לי רקע מתמטי חזק, אבל בתחום הזה אני בור מוחלט. במיוחד הקטע המשפטי לא מתחבר עם הקטע המתמטי. התקנון המשפטי מאד ״מילולי״ ואילו בסוף יש נוסחאות ואלגוריתמים, שלא ברור איך לגזור אותם מהתקנון המשפטי.
בואו נניח ביטוח מנהלים (אין שם אג״ח מיועדות).
בכל המקומות שראיתי מניחים ריבית תחשיבית 4%. זה גם מופיע באתר פנסיוני של @נדב . אני מניח שחברות הביטוח לא יכולות להוריד את הריבית הזאת כאוות נפשן (אחרת, אני במקומם הייתי מייד מוריד את הריבית ל-0%). אז בואו נניח 4%.
עכשיו, יצאתי לפנסיה בגיל 67, ונניח שאני בודאות הולך לחיות בדיוק את תוחלת החיים. בצורה דטרמיניסטית: אחרי N שנים אני מייד מת במקום. כלומר, אין פה שום אפקט של ״ביטוח״ אורך החיים.
עכשיו, נניח שהכסף שלי מושקע 50% בשוק המניות ו-50% באג״ח ממשלתי. זה אפילו קצת קיצוני לאדם בגיל 67 (לפי הכלל של 110 פחות הגיל, צריך ליהיות 43% במניות). אבל נניח, רק לשם החסם. הריבית הצפוייה בשוק המניות בשנים הקרובות היא 3.5% ראלית: זה לפי כלל גורדון, 2% על דיבינדים (מה שיש היום) ועוד 1.5% צמיחה ראלית של הדיבידנדים. בשוק האג״ח, ראלית הריבית ל-5 שנים היא שלילית: 0.4%-, אבל בואו נלך שוב לקראת חברת הביטוח ונניח תשואה ראלית 0%.
אז, התשואה הכללית של התיק היא 1.75% ראלית.
כלומר, הריבית התחשיבית היא 4%, והריבית האמיתית על התיק שלי היא 1.75%.
עכשיו, ברור למדי, שלפני שאמות בזמן המדוייק N שנים, הכסף של החיסכון שלי יגמר. זה לפני עמלות, שברור שיאיצו משמעותית את סיום התהליך.
מה שאתה אומר זה שלפני שאגיע לגיל בו אמות לפי חישובי התוחלת, חברת הביטוח תגיד לי: ״תשמע, אין מה לעשות הריבית התחשיבית ב-10 שנים האחרונות הייתה גבוהה יותר ממה שקיבלנו בניהול התיק. עדיין לא הגעת לתוחלת החיים שלך, אבל נשאר לך 0. מעכשיו ועד סוף ימיך תקבל מאיתנו 0.״
(לא כתבתי סימולציה, אבל תתעקשו אכתוב סימולציה שתחשב בדיוק מתי הכסף יגמר. תלוי כמובן בעמלות).
מאד מוזר. אבל אוקי. נניח שזה המצב. אני מפסיק לקבל קיבצה.
שנתיים אחר כך, יש קפיצה בשוק ההון פי 2. עדיין, ה-0 שלי הצבור ישאר 0. האם גם אז חברת הביטוח תגיד לי: ״מצטערים, עדיין יש לך 0, ולכן אין לך קצבה יותר״.
אז מה המשמעות של ביטוח אריכות חיים?

בקיצור, אני מסכם: אני מודה. אני לא מבין כלום בכל הסיפור הזה.

@Ron B
להבנתי זה לא יקרה בפתאומיות אותה אתה מתאר כי כל שנה יגידו לך "זוכר שחישבנו לך שנה שעברה קצבה לפי 4% ו-N שנים לחיות? השנה נחשב לך מחדש קצבה לפי 4% ו-N-1 שנים לחיות. לו הייתה הקרן עושה 4%, הקצבה לא הייתה משתנה; אבל היות ועשתה רק 1.75%, השנה תקבל קצת פחות."

טוב, אז אני מבולבל. מראש אני אומר: יש לי רקע מתמטי חזק, אבל בתחום הזה אני בור מוחלט. במיוחד הקטע המשפטי לא מתחבר עם הקטע המתמטי. התקנון המשפטי מאד ״מילולי״ ואילו בסוף יש נוסחאות ואלגוריתמים, שלא ברור איך לגזור אותם מהתקנון המשפטי.
בואו נניח ביטוח מנהלים (אין שם אג״ח מיועדות).
בכל המקומות שראיתי מניחים ריבית תחשיבית 4%. זה גם מופיע באתר פנסיוני של @נדב . אני מניח שחברות הביטוח לא יכולות להוריד את הריבית הזאת כאוות נפשן (אחרת, אני במקומם הייתי מייד מוריד את הריבית ל-0%). אז בואו נניח 4%.
עכשיו, יצאתי לפנסיה בגיל 67, ונניח שאני בודאות הולך לחיות בדיוק את תוחלת החיים. בצורה דטרמיניסטית: אחרי N שנים אני מייד מת במקום. כלומר, אין פה שום אפקט של ״ביטוח״ אורך החיים.
עכשיו, נניח שהכסף שלי מושקע 50% בשוק המניות ו-50% באג״ח ממשלתי. זה אפילו קצת קיצוני לאדם בגיל 67 (לפי הכלל של 110 פחות הגיל, צריך ליהיות 43% במניות). אבל נניח, רק לשם החסם. הריבית הצפוייה בשוק המניות בשנים הקרובות היא 3.5% ראלית: זה לפי כלל גורדון, 2% על דיבינדים (מה שיש היום) ועוד 1.5% צמיחה ראלית של הדיבידנדים. בשוק האג״ח, ראלית הריבית ל-5 שנים היא שלילית: 0.4%-, אבל בואו נלך שוב לקראת חברת הביטוח ונניח תשואה ראלית 0%.
אז, התשואה הכללית של התיק היא 1.75% ראלית.
כלומר, הריבית התחשיבית היא 4%, והריבית האמיתית על התיק שלי היא 1.75%.
עכשיו, ברור למדי, שלפני שאמות בזמן המדוייק N שנים, הכסף של החיסכון שלי יגמר. זה לפני עמלות, שברור שיאיצו משמעותית את סיום התהליך.
מה שאתה אומר זה שלפני שאגיע לגיל בו אמות לפי חישובי התוחלת, חברת הביטוח תגיד לי: ״תשמע, אין מה לעשות הריבית התחשיבית ב-10 שנים האחרונות הייתה גבוהה יותר ממה שקיבלנו בניהול התיק. עדיין לא הגעת לתוחלת החיים שלך, אבל נשאר לך 0. מעכשיו ועד סוף ימיך תקבל מאיתנו 0.״
(לא כתבתי סימולציה, אבל תתעקשו אכתוב סימולציה שתחשב בדיוק מתי הכסף יגמר. תלוי כמובן בעמלות).
מאד מוזר. אבל אוקי. נניח שזה המצב. אני מפסיק לקבל קיבצה.
שנתיים אחר כך, יש קפיצה בשוק ההון פי 2. עדיין, ה-0 שלי הצבור ישאר 0. האם גם אז חברת הביטוח תגיד לי: ״מצטערים, עדיין יש לך 0, ולכן אין לך קצבה יותר״.
אז מה המשמעות של ביטוח אריכות חיים?

בקיצור, אני מסכם: אני מודה. אני לא מבין כלום בכל הסיפור הזה.

אם יש לך רקע מתמטי אז אתה צריך להבין שמדובר בנוסחת רקורסיה
הייתרה לאחר משיכה בשנה ה i ית בפרישה משמשת לחישוב הקצבה לשנה ה ו+1 תחת הנחה של N-i שנים שנותרו.
היתרה בסוף כל שנה היא תוצר של המשיכה הקצבתית של השנה הקודמת והתשואה על התיק.
אם ההשקעה מרוויחה פחות מהמתוכנן אז התוצאה היא הפחתת הקצבה.
זו המתמטיקה והיא מייצרת הפחתה או הגדולה לפי התשואות וההוצאות המצטברות .
הדבר היחידי שמובטח לך זה דמי ניהול 240 תשלומים ואחוס מסויים של ביטוח שממן את הסיכון להתארכות תוחלת החיים, כאשר לא ברור מה הקצבה שלפיה משלמים את הביטוח (כנראה הקצבה של השנה הראשונה) וזה מייקר את המקדם ב 10-15% אחוז .

אם יש לך רקע מתמטי אז אתה צריך להבין שמדובר בנוסחת רקורסיה
הייתרה לאחר משיכה בשנה ה i ית בפרישה משמשת לחישוב הקצבה לשנה ה ו+1 תחת הנחה של N-i שנים שנותרו.
היתרה בסוף כל שנה היא תוצר של המשיכה הקצבתית של השנה הקודמת והתשואה על התיק.
אם ההשקעה מרוויחה פחות מהמתוכנן אז התוצאה היא הפחתת הקצבה.
זו המתמטיקה והיא מייצרת הפחתה או הגדולה לפי התשואות וההוצאות המצטברות .
הדבר היחידי שמובטח לך זה דמי ניהול 240 תשלומים ואחוס מסויים של ביטוח שממן את הסיכון להתארכות תוחלת החיים, כאשר לא ברור מה הקצבה שלפיה משלמים את הביטוח (כנראה הקצבה של השנה הראשונה) וזה מייקר את המקדם ב 10-15% אחוז .
הבנתי. אז זה לא יאפס לי את הקצבה, אבל אם התשואה נמוכה משמעותית מהריבית התקציבית (מה שלא מופרך ואפילו סביר), הקצבה תלך ותקטן משמעותית. לדעתי, רוב האנשים לא מודעים לזה. כמו שאמרתי, בכוונתי לברר שוב את הנושא. אבל זה נשמע מאד מוזר.
עכשיו השאלה, מה קורה אם אני חי יותר מ-N שנים. האם אני אקבל את הקצבה של השנה הראשונה? כלומר, אקבל קצבה הולכת ויורדת, ואז פתאום בגיל 91 (אחרי שעברתי את גיל התוחלת) אקבל שוב קצבה גדולה? מוזר.
ומה קורה אם שוק ההון יורד ב-90% ב-10 שנים הראשונות, ואחרי 10 שנים חוזר לערכו לפני הירידות? בגלל שלא נשאר כסף ב״קופה״ שלי עדיין אקבל קצבה נמוכה?

@Ron B בהקשר של קבלת קצבה מקופת גמל עליה דיברנו פה, מובטחות לך 240 קיצבאות בדיוק - והתשואה בשוק ההון משפיעה על גובה הקצבאות הללו (בעצם מה שנוסחא פותרת היא איך לחלק את הצבירה+תשואות בשוק ל-240 קיצבאות). מעבר למספר הזה - זה כבר שאלה של מה מבטיח לך המוצר המבטח נגד אריכות חיים, ואיך זה יוגדר עדיין לא ראינו.

הבנתי. אז זה לא יאפס לי את הקצבה, אבל אם התשואה נמוכה משמעותית מהריבית התקציבית (מה שלא מופרך ואפילו סביר), הקצבה תלך ותקטן משמעותית. לדעתי, רוב האנשים לא מודעים לזה. כמו שאמרתי, בכוונתי לברר שוב את הנושא. אבל זה נשמע מאד מוזר.
עכשיו השאלה, מה קורה אם אני חי יותר מ-N שנים. האם אני אקבל את הקצבה של השנה הראשונה? כלומר, אקבל קצבה הולכת ויורדת, ואז פתאום בגיל 91 (אחרי שעברתי את גיל התוחלת) אקבל שוב קצבה גדולה? מוזר.
ומה קורה אם שוק ההון יורד ב-90% ב-10 שנים הראשונות, ואחרי 10 שנים חוזר לערכו לפני הירידות? בגלל שלא נשאר כסף ב״קופה״ שלי עדיין אקבל קצבה נמוכה?
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1-8gSMRyTrS6CJaaCB9aJple_xCiAqv7OHyEnsrlwW0c

תוכל להשתמש בלינק הנל כדי לנסות תרחישים
כבמהלך הטיפוס למעלה הקצבה תגדל אבל תתקשה לשחזר את הקצבה ההתחלתית בתום 20 שנה

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
V IRA קופות גמל פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
N קיזוז רווחים והפסדים משתי קופות גמל להשקעה שונות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
בובין חוט-השני פנסיונר מעל גיל 60 - קרנות השתלמות, קופות גמל והגיון בשיגעון פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
deussex קופות גמל לאישה אחרי גיל פנסיה במקום העבודה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 22
A קיזוז הפסדים בין קופות גמל להשקעה צרכנות פיננסית 7
B האם יש קופות גמל להשקעה בחו"ל, שאינן מניות בלבד נקובות בדולאר עם דמי נהול סבירים נא המלצותיכם פוסטים מאיכות נמוכה 9
A שאלות על קופות גמל שוק ההון 1
T השקעה במספר קופות גמל להשקעה- האם נותן ערך מוסף? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
Trevor ניוד קופות גמל לקרן פנסיה מקיפה - חישוב תקרה/מקום פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
deussex האם בירידה בבורסה יש היגיון לחכות עם ניוד קופות גמל (עוקבי מדד) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 8
M השוואת תשואות בS&P 500 בקרונות השתלמות / קופות גמל להשקעה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
א השוואת תשואות קופות גמל לסנופי שוק ההון 8
deussex האם אתם עושים פעילויות מנע בעקבות המלמחמה באוקראינה בתיק/קופות גמל ? שוק ההון 25
E קופות גמל להשקעה ואזרחים אירופאים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
M משחק החבילה עוברת ממשיך: הפניקס מעבירה את הקופות בניהול אישי לחברת גלובל נט ניהול קופות גמל בע"מ - מי אלו? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 261
G חוות דעת על תיק השקעות (תיק פרטי, קה"ש, קופות גמל ופנסיה) שוק ההון 14
N הסתבכות בניוד קופות גמל פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 25
ה האם נפתחו קופות גמל להשקעה IRA? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
פ קרנות נאמנות, קרנות סל, קופות גמל להשקעה ופוליסת חיסכון שוק ההון 4
שם משתמש בעייתי האם יש בעיה בשתי קופות גמל להשקעה במקביל? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 20
E קופות גמל להשקעה. איזה מסלול לבחור באנליסט? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
M האם קופות גמל והשתלמות חייבות לאפשר עדכון פרטי מעסיק? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 13
A קופות גמל וקרנות הפנסיה של אמי הפורשת פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
R דמי ניהול של קופות גמל להשקעה מחקות SP500 שוק ההון 52
A ריבוי קופות גמל וקופות השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 8
B האם יש קבוצות רכישה פתוחות ל-IRA/קופות גמל עוקבות S&P500? צרכנות פיננסית 2
ה מה לעשות עם קופות גמל לא פעילות אחרי יציאה לפנסיה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
G שאלה בהבנת חלוקת תיק השקעות יחד עם קופות גמל שוק ההון 17
K איחוד קופות גמל שוק ההון 0
קוף שמבין קופות גמל, התייעצות דחופה. צרכנות פיננסית 5
B התייעצות בנושא קופות גמל וקרן פנסיה צרכנות פיננסית 2
U איחוד / מיזוג קופות גמל להקשעה צרכנות פיננסית 1
U איחוד / מיזוג קופות גמל הלשקעה צרכנות פיננסית 2
א הלוואות מקרן השתלמות\קופות גמל. הקפאה עד להודעה חדשה? צרכנות פיננסית 31
פ מתחיל להשקיע ושוקל לפדות קופות גמל ישנות וקופ״ג להשקעה לצורך כך + שאלה לגבי IB שוק ההון 14
נ קופות גמל להשקעה והקורונה שוק ההון 17
R חוות דעת על קופות גמל מסלול מנייתי בעת משבר שוק ההון 1
N קופות גמל ישנות - מה לעשות? צרכנות פיננסית 31
ע קופות גמל ira פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 2
ברייטס דילמת קופות גמל שוק ההון 6
נ קופות גמל מהסוג הישן שוק ההון 13
H קרן השתלמות חדשה, קופות גמל נזילות (לפני שינוי החוק), חשבון ב- IB ושיקולי רילוקיישן לארה"ב שוק ההון 13
C משקיע חדש שרוצה להשקיע לטווח ארוך - התייעצות לגבי קופות גמל להשקעה וקרנות השתלמות שוק ההון 24
M קופות גמל - שאלות ומיתוס שנשבר? שוק ההון 31
א קופות גמל להשקעה שוק ההון 20
O חישובי חשיפה של קרנות השתלמות\קופות גמל שוק ההון 0
ע האם יש עמלה נסתרת בניוד קופות גמל וקרנות השתלמות? שוק ההון 19
B קופות גמל להשקעה מול תיק מנוהל שוק ההון 1
A העברת קופות גמל של מורים (רשף והילה - מנורה מבטחים) צרכנות פיננסית 10
R מעבר בין קופות גמל צרכנות פיננסית 4

נושאים דומים

Back
למעלה